Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministerstva vyčíslí náklady na přizpůsobení se klimatu

Do konce příštího roku vznikne soubor opatření, která jednotlivá ministerstva podniknou pro přípravu Česka na změny klimatu. Vláda schválila strategii, do konce roku 2016 budou jednotlivé kroky rozpracovány i s vyčíslením nákladů, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Naše vláda je historicky první, která začala brát vážně klimatické změny," uvedl a připomenul, že kabinet už schválil koncepci boje proti suchu. Strategie obsahuje opatření, která by měl stát zavést v řadě oblastí od zemědělství, vodního hospodářství, dopravy, průmyslu až po cestovní ruch. Navrhuje například šetřit pitnou vodou, obnovit říční nivy nebo sázet méně řepky olejky a kukuřice a nahradit je vojtěškou a lnem. Stát má podle dokumentu podporovat například také dopravu založenou na elektrickém pohonu, na zemním plynu (CNG, LNG) a biopalivech, cyklistiku a veřejnou dopravu zejména na elektrický pohon. Na návrhu rámcové Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR pracovalo ministerstvo životního prostředí společně s meteorology, vědci a dalšími resorty.

Vláda chce zákony a smlouvy zveřejňovat elektronicky

Zákony, právní předpisy a mezinárodní smlouvy by mohly být zveřejňovány elektronicky ve speciálním informačním systému. Počítá s tím návrh zákona, který schválila vláda, po jednání kabinetu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo vnitra, které materiál předložilo, si od zákona slibuje zvýšení dostupnosti, přehlednosti a srozumitelnosti platného práva. Vybudování informačního systému by mohlo stát 527 milionů korun.

Česko zvažuje vyslání zdravotníků a aut do Slovinska

Česko by do Slovinska na pomoc se zvládnutím velkého množství přicházejících uprchlíků mohlo poslat zdravotnický tým, nákladní auta nebo polní kuchyni. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). O konkrétní pomoci má kabinet jednat příští týden.

Sobotka doufá, že Polsko i po změně vlády zůstane spojencem Česka

Premiér a šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka věří, že Polsko i s novou vládou konzervativců zůstane blízkým spojencem České republiky. Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že vítězství opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) posílí transatlantické směřování střední Evropy. Odborníci čekají, že Varšava bude nyní vystupovat razantněji a kritičtěji vůči Evropské unii, radikální změny ale nečekají.

Vnitro do konce roku předloží nový koncept integrace cizinců

Nový program pro integraci cizinců počítá s tím, že stráví maximálně půl roku v zařízeních ministerstva vnitra, kde se budou v kurzech připravovat na život v Česku. Následnou integraci přímo v obcích by pak zajišťovala nezisková organizace Charita ČR, která by cizincům pomáhala s bydlením či zaměstnáním. ČTK o tom informovalo ministerstvo vnitra, které připravilo nový koncept státního integračního programu. Návrh bude do konce roku předložen vládě, aby mohl fungovat od 1. ledna 2016.

Singer: Regulace může negativně ovlivnit hospodaření bank

Náklady na zavedení regulatorních opatření mohou negativně ovlivnit hospodaření finančních institucí. Regulace může také znamenat změny v jejich organizačním uspořádání. Na konferenci České bankovní asociace (ČBA) o regulaci bankovního sektoru a jejích dopadech na ekonomiku to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který reaguje na novou evropskou směrnici a ve Sněmovně míří do třetího čtení, ukládá bankám, družstevním záložnám a obchodníkům s cennými papíry povinnost přispívat do Fondu pro řešení krize. Peníze v něm mají být k dispozici pro případ krizových situací. Doprovodný zákon pak kromě jiného zvyšuje informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů.

Průzkum: Téměř třetina Čechů zvládá ze svého příjmu ušetřit

Téměř třetina Čechů nyní bez problémů vychází se svými příjmy a ještě zvládá část peněz ušetřit. Takto vysoký podíl lidí v dobré ekonomické situaci není v žádné jiné zemi střední a východní Evropy. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury TNS pro společnost Provident Financial, ve kterém odpovídalo přes 5000 respondentů. Vedle tisícovky Čechů se do průzkumu zapojili Slováci, Poláci, Maďaři a Rumuni.

Průzkum: Průměrná domácnost by z úspor přežila skoro 4 měsíce

Průměrná česká domácnost by v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a 21 dní. Našetřené peníze by jí tak vystačily na dobu o šest dní kratší, než tomu bylo na konci druhého čtvrtletí. V meziročním srovnání jde naopak o nárůst o 18 dnů. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank. Nárůst vykazuje i potenciál spoření. Zatímco před rokem mohli Češi odkládat 25 procent příjmu, nyní by to bylo až 31 procent. V průměru mají naspořeno 116.000 Kč.

Radku Březinovi za nelegální obchody s lihem hrozí trest 13 let

Státní zástupce navrhl šéfovi lihové mafie Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s lihem nejvyšší možný trest 13 let a čtyři měsíce a propadnutí majetku. Nejnižší trest ze všech sedmi členů organizované skupiny žádá pro jeho bratra Tomáše Březinu, kterému jako jedinému přisoudil na konci procesu žalobce status spolupracujícího. Do vězení by ho chtěl poslat na čtyři roky. Lubomíru Kaláčovi, který byl blízkým spolupracovníkem Březiny a o pozici spolupracujícího obviněného rovněž usiloval, navrhl žalobce šest let.

Českem se vrací část amerického konvoje z Maďarska

Přes Česko se vrací část amerického armádního konvoje ze cvičení v Maďarsku. Jde o asi 25 vozidel a 70 vojáků, řekl novinářům po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Američané Česko opustí ve středu kolem poledne. Celý konvoj 550 vojáků, 150 vozidel a 54 návěsů jel přes Česko na cvičení NATO Brave Warrior do Maďarska v září.

