Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česká delegace byla na letišti v Moskvě několik hodin blokována

Pracovníci moskevského letiště Šeremeťjevo několik hodin bránili české delegaci v čele s místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem v odletu českým armádním speciálem do Uljanovska, kde chtějí čeští představitelé odhalit památník padlým československým legionářům. Petr Gazdík krátce před polednem ČTK zaslal zprávu, že v cestě mohou nakonec pokračovat. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že ruská strana celou situaci považuje za nešťastné rozhodnutí. Do řešení incidentu se zapojila mimo jiné Poslanecká sněmovna, české velvyslanectví v Moskvě a ministerstvo zahraničí České republiky, vyrozuměn o události byl také český prezident Miloš Zeman. "Přestože bylo vše domluveno dlouho dopředu, ruská strana trvala na celní kontrole," uvedl Petr Gazdík. Poté podle něj delegaci odmítla pustit zpět do letadla, její členové museli na letišti čekat několik hodin. "Mělo to být mezipřistání, aby přistoupili zástupci české ambasády v Moskvě. Jediným sděleným oficiálním důvodem je to, že je nás více, než nás přiletělo. Lidé (z české ambasády) ale prošli bezpečnostní i pasovou kontrolou," dodal Petr Gazdík. Události na letišti považuje za vážný incident, který by zasluhoval ostrou diplomatickou nótu ruské straně.

Čeští politici odmítli kritiku OSN kvůli zadržování uprchlíků

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, hlavně dětí. Vyjádřil také znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana. Čeští politici jeho kritiku odmítli. Hrad to považuje za další projev stupňující se kampaně proti ČR kvůli jejímu postoji k migrační krizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tvrdí, že Česko práva běženců dodržuje a zástupci OSN by se o tom měli přijet přesvědčit osobně. Představitel OSN svůj názor zdůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince. Je rovněž znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v těchto zařízeních žijí. Žádné ospravedlnění prý nevidí ani v tom, že jsou tam drženy i děti. Zajd Raad Husajn velmi stručně vyjádřil rovněž znepokojení nejen nad Zemanovými výroky, ale i nad veřejnou peticí proti imigraci, kterou inicioval bývalý prezident Václav Klaus. Miloš Zeman dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu.

Senát vyzval vládu ke navýšení pomoci zemím s migranty

Senát vyzval vládu, aby v souladu s požadavkem EU "výrazně navýšila" finanční, materiální nebo expertní pomoc zemím nejvíce zasaženým migrační krizí i příspěvky mezinárodní organizacím typu úřadu OSN pro uprchlíky nebo Světového potravinového programu. Rozhodl o tom při projednávání závěrů zářijového a říjnového jednání Evropské rady, které se věnovalo migrační krizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) senátorům řekl, že Česko dává na rozvojovou a humanitární pomoc čtyři miliardy korun ročně, z toho 800 milionů přímo jednotlivým zemím na základě bilaterálních dohod. Už minulý týden s navýšením pomoci zemím potýkajícím se s migrací souhlasil, konkrétní suma je ale podle něj předmětem jednání ministerstev zahraničí a financí. Do fondu na pomoc uprchlíkům ze Sýrie v Turecku, Libanonu a Jordánsku by měly členské země EU přispět dohromady 500 miliony eur (13,5 miliardy Kč), a dorovnat tak stejnou sumu poskytnutou Evropskou komisí.

