Denní souhrn zpráv

Sobotka žádá norskou premiérku o posouzení kauzy Michalákových

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na norskou premiérku se žádostí o důkladné posouzení případu bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly jejich matce. Požaduje, aby norský sociální úřad či soudy rozhodovaly "objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny". Norská strana zareagovala nótou. Norské úřady podle ní mají zájem v kauze přímo spolupracovat s českými. Sobotka to řekl po svém jednání s norskou velvyslankyní. Podle Sobotky jsou na tahu nyní norské úřady a soud, česká strana musí na jejich rozhodnutí vyčkat. Michaláková požádala v Norsku o přezkoumání svého případu a o svěření synů do péče. "Podnikli jsme už všechny kroky pro to, aby norská vláda a úřady věděly, že české úřady celou věc pečlivě sledují, jsou připraveny poskytnout maximální součinnost, pokud jde o možné předání péče o děti sem do ČR," dodal premiér.

Podle Chalánkové norský postup míří k adopci hochů Michalákových

Norská sociální služba se snaží podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) postupně vytěsnit matku bratrů Michalákových z jejich života a usiluje o adopci hochů v Norsku. Pokud by česká diplomacie se svými kroky k návratu dnes devítiletého Denise a šestiletého Davida do Česka neuspěla, chce poslankyně požádat Sněmovnu o podání žaloby na Norsko. Chalánková to řekla novinářům. O schůzku žádá norskou velvyslankyni. Norská sociální služba odebrala Michalákové a jejímu tehdejšímu manželovi děti v květnu 2011 kvůli podezření na násilí a sexuální zneužívání. Oznámení policie odložila, obvinění nepadlo. Matka mohla děti vídat dvakrát ročně po dvou hodinách, v úterý norská sociální služba schůzky zkrátila na 15 minut.

Na vědu půjde podle Bělobrádka letos nejvíc peněz v historii

Na vědu a výzkum půjde podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) letos nejvíce peněz v historii, a to 26,9 miliardy korun. Je to o 1,2 miliardy více než loni. Meziročně se jedná o navýšení o 300 milionů. O dalších 0,9 miliardy byl letošní rozpočet navýšen už loni. Vláda je podle Bělobrádka také připravena letos na základní a aplikovaný výzkum uvolnit dalších 600 milionů, a to na základě kontroly vědeckovýzkumných center. Vicepremiér to řekl na tiskové konferenci. Problém Bělobrádek nevidí v přísunu peněz, výzkum a vědu prý trápí spíše systém a jeho efektivita. Pokud se podle Bělobrádka bude i dále zvyšovat rozpočet na vědu, musí se peníze z veřejných zdrojů využít efektivně. Chtěl by proto zřídit centrální autoritu, čili ministerstvo nebo úřad, který by financování vědy řídil.

Prezident Zeman jmenoval 26 nových soudců obecných soudů

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 26 nových soudců obecných soudů. Nejvíce jich zamíří do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Jména Zemanovi navrhla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a schválila vláda. U obecních soudů je stále mírný nedostatek soudců. Prezident na nově jmenované soudce apeloval, aby přispěli ke zrychlení soudních řízení.

Podle NS stát počítá špatně platy soudců, asi se budou dorovnávat

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že ministerstvo práce nepoužívá při stanovování platů soudců a zákonodárců správný statistický údaj. Verdikt, jehož odůvodnění NS podle mluvčího Petra Knötiga ještě nezveřejnil, zřejmě otevírá cestu ke zvýšení platů ústavních činitelů o několik tisíc korun měsíčně, a to nejspíš i zpětně. Ministerstvo práce a sociálních věcí je připraveno se rozhodnutím NS řídit.

Chládek: Zeman výrok o inkluzi nesměřoval na tělesně postižené

Prezident Miloš Zeman při svém výroku o handicapovaných dětech nehovořil o tělesně postižených, řekl po jednání s prezidentem ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). S rozhovoru po jmenování rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřicha Smetany podle Chládka vyplynulo, že Zeman měl na mysli především středně těžké a vážné případy handicapu. "Jak jsem pochopil pana prezidenta, tak je to mířeno na děti, které vlastně mentálně nemají na to, aby mohly být v hlavním vzdělávacím proudu a potřebují speciální péči," uvedl Chládek.

