Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

V americkém Kongresu byla odhalena busta Václava Havla

V budově amerického Kongresu byla ve středu slavnostně odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Ten se tak stal teprve čtvrtým Evropanem, kterému se dostalo podobné cti. Havla jako velkého hrdinu nebo jednu z největších osobností moderní historie ocenili předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner, český premiér Bohuslav Sobotka i další řečníci. Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout viditelně dojatá vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné také exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová nebo předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Sobotka: Náměstek Drulák musí respektovat politiku vlády

Premiér Bohuslav Sobotka a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček poslali ve středu z Washingtonu jasný vzkaz prvnímu náměstkovi ministra zahraničí Petru Drulákovi, aby respektoval politiku vlády v oblasti lidských práv. K nim se oba politici během své současné návštěvy Spojených států důsledně hlásí, stejně jako k odkazu Václava Havla. Drulák v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé. Právě Havlův odkaz i jeho důraz na prosazování lidských práv jsou přitom jedním z hlavních akcentů současné Sobotkovy návštěvy v USA.

Sobotka v Dallasu vzpomene památky J. F. Kennedyho

Bohuslav Sobotka v americkém Dallasu vzpomene památky bývalého prezidenta Spojených států Johna Fitzgeralda Kennedyho, který byl v tomto texaském městě v r. 1963 zastřelen. V poslední den své čtyřdenní návštěvy USA český premiér také slavnostně zahájí stavbu nové tělocvičny Sokola v texaském Westu a sejde se s texaským guvernérem Rickem Perrym. Městečko, kde ještě dnes žije řada potomků českých přistěhovalců, zažívá obnovu poté, co loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva zničil část obce a usmrtil 15 lidí.

Státní rozpočet by se měl schvalovat 10. prosince

Sněmovna by měla schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok ve středu 10. prosince. Návrh čeká na prosincové schůzi druhé čtení i závěrečné schvalování. O příjmech, výdajích a schodku ve výši 100 miliard korun už poslanci rozhodli v říjnu. Nyní už lze navrhovat jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Na řádné prosincové schůzi budou poslanci rozhodovat také o platech ústavních činitelů. V platové novele vláda navrhla zvýšit mzdy prezidenta, členů kabinetu a zákonodárců zhruba o procento, přičemž by se čtyři roky neměnily. Pokud by zákonodárci nepřijali žádnou úpravu, ústavním činitelům by od ledna vzrostly platy po několikaletém zmrazení o více než čtvrtinu

Základní plat poslance by mohl vzrůst o 8100 Kč

Základní plat řadového poslance či senátora bez náhrad by měl v příštím roce vzrůst proti letošku o 8100 Kč na 64.000 Kč. Doporučil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu, podle níž měly platy ústavních činitelů vzrůst v příštím roce výrazně méně - o jedno procento. Přítomnní představitelé sněmovních klubů toto řešení podpořili. Musí to ještě schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident.

Babiš: Zvýšení platů zdravotníků o 10 pct. není teď reálné

Zvýšení platů zdravotníků o deset procent, jak žádají zdravotnické odbory, není podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) teď reálné. Bude podle něj možné až v transparentním zdravotnictví, kdy se peníze nebudou ztrácet v neprůhledných nákupech přístrojů a dalších vstupů. Babiš to řekl novinářům po svém příchodu na sjezd Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, kde až do soboty jednají dvě stovky delegátů zastupujících 35.000 členů svazu. Prioritami pro další čtyři roky jsou pro odboráře kvalitní pracovní podmínky pro zaměstnance a slušné odměny za práci. Pro příští rok odbory požadují desetiprocentní navýšení tarifních platů. Vláda schválila navýšení o 3,5 procenta, odbory se s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) dohodly zatím na pěti procentech. Odboráři hodlají vyjednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) navýšení o deset procent, až se vrátí s cesty do USA.

Soud potvrdil zvolení Antla na Rychnovsku

Miroslav Antl (za ČSSD) je řádně zvoleným senátorem za Rychnovsko. Nejvyšší správní soud sice částečně vyhověl stížnosti Pirátské strany a zneplatnil výsledky hlasování ve čtyřech okrscích, volby se ale opakovat nebudou. Chyby při obsazování okrskových volebních komisí se totiž neprojevily na výsledku. Soudní přezkum senátních voleb tak definitivně skončil.

