Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Země EU byly vstřícné k žádosti o pomoc v případu uneseného Čecha

S velkou vstřícností a ochotou zemí EU pomoci se setkal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek poté, co na jednání s unijními kolegy otevřel případ Čecha nedávno uneseného v Libyi. Informoval o tom český ministr novináře. O věci také v Bruselu absolvoval řadu dvoustranných schůzek. "Informoval jsem o té kauze, o tom, že v ČR jsme takto poprvé konfrontováni s takzvaným Islámským státem," řekl Zaorálek po jednání. Jeho vystoupení prý doplnil také rakouský ministr Sebastian Kurz. Rakouský občan je spolu s Čechem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a jedním občanem Ghany mezi zaměstnanci, kteří byli na počátku měsíce uneseni po útoku na ropné pole Ghaní v Libyi.

EK posvětila služební zákon,ČR splnila podmínku pro čerpání fondů

Evropská komise souhlasila s úpravami služebního zákona a jeho konečnou podobou. V tiskovém prohlášení to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko tak podle premiéra splnilo hlavní podmínku pro čerpání peněz z EU a první výzvy k vybraným operačním programům by mohly být vyhlášeny v nejbližších týdnech.

Vláda rozhodla o přejezdu amerického konvoje přes Česko

Vláda souhlasila s průjezdem amerického vojenského konvoje přes české území. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož jde o vyjádření solidarity a potvrzení závazků vůči partnerům z NATO. Konvoj téměř 120 vozidel při cestě z Pobaltí do Německa projede šesti zeměmi střední a východní Evropy. V Česku bude mezi 29. březnem a 1. dubnem. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že součástí konvoje bude 516 osob a 118 převážně kolových vozidel. Přes Česko pojede třemi trasami, které se spojí v Praze na Ruzyni. Odtud pak přes Plzeň bude kolona pokračovat na armádní základnu v bavorském Vilsecku, která leží asi 65 kilometrů od českých hranic.

Vláda schválila návrh novely rozšiřující práva spotřebitelů

Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, která především zavádí systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Novela dále umožní České obchodní inspekci (ČOI) během kontrol předváděcích akcí nahrávat jejich průběh bez souhlasu pořadatelů akce. Z původního návrhu kabinet na jednání podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) vyjmul ustanovení, podle kterého mimosoudní řešení mohly zajišťovat i nestátní subjekty, například Hospodářská komora.

Vláda schválila podmínky poskytování přímých plateb zemědělcům

Vláda schválila podmínky, podle nichž se od 1. dubna budou poskytovat zemědělcům přímé platby. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení kabinetu. Nařízení nově zavádí platbu pro farmáře dodržující postupy příznivé pro klima a životní prostředí, takzvané ozelenění. Přímé platby představují dotace v objemu přibližně 23 miliard korun ročně.

NKÚ: Stát v roce 2013 vydal 2,3 mld. proti rozpočtovým pravidlům

Ministerstvo financí v roce 2013 chybně uvolnilo celkem 2,3 miliardy korun z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa (VPS). Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Z VPS se mají hradit výdaje, které mají všeobecný charakter a nespadají do působnosti jiného úřadu. Ministerstvo ale podle kontrolorů z této rozpočtové kapitoly platilo projekty, které měly spadat pod jiné úřady. Vyjádření ministerstva financí ČTK zjišťuje.

Ženy mají o 23 pct nižší průměrnou mzdu a o 17 pct plat než muži

Ženy v Česku mají o 23 procent nižší průměrnou mzdu než muži. Medián neboli střední hodnota výdělku mužů a žen se pak liší o pětinu. Ve službách státu a ve veřejném sektoru jsou rozdíly o něco nižší než v privátní sféře. Ženy vydělávají průměrně o 17 procent méně, medián mají o 12 procent nižší. Vyplývá to z údajů informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce. Asociace žen Business & Professional Women (BPW) uvedla, že ženy tak musejí pracovat o 2,5 měsíce déle než muži, aby dosáhly na mužský roční výdělek. Podle statistiků je za rozdílem to, že ženy působí v hůře placených profesích a odpracují méně hodin.

