Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Babiš trvá na rozpočtovém deficitu 70 miliard korun na rok 2016

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) trvá na tom, aby deficit rozpočtu v příštím roce nepřekročil 70 miliard korun. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Sociální demokracie v úterý návrh parametrů státního rozpočtu pro příští rok odmítla a požaduje navýšení některých výdajů. Její šéf a ministerský předseda Bohuslav Sobotka uvedl, že Babiš předložil rozpočet bez konzultace. "Nelíbí se jim ten deficit. Tam byly návrhy, abychom šli na deficit 85 miliard," uvedl Babiš k úternímu jednání koaliční rady. Za svým návrhem ale stojí. "Myslím, že ten rozpočet je postaven racionálně. Problém je, že ministerstva nechtějí šetřit," poznamenal. Sobotka novinářům řekl, že Babiš v návrhu počítá se zmrazením platů zaměstnanců veřejného sektoru. "Jestliže v tom návrhu rozpočtu zvyšujeme výdaje na obranu, tak si nedokážu představit, že na druhé straně řekneme u zaměstnanců veřejného sektoru, tak jak to navrhuje ministerstvo financí, že budou mít zmrazené mzdy," podotkl. Babiš ale podle svých slov nemůže ustupovat požadavkům sociálních demokratů, kteří chtějí v rozpočtu zohlednit například valorizaci penzí, zvýšení mezd státních zaměstnanců nebo plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce. Trvá proto na navrženém deficitu ve výši 70 miliard.

Babiš: O podpoře pošty budu uvažovat pro příští rok

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je připraven bavit se o podpoře České pošty ze strany státu od příštího roku, nikoliv letos, kdy má podle něj dost peněz na účtu. Řekl to novinářům ve Sněmovně. Nadále požaduje podrobnější informace o smlouvách pošty. Návrh novely, podle níž by ztrátu České pošty z poskytování základních služeb hradil stát, je nyní ve vládě. Pošta varovala, že bez dotace letos skončí ve ztrátě. "Ano, pojďme se o tom bavit, ale od příštího roku. Ne v tomto roce, kdy máte dvě miliardy na účtu a máte zisk," řekl Babiš na adresu České pošty. Podle něj je příkladem instituce, která nemá vůli šetřit. V okolních státech mají přitom pošty zisk, uvedl. Podle jeho vyjádření na Twitteru měla pošta za první čtvrtletí zisk 150 milionů korun.

Zeman: Překážkou českého potravinářství jsou obchodní řetězce

Největší překážkou českého potravinářství jsou podle prezidenta Miloše Zemana obchodní řetězce. Mají marže až 63 procent, řekl zaměstnancům cukrovaru společnosti Tereos TTD v Dobrovici na Mladoboleslavsku. Zeman kritizuje řetězce dlouhodobě, navrhoval i vznik národní sítě prodejen s potravinami, provozované přímo českými potravináři a zemědělci.

Zeman: Pátrání po Peroutkově článku musí skončit do konce června

Pátrání po článku Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Zeman to řekl na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku při své návštěvě Středočeského kraje. Zopakoval, že článek kdysi viděl na vlastní oči. "Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl, a pokud mě vlastní oči neklamou, tak tento článek existuje. Ve volném čase po něm pátrá můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že toto pátrání musí skončit do konce června, aby se to zbytečně dlouho neprotahovalo," odpověděl prezident na dotaz, jak dlouho hledání článku ještě potrvá.

Všichni Češi na území Nepálu jsou v pořádku, říká Zaorálek

Všichni Češi na území postiženém zemětřesením v Nepálu jsou v pořádku. Českým úřadům se podařilo spojit i s poslední Češkou, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Letadlo s českými zdravotníky a záchranáři by mělo v nepálské metropoli Káthmándú přistát zhruba o půlnoci SELČ. Zpět do Česka má dopravit 54 Čechů a 48 občanů EU.

Češi zatím poslali na pomoc Nepálu přes 16 milionů korun

Už více než 16 milionů korun poslali Češi na konta sbírek humanitárních organizací na pomoc Nepálu, který v sobotu postihlo ničivé zemětřesení. Částka se proti úterý zvýšila zhruba o šest milionů korun a každou hodinou roste. Počet obětí zemětřesení podle dosavadních údajů přesáhl 5000, podle nepálského premiéra jich může být až 10.000.

