Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka: Program EFSM na pomoc Řecku je mrtvý

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zkritizoval Evropskou komisi. Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM), který chce komise použít na pomoc Řecku, je podle něj mrtvý a polozapomenutý. Pokud ale komise o vhodnosti tohoto mechanismu, za jehož půjčky ručí i Česká republika, přesvědčí ministry zemí Evropské unie, Praha tomu nemůže zabránit. Evropská unie plánuje, že na přechodnou dobu využije EFSM na poskytnutí prostředků Řecku, než země získá finance na úhradu svých dluhů jinde. Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny. Jak Sobotka, tak ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí po jednání vlády uvedli, že Česká republika odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku. Poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz, uvedl pak ve středu podle agentury Reuters Babiš.

Zeman a Duka podepsali memorandum o převodu budov na Hradě církvi

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka na Pražském hradě podepsali memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opravené a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Podle memoranda bude do 31. ledna 2016 Metropolitní kapitule vydán objekt Nového probošství a Náboženské matici objekt kláštera sv. Jiří. Bazilika sv. Jiří a kostel Všech svatých budou užívány církví k liturgickým účelům. Duka podpořil to, aby církev objekty Jiřského kláštera a Nového probošství do pěti let zrekonstruovala. Dnes jsou podle něj ve velmi neutěšeném stavu. Pražský arcibiskup podpořil i to, že se původní vlastníci církevního majetku vzdají svých restitučních nároků k ostatním objektům na Pražském hradě.

Dohoda Hradu s církví je podle kardinála Vlka protiústavní

Podmínky memoranda o převedení dvou nemovitostí na Hradě církvi, které ve středu podepsal prezident Miloš Zeman s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, jsou podle kardinála Miloslava Vlka protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy. Vlk to napsal ČTK. Vadí mu podmínky, za kterých k dohodě došlo. Zákon o restitucích podle něj žádné podmínky nestanoví. Navracení nemovitostí na Hradě církvi v minulosti opakovaně kritizoval mimo jiné současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí.

Prezident jmenoval Beka rektorem Masarykovy univerzity

Prezident Miloš Zeman jmenoval Mikuláše Beka rektorem Masarykovy univerzity. Oproti zvyklostem se s ním nesetkal. Dekret mu poslal po ministryni školství. S Bekem měl dříve spory. Padesátiletý muzikolog řídí druhou největší univerzitu v Česku od roku 2011. Znovu byl do funkce rektora v dubnu navržen akademickým senátem MU. Byl jediným kandidátem. Dostal 41 hlasů, pět členů senátu hlasovalo proti, tři se zdrželi. Vedle jiných úkolů chce pracovat na sblížení přírodovědných a humanitních oborů.

Zaorálek: Podpis dohody s Íránem otevírá nové možnosti

Podpis mezinárodní dohody s Íránem podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) otevírá nové možnosti ve vztazích k České republice a stává se podnětem pro zvažování cesty do Íránu na vládní úrovni. Stanovisko šéfa české diplomacie tlumočila jeho mluvčí Michaela Lagronová. Mocnosti se v úterý dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí.

ČR v pololetí získala z EU o 127 mld. Kč více, než zaplatila

Česká republika za letošní pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 126,8 miliardy korun více, než do něj odvedla. To je za pololetí vůbec nejvyšší suma od vstupu země do EU v roce 2004. Loni v pololetí to bylo 56,4 miliardy korun. Za pozitivní bilancí stojí především nárůst čerpání peněz ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Česko v pololetí obdrželo z unijního rozpočtu rekordních 150,5 miliardy korun a odvedlo do něj 23,7 miliardy korun. Země tak zůstala stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 Česko zaplatilo do rozpočtu EU 411 miliard korun a získalo z něj 948 miliard korun.

NKÚ: Česko může přijít až o 105 mld. Kč z fondů EU

Česko může v končícím programovém období podle nejhoršího scénáře přijít až o 105 miliard korun na projekty financované z evropských fondů. Čerpání peněz z fondů EU totiž i přes zvýšené úsilí patří v ČR k nejpomalejším ze zemí EU. Varuje před tím aktuální zpráva EU report 2015, kterou dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ještě loni úřad v publikaci odhadoval, že Česko nedočerpá 65 miliard korun.

