Denní souhrn zpráv

Vláda zatím nepodpoří Klokány

Vláda se ve středu nedohodla na mimořádné podpoře Fondu ohrožených dětí (FOD). Po organizaci, která provozuje klokánky pro děti v tísni, bude chtít plán restrukturalizace, pak se k věci vrátí. Fond ohrožených dětí má celkové závazky za 127,18 milionu korun, do konce roku mu na provoz klokánků chybí na 20 milionů korun.

ČR dá téměř tři miliony na mise OBSE na Ukrajině

Česko přispěje na práci zvláštní monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině částkou 2,8 milionu korun. Při středečním jednání to schválila vláda. Peníze budou použity na provoz a vybavení mise včetně placení pozorovatelů. Mise OBSE má dohlížet na dodržování příměří, na kterém se kyjevská vláda dohodla s východoukrajinskými separatisty v běloruském Minsku. Ani jedna ze stran konfliktu podmínky klidu zbraní ale zatím příliš neplnila. Stejnou sumu, jakou vláda nyní schválila, pro monitorovací misi OBSE na Ukrajině odsouhlasil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) už loni v prosinci.

Česko dá miliony na pražské konference o Blízkém východě

Česko v příštích třech letech poskytne 22,5 milionu korun prestižní americké Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) na uspořádání konferencí o situaci na Blízkém východě v Praze. Návrh ministerstva zahraničí schválila ve středu vláda. Česká republika přispěje na záměr UCLA v letech 2016 až 2018 každoročně částkou 7,5 milionu korun. Pořádání konferencí v české metropoli podpoří i další země jako USA, Finsko nebo Nizozemsko. Konference budou tematicky věnované aktuálním problémům regionu, blízkovýchodnímu mírovému procesu, Libyi, Jemenu či Sýrii.

Armáda chce po Babišovi dalších 2,1 miliardy

Ministerstvo obrany chce na příští rok navýšení o 2,1 miliardy korun oproti rozpočtu, který je už navržen. Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Původní návrh počítal pro obranu s 46 miliardami korun, po prvním kole jednání ministr financí Andrej Babiš (ANO) částku zvýšil na asi 47 miliard. Stropnický ale po Babišovi chce další peníze. Druhé kolo jednání s Babišem je podle něj naplánováno na 11. srpna. Letos úřad hospodaří s necelými 44 miliardami korun. Vládní koalice se loni shodla, že do roku 2020 by se rozpočet obrany měl dostat na 1,4 procenta HDP. Po několika letech šetření tak může ministerstvo počítat s každoročním růstem.

Českem znovu projede jízda americké armády

Plánovaného přesunu amerických jednotek Českem na cvičení do Maďarska se v září zúčastní asi 100 strojů a několik set vojáků. V Česku stráví jednu noc. Potvrdil to ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zdůraznil, že podrobnosti přesunu včetně počtu vojáků se teprve domlouvají. Podobný konvoj Českem projel na jaře za značného zájmu veřejnosti. Zprvu se sice ozývaly především kritické hlasy lidí sympatizujících s Ruskem, při samotném průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců.

Policie zpřísní kontroly na hranicích kvůli běžencům

V srpnu nebo v září policie nejspíš ještě zpřísní nynější kontroly na hranicích kvůli běžencům a nasadí na ně víc policistů. Uvedli to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Z krajů, které se nepotýkají s migrací, má na tyto kontroly podle Tuhého přijít okolo stovky policistů. Česko za první polovinu letošního roku zadrželo přes 3000 ilegálních běženců, což je téměř o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Během nynějších zpřísněných kontrol na hranicích policie zadržela přes 750 lidí. Průměrně se daří v jednom měsíci vracet okolo 90 uprchlíků.

Policie zveřejnila fotky pěti Čechů zmizelých v Libanonu

Policie zveřejnila v databázi pohřešovaných lidí na webu fotografie pětice Čechů, kteří zmizeli v polovině července v Libanonu. Jejich jména již dříve zveřejnila média. Případem se zabývají tajné služby v zahraničí. Pětice zmizela v Libanonu kolem 18. července, kdy místní policie našla auto s jejich doklady. Jedním z pohřešovaných je obhájce Jan Švarc, dalším je voják Martin Psík, který se měl údajně starat bezpečnost výpravy. Jako překladatel skupinu doprovázel cestovatel Adam Homsi. Pětici uzavírají televizní reportéři z Jindřichova Hradce Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Podle médií chtěli natáčet o situaci v utečeneckých táborech. Kvůli případu zasedl několikrát v Česku krizový štáb ministerstva zahraničí. Do Libanonu se chystá také šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD), o jeho cestě se má rozhodnout do konce týdne.

