Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Třetí z Libanonců v kauze Fajád už byl vydán do USA

Česko vydalo Američanům Libanonce s pasem Pobřeží slonoviny Faouze Jabera, kterého USA viní z podpory terorismu a ze spiknutí, uvedlo Právo s odvoláním na policii. Muž je viněn společně s Alím Fajádem a Chálidem Marabím, kteří do USA vydáni nebyli. Ministr spravedlnosti rozhodl o Jaberově vydání v únoru, vydán byl podle deníku před několika týdny.

Američtí vojáci přijeli do Vyškova

Konvoj amerických vojáků dnes dorazil po přenocování v Praze do kasáren ve Vyškově. Celkem má konvoj projíždějící Českou republikou na cvičení do Pobaltí asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. U silnice ve Vyškově je dnes čekalo pár rodičů s dětmi, ale také asi deset odpůrců ze strany Národní demokracie. Jeden z nich chtěl konvoj zastavit tím, že se postavil před vojenské auto. Policie ho ale rychle vyvedla. Odpoledne vojáky přivítal premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého vzrostl význam členství České republiky v NATO.

Nagyová - Nečasová jde opět k soudu, tentokrát kvůli vyzrazení informace BIS

Pražský městský soud začne příští týden projednávat další z kauz, v nichž čelí obvinění někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (dnes Nečasová). Aktuální obžaloba se týká údajného vynesení utajované informace z Bezpečnostní informační služby (BIS). Vedle Nagyové hrozí trest i lobbistovi Ivu Rittigovi, jeho právníku Davidu Michalovi a exporadci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi. Soudní senát zatím hlavní líčení nařídil na tři dny. Olomoucké vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Nagyová prozradila Rittigovi zpravodajskou informaci, díky které lobbista mohl "učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány". Současná manželka expremiéra Nečase za to může jít v případě prokázání viny až na osm let za mříže, zbylým třem obžalovaným může soud uložit maximálně tříletý trest.

Blok proti islámu se rozpustil

Celostátní sněm dnes na svém jednání v Praze rozpustil Blok proti islámu. ČTK to sdělil jeho dosavadní předseda Martin Konvička. Nové uskupení právě vzniká, dodal. Jednání už dříve opustila skupina delegátů, která si stěžovala mimo jiné na manipulace při vpouštění na jednání. onvička byl začátkem dubna obžalován kvůli výrokům, které byly kvalifikovány jako podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Českobudějovický soud státnímu zástupci vrátil případ s tím, že důkazy netvoří podklad pro jednání. Státní zástupce proti tomu podal stížnost.

Brno ovládl nový hudební festival

Hudba všech žánrů od moderní přes punk až po folklor ovládla centrum Brna při premiérovém ročníku festivalu s názvem Maraton hudby Brno. Začal v pátek a skončí v neděli. Podle mluvčí pořádajícího Turistického centra města Brna (TIC) Gabriely Peringerové festival nabízí za tři dny téměř stovku vystoupení se 700 účastníky. Některé akce se uskutečnily už v pátek, patřilo mezi ně například klavírní vystoupení Pavla Zemena nebo Veroniky Julínkové, s houslemi se představila Alina Pogostkinová. Brnem projela také tramvaj s názvem Šalina pub, ve které hrál DJ Green. Hlavním hudebním dnem je však sobota s bohatým programem jak v sálech a divadlech, tak také v kavárnách, klubech i na ulici.

Ve zlínské zoo se poprvé narodilo mládě antilopy koňské

Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé narodilo mládě antilopy koňské. Na svět přišlo na začátku května. Matkou je desetiletá samice Audrey, kterou zlínská zoo získala před dvěma lety z Anglie. Po prvních vyšetřeních je zřejmé, že se narodil sameček, řekl ČTK zoolog Kamil Čihák. "Mládě je zcela v pořádku, krásně přibírá, matka se vzorně stará," uvedl zoolog. Malý sameček je se svou matkou zatím v chovatelském zázemí. Antilopa koňská patří k velkým druhům antilop, obývá otevřené lesy, suché buše a savany poblíž vody v jižní, východní, západní a střední Africe. Dosahuje hmotnosti až 250 kilogramů, v kohoutku je vysoká až jeden metr.

V centru Plzně ožilo 12 málo známých nebo nepřístupných dvorků

Většinou nepřístupné a málo známé dvorky v centru Plzně se dnes na osm hodin otevřely při premiéře minifestivalu Plzeňské dvorky. Stovky lidí si tak prohlédly historické dvorky u náměstí v soukromých domech, v biskupství, školách i národopisném a diecézním muzeu. Zájem byl velký, scházeli se půl hodiny před začátkem, řekla ČTK za organizátory Markéta Čekanová. Akci pořádala Nadace 700 let města Plzně. Na většině dvorků byl připraven doprovodný program, šestkrát byly komentované prohlídky všech dvorků, které byly dopředu vyprodané. Od 10:00 do 18:00 ožilo 12 dvorků. "Oslovili jsme majitele objektů v nejbližším centru, aby trasa nebyla náročná. Nikdo nás neodmítl," uvedla Čekanová. Akce se bude v příštích letech opakovat. "Doufáme, že budou mít i další domácí páni zájem propagovat tu krásu, kterou zachránili," řekla architektka Anna Hostičková.

Ve Zlíně je nová expozice historie filmových ateliérů a festivalu

Ve Zlíně dnes byla otevřena stálá expozice Kabinetu filmové historie zlínských ateliérů a festivalu. Mapuje dobu od vzniku ateliérů v roce 1936 až po současnost. Více než 1000 originálních předmětů a písemností se nachází v budově číslo 28 areálu filmových ateliérů na Kudlově. Expozice je přístupná zatím po domluvě, od prázdnin se počítá s pravidelným provozem. "Na začátku byla potřeba zmapovat historii festivalu, zajímaly nás hlavně první ročníku. Festival ale byl vždy spjatý s ateliéry, a tak jsme se podívali i na to, co nám z jejich počátků zbylo," řekl ČTK prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura.