Denní souhrn zpráv

Zaorálek s Mogheriniovou mluvili hlavně o zvládnutí migrace

Zejména o zvládnutí migrační krize mluvili dnes ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při jednání se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou. Mogheriniová ocenila, že česká vláda nejen v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici. Se Zaorálkem se shodli na tom, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota. Později při veřejné debatě hovořili o tom, že EU kromě diplomacie potřebuje posílit také schopnost fyzicky bránit svou bezpečnost. Zaorálek po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je nyní ochrana vnější hranice. Podotkl, že česká vláda na to dlouhodobě poukazovala a ukazuje se, že měla pravdu. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí přílivu migrantů jsou podle něj fungující hotspoty. Mogheriniová ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace. Česká republika podle ní zvolila chytrý přístup.

Hlavně o migrační krizi mluvila Mogheriniová s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími poslanci. Sešla se také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ten uvedl, že Evropská komise musí vytvářet tlak na Turecko, aby plnilo dohody mezi ním a EU ohledně migrace. EU se zavázala poskytnout Ankaře finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud Turci zajistí zmírnění přílivu uprchlíků.

Česko a Polsko sdílejí pohled na bezpečnost Evropy

Příliv imigrantů je nutné kontrolovat a snížit jejich počet, shodli se na dnešní schůzce v Praze ministři zahraničí Polska Witold Waszczykowski a Česka Lubomír Zaorálek. Na tiskové konferenci po první části jednání oba uvedli, že Polsko a Česko sdílejí stejný pohled na bezpečnost Evropy. Ta je podle nich garantována nejen spoluprací v EU, ale také v rámci NATO. Podle Zaorálka je aktuálně klíčová ochrana vnější hranice EU společně s jasným procesem přijímání uprchlíků.

Ministři ocenili také projekty dvoustranné a regionální spolupráce, v nichž chtějí oba státy pokračovat. Kromě zahraniční politiky to jsou podle Waszczykowského projekty zaměřené na budování dopravních nebo energetických sítí.

CVVM: Obavy lidí z terorismu jako hrozby pro ČR stouply

Největší hrozbu pro Česko nyní představují podle 81 procent občanů teroristické skupiny nebo jednotlivci. Následuje mezinárodní organizovaný zločin, uprchlíci a radikální náboženská hnutí. Mezi zeměmi vnímají lidé jako reálnou hrozbu pro ČR zejména radikální organizaci Islámský stát a Sýrii. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z konce loňského roku. Podle jeho zjištění obavy veřejnosti z možného nebezpečí spojeného s uprchlickou krizí a terorismem od roku 2014 stouply. Mezinárodní organizovaný zločin označilo za velkou hrozbu 66 procent lidí, zhruba stejný podíl veřejnosti takto vnímá i uprchlíky a radikální náboženská hnutí. V porovnání s rokem 2014 se obavy z uprchlíků zdvojnásobily - z 32 procent se zvýšily na 65 procent.

Premiér Sobotka zadal bezpečnostní audit na úřadu vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zadal okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na úřadu vlády. Požádal také ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) o spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády. Ministerský předseda to uvedl v tiskovém prohlášení. Reagoval v něm i na spekulace v médiích týkající se prolomení jeho soukromé e-mailové schránky. "Stal jsem se jednou z mnoha obětí hackerů, kteří se snaží svými kriminálními činy narušovat soukromí občanů, krást soukromá data a poničit životy nás všech," uvedl také. Útoky se nenechá zastrašit, ujistil.

Pyrotechnici dnes začali čistit od munice areál ve Vrběticích

Pyrotechnici dnes ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku začali čistit od nevybuchlé munice areál, ve kterém předloni vybuchly dva sklady s municí. Na místě pracuje 30 armádních pyrotechniků pod vedením pěti policejních pyrotechniků, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. V plánu je kompletní asanace vrbětického areálu, pyrotechnici budou prozkoumávat prostor až do hloubky půl metru pod zemí. "Jakmile bude úplně vyčištěný prostor směrem od policejních pásek po místa, kde bude stát nové oplocení, zmenšíme bezpečností okruh kolem celého areálu a povolíme do vyčištěných lokalit volný vstup veřejnosti. Tato první fáze potrvá několik měsíců v závislosti na počasí a množství nalezených úlomků munice," uvedla mluvčí. U každé munice, kterou pyrotechnici najdou, budou muset rozhodnout, zda je nutná její likvidace přímo v areálu na místě k tomu určeném, nebo ji budou moci odvézt k likvidaci do jiných prostor.

Do sčítání lidu se asi opět zapojí všichni obyvatelé

Do příštího sčítání lidu, které se uskuteční zřejmě v roce 2021, by se nejspíš opět měli zapojit všichni obyvatelé republiky. Vyplňovat by měli ale méně formulářů, ty by se také víc posílaly elektronicky. Původní záměr, že by statistici údaje získali z registrů a ptali se jen vybrané skupiny lidí, není podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) teď realizovatelný. Registry totiž všechna požadovaná data neobsahují. O přípravách sčítání by měla, ve středu jednat vláda. "Žádný administrativní zdroj neumožňuje v celém potřebném rozsahu zjišťování údajů o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání, národnosti, mateřském jazyku, víře, zaměstnání a dojížďce do zaměstnání a škol," uvedl statistický úřad. Podle něj v Česku na rozdíl od většiny evropských zemí nejsou ani ucelené informace o bytovém fondu. Kromě otázek na víru, mateřštinu a národnost je vyplnění odpovědí na ostatní dotazy povinné.

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 6,2 procenta

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 6,2 procenta z listopadových 5,9 procenta. Lidí bez práce přibylo o téměř 22.000 na 453.118 uchazečů. Oznámil to Úřad práce ČR. Podle něj jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 7,5 procenta. Jak uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková, česká ekonomika je v dobré kondici, na konci roku byl absolutní počet nezaměstnaných nižší naposledy v prosinci 2008. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

"V souvislosti s poklesem nezaměstnanosti a rostoucím počtem volných pracovních míst se stále více podnikům nedostává kvalifikovaných zaměstnanců. Pokračující nedostatek pracovníků by se tak letos měl odrazit na rychlejším růstu mezd," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Tlak na vyšší mzdy tak bude podle analytika ČSOB Petra Dufka hlavním rysem vývoje tuzemského trhu práce v letošním roce. Z jednotlivých krajů si nadále drží nejnižší podíl nezaměstnaných Praha se 4,2 procenta. Druhý je Plzeňský kraj, kde ale nezaměstnanost proti listopadu vzrostla o 0,3 procentního bodu na 4,6 procenta. Naopak nejvyšší zůstává nezaměstnanost v Ústeckém kraji, kde činí 8,9 procenta.

Na internetových portálech se výrazně zvýšila nabídka práce

Na internetových portálech se výrazně zvýšila nabídka pracovních míst. Například zatímco před rokem lidé hledali na inzertním webu Annonce o třetinu více pracovních míst, než jim firmy nabízely, letos se situace otočila. Nabídka volných míst tam poprvé převyšuje poptávku. Prosincová nabídka volných pracovních pozic byla podle Úřadu práce ČR nejvyšší od roku 2008. Za prvních deset lednových dní firmy přes kariérní portál Jobs.cz obsazovaly 19.139 stálých pozic, což je téměř o 28 procent více než za prvních deset dní roku 2015.

Zajímavý je nesoulad mezi zájemci a firmami v práci na částečný úvazek. "Firmy jako by na silnou poptávku lidí stále nedokázaly reagovat. Dokonce ani v situaci, kdy je zájemců o práci relativně málo. Poptávka zkrácených úvazků je totiž čtyřnásobně vyšší než nabídka takovýchto pracovních pozic," upozornila výkonná ředitelka Annonce Lenka Černá.

Čtyřleté a tříleté děti asi nebudou mít na MŠ nárok, ale přednost

Děti v Česku zřejmě nezískají nárok na místo ve školce, jak se původně plánovalo. Návrh školského zákona totiž zaručuje čtyřletým a později i tříletým to, že je předškolní zařízení přijme přednostně, dokud bude mít místo. Úpravu kritizuje společnost Gender Studies i někteří experti. Podle nich je zajištění předškolní péče podmínkou pro slaďování práce a rodiny a pro zvýšení zaměstnanosti matek. Předloha je nyní ve Sněmovně, ve čtvrtek ji má projednávat školský výbor.

Do životního prostředí má letos jít z fondů EU dalších 20 miliard

Na zlepšení životního prostředí by mohly být letos z evropských fondů vypsány výzvy za dalších 20 miliard korun. Ministerstvo životního prostředí již z loňska eviduje na 1400 projektů za 30 miliard, které by mělo do konce dubna vyhodnotit, řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Evropské dotace by měly pomoci například zlepšit zadržování vody v krajině nebo napojit tisíce domácností na čističky odpadních vod. Dotace půjdou ale i například na odpadové hospodářství, ekologické zátěže, kotlíkové dotace a zlepšení kvality ovzduší. Do roku 2020 bude moct Česko v rámci Operačního programu Životní prostředí využít více než 72 miliard korun (2,6 mld. eur). Oproti předchozímu by měl být nový program při čerpání dotací méně administrativně náročný pro žadatele i příjemce.

Ministři V4 se shodli, že kontroly dieselů VW budou asi nepovinné

V Česku a dalších zemích visegradské čtyřky (V4) budou velmi pravděpodobně nepovinné servisní prohlídky vozů s dieselovými motory koncernu VW, které umožňují obcházet emisní měření. Koncern by ale měl do servisů k opravě přimět nejméně 80 procent dotčených automobilů. Po dnešním jednání se zástupci členských států V4 to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). V Česku jezdí zhruba 150.000 vozů, kterých se problém týká. Podle ministra je však na VW, Škodě a dalších koncernových značkách, jaký přístup při zvaní motoristů do servisů zvolí. "Měly by jim nabídnout nějakou formu kompenzace," podotkl ministr s tím, že většina kontrol by se měla uskutečnit ve druhé polovině letošního roku. Zmínil i možnost, že by se tak mohlo dít v rámci pravidelných kontrol, kdy auta stejně do servisu musí.

Exšéf Homolky odmítl korupci a manipulaci s tendry nemocnice

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý odmítl obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní s korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Bohužel, musím konstatovat, že státní zástupce nehorázně a bezostyšně lže, řekl Dbalý při výpovědi před pražským městským soudem, který se dnes začal kauzou zabývat. Dbalý odmítl, že tendry ovlivňoval. Obě zakázky podle něj podléhaly kontrole.

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Podle obžaloby v tendru zvítězila nastrčená firma, která zvítězila díky tomu, že obžalovaní z tendru vyřadili ekonomicky výhodnější nabídku. Podle spisu tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009, který získala předem dohodnutá firma za téměř 140 milionů korun. Dbalý a jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný získali za přidělení zakázky podle obžaloby úplatek 5,6 milionu korun. Toběrný je dalším obžalovaným v kauze.

Radiožurnál: Údajný australský hacker Wheeler má český pas

Údajný australský hacker Dylan Wheeler, obviněný úřady mimo jiné kvůli útokům na počítačové sítě firmy Microsoft či americké armády, má český pas, se kterým cestuje po Evropě. Pracoval prý pro několik evropských vládních agentur, nikdy ale pro české úřady. Wheeler to v Británii, kam na český pas odcestoval, řekl Radiožurnálu. Podle časopisu Týden žije Wheeler momentálně v Ostravě. Jeho matka pocházela z Československa. Pobyt v Česku prý Wheelerovi výrazně pomohl k cestování po regionu. Wheeler tvrdí, že jeho firma opakovaně pracovala pro bezpečnostní služby Francie a Ruska a obě země mu prý nabídly azyl.

CK: Páteční útok může vést k dalšímu poklesu zájmu o Egypt

Cestovní kanceláře očekávají, že páteční útok ozbrojenců v letovisku Hurgada povede k dalšímu snížení poptávky po zájezdech do Egypta. První klienti už požádali o zrušení zájezdu nebo změnu termínu. Ceny dovolených v této severoafrické zemi klesly v posledních měsících asi o desetinu. Vyplývá to z vyjádření prodejců zájezdů. "Určitý pokles (poptávky) se dá očekávat. Na druhé straně se jen velmi těžce hledá adekvátní náhrada k dovolené v Egyptě. Skvělé Rudé moře, vysoká kvalita hotelů a dobré ceny," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Také dle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Jana Osúcha zlevnily dovolené v Egyptě v průměru o desetinu. "Prostor na další snižování je již minimálně. Ceny jsou prakticky na minimu," dodal Osúch.

