Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sněmovna schválila základní parametry rozpočtu se schodkem 70 mld

Poslanecká sněmovna v prvním čtení i přes nesouhlas opozice schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému schodku klesnout o 30 miliard korun na 70 miliard. Celkové výdaje budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Pravice neúspěšně navrhovala vrácení rozpočtu vládě k přepracování s cílem snížit výdaje i schodek.

Rozpočet podporuje ekonomický růst a zaměstnanost, uvedl premiér Sobotka

Návrh státního rozpočtu podporuje hospodářský růst a zaměstnanost, uvedl před úvodním kolem jeho projednávání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Při schvalování rozpočtu nečeká drama, bude mít podle něho podporu všech koaličních poslanců a bude přijat včas. S výtkami pravicové opozice ohledně podle ní příliš vysokého schodku Bohuslav Sobotka nesouhlasí. Premiér připomněl, že kabinet proti letošku snižuje schodek o 30 miliard na 70 miliard korun. Drastické škrty by podle premiéra Sobotky záporně ovlivnily ekonomický růst a veřejné služby. Rozpočet nikdy nemůže být jen účetním cvičením, jde o nástroj hospodářské politiky vlády, řekl.

Podle prezidentů Česka a Izraele není obchodní výměna dostatečná

Český prezident Miloš Zeman a izraelský prezident Reuven Rivlin se shodli na tom, že vývoj obchodní výměny mezi oběma zeměmi není uspokojivý. Na tiskové konferenci po vzájemném setkání Miloš Zeman zároveň vyjádřil Izraeli svou osobní podporu, která prý bude trvat až do konce jeho působení ve funkci prezidenta. Prezident Rivlin Česku poděkoval za jeho podporu. Miloš Zeman poznamenal, že Izrael je země, ke které chová mimořádné sympatie a připomněl dobré vztahy i na vládní úrovni a společná česko-izraelská vládní zasedání. Oba prezidenti spolu mluvili o spolupráci v ekonomické a kulturní oblasti nebo v cestovním ruchu.

Izraelský letec D. Shapira se po 67 letech vrátil do H. Králové

Daniel Shapira, který je označovaný za žijící legendu izraelských letců, se po 67 letech vrátil do Hradce Králové, kde v roce 1948 společně s dalšími kolegy podstoupil pilotní výcvik. Tehdy přímo z hradeckého letiště odletěl na britském letounu Spitfire do Izraele, kde se rovnou zapojil do bojů o nezávislost své země. Devadesátiletý Daniel Shapira u pamětní desky položil květinu, zasalutoval a zavzpomínal na své kolegy. Podle něj byli v Hradci Králové vycvičení piloti prvními piloty izraelského letectva.

Premiér Sobotka o víkendu poletí do Jordánska, navštíví uprchlický tábor

Premiér Bohuslav Sobotka poletí o víkendu do Jordánska. V blízkovýchodní zemi, která čelí náporu běženců ze Sýrie, navštíví uprchlický tábor Zátarí. Na jeho provoz a vybavení poskytlo Česko materiál i finance. V Ammánu premiéra Sobotku přijme král Abdalláh II. a sejde se i s premiérem Abdalláhem Ansúrem. ČTK to sdělil tiskový odbor vlády.

Česko podepsalo s NATO memorandum o kybernetické bezpečnosti

Česká republika jako první z členských zemí NATO podepsala memorandum o porozumění v oblasti kybernetické bezpečnosti. Cílem dokumentu je zlepšit a posílit spolupráci mezi aliancí a Českem v boji proti kybernetickým hrozbám a útokům, které budou podle odborníků stále běžnější, sofistikovanější a škodlivější. Memorandum podepsal za ČR ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil, alianci zastupoval náměstek generálního tajemníka NATO Sorin Ducaru. ČTK o tom informoval mluvčí NBÚ Radek Holý. Memorandum představuje důležitý nástroj pro NATO a jeho spojence k zajištění lepší ochrany našich sítí, uvedl při podpisu Sorin Ducaru. Zdůraznil, že vzájemná podpora se nemá omezovat pouze na výměnu informací, ale měla by zahrnovat i školení a cvičení odborníků v oboru kybernetické obrany.

Důvěra v policii a armádu mírně klesla, přesto je nadále vysoká

Důvěra v české bezpečnostní složky se od počátku roku mírně snížila, přesto zůstává nadpoloviční. Armádě věří 68 procent lidí a policii 57 procent. V lednu jim důvěřovalo o tři procentní body více lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM, která jeho výsledky poskytla ČTK.

