Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: ČR zřejmě pošle do Jordánska polní nemocnici

Česká republika podle prezidenta Miloše Zemana zřejmě pošle do Jordánska polní nemocnici, aby tam pomáhala uprchlíkům v uprchlických táborech. Dohodli se na tom v úterý ústavní činitelé, řekl Zeman při návštěvě hradeckého kraje při diskusi s krajskými zastupiteli. "Na základě jednomyslné dohody ústavních činitelů ze včerejška (úterý) chci sdělit, že vám z kraje zřejmě odebéřu polní nemocnici, kterou pošleme do Jordánska, aby tam pomáhala v uprchlických táborech," řekl Zeman. Další účastníci úterní koordinační schůzky k zahraniční politice ale uvedli, že vyslání nemocnice je jen jednou z variant, kterou prověří resort obrany. Uvedl to předseda Sněmovny Jan Hamáček. Premiér uvedl, že účastníci schůzky pověřili ministra obrany Martina Stropnického (ANO), aby prověřil, zda má Jordánsko o českou polní nemocnici zájem, a posoudil náklady na její vyslání. Armáda zase sdělila, že o záměru vyslat do Jordánska polní nemocnici nic neví.

Zeman přijme Pelikána v úterý

Schůzka kandidáta hnutí ANO na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána s prezidentem Milošem Zemanem se uskuteční v úterý 24. února na Pražském hradě. Informovalo o tom hnutí ANO. Současný první náměstek na ministerstvu spravedlnosti má v čele resortu nahradit odcházející ministryni Helenu Válkovou (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dal v minulém týdnu najevo, že je připraven Pelikána na post ministra navrhnout. Chce tak ale učinit až poté, co se vyjasní postoj prezidenta k rezignaci Válkové. Ta podala demisi k 1. březnu, Zeman však uvedl, že ještě zváží, zda ji přijme. Válková dlouhodobě čelila kritice kvůli personální politice i skluzu legislativních prací, například u zákona o státním zastupitelství. Podle Babiše byla Válková nejkritizovanějším ministrem hnutí, mnohdy prý oprávněně. Válková s tím ale nesouhlasí.

Humanitární pomoc Ukrajině je vyložena, konvoj se vrací

V humanitárním skladu ukrajinského červeného kříže v Kyjevě bylo ve středu odpoledne složeno 40 tun humanitární pomoci České republiky pro Ukrajinu. Poté se konvoj vydal na zpáteční cestu do ČR. Domů by měl dojet pravděpodobně ve čtvrtek ve večerních hodinách. Auta se zdravotnickým materiálem, spacími pytli, pokrývkami a střešní krytinou vyjela v pondělí dopoledne z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu na Rokycansku. Červený kříž zajišťoval zdravotnickou část humanitární pomoci. Připravil téměř čtyři tuny zdravotnického materiálu a přístrojů. Součástí dodávky je například zařízení pro přípravu kožních štěpů k léčbě popálenin za 1,75 milionu korun. Pomoc je určena nemocnicím v oblastech zasažených boji a také mobilním zdravotnickým týmům ukrajinského červeného kříže v místech zasažených boji. Správa hmotných rezerv do pomoci dodala ze svých skladů 300 dek, stejný počet spacích pytlů a 1000 izotermických fólií. Člověk v tísni zajistil střešní krytinu.

Škoda očekává nárůst prodeje Superbu o 25 procent

Škoda čeká od nového Superbu o 25 procent vyšší prodeje než u předchozích dvou generací. Těch prodala od roku 2001 celkem 700.000 vozů. Při světové premiéře třetí generace Superbu to v úterý uvedl předseda představenstva Škody Auto Winfried Vahland. Nová generace Škody Superb se začne prodávat na konci prvního pololetí včetně vrcholné verze Laurin&Klement, kombi přijde na podzim.