Na ministerstvo a Hrad financí dorazily podezřelé obálky s bílým práškem

Do podatelny ministerstva financí dorazila podezřelá obálka obsahující bílý prášek. Hasiči zásilku zajistili a látku poslali na rozbor. ČTK to sdělil mluvčí pražských hasičů Jan Havrda. Na místě zasahovala také policie, mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová ale nechtěla situaci nijak komentovat. Podobná obálka došla odpoledne i na Hrad.

Obálka určená ministru Chovancovi obsahovala jed

V obálce zaslané ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) byl jed. Laboratorní testy prokázaly, že šlo o látku na bázi kyanidu v životu nebezpečném množství. Sdělil to mluvčí Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radek Pokorník. Zásilka na ministerstvo dorazila v úterý ze severu Evropy, nikdo z pracovníků úřadu nebyl zraněn. Mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová řekla, že se policie k případu zatím nebude vyjadřovat. Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle středečního vyjádření Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. Zásilky s podezřelým obsahem se začaly celosvětově šířit po teroristických útocích na USA v roce 2001 a vlna se nevyhnula ani České republice. Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření.

Soud s Nečasovou je odročen na leden

Soud ve čtvrtek zahájil hlavní líčení v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 ji doprovodil manžel, expremiér Petr Nečas. Dorazili i ostatní obžalovaní, exšéfové rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Soudkyně Helena Králová odročila jednání na polovinu ledna. Chce, aby do té doby ministerstvo obrany rozšířilo zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení zejména za zneužití pravomoci. Podle státního zastupitelství Nečasová zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Nečase (ODS). Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil. Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky.

Soud zastavil stíhání lékaře Bartáka pro pokus znásilnění

Pražský městský soud zastavil trestní stíhání lékaře Jaroslava Bartáka za údajný pokus o znásilnění a nebezpečné vyhrožování jeho asistentce. Mluvčí soudu Markéta Puci vysvětlila, že případný trest by byl zcela bez významu vedle trestu, který už Barták dostal dříve. Muž si odpykává 12 let vězení za sexuální násilí, navíc je obžalován z plánování trojnásobné vraždy. Pražský městský soud původně Bartákovi za znásilňování a vydírání asistentek uložil čtrnáctileté odnětí svobody. Nejvyšší soud letos v létě trest o dva roky snížil, přičemž nařídil nové projednání části Bartákových skutků. Městský soud v Praze však vydal koncem října usnesení, podle kterého by další projednávání věci nemělo význam. Proti usnesení lze podat stížnost, zatím tak podle Puci nikdo neučinil.

Policie v Česku zatýkala členy mezinárodního vietnamského gangu

Česká policie při mezinárodní akci zadržela pět lidí z gangu, který údajně nelegálně převáděl občany Vietnamu do různých zemí EU. Všichni byli obviněni z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což hrozí až osm let vězení. Uvedl to mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Celkem bylo v této souvislosti v ČR a dalších evropských zemích zadrženo 26 lidí. Vietnamská organizovaná skupina převáděla podle policie spoluobčany hlavně do Finska, Česka, Francie, Velké Británie, Německa a Polska, kde se také uskutečnily policejní razie. Každý běženec musel podle evropských justičních a policejních orgánů zaplatit 10.000 až 15.000 eur (cca 275.000 až 415.000 Kč) za potřebné dokumenty a transport.

Anonym vyhrožuje školám na Zlínsku bombami

Anonym vyhrožuje jedenácti středním školám ve Zlínském kraji bombami, zůstaly proto zavřené. Policisté v nich zatím nic nenašli. Anonym napsal školám ve středu odpoledne e-maily, ve kterých hrozil výbuchem, který má nastat v pátek ráno. Zástupci škol se proto obrátili na policii. Autor e-mailů se dopustil přečinu šíření poplašné zprávy, za který mu hrozí až tři roky vězení, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Podobný případ řešili policisté na konci září, kdy anonym hrozil bombou Univerzitě Pardubice. Škola musela na dva dny zrušit výuku, jeden den měli zaměstnanci nucené volno. Činnost přerušily i stavební firmy, které pracují na velkých investičních akcích. Výhrůžka se ukázala jako planá.