Ze Zbiroha vyjelo první auto s pomocí uprchlíkům v Chorvatsku

Auto s českou humanitární pomocí pro uprchlíky v Chorvatsku vyjelo ve čtvrtek před polednem ze základny Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ve Zbirohu na Rokycansku. Na pokyn ministerstva vnitra posílají hasiči do Chorvatska na pomoc při uprchlické krizi deset vytápěných stanů s příslušenstvím, které mohou nabídnout ubytování až 150 lidem, sdělila ČTK mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. O stany požádalo Chorvatsko. Každý je schopen poskytnout ubytování 15 lidem. "Stan je vybaven hygienickou i tepelnou vložkou a kamny na tuhá paliva. Dále posíláme 150 lehátek, spacích pytlů a přikrývek," uvedla mluvčí Zaoralová. Ministerstvo vnitra je obdobně připraveno pomoct i Slovinsku a Makedonii, tedy zemím na trase, kterou do Evropy proudí uprchlíci zejména z blízkovýchodních zemí. V posledních dnech musely stovky až tisíce z nich nocovat bez zajištěného zázemí na chorvatské straně hranic se Slovinskem. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je Česká republika připravena pomoci i dalším státům, které by o to požádaly.

Izraelský prezident uctil v Terezíně oběti války

Izraelský prezident Reuven Rivlin uctil v Terezíně památku obětí druhé světové války. Společně s českým prezidentem Milošem Zemanem položil věnce na Národním hřbitově, kde je pochováno asi 10.000 obětí nacismu. Oba prezidenti pak zamířili do Prahy, aby se zúčastnili pietního aktu na Vítkově. Terezínského pietního aktu se zúčastnili i zástupci židovské obce a Ústeckého kraje. Židovskou modlitbu přednesl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Národní hřbitov vznikl v Terezíně po druhé světové válce. Je na něm pochováno asi 10.000 obětí nacistického režimu z Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora v Litoměřicích. V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora Richard v Litoměřicích přes 200.000 vězňů. Nejvíce, přes 150.000 lidí, bylo v židovském ghettu. Byli mezi nimi lidé z Čech, Slovenska, Polska, Jugoslávie, Rakouska, Francie, Itálie, Nizozemska, Maďarska a z dalších zemí. Každý pátý zemřel přímo tam, na 100.000 jich zahynulo po deportaci z Terezína v koncentračních vyhlazovacích táborech.

Miloš Zeman: ČR a Izrael by měly spolupracovat ve vyspělé technologii

Ekonomická spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem by se měla soustředit především na obory s vysoce vyspělou technologií a s vysokou přidanou hodnotou. V těchto oborech je Izrael lídrem. ČR může nabídnout zkušenosti v biotechnologii a nanotechnologii. Na česko-izraelském podnikatelském fóru to uvedl prezident Miloš Zeman. Fóra se zúčastnil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Miloš Zeman upozornil například na fakt, že ČR je jedním z hlavních producentů elektronických mikroskopů na světě, což je podle něj dobrý příklad propojení aplikovaného výzkumu a výroby. I podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je mezi oběma zeměmi největší prostor pro spolupráci právě ve vědě a inovacích a ve vzdělání. Za přítomnosti obou prezidentů pak podepsali zástupci Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory Memorandum o spolupráci. Memorandum zavádí tzv. duální (dvojité) členství v obou komorách.

Prezident Rivlin s Janem Hamáčkem hovořili o demokracii a bezpečnosti

Izraelský prezident Reuven Rivlin a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) hovořili o svých zkušenostech s řízením parlamentu, mírovém soužití na Blízkém východě a možnostech česko-izraelské spolupráce. Po schůzce to ČTK řekl Jan Hamáček. Prezident Rivlin si na vlastní žádost prohlédl také jednací sál, kde se právě konaly interpelace. "Bylo to velmi zajímavé, protože izraelský Kneset má hodně společného s českým parlamentem z hlediska, řekněme, intenzity diskuse mezi vládou a opozicí," řekl Jan Hamáček ČTK.

ČR má podle Evropské komise nedostatky v přejímaní pravidel EU

Česko je mezi šesti členskými státy Evropské unie, které se Evropská komise rozhodla poslat k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) kvůli prohřeškům vůči unijní legislativě. Uvedla to komise v tiskovém prohlášení. ČR podle komise nezapracovala směrnici související s řešením případných problémů bank. Směrnice 2014/59/UE patří k hlavním opatřením, kterými unie reagovala na nedávnou finanční krizi s cílem učinit bankovní systém bezpečnější a zdravější. Nová pravidla dávají úřadům členských zemí nástroje a pravomoci ke zmírnění a řešení těžkostí či selhání bank a velkých investičních společností. Evropská exekutiva koncem května upozornila 11 zemí, že směrnici řádně nezapracovaly do svého zákonodárství. Šest z nich tak dosud neučinilo, a tak by se podle komise měly zodpovídat před soudem EU. Česko už ale podle diplomatů v tomto případě podniká potřebné kroky, a spory by tak neměly mít faktické následky.