Ročně je v ČR na 8000 rakovin střeva, přispívají k tomu uzeniny

Ročně u více než 8000 Češek a Čechů zjistí lékaři rakoviny tlustého střeva a konečníku. V zemi žije přes 20.000 lidí s tímto typem rakoviny, ročně přes 3500 pacientů zemře. Česko se dlouhodobě drží na předních příčkách světového žebříčku této zhoubné nemoci. Lékaři varují před tím, že jednou z hlavních příčin tak vysokého výskytu je nadměrná spotřeba uzenin. Varování potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), když zařadila uzeniny na seznam prokázaných karcinogenů.

Zeman vyznamená básníka Žáčka či zpěváka Neckáře

Fotbalista Pavel Nedvěd, básník Jiří Žáček, zpěvák Václav Neckář či zakladatel babyboxů Ludvík Hess dostanou ve středu státní vyznamenání na Pražském hradě. Některá jména z letošních oceněných už dříve prozradil při různých příležitostech sám Zeman. Například v dubnu při návštěvě Karlovarského kraje uvedl, že udělí medaili Za hrdinství in memoriam studentu Petru Vejvodovi, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Jméno čerstvého viceprezidenta týmu Juventus Turín Pavla Nedvěda odtajnil prezident začátkem září, když s držitelem Zlatého míče letěl do Číny. Tento měsíc Zeman avizoval, že udělí vyznamenání manželce zesnulého novináře Jiřího Pelikána herečce Jitce Frantové. Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam dostane František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný nepodepsal Moskevský protokol, jenž legitimizoval srpnovou okupaci. In memoriam byl měl být zřejmě vyznamenán i novinář a někdejší korespondent ČTK v Itálii Karel Weirich, jenž za války zachránil před nacisty asi dvě stovky Židů, či ministr kultury a divadelník Pavel Dostál.

Ceny ministerstva kultury dostanou Pavel Šrut či Hanuš Karlach

Státní cenu za literaturu pro rok 2014 dostane básník, textař a překladatel Pavel Šrut a za překladatelské dílo Hanuš Karlach. Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos v oblasti divadla obdrží Jaroslav Vostrý, v oblasti hudby Ivana Loudová za kompoziční mistrovství, reprezentaci české hudby v zahraničí a výchovu mladé skladatelské generace. Pokud jde o výtvarné umění porota vybrala mimo jiné za kurátorskou činnost Ludvíka Hlaváčka, porota pro architekturu pak Otakara Kuču.Laureáty oznámilo ministerstvo kultury, ceny se budou předávat v pondělí večer v Anežském klášteře. V kině Ponrepo se budou 29. října samostatně udělovat ceny za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Ceny dostali mezinárodně uznávaný kameraman, spolutvůrce řady výjimečných děl české i světové kinematografie Miroslav Ondříček in memoriam a filmová a televizní režisérka a scenáristka, autorka osobitých dokumentárních výpovědí i několika hraných snímků Drahomíra Vihanová. Cena se uděluje každoročně k 27. říjnu u příležitosti Světového dne audiovizuálního dědictví.

Zahrada v Jeruzalémě nese jméno Václava Havla

V centru Jeruzaléma starosta města Nir Barkat a zástupci české vládní delegace pojmenovali zahradu po bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. Akce patří k připomínkám 25. výročí obnovení diplomatických vztahů obou zemí. Pojmenování zahrady dokládá růžový kámen s Havlovým revolučním mottem Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí vytesaným česky a hebrejsky. Ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl ČTK řekl, že zahrada s dětským hřištěm je výsledkem hledání vhodného místa ve spolupráci s městem Jeruzalém. Nachází se v centru, nedaleko je i ulice pojmenovaná po prvním československém prezidentovi Tomáši Garriquovi Masarykovi. Ministr kultury Daniel Herman připomněl Havlův význam pro česko-izraelské vztahy, jeho ideje občanské společnosti a snahu o zodpovědnost nikoli jen za svou komunitu a společnost, ale o zodpovědnost globální.

Plzeňské divadlo uvede hru o událostech po vzpouře v roce 1953

Hru slovenského autora Jána Šimka Plzeň 1953, která zejména na osudu divadelníků odráží pohnuté události z Plzně po měnové reformě v červnu 1953, uvede ve světové premiéře Divadlo J. K. Tyla. Plzeň byla v červnu 1953 prvním místem v socialistickém Československu i ve východním bloku, kde se lidé vzbouřili proti režimu. Demonstraci a pochod městem vedli dělníci ze Škodovky, hra si ale všímá osudů lidí z divadla a díky prolínání časových rovin i toho, jak na události nahlíží dnešní doba. Hra vznikla s pomocí archivních dokumentů, kterých se ale nedochovalo mnoho, i díky vyprávění pamětníků a jejich potomků, řekl autor a zároveň režisér Šimko ČTK. I když děj je fiktivní, vychází z reálných událostí i osudů. Premiéra bude 31. října na Malé scéně Nového divadla.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová prohrála svůj úvodní zápas ve dvouhře na Turnaji mistryň. Letošní finalistka Roland Garros v Singapuru podlehla Španělce Garbiňe Muguruzaové 3:6 a 6:7.

Také Petra Kvitová zahájila tenisový Turnaj mistryň v Singapuru porážkou ve dvou setech. Čtvrtá nasazená hráčka podlehla v utkání Bílé skupiny Angelique Kerberové z Německa 2:6 a 6:7, když ve druhém setu nevyužila dva setboly.

Počasí v úterý

Zataženo nízkou oblačností, postupně místy skoro jasno. Teploty 8 až 15 stupňů Celsia.