Ve Vrběticích vypršela sedmidenní lhůta bez výbuchu

V areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku o půlnoci vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách. Nyní začnou čistit jejich okolí i prostor kolem přístupových cest. ČTK to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Podle Kozumplíkové práce potrvají několik dnů, k 27 budovám s municí vede několik kilometrů komunikací. Pyrotechnici prostor vyčistí tak, aby v něm mohly bezpečně projet automobily, které budou munici později odvážet. Sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu explodovaly desítky tun munice.

Blanka se v prosinci asi neotevře

Pražský tunel Blanka v plánovaném termínu 2. prosince zřejmě otevřen nebude. Zprovoznění tunelu totiž může ovlivnit odstoupení dvou ze tří rozhodců z arbitráže mezi Prahou a firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je dozorcem stavby. ČTK to řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Důvod odstoupení rozhodců prý ale Praha ani firma IDS neznají.

Dukovany se po odstávce vracejí na plný výkon

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na čtvrtek znovu dodávat elektřinu do sítě i čtvrtý blok, který musel být před několika dny neplánovaně odstaven. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. V Dukovanech byly 5. listopadu odstaveny dva ze čtyř bloků kvůli poruše na potrubí, byly to bloky číslo tři a čtyři. U třetího bloku byla výroba proudu obnovena tento týden v úterý. Elektrárna pokrývající pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu by se během dne měla vrátit na plný výkon. Blok číslo čtyři bude však koncem měsíce znovu odstaven. Tuto odstávku má firma ČEZ v dlouhodobém plánu, mimo jiné kvůli výměně části jaderného paliva v reaktoru za čerstvé a kvůli revizím zařízení.

Českou Safinu koupila ruská skupina Renova

Českou firmu Safina s obratem v miliardách korun koupila významná ruská skupina Renova. Uvedl to server IHNED.cz. Cenu firmy nezveřejnily. Safina je lídrem ve zpracování drahých a neželezných kovů ve střední a východní Evropě a zaměstnává asi dvě stovky lidí. Renova Group zaměstnává zhruba 134.000 lidí a má obrat 330 miliard Kč. Safina sídlí ve Vestci u Prahy. Kromě zastoupení po celé Evropě spoluvlastní i závod v Číně a chce otevřít novou rafinerii v USA. Loni dosáhla obratu 5,9 miliardy korun a čistého zisku 225 milionů. Renova Group podniká po celém světě v oblasti drahých kovů, strojírenství, telekomunikací, energetiky i finančnictví, uvedl server.

VZP končí s pražským protonovým centrem

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) končí spolupráci s pražským protonovým centrem a začne klienty s rakovinou posílat na ozáření protony do Mnichova. Uvedl to ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Dosud se protony léčilo 53 pojištěnců VZP, z nich dvě třetiny v Praze. Pražské centrum od léta výrazně zdražilo, cena za ozařování stoupla podle ředitele na dvojnásobek mnichovské ceny. Smlouvu pražské centrum a VZP nemají, úhrada za každého pacienta se dojednává individuálně. Se soukromým centrem, které vzniklo za 3,5 miliardy korun v areálu Nemocnice Na Bulovce, podepsal smlouvu o smlouvě budoucí v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP. Po dobu 15 let zajišťovala centru každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně přitom v ČR plynou na ozařování asi dvě miliardy. Letos v červenci arbitři neplatnost dokumentu potvrdili, čeká se ještě na vyjádření soudu. Správní rada VZP zatím schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování maximálně za 50 milionů korun ročně.

