Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: Unie musí chránit své hranice před migranty

Evropská unie musí chránit své hranice před běženci. V projevu před českými velvyslanci na Hradě to v úterý řekl prezident Miloš Zeman. Zopakoval také myšlenku na vytvoření společné evropské armády. Zeman rovněž slíbil investiční dohody s Čínou a vyslovil se obecně proti sankcím, embargům a bojkotům. Vyzval i k posílení ekonomické diplomacie.

Zeman jmenoval Ivanu Janů do čela ochránců soukromí

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) bude řídit bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. Do funkce předsedkyně této instituce ji ve středu na Hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Janů nahradí Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už do čela úřadu kandidovat nemohl. Janů zvolili do funkce senátoři na červencové schůzi. Dali jí přednost před inspektorem úřadu Josefem Vaculou. Nominaci Janů, která byla před nástupem k Ústavnímu soudu lidoveckou poslankyní a podílela se na tvorbě ústavy, doporučily senátorské kluby KDU-ČSL, ANO a Starostové. ÚOOÚ vznikl před 15 lety, má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Bělobrádek: Babišovy výroky k migraci jsou populistické

Za populistické a iracionální považuje vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti okamžitě uzavřít vnější hranice schengenského prostoru. Svůj zásadní nesouhlas s Babišovým prohlášením vyjádřil na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v české společnosti v souvislosti s migrační krizí objevují fašizující tendence. Někteří politici si na tomto tématu budují kariéru. Babiš svůj názor k uzavření schengenského prostoru v úterý zdůvodnil nutností bránit území většiny evropských států před přílivem uprchlíků. Zapojit by se podle něj mělo NATO.

Vláda schválila Zaorálkovu návštěvu Íránu

Vláda schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Íránu. Zemi navštíví i s podnikatelskou delegací. Setká se se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním. Návštěva se uskuteční od 4. do 7. září. Podle ministerstva zahraničí má přispět "k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace". Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví.

Mýto se bude přes brány vybírat do konce roku 2019

Vláda schválila koncepci k tendru na výběr mýtného po roce 2016. Prostřednictvím mýtných bran se bude vybírat do konce roku 2019, jak původně navrhovali sociální demokraté. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ministerstvo dopravy původně požadovalo delší pětileté období. Ministerstva dopravy má do ledna 2016 najít technicko-organizačního poradce, který mu pomůže s přechodem systému od současného dodavatele, společnosti Kapsch, na nového provozovatele vzešlého z výběrového řízení. Samotný tendr na tříletý provoz systému má následovat. Smlouvu s vítězem by mělo ministerstvo podepsat v říjnu 2016. Elektronické mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun. Kapsch a jeho subdodavatelé mají z vybraných peněz zhruba pětinu.

Vláda schválila rozšíření působnosti fondu dopravy

Působnost Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se zřejmě rozšíří. Novelu zákona o SFDI schválila vláda. Nově by tak mohl fond rozdělovat peníze na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy, údržbu vodních cest a na opravy místních komunikací v místech, kde kříží významné silnice nebo železniční trať. Předlohu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. V novele navrhlo ministerstvo dopravy také navýšit množství peněz, které fond pravidelně rozděluje, a to o více než 3,2 miliardy korun. V letošním roce SFDI hospodaří s částkou 94,4 miliardy korun včetně dotací z EU.

MPO: Vláda bude muset obnovit jednání o pomoci dolu Paskov

Stát bude muset s největší pravděpodobností obnovit jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek o tom informoval vládu. Důvodem je klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána. Stát se už dříve zavázal zaplatit 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda předpokládá, že firma bude udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců může snížit na 1600. Dohoda bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu.