Poslance čeká na zvláštní schůzi debata o hazardu i důchodech

Poslanci by měli na mimořádné schůzi schvalovat vyšší zdanění hazardu, mimořádný příspěvek důchodcům i zavedení elektronické evidence tržeb. Schůzi svolal podle oznámení na sněmovním webu předseda dolní komory Jan Hamáček na žádost skupiny koaličních poslanců. Schůze začne v úterý odpoledne a má pokračovat i v dalších dnech. Vyšší zdanění hazardu je na schůzi zařazeno ve všech třech čteních, je tedy pravděpodobné, že by se mohla protáhnout i zhruba na měsíc. Vláda chce hazard zatížit sazbami 23 a 28 procent podle druhu místo současných 20 procent. Z 55 korun na 80 korun má vzrůst denní poplatek za jeden hrací automat. Mimořádný příspěvek důchodcům už čeká jen závěrečné schvalování, v němž poslanci rozhodnou, zda bude ve výši 1000 korun nebo 1200 korun, případně zda bude od příštího dubna i vyšší než zákonná valorizace penzí. Jednorázovou dotaci chce vláda vyplatit penzistům v únoru. Schvalování evidence tržeb je sice zařazeno na páteční program nynější řádné schůze, pravice ale slibuje obstrukce. Je taky možné, že se poslanci k tomuto bodu v pátek ani nedostanou. Na mimořádné schůzi by Sněmovna měla schvalovat taky například změny v daňovém zvýhodnění biopaliv nebo zvýšení atraktivity spoření ve třetím důchodovém pilíři.

Klokánky dostanou v prosinci 2,5 mil. Kč z prezidentského fondu

Fond ohrožených dětí (FOD) dostane v prosinci peníze z prezidentova fondu na splácení státního dluhu. Zhruba 2,5 milionu korun by měl využít na zajištění provozu klokánků pro děti v tísni. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě to řekl šéf FOD Jan Vaněk. Klokánkům hrozilo kvůli dluhům FOD rušení. Hlava státu si pozvala i ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD). Nové vedení FOD přistoupilo kvůli dluhům ke škrtům a změnám. Dvacetimilionovou mimořádnou dotaci na klokánky od vlády v létě ale nedostalo. Proti jejímu přidělení se stavěla i ministryně Marksová. Nyní zopakovala, že podporu jediné organizace nepovažuje za fér vůči ostatním provozovatelům. Poukázala na dlouhodobé špatné hospodaření fondu. S mimořádnou podporou pro klokánky nepočítá.

Josef Bečvář: Armáda bude potřebovat víceúčelový vrtulník nebo dělo

Česká armáda bude chtít v příštích letech pořídit víceúčelový vrtulník, dělo standardní ráže NATO, kolová obrněná vozidla nebo radiolokační techniku. Na druhé národní vyzbrojovací konferenci to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vyjádřil přesvědčení, že se podařilo zvrátit trend podfinancování resortu obrany. Josef Bečvář upozornil na to, že podfinancování armády v letech 2009 až 2013 vedlo k tomu, že kvalitativní parametry jejího vojenského materiálu nejsou plně v souladu se standardy NATO. Stav personálu ve většině útvarů a zařízení je na úrovni od 60 do 80 procent, konstatoval také. Za největší slabiny českého vojska jeho šéf považuje nedokončené transformační procesy, nenaplněnost armády, zhoršování věkové struktury personálu, nedostatek záloh, zastarávání materiálu nebo nedostatečnou úroveň vnitřní a vnější interoperability. Postupné zvyšování výdajů na obranu, k němuž se zavázala současná koaliční vláda, by ale podle generála Bečváře mělo vést k obratu.

