Denní souhrn zpráv

Oslavy konce války na pražském Vítkově

Politici v čele s prezidentem Milošem Zeman, vojáci a další lidé dnes oslavili 71. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční vojenskou přehlídku a kladení věnců také váleční veteráni. Pietní akt začal státní hymnou, po přehlídce vojenských a policejních jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží. Nad shromážděním pak proletěla dvojice armádních stíhaček Gripen.

Ministerstvo dopravy chrání autobusové dopravce před evropskými právy cestujících

Čeští autobusoví dopravci zřejmě nebudou muset odškodňovat cestující za zpoždění další čtyři roky. Ministerstvo dopravy navrhuje o tuto dobu prodloužit výjimku z nařízení EU, které dopravcům nařizuje kromě finančních kompenzací poskytovat cestujícím čekajícím na zpožděné spoje například ubytování v hotelu nebo občerstvení. Vyplývá to z návrhu zákona o silniční dopravě, který úřad poslal do meziresortního připomínkového řízení s tím, že tuzemští dopravci nejsou na tento krok dosud připravení. Povinnost odškodňovat cestující se týká autobusových spojů, u kterých je délka jízdy delší tří hodin a které jsou zpožděné o více než 120 minut. V takových případech evropské nařízení stanoví dopravci povinnost cestujícím nabídnout možnost bezplatné pokračování do cílové stanice, nebo naopak přepravu zpět na místo, odkud vyjeli. Pokud jim to neumožní, mají cestující kromě náhrady jízdného nárok na odškodnění v podobě poloviny ceny jízdenky.

Čtvrtý blok Dukovan je opět v provozu

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Dukovany dnes zahájil proces minimálního kontrolovaného výkonu. Odstávka, která začala 5. února, by měla skončit v pondělí. Čtvrtý blok je odstaven nezvykle dlouho kvůli tomu, že v něm odborníci, kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kontrol a úprav zařízení, také kontrolovali svary. ČTK to dnes řekl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. "Postupně zvyšujeme výkon. Předpokládáme, že by odstávka mohla skončit v pondělí," uvedl Bezděk. Souběžně pokračuje i odstávka třetího výrobního bloku, která začala 22. dubna. Podle předběžného plánu by měla trvat do 10. července.

Kavárny našly způsob, jak obejít OSA a Intergram

Majitelé obchodů, restaurací, kaváren či penzionů v republice využívají stále více k hudební produkci ve svých prostorách takzvané Web rádio. Umožňuje jim namíchat si hudbu přesně podle požadavků a druhu podnikání, nemusí také platit kolektivním správcům autorských práv. Web rádio, které nabízí zlínská společnost IS Media, totiž přebírá skladby od anglické společnosti, jež hudbu licencuje přímo od autorů a hudebníků, řekl ČTK manažer IS Media David Malina. Web rádio, které funguje od loňského roku, využívá asi 80 klientů po celé republice. "Každý měsíc jich přibývá asi 20," uvedl Malina, podle kterého Web rádio využívají spíše menší obchody a restaurace. Rádio se podle něj přenáší přes internet, majitelé jej přijímají přes telefon či počítač a připojí na reproduktory ve své provozovně.

Merkur v pondělí částečně zakryje slunce

Úkaz viditelný asi jen třináctkrát za století - přechod planety Merkur před Sluncem - budou Češi moci pozorovat toto pondělí odpoledne. Začne krátce po poledni vysoko nad obzorem a sledovatelný by měl být téměř po celou dobu trvání až do západu Slunce. Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. Odborníci doporučují, aby byli lidé při pozorování opatrní a raději navštívili hvězdárny. Nechráněný pohled na Slunce s Merkurem totiž může vážně poškodit zrak. Merkur jako drobná tečka se bude víc než sedm hodin pomaličku přesouvat přes sluneční disk. "Je to takový zvláštní druh zatmění Slunce, akorát Merkur, protože je to velmi daleko vzdálená planeta, tak je velmi malý a Slunce nestačí zakrýt. Proto těmto zatměním říkáme zákryty," řekl ČTK mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Plzní projel neoficiální konvoj 80 historických vojenských vozidel

Plzní dnes projel konvoj zhruba 80 historických vojenských vozidel jako pocta Američanům a Belgičanům, kteří před 71 lety osvobodili Plzeň. Na ulicích mu mávaly stovky lidí, nikoli tisíce jako v minulých letech. Loňské oslavy byly ale jubilejní, v konvoji jelo tehdy asi 300 vozů. Letošní Slavnosti svobody, oslavy závěru druhé světové války v Plzni, končí dnes večer velkým koncertem. Podle odhadů pořadatelů a policie přilákaly za čtyři dny 40.000 až 50.000 diváků.

Den otevřených dveřích na ministerstvech i v parlamentu

Parlament a vláda při příležitosti oslav konce druhé světové války dnes zpřístupnily pro veřejnost své prostory. Možnost prohlédnout si senátní Kolovratský a Valdštejnský palác včetně přilehlé zahrady, sídlo Sněmovny a vládní Lichtenštejnský palác využilo téměř 5000 lidí. Největší zájem byl už tradičně o Senát. V sobotu otevřelo pro zájemce své dveře i ministerstvo zahraničí, do jeho Černínského paláce a zahrady zavítalo na 2400 lidí, řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Pražský maraton vyhrál Keňan Cherono

Pražský maraton vyhrál keňský běžec Lawrence Cherono, který v neoficiálním čase 2:07:24 hodiny porazil o 50 sekund obhájce vítězství Felixe Kandieho. Třetí byl při svém maratonském debutu další Keňan Solomon Kirwa Yego. Nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč závod nedokončil. Dnešní čas vítěze je nejlepší od roku 2012.