Babiš odmítl dát na zdravotnictví další tři miliardy

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) neuspěl u ministra financí Andreje Babiše (ANO) s žádostí o více peněz na investice do nemocnic. Místo požadovaných tří miliard má ze státního rozpočtu na rok 2016 slíbeny řádově stovky milionů korun. Se svými argumenty se ještě obrátí na vládu. Němeček to uvedl po úterní schůzce. Ministr zdravotnictví již dříve u Babiše neuspěl s požadavkem na výši plateb za státní pojištěnce, místo požadovaných 4,3 miliardy korun se platby od ledna zvednou o 1,8 miliardy Kč.

Krnáčová: ANO znovu projedná stavební předpisy a Stropnického

Zastupitelský klub pražské ANO bude znovu řešit pražské stavební předpisy a náměstka Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). Členové klubu se na jednání dohodnou na dalším postupu. Uvedla to primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Reagovala tak na stanovisko klubu Trojkoalice, který v pondělí odmítl výzvu koaličních partnerů na výměnu náměstka Stropnického. Tomu primátorka nedávno nechala odebrat část kompetencí. Klub ANO by se měl sejít příští týden. Poté k jednacímu stolu znovu usednou i špičky koalice. Stropnický v rozhovoru s ČTK zopakoval, že klub Trojkoalice trvá na plnění programového prohlášení. "To, co Trojkoalice považuje za hlavní, není osoba primátorky, podstatná je nulová tolerance hazardu, změny financování městských částí a gesce územního rozvoje," uvedl náměstek. Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Krnáčová má nadále podporu hnutí ANO v Praze

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) má podporu zástupců pražského i celostátního vedení hnutí ANO. To na mimořádném jednání podpořilo její setrvání ve funkci. Po jednání to řekli předseda hnutí Andrej Babiš a Krnáčová. Zástupci ANO primátorce vytkli chybu ve způsobu komunikace uvnitř strany i směrem k médiím. Krnáčová slíbila nápravu. Minulý týden ji pražský zastupitelský klub i vedení pražského ANO nepodpořil. O neshodách uvnitř pražského ANO se neoficiálně mluví už několik týdnů. Spekuluje se hlavně o možné výměně primátorky za její náměstkyni Evu Kislingerovou. V posledních týdnech se uvnitř pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice rozhořel spor, který se týká primátorky a náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). Tomu Krnáčová odebrala kompetence v souvislosti s pražskými stavebními předpisy a radním předložila vlastní návrh kopírující materiál exprimátora Tomáše Hudečka.

Státní dluhopisy ČR se poprvé prodaly se záporným výnosem

Ministerstvo financí ve středu v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů poprvé v historii České republiky dosáhlo záporného výnosu. U dluhopisu s tříletou splatností dnes byl výnos -0,001 procenta. Díky nízkým výnosům ministerstvo financí ušetří na úrokových výdajích na obsluhu státního dluhu.

Klokánky mají splátkový kalendář

Pražská správa sociálního zabezpečení povolila Fondu ohrožených dětí (FOD), který provozuje klokánky, splátkový kalendář na více než dvacetimilionový dluh. Správa současně fondu vydala potvrzení o bezdlužnosti, řekl předseda FOD Jan Vaněk. Vzhledem ke schválení splátkového kalendáře tak nyní už fond nemá vůči sociální správě dluhy po splatnosti. Fond nyní uhradí finančnímu úřadu další dluh 7,91 milionu korun, čímž získá potvrzení o bezdlužnosti i od této instituce. V pátek se fond chystá požádat kraje o vyplacení zadržovaných dotací.

VZP podpoří lékaře v pohraničí

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude finančně zvýhodňovat praktické lékaře pro děti i dospělé v oblastech, kde o zřízení ordinace není zájem, zejména v pohraničí. Pokud se opakovaně nikdo nepřihlásí do výběrového řízení na novou praxi, nabídne v dalším kole třicetiprocentní bonifikaci k běžné platbě. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Koh-i-noor Hardtmuth přesunuje výrobu z Číny zpět do ČR