Při pátečním útoku dvou ozbrojenců na hotel Bella Vista v rudomořském letovisku Hurgada byli zraněni dva Rakušané a jeden Švéd. České ministerstvo zahraničí v souvislosti s útoky doporučuje všem českým občanům, aby při pobytu v Egyptě dbali zvýšené opatrnosti a před cestou do této země se registrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Do Egypta v roce 2014 vycestovalo 185.000 českých turistů, meziročně o 52 procent víc.

Reforma psychiatrické péče bude komplexní, obor má mít víc peněz

Reforma psychiatrické péče bude komplexní, od ambulancí přes komunitní centra až po psychiatrické nemocnice. Vedle zdrojů z EU by na psychiatrii měly víc peněz dát i zdravotní pojišťovny, shodli se dnes zástupci psychiatrické společnosti s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňkem Kabátkem. Psychiatrie dostává ročně devět miliard z 250 miliard korun, jež dávají zdravotní pojišťovny na zdravotní péči. Z evropských fondů by obor mohl získat na reformu zhruba čtyři miliardy korun. "Počítá se s tím, že část pacientů zkrátí pobyt v léčebnách nebo na lůžkách, starat se o ně budou centra duševního zdraví a souběžně o ně budou pečovat ambulantní zařízení," řekl novinářům Němeček. Aktuálně je potřeba dát dohromady data o počtech pacientů, diagnózách a nákladnosti léčby, z nichž bude možné zjistit, kde a jaká péče chybí.

UK se pokusí o rekord čtením z díla geografa a pedagoga Švambery

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy se dnes pokusí o český rekord, nazvaný Nejdelší veřejné čtení z díla profesora Václava Švambery. Švambera (1866 - 1939) byl českým geografem, hydrologem a vysokoškolským pedagogem, mimo jiné i děkanem Přírodovědecké fakulty UK. Vybudoval Geografický ústav v Praze a založil Státní sbírku mapovou Československa. Akce se bude v Knihovně geografie na pražském Albertově konat po celý den. Rekordu se zúčastní přes 30 lidí. Mezi nimi budou podle mluvčího fakulty Michala Andrleho i dva profesoři, další pedagogové a vědci. Číst budou nepřetržitě devět hodin z 30 textů. Účastníci se budou střídat po 15 minutách a každý z předčítajících se zapojí do pokusu jen jedenkrát. Posluchače zavedou na plavbu po řece Kongo, výlet po šumavských hvozdech, kde zmapují tamní jezera, nebo se vydají za polárníky na Antarktidu. Pokus o rekord se uskuteční pod dohledem komisaře rekordů z pelhřimovské Agentury Dobrý den. Bude-li úspěšný, může být registrován v České knize rekordů. Součástí akce bude také videoprezentace ze Švamberova života a díla.

Chalupeckého cena zná nové finalisty

Finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky jsou pro rok 2016 Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. Vítěz 27. ročníku prestižní tuzemské ceny bude vyhlášen v listopadu, předtím se finalisté představí na společné výstavě. Letos jsou finalisté vyhlášeni o několik měsíců dříve, než bylo zvykem. Pořadatelé, kteří pět jmen dnes oznámili na tiskové konferenci, harmonogram soutěže prý mění proto, aby měli umělci více času pro přípravu projektů právě pro finálovou výstavu. Mezinárodní porota 27. ročníku ceny opět vybírala z rekordního počtu přihlášených - svá portfolia zaslalo přes 90 mladých umělců.

Aj Wej-wej v Praze uvede své dílo a navštíví Havlovu knihovnu

Počátkem února do Prahy přijede jeden z nejslavnějších umělců současnosti, čínský konceptualista a také aktivista Aj Wej-wej. Zdrží se několik dní, návštěvu Prahy zahájí vernisáží svého díla Zvěrokruh u Veletržního paláce. V pátek 5. února vystoupí v Knihovně Václava Havla, umělec je velkým kritikem porušování lidských práv v Číně. "V Knihovně Václava Havla vystoupí Aj Wej-wej v debatě s ředitelem Národní galerie v Praze Jiřím Fajtem," řekl dnes ČTK Pavel Hájek z Havlovy knihovny. Na rok 2017 počítá ředitel Fajt se vznikem nového Aj Wej-wejova díla přímo pro Národní galerii.