Autoprůmysl musí vyřešit způsob měření emisí, řekl Martin Jahn

Autoprůmysl musí vyřešit způsob měření emisí a stanovení emisních limitů. Emisní aféra Volkswagenu nastolila i otázku podpory alternativních pohonů, řekl člen dozorčí rady Škody Auto a vedoucí mezinárodních prodejů německého koncernu Martin Jahn. Tři klíčové otázky zmínil na brněnské konferenci o vývoji automobilového průmyslu. U měření je podle něj třeba zdůraznit, že výsledky z laboratoře budou vždy odlišné než z reálného provozu. "Druhou otázkou je, jak se stanoví emisní limity. Naplňování ambiciózních limitů vzniklých od stolu znamená pro autoprůmysl enormní náklady. A poslední otázka je, jak podporovat alternativní pohony," poznamenal Martin Jahn. Automobilky nemají podle něj problém vyrábět a nabízet vozy na elektřinu, na plyn či auta s hybridním pohonem. "Poptávka je však stále nízká, zákazníci o tyto auta nemají velký zájem. Ten je pouze v zemích, kde existuje státní podpora," zmínil Martin Jahn Norsko, Nizozemsko a částečně Francii.

O dotace na zateplení a úspory bude možné žádat průběžně

V příštích šesti letech nabídne dotační program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám 27 miliard korun. Od čtvrtka bude možné o dotace na zateplení a úspory v rodinných domech žádat průběžně, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). K dispozici je pro letošní rok 520 milionů korun, příští rok má být v programu dalších 2,85 miliardy korun. "Budeme schopni pokrýt žádosti, celkově bychom se měli dostat do celkové částky 27 miliard korun," uvedl ministr. Peníze získá z prodeje emisních povolenek. Novinkou programu Nová zelená úsporám je dlouhodobá, kontinuální forma výzvy, která nebude omezena na několik měsíců, ale potrvá až do konce programu, tedy do roku 2021. "Naším cílem je, aby lidé mohli z Nové zelené úsporám pohodlně a průběžně čerpat dotace na renovace, které jim v budoucnu ušetří desítky tisíc korun," řekl ministr Brabec.

Průzkum: Češi věří, že dochází ke změně klimatu, ale neřeší ji

Více než polovina Čechů věří tomu, že se globálně mění klima, a většina veřejnosti se také domnívá, že vývoj klimatu ovlivňuje člověk svou činností. Češi ale nejsou jednotní v tom, jak na klimatickou změnu reagovat. Průměrný Čech si ji spojuje s celou řadou hrozeb, ale má tendenci si myslet, že dopady ovlivní lidi na jiné části planety. Více než polovina české společnosti se také domnívá, že buď dochází nebo dojde k vymírání druhů, nárůstu povodní a vln veder či suchu. Jeden z prvních průzkumů o vnímání změn klimatu v ČR dnes na tiskové konferenci zveřejnila katedra enviromentálních studií Masarykovy univerzity. Data od více než 2000 respondentů sociologové sbírali od konce května do konce června, někteří oslovení už také vnímali příliv uprchlíků a nedostatek pitné vody jako jeden z dopadů klimatických změn. Naopak nárůst terorismu a další s tím spojené jevy nevnímají silně.

Češi letos za cestování po ČR utratili průměrně 14.000 korun

Za cestování po České republice utratili letos čeští turisté v průměru 14.000 korun. Oblíbili si zejména horské destinace Beskydy a Jeseníky. Téměř dvě třetiny Čechů ale nemají dostatek peněz na splnění svých cestovatelských snů, což je také nejčastějším důvodem pro cestování po Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism a společnosti Median. Češi dovolenou rádi plánují dopředu. Třetina lidí plánuje až s půlročním předstihem, polovina v rozmezí tří až pěti měsíců předem a jen necelým deseti procentům se stačí rozhodnout několik týdnů před odjezdem. Ženy preferují dovolenou zařízenou cestovními kancelářemi, muži dávají přednost cestování na vlastní pěst. Čtyři pětiny lidí jezdí na dovolenou hlavně kvůli objevování a poznávání nových míst.

V zimě bude z pražského letiště možné letět do 97 destinací

Z pražského Letiště Václava Havla bude v zimě možné letět do 97 destinací v 38 zemích. Proti loňskému zimnímu řádu to je o 15 přímých spojení více. Novinkami proti loňské zimě jsou například linka Hainan Airlines do Pekingu, spojení egyptského dopravce Air Cairo do dovolenkových destinací v Egyptě a prodloužení některých původně letních linek Českých aerolinií i na zimní sezónu. V tiskové zprávě to uvedlo letiště. Zimní letový řád začíná platit 25. října a potrvá do 26. března příštího roku.

Designblok se letos soustředí na jedno místo v Průmyslovém paláci

Průmyslový palác na Výstavišti v Holešovicích bude od čtvrtka po šest dní patřit designu. Začne v něm 17. ročník přehlídky Designblok, která představí novinky od designérů a módních návrhářů nejen tuzemských, ale i zahraničních hostů. Na rozdíl od předchozích ročníků letos najdou zájemci na jednom místě artefakty z oblasti designu nábytku, bytových doplňků, autorského šperku, módy i grafického designu. Mottem letošního ročníku je svoboda, sdělili organizátoři.