Zeman se před týdnem při návštěvě Pardubického kraje vyjádřil, že společné vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí je "neštěstím pro obě strany". O den později se na něj kvůli tomu snesla vlna kritiky od politiků, odborníků i představitelů organizací pracujících s handicapovanými. Celá debata měla vzniknout kvůli obavě z rušení speciálních a praktických škol. Tento krok však ministerstvo neplánuje.

Sněmovna podpořila vznik centrálního registru přestupků

Sněmovna podpořila zavedení centrálního registru vybraných přestupků. Vládní novela zákona o přestupcích, kterou chce vláda lépe bojovat s drobnou kriminalitou, by taky zvýšila pokuty za opakované spáchání přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. Předloha míří k posouzení do ústavně-právního výboru. Přísnější trestání recidivy se má podle návrhu týkat například drobných krádeží, opakovaného rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství či méně závažných ublížení na zdraví. Za předlohu se postavili v krátké debatě někteří vládní i opoziční poslanci.

Žalobu Hermana na výpověď z ÚSTR znovu projedná obvodní soud

Městský soud v Praze v odvolacím jednání zrušil verdikt, podle kterého bylo odvolání nynějšího ministra kultury kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) protiprávní. Případ se vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 3. Podle Hermana byl při odvolání v dubnu 2013 porušen zákoník práce a výpověď nebyla projednána s odbory. ÚSTR s tím nesouhlasí. Podle odvolacího soudu by měla předchozí instance doplnit dokazování a zabývat se hlavně okolnostmi Hermanovy výpovědi. "Pokud jde o platnost výpovědi, je nutno zkoumat, zda byla řádně udělena," řekl soudce René Fischer.

Primátoři sedmi aglomerací budou usilovat o více peněz z fondů EU

Primátoři sedmi městských aglomerací se v Brně dohodli, že budou v novém dotačním období usilovat o více peněz z fondů Evropské unie. Alokováno zatím mají 38 miliard korun, získat chtějí 65 miliard, řekl novinářům brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Primátoři Brna, Prahy, Plzně, Hradce Králové společně s Pardubicemi, Chomutova s Ústím nad Labem, Olomouce a Ostravy budou o navýšení peněz vyjednávat především s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem školství. Všech devět primátorů v Brně podepsalo memorandum o společném postupu při čerpání peněz. Primátoři jednali také o stavu územních investic v jednotlivých městech a o možnostech, jak některé z nich vzájemně propojit.

ČNB nebude podle analytika déle plnit inflační cíl dvě procenta

Česká národní banka (ČNB) nebude dlouhodobě schopna dostat inflaci ke svému dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Důvodem bude především přetrvávající tlak ze zahraničí na pokles cen. Vyplývá to z vyjádření hlavního analytika České spořitelny Davida Navrátila na setkání s novináři. Centrální banka tak má podle něj možnost buď po nějakou dobu rezignovat na plnění svého inflačního cíle, nebo oslabit ještě více korunu s rizikem, že za nějakou dobu bude muset k tomuto kroku přistoupit znovu.

Sazby hypoték klesly opět na rekordní minimum 2,37 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku loni v prosinci klesla na 2,37 procenta a dostala se na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v listopadu 2014, kdy průměrná sazba činila 2,44 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Tržby automobilky Tatra vzrostly o 24 procent na 3,7 miliardy Kč

Tržby kopřivnické automobilky Tatra v loňském roce těsně překročily 3,7 miliardy korun. Oproti roku 2013, kdy měla Tatra tržby tri miliardy korun, je to nárůst o 24 procent. Tatra vyrobila 821 vozů, o 58 více než v roce 2013. Prodala 850 vozidel, v předchozím roce 722. Předběžné hospodářské výsledky dnes ČTK sdělil Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Tatra Trucks, jíž automobilka patří.

