Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Penzijní komise se přiklání k variantě pro konec 2. pilíře důchodové reformy

Druhý pilíř důchodové reformy, který zavedla vláda Petra Nečase, by měl podle předběžného názoru penzijní komise zcela skončit. Komise dává přednost variantě, podle níž by lidé dostali naspořené peníze zpět, nebo by je převedli do třetího penzijního pilíře. Po jednání komise to řekl její předseda Martin Potůček. Pravicová opozice s rušením druhého pilíře nesouhlasí. Ministerstvo financí má podle Potůčka připravit podklady ke zrušení druhého pilíře ke konci příštího roku a variantně o rok později. V rámci druhého důchodového pilíře mohou lidé od loňska posílat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností. Částku ve výši dvou procent odvodů pak musí přidat ze svého. Využilo toho přes 80 tisíc lidí, což je méně, než se původně čekalo.

Na rozvoj venkova půjde do roku 2020 celkem 82 miliard Kč

Program rozvoje venkova by mohl rozdělit tuzemským zemědělcům v letech 2014 až 2020 celkem 3,04 miliardy eur, tedy přes 82 miliard Kč. Původně předpokládanou částku zhruba o tři miliardy Kč posílí přesuny přímých plateb z prvního pilíře Společné zemědělské politiky. Na setkání s novináři to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. První pilíř zahrnuje prostředky na přímé platby, tržní opatření a veterinární opatření, zatímco druhý pilíř zahrnuje právě prostředky na rozvoj venkova. Rozpočet Programu rozvoje venkova je nižší než v předchozím období od roku 2007, kdy počítal s celkem 3,6 miliardy eur.

Unipetrol koupí za 30 milionů eur od Eni podíl v České rafinérské

Petrochemický holding Unipetrol využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (823 milionů Kč) získá zhruba 32,5 procenta akcií. Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol bude poté jediným akcionářem České rafinérské. Ta je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Unipetrol plánuje v příštích letech rozsáhlé investice do modernizace závodů a nových projektů, které by měly mimo jiné přispět k větší integraci jeho rafinérských a petrochemických aktivit. Vláda usiluje o to, aby tyto investice pomohly zajistit zachování provozu závodů České rafinérské a zabezpečit energetické potřeby České republiky.

ČD porazily Arrivu v soutěži o dvojici rychlíkových tratí

České dráhy získají právo provozovat tratě mezi Libercem a Pardubicemi a mezi Plzní a Mostem na další rok. Podaly lepší nabídku než konkurenční Arriva. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Arriva chtěla státní dráhy o téměř jistý kontrakt připravit a provozovat na obou trasách vozidla Siemens Desiro, půjčené od Deutsche Bahn. "Oběma účastníkům byl odeslán dopis s výsledkem řízení," uvedl Novák s tím, že na základě hodnocení zůstanou obě trati i napřesrok provozované Českými drahami. Konkrétní cenové nabídky obou společností ministerstvo dopravy nesdělilo.

Majitel České spořitelny v letošním roce čeká rekordní ztrátu

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, do které patří Česká spořitelna, očekává v letošním roce rekordní čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur (44 miliard Kč) kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku. Vyplývá to podle agentury Reuters z prognózy, kterou rakouská firma zveřejnila.

Zahraniční kanceláře se po dvou letech vrací pod CzechTrade

Ministerstvo průmyslu a obchodu po dvou letech vrací zahraniční zastoupení podřízeným agenturám CzechTrade a CzechInvest. CzechTrade získal k 1. červenci zpět 46 pracovníků zahraničních kanceláří, kteří působí v 38 zemích. Agentura otevře do konce letošního roku osm nových zahraničních kanceláří, celkem jich bude mít 46. V případě CzechInvestu, který je zodpovědný za lákání zahraničních investic, jde o pět kanceláří, otevření šesté se očekává v Soulu. Přínosem podle ministerstva má být urychlení komunikace s centrálou.

