Denní souhrn zpráv

Karlovský Křišťálový glóbus pro film Bob a stromy, tři ceny také pro české tvůrce

Velkou cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech získal americký režisér Diego Ongaro za film Bob a stromy. Cenu za režii porota udělila kosovskému tvůrci Visaru Morinovi za jeho celovečerní debut Babai. Zvláštní uznání získali režisér Ferdinando Cito Filomarino za italsko-řecký film Antonia a Anca Damianová za snímek Kouzelný vrch, který vznikl v koprodukci Rumunska, Francie a Polska. Tři ceny si odnesli i čeští filmaři. Za herecké výkony ve fimech Domácí péče a Kobry a užovky byli oceněni Alena Mihulová a Kryštof Hádek. V soutěži dokumentů nad 60 minut zvítězila Helena Třeštíková časosběrným snímkem Mallory o ženě, která se vymanila ze závislosti na drogách.

V Čihošti pohřbili ostatky umučeného faráře Toufara

Několik tisíc věřících se v neděli v Čihošti zúčastnilo mše, na jejímž konci byly do země pohřbeny ostatky bývalého faráře Josefa Toufara. Toufar se symbolicky vrátil na místo svého posledního dvouletého působení, které se mu stalo osudným. Státní bezpečnost ho týráním nutila k přiznání, že v čihošťském kostele v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Josef Toufar zemřel ve vězení 25. února 1950, bylo mu 47 let. Zprávu o jeho úmrtí dostala rodina až po čtyřech letech. Královéhradecké biskupství v současnosti připravuje podklady pro blahořečení Toufara.

Do třebíčské židovské čtvrti se vrací život

V Židovské čtvrti v Třebíči, zapsané společně s židovským hřbitovem a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopana seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, se koná stále více akcí s cílem přilákat turisty k této zatím opomíjené památce světového významu. Příští týden se Třebíč na tři dny vrátí do nostalgické atmosféry dvacátých a třicátých let 20. století. Ulice, náměstí a zákoutí oživeného židovského města zaplní nejrůznější atrakce; bude se hrát tu klezmer, návštěvníci můžou ochutnat třeba židovské rohlíčky rugelach a další cukroví dle původních receptů, košer sušenky či víno. Osm dní později, v pondělí 27. července, v Třebíči začne Šamajim, dvanáctý ročník festivalu židovské kultury.

Zemřel Theobald Czernin

Ve věku 79 let zemřel ráno Theobald Czernin, jeden z příslušníků české šlechty, který neemigroval a celý život prožil ve vlasti. ČTK to oznámil jeho syn Tomáš Czernin. Theobaldu Czerninovi bylo za komunistického režimu odepřeno veškeré studium. Svoji početnou rodinu živil jako řidič náklaďáku, později sanitky. Po roce 1989 se vrátil do Dymokur a hospodařil na navráceném majetku. Byl synem Rudolfa Czernina, který byl jedním ze signatářů prohlášení věrnosti české a moravské šlechty českému národu, jímž se šlechtici v září 1939 postavili proti nacistické okupaci.

Munice z 2. světové války zastavila provoz na terminálu 3 pražského letiště

Kvůli nálezu munice z druhé světové války u starého ruzyňského letiště, tedy terminálu 3 pražského Letiště Václava Havla, policie dopoledne evakuovala několik desítek lidí, zastavila letový provoz v této části letiště a nechala z něj i odtáhnout letadla. Pyrotechnici munici nalezenou při výkopových pracích odvezli, lidé se mohli vrátit a provoz byl po poledni obnoven, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Z terminálu 3 odlétají vládní lety a lety soukromé, událost tedy podle Rendlové neovlivnila provoz na ostatních terminálech, kam přilétají a odkud odlétají běžné komerční lety.

Ostravský hudební týden zahájí Festival v ulicích

V úterý v Ostravě vypukne Festival v ulicích jako předzvěst festivalu Colours of Ostrava. „Dvoudenní Festival v ulicích nabídne koncerty, workshopy, pouliční divadlo, filmové projekce, japonskou scénu, ale také mistry mikromagie," uvedla Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava. Hlavní hudební scéna Festivalu v ulicích se usadí na výstavišti Černá louka, další menší ozvučená pódia budou rozmístěna na náměstích v centru města. Na co se mohou těšit návštěvníci?„Na britskou dvojici míchající blues s beatboxem Heymoonshaker, australskou hudební smršť v provedení The Crooked Fiddle Band, anebo třeba na vynikajícího izraelského hráče na kamanche Marka Eliyahu," zve na Festival v ulicích jeho ředitelka Petra Hradilová. Českou scénu budou reprezentovat Vlasta Rédl s kapelou, Jiří Pavlica s Hradišťanem, ale také Jiří Stivín, Beata Bocek, Lucie Rédlová či kapela Žamboši, ale také zpěvačka Elis či Martin Harrich a mnoho dalších. Od čtvrtku do neděle pak naváže mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava.

Borůvková sezóna vrcholí borůvkobraním v Borovanech

V jihočeských Borovanech již pojedenácté pořádají slavnosti borůvek. Modré kuličky po celý víkend provázely návštěvníky městečka doslova na každém kroku. Součástí programu bylo, například mistrovství světa v chytání borůvek do úst, nedělní soutěž jedlíků O krále borůvkových knedlíků anebo soutěž týmů ve vaření borůvkových knedlíků. Mezi sebou se utkalo šest skupin, z nichž každá musela připravit nejméně 55 knedlíků, kynutých, plněných nebo přelévaných speciální jihočeskou borůvkovou omáčkou nazývanou žahour.

Skifařka Knapková byla v Lucernu druhá

Skifařka Miroslava Knapková skončila druhá v závěrečném závodu Světového poháru v Lucernu. Olympijská šampionka z Londýna nestačila jen na suverénní Australanku Kim Crowovou, která dojela první s náskokem více než sedm sekund. Finále na jezeře Rotsee se nevydařilo Ondřeji Synkovi, který dojel až pátý a podruhé za sebou se ve Světovém poháru nedostal na stupně vítězů.

Počasí

Večer a během noci bude přes naše území přecházet k východu studená fronta, za kterou k nám bude proudit chladnější vzduch od západu. Oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky, na horách na severu srážky četnější a ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C.