CzechInvest zprostředkoval v 1. pololetí investice za 21 mld. Kč

Agentura CzechInvest zprostředkovala v letošním prvním pololetí v Česku 49 domácích a zahraničních investic v hodnotě 21 miliard korun. Loni od ledna do června objem investic dosáhl 78 miliard. Letošní investice by měly vytvořit 6507 nových pracovních příležitostí. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé CzechInvestu a ministerstva průmyslu a obchodu. Za posledních 18 měsíců dosáhl počet investičních projektů 196, jejich hodnota byla 108 miliard korun. Mezi největší investiční projekty z poslední doby patří opravárenské centrum společnosti HTC, které vzniklo v Brně. Společnost INA Lanškroun za 2,5 miliardy korun rozšíří svou činnost a zaměstná 900 nových pracovníků. Pardubická společnost Ronal chystá expanzi za 1,7 miliardy korun, počet zaměstnanců navýší o 110.

ČR je pro Německo druhou nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je pro německé investory druhou nejatraktivnější zemí z dvaceti států střední a východní Evropy. Ukázal to společný průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a 15 německých zahraničních hospodářských komor ve střední a východní Evropě. Nejatraktivnější zemí pro německé investory je podle průzkumu Polsko, které je na první příčce od roku 2013. Předtím bylo v čele Česko. Nejhorší hodnocení mělo Česko v dostupnosti kvalifikovaných pracovních sil. Naopak nadprůměrné hodnocení získala ČR v kvalitě dostupnosti lokálních dodavatelů, hospodářské stabilitě, nákladech na práci, infrastruktuře, platební morálce, podmínkách pro výzkum a vývoj a daňové zátěži.

ČT: Do zóny Triangle na Žatecku míří další jihokorejská firma

Postupně tři až pět miliard korun hodlá investovat do nového závodu v průmyslové zóně Triangle na Žatecku jihokorejská společnost Kiswire, která vyrábí kordová vlákna do pneumatik. Ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera České televizi řekl, že s firmou jedná o výši investiční pobídky. Práci by v podniku mělo najít podle ČT až 500 lidí. Zájem o pozemky v průmyslové zóně Triangle na Žatecku mají i další investoři. Pro další však už podle kraje nebude zřejmě v zóně místo.

Benzin od minulého týdne mírně zdražil

Průměrná cena benzinu Natural 95 v ČR od minulého týdne vzrostla o sedm haléřů na 33,09 Kč za litr. Nafta naopak zlevnila o 12 haléřů na průměrných 32,01 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která vývoj cen sleduje. Pohonné hmoty letos nejprve od února vytrvale zdražovaly, v poslední době však růst zpomaloval. Nejdražší benzin je momentálně v Plzeňském kraji, kde litr vyjde na průměrných 33,54 Kč, což je o dva haléře více než v Jihomoravském kraji. Nejlevnější jsou pohonné hmoty v Královéhradeckém kraji. Litr benzinu tam stojí v průměru 32,68 Kč, nafta se prodává za 31,43 Kč/l.

Becherovka vyrobila první košer várku

První várku 20.000 lahví košer Becherovky - original začala stáčet karlovarská likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Certifikovaný likér zamíří zejména do Izraele. JBKB jej chce ale nabízet i na dalších trzích, v Rusku nebo USA, kde je také silné zastoupení židovské komunity, řekl výrobní ředitel JBKB Vladimír Darebník. Samotné certifikaci předcházelo pečlivě prověření celého výrobního procesu rabínem. V Česku vyrábí košer potraviny z větších firem například výrobce destilátu Rudolf Jelínek nebo výrobce konzervovaných potravin Hamé.

Rozsudek nad Rathem bude znám příští čtvrtek

Rozsudek nad bývalým poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem padne 23. července ve 13:00. Rozhodl o tom soudce Robert Pacovský poté, co Rath po třech dnech dokončil svou závěrečnou řeč. Rozhodnutí bude nepravomocné, Rath se bude moci v případě odsouzení odvolat k vrchnímu soudu. Za ovlivňování veřejných zakázek a korupci mu hrozí až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát navrhl nejméně devět let a propadnutí majetku. Rath obžalobu odmítá a kauzu považuje za politický proces.

Březina byl přemístěn do vězení

Údajný šéf lihové mafie Radek Březina byl přemístěn z vazby do vězení. Odpykává si zde trest 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Hlavní proces s lihovou mafií u olomouckého krajského soudu, naplánovaný na příští týden, se konat nebude. Soudce jej přeložil kvůli úrazu Březinova obhájce na konec září. Březinovi původně končila vazba v říjnu, přemístěním do vězení tak získal soud čas na ukončení hlavní kauzy, v níž mu hrozí mnohaleté vězení.

