Denní souhrn zpráv

Uprchlická krize zvýšila počty cizinců předávaných z Česka

Česko loni předalo především do sousedních států 1396 cizinců, což je meziročně téměř desetinásobný nárůst. Výrazný nárůst proti roku 2014 byl způsoben větším počtem zadržených uprchlíků, kteří do země vstoupili přes Rakousko a Slovensko. Do těchto států české úřady také nejčastěji uprchlíky vracely. Vyplývá to ze zprávy o situaci v oblasti migrace a integrace, kterou dostane na stůl vláda.

Česko v roce 2014 na základě readmisních dohod předalo do okolních států 144 cizinců, loni to bylo o 1252 víc. Readmisní dohody má Česko uzavřené s 15 státy, s dalšími státy má dohody uzavřené Evropská unie. Jde o přesná pravidla a podmínky, za jakých jsou vraceni do zemí jejich původu, nebo odkud přišli, než je policie zadržela. Nejvíc lidí z tuzemska putovalo loni do Rakouska, a to 1078.

Iráčané, kteří odešli z Česka, nejspíš zůstanou v Německu

Většina Iráčanů, kteří odešli letos z České republiky do Německa, se do Česka pravděpodobně nevrátí. Naprostá většina běženců, kteří dostanou církevní azyl ve spolkové republice, totiž může v zemi zůstat, vyplývá ze statistiky organizace Asyl in der Kirche, která uskupení poskytující církevní azyl zastřešuje. Návrat do ČR tak nejspíš hrozí jen trojici Iráčanů, které se německá policie už na konci července pokusila vrátit. Nepodařilo se jí to, protože je nenašla.

Skupina 25 iráckých křesťanů, kterou do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21, do Německa odešla začátkem dubna. Pětice z nich má ve spolkové republice rodinu, a tak směla zůstat. Zbylých 20 Iráčanů se z rozhodnutí německých úřadů mělo vrátit do Česka, které je za jejich azylové řízení zodpovědné. Sedmnáct z nich ale 17. července dostalo církevní azyl od Evangelické jednoty bratrské v saské obci Herrnhut. A právě církevní azyl je podle statistik prakticky zárukou toho, že budou moci nadále setrvat v Německu.

Česko varuje před cestami do Etiopie kvůli násilným střetům

České ministerstvo zahraničí varuje před cestami do východoafrické Etiopie kvůli násilným střetům vládních sil s demonstranty. Ministerstvo to dnes oznámilo na svém webu. Minulý víkend byla při potlačování protestů v Etiopii zabita zřejmě téměř stovka lidí. Demonstrace se podle ministerstva objevily i v turistických oblastech.

Pohledávky vůči OKD byly u soudu v Ostravě potvrzeny

Pohledávky věřitelů těžební společnosti OKD byly u Krajského soudu v Ostravě potvrzeny tak, jak je uznal či popřel insolvenční správce Lee Louda. Pohledávky Citibank, největšího věřitele, za více než deset miliard korun, tak zůstaly neuznány. Dnešním přednesením u soudu se rozhodnutí insolvenčního správce formálně potvrdilo. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce popřel většinu. Přezkum pohledávek rozhodl o rozložení hlasovacích práv před čtvrteční schůzí věřitelů. Největším uznaným věřitelem je tak skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun.

Daňová Kobra zajistila za první pololetí přes dvě miliardy korun

Speciální jednotka Daňová Kobra zabránila za letošní první pololetí daňovým únikům ve výši více než dvě miliardy korun. Téměř polovinu částky zajistily regionální týmy. Na webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle dříve zveřejněných policejních statistik centrální a regionální Kobra společně za celý loňský rok zachránily státnímu rozpočtu 2,7 miliardy. Do částky za první pololetí policisté počítají peníze, které zachránili ještě před vznikem škody, i peníze, které zajistili jako náhradu již vzniklé škody.

