Denní souhrn zpráv

Zeman blahopřál úspěšným ve volbách

Prezident Miloš Zeman popřál úspěšným kandidátům v komunálních a senátních volbách, aby neusnuli na vavřínech. Méně úspěšní by podle něj měli před dalšími volbami analyzovat své chyby. Vyplývá to z prezidentova vyjádření, které poskytl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle Zemanova předchůdce Václava Klause je výsledek voleb prohrou politiky a vítězstvím apolitické oligarchie. Volby podle Klause poukázaly na krátkodechost a jednorázový charakter marketingových politických projektů (TOP 09, Úsvit). Zároveň se potvrdilo, že fundament politických stran (ODS, KDU-ČSL) existuje, ale že je třeba jej daleko více prodávat, dodal Klaus.

Sobotka: Výsledky voleb by měly stmelit vládní koalici

Výsledky komunálních a senátních voleb by měly stmelit vládní koalici, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na řadě míst podle něj mohou vzniknout koalice na půdorysu koalice sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Nebude se o nich ale vyjednávat centrálně. Také o podpoře kandidátů pro druhé kolo senátních voleb se podle něj povedou individuální jednání. Dosavadní výsledky voleb vnímá jako signál, že jsou lidé v zásadě spokojeni s politikou vlády. To by se podle něj mohlo projevit i při vyjednávání jednotlivých koalic v městech a obcích.

Sociální demokracie podle Sobotky neuspěla především v těch městech, kde řešila vlastní vnitrostranické problémy, nebo tam, kde se příliš zahleděla do sebe. Sobotka to řekl v diskusním pořadu České televize. Nemyslí si, že by výsledky voleb měly mít vliv na vládní koalici a že by vedly k výměně resortů mezi vládními stranami.

Senátní volby potvrdily dominanci ČSSD a ANO

První kolo senátních voleb potvrdilo dominanci ČSSD a ANO na politické scéně. Výsledek kandidátů KDU-ČSL a také ODS by mohl naznačovat vzestup podpory pro tyto strany. KSČM na rozdíl od TOP 09 v senátních volbách propadla, její kandidáti se neprobojovali do finálových duelů v žádném z 27 volebních obvodů. Sociální demokraté mají naopak šanci znovu získat 19 křesel, k udržení své většiny 41 hlasů v horní komoře jich potřebují 18. Vládě by to zajistilo většinu v obou komorách parlamentu. Jistou ji ale vládní strany zatím nemají, neboť kandidáti ČSSD, KDU-ČSL a ANO se spolu střetnou jen v 11 obvodech. K většině by potřebovala koalice získat 14 senátorů.

ANO má poprvé v historii výraznou naději mít nejen své zastoupení v Senátu, ale i vlastní senátorský klub, pokud vyhraje alespoň pět z jejích devíti finalistů. Devět lidoveckých kandidátů by mohlo současnou šestičlennou senátní frakci KDU-ČSL s nezávislými posílit. Stejně na tom byly TOP 09 a STAN, které mohou spolu se spřízněným uskupením Starostové pro Liberecký kraj získat dohromady šest křesel. Jejich současný pětičlenný klub se tak může také jen rozrůst. Posílit může rovněž ODS, která obhajovala jen tři pražské senátorské mandáty. Občanští demokraté ale mají ve hře sedm kandidátů, a mohli by tak mít 19 senátorů. Úspěchu může dosáhnout i Strana zelených, které by k nynějším třem senátorům mohli přibýt další dva. Komunistům, kteří jsou zastoupeni ve společném senátorském klubu se zemanovskou Stranou práv občanů, po letošních volbách zůstane v Senátu jediný zástupce.

TOP 09 vyzvala k podpoře senátních kandidátů ČSSD proti ANO

V případě souboje kandidáta ČSSD a ANO by podle TOP 09 lidé měli do horní komory Parlamentu volit zástupce sociální demokracie. Ve druhém kole senátních voleb se proti sobě postaví kandidáti ANO a ČSSD v Ostravě, Karviné, Chebu a Lounech. V dalších senátních finále strana vyzvala k podpoře kandidátů ODS. Na tiskové konferenci to řekl místopředseda strana Miroslav Kalousek. Zároveň zopakoval, že strana nebude jednat o koalici s ANO na pražském magistrátu. Výsledek senátních voleb podle Kalouska nelze označit z pohledu TOP 09 za neúspěch, protože zatímco před čtyřmi lety měla strana pouze dva kandidáty v druhém kole, nyní to jsou čtyři uchazeči o senátorské křeslo. Šéf strany Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci také řekl, že prezident Miloš Zeman měl pravdu, když označil volby za střet mezi zavedenými stranami a novými hnutími.

