Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Policie zasahuje v ČR proti extremismu, v Brně našla výbušninu

Policie zasahuje na několika místech České republiky v rámci akce proti extremismu. V Brně-Králově Poli našla extrémně nebezpečný předmět. Informaci České televize potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Podle informací ČTK policisté v jednom bytě panelového domu objevili nástražný výbušný systém. Okolí místa nálezu poblíž Herčíkovy a Srbské ulice v Králově Poli policie uzavřela. Mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová řekla, že zatím k případu nemůže poskytnout informace, protože je vyšetřování teprve na začátku. Podrobnosti k případu bude moct poskytnout až v příštích dnech. Server Novinky.cz uvedl, že bylo zadrženo zhruba deset lidí.

Do Nepálu letí čeští záchranáři

Do Nepálu měl v úterý odletět český tým záchranářů, kteří budou pomáhat obětem sobotního zemětřesení. Skupina 36 lékařů, sester a hasičů má na místě neštěstí, které postihlo osm milionů lidí a zahynulo při něm přes 4400 lidí, působit nejméně čtrnáct dní. Jejich mise se ale pravděpodobně prodlouží o další dva týdny. Odlet týmu se ale odkládá kvůli tomu, že letiště v nepálském Káthmándú je přetížené. Odlet se tak může odložit až o 24 hodin. Vyslání českých záchranářů schválila v pondělí vláda a na akci uvolnila 20 milionů korun. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu. Ministerstvo zahraničí dosud nemá kontakt se čtyřmi Čechy v Nepálu. V zemi bylo 255 Čechů a 43 jich už odletělo, evakuace 50 dalších se chystá. Úřad zatím nemá žádné zprávy o tom, že by byl nějaký Čech mezi mrtvými nebo zraněnými.

Zeman: Církev by měla rozšířit svoje služby

Církev by podle prezidenta Miloše Zemana měla rozšířit svoje sociální, zdravotní, vzdělávací a další služby. Počítá se s tím podle něj v chystané dohodě mezi Vatikánem a ČR. Zeman to řekl zástupcům Středočeského kraje v Praze při zahájení třídenní cesty po regionu. Poukázal přitom na svou nedávnou návštěvu papeže Františka, kde se prý snažil pomoci při řešení bolavého problému církevních restitucí. Požadavek, aby církev zřizovala více hospiců, Zeman stále opakuje. Katolická církev v ČR provozuje hospice a hospicovou péči již dvě desítky let a není podle ní ani zřejmé, zda je potřeba zřizovat těchto zařízení víc. V souvislosti s majetkovým vyrovnáním státu s církvemi plánuje investovat do školství, zdravotní i sociální oblasti. Stát by však měl, tak jak je tomu v dalších zemích, přispívat na provoz příslušných zařízení.

Zeman není příznivcem rychlodráhy z Prahy do Kladna

Prezident Miloš Zeman není příznivcem výstavby rychlodráhy z Prahy do Kladna. Podle něj by bylo vhodnější peníze na výstavbu rychlodráhy použít na dostavbu silničního Pražského okruhu. Řekl to na setkání se zástupci Středočeského kraje při zahájení své třídenní cesty po regionu. Zeman uvedl, že si před zahájením návštěvy nechal udělat analýzu a zjistil, že náklady na rychlodráhu by představovaly přibližně 20 miliard korun. Podle něj jsou investice, které by byly ekonomicky výhodnější. V červnu bude nejspíše hotová aktualizovaná studie pro modernizaci železnice mezi Kladnem a Prahou. Je označována jako rychlodráha a bude mít odbočku na letiště. Celková délka modernizovaného úseku bude zhruba 20 kilometrů. Po rekonstrukci se v některých úsecích zvýší traťová rychlost na 120 kilometrů za hodinu. Modernizace se chystá už od 90. let minulého století.

Zeman k házení vajec: Praha 2 je militantně pravicová

Kdyby se házela vejce na pravicového prezidenta, Praha 2 by postupovala jinak, řekl prezident Miloš Zeman k rozhodnutí radnice druhé městské části k loňskému házení vajec a dalších věcí na pražském Albertově. Zeman to řekl na setkání se zástupci Středočeského kraje při zahájení třídenní návštěvy regionu. Podle Prahy 2 házení vajec a dalších předmětů na Zemana, jež odpůrci hlavy státu vrhali loni 17. listopadu na pražském Albertově, nebylo ani přestupkem. Radnice Prahy 2 proto vrhače nijak nepotrestala. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem.