Policie loni zjistila v Česku 67 obětí obchodování s lidmi

Policie loni zaznamenala 67 obětí obchodování s lidmi, což je o deset více než v roce 2013. Nejčastější bylo sexuální a pracovní vykořisťování, píše ministerstvo vnitra ve výroční zprávě. V Česku jsou podle zprávy zneužívaní lidé zejména z Moldávie, Ukrajiny, Nigérie, Slovenska, Bulharska, Rumunska, z nových států Evropské unie a Chorvatska. "Nelze však opomenout skutečnost, že obchodováni jsou i čeští občané na území ČR. Pro Velkou Británii, Německo, Nizozemsko, či Slovinsko byla ČR v roce 2014 naopak zemí zdrojovou," píše ministerstvo. Nejvíce obětí bylo loni v Ústeckém, Zlínském a Královéhradeckém kraji, rok před tím v Praze a Libereckém kraji.

Při střetu s vlakem na Nymbursku zemřel člověk

Mezi Libicí nad Cidlinou a Poděbrady na Nymbursku ve středu ráno srazil vlak člověka. Muž utrpěl zranění, kterým na místě podlehl. Uvedla to policejní mluvčí Petra Potočná. Provoz na trati mezi Prahou, Lysou nad Labem a Kolínem byl omezen. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala vlak srazil člověka na místě, které není veřejnosti přístupné. Podle prvotních informací policie je obětí nehody muž mladšího věku.

ČT neodvysílá kritizovaný ruský dokument o srpnu 1968

Česká televize neodvysílá ruský dokument Varšavská smlouva, odtajněné stránky, který vyvolal bouřlivou reakci kvůli zkreslování srpnové invaze do Československa. Prodej pořadu ruská televize bez vysvětlení zrušila. Uvedla to mluvčí České televize Alžběta Plívová. ČT snímek původně plánovala zařadit do vysílání k výročí srpnových událostí. Do speciálního komponovaného programu k 21. srpnu zařadí dokumentární film Invaze 1968 novináře Josefa Pazderky. Nabídne v něm unikátní výpovědi o někdejších událostech a představí i sovětské archivní týdeníky. Archivní materiály a svědectví Pazderka shromažďoval v době svého působení na postu zahraničního zpravodaje ČT v Moskvě. Projekt vznikl ve spoluprácí s Ústavem pro studium totalitních režimů a v současnosti dostává také knižní podobu ve vydavatelství Torst.

Brány Colours of Ostrava se otevřely

V Ostravě tuto středu začal festival Colours of Ostrava. Pořadatele očekávají návštěvnost až 45.000 lidí. Zatím nejvíce lidí, 41.000, dorazilo loni. Festivalový areál pořadatelé otevřeli už v poledne kvůli koncertu islandské zpěvačky Björk. Jako hlavní hvězda akce vystupuje už v první den festivalu. Festival potrvá do neděle. Vystoupí na něm i jedna z nejúspěšnějších britských rockových kapel Kasabian a britští držitelé Grammy Clean Bandit. K dříve potvrzeným jménům patří například St. Vincent, Mika, Caribou, José González či The Cinematic Orchestra. Vystoupí fenomenální mexická kytarová dvojice Rodrigo y Gabriela. K tradičním 13 scénám do programu přibude electro stage věnovaná současné elektronické hudbě. Bude otevřena v jednom ze sálů zrekonstruovaného Dolu Hlubina, kam se Colours of Ostrava po roce vrátí.

Výstava Dědictví Karla Velikého láká na Pražský hrad

Dědictví Karla Velikého je název výstavy přístupné od tohoto pátku v Tereziánském křídle na Pražském hradě. Po instalaci v belgickém městě Ename a v italské Ravenně se v Praze představí do 14. října. Vznikla v rámci mezinárodního projektu Kolébky evropské kultury, její část bude instalována ještě v Marseille. Celkem jde o tři stovky exponátů. Vedle těch z Belgie, Nizozemska, Německa, Slovenska, Slovinska, Chorvatska a Itálie budou v Praze poprvé vystaveny významné památky z českých sbírek včetně zrestaurovaných nálezů z unikátního pohřebiště v Lumbeho zahradě Pražského hradu. Expozici doplní program pro žáky a studenty.