Tuzemští publicisté a hudebníci oceňují Bowieho originalitu

Tuzemští publicisté a hudebníci oceňují originalitu a nadžánrovost tvorby britského hudebníka Davida Bowieho, který v neděli v 69 letech podlehl rakovině. Hudební publicista Jiří Černý označil Bowieho úmrtí za velkou ztrátu pro celý hudební svět. "Každé z jeho alb bylo svým způsobem významné, za jedno z nejlepších považuji Heroes," uvedl Černý. Poslední Bowieho album Blackstar ještě neslyšel. "Jdu si ho koupit tento týden, kdy vychází na CD, já hudbu z internetu neposlouchám," dodal. Podle hudebního publicisty Václava Hnátka Bowieho hudba zasáhla i posluchače, kteří se nepočítali mezi jeho nejskalnější fanoušky. "Kdo může říct, že spolupracoval s Lou Reedem, Iggym Popem, Johnem Lennonem i skupinou Queen. Bowie byl extravagantní až teatrální. Odešel krátce po vydání silné desky Blackstar," řekl.

Osobně Bowieho v zákulisí poznal hudebník a publicista Ondřej Hejma, který se dostal do šatny po jeho koncertu v 90. letech v Praze díky své známosti s Bowieho kytaristou Reevesem Gabrelsem. "Znám tu situaci, kdy se umělec vrátí z pódia a potřebuje něco slyšet. Tak jsem v šatně prohlásil něco ve smyslu, že je to houby umění, když je někdo talentovaný a ještě u toho dobře vypadá. K Bowiemu se moje hláška hned donesla a bylo vidět, že ho to potěšilo.

Morricone s ČNSO v Praze nabídne také hudbu z filmu Osm hrozných

Ennio Morricone na pátečním koncertě v pražské O2 areně vedle svých známých skladeb nabídne za doprovodu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) také muziku z nového filmu Quentina Tarantina Osm hrozných. Hudbu známý italský skladatel natočil právě s ČNSO a v neděli za ni v Los Angeles obdržel ocenění Zlatý glóbus, které udělují zahraniční novináři působící v Hollywoodu. ČTK o tom informoval mluvčí ČNSO Janis Sidovský. "Je to prostě výborný orchestr," vysvětlil Morricone, proč si vybral ke spolupráci české muzikanty. "Hrají bravurně, jak sólisté, tak celý orchestr. Imponuje mi celková úroveň hudebníků, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale i přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní," prohlásil před nadcházejícím turné s názvem 60 let v hudbě, které startuje 15. února v Praze.

Filharmonici z Olomouce absolvovali v Číně devět koncertů

Devět koncertů a tisíce kilometrů na přejezdech mezi jednotlivými zastávkami mají za sebou hudebníci z Moravské filharmonie, kteří absolvovali od konce prosince turné po Číně. Šest desítek filharmoniků na svých cestách překonávalo nejen velké vzdálenosti, ale i teplotní rozdíly dosahující až 35 stupňů. Hudebním fanouškům v Číně nabídli díla světových autorů i čínské skladby, řekla ČTK mluvčí filharmonie Markéta Kvapilová. Turné po Číně byla jedna z nejvzdálenějších cest Moravské filharmonie za poslední dobu. Největší úspěch podle filharmoniků sklidil u posluchačů vždy závěrečný Radeckého pochod.

Spolek města a kraje bude pět let pořádat Grand Prix v Brně

Spolek založený městem Brnem a Jihomoravským krajem bude v následujících pěti letech pořádat motocyklovou Grand Prix České republiky v Brně. Zástupci spolku dnes podepsali smlouvu se šéfem promotérské společnosti Dorna Carmelem Ezpeletou. Průměrná výše zalistovacího poplatku na pořádání závodů bude asi 4,1 milionu eur (kolem 110 milionů korun) ročně, řekl ČTK primátor Brna Petr Vokřál (ANO). "Smlouvou se vyřeší i předchozí dluhy," uvedl Ezpeleta. Automotodrom očekával vyšší podporu z veřejného sektoru, avšak nedočkal se jí ve slibované výši. Kvůli údajné ztrátovosti a nesplaceným dluhům byla Velká cena v Brně ohrožená a hrozil jí zánik. Proto se do celé situace vložili politici, kteří chtěli Grand Prix zachránit. Podle nich dělá Brnu dobré jméno a má ekonomický přínos.

Počasí

Proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, na horách srážky trvalejší. V polohách nad 600 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.