Šéf ruské dumy: Zeman je zodpovědný, čestný a přímý

Český prezident Miloš Zeman je zodpovědný, čestný a vstřícný člověk, který se nebojí hájit pravdu. Na mezinárodní konferenci v Moskvě, věnované 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem, to prohlásil šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Podle Naryškina, který patří do nejbližšího okruhu spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina, se Zeman nebojí promlouvat ani k otázkám dějin. Zeman je jedním z mála evropských státníků, který bude v Moskvě v době květnových oslav přítomen. Navštíví Moskvu 8. a 9. května. Slavnostní vojenské přehlídce na Rudém náměstí přítomen nebude, položí ale věnce k hrobu neznámého vojáka nedaleko Kremlu. V době armádního defilé bude jednat se slovenským premiérem Robertem Ficem. Jednání se uskuteční na českém velvyslanectví v Moskvě. Věnce v Alexandrovském parku budou Fico a Zeman klást společně.

Europoslanec žádá odvolání mluvčího Hradu Ovčáčka

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby odvolal svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Důvodem je pondělní zveřejnění dalšího textu Ferdinanda Peroutky nazvaného Dynamický život, sdělil Zdechovský ČTK. Historik Martin Groman řekl serveru iDnes.cz, že právě za tento článek skončil Peroutka v koncentračním táboře Buchenwald.

Poslanci projednají kauce na paliva a očkování

Poslanci v úterý dál projednávají předlohu, která umožní snížit kauce pro menší distributory pohonných hmot a plošně zdaní surový tabák. Kauce pro distributory by mohla díky novele zákona o spotřební dani klesnout z 20 milionů na deset milionů korun. Distributoři by mohli o úlevu žádat při splnění stanovených podmínek. Plošné uvalení spotřební daně na surový tabák by mělo pomoci omezit daňové úniky. Ve druhém čtení se budou poslanci zabývat taky novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, která vyvolala debaty hlavně kvůli očkování. Současnou úpravu očkování by vládní předloha měnit neměla.

Babiš vyloučil vstup ČR do eurozóny před rokem 2018

Ministr financí Andrej Babiš odmítl úvahy, že by Česká republika vstoupila do eurozóny ještě za úřadování současné Sobotkovy vlády. Uvedl to v rozhovoru, který v úterý uveřejnil list Financial Times. Za důvody svého nesouhlasu s přijetím eura v České republice před rokem 2018 Babiš označil příliš vysoké náklady takového kroku, negativní dopad na vývozce a hrozbu nesplácení řeckého dluhu. "Přijetí eura není na pořadu dne. Můžeme debatovat o tom, co je pozitivní a co je negativní, ale určitě se to nestane za úřadování této vlády," uvedl Babiš.Vláda v pondělí schválila koncepci politiky ČR v Evropské unii, která mimo jiné počítá s navozením debaty o přijetí eura. Termín vstupu do eurozóny by měl být stanoven před rokem 2020.

Část tripartity chce znát plán čerpání z eurofondů

Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali vládu, aby co nejdřív představila časový plán, kdy bude možné žádat o peníze z evropských fondů pro nové programové období 2014 - 2020. Zájemci o peníze by tak měli vědět, kdy jednotlivá ministerstva výzvy k předkládání projektů zveřejní. Podnikatelé a předáci nabídli kabinetu také spolupráci na zvyšování finanční gramotnosti. Novinářům to po jednání tripartity řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Saab: Česko by mohlo mít zájem o další letouny Gripen

Napětí kolem Ruska zvyšuje poptávku po stíhacích letounech Gripen, zájem o nové stroje by mohla mít také Česká republika. Uvedli to podle agentury Reuters představitelé švédské strojírenské společnosti Saab, která tyto letouny vyrábí. Česká republika má nyní ve výzbroji 14 stíhaček Jas-39 Gripen, které si od výrobce pronajímá. Loni v květnu vláda souhlasila s prodloužením pronájmu gripenů do roku 2027 s opcí na další dva roky. Původně Česko uvažovalo o koupi 24 gripenů. O pronájmu stíhaček Gripen začalo jednat rovněž Slovensko, podle představitelů Saabu by mohlo mít zájem o osm až 12 strojů.

Amazon hledá 1100 pracovníků pro sklad v Dobrovízi

Americký internetový obchod Amazon začal nabírat pracovníky do dobrovízského distribučního centra, které by se mělo otevřít na podzim. Firma hledá prvních 1000 řadových zaměstnanců a 100 vedoucích. Celkem má v Dobrovízi u Prahy pracovat 2000 na plný úvazek a 3000 lidí sezonně. Zájemci o práci nemusí mít žádnou praxi ani zkušenosti, Amazon je zaškolí. Distribuční centrum bude druhým objektem Amazonu v Dobrovízi u Prahy. Od roku 2013 zde provozuje centrum vráceného zboží. Další distribuční centrum Amazonu mělo vzniknout v Brně, po průtazích ohledně změny územního plánu ale developer od tohoto plánu ustoupil.

