Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Poslední vůz amerického konvoje opustil ČR

Americký vojenský konvoj, který od neděle projížděl Českou republikou, vjel ve 12:31 přes Rozvadov do Německa. Kolony míří na americkou vojenskou základnu ve Vilsecku, asi 70 kilometrů od hranic. Konvoje provázely po celé trase Českou republikou tisíce příznivců, odpůrci byli v menšině. Poslední podporovatelé se s vojáky rozloučili na hranicích v Rozvadově. Sešlo se tu kolem pěti set lidí - mnozí s americkými vlajkami, jiní v amerických vojenských uniformách, přijelo i pár starých amerických džípů, které se podílely na osvobozování západních Čech na konci druhé světové války. Před jedním z obrněných transportérů rozvinuli české a americké vlajky a transparenty s nápisy "Please don't go" (Prosíme, neodjíždějte). Asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel se přes Česko vracelo z cvičení v Pobaltí.

Zeman podepsal školskou novelu s pravidly pro výuku postižených

Upravit pravidla vzdělávání žáků s postižením, sjednotit závěrečné zkoušky na učilištích nebo zakázat prodej nevhodných potravin na školách má novela školského zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Předloha mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Při jejich integraci do hlavního vzdělávacího proudu pomohou různá opatření, jako například speciální učebnice, individuální vzdělávací plány, využívání asistentů pedagoga nebo tlumočníků do znakové řeči. Zeman se přitom v lednu postavil proti tomu, aby děti s určitým handicapem byly zařazovány do tříd se zdravými školáky. Zdůvodnil to tím, že učitelé pak nemají dostatek času věnovat se talentovaným žákům a postižené děti mohou být snáze terčem šikany. Po kritice hlavně od rodičů postižených dětí a zástupců handicapovaných uvedl, že měl na mysli jen děti s mentálním postižením.

Pražská opozice chce odvolat primátorku Krnáčovou

Pražské opoziční strany TOP 09 a ODS podaly žádost o svolání mimořádného zastupitelstva, na kterém se chtějí pokusit o sesazení primátorky Adriany Krnáčové (za ANO). Uvedl to předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Primátorka podle nich pochybila, když s majiteli Škodova paláce tajně řešila právní zastoupení Prahy ve sporu o nájemné v paláci. TOP 09 kvůli tomu už v úterý podala trestní oznámení a v pondělí vyzvala primátorku k demisi. Z omylem zveřejněné korespondence mezi primátorkou a jednatelkou společnosti Copa Retail, která je majitelem Škodova paláce, totiž podle TOP 09 vyplynulo, že Praha vybírala právníky na doporučení protistrany. Primátorka kritiku odmítla, výběr právníků byl podle ní naprosto transparentní. Rada přesto v úterý smlouvu s právní kanceláří zrušila.

Při zásahu v Uherském Brodě chyboval operační důstojník policie

Policie při zásahu u tragédie v Uherském Brodu postupovala správně; výjimkou bylo počínání operačního důstojníka, který zpochybnil plán zakročit proti střelci. Vyplynulo to z policejní kontroly. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého důstojníkovo rozhodnutí nezmařilo další postup. Policisté by si ale z toho měli vzít ponaučení, příště by měli vycházet z informací přímo z místa činu. Zásah nicméně dále vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních borů. Její výsledky by měly být známy během několika měsíců.

Žalobce zastavil stíhání ženy, která ve Žďáru ubodala studenta

Státní zástupce Jiří Morava zastavil trestní stíhání Barbory Orlové, která loni ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta a zranila dvě dívky a policistu. Podle posudků byla v době spáchání činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se už dříve léčila. Státní zástupce také podal ke Krajskému soudu v Brně návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence. Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Soud zrušil čtvrtmiliardovou pokutu pro ČD

Krajský soud v Brně zrušil čtvrtmiliardovou pokutu, kterou Českým drahám v roce 2009 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Případ se vrací na antimonopolní úřad. ČTK to zjistila z internetové vývěsky soudu. Pokuta byla jednou z nejvyšších, jakou kdy ÚOHS pravomocně jedné firmě uložil.