Daň z nabytí nemovitosti bude kupující platit od 1. listopadu

Daň z nabytí nemovitosti budou kupující namísto prodejců platit od 1. listopadu. Změna už vyšla ve Sbírce zákonů. Do té doby je poplatníkem daně primárně převodce vlastnického práva k nemovitosti a nabyvatel je ručitelem. Od listopadu povinnost ručení za daň zanikne. Sazbu daně novela nemění, přestože ji část senátorů chtěla snížit ze současných čtyř procent. Podle dosud platné právní úpravy byla daň z nabytí nemovitosti v případech koupě nebo směny jedinou daní, kde si smluvní strany mohly zvolit, kdo bude jejím poplatníkem. Pokud se strany nedohodly, platil daň převodce.

Od listopadu se zvýší mzda i 22.000 vojáků

Od listopadu se zvýší mzdy nejen policistům, hasičům a pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojáků. Jejich tarify se zvednou o čtyři procenta. ČTK to řekl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Na konci července vláda rozhodla rovněž o navýšení mezd ve školství od září.

Ministerstvo ročně obdrží 600 žádostí o milost, většinu zamítne

Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která nastavil prezident Miloš Zeman. Sítem zatím prošlo pouze šest žádostí, hlava státu vyhověla dvěma z nich. Vedoucí ústavněprávního oddělení Tereza Krupová řekla v rozhovoru pro ČTK, že v současné době posuzuje jeden další případ, který by ministr mohl prezidentovi postoupit. Zeman uvedl už před prezidentskými volbami, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc provádět řízení o milostech převedl v prosinci 2013 na ministra spravedlnosti, protože ji pokládá za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě.

Povinná maturita z matematiky nejdříve pro ty, kdo se ji učí víc

Ministerstvo školství vybralo středoškolské obory, jejichž studenti budou v roce 2021 vedle češtiny a cizího jazyka povinně skládat maturitu i z matematiky. Podle připravovaného nařízení vlády se bude nová povinnost týkat nejdříve žáků škol, které matematiku vyučují intenzivně, v součtu čtyřleté docházky nejméně deset hodin týdně. Patří sem například gymnázia, odborná lycea a střední průmyslové školy. U nástavbových oborů se požadavek celkové týdenní dotace deset hodin týká součtu hodin matematiky v základním a nástavbovém oboru.

Službami pro bezdomovce a narkomany je nejvíc zatížená Praha 7

Službami pro bezdomovce a narkomany je nejvíc zatížená Praha 7. Velký podíl na tom ale má loď Hermes, která kotví na Vltavě. Vyplývá to z analýzy distribuce nízkoprahových služeb, kterou nechal zpracovat magistrát. Další oblasti s vyšší koncentrací těchto služeb jsou Praha 1, 3 a 5. V Praze je asi 4500 lidí bez domova, asi 1800 jich žije na ulicích.

Festival Lípa Musica a Česká filharmonie podpořily Romano drom

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Česká filharmonie podpořily letošní letní školu Romano drom (Romská cesta). Projekt zpěvačky Idy Kelarové chce mimo jiné zviditelnit situaci romských dětí žijících na východním Slovensku a v České republice. Po dvou letních pobytech na Slovensku s koncerty přímo v romských osadách se letos letní škola konala v Jiřetíně pod Jedlovou na Šluknovsku. ČTK o tom informoval organizační tým festivalu Lípa Musica. V těchto dnech letní škola vrcholí na severu Čech koncerty pro místní posluchače.

Z bývalé Schindlerovy továrny by měl být památník holokaustu

Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera chce přeměnit bývalou továrnu a koncentrační tábor v Brněnci na památník obětem holokaustu. V podniku za druhé světové války Schindler zaměstnával židovské pracovníky převezené z Polska, zachránil tak před smrtí více než 1000 lidí. Fond má příslib získání části areálu od současného majitele, spolupráci je nakloněna i samospráva. Revitalizace zchátralého objektu má kromě kulturně-historického významu i velký ekonomický potenciál, řekl ČTK předseda správní rady fondu Jaroslav Novák. "Cílem je vybudovat věrnou repliku na původních základech koncentráku včetně strážních věží a prostor fabriky, lazaretu a tábora s vězni," uvedl Novák. Součástí má být expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů. Památník by podle představ fondu byl nejen místem pro exkurze, ale také prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holokaustu.