Globus je druhou pokutovanou firmu za zneužití tržní síly

Teprve druhou pokutovanou firmou za pět let platnosti zákona o významné tržní síle je obchodní řetězec Globus. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal loni pokutu 7,144 milionu Kč. Sankce je nepravomocná, řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Bližší informace o případu ÚOHS nezveřejnil. Dosud jedinou sankcí za zneužití významné tržní síly byla pokuta 22,13 milionu korun z roku 2013 pro obchodní řetězec Kaufland.

Motolská nemocnice má nový urgentní příjem

Fakultní nemocnice Motol v Praze má nový urgentní příjem pro dospělé s celkem 27 lůžky. Pacientům začne sloužit 4. května. Rekonstruované oddělení oficiálně s vedením nemocnice otevřeli premiér Bohuslav Sobotka a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD). Ministr řekl, že do 14 dnů dokončí návrh investic do modernizace dalších státních nemocnic, který předloží vládě. Motolská nemocnice je největší zdravotnické zařízení v zemi. Podle politiků i zdravotníků se vypořádává s rostoucím přílivem pacientů, který ještě posílilo nedávné otevření stanice metra. Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka (ČSSD) původní ambulance přijala ročně asi 2500 pacientů, nyní nemocnice zvládá kolem 50.000 lidí. O rekonstrukci rozhodlo vedení nemocnice v říjnu 2011. Stavba začala loni v říjnu, skončila letos v dubnu. Nemocnice do oprav vložila 22 milionů, dalších pět milionů stálo vybavení.

Prvňáci a druháci budou mít hodinu tělocviku navíc

Třetí hodina pohybu, jejíž zavedení již dříve avizovalo ministerstvo školství, se začne na vybraných školách testovat od září. Uvedl to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Nejdříve se zaměří na děti z prvních a druhých tříd základních škol. Ministerstvo pro první rok vyčlenilo 30 milionů korun, které budou určeny na zaplacení učitelů nebo trenérů i metodickou podporu. Dobrovolná hodina pohybu navíc nebude mít formu klasického tělocviku, nabídne dětem možnost vyzkoušet si různé sporty pod vedením učitele nebo trenéra. Výběr bude v rukou škol, které se budou rozhodovat na základě svých podmínek. Nyní mají děti dvě hodiny tělocviku týdně.

Na sbírce pro Nepál jsou dva miliony korun

Na sbírkových kontech českých humanitárních organizací na pomoc Nepálu se zatím dohromady sešly necelé dva miliony korun a částka se každou hodinou zvyšuje. Lidé posílají peníze převodem, využívají oblíbené dárcovské textové zprávy či on-line platbu kartou. V místě ničivé přírodní katastrofy pomáhají čeští koordinátoři pomoci nebo jejich zahraniční partneři. Podle nejnovějších zpráv si zemětřesení vyžádalo na 4400 obětí a hrozivá bilance stále není konečná.

Jubilejní MFF v Karlových Varech ocení Ivu Janžurovou

Padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se uskuteční od 3. do 11. července, udělí cenu za přínos české kinematografii Ivě Janžurové. V nové znělce se představí loňský držitel Křišťálového glóbu Mel Gibson. Oznámil to prezident festivalu Jiří Bartoška. Znělka s Gibsonem má vzniknout začátkem května v Los Angeles. Janžurová je držitelkou dvou Českých lvů (Co chytneš v žitě, Výlet), za divadelní role získala Radokovu cenu i Thálii. V činohře Národního divadla vytvořila od roku 1987 desítky rolí, letos byla uvedena do Dvorany televizní slávy. V roce 2006 jí prezident republiky udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. K 50. ročníku festivalu vyjde i kniha umělecká poradkyně Evy Zaoralové Příběh festivalu.

Zlínský filmový festival zahájí pohádka Sedmero krkavců

Nová pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců zahájí letošní mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Festival se letos koná 55. rokem, proběhne od 29. května do 4. června. Předpremiéru Sedmera krkavců uvidí děti při slavnostním zahájení festivalu ve zlínském Velkém kině. Pohádka Boženy Němcové v hlavní roli s Marthou Issovou bude v kinech od 4. června. Na festival se letos přihlásilo více než 2600 soutěžních i nesoutěžních snímků, z přihlášek pak organizátoři vyberou několik set filmů. Loni diváci viděli 365 filmů z 55 zemí, akci navštívilo 107.000 lidí. Letos je festival věnován německé kinematografii. Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež si odnese kreslíř, malíř, ilustrátor a animátor Adolf Born.