Bavorsko tento rok otevře v Praze své zastoupení

Bavorsko ještě tento rok v Praze otevře své zastoupení. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to oznámil bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Podle Sobotky pomůže bavorské zastoupení posílit vztahy mezi oběma sousedními zeměmi, které byly dlouhá léta napjaté kvůli rozdílným pohledům na minulost, a zlepší spolupráci institucí z obou stran hranice. Mnichov tak naváže na Sasko, druhou německou spolkovou zemi sousedící s Českem, které svou kancelář v Praze již před časem otevřelo. Zastoupení největší německé spolkové země bude poblíž Staroměstského náměstí v centru metropole. Otevření se mají zúčastnit oba premiéři.

Sobotka pojede do USA na odhalení Havlovy busty, navštíví i Izrael

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v listopadu navštíví Spojené státy, aby se zúčastnil odhalení busty bývalého českého prezidenta Václava Havla v americkém Kongresu. Sobotka to řekl ČTK s tím, že to považuje za velké ocenění pro zesnulého prezidenta a současně za čest pro Českou republiku. Do konce letošního roku by měl premiér s některými ministry také navštívit Izrael a pokračovat ve společném zasedání vlád Česka a židovského státu. Havlova busta v budově Kapitolu bude odhalena u příležitosti 25. výročí sametové revoluce v Československu a třetího výročí úmrtí bývalého prezidenta, disidenta a dramatika. Před americkými kongresmany Havel v roce 1990 pronesl také jeden ze svých nejslavnějších projevů.

Digitalizované archivy bezpečnostních složek jsou plné chyb

Digitalizované materiály Archivu bezpečnostních složek (ABS) jsou plné chyb. V některých fondech byly namátkovou kontrolou zjištěny chyby i ve více než polovině digitálních reprodukcí. K nejzávažnějším nedostatkům patří chybějící části svazků, kopie jsou špatně čitelné, chybí naskenované fotografie. Uvádí to zpráva o kontrole, kterou projednala Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Rada rozhodla o ustanovení komise, která by měla současnou situaci zanalyzovat a navrhnout řešení.

Česká Kobra se zaměří na nelegální obchod s pohonnými hmotami

Český tým Kobra tvořený policisty, finanční správou a celníky zaměřenými po slovenském vzoru na daňové podvody se chce zabývat i nelegálním obchodem s pohonnými hmotami. Řekl to šéf české protikorupční policie Milan Komárek. Policisté se o postupech při vyšetřování radili na ministerstvu vnitra se slovenskými kolegy. Speciální skupina pracuje oficiálně od poloviny června, první výsledky chce předložit do konce roku. "Jedním z bodů, kterým se česká Kobra bude zabývat, jsou přeshraniční obchody, které mají za účel podvodné vylákání daně z přidané hodnoty," uvedl. Nelegální obchody se podle něj uskutečňují přes několik států. "Pohybem zboží se znepřehledňuje jeho status a pachatelé si nárokují odpočty DPH. Typickým příkladem jsou pohonné hmoty," dodal Komárek.

Soud zamítl žádost Rathova otce na vrácení více než osmi milionů

Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl požadavek Ratmíra Ratha, otce exhejtmana a bývalého poslance ČSSD Davida Ratha obžalovaného z korupce, na vrácení více než osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce v květnu 2012. Policie tehdy v případu zatýkala. Rath starší chtěl zpět peníze, které podle něj nepatří jeho synovi. Peníze prý vydělal dříve za práci lékaře v zahraničí a také z pronájmu restaurace, kterou rodina získala v restituci. O rozhodnutí informoval server Aktuálně.cz a ČTK jej potvrdila soudkyně Marie Filippiová. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Městskému soudu v Praze, což podle soudkyně Ratmír Rath zřejmě udělá.

NS: Stočení tachometru je podvod, pokud vznikne škoda nad 5000 kč

Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5000 korun. Jde o nový právní názor NS, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy. ČTK to řekl mluvčí NS Petr Knötig. "Ve věci panovala značná nejednotnost. Tyto kauzy lze řešit podle současného trestního zákoníku, aniž by se kvůli většímu potírání těchto podvodů musel jakkoli upravovat," uvedl. Přetáčení tachometrů u prodávaných ojetých aut je v ČR poměrně časté. Podle odhadů některých odborníků má přetočený tachometr a snížený počet ujetých kilometrů zhruba polovina prodávaných ojetých vozů v zemi. Cílem je auto "omladit" a na jeho prodeji vydělat víc. Stáčení kilometrů je technicky snadné a v minulosti jej nabízely i některé firmy na internetu.