ČNB: Počet padělků bankovek a mincí loni stoupl o 2331 na 5461

V České republice bylo loni zadrženo 5461 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což je meziroční nárůst o 75 procent. Nejčastěji byly padělané zahraniční bankovky a mince, meziročně jejich počet stoupl o 1978 na 3063 kusů. ČNB to oznámila v tiskové zprávě. Padělků české měny bylo loni v ČR zadrženo 2398 kusů, což je meziroční nárůst o 353 kusů. Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny a pětisetkoruny, většinou se staršími bezpečnostními prvky. Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2,22 milionu korun, předloni to bylo 1,89 milionu korun. Loňský nárůst celkového počtu padělků souvisí podle člena bankovní rady Lubomíra Lízala především s úspěšnými policejními zásahy. Například v Teplicích loni policie zadržela 1529 padělků stodolarových bankovek.

Metrostav nabídl Praze kompletní dokončení tunelu Blanka

Stavební firma Metrostav nabídla pražskému magistrátu převzetí kompletní odpovědnosti za dokončení tunelu Blanka včetně technologické části. V dopise primátorce Adrianě Krnáčové to uvedl předseda představenstva Metrostavu Jiří Bělohlav. Kvůli výměně kabelů poškozených vodou se má otevření Blanky podle dodavatelské firmy ČKD DIZ zpozdit o dalších více než osm měsíců.

Mosty v Ostravě se začnou opravovat po šampionátu v hokeji

Mosty na dálničním přivaděči v Ostravě se začnou opravovat v druhé polovině května, až ve městě skončí mistrovství světa v hokeji. Náklady zaplatí stát, úhradu bude následně požadovat po zhotoviteli, stavební společnosti Eurovia. V Ostravě to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Náklady na opravu mostů ministerstvo odhaduje nejvýše na 20 milionů korun. Oprava by měla trvat asi dva měsíce, po tu dobu budou mosty uzavřeny.

Průzkum skončil, silnice Haluzice - Lipová bude opět otevřena

Od půlnoci bude opět zprovozněna silnice mezi Haluzicemi a Lipovou, která byla uzavřena po prosincovém výbuchu druhého muničního skladu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku. Pyrotechnici po čtyřech dnech dokončili čistění okolních luk a lesů, řekla ČTK policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Pálivé papričky tlumí chronické bolesti, zjistili čeští vědci

Receptory pro kapsaicin, který je obsažen v chilli papričkách a je zodpovědný za jejich pálivou chuť, tlumí bolest. Pomáhají zejména u chronických bolestí. Zjistili to vědci z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Poznatky by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti, uvedla pro ČTK mluvčí AV ČR Diana Moosová. Chronické bolesti jsou často obtížně léčitelné, protože příčiny jejich vzniku bývají různé. Vědci z oddělení funkční morfologie se soustředí hlavně na roli takzvaných TRPV1 receptorů. Ty se nacházejí především v neuronech periferního nervového systému, kde se podílejí na přenosu a modulaci bolestivých podnětů. Receptory mohou být aktivovány pomocí různých podnětů, například teplotou nad 43°C a nízkým pH. Mezi jejich nejznámější aktivátory však patří právě kapsaicin. "Naše pokusy ukázaly, že významnou modulační úlohu při přenosu informace vyvolávající bolest mají TRPV1 receptory na centrálních výběžcích neuronů míšních ganglií. Zablokováním aktivity těchto receptorů dojde k výraznému snížení patologicky zvýšené citlivosti na mechanické a tepelné podněty, která je symptomem řady chronických bolestivých stavů," uvedl vedoucí týmu funkční morfologie Jiří Paleček.