Festival Zlínské jaro připomene sametovou revoluci

Sametové revoluci v roce 1989 bude věnován letošní ročník festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro. Ve Zlíně se uskuteční od 6. do 9. května, přinese diskuse, výstavy, prezentaci neziskových společností i filmovou projekci. Festivalu se zúčastní řada osobností jako Michal Horáček, Olga Sommerová, Monika MacDonagh Pajerová, Jindřich Šídlo či Štefan Füle. Program festivalu je na internetových stránkách http://www.zlinskejaro.cz www.zlinskejaro.cz. Zlínské jaro se koná pátým rokem, loni bylo věnováno Janu Palachovi, předloni Václavu Havlovi.

Jízda králů letos projede i Prahou

Jízda králů letos kromě Slovácka projede 15. května centrem Prahy. Jízda z Mariánského náměstí na Hradčany bude součástí Svatojánských slavnostní Navalis. Koním podle programu slavností požehná kardinál Dominik Duka, v plánu je také zdravice u Parlamentu a Senátu. Lidová tradice je od roku 2011 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Začíná rekonstrukce secesního hotelu Evropa

Majitel secesního hotelu Evropa na Václavském náměstí v Praze našel nového provozovatele, s nímž se pustí do opravy kdysi slavného hotelu. Začíná tak dlouho připravovaná rekonstrukce, která by měla památkově chráněné stavbě vrátit někdejší lesk. Hotel, jehož původní interiér zůstal zachován, je zavřený půldruhého roku. Historická budova se má rekonstruovat dle návrhu architektonické kanceláře DaM, do vnitrobloku přibude novostavba. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Před válkou v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem.

Kniha mapuje historii i současnost českých výškových staveb

České výškové stavby vzniklé od počátku 20. století do současnosti mapuje kniha architekta a historika architektury Petra Vorlíka Český mrakodrap. Zahrnuje stavby, které čeští architekti postavili v Česku i v zahraničí včetně nerealizovaných návrhů i tuzemských staveb postavených zahraničními architekty. Knížku se 300 fotografií a ilustrací vydává Paseka. Kniha ilustruje budovy významných meziválečných výrobních koncernů, sídla veřejné správy a infrastruktury první republiky i poválečného období, tzv. socialistického realismu. Nejvyšší budovou v Česku je od roku 2013 brněnská AZ Tower, o dva metry ji překonal pražský kancelářský věžový dům City Tower, který měří 109 metrů. Přes sto metrů má ještě pankrácká City Empiria (104 metry), stejně vysoká má být rozestavěná nedaleká City Epoque. V Praze, Brně a Ostravě je naplánováno nejméně pět dalších výškových staveb převyšujících sto metrů.

Sport

Kapitánem české hokejové reprezentace na mistrovství světa v Praze a Ostravě bude útočník Jakub Voráček, brankářskou jedničkou Alexander Salák. Rozhodl o tom trenér národního týmu Vladimír Růžička. Pozici týmové dvojky mezi gólmany bude v úvodu turnaje zastávat Ondřej Pavelec.

Až ve středu se podle všeho rozhodne, zda na hokejovém mistrovství světa v Praze bude hrát útočník Martin Ručinský. Opora mistrovského Litvínova má stále zdravotní problémy s krční páteří a je v péči docenta Pavla Koláře. Čtyřiačtyřicetiletý olympijský vítěz a trojnásobný světový šampion se dnes připojil k týmu, na ledě O2 areny ale trénovat nebude.

Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje rozhodne ve čtvrtek o možnosti potrestání litvínovského kouče Miloslava Hořavy za jeho výroky při finále extraligy s Třincem. Hořava se po šestém zápase vrátil ke spornému okamžiku z pátého finále, po němž už mohli Severočeši slavit historicky první titul. Nakonec se dočkali v rozhodujícím sedmém utkání.

Obránce Zbyněk Michálek ze St. Louis ani útočník Radim Vrbata z Vancouveru hokejovou reprezentaci pro mistrovství světa v Praze neposílí. Vedení českého týmu se stále snaží spojit s útočníkem Milanem Michálkem z Ottawy a bude čekat na výsledek rozhodujícího sedmého zápasu play off NHL mezi Detroitem a Tampou Bay.