Přebytek rozpočtu v březnu klesl na necelých 20 miliard

Přebytek státního rozpočtu klesl ke konci letošního března meziročně o 23,7 miliardy na 19,9 miliardy korun. Proti únoru klesl přebytek o necelé tři miliardy Kč. I tak jde o druhý nejlepší březnový výsledek vůbec, informovalo ministerstvo financí (MF). Za meziročním poklesem stojí podle úřadu loňské předzásobení tabákovými výrobky, zadržené odpočty DPH i loňský výnos z aukce kmitočtů LTE. Celkové příjmy rozpočtu ke konci března činily 314,5 miliardy korun a celkové výdaje 294,6 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Deficit veřejných financí loni stoupl na dvě procenta

Deficit veřejných financí loni stoupl na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 1,16 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Deficit stoupl kvůli nárůstu investičních výdajů vlády, růstu vládních výdajů na konečnou spotřebu a výplatě 14 miliard korun klientům z Fondu pojištění vkladů. Letos vláda počítá s deficitem veřejných financí ve výši 1,9 procenta HDP, tedy také pod EU požadovanými třemi procenty HDP. Celkový veřejný dluh v poměru k HDP podle ČSÚ loni naopak klesl na 42,6 procenta z předloňských 45 procent. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP. Pokles byl podle statistiků způsoben růstem ekonomiky a stabilní úrovní státního dluhu.

Na Příbramsku začala výstavba nového úseku silnice R4

Na Příbramsku začala výstavba nového úseku strakonické rychlostní silnice R4 od Skalky s křižovatkou se silnicí II/118. Zhruba pětikilometrový úsek vybuduje za 417 milionů korun bez DPH společnost Skanska. Odvede tak hustou dopravu z obce Dubenec. Výstavba potrvá dva roky. Stát chce podle ministra dopravy Dana Ťoka v letošním roce zahájit stavby 124 kilometrů nových dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy.

Vichřice poničila v Lesích ČR 150.000 kubíků dřeva

Současný silný vítr a deště se sněhem podle prvního odhadu poničily v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) asi 150.000 metrů krychlových dřevní hmoty. Postiženy jsou plošně všechny lesy ve správě podniku. Poškozené dříví představuje přibližně dvě procenta z plánovaných ročních těžeb, které jsou kolem osmi milionů metrů krychlových. Vichřice škodila například v lesích v Krušných horách, na Šumavě, v Beskydech a ve středních či východních Čechách. S likvidací škod by se měly firmy těžící ve státních lesích vypořádat v průběhu roku, uzavřené kontrakty s možností likvidace kalamity počítají. Lidé by do lesů zasažených větrem a srážkami neměli kvůli podmáčené půdě vstupovat.

V Libereckém kraji platí kalamitní stav ČEZ

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli silnému větru a stromům popadaných na vedení platí nadále pro všechny okresy kalamitní stav, který v úterý večer vyhlásila elektrárenská společnost ČEZ. ČTK to řekla mluvčí firmy pro severní Čechy Soňa Holingerová. Nadále platí varování před silným větrem, který láme stromy. V úterý dopoledne připadlo v Libereckém kraji až 20 centimetrů sněhu, ráno je ale už většina silnic beze sněhu. Bez omezení je provoz na železnici, v úterý večer popadané stromy zastavily provoz na čtyřech tratích v kraji.

Na Bruntálsku vykolejil vlak

Mezi Branticemi a Miloticemi na Bruntálsku vykolejil ve středu ráno osobní vlak. Souprava narazila do spadlého stromu. Nikdo z cestujících nebyl zraněn, škoda je přes 200.000 korun. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. České dráhy informovaly, že na tratích mezi Krnovem a Rýmařovem a mezi Krnovem a Dětřichovem nad Bystřicí nejezdí vlaky, místo nich musejí lidé jet náhradními autobusy. Silničářům v kraji nyní počasí větší problémy nedělá. Mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková řekla, že všechny silnice v kraji jsou sjízdné, jen ve vyšších polohách na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku se zvýšenou opatrností. Silničáři ale kvůli počasí prodloužili svou zimní pohotovost, zatím do 6. dubna.

Obce musí povinně třídit bioodpad

Od 1. dubna začíná v obcích platit povinný sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu, který podle vyhlášky musejí města a obce svým občanům zajistit. Do bioodpadu patří například slupky z ovoce a zeleniny, větve a tráva. Povinnost třídění potrvá do konce října. Obce se shodují, že rostlinný odpad má smysl třídit, následně zpracovat a využít v místě vzniku. Za problém ale považují nedostatečnou čistotu jeho sběru a malou osvětu veřejnosti. Průzkum ukázal, že téměř 70 procent obcí již třídění zajišťuje. Obce si mohou zvolit, jak bude sběrná síť vypadat. Lidé nejčastěji dávají bioodpad do hnědých popelnic a sběrných dvorů, končí ale také v kompostech nebo se sbírá do pytlů. Obce bude podle průzkumu třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu stát průměrně téměř sto korun na obyvatele a rok, čím větší obec je, tím nižší má náklady.

