Denní souhrn zpráv

Do Prahy dorazila první skupina křesťanských uprchlíků z Iráku

Na pražském letišti Václava Havla přistálo dnes letadlo s první skupinou deseti křesťanských uprchlíků z Iráku. ČTK to řekl mluvčí nadačního fondu Generace 21 Vojtěch Jurásek. Z Prahy zamíří do střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde stráví přibližně dva až tři měsíce. Tady se o ně budou starat sociální pracovníci a rovněž se budou učit česky. Zhruba od druhého pololetí letošního roku se pak budou moci v rámci ČR stěhovat za prací. Další skupina asi dvou desítek běženců by měla přiletět v následujících týdnech. Celkem by do České republiky mělo přiletět 153 uprchlých křesťanů.

Prezident Zeman navrhne Norsku uzavření smlouvy, která vyřeší sporné případy odebraných českých dětí

Prezident Miloš Zeman má připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Chce tak řešit případy dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet. Prezident to dnes řekl v pořadu Partie televize Prima. Uvedl, že vychází z "tvůrčího vnímání" ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoli je jen ratifikovat. "Tato smlouva by všechno toto měla ošetřit, neměla by samozřejmě zasahovat do vnitřních záležitostí norského království, ale na druhé straně by měla chránit české občany bez ohledu na jejich věk," řekl Zeman. Uvedl, že za návrh vděčí jedné politické straně a chce ho nejprve projednat s českými orgány. Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou podle prezidenta kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná "drastičtější opatření". "Když to nejde silou, jde to ještě větší silou," zmínil prezident české přísloví. Vedle mezinárodní smlouvy by Zeman rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve Sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že Česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany.

Česká republika není aktuálně ohrožena terorismem

Pokud by už nyní platila v Česku připravovaná škála možných teroristických hrozeb, byl by v současné době stupeň ohrožení asi na nule. "Nejsou žádné informace o nějaké konkrétní hrozbě útoku na českém území," řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi premiér Bohuslav Sobotka. Zavedení stupňů bezpečnosti je reakcí na loňské teroristické útoky v Paříži v lednu a listopadu, při kterých celkem zemřelo 147 lidí. Materiál již dříve schválila bezpečnostní rada státu, v pondělí se jím bude zabývat vláda. Podle Sobotky pomůže stupnice i k tomu, aby případné riziko více a srozumitelně vysvětlila veřejnosti.

Cestovní kanceláře letos povolují změnu destinace zdarma

Tuzemské cestovní kanceláře letos zrušily poplatek za změnu destinace a v rámci předprodejů nabízejí tuto možnost zdarma. Snaží se tak po nedávných útocích v Egyptě či Turecku povzbudit prodeje zájezdů na léto. Klient tak v případě zhoršení bezpečnostní situace v některé zemi může i týden před odjezdem zvolit bezplatně jiný cíl své dovolené. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů. V minulých letech si za tuto službu CK účtovaly stovky korun. Češi letos v rámci předprodejů dávají přednost evropským destinacím. "Velký nárůst zaznamenávají oblíbené destinace Bulharsko, Španělsko, Řecko, Itálie. V těchto destinacích je již řada termínů vyprodána," uvedl Hynek Špinar z Čedoku.Nižší poptávka je zatím po zájezdech do Egypta, Tuniska a Turecka. Podle údajů zájezdového portálu Invia.cz mají Češi letos největší zájem o Bulharsko a Chorvatsko. Nižší poptávka o pětinu než před rokem je také o dovolenou v Řecku. Průměrná cena prodaného zájezdu na léto je 13.532 Kč na osobu, o 692 Kč více než loni.

Povinné ručení loni nepatrně zdražilo

Ceny povinného ručení loni vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč, tedy o zhruba jedno procento. Pojišťovny na tomto typu pojištění tratí ročně dvě miliardy Kč, ekonomická ztráta byla tedy opět asi deset procent ročního pojistného. Důvodem jsou stále rostoucí náklady, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Průměrné pojistné u povinného ručení přitom kleslo od roku 2007 do roku 2013 zhruba o 30 procent. V roce 2013 se trend otočil a pojistné začalo zdražovat. Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií.

Zájem o kurzy jazyků stoupá

Zájem o jazykové kurzy se v České republice loni ve srovnání s rokem 2014 zvýšil o pět procent. Největší poptávka je podle Asociace jazykových škol (AJŠA) po angličtině, která tvoří až 70 procent jazykového byznysu. Za ní je němčina a ruština. Zbytek tvoří francouzština, španělština, severské a orientální jazyky. Větší nároky na znalosti cizích jazyků potvrzují personalisté i technicky zaměřené firmy. ČTK o tom informovala Lenka Rudišová z agentury Lesensky.cz. "Vzestupný trend v potřebě studia jazyků se začal projevovat v posledních třech letech," uvedl předseda AJŠA Vítězslav Bican. "Nárůst je sice v řádech jednotek procent, přesto lze ale vzrůstající zájem o jazykové kurzy pozorovat," dodal.

Berdych postoupil do čtvrtfinále Australian Open

Tenista Tomáš Berdych se pošesté za sebou probojoval do čtvrtfinále Australian Open. Šestý nasazený hráč dnes vybojoval po třech hodinách a osmnácti minutách vítězství nad Španělem Robertem Bautistou 4:6, 6:4, 6:3, 1:6 a 6:3. Dalším Berdychovým soupeřem bude Švýcar Roger Federer.

Předpověď počasí

Zataženo, mlhavo, na většině území déšť nebo mrholení, zpočátku místy mrznoucí. Na severovýchodě i sněžení nebo srážky smíšené. Během pondělí od západu postupně ustávání srážek a v Čechách později částečné protrhávání oblačnosti. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na východě Moravy a ve Slezsku 0 až +3 °C.