Z TOP 09 odešel poslanec Karel Tureček

Z opoziční TOP 09 odešel poslanec Karel Tureček. Členem jejího poslaneckého klubu ale zůstává. Poslanecký klub TOP 09 a Starostů tak bude mít i nadále 26 členů. Informoval o tom server iDnes.cz. O důvodech svého rozhodnutí Tureček mluvit nechtěl, podle něj ale nesouvisí s krajskými volbami, které se mají konat v příštím roce. Tureček ve Sněmovně působí jako místopředseda zemědělského výboru a je i členem výboru pro životní prostředí.

Počet podnikatelských misí bude letos rekordní

Počet podnikatelských misí, které do zahraničí pro české exportéry organizuje Hospodářská komora, je letos rekordní. Bude jich 20. Jen za posledních sedm měsíců se uskutečnilo 11 podnikatelských misí, například do Turecka, Nepálu, Keni, Mosambiku a na Mauricius. Dalších nejméně osm misí komora pro podnikatele chystá - např. do Íránu. Doprovodná podnikatelská mise předsedy vlády ČR na společné jednání vlád do Srbska se uskuteční 1. a 2. září, na sedmidenní misi do Mongolska odletí zástupci českých firem 20. září. Dále půjde o Čínu, Mexiko a Kolumbii, země Perského zálivu a Vietnam. Podle viceprezidenta Hospodářské komory Bořivoje Mináře zájem firem o účast v podnikatelských misích do ciziny stoupá.

Benzin v ČR mírně zlevnil

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly, zlevnění benzinu ale bylo výrazně menší než u nafty. Benzin Natural 95 se tak v současné době prodává za průměrných 33,03 koruny za litr, což je o čtyři haléře méně než minulou středu. Cena nafty od té doby zlevnila o 30 haléřů na průměrných 31,45 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která vývoj cen sleduje. Nejdražší benzin v Česku se nyní prodává v Plzeňském kraji, naopak nejlevnější pohonné hmoty jsou v Královéhradeckém kraji.

Temelín ukončil odstávku 2. bloku

Jaderná elektrárna Temelín připravuje obnovu výroby elektřina na 2.bloku. Mimo provoz je i první blok,šlo o jeden z nejdelších souběhů odstávek. Neplánovaná odstávka druhého bloku trvala 105 dní. Jeho odstávku způsobila oprava vnitřní netěsnosti parogenerátoru. Souběh odstávek trval od 10. do 28. července, kdy provozní personál nastartoval reaktor druhého bloku. Nejdelší souběh Temelín zaznamenal v roce 2011, tehdy odstávka obou bloků trvala 20 dní.

Produkce masa ve 2. čtvrtletí v Česku klesla

Produkce masa v Česku ve 2. čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, nákup mléka naopak o 4,7 procenta stoupl. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců proti loňsku většinou klesly, pouze u jatečného skotu byly vyšší. U mléka a jatečných prasat se ceny propadly o více než desetinu. Letošní úroda brambor bude nižší kvůli suchu. Podle bramborářů bude výnos i o 30 pct nižší než loňských 29 tun na hektar.Polím ještě může pomoci déšť.

Karlovarské minerální vody koupily Hanáckou kyselku

Karlovarské minerální vody a.s. (KMV) koupily od italského výrobce lihovin Molinari majoritní podíl v Hanácké kyselce z Horní Moštěnice na Přerovsku. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). Moštěnická firma dosud patřila společnosti P.K. Invest, ve které italská likérka vlastnila 70 procent akcí, zbylou třetinu měly KMV. Cenu transakce ani jedna z firem nekomentovala. Majitel skupiny KMV Alessandro Pasquale chce do značky Hanácká kyselka investovat a věří, že pro ni najde nové exportní trhy. V roce 2013 klesly tržby Hanácké kyselky meziročně o pět milionů korun na 274 milionů korun. Loni její tržby podle HN činily 190 milionů korun.