V Českých Budějovicích vystavuje fotograf Lukas

Tvorbu předního českého fotografa Jana Lukase mohou lidé vidět v českobudějovické galerii Měsíc ve dne. Výstavu uspořádala galerie u příležitosti letošního 100. výročí od narození umělce, který pocházel z jihočeské metropole, ale velkou část života strávil v USA. Proto se také výstava jmenuje Jan Lukas Praha/New York. ČTK o tom informoval spoluorganizátor akce František Nárovec.

Slavonice Fest nabídne filmy, koncerty i výstavu

Filmy, koncerty, výstavu v plenéru i akce pro děti nabídne druhý ročník festivalu Slavonice Fest. Ve čtvrtek 6. srpna odstartuje vernisáží výstavy sochaře Martina Ceplechy a malířky Marcely Burdové v prostorách místní kaple a v přilehlé zahradě v Maříži. Hudební program nabídne 17 koncertů. Objeví se například Mig 21, Stromboli, Wohnout, Tatabojs, The Plastic People of the Universe, Vložte kočku a Jiří Schmitzer. Filmová část Slavonice Festu uvede na 35 snímků promítaných ve čtyřech sálech centra města. Česká sekce uvede Domácí péči, která nadchla na MFF v Karlových Varech. Další z partnerů festivalu, rakouský Filmclub Drosendorf, připravil v Drosendorfu přehlídku českých filmů. Uvede v ní například Hřebejkův snímek Musíme si pomáhat, Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela, Český sen a Dobrý řidič Smetana režisérského dua Klusák-Remunda či Luňákova Aloise Nebela.

Musica Folklorica natočila nové CD s lidovým zpěvákem Holým

Kapele Musica Folklorica se podařilo přivést znovu do nahrávacího studia legendu horňáckého folkloru, dvaaosmdesátiletého muzikologa a zpěváka Dušana Holého. Výsledkem je nové album Nejen zahrádečky, na kterém je deset skladeb. Nahrávku vydalo brněnské nakladatelství Indies Scope, na trh bude uvedena při Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. Dušan Holý, rodák z Hrubé Vrbky na Hodonínsku, je znalcem lidové hudby mezinárodního věhlasu. Své etnomuzikologické bádání věnoval především Horňácku, jehož písně také sám nejčastěji zpíval. Od roku 1990 je profesorem národopisu na Masarykově univerzitě. Od prezidenta Václava Havla dostal medaili za zásluhy v kultuře.

Archeologové objevili v Modřicích osadu z doby kamenné

Při vykopávkách v místech, kde se rozšíří průmyslová zóna v Modřicích na Brněnsku, archeologové objevili zbytky osady z mladší doby kamenné a také základy asi deseti domů ze starší doby železné. Výzkum ukázal, že tuto lokalitu nad soutokem řek Svratky a Bobravy využívali lidé po tisíce let. Nově nalezená osada z mladší doby kamenné patří k nejstarším nálezům v této oblasti. Byla obehnaná výkopem a palisádovým plotem, v němž byly tři brány. Uvnitř lidé bydleli v dlouhých domech, po nichž se zachovaly v zemi otvory po nosných kůlech. Mezi méně obvyklé nové nálezy patří stylizované hliněné ženské sošky - takzvané idoly, a kostěné nástroje na lov ryb. Výzkum v Modřicích bude pokračovat až do konce léta.

Pražská zoo je čtvrtá nejlepší na světě

Pražská zoologická zahrada je čtvrtá nejlepší na světě. Žebříček každoročně sestavuje cestovatelský server TripAdvisor na základě recenzí uživatelů. První místo letos obsadila kalifornská San Diego Zoo. Podle ředitele pražské zahrady Miroslava Bobka se zoo pokusí své umístění ještě zlepšit.

Na Šumavě začali revitalizovat další rašeliniště a mokřady

Šumavský národní park začal revitalizovat Žlebský a Jedlový potok s okolními mokřady a rašeliniště na Zhůřském potoku. Práce potrvají do listopadu a náklady na ně činí téměř 11 milionů korun. Na Šumavě za posledních 15 let revitalizovali skoro 600 hektarů rašelinišť. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Projekt záchrany rašelinišť a mokřad začal v roce 1999. Národní park Šumava počítá pro příští léta s revitalizací ve Filipohuťském polesí, na Ptačí slati nebo Uhlíkovském potoku ve Vltavském luhu.