Fondy druhého důchodového pilíře se asi uzavřou pro nové klienty

Fondy druhého důchodového pilíře se pravděpodobně uzavřou pro nové klienty. Předpokládá to vládní novela, kterou schválila Sněmovna. Jde o první krok ke zrušení tohoto způsobu spoření na penzi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že ministerstvo financí by nyní mělo předložit návrh na definitivní zrušení pilíře. Opoziční občanští demokraté neuspěli s návrhem, jenž by zachoval nynější stav a lidé by se mohli do fondů nadále hlásit. Předloha míří k posouzení do Senátu.

Seznam věcí, které nesmí exekutor zabavit, se asi rozšíří

Seznam věcí, které exekutor nesmí dlužníkovi doma zabavit, se patrně rozšíří a zpřesní. Omezí se taky úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí. Úpravy občanského soudního řádu, které to předpokládají, schválila Sněmovna hlasy 161 ze 185 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. Předloha míří k posouzení senátorům. Některé pasáže kritizuje Exekutorská komora. Změny podle ní sníží úspěšnost exekucí a prodlouží je. Nově exekutor nebude smět zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům norma výslovně přidává písemností osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny.

Poplatky za odpad se nebudou týkat dětí a seniorů z domovů

Děti z dětských domovů a obdobných zařízení pravděpodobně budou osvobozeny od poplatků za komunální odpad. Stejně na tom mají být obyvatelé domovů pro zdravotně postižené a pro seniory. Tyto změny přinese novela o místních poplatcích, kterou schválila Sněmovna. Předlohu dostane k posouzení Senát, který navrhoval podobnou vlastní úpravu. Novela počítá také s tím, že odpovědnost za hrazení komunálních plateb za děti by nesli rodiče. Nemohlo by se tak už stát, že by děti po dovršení 18 let věku čelily exekuci kvůli dluhům za odvoz komunálního odpadu.

Evropská komise schválila Česku první operační program

Evropská komise České republice schválila první operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na léta 2014 až 2020. V tiskové zprávě připomněla, že rozpočet programu dosahuje osmi miliard eur (asi 216 miliard korun), celkem 4,3 miliardy eur (přes 116 miliard Kč) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj. "Schváleno! Doufejme, že po operačním programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost budou rychle následovat další," reagoval na twitteru český premiér Bohuslav Sobotka(ČSSD). Schválení je mimořádně dobrou zprávou pro podnikatele, firmy, vědecké pracovníky, univerzity i pro rozvoj informačních technologií, doplnil vzápětí v tiskové zprávě.

MMR: Hypoteční trh v 1. čtvrtletí stoupl o 28 pct na 37 mld. Kč

Banky v Česku v 1. čtvrtletí poskytly občanům celkem 21.600 hypotečních úvěrů za 37 miliard korun. Meziročně jde o růst o 8,1 miliardy korun, když ve stejném období loni banky poskytly 17.700 hypotečních úvěrů v objemu 28,9 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj. Loňský objem poskytnutých hypoték byl za dobu hypotečního trhu v ČR druhý nejvyšší.

V Česku chybí experti kybernetické bezpečnosti, výchova trvá roky

V Česku je podle šéfa Národního bezpečnostního úřadu Dušana Navrátila nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost. Stát i firmy jich při tom budou potřebovat stále více, například kvůli povinnosti chránit kritickou infrastrukturu, která vyplývá ze zákona o kybernetické bezpečnosti. Nedostatek expertů ale není jen české specifikum. Je to celosvětový problém, řekl ČTK Navrátil při otevření kybernetického polygonu v Brně. Stát věnuje kybernetické bezpečnosti zvýšenou pozornost v několika posledních letech, kdy se objevují nová rizika. Experty ale potřebuje i soukromý sektor. "Firmy, které mají pud sebezáchovy, se budou samozřejmě snažit zvýšit zabezpečení svých sítí a budou potřebovat odborníky na kybernetickou bezpečnost," řekl Navrátil. Masarykova univerzita v Brně podle rektora Mikuláše Beka vnímá kybernetickou bezpečnost jako jednu ze svých strategických priorit. Nově otevřela příslušnou specializaci v navazujícím magisterském studiu. Do pilotního ročníku si mohou uchazeči podat přihlášku do konce dubna. Výchova skutečného odborníka, který je schopen držet krok s hackery, ale trvá roky.

