Denní souhrn zpráv

Lidé evakuovaní z Haluzic a Lipové u muničního skladu mohou domů

Policie v neděli krátce po poledni ukončila evakuaci obcí Haluzice a Lipová u muničního skladu na Zlínsku. Do svých domovů se může vrátit 400 lidí, kteří je museli opustit v pátek večer. Policie zrušila i evakuaci areálu Vlárských strojíren. Pyrotechnici v areálu muničního skladu preventivně zkontrolovali několik objektů a velitel zásahu poté evakuaci ukončil, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Starostové evakuovaných obcích chtějí od státu kompenzace.

Babiš: Druhý sklad ve Vrběticích nevybuchl náhodou

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že druhý sklad munice ve Vrběticích na Zlínsku nevybuchl náhodou. Řekl to v České televizi (ČT). Firma Imex Group, která užívala oba vybuchlé sklady, je podle něj velmi kontroverzní. Podobným problémům podle Babiše firma čelila v Bulharsku, zbraně podle něj vyvážela například do Konga, pro které platí zbrojní embargo. Podle právníka firmy Radka Ondruše ale ministr lže a firma chystá žalobu. Ve vojenském areálu na Zlínsku vyletěly do povětří dvě budovy s uskladněnou municí. První 16. října, druhá minulou středu. Při první explozi zemřeli dva lidé. Obě budovy si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Věc nyní vyšetřuje policie.

Vláda navýší počet vojáků hlídajících muniční areál na Zlínsku

Vláda navýší o 350 počet vojáků, kteří hlídají muniční areál na Zlínsku. Po sobotním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu ve Slavičíně to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr obrany Martin Stropnický upřesnil, že v areálu tak bude působit 450 vojáků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) doplnil, že žádost o navýšení počtu vojáků dostane vláda v pondělí. Chovanec předpokládá, že kabinet návrh schválí. Předseda vlády současně uvedl, že v plánu dál zůstává odvoz munice z areálu. Kabinet by podle něj měl v příštím roce prosadit revizi legislativy tak, aby platila přísnější kritéria k jakémukoliv skladování a nakládání munice na území Česka. Problematiku bude podle Sobotky řešit už bezpečnostní rada na zasedání 22. prosince.

Babiš: Sobotka při jednání o mzdách poslanců podrazil koalici

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše při jednání o platech zákonodárců podrazil koalici, své poslance i opozici. Choval se absolutně populisticky. Babiš to řekl v Otázkách Václava Moravce na ČT. Babiš zopakoval svůj názor, že sociální demokracie nechtěla řešit zvyšování platů před komunálními volbami, a tak se věc začala řešit pozdě. Na koaliční radě 12. listopadu podle něj premiér uvedl, že si představuje růst platů ústavních činitelů v příštím roce mezi 3,5 a 26 procenty. Pověřil předsedy koaličních klubů, aby to projednali s opozicí. Sněmovní rozpočtový výbor se pak dohodl na růstu platů o 14,4 procenta. Pak podle Babiše premiér prohlásil, že takové zvýšení je nepřijatelné. Sobotka Babišovo tvrzení popírá. Na všech jednáních o platech prý zastával názor, že mzdy ústavních činitelů nesmí růst rychleji než platy zaměstnanců veřejného sektoru. Sám pak hlasoval pro zhruba tříprocentní nárůst.

TNS Aisa: Obliba prezidenta Miloše Zemana významně poklesla

Obliba Miloše Zemana po necelých dvou letech v prezidentském úřadu výrazně klesla a ani jeho dřívější voliči nesouhlasí s jeho politikou a postoji. Vyplývá to z průzkumu společnosti TNS Aisa, který zveřejnila Česká televize. Kdyby se nyní konalo druhé kolo volby hlavy státu, dalo by Zemanovi podle průzkumu hlas pouze 41 procent dotázaných. To by bylo o 14 procentních bodů méně, než dostal loni při svém zvolení prezidentem. Podle TNS Aisa se od Zemana odklánějí jeho tradiční voliči. Téměř čtvrtina Zemanových příznivců uvedla, že by se nyní rozhodla ho nevolit, a desetina by se voleb nezúčastnila. V celkovém důsledku tak prezident ztratil až třetinu svých původních podporovatelů, míní zástupci TNS Aisa.

ČR může od EU dostat 100 milionů na podporu zemědělského vývozu

Evropská unie by v souvislosti s ruskými sankcemi mohla v příštím roce zemědělcům dát kolem miliardy eur na podporu exportu. Česko by z balíku mohlo dostat přes 100 milionů korun. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jurečka také v debatě uvedl, že ministerstvo se bude bavit o tom, jak do budoucna naložit s národní značkou kvality Klasa.