Češi v Jordánsku úspěšně operovali deset dětí syrských uprchlíků

Deset dětí syrských uprchlíků s vrozenou srdeční vadou úspěšně operovali čeští lékaři v jordánském Ammánu v rámci vládní humanitární mise MEDEVAC. Po příletu čtyřčlenného lékařského týmu zpět do Prahy to řekl jeho vedoucí, primář dětského kardiocentra ve Fakultní nemocnici v Motole Tomáš Tláskal. "Operace dopadly dobře, všechny děti přežily a nebyly tam ani žádné závažné komplikace," uvedl Tláskal. Původně česká vláda uvažovala, že v rámci programu MEDEVAC převeze zhruba 15 nemocných či zraněných Syřanů s rodinami na léčení do Česka. Nakonec se ale rozhodla pro vyslání lékařských týmů za syrskými uprchlíky do Jordánska. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod něhož MEDEVAC spadá, krok zdůvodnil tím, že uprchlíci by mohli pro Česko představovat bezpečnostní riziko. Vyloučení převozu Syřanů do ČR kritizovala například Česká biskupská konference.

Černého kašle v Česku přibývá

Černého kašle v Česku nadále rychle přibývá. Za deset měsíců letošního roku bylo hlášeno již 2188 případů, což je téměř trojnásobný počet proti stejnému období loňského roku. Ten byl přitom doposud považován za rekordní. Uvedla to epidemioložka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Kateřina Fabiánová. Podle studie se přitom hlásí pouze část onemocnění, mírné formy unikají sledování. Letos nejčastěji onemocněli dospívající ve věku 15 až 19 let. Mezi dětmi nejčastěji onemocní kojenci do čtyř měsíců věku. Proti černému kašli se v Česku očkují povinně pouze děti, vakcinaci jim hradí zdravotní pojišťovny. Tzv. hexavakcína chrání kojence a batolata, přeočkovávají se předškoláci a od roku 2009 také děti ve věku deset až 11 let. Podle Fabiánové by se měli očkovat i dospělí, mimo jiné proto, že tím sníží riziko přenosu na nejmenší děti, které ještě očkovány být nemohou.

Kostra z hromadného hrobu by mohla patřit knězi Toufarovi

Vyzvednutá kostra z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích patří s největší pravděpodobností muži staršímu 30 let. Podle antropologa Petra Velemínského z Národního muzea je šance, že jde o umučeného kněze Josefa Toufara. Lékaři z Ústavu soudního lékařství Brno našli při exhumaci v oblasti pánve drén. Je tedy prakticky jisté, že na těle tohoto člověka byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha. Sdružení bývalých politických vězňů požaduje, aby z hromadných hrobů byly vyzvednuty ostatky všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze pátera Josefa Toufara, kterého umučili komunisté. Tohoto úkolu by se měl ujmout stát. V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu sdružení minimálně 2800 obětí.

Čeští osmáci byli nejlepší v mezinárodním testu počítačové gramotnosti

Čeští osmáci a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií byli nejlepší v mezinárodním testování počítačové a informační gramotnosti ICILS 2013. Za Čechy skončili jejich vrstevníci z kanadské provincie Ontario, třetí byli Australané. Testu se zúčastnilo devatenáct zemí. Uvedl to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal upřesnil, že testování bylo zaměřeno na schopnost jedince používat počítače k vyhledávání, vytváření a sdělování informací. V České republice se do testování zapojilo 3200 žáků ze 170 škol. Dotazníky vyplňovaly i více než dvě tisícovky učitelů.

Sochu Koněva v Praze někdo natřel narůžovo

Neznámý pachatel v Praze 6 nabarvil soše maršála Ivana Stěpanoviče Koněva kalhoty růžovou barvou. Sdělil to mluvčí radnice Adam Halmoši. Městská část během nátěr ze sochy odstranila. V minulosti se prý na soše, která stojí na náměstí Interbrigády v Bubenči, graffiti objevovalo. Barevných kostkovaných kalhot se v minulosti několikrát dočkala rovněž socha budovatele u stanice metra C Chodov. Známé je rovněž polistopadové přetření tanku na náměstí Kinských na růžovo, jehož autorem byl výtvarník David Černý. Přemalována byla minulý týdne v neděli také Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí. K tomu se přihlásila umělecká skupina Pražská služba. Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska.