CEITEC a Univerzita Karlova mohou z EU získat 113 mil. Kč

Česko vyjednalo s Evropskou komisí (EK) výjimku pro dva výzkumné projekty. Ty tak mohou získat 113 milionů korun z evropských fondů. Týká se to brněnského CEITECu a Výukového a výzkumného centra Univerzity Karlovy. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které čerpání peněz z evropských fondů na národní úrovni koordinuje, jedná o výjimkách z pravidel čerpání evropských fondů v programovém období 2007 až 2013 už od loňského roku. Česko patří z pohledu čerpání peněz z evropských fondů k nejhorším z členských států. Předloni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. O dalších devět miliard korun přišlo loni. Letošní rok je posledním, kdy je možné čerpat peníze z programového období 2007 až 2013. Česko v něm mělo k dispozici více než 700 miliard korun.

Akademie věd ocenila pět vědců

Pět významných medailí udělila vědcům Akademie věd ČR. V pražském sídle této největší tuzemské vědecké instituce převzal čestnou medaili Karla Engliše za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách expert na ústavní právo Václav Pavlíček. Jako jediný oceněný nepracuje v AV ČR, ale na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách získal archeolog Petr Sommer. Pamětní medaili Jana Patočky obdržel matematik a filozof Adolf Filáček z Filosofického ústavu. Ve čtvrtek převezme čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách a oboru cílených léčiv - Karel Ulbrich. Pracuje v Ústavu makromolekulární chemie. Předseda AV ČR Jiří Drahoš dnes rovněž ocenil jednu z úřednic Drahoslavu Vaníčkovou. V instituci působila téměř 40 let a podle Drahoše se zasloužila o organizaci a podporu vědců v akademii.

Plzeňská právnická fakulta má akreditaci doktorského programu

Plzeňská právnická fakulta, kterou v roce 2009 otřásl skandál s takzvanými rychlostudenty i jejich podivným přijímáním, získala téměř po čtyřech letech akreditaci doktorského studijního programu. Akreditační komise jí obnovila akreditaci doktorského programu občanské právo. Fakulta se tak po dlouhé době konečně stává skutečně plnohodnotnou, řekl děkan Jan Pauly. Po formálním rozhodnutí ministerstva školství může fakulta okamžitě zahájit organizaci doktorského studia, ale i rigorózní řízení.

Policie odvezla část materiálu z muničního skladu ve Slatině

Kriminalisté zajistili část materiálu z muničního skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Ve středu dostali od soudu příkaz k domovní prohlídce, která bude pokračovat minimálně ve čtvrtek. Řekla to krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Policie zároveň prověřovala i dům majitele firmy Martina Rudolfa, který stojí nedaleko skladu. Policie si z areálu ke znaleckému zkoumání odvezla ženijní nálože, bleskovici a táhlé ženijní nálože. Kontrolu skladu provádí také policejní prezidium, které přizvalo zástupce dalších institucí, Český báňský úřad, krajské úředníky nebo hasiče. Kontroly potrvají několik týdnů. V areálu jsou stovky tun materiálu. Jeden nebo více objektů nejsou zkolaudovány pro muniční sklad. Majitel společnosti médiím přiznal, že skladuje také semtex, který je součástí ženijního náloživa. Zástupci politické reprezentace opakovaně prohlašují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Policie chce obžalovat sestru z Rumburku za vraždu šesti pacientů

Vyšetřování vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku se chýlí ke konci. Kriminalisté chtějí v nejbližších dnech podat státnímu zástupci návrh na obžalobu bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem. Uvedl to šéf krajských kriminalistů Martin Charvát. Marešová byla původně stíhána kvůli zabití jedné pacientky. Sedmdesátiletá žena zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku loni v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala Marešová. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků. Žena podle policie vraždila od roku 2010 do loňska. Marešové, která je od konce loňského listopadu ve vazbě, hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení.

Žena podezřelá z vraždy svých tří dětí je ve vazbě

Brněnský městský soud poslal do vazby pětadvacetiletou ženu z Dolních Dunajovic na Břeclavsku, která je podezřelá z vražd svých tří novorozených dětí. Ženě hrozí za vraždu výjimečný trest, tedy až doživotní pobyt za mřížemi. Policie ji zadržela minulý týden v pátek, krátce po posledním z porodů. Od té doby byla žena v péči lékařů jedné z brněnských nemocnic, kde na ni dohlížely policejní hlídky. Její zdravotní stav se zlepšil natolik, že mohla být převezena do vazební věznice v Brně - Bohunicích. Podle spisu žila žena se svým partnerem v rodinném domku v Dolních Dunajovicích, v němž se zřejmě vyráběly drogy. Žena přivedla na svět od roku 2012 tři děti. Jejich ostatky nalezli minulý týden v domě kriminalisté. Podle policie partner ženy o jejích těhotenstvích a porodech nevěděl. Obdobný případ se stal před časem na jižní Moravě ve Vlasaticích na Brněnsku, kde také žena zavraždila své tři děti - novorozence. Za to si nyní odpykává trest 22 let vězení.