Papež potvrdil proces blahořečení Češky Vojtěchy Hasmandové

Papež František v sobotu schválil dekret o "heroických ctnostech" české sestry řádu boromejek Vojtěchy Hasmandové. Potvrdil tak proces směřující k jejímu blahořečení a případnému prohlášení za svatou. Hasmandová, kterou v letech 1952 až 1960 věznil tehdejší komunistický režim, byla od roku 1970 generální představenou Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Boromejky se soustředí na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Staraly se ale i o bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v posledních měsících života.

Moravské muzeum vydalo dvě knihy věnované Leoši Janáčkovi

Moravské zemské muzeum slavnostně uvedlo na trh dvě nové knihy věnované Leoši Janáčkovi. První z nich představuje dětem lišku Bystroušku, proslavenou díky Janáčkově opeře, druhá sleduje skladatelův vztah k Lidovým novinám, jež v době Janáčkova života sídlily v Brně. Oba počiny jsou příspěvkem muzea k Roku české hudby, sdělila jeho mluvčí Eva Pánková. Od Janáčkova narození letos uplynulo 160 let. Jubileum v Brně připomněla řada akcí, a zejména festivalové bienále, které zaznamenalo rekordní návštěvnost. Přišlo 7285 diváků, přesto nebylo při 21 festivalových akcích vždy vyprodáno.

Zaplněná O2 arena aplaudovala Karlu Gottovi

Apalusem vestoje skončilo sobotní vystoupení Karla Gotta v zaplněné O2 areně v Praze. První pražský koncert letošního Gottova turné přilákal 12.000 diváků. Mnohonásobný zlatý slavík zahájil letošní sérii vystoupení 27. října v Žilině. Turné zakončí pondělní vystoupení, opět ve vysočanské areně. Během tříhodinového koncertu nabídl přibližně čtyři desítky starších i nových písní. Turné včetně sobotního vystoupení zatím navštívilo celkem 87.000 diváků. Nejpopulárnější tuzemský zpěvák v červenci oslavil 75. narozeniny, na špici české pop music se drží více než půl století. Pravidelně vítězí v anketách nejpopulárnějších zpěváků.

Začíná přehlídka nejúspěšnějších filmů Best Film Fest

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 11. do 17. prosince přehlídku Best Film fest. Jde o týden nejúspěšnějších filmů druhé poloviny roku 2014. Jde například o filmy oscarového Woodyho Allena Kouzlo měsíčního svitu a švédského tvůrce Lasse Hallströma Láska na kari. Dále pak švédská komedie Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, francouzská komedie Co jsme komu udělali?, argentinské Divoké historky a thriller Zmizelá od Davida Finchera. Nechybí ani vítěz karlovarského festivalu Kukuřičný ostrov gruzínského režiséra Georga Ovašviliho, vítěz canneského festivalu Zimní spánek, rodinné drama oceněné rovněž v Cannes Leviatan od ruského režiséra Andreje Zvjaginceva a snímek o vztahu syna a matky Mami! kanadského tvůrce Xaviera Dolana. Z českých titulů je zastoupena Svěrákova pohádka Tři bratři, černá komedie Díra u Hanušovic Miroslava Krobota, drama Alice Nellis Andělé všedního dne, romantický Michálkův Pohádkář a celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda.

Cenu z festivalu si odnesl slovenský snímek

Hlavní cenu Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, jehož XII. ročník skončil v sobotu v Praze, získal slovenský dokument Rastislava Hatiara Slepá důvěra. Za celoživotní přínos v oblasti outdooru byl oceněn letošní čestný host - novinář, reportér, spisovatel a průkopník expedičního raftingu v Česku Jaromír Štětina. Ceny byly předány v kině Lucerna.

Staré tradice ožily na statku Bernard v Královském Poříčí

Historický statek Bernard ožil vánoční atmosférou. Návštěvníci si mohli projít řemeslné trhy, připomenout si staré vánoční zvyky i prohlédnout výstavu betlémů. Vánoční trhy statek Bernard zopakuje příští neděli. Statek Bernard je zemědělských hrázděným stavením chebském stylu z roku 1922. Zemědělské využití měl do roku 1993, od té doby chátral. Jeho rekonstrukce, z velké části s pomocí dotačních fondů, se uskutečnila v letech 2005 - 2006. Na statku vzniklo centrum tradičních řemesel, posléze i interaktivní muzeum řeky Ohře. Statek se postupně stal vyhledávaným cílem turistů i návštěvníků z okolí.

Sport

Skokan na lyžích Roman Koudelka dosáhl podruhé v kariéře na vítězství v závodu Světového poháru. Český reprezentant uspěl v jednokolové soutěži v Lillehammeru po pokusu dlouhém 140 metrů. Finálové kolo bylo kvůli větru zrušeno. Koudelka se díky výhře vrátil do čela pořadí SP.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila po korekci výsledků 5. místo v závodě s hromadným startem na SP v Berlíně. Celkově je stále třetí. Páté místo vybojovala díky vítězství v jednom z hodnocených spurtů, za které získala pět bodů. Po 16 kolech přitom projela Sáblíková cílem až jako sedmá, ale o pořadí primárně rozhodují body.