Správa KRNAPu omezuje vstup do lesa

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od pondělí 20. července omezí kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent celkové rozlohy rezervace. Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V Brdech budou nové turistické trasy

V Brdech vzniknou příští rok nové turistické trasy. Měly by návštěvníkům více zpřístupnit Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Brdy, kterou má vláda vyhlásit v příštích měsících. Vznikne tak zvláště chráněné území o 345 kilometrech čtverečních v místech vojenského újezdu Brdy, který se koncem roku zruší. ČTK to sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR Karolína Šůlová. Agentura se o nově vzniklou CHKO bude starat. Nyní už má první návrh pěších cest od Klubu českých turistů, který do konce roku projedná s okolními obcemi.

Suché počasí ubírá řekám vodu

Hladiny českých řek kvůli slabým srážkám dál klesají. Se vzestupem průtoků vodáci nemohou počítat ani o víkendu, protože se očekávají tropické teploty. Sdělil to Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Na Vltavě je horní tok kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou. Na Ohři je možné vyrazit až pod Nechranickou nádrží. Na Lužnici, Sázavě a Berounce mezi Plzní a Berounem lze plout mezi jezy, pod kterými musejí vodáci přebrodit mělčiny. Z moravských řek splavná zůstává jen Odra pod Ostravou, Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Novými mlýny.

Sport

Česká tenistka Barbora Strýcová postoupila na antuce v Bastadu popáté v sezoně do čtvrtfinále turnaje WTA. Rusku Jevgenii Rodinovou porazila 6:4, 6:1.

Tenistka Klára Koukalová je na turnaji v Bastadu ve čtvrtfinále. Její soupeřka Serena Williamsová nenastoupila kvůli zranění lokte do utkání 2. kola.

Hokejový útočník Martin Ručinský, olympijský vítěz z Nagana, trojnásobný mistr světa a šampion extraligy s Litvínovem, ukončil ve 44 letech kariéru.

Hokejový obránce Jakub Zbořil podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu s Bostonem. Osmnáctiletého beka si Bruins vybrali v prvním kole letošního draftu jako celkově třináctého hráče. Zbořil má za sebou již dva starty na mistrovství světa hráčů do 18 let, momentálně se účastní kempu nováčků v Bostonu.

Jako první z českých týmů vstoupí do evropských pohárů fotbalisté Mladé Boleslavi. V úvodním zápase 2. předkola Evropské ligy dnes doma od 19:00 přivítají Strömsgodset, aktuálně pátý celek norské ligy. Oba celky budou postrádat své největší útočné hvězdy. Boleslav ještě nebude moci nasadit bývalého reprezentanta Milana Baroše, Norům se před týdnem zranil belgický útočník Marvin Ogunjimi.

Brno se chystá opravit stadion Za Lužánkami, který od počátku tisíciletí chátrá. Rekonstrukce by měla stát přes 1,5 miliardy korun, řekl primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO). Město se na opravu bude snažit získat dotaci z Evropské unie a státního rozpočtu. Stadion by mohl začít fungovat na počátku 20. let.

Tenista Jan Hernych si po dvou letech zahraje na okruhu ATP čtvrtfinále. Na trávě v Newportu šestatřicetiletý Čech porazil ve druhém kole v tie-breakové bitvě Kolumbijce Alejandra Fallu. Hernych hrál na elitním okruhu čtvrtfinále naposledy v roce 2013 právě na turnaji v Newportu.

Čeští basketbalisté do 20 let poprvé po 11 letech postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Nezabránila jim v tom ani prohra 71:74 v závěrečném utkání osmifinálové skupiny s Německem. Díky předchozí výhře nad Litvou o deset bodů tak postupují z třetího místa a ve čtvrtfinále je zřejmě čeká Francie.

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v předposledním přípravném utkání před novou sezonou na půdě druholigového Táborska dvěma góly útočníka Radka Voltra 3:1. Naopak Bohemians 1905 jen remizovali 3:3 s Českými Budějovicemi, které sestoupily z nejvyšší soutěže.

Počasí

Slunečnom přes den může být přechodně oblačno a jen výjimečně se přidají přeháňky a odpoledne i bouřky. Teploty vystoupí na 26 až 30, na jihu Moravy až 33 stupňů.

Česku hrozí v příštích dnech vysoké teploty. Výstraha platí pro celou ČR od pátečního poledne. V sobotu může na východě Čech a jihovýchodě Moravy teplota vystoupat dokonce až na 37 stupňů Celsia. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).