Denní souhrn zpráv

Washington Post: Zeman je fakticky mluvčím Kremlu

25. výročí protikomunistické revoluce ve střední a východní Evropě provázely oslavy, ale i znepokojivé známky toho, že její výdobytky jsou v ohrožení. Napsal to v pátek americký list The Washington Post. Současná česká vláda se distancovala od agendy lidských práv, kterou silně podporoval bývalý prezident Václav Havel. Boří program, který vytvořil na podporu demokratické transformace jiných diktatur. Prezident Miloš Zeman se stal faktickým mluvčím ruského prezidenta Vladimira Putina, když vulgárními výrazy odsoudil ruské politické vězeňkyně a popřel ruskou agresi na Ukrajině, píše list. Za povzbudivé považuje, že během výročí sametové revoluce vypukly v ČR projevy prodemokratického cítění.

Ovčáček: Zemanovy postoje jsou v souladu s vládou

Zahraničně politické postoje a výroky prezidenta Miloše Zemana nejsou podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka v rozporu s politikou vlády. Řekl to v reakci na čtvrteční výrok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle kterého by měl Zeman některé své postoje konzultovat. Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jsou v této souvislosti pro zintenzivnění konzultací se Zemanem o zahraniční politice. Zaorálek o ní chce s prezidentem mluvit pravidelněji než dosud.

Průzkum: Zeman dělí českou veřejnost

Chování prezidenta Miloše Zemana vadí podle průzkumu agentury Median nadpoloviční většině obyvatel Česka. Více než dvě třetiny obyvatel si podle průzkumu pro Český rozhlas myslí, že prezident rozděluje veřejnost. Stejné množství lidí kritizuje hlavu státu za reprezentaci země v zahraničí. Přesvědčeni o tom jsou hlavně mladí lidé a obyvatelé větších měst. Stále víc si to myslí i ti, kteří Zemana v lednu 2013 na Hrad volili.

Zeman navštíví Kazachstán a Tádžikistán

Prezident Miloš Zeman v pondělí zahájí čtyřdenní návštěvu Kazachstánu a Tádžikistánu. V každé ze zemí stráví dva dny, setká se s tamními prezidenty, zástupci parlamentu a navštíví podnikatelské semináře. Na cestě ho doprovodí početná podnikatelská delegace. Zájem mělo přes 100 firem, účastní se nakonec 84 zástupců českých společností, hlavně ze strojírenství, z vodohospodářství nebo letectví. Zúčastní se i státní instituce, jako je Česká exportní banka (ČEB) nebo Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

ČSSD je proti zvýšení platů politiků o 14 procent

Předsednictvo ČSSD je proti zvýšení platů ústavních činitelů asi o 14 procent, jak jednomyslně navrhl sněmovní rozpočtový výbor. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Bohuslav Sobotka o tom chce mluvit se sociálnědemokratickými poslanci i v koalici. Vedení ČSSD taky chce, aby se do platové novely dostaly finanční sankce za neúčast poslanců a senátorů na schůzích parlamentních komor bez řádné omluvy, řekl v pátek Sobotka.

Celostátní volební sněm ANO se uskuteční 28. února a 1. března

Třetí celostátní volební sněm hnutí ANO se uskuteční o víkendu 28. února a 1. března. Nominační krajské sněmy se uskuteční do konce ledna, oblastní sněmy do 18. ledna. Hnutí, jemuž předsedá ministr financí Andrej Babiš, je po říjnovém odchodu nynější eurokomisařky Věry Jourové do Bruselu bez jediného místopředsedy. Ostatní čtyři místopředsedové, kteří byli zvoleni na sněmu v březnu 2013, rezignovali záhy po sněmu a jejich místa dosud nebyla obsazena. ANO tak má nyní osm řadových členů předsednictva.

V Praze jednali odboráři ve zdravotnictví

Sjednotit co nejdříve mzdy ve státní a soukromé sféře si přejí účastníci sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, který proběhl v Praze. Znovuzvolená předsedkyně svazu Dagmar Žitníková ČTK řekla, že narovnat rozdíl mezi platy v příspěvkových a obchodních organizacích by měl zákon o veřejných neziskových nemocnicích chystaný ministerstvem zdravotnictví. Podle legislativního plánu by měl platit od roku 2017. Odbory chtějí, aby začal fungovat od ledna 2016.

Němeček: Zdravotnictví se daří stabilizovat

Zdravotnictví se daří ekonomicky stabilizovat a v lůžkových zařízeních by se mohly zvyšovat platy i přespříští rok, řekl na sjezdu České lékařské komory ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Příští rok by měly vzrůst mzdy nemocničních pracovníků o pět procent. Desetiprocentní navýšení, jak žádá Lékařský odborový klub, by nebylo podle ministra odpovědné. Němeček delegátům slíbil, že ministerstvo předloží začátkem příštího roku novelu upravující další vzdělávání lékařů, jehož systém je podle něj katastrofální. Hovořil taky o předloze o neziskových nemocnicích. Lékařská komora žádá, aby tento zákon platil už od přespříštího roku a už před několika měsíci představila vlastní návrh.