Na letištích v ČR nebudou od 1. května opatření kvůli ebole

Hlavní hygienik Vladimír Valenta zrušil k 1. květnu na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně kontroly kvůli možnému zavlečení eboly. Opatření platila pro cestující z mezinárodních letů od loňského října, ale vzhledem ke zklidnění situace v zemích zasažených nebezpečnou infekcí od nich česká vláda nyní ustoupila. Žádná podezření na zavlečení viru do Česka se nepotvrdila. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

V Hodoníně má vzniknout logistické centrum, přinese tisíce míst

V Hodoníně by mělo u řeky Moravy do čtyř let vzniknout velké logistické centrum. Fungovalo by jako překladiště pro kontejnery obchodníků přivezené z celého světa po vodě. Celý projekt je soukromou investicí v hodnotě miliardy eur (v přepočtu 27,5 miliardy korun), řekla novinářům hodonínská starostka Milana Grauová (ANO). Překladiště by spolu s navazujícími a doprovodnými službami mělo vytvořit více než 3000 pracovních míst.

Žalobce: Pokud může Rath po zranění k soudu, navrhnu vazbu

Žalobce Petr Jirát soudu navrhl, aby zdravotní stav bývalého poslance Davida Ratha, který je po nedělní nehodě na kole v pracovní neschopnosti a nechodí k hlavnímu líčení, přezkoumal soudní znalec. Pokud zjistí, že Rath může k soudu přijít, státní zástupce navrhne vzetí bývalého středočeského hejtmana do vazby, protože Rath by se tak podle Jiráta dopustil maření soudního jednání. Krajský soud v Praze nařídil odborné posouzení Rathova stavu v jeho bydlišti a jednání odročil na 11. května. Trestní senát Roberta Pacovského dostal lékařskou zprávu o propuštění Ratha z kladenské nemocnice a nařídil odborné zhodnocení zdravotního stavu v jeho bydlišti v Hostivici. Odpoledne Rath znovu odjel do nemocnice. Návrh žalobce mu prý vyvolal silnou bolest hlavy a závrať.

Devět oborů UK v Praze je v popředí mezinárodního žebříčku

Devět oborů Univerzity Karlovy v Praze se umístilo v první dvoustovce mezinárodního žebříčku, který vydala britská společnost Quacquarelli Symonds (QS). ČTK o tom informoval mluvčí UK Václav Hájek. Na přední místa v porovnání více než 3,5 tisíce univerzit z celého světa z tuzemských vysokých škol proniklo také například České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) nebo Akademie výtvarných umění (AVU). Z oborů nejstarší české univerzity nejlépe dopadla geografie vyučovaná na Přírodovědecké fakultě, která se umístila ve skupině mezi 51. a 100. místem. Ještě lépe se ve srovnání se světovou konkurencí vedlo v uměleckých oborech AVU, která obsadila 44. příčku. ČVUT se do druhé poloviny první stovky prosadila v oboru stavebního a materiálového inženýrství, v dalších technických oborech se umístila do 200. místa.

Vědci představují na výstavě v Průhonicích botanický výzkum

Sedm příběhů o současném botanickém výzkumu v Akademii věd ČR představuje nová výstava v průhonickém zámku a v místní botanické zahradě. Ukazuje např. změny české krajiny od konce doby ledové doposud i třeba proměny okrasných květin v nebezpečného vetřelce. Veřejnosti bude výstava otevřena od čtvrtka 30. dubna do 13. září. Jde o jednu z akcí k 125. výročí založení Akademie věd, připravil ji Botanický ústav. Návštěvníci najdou mezi exponáty například půdní profil, který v sobě nese informaci o vývoji krajiny za posledních 14 tisíc let, fotobioreaktor k pěstování řas nebo rostliny pěstované in vitro. Protože výstava se pořádá v rámci cyklu s názvem Umění (a) vědy, mohou si zájemci prohlédnout skleněnou knihu, jejíž stránky jsou porostlé houbami. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky i hry pro děti.

Sport

Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt přijede po dvouleté pauze opět na Zlatou tretru. Na mítinku poběží 26. května při svém sedmém startu v Ostravě závod na 200 metrů. Na tiskové konferenci to oznámili organizátoři, podle nichž půjde o Boltův první mezinárodní start v sezoně.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami. Na východě území zpočátku polojasno. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.