Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR nemá informace o vlně migrantů z jihu

Česká republika zatím nemá informace o tom, že by se blížila vlna migrantů ze Srbska či Makedonie. Pokud by tato situace nastala, vzniknou v Jihomoravském kraji mimořádné ubytovací kapacity pro 300 lidí. Po poradě bezpečnostních složek to novinářům řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Dosavadní zvýšené kontroly ohledně běženců jsou podle něj prozatím dostatečné. Chovanec doplnil, že ubytování na jihu Moravy by bylo k dispozici například v tělocvičnách a dalších veřejných budovách. Sloužilo by pro krátkodobý pobyt. Kontroly zaměřené na migraci zvýšila policie od poloviny června. Od té doby počet zadržených běženců přesáhl 1870. O minulém víkendu například policisté zajistili 235 utečenců.

V ČR kvůli nálezu mrtvých běženců nebudou mimořádná opatření

Česko kvůli nálezu 71 mrtvých běženců v nákladním voze na východě Rakouska nebude přijímat mimořádná bezpečnostní opatření. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je zvýšená policejní pohotovost dostatečná. Od poloviny června se při ní policisté zaměřují mimo jiné i na kontroly kamionů a autobusů. Policisté do konce minulého týdne při zvýšených kontrolách zajistili 1870 běženců. Podle Chovance stojí za úmrtím uprchlíků zločinecké skupiny, které operují v celé Evropě a na migrantech vydělávají velké peníze.

Do cvičení sil rychlé reakce NATO v Německu se zapojí i Češi

Síly velmi rychlé reakce NATO budou v druhé polovině září cvičit v německém Wildfleckenu, zapojí se do něj i Češi. Cílem cvičení bude naplánovat a provést operaci podle článku 5 Washingtonské smlouvy, tedy pomoc napadenému členu NATO. Cvičení Strong Sword se uskuteční od 14. září do 2. října. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce se ho zúčastní asi 2000 vojáků, česká armáda do něj pošle 200 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce. Kromě Čechů se do cvičení, které chce prověřit připravenost aliančních jednotek Sil rychlé reakce a Sil velmi rychlé reakce, zapojí i vojáci z Německa, Nizozemska a Norska.

Česká policie bude zřejmě cvičit policisty z Afghánistánu

Čeští vojenští policisté by mohli ve spolupráci s kolegy z Německa cvičit vojenské policisty v Afghánistánu nebo Mali. Po jednání s náčelníkem německé vojenské policie Udo Schnittkerem to řekl náčelník české vojenské policie (VP) Pavel Kříž. První společná mise by se podle něj mohla v případě dohody uskutečnit na konci příštího roku nebo v roce 2017.

Za dopis s jedem pro Babiše hrozí muži ve Slovinsku 15 let

Případ muže podezřelého z toho, že loni na podzim poslal dopis s jedem místopředsedovi české vlády Andreji Babišovi (ANO), míří k soudu. Ve slovinském Koperu začne soudní řízení 16. září. Čtyřiadvacetiletému Italovi slovinského původu Ivanu Černičovi, který za odeslání dopisu dostal zaplaceno od zatím neznámých lidí, hrozí až 15 let vězení. Napsala to páteční Mladá fronta Dnes (MfD). Černič je podle deníku obžalován za terorismus, výrobu a distribuci drog a falšování listin, protože se na poště prokazoval padělanými doklady. Slovinská policie Černiče odhalili a zatkla loni těsně před Vánocemi. Česká policie poté uvedla, že kvůli zveřejnění informace o zatčení se už nepodaří vypátrat objednavatele.

