Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman podepsal zákon o platech ústavních činitelů

Platy ústavních činitelů se od ledna zvýší zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora bez náhrad vzroste o 1700 na 57.600 korun. Platy soudců a státních zástupců vzrostou o asi deset procent. Předlohu zákona podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Pokud by parlament úpravu neschválil, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení o 26 procent. Úřady by navíc neměly zákonný podklad, jak počítat soudcovské platy. Sněmovna návrh, který prosazovali sociální demokraté, schválila počátkem prosince, senátoři se následně rozhodli, že se novelou platového zákona nebudou zabývat. Tím ji poslali k posouzení prezidentovi.

Hovory z Lán v ČRo zřejmě končí, Zeman odmítá předtáčení

Rozhlasový pořad s prezidentem republiky Hovory z Lán v Českém rozhlase zřejmě skončí. Generální ředitel ČRo Peter Duhan rozhodl, že má být vysílán jako předtáčený, a informoval o tom prezidenta Miloše Zemana dopisem. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček sdělil, že hlava státu na to nepřistoupí. Předtáčení nebo zpoždění pořadu Zeman odmítl už dříve. Prezident v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Sněmovna o rok odložila DPH na stavební pozemky

Sněmovna podle očekávání přistoupila na návrh Senátu a v novele zákona o DPH o rok odložila zavedení 21procentní daně na stavební pozemky. Současně změkčila podmínky pro nově zavedená kontrolní hlášení k dani. Firmy tak budou hlášení posílat do 25. dne následujícího měsíce, zatímco živnostníci jednou za čtvrt roku. Původní návrh pro obě kategorie počítal s měsíčním hlášením. Předloha také ponechává limit pro povinnou registraci k dani na současném milionu korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) poslancům řekl, že ministerstvo s oběma senátními návrhy souhlasí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) koalice doporučila svým poslancům, aby hlasovali pro senátní verzi novely zákona. Podle něj je tato verze přijatelnější pro podnikatele. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Předlohu opět kritizovaly opoziční ODS i TOP 09. Předseda ODS Petr Fiala i místopředseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát označili zákon za špatný.

Zdravotní pojišťovny nebudou muset zveřejňovat smlouvy

Zdravotní pojišťovny nebudou zatím muset zveřejňovat individuální smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Sněmovna přijala senátní úpravu takzvané lázeňské novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která tuto pasáž vypouští. Předloha prodlouží některým pacientům pobyty v lázních na účet zdravotní pojišťovny a má přinést lázeňství asi půlmiliardu korun ročně navíc. Míří k podpisu prezidentovi Milošovi Zemanovi. Zveřejňování smluv prosadil do vládní novely ve Sněmovně lidovec Ludvík Hovorka. Upozorňoval na to, že některá zdravotnická zařízení dostávají v současnosti výrazně vyšší úhrady za stejné výkony než většina ostatních. Úpravu kritizovaly lékařské organizace, v Senátu narazila. Ministerstvo zdravotnictví chystá jinou úpravu k transparentnosti smluv, měla by zavést sankce. Podle Němečka by ji vláda měla dostat do půlky ledna.

Pyrotechnici začali čistit okolí muničních skladů u Vrbětic

Pyrotechnici začali čistit uzavřené okolí areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Devítidenní bezpečnostní lhůta, kdy se z areálu neozval žádný výbuch, uplynula v noci na pondělí. Zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková ráno řekla, že policejní a vojenští specialisté začnou s čištěním lesů a luk v okolí obcí uvnitř oblasti, která je uzavřená páskami. Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují v areálu. Ostatní munici uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu. Sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu explodoval ve vrbětickém muničním areálu 3. prosince. V polovině října vybuchl sklad číslo 16 s 58 tunami munice i zbraní. Po říjnové explozi byl areál vyčištěn tak, aby bylo možné z něj munici odvézt. Transport ale překazil prosincový výbuch. Celkově je v areálu uskladněno asi 1000 tun munice.

Úřady práce budou dál využívat OKsystem

Úřady práce budou i v příštích dvou letech používat pro vyřizování dávek a agendy zaměstnanosti dosavadní informační systémy od firmy OKsystem. Smlouvy se společností na roky 2015 a 2016 uzavřelo ministerstvo práce. Sdělil to jeho mluvčí Petr Habáň. Neuvedl ale, kolik za provoz v roce 2015 a 2016 resort zaplatí. Ministerstvo zatím vyhlásilo tři tendry ze čtyř na nový informační systém, který by chtělo mít od roku 2017. Odhadovaná cena těchto tří částí je 1,19 miliardy korun bez DPH. Úřady práce zavedly od ledna 2012 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) pro část agend nový systém. Ten jim ale antimonopolní úřad kvůli pochybením při výběru dodavatele zakázal používat. Úředníci se tak museli na počátku letoška vrátit ke staronovému OKsystemu, smlouvy na něj byly ale jen do konce roku. Úřady tak dosud nevěděly, jak budou od ledna dávky či agendu nezaměstnanosti zpracovávat.