Poslední rozloučení s kameramenem Ondříčkem bude 7. dubna

Poslední rozloučení s kameramanem Miroslavem Ondříčkem se pro veřejnost uskuteční 7. dubna od 12:30 v bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. Následující obřad pak bude od 14:00 v kruhu rodiny, přátel a blízkých spolupracovníků. Osmdesátiletý umělec umřel v nemocnici v sobotu večer. Ondříček je v České republice i v zahraničí znám hlavně díky filmům natočeným s režisérem Milošem Formanem včetně Hoří, má panenko a oscarového Amadea. Za Formanovy filmy Ragtime a Amadeus byl Ondříček nominován na Oscara. V roce 2004 dostal od Americké unie kameramanů Mezinárodní cenu za životní dílo. Jeho poslední filmy vznikaly v USA ve spolupráci s režisérkou Penny Mashallovou. Čas probuzení s Robertem de Nirem měl velký ohlas a ve druhém snímku, Velké vítězství, byla hvězdou zpěvačka Madonna.

Na aukci v New Yorku se dražila díla Sudka a Drtikola

V přepočtu za bezmála 900.000 korun se v úterý v newyorské aukční síni Christie's vydražily dvě fotografie známých českých umělců Josefa Sudka a Františka Drtikola. Sudkův snímek s názvem Kytka z roku 1950 se vydražil za 23.750 dolarů (609.000 korun), odhadní cena byla stanovena na 20.000 až 30.000 dolarů (až 770.000 korun). Od Drtikola si mohli zájemci pořídit dvě fotografie. Vydražena za 11.250 dolarů (290.000 korun) byla jen studie aktu z roku 1920. Druhé dílo s názvem Napnuté lano z roku 1930, jehož odhadní cena byla až 80.000 dolarů (asi dva miliony korun), ale kupce nenašlo.

Festival Bonjour Brno oslaví 50 let spolupráce Brna s Rennes

Letošní 21. ročník festivalu francouzské kultury Bonjour Brno, který se koná v Brně od 10. do 26. dubna, bude i oslavou 50. výročí spolupráce mezi Brnem a jeho partnerským městem Rennes. Festival, na němž se představí čtyřicítka umělců z Rennes a další účinkující z Brna, nabídne kolem dvaceti akcí. Mezi nimi budou výstavy, koncerty, filmy, divadlo, ochutnávky i turnaj ve frisbee nebo klání v pétanque. Festival zahájí 10. dubna v Mendelově muzeu výstava s názvem Migrace očima obyvatel Bretaně a Jižní Moravy. O víkendu se v budově bývalé tržnice otevře Koloniál, který se změní ve francouzskou tržnici plnou pochoutek, módy a rukodělných výrobků. Závěr festivalu bude v zahradě Mendelova muzea, která se změní v šapitó, kde vystoupí i hudebníci z Rennes.

Plzeňský kraj se prezentuje na německých hranicích

Plzeňský kraj otevřel na česko-německých hranicích v Bavorské Železné Rudě (Bayerisch Eisenstein) své prezentační prostory. V historické budově bývalé pošty, kde už sídlí hojně navštěvovaná galerie umění Kuns(t)räume grenzenlos bude lákat německé turisty k návštěvě plzeňského regionu. Je to velmi navštěvované místo u nádraží, kudy projdou tisíce lidí ročně, řekla zástupkyně Plzeňského kraje Simona Fink. Každý, kdo přijde, tam podle ní dostane kompletní informace o regionu.

Češi loni omezili zahraniční dovolené, vzrostl zájem o Česko

Češi se loni vypravili na méně zahraničních dovolených, naopak vzrostl zájem o delší pobyty v tuzemsku. Hitem loňských dovolených byly Egypt a Maďarsko, klesl zájem o Turecko a Francii. Zatímco počet výjezdů do ciziny klesl meziročně o tři procenta na 4,06 milionu, delších cest po tuzemsku bylo o osm procent více - celkem 7,7 milionu. Podle Asociace cestovních kanceláří stojí za poklesem zahraničních cest právě slabá česká měna. Celkem si loni Češi dopřáli 11,73 milionu dovolených, což je meziročně o čtyři procenta více. Stálicí v zájmu českých dovolenkářů je Chorvatsko, kam loni zavítalo 785.000 českých turistů, což je téměř stejně jako v roce 2013.