Nejvíce hlasů v prvním kole senátních voleb dostal Antl

Nejvíce hlasů v letošním prvním kole senátních voleb získal senátor Miroslav Antl (za ČSSD). Volilo ho 16.799 lidí, tedy 41,12 procenta voličů na Rychnovsku. Zároveň tak dosáhl největšího náskoku na svého nejbližšího oponenta, starostu Luboše Řeháka (za KDU-ČSL), kterého předstihl o 10.295 hlasů. Pomohla tomu vysoká volební účast. Nejvyšší byla ale na Žďársku, kde dosáhla 47,26 procenta. Nejmenší účast byla naopak na Karvinsku. K urnám přišlo jen 26,94 procenta oprávněných voličů. I díky tomu stačilo lékaři Martinu Gebauerovi pro postup do finále se senátorem a lékařem Radkem Sušilem (ČSSD) pouze 5129 hlasů.

Komunální volby vyhráli nezávislí kandidáti a sdružení

Letošní komunální volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich sdružení, kteří obsadili více mandátů než při volbách v roce 2010. Ze sněmovních stran si podobně vedla KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a při své premiéře vládní hnutí ANO, které vyhrálo v polovině statutárních měst včetně Prahy. Mezi poražené patří ČSSD, KSČM a zejména ODS, která zhruba polovinu křesel na radnicích ztratila. K obecním volbám podle konečných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad na volebním http://www.volby.cz/ webu, přišlo 44,46 procenta voličů. Je to o zhruba čtyři procentní body méně než před čtyřmi lety.

Nezávislí kandidáti obsadili v zastupitelstvech přes 41.400 křesel, a to buď samostatně nebo v rámci koalic. Ze sněmovních stran se na první příčku vyhoupli lidovci, kteří obhajovali na 3900 mandátů a získali jich i v rámci různých koalic o stovku více. Ještě vyššího přírůstku dosáhlo hnutí STAN, které si polepšilo o 140 na zhruba 2180 zastupitelů. Hnutí ANO obsadilo v komunální premiéře na 1540 zastupitelských míst. Díky úspěchu ve městech tak dostálo pozici lídra politické scény. Sociální demokraté dokázali obhájit kolem 3800 křesel, o zhruba 860 přišli. Komunisté obsadili na 2550 křesel, ztratili jich sedm set. Nejhorší pád zažili občanští demokraté, kteří ze stran minulé obecní volby vyhráli, ale nyní skončili až na čtvrté příčce. Získali kolem 2350 zastupitelů, tedy méně než polovinu křesel, které měli po volbách v roce 2010.

Nejvíc zastupitelů v Praze je nezávislých, ze stran vede ODS

Největší podíl v pražských zastupitelstvech připadá na nezávislé kandidáty. Je jich 238 a tvoří 20,32 procenta všech zastupitelů. Ze stran je nejúspěšnější ODS se ziskem 183 mandátů (15,63 pct.), a to přesto, že proti roku 2010 ztratila více než polovinu křesel. TOP 09 si pohoršila o 66 postů a letošních volbách jí patří 169 zastupitelů (14,43 pct.). Hnutí ANO při své pražské komunální premiéře získalo 158 mandátů (13,49 pct.). Právě hnutí ANO mělo v Praze největší voličskou podporu, chyběly mu dvě setiny k zisku rovných 20 procent hlasů. Více než procentní bod ztrácela TOP 09 (18,61 pct.). ODS a ČSSD na třetím a čtvrtém místě měly od lídra už výraznější odstup, získaly 11,64 a 10,11 procenta.

Hnutí ANO jedná v Praze s Trojkoalicí a ČSSD

ANO jedná v Praze o budoucí spolupráci na magistrátu s ČSSD a Trojkoalicí, která sdružuje Stranu zelených, KDU-ČSL a STAN. Vyjednavači ANO se sejdou ještě se zástupci České pirátské strany. Jednání by hnutí rádo ukončilo do týdne. Novinářům to řekla jednička ANO Adriana Krnáčová. ANO vyhrálo volby na magistrát s celkovým počtem 22,08 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí Trojkoalice. Pražané volili v jednom obvodu 65 zastupitelů.

Vítězné hnutí ANO získalo v Brně 13 zastupitelských mandátů

Komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO. Získalo 13 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Druhá byla ČSSD, která před čtyřmi lety volby vyhrála. Oproti minulým 19 mandátům letos získala pouhých 11. Třetí skončil překvapivě nováček na politické scéně, hnutí Žít Brno. Jeho kandidáti obsadí sedm křesel v zastupitelstvu stejně jako čtvrtí lidovci. Do zastupitelstva se ještě dostala Strana zelených, ODS, KSČM a TOP 09. Volební účast byla 38,69 procenta.

