Denní souhrn zpráv

Zaorálek: Česko má nové informace o zmizelých Češích

České úřady mají nové informace o pětici pohřešovaných Čechů v Libanonu. Po pátečním jednání krizového štábu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Informace nechtěl upřesnit, úřady budou podle něj nyní zkoumat jejich věrohodnost. Zaorálek také uvažuje, že by kvůli tomuto případu navštívil Libanon a jednal s tamními politiky. Únos je podle Zaorálka stále jen jednou z hypotéz a existují i další varianty. Libanonský protějšek Džibrán Básil mu prý potvrdil informaci, s níž ve středu přišel libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk, že podle Libanonců má případ kriminální pozadí. Zaorálek také oznámil, že policie v nejbližších dnech vyhlásí po pohřešované pětici pátrání a zveřejní jejich jména a fotografie. Podle dřívějších informací tisku se jedná o dva novináře regionální televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec a působil v Afghánistánu. Pohřešují se od minulé soboty.

Senát schválil registr přestupků

Senát nejtěsnější většinou umožnil vznik centrálního registru vybraných přestupků. Podle zastánců by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě, podle kritiků ale v praxi příliš nepomůže. Za opakované přestupky bude jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta, trestným činem se ale nestanou, byť to požadoval Svaz měst a obcí. Přestupky by se v registru měly uchovávat pět let. Registr má podle dnes schválené novely o přestupcích vzniknout do konce příštího roku.

Studénkou už jezdí vlaky po všech čtyřech kolejích

Studénkou na Novojičínsku, kde se ve středu ráno srazil vlak Pendolino s kamionem, jezdí vlaky už po všech čtyřech kolejích. Ve zhruba kilometrovém úseku, v němž pokračují opravy tratě či nástupišť, ale strojvůdci musejí jezdit rychlostí zhruba 40 kilometrů v hodině. Uvedl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Ještě ve středu večer technici zprovoznili jednu kolej na frekventované trati spojující Ostravu a Prahu, později i druhou. Tragická nehoda se stala ve středu ráno, kdy vlak jedoucí z Bohumína směrem do Prahy narazil do nákladního auta na přejezdu. Tři lidé nehodu nepřežili, 18 dalších utrpělo zranění.

Řidič kamionu ze Studénky je ve vazbě

Novojičínský okresní soud uvalil vazbu na polského řidiče kamionu, který se ve středu srazil na přejezdu ve Studénce na Novojičínsku s vlakem. Kamion vjel na přejezd, přestože už svítila červená světla. Nehodu nepřežili tři lidé, 18 jich bylo zraněno. Padesátiletému řidiči hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení. Soudce Radim Švec řekl, že souhlasil s důvody státního zástupce pro uvalení vazby, tedy že by se mohl obviněný vyhýbat trestnímu řízení. Uvedl také, že nehoda je důsledkem toho, že se kamion vyhýbal placeným úsekům silnic. Zástupce ředitele moravskoslezské policie Radim Witta řekl, že polský řidič dosud na českých silnicích problémy s dodržováním předpisů neměl. České televizi později řekl, že podle neoficiálních informací z polské strany ale má řidič poměrně dost záznamů týkajících se dopravních přestupků v Polsku.

Tři zranění ze Studénky zůstávají ve velmi vážném stavu

Tři zranění ze středeční nehody vlaku a kamionu ve Studénce na Novojičínsku jsou na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici v Ostravě nadále ve velice vážném stavu. Uvedl to mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Další tři lidé jsou v nemocnicích mimo ohrožení života. "Jeden pacient je s komplikovanou zlomeninou na standardním lůžku, ale je plně při vědomí a komunikuje," řekl Oborný. Dva zranění se léčí v novojičínské nemocnici. "Jsou ve stabilizovaném stavu," řekla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Fond má sdělit, jak utratí dotaci na záchranu klokánků

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) chce po zadluženém Fondu ohrožených dětí (FOD) přesný popis, jak by použil mimořádnou dotaci od státu na pomoc klokánkům. Podle těchto informací se pak rozhodne, zda finanční injekci pro tato zařízení pro děti v tísni podpoří. Ministryně to řekla po jednání s vedením fondu. Klokánkům hrozí kvůli dluhům fondu rušení. Vláda má o mimořádné dotaci 30 milionů, kterou navrhuje ministerstvo financí, jednat příští středu. FOD chce podle svého šéfa Jana Vaňka požadované podklady ministrům dodat v pondělí. Ministryně mimořádnou finanční výpomoc fondu považuje za "trošku nefér" vůči ostatním organizacím, které podobné služby nabízejí. Některé prý musely provoz omezit či ukončit. "Na druhou stranu my nechceme, aby Fond ohrožených dětí zanikl," dodala ministryně.

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla o bod

Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o bod na 11,1 bodu, byla nižší u podnikatelů i spotřebitelů. Zvýšila se pouze důvěra mezi podnikateli v průmyslu. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu, které zveřejnil Český statistický úřad. Meziročně jsou však indikátory důvěry ve všech sledovaných oblastech vyšší. Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 7,6 bodu, což je o 3,5 bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému červenci stoupla o 3,5 bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry v záporných číslech, stoupl o 3,6 bodu.

