Denní souhrn zpráv

Česko odmítne návrhy, aby europoslance volili už šestnáctiletí

Česká republika se postaví proti unijním návrhům na změnu pravidel voleb do Evropského parlamentu, které mají mimo jiné obrátit pozornost k evropským politickým stranám a umožnit volbu europoslanců i šestnáctiletým. S vládou a poslanci se na tomto postoji tento týden shodli i senátoři. Česko má možnost navrhovanou reformu zablokovat při jednání Evropské rady. Návrh počítá například s vytvořením společného evropského volebního obvodu, kde by kandidátku jednotlivých evropských politických stran vedl jejich adept na předsedu Evropské komise. Členské státy by podle návrhu měly podpořit prezentaci těchto stran v médiích, národní strany by měly prezentovat své začlenění do evropských stran. Kandidátky by podle návrhu měly být sestavovány tak, aby na nich bylo vyrovnané zastoupení žen a mužů. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) tento návrh vyžaduje širší shodu, stejně jako zavedení volebního práva pro šestnáctileté podle rakouského vzoru.

Lidé protestují proti úložišti jaderného odpadu

V lokalitě Horka na Třebíčsku se dnes protestu proti stavbě úložiště radioaktivního odpadu účastnilo na 200 lidí. Na cestu vyšli z Budišova, Hodova, Náramče a Rudíkova. Protesty se odehrávají i v dalších šesti lokalitách v Česku, kde letos Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zahájí první etapu průzkumných prací. "Smyslem dnešního pochodu je ukázat, že u nás úložiště radioaktivního odpadu nechceme," řekla ČTK Jana Nožičková z pořádajícího spolku Zdravý domov Vysočina. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. "Jsem spokojen s tím, že lidé dnes přišli, ale nesouhlas se stavbou úložiště v této lokalitě vyjádřili zásadním způsobem už v referendu," řekl Piňos. V Budišově podle něj proti úložišti v referendu hlasovalo přes 90 procent lidí, v okolních obcích byly výsledky podobné. SÚRAO zatím pro stavbu úložiště zvažuje lokality Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a také tři místa na Vysočině: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

V safari ve Dvoře Králové začala nová sezóna

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem dnes otevřením areálu Africké safari Josefa Vágnera, kterým se projíždí v autech či safaribusech, zahájila hlavní letní sezonu. Zoo je nejnavštěvovanějším turistickým cílem hradeckého kraje a dnes vstoupila do své jubilejní 70. hlavní sezony. Vstupné zoo nezměnila, řekla ČTK mluvčí zoo Simona Jiřičková. V africkém safari lidé projíždějí mezi stovkami volně žijících zvířat. Největší stáda z kopytníků tvoří antilopy, zebry, pakoně. Letos poprvé lidé v safari uvidí pštrosa. S otevřením areálu safari s kopytníky a ptáky přešlo do každodenního provozu lví safari, které bylo v dubnu zatím otevřeno jen o víkendech. Pro cestu do afrického i lvího safari mohou lidé využít své automobily nebo tamní takzvané afrika trucky. Africkým safari návštěvníky provezou i autobusy. Základní vstupné pro dospělého v hlavní sezoně činí 195 korun, tedy stejně jako loni.