Soud: Praha musí IDS za Blanku zaplatit 176 milionů

Praha musí společnosti Inženýring dopravních staveb (IDS) zaplatit za práce na tunelovém komplexu Blanka 176 milionů korun včetně úroků. Po několika měsících o tom rozhodli arbitři. Uvedl to náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). IDS žádala přes 300 milionů korun. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku. Obě strany budou dál řešit sporné faktury do současnosti. IDS je s výsledkem arbitráže spokojena. Jde podle ní o finanční i morální satisfakci. Soud otevřel cestu k vypořádání dalších nároků.

ERÚ podal ústavní stížnost kvůli policejnímu zásahu

Energetický regulační úřad (ERÚ) podal ústavní stížnost kvůli zásahu protikorupční policie na konci května. Stížnost směřuje proti třem soudním příkazům k prohlídkám prostor, které úřad užívá v Jihlavě, Ostravě a Praze, a proti postupu policie při prohlídkách. ČTK to dnes řekl šéf vnějších vztahů Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Příkazy k prohlídkám vydal Okresní soud v Jihlavě. Kriminalisté si z kanceláří odnesli data z počítačů, listiny a další dokumenty. Kriminalisté údajně hledali například jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Soud uložil soudci Havlínovi 6,5 roku vězení

Soud uložil bývalému soudci Ondřeji Havlínovi 6,5 roku vězení za korupci. Obhájce pro Havlína žádal podmínku, státní zástupkyně šestiletý trest. Havlín podle obžaloby nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou to byli opilí řidiči. Ovlivňování bylo údajně doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. Havlín také musí zaplatit 350.000 korun, jinak by mu byl uložen další, patnáctiměsíční trest. Také mu propadne nelegálně držená zbraň. Soudu se ze zdravotních důvodů neúčastnil a rozhodl se nevypovídat.

Soud potvrdil podmínku pro Rathovu spolupracovnici

Spolupracovnice bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha Šárka Alexa dostala dvouletou podmínku za manipulaci s tendrem na propagaci osobností Středočeského kraje. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma. Alexa však nemusí platit krajskému úřadu škodu 7,8 milionu korun. Kraj může peníze vymáhat v civilním sporu. Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Při požáru rodinného domu v Praze zemřely dvě ženy

Dvě ženy zemřely ráno při požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích. Nadýchaly se kouře. Když na místo přijeli záchranáři, byly podle mluvčí pražských záchranářů Kláry Fikejzové už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci. Oběma ženám bylo okolo 90 let. Jedna z nich byla pravděpodobně pěvkyně Ludmila Dvořáková, držitelka ceny Thálie a Ceny Antonína Dvořáka. Příčina vzniku požáru zatím není známá, stejně jako výše škody.

Pět lidí se v Ostravě zranilo při srážce autobusu a tramvaje

V ostravské městské části Poruba se ve čtvrtek po poledni střetl autobus s tramvají. Nehoda se stala okolo 12:30 v křižovatce ulic Martinovská a Bedřicha Nikodéma. Řidič autobusu pravděpodobně nedal přednost projíždějící tramvaji. Provoz na místě nehody byl částečně omezen. Pět žen bylo zraněno, tři musely být převezeny do Fakultní nemocnice Ostrava, další dvě lékaři ošetřili na místě. U pacientek ve věku od 45 do 76 let šlo o lehká až středně těžká poranění hlavy a končetin.

Na Hrad přišlo zatím přes milion platících turistů

Návštěvnost Pražského hradu je v polovině prázdnin nejvyšší za poslední čtyři roky. Správa Pražského hradu odhaduje, že si jej za první pololetí prohlédlo 1,12 milionu lidí se zakoupenou vstupenkou. Včetně těch, kdo areálem Hradu jen procházejí, pak správa odhaduje počet návštěvníků na 3,62 milionu. Za celý loňský rok Pražský hrad navštívilo 1,8 milionu platících návštěvníků. K nejnavštěvovanějším památkám v Praze patří také Staroměstská radnice a tradičně vysoký počet turistů v první polovině roku zavítal i do pražských židovských památek. Výhled z věže Staroměstské radnice si za letošní první půlrok nenechalo ujít přes 300.000 lidí. Téměř 40.000 pak ve stejné době navštívilo historické sály radnice.

