Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Zeman: Při pobytu prezidenta Číny se uzavře dohoda o partnerství

Při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice se plánuje podpis dohody o strategickém partnerství a dalších dvou desítek ujednání, řekl prezident Miloš Zeman serveru Parlamentní listy. Stále podle něho předběžně platí, že čínský prezident přiletí 28. března, termín ale ještě není oficiálně potvrzen. Zeman v rozhovoru, který server zveřejnil dnes, uvedl, že Si Ťin-pching bude prvním prezidentem, kterého pozve na zámek v Lánech. "Jako výraz osobních sympatií i jako výraz přátelské spolupráce mezi oběma zeměmi," řekl serveru Zeman.

Lidé v Číhošti si připomněli výročí úmrtí faráře Josefa Toufara

V zaplněném kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti na Havlíčkobrodsku si dnes lidé připomněli 66 let od úmrtí faráře Josefa Toufara, který zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností. Kromě mše, kterou vedl kněz Zdeněk Novák, si účastníci vyslechli úryvky z nové knihy Miloše Doležala Krok do tmavé noci, popisující Toufarův životní příběh. Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo asi 20 svědků. Kříž se pohnul ještě na Boží hod a také v době postní. O věc se začala zajímat komunistická Státní bezpečnost, která faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Po krutém mučení při výsleších Toufar 25. února zemřel. Režim pak zahájil ideologickou kampaň, ve které označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špiona a dovedného manipulátora, který se "neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem".

Zaorálek se setkal s barmskou opozicí

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se dnes v Rangúnu sešel s bývalými barmskými politickými vězni, s nimiž mluvil i o české zkušenosti týkající se odstraňování křivd minulého režimu. Napsal to na svém twitterovém účtu. Setkání s nejznámější barmskou politickou vězenkyní a vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij ho čeká v pondělí, kdy by měl jednat rovněž s prezidentem Theinem Seinem. "Požádali mě, aby nově zvolení poslanci a bývalí političtí vězni mohli navštívit český parlament a seznámit se s tím, jak jsme u nás odstraňovali křivdy minulého režimu," uvedl Zaorálek po setkání s asociací politických vězňů 88 Generation. Barma je druhou zastávkou nynější Zaorálkovy zahraniční cesty, předtím navštívil Indonésii. S tamními nejvyššími představiteli jednal zejména o posílení obchodních vztahů a otevíral dveře pro zástupce českých podniků, jichž spolu s ním odcestovaly do Asie tři desítky.

Vláda plánuje výstavbu čtyř nových přehrad

Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) však o samotné stavbě přehrad zatím rozhodovat nebude, vyplývá z materiálu ministerstva zemědělství, který má ČTK k dispozici. Přehrady by měly pomoci se zásobováním vodou v době sucha. "Cílem předkládaného materiálu není rozhodnout o tom, že mají být zahájeny stavby jednotlivých vodních děl, ale uložit příslušným orgánům úkol prověření realizovatelnosti záměrů, a to také s ohledem na územní plánování a ostatní složky, které do procesu vstupují," píše se v materiálu. Podle něj je nezbytné začít s přípravou již nyní, protože v ČR od prvního záměru k postavení obvykle uplyne 20 let.

Masarykovo křeslo bylo vydraženo za více než milion korun

Křeslo z prezidentské pracovny T. G. Masaryka na Pražském hradě bylo vydraženo za 1,1 milionu korun. Vyvolávací cena křesla byla 150.000 Kč. Stolek, který byl dán do aukce, vydražen nebyl. ČTK to řekla Irena Velková z aukční síně Sýpka. Aukční síň dnes rovněž vydražila obraz Emila Filly za čtyři miliony korun.

Velkým bankám se na českém trhu daří

Čtveřice největších tuzemských bank v roce 2015 vydělala celkem přes 47 miliard Kč, což je zhruba stejně jako předloni. České spořitelně a Komerční bance zisk klesl, ČSOB a UniCredit Bank naopak vzrostl. Vyplývá to z výsledků bank. K ziskovosti bank podle expertů výrazně pomohl růst českého hospodářství a zájem domácností o hypoteční úvěry domácností.

"Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v roce 2015 překonal dosavadní rekordy a tyto čtyři banky si rozdělily přes 90 procent celého trhu," řekl ČTK analytik poradenské firmy Broker Consulting Martin Novák.

"Výsledky jsou průměrné. České ekonomice se daří, ale celkový růst objemu úvěrů nebyl k jejímu růstu dostatečně vysoký," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Navíc se kvůli nízkým tržním sazbám snižuje úrokové marže (rozdíl mezi úrokovými sazbami u vkladů a úvěrů). Pro velké banky je problematický i vzestup nízkonákladové konkurence. Domácnosti i firmy tak mají široké možnosti pro založení účtů bez poplatků. Velké banky reagují tím, že zlevňují základní poplatky. Tržby z poplatků proto stagnují, případně klesají, dodal.

Ministr spravedlnosti nesouhlasí se zařazením učitelů mezi úřední osoby

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nesouhlasí s úvahami zařadit učitele mezi úřední osoby, které požívají vyšší ochrany. Návrhy se objevily v souvislosti se šikanou učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze. ́V případě učitelů, ale například ani v případě záchranářů, není splněna podmínka, že útok na ně je útokem na výkon státní moci, řekl Pelikán v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. "Vzniká dojem, že když je zařadíme do nějaké takovéto kolonky, kam navíc nepatří, tak že najednou ustanou problémy. Neustanou. Nemůže to vůbec nic zlepšit," řekl Pelikán