Ve statutárních městech zvítězilo ANO před ČSSD

Vládní hnutí ANO patří mezi vítěze letošních komunálních voleb. Dokázalo vyhrát v polovině z 26 statutárních měst, zejména na úkor ČSSD. V Praze porazilo TOP 09. Sociální demokraté zvítězili jen ve třech statutárních městech, zatímco před čtyřmi lety vyhrála ve čtrnácti. Dvě města ztratila ODS, zvítězila ve třech. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Nejstarším zastupitelem se stal 85letý důchodce z Třebíčska

Nejstarším obecním zastupitelem v letošních komunálních volbách se stal 85letý důchodce Karel Polenda z Lesné na Třebíčsku. Kandidoval jako nezávislý. Nejmladším zvoleným zastupitelům je 18 let a zvoleno jich bylo hned deset. Většinu z nich tvoří studenti. Nejstaršími kandidáty v letošních komunálních volbách byli dva důchodci shodně ve věku 92 let. Prvním z nich byla Anežka Ošťádalová ze Šumperka a druhým Vladimír Hencl z Bílovic nad Svitavou. Průměrný věk zvolených zastupitelů se zvýšil proti roku 2010 o zhruba rok a půl na 46,5 roku. Poměr mužů a žen se mírně zvýšil ve prospěch mužů. Přesto zůstal zhruba na úrovni 3:1 ve prospěch mužů. Nejvyšší účast měli v Bludově na Kutnohorsku. Jako v jediné obci činila 100 procent. Nejnižší účast byla naopak v Orlové na Karvinsku, a to 22,85 procenta voličů.

Ministerstvo přispěje na ekologické projekty

Na projekty nestátních neziskových organizací (NNO) půjde z rozpočtu ministerstva životního prostředí (MŽP) více peněz než v minulosti. Příští rok mohou získat až 12 milionů korun. V době, kdy resortu šéfoval exministr Tomáš Chalupa (ODS), finanční podpora ekologických projektů prudce klesla. Zatímco v roce 2009 převyšovala 23 milionů korun, v roce 2012 se snížila na pět milionů a loni na čtyři miliony korun. Pro letošek činí osm milionů.

Westinghouse nabídl ČR spolufinancování výstavby jaderných zdrojů

Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company, jež se účastnila zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, nabídla České republice, že by financovala část výstavby nových jaderných zdrojů. Informaci ČTK potvrdil výkonný ředitel společnosti Westinghouse v ČR Pavel Janík. Nabídku potvrdila i ministerstva financí a průmyslu, která společnost s nabídkou oslovila. Westinghouse již podobný model využívá v Bulharsku a Británii. Energetická společnost ČEZ zrušila tendr na dostavbu dvou nových bloků Temelína letos v dubnu. Hlavní důvodem bylo neposkytnutí finanční garance ze strany státu. Odhady nákladů dostavby elektrárny se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše firma s dalšími důležitými kroky čeká na Komplexní plán rozvoje jaderné energetiky, který by měla česká vláda představit do konce roku.

ČSÚ: Za drogy a prostituci dali Češi v roce 2012 24 mld. Kč

Prodej drog, prostituce, výroba a pašování alkoholu a tabáku a další ilegální aktivity přispěly v roce 2012 k výkonu české ekonomiky částkou 24,1 miliardy korun. Na hrubém domácím produktu se podílely z 0,6 procenta. Velikost trhu s drogami se blíží deseti miliardám Kč. Údaje sdělil Český statistický úřad. Ilegální aktivity se v ČR plně zahrnují do HDP od roku 2011. Od roku 2010 do roku 2012 se objem ilegálních aktivit podle statistiků zvýšil o 4,4 miliardy Kč. Největší podíl má v ČR výroba drog s podílem na HDP 0,23 procenta (9,4 mld. Kč). V prostitucí se "točily" 3,4 miliardy Kč. 60 procent tržeb v oblasti prostituce přitom pochází od cizinců.

Ve školách se zavádí projekt zdravé stravy

Po loňské pilotní fázi se v aktuálním školním roce naplno rozbíhá projekt Zdravá strava do škol. Jeho základem je dlouhodobá spolupráce nutričních terapeutů nebo výživových poradců se základní nebo střední školou, jejími žáky a rodiči s cílem poskytnout dětem vhodnější stravu. Aktuálně je zapojeno sedmatřicet škol, tvůrci projektu by se do konce roku chtěli dostat přes 150, uvedla jedna ze zakladatelek projektu Ivana Bednářová Častvajová.