Společnost Koh-i-noor Hardtmuth, lídr v oblasti výroby a prodeje školních, kancelářských a výtvarných potřeb, po 11 letech opouští výrobní závod v čínském Nankingu. Důvodem jsou stoupající mzdové požadavky, zpřísňující se evropská legislativa i složité logistické plánování výroby. Řekl to předseda správní rady holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza. Firma v Číně vyráběla především levnější produkty, určené zejména pro asijský trh a pro hypermarketové řetězce. Na čínském trhu má značka Koh-i-noor Hardmuth tradičně silné postavení, nejžádanější jsou tam umělecké a luxusní produkty vyráběné v České republice. Koh-i-noor, jehož historie se píše od roku 1790, každý rok vyrobí více než 250 milionů psacích potřeb.

Právo: Soud uvěřil Nečasovi, že rozvědka chránila jeho exmanželku

Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby. Soudce přesvědčilo svědectví expremiéra Petra Nečase i obžalovaných zpravodajců, že chránili jeho tehdejší ženu Radku před možným sledováním. Uvedlo to Právo. Soudkyně na konci května zprostila obžaloby Nečasovou i tři bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství. Nepravomocný verdikt tehdy nezdůvodnila. Podle obžaloby Nagyová nechala Radku Nečasovou sledovat z osobních důvodů.

ČSSD pozastavila členství Choce

Sociální demokraté pozastavili členství Kamila Choce ve straně. Potvrdil to předseda okresní organizace ČSSD Praha-západ Petr Seredycz. Choc údajně chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Úplatek měl pomoci spor řešit. Část peněz měl údajně dostat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chovanec, sociální demokracie a Česká pošta jakékoliv zapojení do případu odmítají. O přerušení členství požádal sám Choc minulý týden.

Fajnberg a Schwarzenberg se přidali k hladovce za oběti komunismu

Viktor Fajnberg, který spolu se sedmi dalšími lidmi před 47 lety protestoval na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, se v úterý v Paříži přidal k řetězové hladovce na památku obětí komunistických režimů. K této symbolické připomínce se připojuje i někdejší šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, informovala platforma BEZ komunistů.cz. Podle Schwarzenberga má řetězová hladovka smysl také proto, "abychom si uvědomili, že dnešní vládci Ruska, byť zavrhli nesmyslnou hospodářskou politiku komunistů, obnovují svoji imperialistickou politiku". Řetězové hladovky se již zúčastnilo přes 1100 lidí, ze známých osobností například hudebník David Koller, herec Jan Tříska nebo zpěvačka Marta Kubišová.

V Praze začíná největší setkání sociologů v evropské historii

V Praze ve středu začal hlavní program největšího setkání sociologů v evropské historii. Do 28. srpna bude metropole hostit 3500 vědců a vědkyň z Evropy i mnoha mimoevropských zemí. Hlavními hosty a řečníky je několik slavných sociologů, jako například britský sociolog Christopher T. Whelan nebo americký sociolog Arlie R. Hochschild. Konference se pořádaná pod názvem Rozdíly, nerovnosti a sociologická imaginace. Vědci budou diskutovat o současných problémech, s nimiž se potýkají vyspělé země, obzvláště Evropa. Už v úterý konferenci slavnostně zahájil slavný polsko-britský sociolog Zygmunt Bauman, který v listopadu oslaví 90. narozeniny.

Ministr kultury kauzu Havířov přezkoumávat nebude

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebude přezkoumávat rozhodnutí svého úřadu, který odmítl prohlásit nádraží v Havířově za kulturní památku. Stavba v bruselském stylu dříve ohrožená demolicí tak definitivně nebude památkové ochrany požívat. Památkářská asociace, která podala podnět na přezkum rozhodnutí, kvůli jednání kolem nádraží podala ve čtvrtek trestní oznámení. ČTK to řekl její viceprezident Martin Kadrman.