Inspekce našla v policejním zásahu v U.Brodu pochybení

Policisté se v souvislosti se zásahem při střelbě v Uherském Brodu nedopustili žádného trestného činu. Uvedla to Generální inspekce bezpečnostních zdrojů. Policejní prezidium však upozornila na řadu dílčích nedostatků - například na to, že operační důstojníci komunikovali zpočátku nekoordinovaně. To mohlo zpomalit zákrok proti ozbrojenému pachateli. Inspekce také zmínila neuspokojivé ochranné pomůcky hlídek a nedostatečné informování v médiích. Sdělila to mluvčí prezidia Jana Macalíková. Uherskobrodská tragédie se stala 24. února, kdy třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil v restauraci Družba osm lidí a potom i sebe. Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Policie případ odložila, protože pachatel zemřel.

Nejvyšší soud se rozšíří o přístavbu za 130 mil. Kč

Areál Nejvyššího soudu v Brně by se měl do počátku roku 2018 rozšířit o přístavbu za 130 milionů korun. Vznikne na místě zchátralého bytového domu, jenž sousedí s budovou soudu v Burešově ulici. Dům čeká demolice. Záměr v Brně představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán a předseda soudu Pavel Šámal. Na Nejvyšším soudu nyní pracuje 64 soudců a 233 zaměstnanců. Kvůli potížím s malou kapacitou soudu musí někteří z nich sídlit v pronájmech.

Učitelům vzrostou v nadcházejícím školním roce platy o tři procenta

Učitelům od letošního listopadu vzrostou platy o tři procenta. Uvedla to ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Jedná také s ministerstvem práce o změně tarifních tabulek. S tříprocentním růstem platů ve veřejném sektoru nesouhlasí odbory, chtěly navýšení o pět procent. Vláda od 1. září 2016 zkrátila úvazky ředitelů mateřských škol a ředitelů takzvaných malotřídních základních škol, budou tedy učit méně hodin. Do školních lavic by v úterý mělo poprvé usednout asi 118.000 prvňáčků. Celkem budou mít základní školy téměř 883.000 žáků, na střední školy by mělo nastoupit 101.800 žáků.

Ministerstvo školství podpoří sportování dětí

Ministerstvo školství dá půl miliardy korun na sportování dětí a mládeže. Peníze půjdou do tělovýchovných jednot. Uvedla to ministryně školství Kateřina Valachová. Vedle toho se také 170 škol zapojí do nového projektu sportování dětí ve školních družinách. Tam se děti seznámí zejména s kolektivními sporty, například fotbalem, volejbalem nebo házenou. Ministerstvo se vyšší částkou chystá podpořit i mládežnické organizace, jako je skaut, turistické oddíly nebo domovy mládeže. Valachová minulý týden oznámila, že na sport, a to právě zejména dětí a mládeže, má stát povinně i v dalších letech dávat 3,5 miliardy korun. Podařilo se to vyjednat s ministerstvem financí. Koncepci sportu chce ministryně vládě předložit na přelomu roku 2015 a 2016.

Děti z klokánků na ulici neskončí

V žádném případě nehrozí, že by některé z dětí, které jsou v zadlužených klokáncích, skončilo na ulici. Pro všechny je místo v jiných zařízeních. Na tiskové konferenci to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Znovu také obhajovala nedávné rozhodnutí vlády nedat mimořádnou dotaci 20 milionů korun Fondu ohrožených dětí (FOD), který klokánky spravuje.

Člověk v tísni pomůže uprchlíkům v Srbsku a Makedonii

Humanitární organizace Člověk v tísni uvolní 1,7 milionu korun ze svého fondu na okamžitou pomoc uprchlíkům v Makedonii a Srbsku. Tamní nevládní organizace pak budou nejpotřebnějším migrantům rozdávat vodu a potraviny, poskytovat psychosociální a právní pomoc a podávat informace o rizicích, jakými jsou pašerácké gangy. Sdělil to mluvčí nadace Petr Štefan. Organizace se chce podle něj zaměřit především na ochranu žen a dětí. Podle OSN se očekává, že v příštích měsících bude jen do Makedonie denně přicházet až 3000 migrantů. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) před několika dny kritizoval Evropskou unii kvůli její migrační politice a vyzval k solidárnějšímu rozdělení břemene uprchlické krize.