Na zajištění bezpečnosti při nadcházejícím hokejovém šampionátu v Česku se policie a další složky připravovaly 300 dní. Policie bude mít v pohotovosti téměř všechny své složky. V ulicích budou hlavně pořádkoví a dopravní policisté. Na fanoušky bude každý den dohlížet také několik set policistů, kteří se zaměří na veřejný pořádek. Na situaci uvnitř stadionů budou dohlížet pořadatelé. Policie bude kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením žádat vládu o navýšení rozpočtu, které se předběžně pohybuje kolem 65 milionů korun.

Letošní ročník motocyklových závodů Grand Prix v Brně je nadále nejistý. Pořadatel akce Automotodrom Brno nepřistoupí na návrh Jihomoravského kraje pořádat závody společně, řekl mluvčí Automotodromu Jiří Smetana. Podle něj má nabízená smlouva kraje řadu právních vad. Kraj nabízí na letošní ročník 50 milionů korun za podmínek, že bude spolupořadatelem.

Český útočník Ondřej Palát přihrál na jeden gól hokejistů Tampy Bay, kteří zvítězili v utkání 1. kola play off NHL v Detroitu 5:2 a vyrovnali stav série na 3:3. O postupujícím tak rozhodne až středeční sedmý zápas na Floridě.

Fotbalisté Liberce a Teplic dnes rozehrají semifinále Poháru FAČR. Severočeské derby začne v 19:10 na hřišti Slovanu. Druhou dvojici tvoří Mladá Boleslav a Jablonec, které se utkají ve středu ve stejném čase. Odvety jsou na programu za dva týdny.

Slavnostní galavačer k zakončení extraligy patřil mistrovskému Litvínovu. Hokejistou sezony byl vyhlášen premiérově čtyřiačtyřicetiletý útočník Vervy Martin Ručinský a zástupci šampiona převzali celkem pět individuálních cen, přičemž brankář Pavel Francouz získal dvě. Byl vyhlášen nejlepším hráčem na svém postu i nejlepším hráčem play off. Dvakrát byl na pódiu i útočník Erik Hrňa z Třince, který se stal nejlepším střelcem a od ČTK převzal i pohár pro nejslušnějšího hráče.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha mohou dnes slavit už pátý ligový titul v řadě a osmý celkově. Od 18:00 nastoupí doma na Královce k třetímu finálovému zápasu s Hradcem Králové, který v předchozích dvou zápasech porazily o 42 a 47 bodů. Neočekává se, že by Lvice mohly úřadujícím šampionkám Evropské ligy cestu k titulu ještě zkomplikovat.

Basketbalistky Trutnova vybojovaly v české lize po pěti letech bronzové medaile. V rozhodujícím pátém utkání zvítězily v Nymburku 72:67 po prodloužení a sérii vyhrály 3:2. Pro poražený tým znamená čtvrté místo nejlepší umístění v historii.

Basketbalisté Děčína předvedli ve třetím semifinále NBL s Prostějovem velký obrat a po výhře 67:63 mají na dosah historický postup do finále. V sérii na tři vítězství vedou 2:1 na zápasy, čtvrtý duel se bude hrát ve čtvrtek v Prostějově.

Tenistka Denisa Allertová využila divokou kartu a vyhrála zápas 1. kola na pražském turnaji WTA, který se na české území vrátil po pěti letech. Allertová na antuce v pražské Stromovce porazila na J&T Banka Prague Open Coco Vandewegheovou z USA ve dvou setech 6:4 a 6:1. Uspěla i Kateřina Siniaková, která porazila šestou nasazenou Rumunku Irinu Beguovou dvakrát 6:3.

Skeetař Jan Sychra na druhé soutěži Světového poháru za sebou přišel v rozstřelu o postup do šestičlenného semifinále. V Larnace neuspěl v play off čtyř střelců o dvě zbylá místa a stejně jako před měsícem v Al-Ajnu skončil osmý bez šance získat účastnické místo na olympijských hrách v Riu.

Čeští sledge hokejisté na mistrovství světa v Buffalu napravili úvodní prohru s Norskem a porazili Japonsko 2:1. Ve středu je čeká závěrečné utkání v základní skupině A s Kanadou.

Dva české páry postoupily na mistrovství světa ve stolním tenisu do třetího kola smíšené čtyřhry. Lubomír Jančařík s Ivetou Vacenovskou a Tomáš Konečný s Hanou Matelovou v čínském Su-čou zaznamenaly po dvou vítězstvích, v úterý budou bojovat o postup mezi 16 nejlepších dvojic.

Počasí

Zataženo s přeháňkami, teploty 5 až 10 st. C.