GIBS obvinila dva lidi kvůli korupci a únikům ze spisů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva lidi v kauze údajného přijímání úplatků, podplácení a úniků informací z policejních spisů. Jeden z nich je policista, který pracoval jako vedoucí oddělení. ČTK to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Žalobci důrazně odmítli, že by šlo o odvetu za zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) z minulého týdne v Olomouckém kraji. O zásahu GIBS na ÚOOZ informoval server Lidovky.cz, podle jehož neoficiálních informací odvedli inspektoři detektiva z odboru násilí. Podle mluvčí Zenklové GIBS zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Policistovi hrozí až 12 let vězení za přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

V Milovicích se narodilo první hříbě divokých koní

V Milovicích na Nymbursku se ve čtvrtek ráno narodilo hříbě divokých koní. Po několika staletích je to první hříbě divokých koní, které se narodilo v české přírodě. Stádo bylo letos v lednu přivezeno do Milovic z anglického Exmooru a hřebec se ke stádu připojil až v dubnu. První hříbata se měla narodit až příští rok na jaře, klisna tedy přijela březí už z Anglie. ČTK o tom informoval Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina. Návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu fauny a flóry.

Výstava Akademie věd prezentuje ikony české kultury

Výstava Smysl pro umění poprvé představí umělecká díla, která podporovala Česká akademie věd. Zároveň má ukázat bohatý průřez tvorbou ikon české kultury. Akademie kromě výzkumné činnosti sdružovala od svého založení v roce 1890 až do roku 1952 také výtvarné umělce, literáty a hudebníky. Jejich zástupci oceňovali každoroční prémií nejvýznamnější umělecké výkony tehdejší doby. Výstava se veřejnosti otevře v Salmovském paláci v Praze tento pátek a potrvá do 10. ledna příštího roku. Připravila ji Národní galerie v Praze ve spolupráci s Akademií věd ČR. Mezi oceněné výtvarníky patřili například Vojtěch Hynais, Mikoláš Aleš, Josef Václav Myslbek, František Kupka, Vojtěch Preissig, Josef Lada a architekty Kamil Hilbert, Josef Havlíček, Karel Honzík nebo Josef Gočár.

V Průmyslovém paláci začal Designblok

V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti se pro veřejnost otevírá 17. ročník přehlídky designu Designblok. V obou křídlech známé pražské památky, jejíž jedna část má po požáru stále podobu dočasného stánku, se prezentují čeští i zahraniční tvůrci i významné značky reprezentující všechny oblasti designové tvorby. Mottem letošního ročníku je svoboda. Expozice Designbloku se vždy soustředí do dvou přehlídek, Superstudia a Openstudia. Superstudio je určeno pro prestižní české a zahraniční výrobce a bude mu patřit střední hala paláce a jeho pravé křídlo. Openstudio je v levém křídle paláce a je zaměřené na novinky módních návrhářů, designérů šperku a grafických designérů a pro prezentaci škol a mladého designu.

V Brně bude od víkendu instalována socha Jošta Lucemburského

Jezdecká socha Jošta Lucemburského bude od víkendu stát na Moravském náměstí v centru Brna. ČTK to řekla koordinátorka projektu Lucie Rónová. Dílo malíře a sochaře Jaroslava Róny za bezmála sedm milionů korun je od dlažby po hrot kopí osm metrů vysoké a váží více než čtyři tuny. Socha odlitá z bronzu bude alegorií Odvahy. Na náměstí doplní už tři existující alegorické prvky podle Platona, kterými jsou Spravedlnost, Mírnost a Prozíravost. Socha bude v prostranství před kostelem svatého Tomáše, ve kterém je Jošt pohřbený. V sobotu ji čeká přesun na Moravu z Prahy, kde ji Jaroslav Róna téměř tři roky tvořil. Dílo bude rozděleno na několik kusů, které se spojí dohromady až na místě před kostelem.

