Denní souhrn zpráv

Vláda se chystá omezit volební výdaje stran

Podle novely zákona o volbách by strany a hnutí při kampani ve volbách do Sněmovny nesměly utratit více než 90 milionů korun, původní návrh ale počítal s limitem o deset milionů korun nižším. V případě krajských voleb by měl být limit stanoven na sedm milionů korun na kraj (původně pět milionů korun). Za krajské volby by tak strana nesměla dát více než 91 milionů korun, pokud kandiduje ve všech krajích. Kandidáti na senátora by podle návrhu nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun, původně navrhovaný limit byl 3,75 milionu korun. Zavedení limitů se tak nemá týkat komunálních voleb, a to ani voleb do zastupitelstva hlavního města. Kontrolu financování volební kampaně má mít na starosti nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Za porušení pravidel by mohl ukládat pokuty až do půl milionu korun. Novelu zákona vláda projedná ve středu.

Zemřel politik a hudebník Ladislav Kantor

Ve věku 69 let zemřel dnes bývalý český politik, hudebník a zakládající člen skupiny C&K Vocal Ladislav Kantor. ČTK to sdělil Kantorův kolega a přítel Michal Prokop. Kantor se do povědomí veřejnosti zapsal rovněž jako blízký spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a generální ředitel České filharmonie. Ve druhé polovině 60. let Kantor založil spolu se zpěvákem a skladatelem Jiřím Cerhou několik amatérských hudebních formací, z nichž se v roce 1969 vyvinula skupina C&K Vocal a Kantor se pak na dvě desetiletí stal jejím uměleckým vedoucím, textařem a zpěvákem. Po listopadu 1989 Kantor vyměnil hudbu za politiku - s Václavem Havlem odešel na Hrad a pracoval tam jako jeho poradce, ředitel sekretariátu a asistent. V letech 1993 až 1995 byl ředitelem České filharmonie a od roku 1998 se podílel jako hlavní dramaturg na projektu Praha - evropské město kultury roku 2000.

Lesní požáry již nehrozí

Meteorologové zrušili výstrahu před nebezpečím vzniku požárů na většině území České republiky. Určité riziko přetrvává pouze v jihomoravském kraji, stupeň nebezpečí ale není vysoký. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Česku podle ČHMÚ pomohly sobotní deště, požáry hrozí již pouze lokálně. Další zlepšení by mělo přijít po srážkách v pondělí. Meteorologové ale dále varují lidi, aby v přírodě nekouřili a nerozdělávali oheň.

Výstava Lázně bez hranic přiblíží fascinující historii českého lázeňství

Výstava v Císařských lázních v Karlových Varech chce přiblížit fascinující historii lázní a lázeňství v českých zemích. Představí také význačné hodnoty našich nejvýznamnějších lázeňských měst, a to v porovnání s dalšími lázeňskými stavbami v širokém pásmu česko-německého pohraničí od Chebska až po Liberecko, včetně lokalit na druhé straně hranice. Česká republika s jedinečnými minerálními prameny, s téměř 40 lázeňskými místy a s několikasetletou tradicí lázeňské léčby je právem považována za lázeňskou velmoc.

Pražský hrad opraví Hrobku českých králů

Správa Pražského hradu počítá na příští rok s opravami a investicemi za 228 milionů korun. Kompletně zrekonstruovat by se mohla třeba Hrobka českých králů, opravu také čeká Nejvyšší purkrabství nebo Ústav šlechtičen. Vyplývá to z plánu zvažovaných oprav a investic, který ČTK poskytl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Podle plánu, který bude závislý na schválení rozpočtu Správy Pražského hradu na příští rok, by nejvíce peněz mělo jít na opravu fasád a střech jižní části Ústavu šlechtičen, tedy někdejšího renesančního Rožmberského paláce, a na rekonstrukci Nejvyššího purkrabství u Černé věže. Na každý z projektů chce Pražský hrad příští rok vyčlenit 60 milionů korun. Lidové noviny nedávno uvedly, že se Nejvyšší purkrabství Pražského hradu bude opravovat dva roky a půjde o jeho největší rekonstrukci za posledních 50 let. V areálu má vzniknout galerie, kavárna i dětská herna. Celkem oprava bude stát 120 milionů korun.

Prodej zlatých šperků roste

Český trh se zlatými šperky loni vzrostl poprvé od roku 2007. Puncovní úřad opatřil ochranou známkou 825.000 zlatých šperků, meziročně o 16 procent víc. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o 23 procent na 1001 kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2014. Potěšitelné podle Puncovního úřadu rovněž je, že zvýšení množství předkládaného zlatého i stříbrného zboží se projevilo u tuzemské výroby šperků. To potvrzuje konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem, uvedl úřad. Ze zemí, které do Česka vyvážejí zboží z drahých kovů, jsou nejvýznamnější Turecko, Itálie, Německo, Hongkong, Bulharsko, Thajsko, Čína, Polsko, a Rakousko. Podíl dovážených zlatých šperků loni dosáhl 47 procent.

Poškozené Pendolino je už v pražském depu

Vlak Pendolino poškozený při středečním střetu s kamionem na železničním přejezdu u Studénky na Novojičínsku dorazil dnes krátce před 02:30 do pražského depa, řekl mluvčí Českých drah (ČD) Petr Štáhlavský. Vlak vyjel z České Třebové v sobotu v odpoledních hodinách, do Prahy jel rychlostí přibližně 40 kilometrů v hodině. České dráhy mají k dispozici sedm souprav Pendolino, přičemž jedna funguje jako náhradní, protože pro provoz je třeba šest vlaků. Aktuálně má společnost k dispozici souprav pět. Jedna je zničená po středeční nehodě, další je na rozsáhlé údržbě, která by měla trvat do konce srpna. Nehoda tak podle Štáhlavského sice pro ČD znamená komplikaci, ale určitě nebude nutné rušit spoje. V případě potřeby bude vlak nahrazen vlakem EuroCity.

Fotbalisté se v kvalifikaci na MS v Rusku utkají s Němci

Čeští fotbalisté se v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku utkají s obhájcem titulu Německem. Dalšími soupeři ve skupině C budou Severní Irsko, Norsko, Ázerbájdžán a San Marino. Rozhodl o tom los v Petrohradu. Na šampionát postoupí přímo jen vítězové devíti skupin. Osm nejlepších celků na druhých místech se utká v baráži o zbylé čtyři místa na finálovém turnaji v Rusku. Evropská část kvalifikace začne v září 2016 a skončí o rok později v listopadu, kdy se hraje baráž.

Počasí

Zpočátku zataženo až oblačno, místy déšť, během dne od západu proměnlivá oblačnost s přeháňkami, ojediněle bouřky. Večer srážky jen ojediněle a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, na jihovýchodě až 27 °C.