Statistici potvrdili výrazný růst české ekonomiky o 4,4 pct.

Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) potvrdil výrazný růst české ekonomiky, hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí meziročně stoupl o 4,4 procenta. Stejné číslo uváděl i předběžný odhad. Odhad mezičtvrtletního růstu dokonce statistici proti předběžným údajům zvýšili z 0,9 na 1,0 procenta. Meziroční růst ekonomiky je největší od konce roku 2007. HDP roste podle analytiků v Česku nejvýrazněji ze všech evropských zemí. Odráží tak příznivé trendy v ekonomice. Meziroční růst českého HDP byl za druhé čtvrtletí nejvyšší od 4. čtvrtletí 2007, kdy činil 5,3 procenta. Podle prognózy ČNB domácí ekonomika v letošním roce dále poroste. Zrychlující zahraniční poptávka, nízké ceny ropy, uvolněné domácí měnové podmínky prostřednictvím oslabeného kurzu koruny i mimořádně nízkých úrokových sazeb a zvýšení vládních investic vyústí letos podle odhadů ČNB v růst HDP o 3,8 procenta. V následujících dvou letech pak růst zpomalí lehce pod tři procenta.

D8 bude zprovozněná před vánocemi 2016

Dálnice D8 do Německa bude zprovozněná před koncem příštího roku. Po setkání s německým ministrem dopravy Alexandrem Dobrindtem to řekl jeho český protějšek Dan Ťok. Drážďanská nebo taky Teplická dálnice měla být podle projektu dokončená do roku 2010. D8 z Prahy na Ústí nad Labem a dále k hranicím s Německem se buduje již přes čtvrt století. První úsek byl otevřen 6. listopadu 1990. O několik let poté začali ekologové stavbu blokovat různými obstrukcemi. Obce, přes něž proudily kamiony, naopak žádaly urychlenou dostavbu. Předloni v červnu zavalil dálnici u Litochovic na Litoměřicku sesuv půdy. Dělníci v první fázi odtěžili desítky tisíc tun zeminy. Práce pokračují i na místech mimo sesuv, zajistit mají odvodnění svahu. ŘSD předpokládá, že druhá fáze sanace by měla skončit v polovině příštího roku.

Skupina Home Credit kvůli Rusku spadla do ztráty

Skupina Home Credit vykázala v letošním prvním pololetí ztrátu 90 milionů eur, což je asi 2,44 miliardy korun. Ve stejném období loni měla ztrátu 79 milionů eur. Na firmu stále doléhá situace v Rusku, kde společnost působí. Naopak jí pomáhají aktivity v Asii. Oznámila to firma, která je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii.

Rolls-Royce otevře v Praze první oficiální zastoupení pro ČR

Britský výrobce luxusních aut Rolls-Royce otevře v Praze své první oficiální zastoupení pro Česko. Podle informací ČTK by měla být prodejna situována v Pařížské ulici a na starosti ji má mít jeden z dealerů mateřské skupiny BMW, společnost CarTec. Oficiální uvedení značky na tuzemský trh proběhne v první polovině září. Letos se v Česku prodalo již devět vozů britské značky, loni to bylo šest aut za celý rok. Podle statistik Sdružení automobilového průmyslu je v Česku registrovaných okolo devíti desítek vozů Rolls-Royce, jejichž průměrné stáří je kolem 11 let.

Soud poslal do konkurzu nižborskou sklárnu Rückl Crystal

Krajský soud v Praze v pátek poslal do konkurzu nižborskou sklárnu Rückl Crystal, která je od června v úpadku. Firma zhruba se 130 zaměstnanci, která má více než stoletou tradici, na sebe sama podala insolvenční návrh. Sklárnu postihl propad poptávky za ekonomické krize a kvůli politickým událostem v tradičních odbytištích, především v Egyptě, Íránu a Rusku. Ve sklárně vedle běžných výrobků vznikaly také umělecké trofeje, kromě sošek Českých lvů třeba cena Ferdinanda Peroutky nebo takzvané Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů měl i bývalý prezident Václav Klaus, dostalo se k papeži Janu Pavlu II., belgické královně Beatrix, anglické královně Alžbětě II. či bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi.