Vojenské lesy mají hlídat armádní objekty

Více než tři desítky uvolněných armádních objektů má hlídat státní podnik Vojenské lesy a statky. Zakázku v hodnotě 79 milionů korun chce s firmou uzavřít ministerstvo obrany. Vyplývá z informací, které v pondělí dostanou členové vlády. Vláda se bude zabývat i dalšími zakázkami za více než 200 milionů korun. Ministerstvo v současné době hledá také firmu, která armádě pomůže ohlídat muniční sklady.

Stát získá pozemek pro dálnici D11

Stát získá poslední chybějící pozemek pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Státní pozemkový úřad dojednal výměnu potřebného pozemku s farmářkou Ludmilou Havránkovou. Dostavba chybějící části dálnice, která byla slavnostně zahájena letos v létě, se zatím kvůli nedokončeným výkupům odehrává na opačném konci budované trasy v okolí čtvrti Kukleny.

Kriminalisté rozkryli síť zlodějů aut

Síť velmi dobře organizované skupiny zlodějů aut rozkryl po několikaměsíční práci společný tým elitních kriminalistů z Karlovarského, Ústeckého, Středočeského kraje a z Německa. Tři muže ve věku 40 a 47 let z Ústeckého kraje už policisté obvinili, krádežemi způsobili škodu odhadnutou předběžně na více než pět milionů korun. Informoval o tom policejní mluvčí Pavel Valenta. Muži z Ústeckého kraje si už vyslechli obvinění. V případě odsouzení hrozí dvěma mužům trest odnětí svobody ve výši až osm let, třetímu až na deset let.

Policie obvinila muže z hrozeb proti nemocnici v H. Brodě

Kriminalisté obvinili devětačtyřicetiletého muže z Brněnska z šíření poplašné zprávy a obecného ohrožení. Je podezřelý z anonymních výhrůžek vůči havlíčkobrodské nemocnici. Uvedla to mluvčí krajské policie Jana Kroutilová. Anonym pohrozil bombovým útokem poprvé ve čtvrtek, druhý den výhružku zopakoval. Evakuováno muselo být několik stovek pacientů. Podezřelého policie vypátrala v pátek, dnes si vyslechl obvinění. Hrozí mu trest odnětí svobody na osm až 15 let.

Lidé mají zájem o sbírku potravin na charitu

Lidé mají o celostátní sbírku potravin opravdu zájem. Uvedli to dobrovolníci, kteří pomáhají při Národní potravinové sbírce a vybírají potraviny. Ve více než 380 obchodech v celé zemi je jich asi 2000. Lidé podle nich dávají hlavně těstoviny, rýži nebo polévky. Vloni se vybralo 66 tun potravin, letos pořadatelé očekávají i 100 tun, protože se zapojilo víc obchodů. Akci podporují řetězce Tesco, Penny Market, Kaufland, Albert, Globus a síť drogerií DM. Darovat jídlo je možné i elektronicky prostřednictvím www.damejidlo.cz. Své výrobky věnuje také sedm velkých potravinářských firem.

Začal Pražský divadelní festival německého jazyka

Profesionální scény z Německa, Lucemburska a Rakouska se představí v programu Pražského divadelního festivalu německého jazyka, jehož 19. ročník začal v pátek ve Stavovském divadle. Thalia Theater z Hamburku uvedlo inscenaci Fronta - Na západní frontě klid. Představení, označované za nejvýznamnější scénický příspěvek německého divadla ke 100. výročí první světové války, vzniklo podle románů Ericha Marii Remarquea, Henriho Barbusse (Oheň) a dobových dokumentů. Během festivalu vystoupí na sedmi pražských scénách devět divadelních souborů. Akce vyvrcholí na jevišti Divadla na Vinohradech produkcí Münchner Kammerspiele nazvanou Gasoline Bill.

V Lucerně začne australský filmový festival

Od 28. do 29. listopadu se v pražském kině Lucerna uskuteční první ročník festivalu australských filmů Aussie Film Fest. Podle ředitelky Martiny Vackové má Praha v rámci Evropy exkluzivitu, s výjimkou Berlína totiž v žádném evropském hlavním městě stálé přehlídky australského filmu nejsou. Festival uvede tři nejnovější hity současné australské kinematografie a představí Austrálii jako moderní multikulturní kontinent s neobyčejnou tradicí původní aboriginské kultury. Všechny filmy budou uvedeny v anglickém znění s českými titulky. Vstupenky jsou v Lucerně v prodeji po stokoruně.