Stát loni vyplatil stranám půl miliardy, nejvíce dostala ČSSD

Stát loni vyplatil politickým stranám a hnutím na příspěvcích více než půl miliardy korun. Nejvíce peněz poslalo ministerstvo financí sociálním demokratům, s odstupem následují komunisté a občanští demokraté. Pravidelné příspěvky na činnost stran byly přes 488 milionů, za jarní volby do Evropského parlamentu směřovalo ze státní pokladny na stranické účty dalších 42 milionů korun. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí.

Sociální demokraté dostali minulý rok od státu více než 150 milionů korun, KSČM téměř 89 milionů a ODS přes 68 milionů. Hnutí ANO obdrželo něco přes 59 milionů, TOP 09 zhruba o deset milionů méně. Dalších 46 milionů ze státního rozpočtu putovalo lidovcům, hnutí Úsvit si přišlo na 23 milionů. Z menších stran získali nárok na příspěvek například zelení, piráti, Starostové a nezávislí, Strana svobodných občanů nebo několik regionálních sdružení. Celkem dosáhlo na státní dotace 24 subjektů.

Ministr Brabec chce zřídit "malou Kobru", šetřit bude hlavně krádeže kovů

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zřídit speciální tým, který se bude zabývat krádežemi kovů a další kriminalitou v odpadech. Pokud by řešil organizovaný zločin, spolupracoval by se zvláštním daňovým útvarem Kobra. Brabec to řekl v rozhovoru s ČTK. Jednotka by měla působit při České inspekci životního prostředí a pracovat napříč dalšími resorty - ministerstvy vnitra, financí i průmyslu. Cílem "malé Kobry", jak se týmu pracovně přezdívá, má být podle Brabce významné omezení krádeže kovů a s nimi spojených možných milionových daňových úniků.

Z policejních sborů nejčastěji kontroly sběren provádí pořádková policie. Loni například při dvou velkých akcích po Česku zajistili přes 4,3 tuny kovů, které nejspíš pocházely z krádeží na železnici. Zloději každoročně dráhám způsobují mnohamilionové škody. Pomoct by měla nová vyhláška, podle které zřejmě od 1. března lidé dostanou za odevzdaný kovošrot zaplaceno pouze bezhotovostně.

Soud chce od USA záruku, že muže viněné z terorismu nebudou mučit

Pražský městský soud zatím nerozhodl o přípustnosti vydání trojice údajných spolupracovníků teroristů do USA. Čeká totiž na ujištění Spojených států o tom, že muži v případě vydání nebudou mučeni, podrobeni nelidskému zacházení či umístěni do samovazby. Na jednání to uvedl předseda senátu Luboš Vrba, který vyslechl všechny tři zadržené. Ti vydání do USA i svou údajnou trestnou činnost odmítli. USA viní Alího Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Pozvánky nejvíc zvýšily účast na screeningu rakoviny střeva

Pozvánky na preventivní vyšetření rakoviny zabraly, víc lidí přišlo hlavně na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, kde dosud byla účast minimální. Ukázala to první souhrnná data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jež získala ČTK. Pojišťovny zvou na screeningy od loňského ledna ty pojištěnce, kteří na prevenci v daném intervalu nebyli. Dopis s pozváním pošlou letos v prvním pololetí znovu těm, kteří na první pozvánku nereagovali. VZP v projektu rozloženém na 1,5 roku pozve celkem 1,2 milionu mužů a žen. Letos za tři čtvrtletí jich pozvala 1,173.575 na kolorektální screening, z nich přišlo na vyšetření 208.726, úspěšnost pozvánek byla 17,8 procenta. Na screening rakoviny děložního hrdla pozvala 467.293 žen, z nich se dalo vyšetřit 45.612, úspěšnost pozvánek byla 9,8 procenta. Na mamografický screening pozvala 414.197 žen, z nich podstoupilo vyšetření 67.1275, úspěšnost pozvánek byla 16,2 procenta.