Část taxikářů ohlásila protestní jízdu Prahou

Část pražských taxikářů oznámila na 1. září stávku, vadí jim přístup primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a ministerstva financí, které jim údajně zrušilo schůzku. Na 13:00 plánují jízdu ze Strahova na magistrálu. Asociace koncesionářů v taxislužbě stávku oznámila na svých webových stránkách. Taxikáři protestovali už na začátku července. Tehdy Prahou v průvodu projely stovky aut, které zkomplikovaly dopravu v hlavním městě.

Začaly slavnosti Emy Destinnové

V Českých Budějovicích ve čtvrtek začaly Hudební slavnosti Emy Destinnové. Potrvají do 22. září. Zahajovací koncert festivalu byl věnován dílům Vojtěcha Jírovce a Jana Nepomuka Vocta, jejichž tvorba a působení jsou spjaty s městem. Letošní 26. ročník festivalu je totiž věnován 750. výročí založení města. Díky jubileu a vyšší dotaci mohli organizátoři na festival pozvat hned tři české filharmonické orchestry. Na závěrečném koncertě bude v jihočeském krajském městě po 33 letech hostovat Česká filharmonie.

Hradozámecká noc otevře brány osmi desítek památek

Více než osm desítek památek otevře v sobotu večer své brány návštěvníkům s netradičním programem a výjimečnou atmosférou. Do šesté Hradozámecké noci se zapojují památky ve správě státu, měst i dalších vlastníků. Hlavní program letos bude na státním zámku Kratochvíle. Přístupné ale budou nejen tradiční zámky. Poprvé se do Hradozámecké noci zapojí čtyři slavné brněnské vily - Jurkovičova vila, vila Löw-Beer, vila Stiassni a vila Tugendhat. Zámek Litomyšl zpřístupní v září studijní depozitáře unikátních hudebních nástrojů, na zámku Horšovský Týn se kromě pekárny či úřednické jídelny mohou lidé podívat do skladu porcelánu, skleněných servisů a nádobí. Na zámku Slatiňany mohou návštěvníci nahlédnout do depozitářů v mezipatře, kde se dříve nacházely pokoje starších dětí a hostů. Uschován je zde mobiliář před restaurováním a zatím nevystavená umělecká díla.

V Mikulově obnovili barokní zahradu zámku

Správa zámku v Mikulově na Břeclavsku zpřístupnila turistům zámeckou zahradu obnovenou do barokní podoby. Práce přišly na 25 milionů korun, dvě třetiny uhradila Evropská unie. Zahrada byla značně zanedbaná. Po prořezání dřevin nabízí výhledy na mikulovský Svatý kopeček a sousední Dolní Rakousy. Tvůrcem projektu obnovy zahrady je architekt Ivar Otruba. Vycházel z dokumentů zajištěných v archivu a z historických skic. Se zámkem byla kdysi zahrada propojena schodištěm, které vedlo na jeho terasu a do sally terreny v přízemí. Schodiště bylo za komunismu vybouráno, nyní je obnoveno. Prostor by se měl stát místem konání četných společenských akcí.

Karlovy Vary připravují záchranu Goethovy vyhlídky

Karlovy Vary připravují projekt na záchranu Goethovy vyhlídky. Objekt, který je navržen na zařazení mezi národní kulturní památky, chátrá už asi 15 let a je v havarijním stavu. Město chce na jeho rekonstrukci získat dotace z budoucího Integrovaného programu rozvoje území, řekl primátorův náměstek Michal Riško (ČSSD). Projekt rekonstrukce pseudogotické výletní restaurace s vyhlídkovou věží, postavené v letech 1888 až 1889 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, by měl přijít na 750.000 korun. Město jej chce mít připravený ještě předtím, než budou vyhlášeny dotační programy.