Bude opraven památkový Malostranský hřbitov

Malostranský hřbitov v Praze čekají opravy za více než 30 milionů korun. Potom se areál s hroby některých slavných osobností otevře veřejnosti. Hotovo by mělo být v září příštího roku. V současné době je většinou nepřístupný, otevírá se jen výjimečně, naposledy u příležitosti svátku Všech svatých. Na hřbitově se nepohřbívá už přes 100 let. Je tu pohřbena například přítelkyně W. A. Mozarta operní pěvkyně Josefina Dušková.

Počasí

Bude zataženo nízkou oblačností ojediněle s mrholením a mlhami. Odpoledne místy na jihozápadě polojasno. Teploty 3 až 7 stupňů, na horách kolem 2, na Šumavě o něco málo tepleji - 5 stupňů Celsia.

Až do konce astronomického podzimu, tedy 21. prosince, očekávají meteorologové teplotně nadprůměrné až průměrné počasí. Pod nulu by se měla minima dostat až krátce před Vánoci. Vyplývá to z výhledové měsíční předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Sport

Rychlobruslařka Karolína Erbanová se poprvé v kariéře dostala na stupně vítězů v závodě Světového poháru na trati 500 metrů. Ve druhém dílu seriálu v Soulu dnes skončila třetí, když čtvrtou Floor van den Brandtovou z Nizozemska porazila o setinu sekundy. Vyhrála domácí hvězda I Sang-hwa.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla devátá v závodě na 1500 metrů na SP v Soulu. Erbanová skončila šestnáctá, vyhrála Nizozemka Leenstraová.

Golfistka Klára Spilková si na turnaji evropské série LET v Číně pohoršila a z třetí desítky klesla až na 59. místo, nicméně cutem prošla. V druhém kole zahrála čtyři údery nad par hřiště v Sia-menu, celkově má rovněž skóre +4.

Čeští skokané na lyžích v Klingenthalu vstoupili do sezony Světového poháru šestým místem v závodě družstev. Jakub Janda, Antonín Hájek, Jan Matura a Roman Koudelka dokonce po prvním kole útočili na historický zisk medaile, ale čtvrté místo a minimální ztrátu 2,4 bodu na bronz neudrželi.

Novým trenérem talentovaného českého tenisty Jiřího Veselého bude Slovák Ladislav Simon. Osmatřicetiletý kouč pro server tennis-arena.cz uvedl, že se s českým daviscupovým reprezentantem dohodl na roční smlouvě.

Krasobruslařka Eliška Březinová obsadila v soutěži seriálu Grand Prix v Bordeaux deváté místo. Po pátečním krátkém programu byla desátá, k posunu jí pomohl osobní rekord 96,01 bodu ve volné jízdě.

Tenistka Petra Kvitová zahájí příští sezonu na turnaji v čínském Šen-čenu. Dvojnásobná wimbledonská šampionka bude mít možnost navázat na triumfy své velké kamarádky Li Na, která vyhrála oba dosavadní ročníky Shenzhen Open.

Hokejisté Litvínova vyhráli ve 22. kole Tipsport extraligy na ledě Olomouce 5:4 a drží se o dva body za vedoucím Třincem, který už ve čtvrtek vyhrál Hradci Králové 5:1. Na dně tabulky se zvýšila ztráta posledního Zlína na třinácté Vítkovice na čtyři body. Úřadující mistr podlehl doma Plzni 2:3 po samostatných nájezdech, Ostravané doma zdolali Pardubice 3:2.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v předehrávce 15. kola první ligy porazili doma Slovácko 2:0 a v neúplné tabulce se posunuli na čtvrté místo před Ostravu. Středočeši zdolali tým z Uherského Hradiště v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou stejným výsledkem. V pátek rozhodli ve druhém poločase Tomáš Wágner s Michalem Ďurišem.

Čeští házenkáři se na lednovém mistrovství světa v Kataru utkají ve skupině C nově s Islandem, jenž nahradí Spojené arabské emiráty. Mezinárodní házenkářská federace (IHF) na svém zasedání v Herzogenaurachu neakceptovala snahu SAE a Bahrajnu vzít zpět jejich odstoupení a nahradila je právě Islandem a Saúdskou Arábií.

Basketbalisté Nymburka porazili v dohrávce 5. kola NBL Pardubice o jediný bod 86:85 a vystřídali východočeský tým v čele tabulky. Mistrovský tým v šestém zápase sezony popáté vyhrál, Pardubice mají bilanci 14-3 a v sobotu se na ně může dotáhnout Děčín, pokud zvítězí ve Svitavách.

Petr Skoták s Pavlem Šmídem vstoupili do turnaje v kolové na mistrovství světa v Brně těsnou prohrou se Švýcary 3:4. Nedařilo se ani krasojezdcům. V kvalifikaci čtveřic skončilo české kvarteto na posledním pátém místě a neprobojovalo se do sobotního finále. Nejlepší český pár Tomáš Grůna, Klára Kovářová obsadil desáté místo.