Týden mozku představí na Akademii věd jeho nejnovější výzkum

Nejnovější poznatky ve výzkumu mozku, duševních poruch i neurologických onemocnění představí od pondělí do pátku série přednášek nazvaná Týden mozku. Ve svém pražském sídle v Národní ulici je pořádá Akademie věd, pro veřejnost je vstup zdarma. Na akci vystoupí 13 předních českých odborníků v oboru teoretických a klinických neurověd. Organizátoři chtějí upozornit na to, že ačkoliv se výzkum mozku za posledních 20 let posunul, stoupá množství chorob, počet úrazů mozku a míchy a také náklady na léčbu. Týden mozku se v Česku pořádá už 17 let, a to ve stejnou dobu jako jinde ve světě. V roce 1993 akci založila americká organizace Dana Alliance for the Brain, která sdružuje několik stovek amerických a evropských vědců.

Výstava připomíná nádraží Těšnov na místě, kde stálo

Tři desítky let od doby, kdy bylo v Praze zbouráno památkově chráněné nádraží Těšnov, připomíná výstava připravená Muzeem hlavního města Prahy. Lidé ji uvidí venku před muzeem na Florenci, tedy poblíž místa, kde nádraží stálo. Poslední části budovy, kterou tehdejší moc obětovala stavbě Severojižní magistrály, byly odstřeleny 16. března 1985. Likvidace nádraží je dodnes symbolem necitlivého přístupu úřadů k památkám. Nádraží na Těšnově začalo fungovat v květnu roku 1875, nechala je vystavět významná železniční společnost Rakouská severozápadní dráha, která o dva roky dříve propojila svou rozsáhlou síť železničních tratí s Prahou. Novorenesanční budovu navrhl architekt Karel Schlimp.

Vodáci s vodníkem Bečvochem otevřou ve Vsetíně řeku Bečvu

Vodník Bečvoch společně s vodáky ve Vsetíně o víkendu symbolicky otevře řeku Bečvu. Tradiční otevírání řeky na první jarní den se ve městě uskuteční již 19. rokem. Vodáci si pro své první vyplutí připravili vtipné kostýmy, řekla ČTK vsetínská místostarostka Simona Hlaváčová (KDU-ČSL). Symbolický klíč od řeky tradičně přiveze místní vodník Bečvoch. Vodáci se po slavnostním aktu, který někdy provází i křest nových lodí či výstroje, vydají na raftech i v kajacích po proudu. Cíl sjezdu je na přehradě Bystřička. "Letošní zima nám dopřála více sněhu než loňská, což by mohlo znamenat, že sjezd řeky bude opravdu sjezd, a ne pouze vodní turistika, jak s oblibou říkáme, když musíme lodě pro nedostatek vody táhnout za sebou, jako celou loňskou sezónu," uvedl vedoucí pořadatelského oddílu vodní turistiky Lukáš Petřkovský.

Sport

Tenista Tomáš Berdych vstoupil do turnaje v Indian Wells vítězstvím 6:1, 6:4 nad Ukrajincem Sergejem Stachovským a prošel do třetího kola.

Do fotbalové reprezentace se na zápas kvalifikace mistrovství Evropy s Lotyšskem a následný přípravný duel na Slovensku po roce vracejí obránce Theodor Gebre Selassie a levý bek či záložník Adam Hloušek. Trenér Pavel Vrba do své první letošní nominace nezařadil žádného úplného nováčka, jeden start má jablonecký záložník Martin Pospíšil. V devatenáctičlenném výběru aktuálně figuruje jediný útočník David Lafata, tři hráče ale ještě kouč povolá ve čtvrtek a na duel se Slovenskem ještě plánuje donominovat třetího brankáře. Zápas s Lotyši se bude hrát 28. března od 18:00 v Edenu, přípravný duel na Slovensku pak 31. března od 20:30 v Žilině.

Počasí v úterý

Skoro jasno až polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.