V nominaci hokejové reprezentace na Karjalu je pět nováčků

Pět nováčků zařadil trenér hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek starší do nominace na turnaj Karjala. Na úvodní akci Euro Hockey Tour (5.-8. listopadu) si mohou premiérový start v národním týmu připsat brankář Dominik Furch, obránce Radim Šimek a útočníci Dominik Kubalík, Daniel Přibyl a Jan Hruška. Poprvé od světového šampionátu v roce 2009 se v reprezentaci objeví útočník Rostislav Olesz. Ještě o rok déle v ní chyběl obránce Tomáš Kundrátek, jenž se v létě vrátil ze zámoří do Evropy. Čtyři roky v českém výběru nebyl útočník Marek Kvapil.

České tenistky budou na finále Fed Cupu v nejsilnější sestavě

Očekávané kvarteto nominoval kapitán českých tenistek Petr Pála na finále Fed Cupu proti Rusku. Jedničkou týmu bude světová pětka Petra Kvitová, kterou doplňují devátá hráčka žebříčku Lucie Šafářová a patnáctka Karolína Plíšková. Poprvé je ve finálové sestavě Barbora Strýcová. V roli náhradnice se s týmem bude připravovat Denisa Allertová. Zápas se odehraje v pražské O2 areně 14. a 15. listopadu, domácí tenistky budou usilovat o čtvrtý titul během pěti let.

Lucie Šafářová si zahraje na Turnaji mistryň také dvouhru

Tenistka Lucie Šafářová se kromě čtyřhry představí na Turnaji mistryň v Singapuru také ve dvouhře a doplní tak Petru Kvitovou. Letošní finalistka Roland Garros se stala osmou účastnicí singlové soutěže po překvapivé porážce své jediné konkurentky Carly Suárezové ze Španělska ve čtvrtfinále turnaje v Moskvě. Osmadvacetiletá Lucie Šafářová si premiérovou účast na Turnaji mistryň zajistila už dříve v deblu s americkou partnerkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, ale o start ve dvouhře se musela bát. Kvůli zdravotní pauze vynechala asijskou část WTA Tour a po návratu prohrála oba své zápasy v Linci a Moskvě. Klesla tak na poslední osmé postupové místo pro Turnaj mistryň, o které ji mohla připravit ještě Carla Suárezová. Španělka potřebovala postoupit na Kremlin Cupu do finále, ale nečekaně hladce 1:6, 2:6 prohrála o dvě kola dříve s osmnáctiletou Ruskou Darjou Kasatkinovou, 102. hráčkou světa. Vedle vítězky Turnaje mistryň z roku 2011 Kvitové a Šafářové se v Singapuru představí ještě deblový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. Turnaj začíná v neděli.

David Krejčí vede o bod produktivitu NHL

Český hokejový útočník David Krejčí z Bostonu vládne produktivitě NHL s jednobodovým náskokem před Jamiem Bennem a Tylerem Seguinem z Dallasu. Díky dvěma asistencím ve středečním utkání proti Philadelphii (4:5 v prodloužení) si David Krejčí vylepšil bilanci na 11 bodů za čtyři trefy a sedm přihrávek ze šesti zápasů.

Fotbalista Marek Suchý za vyloučení v Nizozemsku nesmí na Euru hrát jeden zápas

Reprezentační obránce Marek Suchý dostal za vyloučení v závěrečném kvalifikačním utkání v Nizozemsku trest na jeden zápas. Sedmadvacetiletý fotbalista tak nebude moci nastoupit do úvodního zápasu na mistrovství Evropy v příštím roce, pokud bude v nominaci na šampionát ve Francii. Server Aktuálně.cz o tom informoval člen disciplinární komise UEFA a generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. Marek Suchý v Amsterodamu po faulu na Memphise Depaye obdržel rovnou červenou kartu, takže mu hrozilo, že dostane distanc na dva soutěžní zápasy. Disciplinární komise stopera Basileje potrestala mírněji.

Krátce o počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, místy slabý déšť. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.