Denní souhrn zpráv

Česko finančně přispěje na výcvik libyjské pobřežní stráže

Česká republika poskytne milion korun na výcvik libyjské pobřežní a námořní stráže. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČTK k dispozici. Česko společně s dalšími státy EU tím umožní naplnit plán na rozšíření unijní operace Sophia, jejímž cílem je zasahovat proti pašeráckým gangům, které převáží lidi ze severu Afriky do Itálie. V materiálu, který by v budoucnu měla projednat vláda, je příspěvek Česka zdůvodněn dlouhodobou snahou země řešit migraci v zemích, z nichž lidé do Evropy přichází. "V souvislosti s migrační krizí a jejím řízením ČR dlouhodobě a na nejvyšší politické úrovni vyjadřuje podporu řešení problémů v místě", píše se v materiálu. Z téhož důvodu Česko podpořilo rozšíření operace Sophia o výcvik libyjské pobřežní stráže, když o něm letos v červnu rozhodovaly státy EU. Kromě České republiky poskytnou dobrovolný příspěvek také Lucembursko, Slovensko, Velká Británie, Kypr i Itálie.

Čtyřkajak vybojoval Riu olympijský bronz

Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba obhájil na olympijských hrách třetí místo v závodě na 1000 metrů a získal devátou medaili pro českou výpravu v Riu de Janeiro. V Brazílii má tým na kontě vedle jedné zlaté a jedné stříbrné již sedm bronzových medailí. Finálové bitvě suverénně kralovala německá čtveřice. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a mířili za zlatem. Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro.

Filmová kancelář bude lákat do Ústeckého kraje štáby i turisty

Ústecký kraj zřizuje filmovou kancelář, která bude pomáhat producentům při zajišťování natáčení. Předávat jim bude i tipy na zajímavá místa v regionu. Jejím cílem bude také podpořit rozvoj takzvané filmové turistiky. ČTK to řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Zájem o natáčení na severu Čech v poslední době roste mezi českými i zahraničními štáby. Kancelář bude sloužit tako prostředník pro dojednání podmínek pro filmaře, při získávání povolení s vlastníky nemovitostí, jako je Národní památkový ústav, obce nebo Lesy ČR. "Může také vyhledat dodavatele různých služeb nebo věcí z regionu, kteří budou nápomocni při natáčení," uvedla Dosedělová. Řada míst v regionu je s filmem neodmyslitelně spjata. Dolský mlýn v Českém Švýcarsku navštěvují lidé, kteří si chtějí připomenout pohádku Pyšná princezna. Štáby si oblíbily zámky Ploskovice, Libochovice, v Zubrnicích si vzpomenou pamětníci na snímek Páni kluci. Z poslední doby jsou to Letopisy Narnie, které se odehrávají v Tisé nad Ústím nad Labem, děj šestého dílu série o básnících je zase zčásti zasazen do Litoměřic.

Policisté našli drogy u účastníků festivalu u Máchova jezera

Celníci a policisté našli drogy u čtyř desítek účastníků tanečního festivalu, který se od pátku koná u Máchova jezera. Dva lidé podle nich řídili pod vlivem drog a dva drogy prodávali. Některé z nich čeká přestupkové řízení, další pokuta a někteří se budou zpovídat z přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Informovala o tom dnes ČTK liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Velký zájem o prohlídky elektrárny v Dukovanech

Mimořádných exkurzí se v Jaderné elektrárně Dukovany za 24 hodin zúčastnilo 566 lidí. Den otevřených dveří začal v pátek v 15:00, skončil dnes tři hodiny po poledni. Další šanci navštívit elektrárnu, včetně jejího střeženého prostoru, dostanou lidé v září, řekla ČTK Jana Štefánková z oddělení komunikace elektrárny. Den otevřených dveří trvající den a noc se v elektrárně konal druhým rokem. Vloni se do její střežené části podívalo 660 lidí. Od příštího měsíce Dukovany zájemcům ještě nabídnou pět nočních prohlídek. Konat se budou vždy v pátek a potrvají čtyři hodiny. Začínat budou ve 21:00 a skončí hodinu po půlnoci. "Návštěvníci projdou areálem pěšky," uvedla Štefánková. Během nynějšího dne otevřených dveří trvaly exkurze jen 75 minut, protože návštěvníky vozily střeženým areálem autobusy. Cestou lidé viděli i nové chladicí věže s ventilátory, záložní dieselové generátory a techniku hasičů.

Ryanair otevře novou linku z Prahy na Sicílii

Letecká společnost Ryanair oznámila, že otevře novou linku z Prahy na Sicílii, na letiště Trapani. Spojení bude provozováno 2x týdně od 28.03.2017. Jedná se o třetí destinaci v Itálii po Římu a Milánu (Bergamo). Dalšími městy, kam nyní Ryanair z Prahy létá jsou Charleroi (u Bruselu), Londýn (letiště Stansted) a Dublin. Ryanair také létá z Brna do Londýna a z Ostravy do Londýna a Milána.

Bikerka Nash dojela v Riu pátá

Česká bikerka Kateřina Nash dojela v závodě cross country v Riu de Janeiro pátá. Olympijskou vítězkou se stala dvaadvacetiletá Švédka Jenny Rissveds před Polkou Majou Wloszczowskou a Kanaďankou Catharine Pendrel. Osmatřicetiletá Nash se v součtu s během na lyžích, v němž reprezentovala v minulosti, představila již na páté olympiádě. Na horských kolech startovala potřetí a dosáhla na suverénně nejlepší výsledek v této disciplíně.

Předpověď počasí

Zataženo až oblačno, dopoledne ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku déšť, na severovýchodě Čech místy i vydatný v celkových úhrnech až 40 mm za 12 h. Ojediněle bouřky. V západní polovině Čech, odpoledne a večer postupně i na ostatním území přechod k proměnlivé oblačnosti a místy přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.