Denní souhrn zpráv

Prezident Zeman podporuje Babišův návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman při dnešním jednání v Lánech podpořil návrh státního rozpočtu, řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Očekává, že rozpočtový zákon prezident podepíše. Zeman prý přijde na projednávání rozpočtu na vládu. Zemanův souhlas s rozpočtem potvrdil na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident je s návrhem státního rozpočtu na příští rok spokojen. Ocenil, že byl dodržen jeho základní požadavek na deficit 70 miliard korun," uvedl. Návrh rozpočtu kritizuje opozice. Předsedovi ODS Petru Fialovi se nelíbí, že i v době hospodářského růstu má být rozpočet schodkový. "Se současnou socialistickou vládou se na prioritách neshodneme. Zatímco podle ODS by vláda měla vysoký hospodářský růst využít ke snižování deficitu státního rozpočtu a zároveň rušení zbytečných daní, priority levicové vlády jsou ve zvyšování výdajů na sociální dávky a v nárůstu počtu a platů státních zaměstnanců," uvedl dnes ve vyjádření pro ČTK Fiala.

Poškozené Pendolino se vrací do Prahy

Vlak Pendolino poškozený při středečním střetu s kamionem na železničním přejezdu u Studénky už se podařilo s pomocí nehodového vlaku přepravit do České Třebové. Tam je odstaven a čeká na další přesun do pražského depa, kam by měl dorazit v noci na neděli, řekl dnes mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. Nehodu nepřežili tři lidé, skoro 20 jich bylo zraněno. Pendolino, které bylo po nehodě odstaveno v depu v Bohumíně na Karvinsku, se v pátek odpoledne muselo nejprve otočit ve směru jízdy na obratišti v Petrovicích u Karviné, pak se vrátilo do Bohumína, odkud mezi 18:00 až 19:00 vyrazilo do Prahy. "Přeprava je zatím bez komplikací. Nyní je vlak zhruba v půli cesty," uvedl dnes dopoledne Šťáhlavský. V České Třebové, kam vlak jel sedm až osm hodin, soupravu převezme nehodový vlak z pražského depa. Počítá se s tím, že na cestu opět vyrazí v odpoledních či večerních hodinách tak, aby jeho doprava co nejméně zatížila běžný provoz. Zatímco vlaky Pendolino normálně jezdí rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, u havarovaného vlaku je to přibližně 40 kilometrů, v případě potřeby je rychlost snížena i na deset kilometrů za hodinu. V pražském depu bude vlak odstaven, v příštím týdnu ho zkontrolují technici, demontují poškozené části, bude potřeba najít i záznamová zařízení, zatím se našlo jen jedno. Soupravu přijedou prohlédnout i zástupci italského výrobce. Teprve poté se bude podle Štáhlavského rozhodovat o dalším postupu.

Ostrava má 14. nejvýkonnější počítač v Evropě

Superpočítač Salomon je čtyřicátým nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Vyplývá to z prestižního žebříčku TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, který je vyhlašován dvakrát ročně. Počítač byl v březnu tohoto roku dodán společností Silicon Graphics International Corp. „Česká republika se stala superpočítačovou velmocí," okomentoval výsledek rektor Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. „Superpočítač Salomon je čtrnáctý nejvýkonnější v Evropě. Vědecká komunita v ČR tímto získala špičkový vědecký nástroj a věřím, že ve středně a dlouhodobém horizontu z něj bude profitovat nejen vědecká komunita, ale i průmysl a česká ekonomika," řekl ředitel Národního superpočítačového centra IT4Inno-vations Martin Palkovič.

Zoo v Olomouci otevřela africké safari

Olomoucká zoo otevřela druhou část svého budovaného safari. Návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku mohou od pátku nasednout na vláček, který je proveze vedle výběhu nosálů, a vstupní branou vjedou mezi přímorožce. Cestou si vychutnají i pohled na žirafy pohybující se v nové travnaté části svého výběhu zabíhající mezi antilopy. Práci na první Euroasijské části Safari zahájila Zoo Olomouc v roce 2012. Od konce července 2013 díky jejímu provozu mohou návštěvníci z projíždějícího safari vláčku skutečně zblízka sledovat zubry evropské, losy evropské, jeleny sika, kozorožce kavkazské, muflony, siky vietnamské, daňky mezopotámské a kozy bezoárové. Budování na Afriku navazující Austrálie by na sebe neměla nechat dlouho čekat a konečných všech pět areálů safari respektujících zoogeografické zóny brzo poskytne ucelenější obraz přirozeného života zvířat. Celý časově i rozsahově náročný projekt probíhá za provozu zoologické zahrady. Safari bude v konečné fázi zabírat téměř polovinu rozlohy celé zoo. Zvířata postupně získávají prostor přibližující se jejich přirozenému prostředí.

Hrad Kost slaví ve středověkém stylu svých 666 let

Hrad Kost slaví o tomto víkendu 666. výročí svého založení Benešem z Vartemberka. Na hradním parkáně je připravený dobový knihtisk, turnaj šermířů, středověký dětský kolotoč a interaktivní divadlo pro děti. Vrcholem programu bude v sobotu večer příjezd císaře Karla IV., který se přijede podívat na hrad svého hofmistra. Kost je gotický hrad nacházející se v Českém ráji, V současnosti je soukromým majetkem českého šlechtického rodu Kinský dal Borgo. Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostroh. Dodnes je velice dobře zachovaný.

Štěpánek vypadl na turnaji v Bogotě

Český tenista Radek Štěpánek nezopakuje na turnaji v Bogotě loňskou semifinálovou účast. Ve čtvrtfinále, které opět narušil déšť, nevyužil v tie-breaku druhého setu mečbol a v duelu veteránů nakonec prvnímu nasazenému Ivu Karlovičovi z Chorvatska stejně jako vloni podlehl 6:3, 6:7, 4:6.

Horké počasí skončilo

Meteorologové neočekávají, že se v srpnu zopakují vlny veder, které celá republika zažila v posledním týdnu. Podle měsíčního výhledu, který dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), by mělo být počasí do 23. srpna teplotně průměrné. Nejteplejší bude týden od 3. srpna, kdy místy teploty stoupnout nad 30 stupňů Celsia. Průměrné nejvyšší teploty se počátkem srpna budou pohybovat kolem 27 stupňů Celsia. Tropické teploty panovaly v Česku od minulého pátku, kdy na desítkách míst padaly teplotní rekordy. Středa se stala dosud nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně. Teplotní rekordy přitom padly na téměř všech stanicích alespoň s třicetiletou měřicí tradicí. Ochlazení přinesl konec pracovního týdne.

Počasí

Za studenou frontou se do střední Evropy rozšiřuje od jihozápadu výběžek vysokého tlaku vzduchu. Jasno až polojasno, na severu zpočátku oblačno. K večeru na jihozápadě Čech přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C.