Přírodní divadlo v Šárce uvede 3. září Smetanovu operu Dvě vdovy

Pražské přírodní divadlo v Šárce s koncem prázdnin naváže na tradici z minulých let a 3. září uvede operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy. V místech s bohatou divadelní historií a v realizaci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla, oznámila ČTK mluvčí projektu Jana Pacalová. Upozornila, že stejně jako v předchozích letech bude vstup zdarma. Loni podle ní navštívilo představení slavné Dvořákovy Rusalky na 10.000 lidí.

Středočeské muzeum připravuje výstavu Oko bere, Vole padni

Pod názvem Oko bere, Vole padni uspořádá Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy unikátní výstavu zaměřenou na hrací karty. Zmapuje na ní jejich bohatou a dlouhou historii v českých zemích od počátků ve 14. století. Přístupna bude vždy od středy do neděle od 26. srpna do 20. listopadu a doplní ji karetní turnaje a dílny na výrobu karet. ČTK to oznámila mluvčí muzea Marcela Uhlíková. "Výstava představí výběr nejvzácnějších a nejzajímavějších sbírek uložených v muzeích, archivech, knihovnách či u soukromých sběratelů Čech, Moravy i Slezska. Záměrem její autorky Michaely Caranové, která je v muzeu konzervátorkou papíru, bylo primárně se zaměřit na tradici české výroby karet a na prezentaci nálezů historických her objevených na našem území, a to včetně těch nejnovějších," uvedla.

Mezi 1000 nejlepšími víny je podle francouzské publikace 25 z ČR

V prestižní francouzské publikaci 1000 Vins du Monde bude letos 25 vín z České republiky. Je to o pět vín méně než v loňském roce, informoval Vinařský fond. Význam sborníku je srovnatelný s michelinským průvodcem, v němž hledají inspiraci obdivovatelé nejlepší světové gastronomie. V publikaci se letos objeví například vína od Znovínu Znojmo, Zámeckého vinařství Bzenec nebo od Josefa Dufka či Mikrosvínu Mikulov.

Sport

Jiří Prskavec se dnes pokusí rozšířit bohatou sbírku českých olympijských medailí z vodního slalomu. Vizitka mistra světa dělá z českého kajakáře žhavého favorita a velkého adepta na zisk prvního cenného kovu pro výpravu v Riu. V odpoledním semifinále nastoupí patnáct závodníků, deset nejlepších pojede od 20:15 SELČ o medaile.

Ve čtvrtek se bude v Riu de Janeiro rozdělovat devatenáct zlatých olympijských medailí a velké trumfy se chystá vynést i česká výprava. Judista Lukáš Krpálek a vodní slalomářka Kateřina Kudějová už vědí, jaké to je slyšet českou hymnu při mistrovství světa. Střelkyně Adéla Bruns bude ve sportovní malorážce obhajovat bronz, který získala v Londýně pod dívčím jménem Sýkorová. Tenisté už vstoupí do semifinále, začnou závody na velodromu i turnaj golfistů a v noci na pátek budou slavit nejlepší ragbisté.

Oštěpař Vítězslav Veselý by měl dodatečně získat bronzovou medaili z olympijských her v Londýně, kde v roce 2012 skončil čtvrtý. Původně druhý Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja byl diskvalifikován za doping. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že zpětné testování vzorků z her v Pekingu a Londýně odhalilo u Pjatnycji anabolický steroid turinabol. Disciplinární komise MOV jednatřicetiletému oštěpaři nařídila vrátit stříbrnou medaili, která by měla připadnout původně bronzovému Finovi Anttimu Ruuskanenovi.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno až oblačno, během dne ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C.