Zemřel grafik Jiří Bouda

Ve věku 81 let zemřel v neděli akademický malíř a grafik Jiří Bouda. Poslední rozloučení s ním se bude konat v pondělí 31. srpna ve 14:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. ČTK to v úterý oznámilo Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Syn akademického malíře Cyrila Boudy zachycoval ve svých litografiích a kresbách hlavně krajinu a městskou architekturu a také lokomotivy a vlaky.

Film Vynález zkázy je na internetu

Digitálně restaurovaný snímek Vynález zkázy filmového režiséra Karla Zemana je nyní dostupný na internetu. Legendární film se dočká i mezinárodní distribuce, řekl Lukáš Vedral ze společnosti Bontonfilm. Souběžně s Vynálezem zkázy je na internetu uveden i nový dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman, v němž jeho filmy oceňují i Tim Burton nebo Terry Gilliam. Oba snímky byly uvedeny na MFF v Karlových Varech a posléze zamířily do kin. Ve své době sklízel Vynález zkázy úspěchy i za hranicemi a mezinárodní distribuce se dočká také aktuální opravená verze, a to v podstatě na všech kontinentech.

Česká televize natáčí film o Karlu IV.

Česká televize začala v těchto dnech natáčet historický film Hlas pro římského krále, věnovaný jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin, Karlu IV. Režisér Václav Křístek v něm mapuje období, kdy se jako mladý princ musí vymanit z područí dominantního otce a nalézt vlastní historickou úlohu. Karla IV. hraje Kryštof Hádek, jeho manželku, Blanku z Valois, hraje Tereza Voříšková a Jana Lucemburského Stanislav Majer.

Začíná nová sezóna pražských symfoniků

Prolog 81. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve středu večer nabídne ve Valdštejnské zahradě v Praze výběr ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka i hudbu z filmů. Zazní melodie ze známých snímků jako jsou Indiana Jones, Pán prstenů, E.T. - Mimozemšťan, Hrdinný kapitán Korkorán, Dívka v modrém, Svět patří nám nebo Hej rup. Koncert s dirigentem Janem Kučerou bude bez přestávky, vstup je volný.

Jihočeské památky se chystají na Hradozámeckou noc

V sobotu 29. srpna proběhne i v jižních Čechách Hradozámecká noc. Jejím národním centrem se stane státní zámek Kratochvíle na Prachaticku, který připravuje program naplněný renesancí. O Hradozámecké noci se vrátí do doby svého vzniku a největší slávy. Hlavní program tam zahájí Divadlo T.E.J.P a jeho loutky s představením Originální výstup slovutného provazochodce Saltimbanga, střídat jej budou renesanční tance a hudba. Z dalších jihočeských památek se připojí zámky Červená Lhota a Dačice, hrady Landštejn, Rožmberk a Nové Hrady a také klášter Zlatá Koruna. V celé zemi připraví zvláštní program pro návštěvníky přes 80 státních památkových objektů.

V opraveném barokním divadle zámku Valtice proběhne festival

Dvoudenní barokní festival s názvem Feste Teatrale se stane první akcí, která 12. a 13. září slavnostně otevře zrekonstruované prostory barokního divadla ve valtickém zámku. Podle dramaturgyně festivalu Patricie Částkové se návštěvníci mohou ve všech prostorách zámku těšit na taneční představení, divadlo, koncerty, balet, operu, ale také na doprovodný program pro děti. Ve valtickém zámku se od dubna loňského roku za zhruba 200 milionů korun opravilo několik objektů. Jednak vznikla replika barokního divadla, které v 18. století postavil za vlády knížete Aloise I. Josefa z Lichtensteina Karel Jan Rudzinsky. Dále se opravila historická jízdárna, s 1200 metry čtverečními jeden z největších historických sálů v zemi, nebo se zrekonstruoval desetipokojový domek zahradníka. V barokním divadle bude sídlit Národní centrum divadla a tance.