Policie vyšetřuje podvody s účty za půl miliardy

Pražští kriminalisté vyšetřují od loňska rozsáhlé podvody s bankovními účty. Poškozenými jsou jednotliví lidé, firmy, neziskové organizace i státní instituce. Pachatelé prý zneužívají veřejně dostupné informace o smlouvách. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu zatím ve více než 20 případech na půl miliardy korun. Na webu o tom informoval mluvčí policie Tomáš Hulan.

V Senátu proběhlo vzpomínkové setkání na Pavla Dostála

Pavel Dostál, od jehož úmrtí uplynulo deset let, byl jedním z velkých a nezapomenutelných ministrů kultury. Měl smysl pro dialog a dokázal odlehčit vážná témata. Na čtvrtečním vzpomínkovém večeru v sídle Senátu to uvedl současný ministr kultury Daniel Herman. Dostálovi posmrtně udělil resortní medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění) za šíření dobrého jména české kultury. Dostál byl nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem, byl členem čtyř sociálnědemokratických vlád. Po celý život ale patřil mezi divadelníky. Divadlu se začal věnovat v polovině 60. let. Režíroval, psal do novin i pro televizi, v srpnu 1968 se podílel na protiokupačním vysílání rozhlasu a režim mu další kariéru v divadle až do 80. let znemožnil.

Začíná Letní filmová škola

V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola (LFŠ), která je největším nesoutěžním filmovým festivalem v zemi. Letos se koná už 41. ročník. Přehlídka je zaměřená na finskou kinematografii, přijede režisér a scenárista Mika Kaurismäki. Hostem bude i íránský tvůrce Mohsen Makhmalbaf, britský režisér Peter Strickland či jeden ze zásadních tvůrců berlínské školy Christoph Hochhäusler. Uvedeny budou také snímky z tvorby Orsona Wellese, nebude chybět kolekce restaurovaných němých filmů Alfreda Hitchcocka. Z českých tvůrců přijede do Uherského Hradiště Juraj Herz, Bolek Polívka, Helena Třeštíková či Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana. Na LFŠ se dosud akreditovalo asi 3000 návštěvníků. Je to zhruba stejný počet jako na začátku loňského ročníku, který skončil rekordní návštěvností 6247 lidí. Filmová škola potrvá do 1. srpna. Program je na webu http://www.acfk.cz. www.acfk.cz.

V Brně vystoupil rockový zpěvák Robert Plant

Plná hala Rondo ve čtvrtek aplaudovala britskému zpěvákovi Robertu Plantovi při jeho prvním brněnském koncertu. Hlas slavné rockové kapely Led Zeppelin vystoupil se skupinou The Sensational Space Shifters, která spojuje různé žánry a generace hudebníků. Publikum tak slyšelo osobitou směs rocku, blues, etnické i psychedelické hudby.

Pokračuje festival Benátská

Ve sportovním areálu v libereckém Vesci po čtvrtečním Večírku pro nedočkavé pokračuje hudební festival Benátská! Večer vystoupí jedna z největších hvězd letošního ročníku, americká popová kapela Village People. Návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na jejich hit Y.M.C.A., který se v roce 1978 dostal do čela britské hitparády a v amerických žebříčcích bodoval na druhém místě. Letošní ročník festivalu zahájil soubor Ivan Hlas trio. Také další program na hlavním pódiu nabídl soubory spojené s legendární hudební scénou z Hanspaulky, části pražských Dejvic, která byla líhní kapel, jako jsou Krausberry, Yo Yo Band a Žlutý pes. Druhá scéna je věnována účastníkům soutěže Skutečná liga.

Hrad Loket zpřístupnil opravené prostory

Hrad Loket zpřístupnil opravené prostory severního paláce. Prostory, které kdysi obývali Šlikové, lidé tak viděli poprvé. Letos hrad rozšířil také expozici útrpného práva, otevřel vyhlídku na jižní baště a pokračuje také stěhování a popisování takzvaných loketských sbírek. Uvedla to vedoucí loketských průvodců Naděžda Koláříková. Do rekonstrukce rotundy hrad investoval 4,5 milionu korun. Hrad Loket má otevřeno celoročně, v letní sezoně nově od 9:00 do 18:30. Je nejnavštěvovanějším památkovým objektem v Karlovarském kraji, v minulém roce ho navštívilo více než 100.000 lidí.

V Mikulově skončila oprava kaplí Svatého kopečku

V Mikulově skončila po šesti letech rekonstrukce 17 kaplí na Svatém kopečku, které tvoří nejstarší křížovou cestu na Moravě. Jsou v majetku katolické církve. Radnice si tyto zchátralé objekty pronajala a postupně kapličky ze 17. a 18. století zrekonstruovala. Práce stály 20 milionů korun, řekl starosta Rostislav Koštial (ODS). Nově Svatým kopečkem provede turistu naučná stezka s 11 panely. Svatý kopeček vytváří společně se zámkem dominantu Mikulova, který patří k historickým a turisticky velmi oblíbeným městům na jižní Moravě.