Sdruženář Miroslav Dvořák obsadil desáté místo na Světovém poháru v Lillehammeru. Oproti skoku si v běhu na deset kilometrů o pět pozic polepšil a ve třetím z dosavadních čtyř závodů seriálu se vešel do elitní desítky. Tomáš Portyk bodoval jako sedmadvacátý.

Biatlonistka Vítková neudržela medailovou pozici a skončila sedmá ve stíhacím závodu Světového poháru v Östersundu. Vyhrála Finka Mäkäräinenová.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová zakončila Světový pohár v Berlíně osmým místem na 500 m. Oproti pátku zrychlila, ale o příčku si pohoršila.

Lyžařka Petra Nováková bodovala v Lillehammeru i ve stíhačce na 10 km klasicky, doběhla 23., Eva Vrabcová-Nývltová 30. Zvítězila Björgenová.

Hokejový útočník Patrik Eliáš byl jediným střelcem New Jersey, které jinak v sobotním utkání NHL podlehlo doma Washingtonu 1:4. Další úspěch zaznamenal Ondřej Palát při porážce Tampy Bay 1:3 s Columbusem. Jediná branka Montrealu, který prohrál v Dallasu 1:4, padla po přihrávkách Tomáše Plekance a Jiřího Sekáče.

Čeští florbalisté vstoupili do mistrovství světa v Göteborgu výhrou nad Norskem 7:6 a oplatili soupeři dva roky starou prohru z duelu o páté až osmé místo na šampionátu v Curychu. Dvěma góly se na vítězství podílel útočník Patrik Dóža. Další duel v základní skupině B čeká tým trenérů Radima Cepka a Zdeňka Skružného v pondělí od 16:00 proti Švýcarsku.

Liberečtí volejbalisté vyhráli v severočeském derby v hale posledního Ústí nad Labem 3:0 a v čele extraligové tabulky si i po 9. kole udržují tříbodový náskok před karlovarským nováčkem. Ten v domácím prostředí porazil ČZU Praha ve všech třech setech shodným výsledkem 25:15.

Hokejisté Chomutova si už v čele 1. ligy vypracovali náskok deseti bodů. Třetí Třebíč ve 32. kole deklasovali 7:1 a využili i zaváhání Českých Budějovic. Jihočeši zvítězili v Kadani až po samostatných nájezdech.

Basketbalisté Děčína zvládli na horké palubovce Kolína vyrovnanou koncovku a díky vítězství 78:76 jsou po 19. kole NBL stále druzí za Nymburkem. V dalších zápasech "mikulášského" programu si jasně poradila Ostrava s Brnem a Opava s Tury ze Svitav. USK Praha nestačil doma na Jindřichův Hradec.

Plavkyně Simona Baumrtová obsadila na mistrovství světa v krátkém bazénu ve finále 50 metrů znak sedmé místo. Časem 26,38 sekundy v Dauhá zaostala za vlastním českým rekordem z loňského ME o 12 setin. Třiadvacetiletá Baumrtová tak vyrovnala nejlepší české umístění na šampionátu, které patřilo Barboře Závadové z polohového závodu na 400 metrů.

Basketbalistky USK Praha uhájily v domácí lize stoprocentní bilanci. V duelu dvou euroligových týmů zvítězily na hřišti IMOSu Brno suverénně 89:52 a dál vedou tabulku. Na druhé místo se posunul po výhře nad Slavií Praha 73:60 Hradec Králové, třetí je Nymburk, který deklasoval Ostravu 78:37. IMOS se naopak propadl z druhé na pátou příčku.

Dva nejlepší celky extraligy volejbalistek zvládly zápasy 12. kola shodně bez ztráty setu. Pražský Olymp vyhrál 3:0 v Olomouci, obhájkyně titulu z Prostějova nedaly v domácím prostředí šanci Ostravě a dál mají v čele tabulky šestibodový náskok.

Hokejový brankář Alexander Salák bude přece jen působit v Novosibirsku. Vedení klubu popřelo, že by český reprezentační gólman nechtěl v klubu hrát. Salák, který byl do nového působiště vyměněn z Petrohradu, prý normálně trénuje se Sibirem a v příštím týdnu by měl poprvé v novém týmu nastoupit.

Tomáš Kostka vyhrál podruhé v kariéře Mikuláš Zaremba rallye Slušovice, poslední automobilový závod v letošním roce na území České republiky. Pilot vozu Ford Fiesta RS WRC porazil druhého Jaroslava Melichárka ze Slovenska o 26 sekund, třetí skončil Roman Odložilík.

Počasí

Bude většinou zataženo, místy mrholení nebo slabý déšť. Od vyšších poloh smíšené srážky nebo sněžení. Teploty od 2 do 6 stupňů, na horách kolem nuly.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se dnes ještě zhoršilo. Na osmi ze 14 stanic je limit překročen minimálně o 150 mikrogramů.