Osobností roku ve výtvarném umění je Zbyněk Baladrán

Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2014 získal jednačtyřicetiletý Zbyněk Baladrán. Porota jej ocenila za sérii menších výstav v ČR i zahraničí. Baladrán je jednou z nejvýraznějších postav současné české výtvarné scény, i když jej širší veřejnost možná příliš nezná. V první desítce umělců se letos objevili ještě Avděj Ter-Oganjan, Michal Kalhous, Krištof Kintera, Milan Grygar, Václav Girsa, Marek Meduna, Vratislav Karel Novák (in memoriam), Petr Kvíčala a Lenka Vítková.

Zbyněk Baladrán měl v loňském roce samostatné výstavy v Mnichově, francouzském Delme i Praze. Vedle toho byl jedním z kurátorů skupinové výstavy Zpráva o výstavbě vesmírného modulu v newyorském New Museum. Jako architekt expozice se podílel i na řadě muzejních výstav - od přehlídky Zbyňka Sekala v Západočeské galerii v Plzni přes výstavu Josef Váchal: Magie hledání v Galerii hlavního města Prahy až po aktuální výstavu Brněnský Devětsil v Moravské galerii v Brně. Baladrán je členem sdružení Tranzitdisplay a zastupuje ho pražská galerie Hunt Kastner.

Tisícistránková publikace nabízí historii domácího komiksu

Dosud nejrozsáhlejší a nejdůkladnější zmapování historie domácího komiksu nabízí obsáhlá dvoudílná publikace, která vyšla ve středu. Dějiny československého komiksu vznikaly v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ve spolupráci s dalšími odborníky z akademického prostředí. Tisícistránkovou práci, kterou doprovází pět stovek ilustrací, vydává nakladatelství Akropolis. Za týden ji představí na tiskové konferenci, sdělil za vydavatele Pavel Turner. Dvě výkladové knihy doprovází rejstříková brožura. Komplet sleduje vývoj a osudy komiksové formy na území dnešního Česka a Slovenska od jejích počátků v česky a slovensky psaném periodickém tisku pozdního Rakousko-Uherska až po překotný rozvoj po roce 1989. Publikace podle autorů zároveň nabízí příležitost k poupravení či vyvracení mnoha tradovaných zjednodušení či omylů, týkajících se malého významu či přerušované kontinuity místní komiksové tradice. V kontextu slovenském se jedná o vůbec první takto koncipovanou historiografickou práci.

Obrazy Štyrského a Toyen se po 80 letech vrátily do Mánesa

Slavná díla českých surrealistů Jindřicha Štyrského a Toyen budou od čtvrtka do 1. února vystavena v pražské galerii Mánes. Obrazy zapůjčené z francouzské sbírky Géraldiny Galateauové v Mánesu představí galerie Adolf Loos Apartment and Gallery. Výstavu pořádá při příležitosti otevření malé výstavní síně v Mánesu, který celý prošel rekonstrukcí, a také jako připomínku 80. výročí první výstavy Skupiny surrealistů v ČSR.

Laterna magika připravuje hru podle románů Julese Verna

Novinkou pražské Laterny magiky na Nové scéně Národního divadla bude 19. února inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna. Inscenace s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele, zejména z oblíbeného titulu Tajuplný ostrov. Má být holdem průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás, oznámil ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Diváci podle něj zjistí, co se stane, když se tým filmařů z počátku 20. století vedený roztržitým režisérem rozhodne zpracovat osudy Vernových hrdinů. Do natáčení navíc zasáhne sám proslulý autor a jeho autoritativní manželka.

Sport

Sedmý tenista světa Tomáš Berdych potvrdil roli favorita a porazil Rakušana Jürgena Melzera ve 2. kole Australian Open ve třech setech 7:6, 6:2 a 6:2. Do 3. kola v Melbourne postoupily i Karolína Plíšková a Lucie Hradecká, naopak pro Kláru Koukalovou a Kateřinu Siniakovou grandslamový turnaj skončil.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo, místy mrholení nebo slabý déšť. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.