Proces s lihovou mafií byl kvůli kolapsu obhájce přerušen

Proces s takzvanou lihovou mafií v čele s podnikatelem Radkem Březinou u olomouckého soudu byl ve středu přerušen. Jeden z obhájců v jednací místnosti zkolaboval. Přijela pro něj záchranná služba a odvezla ho do nemocnice. Soud s osmi obžalovanými kvůli několikamiliardové škodě na daních měl původně pokračovat až do pátku. Pokud nebude obhájce schopen se čtvrtečního jednání účastnit, konat se již tento týden nebude. Soud bude muset další dokazování včetně zhruba desítky plánovaných svědků odložit na březen.

Policisté dopadli muže, prý vyhrožoval bombou v Zoře Olomouc

Olomoučtí kriminalisté dopadli třiatřicetiletého muže podezřelého z toho, že vyhrožoval bombou v podniku Zora Olomouc. Kvůli anonymnímu telefonátu byl loni v polovině října zastaven v závodu na cukrovinky provoz a muselo ho opustit na 300 zaměstnanců. Škoda byla vyčíslena téměř na tři miliony korun. Zadržený se k činu přiznal. Bombou prý vyhrožoval opilý, v podniku se dříve ucházel o práci. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení, řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Austrálie zadržuje Čechy, kteří údajně chtěli vyvézt zvířata

Australské úřady nadále zadržují dvojici českých občanů, kteří byli počátkem února spolu s dvěma Rusy zatčeni na západě Austrálie kvůli údajnému pokusu vyvézt na 150 živočichů. České ministerstvo zahraničí případ sleduje. Oba Čechy zastupuje český právník. Podle informací ČTK zadržení nebyli v Česku dosud vyšetřováni v souvislosti s porušováním zákona o obchodování s ohroženými druhy. Je možné, že jde o chovatele. Čtveřice byla zadržena na letišti v Perthu na základě udání úředníka, který upozornil na podezřelé zásilky do Evropy ze západoaustralských měst Carnarvon, Tom Price a Geraldton. Do balíčků údajně bylo zabaleno 157 obojživelníků, mezi nimi ještěrky, gekoni, žáby a krajty. Zadrženým hrozí až deset let vězení.

Ceny divadelní kritiky znají nominace, předány budou 13. března

Divadlo Na Zábradlí a Studio Hrdinů z Prahy, brněnské HaDivadlo nebo Městské divadlo Kladno mají naději na Cenu divadelní kritiky a tedy i titul Divadlo roku 2014. Vyplývá to z výsledků ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 69 kritiků. Nominace na toto ocenění, které 22 let neslo v názvu jméno Alfréda Radoka, oznámil šéfredaktor dvouměsíčníku Karel Král. Laureáti budou vyhlášeni 13. března v Divadle Na Zábradlí (DNZ). Tato scéna se objevila ve všech osmi kategoriích, celkem získala dokonce devět nominací. Nejlepší inscenací roku se mohou stát vesnické drama Maryša Aloise a Viléma Mrštíkových v HaDivadle, projekt Naivního divadla Liberec nazvaný O beránkovi, který spadl z nebe a představení Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel v režii Jana Friče v DNZ.

Národní filmový archiv zpřístupnil na webu zpracované fondy

Národní filmový archiv (NFA) na webu zpřístupnil přes 120 souborů filmových institucí či osobních fondů. K fondům a sbírkám písemných archiválií na http://www.nfa.cz webových stránkách přibyly detailně zpracované inventáře, které mohou významně ulehčil práci badatelům. NFA kromě filmových sbírek pečuje o více než půl milionu fotografií, přes 30.000 plakátů a 134.000 propagačních materiálů. Patří tak k nejstarším a největším ústavům svého druhu na světě. Během generální inventury Národního archivního dědictví v letech 2012-2013 prošly všechny inventáře komplexní revizí. Od sklonku roku 2014 jsou ve formátu pdf dostupné k prohlížení i ke stažení na webových stránkách NFA. Zájemci tak mají tak k dispozici přes 120 inventářů filmových institucí či osobních fondů.