Nohavica otevře vlastní klub Heligonka

Písničkář Jaromír Nohavica 2. září otevře dvouhodinovým recitálem Jarek v Heligonce svůj ostravský klub Heligonka. V prostoru bývalé vrátnice takzvaných nových koupelen Dolu Hlubina bude během následujících měsíců vystupovat i Laco Deczi, Radůza či kapela Fleret. Nohavicovy koncerty jsou většinou až do příštího jara vyprodané.

Boskovice navštíví dcera tamního posledního rabína

Boskovice, jež byly v minulosti jedním z nejvýznamnějších center Židů na Moravě, navštíví v září dcera tamního posledního rabína Isidora Reicha. Sedmaosmdesátiletá Eva Ester Morrisová žije dnes v Jeruzalémě. Patří k posledním žijícím původním židovským obyvatelům města. Většina z nich za druhé světové války zemřela v koncentračních táborech. Muzeum připravuje na počátek září akce, jimiž chce připomenout právě bohatou židovskou historii města. V Židovském obecním domě mohou zájemci navštívit výstavu Naděje o židovském osídlení města, kterou v letech 2004 až 2005 vytvořili studenti.

Voda v Novém Boru je opět pitná

Voda v Novém Boru a Okrouhlé je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ji povolili používat, laboratorní testy potvrdily její nezávadnost. ČTK o tom informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová. Krajská hygienická stanice v Liberci zakázala vodu z vodovodu v části Nového Boru a Okrouhlé pít v sobotu 22. srpna, když v ní laboratorní rozbory odhalily fekální znečištění.

Pachatel ukradl z Legiovlaku cenné medaile

Z repliky vlaku čs. legionářů, takzvaného Legiovlaku, zmizelo v neděli 12 originálních legionářských medailí. Neznámý pachatel vypáčil během prohlídek jednu z vitrín a odnesl medaile, jejichž katalogová hodnota je dohromady asi 30.000 korun. Případem se zabývá policie. Oznámil to Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské.

MfD: Růžička na policii uvedl, že ho Palaščák vydíral

Bývalý trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička podle Mladé fronty DNES u výslechu na policii uvedl, že ho podnikatel Miroslav Palaščák vydíral. Chtěl po něm prý 1,1 milionu korun za to, že ještě jako kouč Slavie zmařil hokejovou kariéru jeho syna. Policie se zabývá podezřením, že Růžička během působení v pražském klubu chtěl úplatky od některých rodičů, aby jejich děti mohly hrát hokej. Růžičkův advokát Vít Kučera se odmítl vyjádřit k tomu, co Růžička na policii vypověděl. Kvůli kauze Růžička u hokejové reprezentace začátkem června skončil. Nyní je koučem extraligového nováčka Chomutova.

Sport

Zuzana Hejnová obhájila titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Ve finálovém závodě v Pekingu zvítězila suverénně v nejlepším letošním světovém výkonu 53,50 sekundy. Za českou reprezentantkou skončily Američanky Shamier Littleová (53,94) a Cassandra Tateová (54,02).

Oštěpaři Vítězslavu Veselému obhajoba titulu na mistrovství světa nevyšla, v Pekingu skončil na osmém místě výkonem 83,13 metru. Na oštěpařském trůnu ho vystřídal Keňan Julius Yego, který zvítězil nejdelším hodem za posledních 14 let 92,72 metru a získal první medaili z velké světové akce.

Petr Svoboda je v semifinále mistrovství světa v Pekingu, přestože rozběh závodu na 110 m překážek neběžel. Česká výprava totiž uspěla s protestem proti jeho diskvalifikací za ulitý start. Svoboda poběží ve čtvrtek ve 13:05 SELČ první semifinále. Vyřazena byla kladivářka Tereza Králová, která předvedla svůj nejhorší výkon za pět let 61,39 metru a skončila na předposledním třicátém místě.

Judista Jakub Ječmínek skončil na mistrovství světa v Astaně ve 2. kole, když ve váze do 73 kilogramů nestačil na úřadujícího olympijského vítěze Mansura Isajeva z Ruska. Ve stejné kategorii se představí také zkušený Jaromír Ježek.