Němečtí dárci podpořili opravu krkonošské památky

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) po opravě otevřela Bystřickou kapli v údolí Zlatého potoka u Mladých Buků. Na rekonstrukci chátrající památky se správě parku podařilo získat potřebných 1,1 milionu korun z Česko-německého fondu budoucnosti a od soukromých dárců z Německa. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Pavel Hass Quartet popáté získal "Oscara klasické hudby"

Pavel Haas Quartet popáté získal "Oscara klasické hudby" - ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone za supraphonskou nahrávku díla Bedřicha Smetany. Časopis vítěze cen Gramophone Awards 2015 oznámil ve čtvrtek a české album bodovalo v kategorii Komorní hudba. Slavnostní předání prestižních ocenění se uskuteční 17. září v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster, informoval dnes ČTK mluvčí vydavatelství Supraphon Vladan Drvota. Britské Gramophone Awards jsou podle něj přezdívány "Oscaři klasické hudby", už 39 let je udělují kritici píšící pro britský časopis.

V Teplicích n. Metují probíhá festivalů filmů o horolezectví

Projekcí dokumentárního filmu Sandstone (Pískaři) o lezení ve skalách na Broumovsku začal dnes v Teplicích nad Metují 32. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu. Uvedení filmu bylo vzpomínkou na letos zesnulého Bohumila Sýkoru, který byl legendou místních skal a v dokumentu dělá divákovi průvodce. Následně diváci zhlédli vítězný snímek loňského festivalu, britský film Horolezec pastevcem režiséra Aluna Hughese.

Sport

Oštěpařce Barboře Špotákové stačily dva pokusy, aby se kvalifikovala do finále mistrovství světa v Pekingu. Její výkon z druhé série měřil 65,02 metru. Finále si v neděli zaskáče i výškař Jaroslav Bába, který v kvalifikaci zdolal na třetí pokus limit 231, čímž si o centimetr překonal letošní maximum.

Petra Kvitová prošla na tenisovém turnaji v New Havenu do semifinále a v generálce na US Open dál jde za obhajobou titulu. Druhá nasazená česká reprezentantka porazila ve čtvrtfinále Agnieszku Radwaňskou 7:5, 6:4. Její další soupeřkou bude Caroline Wozniacká.

Lucie Šafářová prošla do semifinále turnaje v New Havenu po velkém boji se slovenskou tenistkou Dominikou Cibulkovou, kterou zdolala 6:7, 6:4, 7:5. O účast ve finále se čtvrtá nasazená česká hráčka utká s Ukrajinkou Lesjou Curenkovou, na kterou narazí příští týden v prvním kole US Open. Curenková ve čtvrtek v New Havenu porazila Karolínu Plíškovou hladce dvakrát 6:2. Osmá tenistka světa Karolína Plíšková prohrála ve čtvrtfinále v New Havenu s Ukrajinkou Lesjou Curenkovou hladce dvakrát 2:6.

Česká chodkyně Anežka Drahotová obsadila ve finále závodu na 20 kilometrů na mistrovství světa v Pekingu osmé místo a oproti šampionátu v Moskvě před dvěma lety si o jednu pozici pohoršila. Cílem prošla v času 1:30:32. Závod ovládly domácí reprezentantky, první zlato pro Čínu vybojovala Liou Chung (1:27:45), druhá skončila ve stejném času Lu Siou-č'. Třetí místo obsadila Ludmila Oljanovská z Ukrajiny (1:28:13).

Judista Alexandr Jurečka obsadil na mistrovství světa v Astaně dělené deváté místo a vyrovnal tak dosavadní české maximum na turnaji v podání Jaromíra Ježka. Zároveň si vytvořil i osobní rekord na MS. V boji o čtvrtfinále Jurečka nestačil na světovou jedničku a obhájce stříbra Krisztián Tótha z Maďarska, který vyhrál těsně na juko.