V Praze a v Plzni proběhne festival japonské kultury a filmu

Za necelý měsíc začne pražská část festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI. Jeho hlavním hostem bude oscarový režisér Jodžiro Takita. Festival zahájí 5. března plzeňský prolog, jeho hlavní část se uskuteční od 12. do 18. března v pražském kině Lucerna. Od 19. března do 20. dubna proběhnou ozvěny v regionech. Hlavním tématem letošního osmého ročníku bude reflexe smrti v japonském filmu a kultuře. Pro diváky je připravena kolekce napříč žánry a epochami - od absurdních komedií po drsný thriller, od doby poválečné až po díla posledních let. Organizátory festivalu jsou Česko-japonská společnost, velvyslanectví Japonska v ČR, Plzeň 2015 o.p.s., nadace The Japan Foundation a palác Lucerna.

Skupina Queen vystoupila v O2 areně

Do vyprodané pražské O2 areny, kam se podle pořadatelů vměstnalo 15.000 lidí, se v úterý po sedmi letech vrátila legendární britská kapela Queen. Na rozdíl od svého vystoupení v roce 2008 má ve svých řadách nového zpěváka Adama Lamberta. Členové kapely i projekce s archivními záběry připomněli zpěváka Queen Freddieho Mercuryho, který v roce 1991 podlehl chorobě AIDS.

Popeleční středou křesťané vstupují do velikonočního půstu

Popeleční středou křesťané vstupují do postní doby. Po masopustu přichází čtyřicetidenní období přípravy na Velikonoce, největší křesťanské svátky. Popeleční středa je dnem přísného půstu a připomínkou pomíjivosti pozemského života. V tento den žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté každého označí popelem na čele. Název popelec pochází z 10. století, kdy se uděloval kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka bude sloužit mši svatou ve Svatovítské katedrále. Jednou z nejzajímavějších událostí, která se na Popeleční středu v pražské arcidiecézi koná, je tradičně Popelec umělců v akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora s promluvou Tomáše Halíka a s udílením popelce.

V Beskydech je asi desítka rysů

Až deset rysů žije podle odhadů zoologů v Beskydech a přilehlé pohraniční oblasti Slovenska. Vzácně zde žijí i vlci a medvědi, sdělila Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Výskyt velkých šelem v Beskydech začnou ochránci přírody znovu mapovat ve čtvrtek. Do terénu vyrazí několik desítek dobrovolníků z Chráněné krajinné oblasti Beskydy i veřejnosti. Takzvané vlčí hlídky mají být i prevencí proti pytlákům. Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už po jednatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Beskydy jsou zatím jedinou oblastí v republice, kde rysi, vlci a medvědi společně žijí. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová porazila na turnaji v Dubaji 6:4, 6:2 obhájkyni loňského vítězství Venus Williamsovou z USA a postoupila do čtvrtfinále. V něm se stejně jako před týdnem v Antverpách utká s Karolínou Plíškovou, jež ve třetím kole vyhrála 6:2, 4:6 a 6:4 bitvu se Srbkou Anou Ivanovičovou. S turnajem se naopak rozloučila druhá nasazená Petra Kvitová, jež stejně jako loni vypadla se Španělkou Carlou Suárezovou.

Volejbalistky Prostějova prohrály v odvetě prvního kola play off Ligy mistryň v Istanbulu s domácím Eczacibasi hladce 0:3 a v soutěži končí. Utkání trvalo pouze 66 minut, Prostějov ani v jednom setu nevedl. V úvodním duelu v domácím prostředí podlehly české mistryně favorizovaným soupeřkám 1:3.