Ústecké muzeum vystaví Igráčky

Stovky figurek uvidí návštěvníci Městského muzea v Ústí nad Orlicí na výstavě Fenomén Igráček, která začíná v neděli. Nabídne pohled do minulosti i současnosti známých figurek, s nimiž si děti hrají už skoro 40 let. Kromě postaviček bude vystaveno také velké množství doplňků, řekla Petra Zeidlerová z muzea. Návštěvníci se mohou těšit i na premiérové uvedení nové hračkářské řady s názvem Igráček MultiGO. Tyto nákladní automobily a traktory s originálním bajonetovým systémem umožňují z jednoho tahače vytvořit hned několik aut. Výstava potrvá do 14. ledna příštího roku.

Sport

Český hokejový útočník Jakub Voráček z Philadelphie je s 26 body druhý v produktivitě NHL. Se stejným počtem vede Sidney Crosby z Pittsburghu, který dal více gólů. Pětadvacetiletý Voráček ve středu na ledě New York Rangers v 17. zápase sezony teprve podruhé nebodoval a přerušením série deseti duelů s alespoň jedním bodem přišel o možnost návratu do čela pořadí.

Litvínov - Hokejový útočník Jakub Petružálek bude po předčasném konci angažmá v ruském Jekatěrinburgu podle všeho pokračovat v kariéře v Litvínově. Vedení severočeského klubu potvrdilo, že se svým odchovancem jedná o smlouvě, vše domluveno by mělo být do konce týdne.

Brankář Petr Čech by se v lednovém přestupním období mohl stát spoluhráčem reprezentačního kolegy Tomáše Rosického v Arsenalu. Britské bulvární listy uvádějí, že se Čechův dosavadní zaměstnavatel Chelsea dohodl s londýnským rivalem na přestupu českého gólmana za sedm milionů liber (242 milionů korun).

Český hokejový útočník Andrej Nestrašil opouští kádr Detroitu a má se vrátit na farmu do Grand Rapids do nižší AHL, kde působil v minulých sezonách. Red Wings jej ale museli nejdříve na 24 hodin zařadit na listinu volných hráčů, odkud si jej může vybrat případný jiný zájemce z NHL.

Basketbalisté Nymburka zvítězili v Evropském poháru doma nad Nancy 89:80 a bodově se dotáhli na francouzský celek na druhém místě tabulky skupiny C. Navíc mají lepší vzájemné zápasy, neboť úvodní duel na soupeřově půdě prohráli jen o dva body.

Volejbalisté Českých Budějovic prohráli i své druhé utkání v Lize mistrů. Zápas na palubovce Tirolu Innsbruck nezvládli a rakouskému šampionovi podlehli jasně 0:3 po setech 22:25, 19:25 a 14:25.

Fotbalisté Plzně se stali předposledním čtvrtfinalistou Poháru FAČR. Viktoria sice doma v odvetě osmifinále proti poslednímu celku ligové tabulky Hradci Králové zahazovala šance a jen remizovala 0:0, díky výhře 2:1 v úvodním venkovním duelu ale postoupila.

Futsalisté Chrudimi ve druhém utkání elitní fáze Futsal Cupu porazili v Pardubicích Slov-Matic Bratislava 2:1, ale vzhledem k dalším výsledkům ve skupině B ztratili už před posledním duelem šanci postoupit do Final Four. Českému mistrovi unikla nejlepší čtyřka v soutěži už poosmé za sebou.

Přes úvodní kolo druhého nejvyššího evropského poháru volejbalistů CEV Cupu neprošel ani jeden ze tří českých klubů. Po úterním vyřazení Fatry Zlín v Moskvě s Dynamem v domácích odvetách neuspěly ani Volejbal Brno a Dukla Liberec. Brňané prohráli s BBSK Istanbul 0:3 a stejným výsledek skončilo i utkání Liberce s francouzským Spacer's Toulouse.

Hokejisté Chomutova vedou poprvé v sezoně tabulku první ligy o víc než o bod. Díky domácí výhře nad Prostějovem 4:2 vystřídali v čele soutěže Třebíč, která nevstřelila v Ústí nad Labem ani gól a prohrála 0:3.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle, na horách a na severovýchodě místy déšť nebo mrholení. Nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem kolem 0 °C.