Opravený hospital Kuks hlásí rekordní návštěvnost

Barokní hospital Kuks na Trutnovsku, který v minulých letech prošel nákladnou rekonstrukcí, hlásí v nynější sezoně rekordní návštěvnost. Opravený areál navštívilo od zahájení sezony 70.000 lidí, v letech před rekonstrukcí se počet návštěvníků pohyboval kolem 40.000 ročně. Řekl to kastelán Libor Švec. Odhaduje, že by letošní návštěvnost mohla dosáhnout až 100.000 lidí. Hospital na Kuksu otevřel své brány po opravě za téměř 440 milionů korun na konci března. Opravy se týkaly exteriérů i interiérů památky, obnovena byla i původní bylinková zahrada. Rekonstrukce umožnila vybudovat v bývalém hospodářském křídle multifunkční výchovně vzdělávací centrum.

V Č. Budějovicích budou vystaveny ostatky sv. Auraciána

U příležitosti výročí založení Českých Budějovic lidé uvidí v kostele sv. Mikuláše ostatky svatého Auraciána, patrona města a také místní diecéze. Loni v listopadu se jimi zabýval tým antropologů. Řekli to zástupci Jihočeského muzea, kostela sv. Mikuláše a památkáři. Ostatky byly nejspíše vyzvednuty z raně křesťanských pohřebních katakomb v Římě. Podle dodatečně vytvořené legendy šlo o mladého římského vojáka, který byl umučen v době pronásledování křesťanů ve druhém a třetím století. V Římě je roku 1643 pro České Budějovice získal Ludvík z Rosenheimu. V kostele sv. Mikuláše byly slavnostně uloženy 3. srpna 1670.

Fantova kavárna na Hlavním nádraží opět nabízí kávu

Po rekonstrukci se na pražském Hlavním nádraží znovu otevřela návštěvníkům Fantova kavárna. Prostor historické budovy provozuje indický kavárenský řetězec Café Coffee Day. Část secesní budovy, v níž kavárna sídlí, opravila italská společnost Grandi Stazioni. Kavárna nabízí místa pod kupolí zdobenou malbami a sochami slavných českých tvůrců, další místa jsou v uzavřeném prostoru. Hlavní nádraží v Praze je kulturní památkou. Interiéry vyzdobili sochaři Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun.

Na Fringe festival pojedou čtyři české soubory

Čtyři české divadelní soubory pojedou v srpnu na tradiční festival do britského Edinburghu. Fringe festival je největší přehlídkou scénického umění na světě. Jeho osmašedesátý ročník potrvá od 7. do 31. srpna. O české účasti informovala Česká centra, která účinkování českých umělců podporují. České umění na festivalu zastoupí originální adaptace Havlovy Audience nazvaná Antiwords v podání Spitfire Company. Domácí i zahraniční divadelní ceny sklidila taneční inscenace Korekce, kterou pro soubor VerTeDance režíroval Jiří Havelka. Na Fringe se po čtyřech letech vrátí Cirk La Putyka, tentokrát s představením Dolls. Českou účast doplňuje taneční dvojice Tereza Ondrová a Peter Šavel s inscenací Boys Who Like to Play With Dolls.

Ve Světlé nad Sázavou začíná Sázavafest

V zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou začíná 15. ročník festivalu Sázavafest. Do 1. srpna se zde na čtyřech pódiích představí Mig 21, Blue Effect, Tata Bojs, Wohnout, Michal Hrůza, Kamil Střihavka, Tomáš Klus a mnoho dalších. Zahraniční hudebníky zastoupí britské hvězdy Kosheen či němečtí Alphaville. V zahajovacím programu se představí například dívčí rocková skupina K2, Vladimír Mišík, Jana Koubková, Jiří Dědeček a kapely Jelen a Keks. Skupina Hromosvod se svými hosty pokřtí své nové album Divoký ticho Žižkova. Více informací k programu na http://www.sazavafest.cz www.sazavafest.cz .