Fotbalisté Plzně postoupili do základní skupiny Evropské ligy. Český šampion v odvetě play off zvítězil v Srbsku nad Vojvodinou Novi Sad 2:0 a potvrdil úvodní domácí triumf 3:0. Utkání rozhodli v 19. minutě vlastním gólem Igor Djurič a ve druhém poločase Slovák Michal Ďuriš. Trenér Karel Krejčí vyhrál i třetí soutěžní zápas na lavičce Viktorie, která se po roční pauze vrací do pohárů. Jména soupeřů se dozví při pátečním losu.

Fotbalisté Liberce si potřetí v historii zahrají skupinu evropských pohárů. V odvetě 4. předkola Evropské ligy zvítězili na horké půdě Hajduku Split brankou Josefa Šurala z 23. minuty 1:0, zopakovali výsledek z úvodního domácího duelu a slaví postup. Slovan se představí v základní skupině soutěže po roční odmlce, soupeře pozná při pátečním losu. Zároveň se může těšit na prémii 65 milionů korun.

Fotbalisté Sparty remizovali v odvetě 4. předkola Evropské ligy v Thunu 3:3 a po vítězství 3:1 z prvního zápasu postoupili do základní skupiny. Za hosty se prosadili Bořek Dočkal s Josefem Hušbauerem, za domácí vyrovnali Nelson Ferreira s Ridgem Munsym. Třetí branku Pražanů dal poté Costa, ale Thun opět vyrovnal zásluhou Ferreiry. Soupeře letenského celku ve skupině určí páteční los.

Fotbalisté Jablonce remizovali v domácí odvetě 4. předkola Evropské ligy s Ajaxem Amsterodam 0:0 a po porážce 0:1 z prvního utkání na půdě slavného soupeře si v hlavní soutěži nezahrají. Před vyprodaným hledištěm s více než šesti tisíci diváky neproměnil v 58. minutě Ján Greguš penaltu, trefil pouze tyč. Krátce nato byl vyloučen hostující Riechedly Bazoer, ale Jablonec nevyužil ani početní výhodu.

Arsenal s Petrem Čechem a Tomášem Rosickým nastoupí v základní skupině fotbalové Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov, Olympiakosu Pireus a Dinamu Záhřeb. Rozhodl o tom los v Monaku, který rozdělil 32 klubů do osmi skupin.

Fotbalová Sparta znovu dostala od disciplinární komise FAČR pokutu za chování svých fanoušků. Tentokrát musí zaplatit 50 tisíc korun za výtržnosti v duelu na hřišti Mladé Boleslavi. Domácí klub byl potrestán pokutou 25 tisíc za nedostatečnou pořadatelskou službu.

Golfista Filip Mrůzek může jako druhý český hráč projít cutem na European Tour. Dnes zahrál výborně 1. kolo turnaje D+D REAL Czech Masters, na hřišti Albatross Golf Resort se dostal na skóre -3 a je na děleném 20. místě. V čele jsou díky 65 ranám (-7) Španěl Eduardo De la Riva a Ital Renato Paratore.

Hana Matelová prošla jako jediná z českých stolních tenistek kvalifikací turnaje Czech Open 2015. V hlavní soutěži podniku ITTF World Tour, která se hraje od pátku do neděle, doplnila Ivetu Vacenovskou a Renátu Štrbíkovou. Mezi muži žádný český hráč neuspěl. V hlavní soutěži se ve sportovní hale Univerzity Palackého představí jen Dmitrij Prokopcov a Tomáš Konečný.

Trenér Vrba dodatečně nominoval na zápasy kvalifikace ME jabloneckého obránce Filipa Nováka a vůbec poprvé univerzála Martina Frýdka ze Sparty.

Počasí

Bude polojasno, teploty 25 až 29 st. C.