NKÚ: Ministerstvo zemědělství plýtvalo při proplácení poradenství a propagace

Puzzle za půl milionu korun, vějíře nebo umělohmotná zvířátka nakoupilo ministerstvo zemědělství jako propagační předměty z dotací. Jejich informační hodnota je přitom nulová. Celkem tak ministerstvo utratilo milion. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na poskytování dotací z Programu rozvoje venkova v letech 2007 až 2013. Našel nedostatky i ve vyplácení poradenství. Mze však uvádí, že unii ani státnímu rozpočtu nebyla způsobena finanční ztráta. "NKÚ zkontroloval i 86 konkrétních projektů za 127 milionů korun. Nedostatky objevil u dotací za téměř osm milionů korun, což představuje víc než šest procent kontrolované částky," informovala o výsledcích kontroly mluvčí NKÚ Olga Málková. V jiném projektu ministerstvo zaplatilo 595 tisíc korun za poradenské služby. Kontrolorům ale podle Málkové nepředložilo žádný výstup projektu, ani nedoložilo, o jaké služby se vlastně jednalo. Dále si ministerstvo dalo za 4,1 milionu korun zpracovat dvě analýzy, jak lépe spravovat program. Z 18 doporučení, která z nich vyplynula, v praxi resort využil jen tři. "Jedna rada tak vyšla na téměř 1,4 milionu korun," shrnula Málková.

Dárci poslali na dobročinnost kolem 17 milionů DMS

Dárci v Česku poslali od roku 2004 na dobročinnost už kolem 17 milionů dárcovských textových zpráv. Za deset let fungování tohoto projektu takto na prospěšné účely poskytli přes 430 milionů korun. DMS jsou český vynález, v provozu jsou od dubna 2004. Jen loni lidé těchto zpráv odeslali víc než 1,29 milionu za skoro 36 milionů korun. Uvedla to šéfka Fóra dárců Klára Šplíchalová. "Také letos očekáváme kolem milionu DMS. Prosinec bývá vždy silný. Konají se velké akce jako adventní koncerty, byl benefiční koncert The Tap Tap pro Jedličkův ústav a 28. prosince bude přímý přenos koncertu na podporu dětí," upřesnila Šplíchalová. Poprvé lidé mohli poslat dárcovskou textovou zprávu o Velikonocích 2004 do sbírky Pomozte dětem. Do konce roku 2013 na číslo 87777 odešlo celkem 16,02 milionu DMS. Vybralo se na nich 433,56 milionu korun. V prvních deseti měsících letošního roku bylo zpráv kolem 700.000. Přesné údaje za letošní rok bude mít Fórum dárců v polovině ledna.

Strážníkovi z Vysokého Mýta hrozí za vraždu až výjimečný trest

Pardubická policie obvinila dvaačtyřicetiletého muže z vraždy. Podle kriminalistů ve Vysokém Mýtě zastřelil jednoho muže a dalšího vážně zranil. Podle ČTK střílel zřejmě místní strážník. Obviněnému muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný. Muž se o víkendu s přáteli domáhal vstupu zdarma do zábavního podniku v Pivovarské ulici. Ochranka to ale odmítl, poté vznikla strkanice a zazněly výstřely. Starosta města František Jiraský uvedl, že skutečně šlo o městského policistu, který je držitelem zbrojního pasu, měl u sebe soukromou zbraň a nebyl v době incidentu ve službě. Podobnou tragickou událost nikdo ve městě nepamatuje a strážník byl prý bezproblémový. Vážně zraněný muž je v péči lékařů pardubické nemocnice.

Ozbrojený lupič přepadl velkoobchod v Pardubicích

Ozbrojený lupič ráno přepadl velkooobchod s potravinami JIP v Pardubicích a ukradl tržbu. Policie po pachateli, kterému hrozí deset let ve vězení, pátrá. V regionu kontrolují řidiče policejní hlídky v neprůstřelných vestách a se samopaly. Uvedla to policejní mluvčí Eva Maturová. Patrně jde nejméně o milion korun, neboť se případem zabývají krajští kriminalisté. Mluvčí ale výši ukradené hotovosti neuvedla. Loupež se stala v Hradištské ulici. Lupič hrozil zaměstnancům firmy zbraní, proto mu peníze vydali.