V Ostravě ode dneška připomíná Shakespeara 16 bílých vlajek

Nad budovami ostravských institucí od dnešního rána vlaje 16 vlajek připomínajících 400 let od úmrtí a údajně 452 let od narození dramatika Williama Shakespeara. Vyvěšení bílých vlajek je součástí celoročního projektu Shakespeare Ostrava 2016. Do něj se zapojila všechna ostravská divadla, knihovna, vysoké školy i další instituce jak kulturní, tak vzdělávací. ČTK to řekla koordinátorka projektu Zuzana Vinklárková. "Celkem jsme vyvěsili 16 vlajek. Jsou na každé instituci, která se do projektu zapojila. Vlajku nemají jen hudební festivaly jako například Janáčkův máj, protože ty nemají oficiální sídlo," uvedla Vinklárková. Dodala, že někde bude vlajka krátce, jinde až do konce roku. "Například na budově magistrátu bude viset jen dnes. Na sídle konzervatoře osm měsíců. Sundávat se bude jen ve státní svátky, kdy ji nahradí česká vlajka," řekla. Dnešní den organizátoři vybrali záměrně - 23. dubna 1567 se dramatik s největší pravděpodobností narodil. Zároveň dnes uplyne také přesně 400 let od jeho smrti.

Brněnský Bronx čeká Ghettofest

Přehlídka Ghettofest popáté oživí různorodým programem takzvaný brněnský Bronx, tedy čtvrť kolem Bratislavské ulice a Cejlu. Tentokrát se zapojí například zpěvačka Iva Bittová, mezinárodně uznávaná umělkyně Kateřina Šedá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. Festival se uskuteční 11. a 12. června, informovali pořadatelé. "Dramaturgie se drží od počátku základního cíle. Přivést do 'brněnského Bronxu' lidi, kteří by tam jindy patrně nevkročili, a současně oslovit i místní, aby festival nevnímali jako cizorodý element," uvedl jeden ze zakladatelů přehlídky Pavel Strašák. Organizátoři chtějí vyvracet předsudky, propojovat různé kultury a vytvořit příležitost k setkávání. Brněnský Bronx těsně přiléhá k centru města, avšak patří k sociálně vyloučeným lokalitám. V minulosti tam žilo mnoho brněnských Němců a židů, nyní tam bydlí početná romská komunita.

Premiér Sobotka počítá s šesti miliardami pro sport

Předseda vlády Bohuslav Sobotka s ministryní školství Kateřinou Valachovou na dnešní valné hromadě České unie sportu (ČUS) potvrdili, že by sport mohl příští rok od státu dostat šest miliard korun. Letos sportovní prostředí z rozpočtu získá 3,7 miliardy. Vedení ČUS se bude dál zasazovat o zřízení samostatného ministerstva sportu, což poslanci v pátek na svém zasedání nepodpořili. Sobotka navštívil valnou hromadu jako první ministerský předseda v historii samostatné republiky a ocenil, jak se organizace ČUS, dřívější ČSTV, za poslední roky oddlužila. "Sport za sebou nemá lehké období," řekl Sobotka. "Financování sportu od státu se od roku 2007 dramaticky snížilo a je čas to napravit a nejde jen o navýšení, ale i o stabilitu a dlouhodobé předvídatelné financování," řekl premiér.

Kvitová prohrála v semifinále ve Stuttgartu s Kerberovou

Tenistka Petra Kvitová prohrála v semifinále halového antukového turnaje ve Stuttgartu s obhájkyní titulu Němkou Angelique Kerberovou 4:6, 6:4 a 2:6. Po porážce má nyní Kvitová s třetí hráčkou dvouhry WTA Kerberovou vyrovnanou bilanci 4:4.

Oteplení přijde až v květnu

Konec dubna bude chladný, s průměrnými denními teplotami kolem deseti stupňů. S příchodem května se oteplí na 15 stupňů a teplota bude mírně růst i v následujících dvou týdnech. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí pro období od 25. dubna do 22. května, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ani po současném chladném víkendu se podle meteorologů příliš neohřejeme. "První týden bude výrazně podprůměrný, maximální denní teploty se budou pohybovat většinou do deseti stupňů, na konci týdne do 15 stupňů Celsia," uvádí předpověď. Mezi deseti až 15 stupni má být přes den i v týdnu od 2. května. "Ostatní dva týdny období vychází jako teplotně průměrné až slabě nadprůměrné," tvrdí meteorologové. Rtuť teploměru by tak mohla přes den vystoupat na 19 či 20 stupňů Celsia.