Pokračuje přehlídka Pražské filmové léto

Přehlídka Pražské filmové léto, nabízející denně po celé léto filmové projekce za 40 korun, právě končí v letenském Biu Oko. Pokračuje však až do konce srpna ve Světozoru a začátkem srpna se stěhuje do žižkovského kina Aero. Z oscarových titulů se návštěvníci mohou těšit na černou komedii Birdman s Michaelem Keatonem v hlavní roli, na film Teorie všeho o slavném astrofyzikovi Stephenu Hawkingovi či snímek Pořád jsem to já o ženě zápasící s Alzheimerovou chorobou. Dokumentární tvorbu na přehlídce zastoupí Hledání Vivian Maier o posmrtně objevené fotografce, pseudodokument Nick Cave: 20.000 dní na Zemi nebo populární dokument Stále spolu o svérázné rodině Mlčochových. Z domácích projektů se do programu dostal například film Kobry a užovky s bratry Hádkovými v hlavních rolích nebo celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o Martě Kubišové.

Sport

Čeští tenisté budou hrát s Indií o udržení ve Světové skupině Davisova poháru v Dillí. Na přání domácích hráčů bude barážový zápas 18. až 20. září hostit tenisový komplex Rádže Kumára Khánny.

Český cyklista Roman Kreuziger pojede sobotní jednorázový závod Clásica San Sebastián jako lídr stáje Tinkoff-Saxo. V této roli nahradí Španěla Alberta Contadora, který kvůli nemoci start odřekl a ukončil sezonu. Kreuziger se ve Španělsku pokusí navázat na úspěšné vystoupení z roku 2009, kdy v San Sebastiánu dojel druhý. Po startu ve Španělsku čeká Kreuzigera soustředění v italském Livignu a poté etapový závod USA Pro Challenge v Coloradu (17. až 23. srpna).

Fotbalová asociace ČR v rámci boje s násilnostmi na fotbale ustoupila od vytvoření plošné databáze fanoušků a na stadionech zavede kamerové systémy, bez kterých kluby od příští sezony nedostanou potřebnou licenci. Informovali o tom dnes předseda FAČR Miroslav Pelta a ministr vnitra Milan Chovanec.

Beachvolejbalisté Přemysl Kubala, Jan Hadrava ztratili po další třísetové bitvě i druhý zápas na mistrovství Evropy v Klagenfurtu. Proti Švýcarům Philipu Gabathulerovi s Mircem Gersonem měli tři mečboly, ale prohráli 1:2 po setech 22:20, 19:21 a 17:19.

Rekordní počet třinácti českých golfistek se představí na Tipsport Golf Masters, domácím turnaji nejvyšší evropské série Ladies European Tour (LET). Vedle jedničky Kláry Spilkové se 7. až 9. srpna pokusí v Golf Parku Plzeň-Dýšina projít cutem další tři české profesionálky a devět amatérek. Kartu na LET má z Češek pouze Spilková, ostatní hráčky dostaly volné karty.

České basketbalisty čekají o víkendu první dva přípravné zápasy před zářijovým mistrovstvím Evropy. Ve Walbrzychu se utkají s domácí polskou reprezentací. Sobotní zápas je přístupný fanouškům a bude ho vysílat od 12:55 i ČT sport, v neděli se bude hrát za zavřenými dveřmi.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) svolá na 13. srpna mimořádné zastupitelstvo, které bude jednat o také o motocyklové Velké ceně. Její jubilejní 50. ročník začne o den později a do té doby musí být vyřešeno financování dalších ročníků, jinak závody v Brně skončí.

V pátek začíná 23. ročník Fotbalové národní ligy, druhé nejvyšší domácí soutěže. Poprvé se bude hrát jen s 15 účastníky, neboť po sestupu Mostu a Kolína nedostal licenci Žižkov a třetí postupující z ČFL se nenašel. Hrát se tak bude o dvě postupová místa do první ligy, ale sestoupí pouze jeden tým.

Tenista Radek Štěpánek zvládl úvod na turnaji v Atlantě a postoupil do druhého kola po výhře 6:2, 6:2 nad neznámým Američanem Christopherem Eubanksem. V boji o čtvrtfinále čeká českého veterána další domácí hráč, tentokrát však největší favorit John Isner.

Hokejisté Chomutova zdolali v úvodním přípravném utkání Avangard Omsk 4:3 a kouč Vladimír Růžička se dočkal úspěšné premiéry na střídačce Pirátů proti klubu, který patřil mezi uchazeče o jeho služby. V dresu Avangardu se představila v brance posila ze Slavie Dominik Furch a dvě asistence si připsal Vladimír Sobotka.

Počasí

Bude jasno až polojasno, teploty 20 až 24°C, na horách většinou kolem 15.