Pražští policisté dopadli údajné pachatele statisícové loupeže

Pražští policisté dopadli dvojici mužů, kteří v polovině prosince pracovníkům bezpečnostní agentury u hostivařského nákupního centra údajně uloupili přes 700.000 korun. Mužům, které zadržela zásahová jednotka, je 30 a 31 let. Policie u nich většinu peněz z lupu objevila. V případě prokázání viny jim hrozí až 12 let vězení. Stejná sazba se vztahuje i na jejich údajného komplice, zaměstnance oloupené agentury. Uvedl to policejní mluvčí Tomáš Hulan. Zdůraznil, že policistům se pachatele podařilo dopadnout už po čtyřech dnech. Ozbrojená maskovaná dvojice přepadla pracovníky bezpečnostní agentury 12. prosince večer, kdy jim vzala kufr s přepravovanou hotovostí.

V Nejdku zemřel při požáru bezdomovec

V Nejdku na Karlovarsku ráno zemřel bezdomovec při požáru přístřešku, pod nímž bydlel. Vybuchla v něm plynová lahev. Hasiči požár zlikvidovali za několik hodin, muži už ale nebylo pomoci, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. "Bydlel v přístřešku, částečně z igelitů, a přitápěl si propanbutanovou lahví. Zatím z nezjištěných příčin začal přístřešek hořet a následně tlaková lahev praskla," uvedl Kasal. Místo prohledali hasiči a následně i policie se psem, ale další oběti nenašli.

V Praze se představí tenorista Juan Diego Flórez

V Praze se představí peruánský tenorista Juan Diego Flórez. Za doprovodu Prague Philharmonia pod vedením Christophera Franklina v Obecním domě uzavře své evropské turné Tour L'Amour. Program nabídne árie z oper Adama, Delibese, Masseneta, Gounoda či Donizettiho. Doplní ho předehry, baletní hudba z Berliozových Trójanů a také taneční Farandole z Bizetovy orchestrální suity Arlézanka. Flórez v prosinci 2012 v Praze společně s klavíristou Vincenzem Scalerou nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů.

Půlnoční mše se bude sloužit v desítkách pražských kostelů

Ve čtyřech desítkách pražských kostelů budou moci lidé na Štědrý den navštívit půlnoční bohoslužbu. V katedrále svatého Víta na Hradčanech ji bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Do kostelů a chrámů na Starém městě a Hradčanech Pražané směřují nejraději, pojí jejich návštěvu s procházkou historickým centrem města. Na Hradčanech je možné půlnoční mši navštívit také v klášterním kostele sv. Benedikta nebo ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého. Z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Křižovnické ulici bude půlnoční přenášet Český rozhlas, ve staroměstském kostele sv. Havla v Havelské ulici bude půlnoční mše s gregoriánským chorálem. V bazilice sv. Jakuba v Malé Štupartské doprovodí půlnoční bohoslužbu Rybova mše. Na Malé Straně se bude v kostele sv. Tomáše půlnoční sloužit v češtině a angličtině, setkání věřících o půlnoci nabízí i kostel Panny Marie pod řetězem nebo kostel Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského. Tam bude půlnoční mše se zpěvem koled.

Bezdomovci v Praze dostanou na Štědrý den večeři i nadílku

Bezdomovci v Praze dostanou na Štědrý den večeři i nadílku. Nejčastěji půjde o různé potraviny, oblečení nebo hygienické potřeby, pro matky s dětmi z azylového domu jsou připravené i hračky. Přesný počet lidí bez domova v Praze není možné určit, podle odhadů odborníků je jich kolem 4000. Přes rok mohou využívat asi 800 míst v různých azylových domech a sociálních zařízeních. Na zimu je připravených podle potřeby až dalších 400. Štědrovečerní večeři dostanou lidé v azylových domech a noclehárnách. Kromě večeře dostanou potřební také nadílku. V azylových domech CSSP jsou pro ně připravené potraviny, například čočka nebo těstoviny. Klienti pražské charity si budou moci odnést tašku se základními potřebami; například ponožkami, spodním prádlem, rukavice, hygienickými potřebami a potravinami.

Fakulta chce ukázat objevenou rotundu veřejnosti

O záchranu a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně, kterou historikové dlouho považovali za zničenou, se zasazují experti z mnoha různých oborů. Románská památka v areálu budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK potřebuje další archeologický průzkum, čekají ji restaurátorské a stavební práce a náklady na její obnovu jsou deset milionů korun. Většinu potřebných peněz by organizátoři chtěli získat z evropských zdrojů, přispět mohou ale i zájemci, které oslovuje historie či nadšení pro obnovu historického dědictví. Na oplátku mohou v románské stavbě nechat své poselství pro příští generace, uvádí se na speciálně vytvořené webové stránce http://www.nase-rotunda.cz. Cílem projektu není jen záchrana památky, ale i její zpřístupnění. Fakulta zažádala o podporu v rámci projektu Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví, který spolufinancují evropské fondy a takzvané norské fondy. Pětinu peněz ale chtějí organizátoři vybrat sbírkou.