Fotbalista Václav Kadlec se po roce a půl vrací do pražské Sparty. Dvaadvacetiletý útočník bude v letenském celku hostovat do konce této sezony z bundesligového Frankfurtu. Informoval o tom německý klub, dohodu potvrdila i Sparta. Pražané na hostování pro jarní část ligy získali také dalšího útočníka Jakuba Řezníčka, který patří Mladé Boleslavi.

U hokejistů pražské Slavie skončil po dohodě s vedením klubu trenér Dušan Gregor. Poslední tým extraligové tabulky vedl v utkání 50. kola proti Třinci dosavadní asistent Josef Beránek. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Slavie Jakub Mezlík. Třiapadesátiletý slovenský kouč Gregor přišel na střídačku Pražanů v prosinci. Tým převzal po dočasně zaskakujícím Petru Novákovi, který na dvě utkání nahradil odvolaného Ladislava Lubinu.

V pátek odstartuje jarní část první fotbalové ligy, která určí dvaadvacátého českého mistra. Po podzimu drží první příčku Plzeň, ale pouze s náskokem jediného bodu na obhájce titulu Spartu. O další čtyři body zpět je Jablonec, který rovněž chce do boje promluvit. To bitva o záchranu bude mít mnohem více účastníků, jelikož 15. příčku znamenající sestup a šesté místo od sebe dělí jen šest bodů.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová symbolicky převzala pohár pro hokejové mistry světa. Ten bude nyní tři týdny přímo v budově magistrátu hlavního města Prahy, pak se přesune do druhého pořadatelského města letošního světového šampionátu Ostravy. Primátorka však věří, že zásluhou úspěšných hokejistů zůstane v držení České republiky i po finálové bitvě, která je na programu 17. května.

Běžec na lyžích Dušan Kožíšek má doma dvě medaile z mistrovství světa. Obě vybojoval v bruslařském sprintu dvojic a i na nadcházejícím šampionátu ve Falunu, kam se nominoval, i když není stálým členem reprezentace a přípravu si řídil sám, by se chtěl znovu dostat do bojů o přední příčky.

Hokejový útočník Patrik Eliáš přispěl v úterním utkání NHL gólem k výhře New Jersey 2:1 po samostatných nájezdech nad Buffalem a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Třebíčský rodák jako jediný hráč Devils překonal v brance Sabres Michala Neuvirtha. Český gólman, třetí hvězda zápasu, kryl v utkání 34 střel, ale v závěrečném rozstřelu nechytil ani jeden nájezd.

Hokejisté beznadějně poslední Slavie a prakticky jistého vítěze základní části Třince se dnes od 18:15 utkají v předehrávce 50. extraligového kola. Oba soky dělí 63 bodů, Oceláři nepřenechali ve vzájemných duelech sezony Pražanům zatím ani jediný. Favorit je tak jasně daný.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha čeká utkání, které rozhodne o úspěšnosti sezony. V Montpellieru svedou přímý souboj o postup ze skupiny Evropské ligy, čímž by vyrovnaly loňské historické maximum. K tomu potřebují ve Francii jakkoli zvítězit či prohrát maximálně o deset bodů.

Útočník Jakub Řezníček by měl v jarní části sezony hostovat v pražské Spartě. Šestadvacetiletý fotbalista Mladé Boleslavi dosud byl na hostování v Příbrami. Podle serverů Sport.cz a iSport.cz se všechny kluby dohodly a k dotažení přestupu zbývá jen Řezníčkovo úspěšné absolvování zdravotní prohlídky.

Koulař Tomáš Staněk si na halovém atletickém mítinku v Lodži vylepšil osobní rekord na 20,94 metru a vrátil se do čela letošních evropských tabulek. O tři centimetry překonal sobotní výkon Srba Asmira Kolašinace, na světě jsou lepší jen Američané Ryan Whiting a Ryan Crouser. Právě za Whitingem, který posunul světové maximum roku na 21,80, obsadil Staněk v Polsku druhé místo.

Počasí:

Bude zataženo až oblačno, se slabým sněžením nebo mrholením, srážky mohou místy namrzat. Teploty -1 až +3 °C, při malé oblačnosti kolem 5 °C.

Kvalita ovzduší se v Moravskoslezském kraji zhoršila. Imisní limit je překročen na čtyřech místech dvojnásobně,nejvíce v Havířově a Věřňovicích.