Judista Jaromír Ježek obsadil na mistrovství světa v Astaně ve váze do 73 kg dělené 9. místo. V boji o čtvrtfinále podlehl Hong Kuk-hjonovi z KLDR.

Lucie Šafářová postoupila do čtvrtfinále tenisového turnaje v New Havenu po výhře nad Rumunkou Beguovou 6:3, 6:4. Příští soupeřkou čtvrté nasazené české hráčky bude Slovenka Dominika Cibulková.

Osmifinálovým soupeřem Jiřího Veselého na tenisovém turnaji ve Winston-Salemu bude Thomaz Bellucci, s nímž minulý týden prohrál v Cincinnati. Šestý nasazený Brazilec zdolal ve 2. kole Američana Francese Tiafoeho 6:3, 2:6 a 7:6.

Tenista Lukáš Rosol titul na turnaji ve Winston-Salemu neobhájí. Český hráč ve druhém kole podlehl v repríze loňského finále šestnáctému nasazenému Jerzymu Janowiczovi z Polska 3:6, 2:6. Osmifinále si naopak zahraje Jiří Veselý. Jedenáctý nasazený hráč porazil Slováka Martina Kližana 6:3, 6:4.

Na US Open bude mezi nasazenými tenisty čtveřice českých zástupců. Dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová bude turnajovou pětkou, finalistka letošního French Open Lucie Šafářová je nasazena jako číslo šest a Karolína Plíšková bude osmičkou. Tomáš Berdych je nasazen jako šestý.

Hokejisté Zlína zdolali v přípravě na nový ročník extraligy Karlovy Vary 3:0, v dalším souboji zástupců nejvyšší soutěže se rozešla Kometa Brno s Vítkovicemi nerozhodně 2:2 a uspěla v následných nájezdech. Plzeň podlehla účastníkovi EBEL Znojmu 1:3, Olomouc po výsledku 6:6 v Trenčíně vyhrála dodatečné samostatné nájezdy a Chomutov rozdrtil prvoligové Ústí nad Labem 9:1.

Vydařenou premiéru v Kontinentální hokejové lize má za sebou český útočník Tomáš Filippi. Magnitogorsku, kam přestoupil před sezonou z Liberce, pomohl v úvodním utkání nového ročníku k vítězství 2:1 nad ledě Astany dvěma asistencemi.

Nový složený pár Barbora Hermannová, Markéta Sluková nedokázal ani při druhém startu na Světovém okruhu v plážovém volejbalu projít kvalifikací. V polském Olsztynu dnes v druhém kvalifikačním kole české hráčky podlehly Američankám Jennifer Fopmaové a Brittany Hochevarové 1:2 na sety. Před týdnem Hermannová se Slukovou dopadly stejně na grandslamu v americkém Long Beach.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta pro Český rozhlas uvedl, že ho žádný z výroků bývalého ligového rozhodčího Libora Kovaříka neopravňuje k zásahům vůči místopředsedovi svazu Romanu Berbrovi. Toho Kovařík ostře kritizoval v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Sport. Pelta se nicméně nechce rozhodovat na základě informací z medií a chce situaci prošetřit při setkání se zainteresovanými stranami.

Tenistka Barbora Strýcová vypadla na turnaji v New Havenu ve druhém kole po hladké prohře s Lesjou Curenkovou. Ukrajince, která se do hlavní soutěže dostala na poslední chvíli po odhlášení světové dvojky Rumunky Simony Halepové, podlehla za hodinu a 12 minut 3:6, 0:6.

Zvýšená bezpečností opatření chystá policie na odvetný zápas fotbalové Evropské ligy, ve kterém Jablonec nastoupí doma ve čtvrtek proti Ajaxu Amsterdam. Utkání považuje policie za vysoce rizikové. ČTK to sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Policie očekává příjezd zhruba 400 fanoušků z Nizozemska.

Počasí

Jasno až polojasno, teploty 24 až 29 stupňů C.