Památkáři opraví v lednickém parku historické mosty

Památkáři opraví do března příštího roku v parku zámku v Lednici na Břeclavsku šest mostů vedoucích přes Zámecký rybník k vyhledávané vyhlídkové věži Minaret. Na sto let starých mostech, z nichž nejdelší jsou přes 30 metrů dlouhé, dělníci vymění dřevěné trámy, řekla kastelánka Ivana Holásková. Práce přijdou na tři miliony korun a uhradí je památkový ústav. Park lednického zámku tvoří nejen vzácné dřeviny, ale i četné historické stavby. Jde o tzv. salety, které byly postaveny, aby jej krášlily. Ročně park navštíví 1,5 milionu lidí. Vstup do něj je celoroční a zdarma. K nejvýznamnějším saletům v tomto areálu patří šedesát metrů vysoká vyhlídková věž Minaret. ednický zámek je spolu s parkem zapsaný od roku 1997 na seznamu památek UNESCO. Zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě. Letos jej navštívilo přes 373.000 turistů, což je o 42.000 více než loni.

Za dva roky se v Praze opět roztočí letenský kolotoč

Za dva roky se na Letné v Praze znovu roztočí původní letenský kolotoč, který je nejstarším takovým exponátem na světě. Památku před deseti lety získalo Národní technické muzeum v Praze, které nyní shání peníze na jeho opravu. Uvedl to ředitel muzea Karel Ksandr. Na opravu, která vyjde na sedm milionů korun, mohou přispět i lidé ve veřejné sbírce. Historie letenského podlahového kolotoče začíná v roce 1892, o dva roky později byl přenesen do Prahy. Naposledy se na něm Pražané mohli svést v roce 2006, kdy byl kvůli špatnému stavu uzavřen. Do současnosti se dochovala nejen stavba, ale i koně, které mají na sobě pravou koňskou kůži. Nejzachovalejší kůň, který nese jméno Flóra, už prošel rukama restaurátorů, a zůstane vystaven v expozicích muzea. Dochovala se na něm i původní, více než 120 let stará kůže.

Sport

Anketa Sportovec roku letos nemá jasného favorita. Z uplynulé sezony má Česká republika dvě olympijské vítězky rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a snowboardistku Evu Samkovou, trojnásobného olympijského medailistu v biatlonu Ondřeje Moravce či vítězku tenisového Wimbledonu a Fed Cupu Petru Kvitovou. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety, v níž hlasovalo 199 žurnalistů, se uskuteční dnes od 21:40 v pražském hotelu Hilton v přímém přenosu České televize.

Brankář Petr Čech v zimě z Chelsea s největší pravděpodobností neodejde. V rozhovoru pro deník Sport to prohlásil agent dvaatřicetiletého fotbalisty Viktor Kolář. Čech přišel v Chelsea o pozici jedničky v létě po příchodu belgického gólmana Thibauta Courtoise. S Chelsea má smlouvu do léta 2016, zatím v sezoně odchytal pět zápasů a v létě je připraven svou pozici řešit. Zájem o Čecha projevily mimo jiné Barcelona a Real Madrid, kde působí bývalý kouč Chelsea Carlo Ancelotti. Nedávno se také spekulovalo o zájmu Arsenalu a Liverpoolu.

Jakub Voráček v hokejové NHL zařídil dvěma góly výhru Philadelphie 4:3 v prodloužení ve Winnipegu a udržel si první místo v kanadském bodování.

Václav Janáček získal potřetí v řadě titul žokeje šampiona ve Španělsku. Další prvenství mu pojistilo zrušení příštích dostihů na závodišti Dos Hermanas u Sevilly. Nyní ho však čeká několik týdnů pauzy kvůli plánované operaci ramena. Janáček má na kontě již devět titulů žokeje šampiona, které získal ve třech zemích. Před angažmá ve Španělsku pětkrát kraloval na českých rovinových drahách, na kterých vyhrál v letech 2006 až 2010, slovenský titul přidal v roce 2010.

Lyžaři v Jihočeském kraji mohou vyrazit na sjezdovky do středisek na Prachaticku na Kvildu nebo na Zadov. Areál na Lipně zatím stále čeká na zahájení provozu. Někteří lidé také jezdí do rakouského střediska Hochficht, které se nachází těsně za hranicemi. Provozovatelé areálů doufají, že se v nejbližších dnech zlepší počasí, a umožní tak lepší podmínky pro lyžování.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, místy déšť. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem 3.

V celém Česku s výjimkou jižní a východní Moravy bude od dnešního rána do úterního odpoledne foukat silný vítr. Může mít nárazy až 90 kilometrů v hodině, na horách až kolem 110 kilometrů za hodinu. Lidé by tak měli omezit túry a nevydávat se zejména na hřebeny hor. Ve své výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).