V Holašovicích začaly Selské slavnosti

V Holašovicích na Českobudějovicku začaly 18. Selské slavnosti, potrvají do neděle. Do vesnice zapsané na seznamu UNESCO přijíždí každoročně na tradiční staročeský jarmark více než 10.000 návštěvníků. V kulisách selského baroka na návsi mohou sledovat při práci lidové řemeslníky a koupit si jejich výrobky. Na holašovické návsi je k vidění zhruba 240 ukázek lidového řemesla z Čech, Moravy a Slezska a také ze Slovenska. V třídenním programu vystoupí více než 350 účinkujících. V Holašovicích je na seznamu UNESCO od roku 1998 zapsáno 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami. Selské baroko si přijede do Holašovic ročně prohlédnout kolem 80.000 turistů.

Sport

Oba hlavní favorité Plzeň a Sparta rozehrají nový ročník fotbalové ligy. Viktoria zahájí obhajobu zlatých medailí domácím duelem se Slavií, pražští vicemistři zavítají do Jihlavy. Oba celky se budou chtít pozitivně naladit na úterní vstup do kvalifikace o Ligu mistrů, kvůli níž byly jejich zápasy přeloženy ze soboty.

Nejlepší český pár v plážovém volejbalu Kristýna Kolocová a Markéta Sluková se podle informací Českého rozhlasu rok před olympiádou v Riu rozchází.

Radek Štěpánek postoupil na tenisovém turnaji v Bogotě do čtvrtfinále. Ve druhém kole porazil šestého nasazeného Australana Samuela Grotha hladce 6:4 a 6:0. Šestatřicetiletý Štěpánek startuje v Kolumbii na divokou kartu a zažil zcela jiný zápas než v prvním kole, v němž s Francouzem Edouardem Rogerem-Vasselinem sehrál třísetovou bitvu rozloženou navíc kvůli dešti do dvou dnů. Tentokrát na kurtu nestrávil ani hodinu. První set rozhodl jediným brejkem v sedmé hře, ve druhé sadě už dovolil soupeři vyhrát jen sedm míčů.

Ačkoli fotbalisté Mladé Boleslavi vypadli ve 2. předkole Evropské ligy se Strömsgodsetem, trenéra Karla Jarolím potěšil výkon týmu při výhře 1:0 v odvetě. Hráči prý podali bojovný a kolektivní výkon na rozdíl od prvního duelu, ve kterém se prohrou 1:2 připravili o lepší pozici v boji o postup.

Oštěpař Vítězslav Veselý vyhrál na mítinku ve finském Joensuu výkonem 85,24 metru. Nejdelší hod se mu povedl v poslední sérii, kterým o 109 centimetrů porazil domácího mistra Evropy Anttiho Ruuskanena. Vrh koulí vyhrál Tomáš Staněk výkonem rovných 20 metrů.

České pozemní hokejistky na domácím mistrovství Evropy divize B v Praze postoupily do finále a zároveň si zajistily pro příští ročník účast mezi elitou. Rozhodlo o tom jejich semifinálové vítězství 2:1 nad Ázerbájdžánem. V nedělním finále se domácí tým utká s Irskem.

Fotbalisté Jablonce se v 3. předkole Evropské ligy utkají s dánským vicemistrem FC Kodaň, který vyřadil velšský Newtown po výhrách 2:0 a 3:1. První zápas se odehraje už ve středu 29. července v Jablonci, odveta v Dánsku je naplánována na čtvrtek 6. srpna.

Štafeta českých bikerů si při úvodním závodě mistrovství Evropy v cross country v italském Chies D'Alpago dojela pro bronz. Český tým v čele s Jaroslavem Kulhavým tak dal vzpomenout na dva roky starý bronz z Bernu. Zvítězilo Německo před sestavou Švýcarska.

Adéla Sýkorová se v Mariboru stala mistryní Evropy v neolympijské disciplíně sportovní malorážka na 60 ran vleže. V týmové soutěži spolu s Nikolou Mazurovou a Lucií Švecovou získaly stříbrné medaile, lepší byly jen Němky. Soutěž juniorek přinesla českým barvám dokonce tři medaile, protože soutěž ovládla Nikola Foistová před teprve patnáctiletou Sabinou Thurnwaldovou. Spolu s Kateřinou Kolaříkovou dívky vyhrály soutěž družstev. Stříbro získal i junior Filip Nepejchal ve střelbě z libovolné malorážky na 3x40 ran.

Basketbalisty mistrovského Nymburka posílil další americký rozehrávač. V pořadí pátou novou zahraniční tváří se stal dvaadvacetiletý Chasson Randle, který v českém klubu zahájí profesionální kariéru.

Biketrialista Václav Kolář obhájil titul mistra světa v kategorii elite. Rozhodl o tom vítězstvím v posledním třetím závodě ve španělské Odeně, která byla poprvé v historii jediným dějištěm třídílného šampionátu, a to v průběhu jediného týdne. Další Čech Martin Kakáč obsadil čtvrté místo, v kategorii senior skončil třetí Karel Brambora.

Počasí

Bude polojasno až oblačno. Ojediněle místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31, na jihovýchodě až 33 stupňů.