Denní souhrn zpráv

Jihoafričtí vyšetřovatelé jedou kvůli Krejčířovi do České republiky

Jihoafrická policie otevírá nové vyšetřování spojené s uprchlým Čechem Radovanem Krejčířem. Poprvé začne vyslýchat svědky také v Česku. Pomoci mají s případy podezření z vražd a praní špinavých peněz. Sám Krejčíř považuje policejní postup za zmanipulovaný. V Česku chtějí vyslýchat bývalého Krejčířova spolupracovníka Miloslava Potišku a jeho ženu. Jihoafrické soudy řeší hned několik kauz, v nichž Krejčíř figuruje. Čech čelí obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. V další kauze je obžalován z únosu, mučení a vydírání. Krejčíř, který v roce 2005 uprchl z Česka před policejním vyšetřováním, žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. V ČR byl odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Letní sezóna byla pro cestovní kanceláře úspěšná

Cestovní kanceláře odbaví tento víkend nejvíce turistů. Těsně před koncem letních prázdnin ještě odjíždějí na dovolenou desítky rodin s dětmi. Nejoblíbenější destinací je Chorvatsko. Z pražského letiště ale letos mířilo nejvíce turistů do Londýna a Říma. Z přímořských destinací vedly řecké ostrovy a Turecko. „Prodej zájezdů vzrostl v porovnání s předcházejícími týdny přibližně o šest procent. Rodiny měly zájem především o pobyty u moře a podmínkou byl návrat do 31. srpna tak, aby děti bez problémů stihly první školní den,“ říká tisková mluvčí Dovolena.cz Radka Šťávová.Celkově cestovní kanceláře zaznamenali velmi úspěšnou sezónu. I přes potíže na začátku léta se nakonec nečekaně dobře prodávaly zájezdy do Řecka i Tuniska.

Protidrogová razie na festivalu Mácháč

Na Mácháči se podle odhadu policistů sešlo o víkendu kolem 7000 lidí. Program festivalu skončil v neděli nad ránem, opatření policie tak bude pokračovat ještě dnes, kdy se budou účastníci rozjíždět. Už v sobotu přistihli kriminalisté 27letou ženu při prodeji efedrinu čtyřem osobám, 19letého mladíka při prodeji tablety extáze a 22letého dealera, který měl u sebe 32 tablet extáze. Další dva obchodníky s drogami přistihli při činu v noci na dnešek. "22letého Ústečana a 25letého mladíka z Chomutova usvědčili kriminalisté z prodeje extáze přímo na party na pláži Klůček, hrozí jim až pětiletý trest," řekla Baláková. Dalších devět lidí může za přechovávání většího množství drog skončit ve vězení až na jeden rok.Tři návštěvníci festivalu se budou podle Balákové zodpovídat z řízení vozu pod vlivem drog a čtyři lidé řídili opilí. Dva z nich měli v krvi přes dvě promile alkoholu. Čísla nemusí být konečná, policisté na silnicích zůstávají.

Premiér Sobotka zřídil novou funkci pro vedoucí svého sekretariátu

Vedoucí sekretariátu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Běla Hejná se stala náměstkyní pro řízení Sekce kabinetu předsedy vlády. Novou funkci přidala k té současné. Informuje o tom týdeník Euro. Sobotka je tak prvním premiérem, který má svoji náměstkyni. Nová funkce vedoucí sekretariátu podle Eura souvisí s nedávno přijatým služebním zákonem. "Funkce apolitické náměstkyně zajišťuje Hejné velmi slušnou ochranu a pěkný plat," uvedl týdeník. Podle Eura Hejnou někteří politici z ČSSD označují za hlavní personalistku strany, která má velký vliv na obsazování postů ve státní správě.

Dovoz obuvi do Česka klesá

Dovoz obuvi do Česka loni klesl o čtyři procenta na 100,2 milionu párů. Pokles, který začal po roce 2011, souvisí se stále nižším importem z Číny, přesto však stále převyšuje reálnou spotřebu, která je v Česku 3,5 až 4,5 páru ročně. Loni se z Číny dovezlo přes 76 milionů párů bot za průměrnou cenu 79 korun za pár, vyplývá z informací České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA), které zveřejnil na brněnských veletrzích Styl a Kabo. Přestože cena jednoho páru z Číny se meziročně zvýšila o desetikorunu na 79 korun, jde stále o hodnotu, za kterou v Česku nelze pořídit ani vstupní materiály. Například z Vietnamu se vozí boty za 440 korun, z Itálie za 547. "Pokud bude letos pokračovat trend prvních pěti měsíců, měl by dovoz z Číny znovu klesnout a výrazně se zvýšit dovozní cena," řekla ČTK tajemnice ČOKA Vlasta Mayerová. Levná čínská obuv, často nekvalitní, deformuje český trh. Kvůli ní je problematické na něm umístit nejen kvalitní tuzemskou obuv, ale i dovozovou z Německa, Itálie či Portugalska. "V posledních letech kvůli ekonomické recesi navíc klesala ochota spotřebitelů utrácet. Letos však sledujeme mírné oživení poptávky," uvedla Mayerová.

Češi stále více utrácí na zahraničních e-shopech

Češi v letošním prvním pololetí utratili v zahraničních e-shopech či při rezervaci ubytování a letenek o třetinu (34 pct) meziročně víc. Celkem lidé zaplatili do ciziny přes internet platebními kartami 8,6 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo 13,3 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Češi v letošním prvním pololetí utratili v zahraničních e-shopech či při rezervaci ubytování a letenek o třetinu (34 pct) meziročně víc. Celkem lidé zaplatili do ciziny přes internet platebními kartami 8,6 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo 13,3 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty.

Začalo vyšetřování příčin velkého požáru v Praze - Vysočanech

Do tovární haly v pražských Vysočanech, kde v sobotu večer vypukl požár ve skladu textilu, už přijeli vyšetřovatelé, kteří zjišťují jeho příčinu. Jim i hasičům povolil vstup do budovy přivolaný statik. Podle prvotních informací ve skladu shořelo zboží za zhruba deset milionů eur (přes 270 milionů korun). Na budově je škoda předběžně vyčíslena na deset až 15 milionů korun. Do vzduchu se podle měření nedostaly žádné nebezpečné látky, při požáru nikdo nebyl zraněn.

Počasí

Polojasno až oblačno. Na západě a severozápadě Čech zpočátku až zataženo a ojediněle déšť nebo přeháňky. Večer v Čechách od západu opět přibývání oblačnosti, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C, na Šumavě až 23 °C.