Žena převezená z K.Varů na pražskou Bulovku ebolu nemá

Podezření na nákazu ebolou se u ženy, která byla v sobotu převezena z Karlových Varů do Prahy, nepotvrdilo. Uvedla to mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Komplikace souvisely s dlouhodobým onemocněním. Zdravotní stav ženy se zhoršil v sobotu večer v jednom z karlovarských hotelů. Zvýšené krvácení a informace o nedávném pobytu v Africe přiměly zdravotníky k preventivním převozu pacientky na specializované pracoviště nemocnice Na Bulovce. Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se zhruba před třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek bylo oznámeno, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.

Podezření na nemoc se u muže převezeného na Bulovku nepotvrdilo

Do nemocnice Na Bulovce v sobotu byla převezena další osoba s podezřením na infekční onemocnění. Student přiletěl v sobotu z Ghany na pražské letiště, kde nevyčkal na vyšetření a policie ho následně zadržela na hlavním nádraží, které částečně uzavřela. Po prohlídce v nemocnici nebyly zjištěny důvody, aby v nemocnici dál zůstával. Řekla to mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Vědci z ČR a SR vypustili do stratosféry sondu

Čeští a slovenští vědci v neděli vypustili do stratosféry sondu. Ve výšce téměř 35 kilometrů s její pomocí otestovali účinnost unikátních biosenzorů, které vyvinuli vědci z brněnské Mendelovy univerzity. Biosenzory v podmínkách blízkých kosmu snímaly vliv kosmického záření na DNA. Pokud se technologie osvědčí, mohla by být do budoucna využita při výzkumu vesmíru či v jaderných elektrárnách.

V Praze začalo Forum 2000

Projev někdejšího nejbohatšího Rusa a později prominentního vězně Michaila Chodorkovského v neděli navečer v centru Pražská křižovatka oficiálně zahájil 18. ročník konference Forum 2000. Letošní ročník se chce ohlédnout za vývojem demokracie v posledních 25 letech, nevyhne se ale ani současným aktuálním mezinárodním problémům, jako jsou konflikty na Ukrajině nebo na Blízkém východě. Vedle Chodorkovského mezi nejznámější účastníky letošního Fora 2000 patří běloruský disident Ales Bjaljacki, někdejší předseda španělské vlády José María Aznar, bývalý palestinský premiér Salám Fajad, ruský opozičník Grigorij Javlinskij či historik Andrej Zubov. Do Prahy přijel také rekordní počet více než dvaceti kubánských disidentů.

V Praze začíná festival Kytara napříč žánry

Britský muzikant, skladatel a aranžér Dylan Fowler v neděli v Pelléově vile v Praze zahájí 17. ročník hudební přehlídky Kytara napříč žánry. S ním vystoupí mladá česká kytarová naděje Ladislav Pazdera, vítěz loňského prvního ročníku soutěže SAI - Kytara napříč žánry 2013. Festival tradičně nabídne koncerty představitelů tuzemské i zahraniční akustické kytary. Letošní ročník stejně jako před dvěma lety zakončí australský kytarista Tommy Emmanuel. Jeho koncert se uskuteční 29. listopadu v pražském Kongresovém centru.

Ve Zlíně vystoupil světový tenorista Rolando Villazón

Mexický tenorista Rolando Villazón v sobotu za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů vystoupil v zaplněném Kongresovém centru ve Zlíně. Vystoupení světového tenoristy bylo vyprodáno už v polovině září. Villazón zazpíval nejznámější operní árie. Vystoupila s ním jihoafrická sopranistka Pumeza Matshikiza. Filharmonii dirigoval ruský dirigent Guerassim Voronkov. Filharmonie tímto koncertem zahájila turné s Villazónem po evropských městech. Filharmonici odehrají s Villazónem koncerty ve Vídni, Paříži, Mnichově či Hamburku. Villazón vystoupil na jaře v pražském Obecním domě, kde prezentoval méně známé árie Wolfganga Amadea Mozarta. V Praze vystoupil poprvé v roce 2007, od té doby se vrátil několikrát.

Po dlouhé nemoci zemřel herec a dabér Jan Schánilec

V neděli dopoledne zemřel herec a dabér Jan Schánilec. Jeho syn ČTK řekl, že otec byl těžce nemocný, zemřel v jedné z pražských nemocnic. Jan Schánilec byl po čtvrt století až do roku 1991 členem souboru Divadla na Vinohradech, hrál kromě jiných i ve slavných filmech Svatba jako řemen či Petrolejové lampy. Byl známým dabérem, laureátem ceny Františka Filipovského, a také dabingovým režisérem.