Na Velikonoce přijede do Prahy kolem 220.000 zahraničních turistů

Na Velikonoce přijede do Prahy kolem 220.000 zahraničních turistů, tedy zhruba stejně jako loni. Odhaduje to Pražská informační služba (PIS). Podle ředitelky PIS Nory Dolanské o Velikonocích do Prahy přijíždějí hlavně Evropané. "Nejspíš opět přibude Němců, Italů, Slováků a Poláků, v případě Ruska však zatím žádný pozitivní obrat očekávat nemůžeme, přestože se u nich Velikonoce slaví celý týden," dodala Dolanská. Z mimoevropských států jsou z hlediska počtu velikonočních příjezdů významní pouze turisté ze Spojených států. Volný čtvrtek a pátek mají v Mexiku, pátek v Brazílii.

Sport

Čeští hokejisté ovládnou blížící se mistrovství světa v Praze a Ostravě, alespoň podle analýzy poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Podle statistiků společnosti PwC by měl stříbro získat tým Ruska a bronz Kanada, která v boji o třetí místo porazí Švédsko. Černým koněm šampionátu budou Švýcaři.

Útočník David Pastrňák se v přímém souboji o postup do play off NHL zasloužil gólem a asistencí o vítězství Bostonu nad Floridou 3:2.

Dalšími dvěma úvodními čtvrtfinálovými zápasy ve středu pokračuje fotbalový Pohár FAČR. V souboji šestého se čtvrtým celkem první ligy se utkají Slovácko s Mladou Boleslaví a v druhém duelu se poslední tým nejvyšší soutěže Liberec utká s druholigovým Třincem.

Čeští fotbalisté v sestavě s méně vytíženými hráči prohráli v přípravném duelu na Slovensku 0:1. Utkání v Žilině rozhodl po pauze skákavou střelou Ondrej Duda. Češi si tak nespravili chuť po sobotní remíze 1:1 v evropské kvalifikaci s Lotyšskem, přišli o sérii pěti zápasů bez porážky a pod koučem Pavlem Vrbou nevyhráli ani pátý přípravný duel. Slováci naopak zvítězili poosmé za sebou a v desátém souboji bývalých federálních partnerů slaví třetí triumf.

Hokejisté Brna porazili ve čtvrtém semifinále play off extraligy Litvínov 4:1. Odvrátili tak první mečbol soupeře a snížili v sérii hrané na čtyři vítězství na 1:3. Vítězný gól dal v 27. minutě obránce Tomáš Malec. Páté utkání je na programu v pátek v Litvínově.

Čeští fotbalisté do 21 let porazili v posledním oficiálním přípravném zápase před domácím mistrovstvím Evropy Portugalsko 1:0. Jedinou branku zápasu dal z penalty v 71. minutě Jiří Skalák a pomohl tak reprezentaci ukončit čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Hosté trefili v Edenu čtyřikrát břevno.

Hokejisté Slavie zdolali ve 4. kole baráže o Tipsport extraligu Olomouc 2:1, oplatili jí nedělní porážku 0:2 a posunuli se do čela tabulky. Pražané mají jednobodový náskok před Hanáky i Chomutovem, který porazil České Budějovice 4:3 v prodloužení.

Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Miami do čtvrtfinále. Jeho francouzský soupeř Gaël Monfils zápas 4. kola za stavu 3:6, 2:3 kvůli zranění po nešťastném pádu vzdal. Nedařilo se Karolíně Plíškové, která ve čtvrtfinále prohrála s devátou nasazenou Andreou Petkovicovou z Německa 4:6 a 2:6.

Basketbalistky IMOSu Brno poprvé v historii české ligy nezískají medaili. Obhájkyně stříbra a čtrnáctinásobné mistryně vyřadil už ve čtvrtfinále Nymburk, který dnes doma vyhrál 83:54 a sérii ovládl jednoznačně 3:0 na zápasy.

Počasí

Oblačno se smíšenými přeháňkami nebo se sněžením. Teploty 4 až 8°C, na horách kolem 0.

V Čechách má podle meteorologů v noci a ve čtvrtek vydatně sněžit. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky. Silný vítr má večer a v noci na čtvrtek postupně slábnout. Pouze na jihozápadě Čech se i během čtvrtka mohou přechodně vyskytnout nárazy o rychlosti až 90 kilometrů v hodině,