Uherské Hradiště ožije britským filmem, letos podle děl Jane Austenové

Uherské Hradiště opět ožije britským filmem. Jeho semináře se ve městě konaly 15 let do roku 2010, loni se po tříleté odmlce vrátily v podobě nultého ročníku akce nazvané UK/UH: Dny britského filmu a kultury. Přehlídka se letos koná 26. až 29. listopadu. V plánu jsou i speciální projekce pro školáky, zimní kino a bohatý doprovodný program, řekla ČTK mluvčí festivalu Alžběta Medlová. Diváci se podle ní seznámí se dvěma zdánlivě kontrastními tématy britské kultury - silnými ženami z románů přední britské spisovatelky Jane Austenové a maskulinními monstry studia Hammer Films. Přehlídka slibuje i doprovodný program s koncerty, přednáškami, divadlem, diskusí, výstavami nebo čajovými dýchánky. Podrobné informace jsou na internetových stránkách http://cz.ukuh.cz/ http://cz.ukuh.cz/ .

Festival šampaňského poprvé bude v sídle velvyslanectví Francie

Letošní 9. ročník festivalu Grand Jour de Champagne mohou milovníci šampaňského a gastronomických zážitků poprvé navštívit v prostorách barokního Buquoyského paláce v Praze, sídle francouzského velvyslanectví. Sklenku šampaňského si zájemci ve dnech 4. až 7. listopadu mohou vychutnat třeba v salonu Richelieu, salonu Karla X. či v Hudebním salonu. Akci bude 4. listopadu hostit také Premier Hotel International Brno, informoval ředitel festivalu Ondřej Balík. "Nové místo konání festivalu je významným krokem nejen kvůli krásné dekoraci Buquoyského paláce, ale především se z festivalu stává to, o co jsme usilovali. Tedy dostává další společenský, politický a kulturní rozměr, který ho odliší od řady jiných degustací," řekl ČTK Ondřej Balík.

Výstava o Americe zavede návštěvníky na palubu Kolumbovy lodi

Na palubu lodi Kryštofa Kolumba i do mayského města zavede návštěvníky nová výstava Moravského zemského muzea v Braně v pavilonu Anthropos. Expozice nazvaná Země na obzoru je vhodná zvláště pro rodiny s dětmi. Představuje hravou a zábavnou formou kulturu předkolumbovské Ameriky, stejně jako cesty proslulých objevitelů a dobyvatelů Nového světa. "Výstava seznamuje návštěvníka s řadou zajímavých národů, jakými byli Mayové, Olmékové či Toltékové, ale také s kulturami z oblasti centrálních And," popsala náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková. Údiv mohou vzbudit astronomické a matematické znalosti indiánů, jejich architektura, duchovní svět, ale také řemeslné a umělecké dovednosti. Díky animacím si lidé prohlédnou některá mayská města, maysko-toltécký komplex Chichén Itzá se slavnou pyramidou a další stavby. Kromě objevitele Kryštofa Kolumba výstava představuje další osobnosti spjaté s průzkumem, ale také kořistnickým dobýváním Nového světa. Jsou mezi nimi třeba Amerigo Vespucci, Hernán Cortés a Francisco Pizarro. Expozice dokonce umožňuje procházku po palubě modelu Kolumbovy lodi Santa Maria.

Tenistka Lucie Šafářová prohrála v Moskvě v 2. kole

Lucie Šafářová podlehla v Moskvě v 2. kole domácí tenistce Anastasii Pavljučenkovové 1:6, 7:6, 3:6. Boj o Turnaj mistryň tak už nemá ve vlastních rukách. Lucii Šafářové patří v pořadí sezony sedmé místo a v Moskvě jí případný postup do čtvrtfinále teoreticky mohl stačit. Na Turnaj mistryň už se kvalifikovala ve čtyřhře s americkou partnerkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, zda se mezi elitní osmičku k Petře Kvitové a spol. dostane i v singlu, musí čekat.

Tenistka Karolína Plíšková prohrála ve 2. kole v Moskvě

Tenistka Karolína Plíšková prohrála ve 2. kole v Moskvě s Lotyškou Anastasijí Sevastovovou 3:6, 6:7. Přišla tak o možnost zahrát si na Turnaji mistryň.

Olympijský park pro fanoušky bude příští rok na Lipně a v okolí

Olympijský park při hrách v Riu de Janeiro bude příští rok na Lipně a v jeho okolí. Český olympijský výbor (ČOV) se stejně jako během zimní olympiády v Soči rozhodl pro fanoušky připravit areál, ve kterém budou moci podporovat sportovce a také si zasportovat. Loni byl park v Praze na Letenské pláni.

Oštěpařka Barbora Špotáková se před olympijskou sezonou vrací ke kouči Černému

Oštěpařka Barbora Špotáková se bude připravovat na obhajobu zlaté medaile na olympijských hrách v Riu de Janeiro pod vedením trenéra Rudolfa Černého, k němuž se vrací po pěti letech. Minulou sezonu absolvovala světová rekordmanka po rozchodu s Janem Železným bez kouče, ale už po nezdaru na srpnovém mistrovství světa v Pekingu jí bylo jasné, že si bude muset opět trenéra najít. S Rudolfem Černým spolupracovala Barbora Špotáková do roku 2010 jedenáct let.

Krátce o počasí v Česku:

Zataženo, místy déšť. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.