Sport

Hnědka Orphee des Blins vyhrála jako první klisna v historii potřetí za sebou Velkou pardubickou steeplechase. Po suverénních triumfech z minulých dvou let dnes musela o prvenství tvrdě bojovat do posledních metrů, v cílové rovince odrazila útok Al Jaze. Legendární Josef Váňa s trojnásobným šampionem Tiumenem dokončili slavný dostih při svém pravděpodobném loučení v závěru startovního pole na 16. místě.

Tenistka Karolína Plíšková vyhrála halový turnaj v Linci a získala třetí titul v kariéře a druhý v letošní sezoně. Sedmá nasazená česká hráčka ve finále s Italkou Camilou Giorgiovou odvrátila mečbol a navzdory zranění zvítězila 6:7, 6:3 a 7:6.

Hokejisté Třince potvrdili výtečnou extraligovou formu vítězstvím v 11. kole nad Slavií 4:0 a už sedm kol v řadě neztratili ani bod. Strůjcem výhry lídra soutěže byl Daniel Rákos, který první dva góly vstřelil a na jeden další přihrál. Počtvrté v sezoně vychytal Šimon Hrubec čisté konto, z toho potřetí z posledních čtyř kol, v nichž dosáhli Oceláři skóre 16:1.

Slávistický hokejový útočník Tomáš Micka dostal třízápasový trest za faul na hradeckého Petera Mikuše, který po zákroku v pátečním utkání extraligy strávil noc v nemocnici. Po verdiktu předsedy disciplinární komise Karla Holého tak Micka přijde celkem o čtyři nejbližší duely, protože v pátek dostal od rozhodčích trest ve hře, který je automaticky spojený se zastavením činnosti na nedělní zápas v Třinci.

I ve třetím zápase nové sezony NHL vstřelil český útočník Tomáš Plekanec gól, k tomu přidal asistenci a pomohl Montrealu k výhře na ledě Philadelphie 4:3 po nájezdech. Hned třikrát skóroval v sobotním utkání další kladenský odchovanec Jiří Tlustý, jeho Carolina ale prohrála i druhý souboj během dvou dnů s New Yorkem Islanders 3:4.

Čeští fotbalisté se v pondělí pokusí potvrdit vynikající vstup do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016. Po výhrách 2:1 nad největšími soupeři v boji o postup Nizozemskem a Tureckem se tentokrát představí na hřišti jednoho z outsiderů skupiny A Kazachstánu. I ten však už ukázal svou sílu a v pátek až do 82. minuty držel remízu v Nizozemsku. Na svěřence trenéra Pavla Vrby navíc v Astaně čeká nástraha v podobě umělého trávníku.

Česká tenistka Renata Voráčová získala titul ve čtyřhře na turnaji v Ósace. K deváté trofeji v kariéře, na kterou čekala přes dva roky, došla s domácí Japonkou Šuko Aojamaovou. Vítězkou dvouhry se na Japan Open stala už potřetí Australanka Samantha Stosurová.

Český jezdec Karel Hanika obsadil v motocyklové Grand Prix Japonska dvanácté místo ve třídě Moto3 a získal čtyři body do hodnocení mistrovství světa. Zkušenější Jakub Kornfeil po pádu těsně za polovinou závodu vyšel naprázdno. Jako první projel cílem Španěl Álex Márquez a po třetím triumfu v sezoně si upevnil vedoucí pozici v šampionátu.

Český basketbalista Jan Veselý si v sobotu oživil vzpomínky na kariéru v NBA, v dresu Fenerbahce Istanbul nastoupil v přípravném utkání proti šampionům zámořské soutěže ze San Antonia. Zámořskému týmu nastřílel devět bodů, prohru 90:96 však neodvrátil.

Triatlonista Filip Ospalý při premiéře v legendárním závodě Ironman na Havaji obsadil 31. místo. Nevyšel mu tak útok na české maximum Petra Vabrouška, který v roce 2002 skončil 19., a časem 9:10:57 zaostal i za osm let starým výkonem Martina Matuly (8:48:50). Osmatřicetiletý Ospalý se po plavání držel v nejlepší desítce, ale v cyklistické části z elitní skupiny vypadl.

Počasí

Bude polojasno až oblačno s teplotami od 18 do 22 stupňů, místy se ale může celý den držet nízká inverzní oblačnost nebo mlhy - a v těchto místech budou teploty kolem 16 stupňů. Na horách bude nejčastěji 15.