EMS podala žalobu na Prahu, chce zaplatit dluh asi 40 milionů

Společnost eMoneyServices (EMS), která vlastní práva na kartu opencard, podala žalobu na hlavní město Prahu. Jejím prostřednictvím se dožaduje zaplacení dluhu zhruba 40 milionů korun. Druhá žaloba míří na dopravní podnik (DPP) kvůli nesplaceným dluhům ve výši více než 30 milionů korun. Informaci ČTK potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

V Londýně padly tresty vězení za obchod se ženami; byly i z ČR

Pětičlennému násilnickému gangu, který přilákal více než 120 žen z České republiky, Polska a Maďarska do Británie a tam je nutil k prostituci, vyměřil soud v Londýně tresty vězení od čtyř a půl do 31 let. Informuje o tom server britského deníku The Independent. Mezi členy gangu byli muži i ženy. Gang patřil k nejrozsáhlejším, nejorganizovanějším a nejsurovějším sítím, které kdy pašovaly ženy do Británie, řekl agentuře AP policejní důstojník Nick Forteath. Upřesnil, že v čele gangu stál pětatřicetiletý Ind, který dostal nejvyšší trest. Gang lákal ženy příslibem, že v Británii dostanou řádnou práci, především hlídání dětí či úklid. Umísťovali je ale do desítky nevěstinců po celém Londýně, kde byly nuceny mít pohlavní styk až s dvaceti muži denně.

Ústecká policie odhalila skupinu padělatelů vysvědčení

Policie odhalila skupinu, která v Ústeckém kraji prodávala padělky maturitních vysvědčení, vysokoškolských diplomů a výučních listů. Z padělání listin obvinila deset lidí, většinou mladších žen. Novinářům to řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Radim Vojáček. Skupina podle policie nabízela padělky na internetových serverech. Za falešný vysokoškolský diplom inkasovala 50.000 korun, za maturitní vysvědčení a výuční list 15.000 korun. Kriminalisté jim prokázali stovku případů.

Češi nakupují dražší elektrospotřebiče a méně váhají s nákupem

Češi nakupují dražší elektrospotřebiče a méně váhají s jejich pořízením. Útrata za bílou techniku letos meziročně vzrostla o 18 procent a prodej velkých televizí s úhlopříčkou nad 50 palců stoupl o dvě pětiny. Důvodem jsou menší obavy z návratu ekonomické krize, která vypukla v roce 2008. Vyplývá to z údajů sítě Expert Elektro. Podle průzkumu GfK TEMAX stoupl v letošním prvním čtvrtletí prodej spotřebního zboží o 3,3 procenta. Nejvíc, o 11,5 procenta, se zvýšil odbyt mobilů. Prodej velkých domácích spotřebičů stoupl o 8,5 procenta, největší meziroční nárůsty byly u sušiček.

Cenné stromy se na zahradách asi opět nebudou smět volně kácet

Cenné a okrasné stromy s průměrem kmene přes 80 centimetrů ve výšce 1,3 metru už by znovu nemělo být možné volně kácet ani na vlastní zahradě. Počítá s tím novela vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, kterou ministerstvo životního prostředí (MŽP) poslalo do meziresortního připomínkového řízení. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Opatření se netýká ovocných stromů, tam žádné povolení potřeba nebude. "Ovocné dřeviny budou i nadále bez povolení, nově navíc také v zahrádkářských koloniích a u rekreačních objektů," uvedla mluvčí.

Židé jsou znepokojeni oceněním Gibsona na MFF, vadí jim jeho film

České židovské obce znepokojuje účast a ocenění hollywoodského oscarového herce a režiséra Mela Gibsona na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Jeho film Umučení Krista z roku 2004 představuje židy jako zlé a krvelačné bytosti a udělením ceny festival dává prostor antisemitským názorům. Federace židovských obcí to uvádí v dopise, který adresovala prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi a ČTK jej má k dispozici. Vedení festivalu názor federace respektuje, hodnotí však výhradně Gibsonovu filmařskou kariéru.

Národní filmový archiv uvede na MFF restaurovaný film s Burianem

Restaurátorský počin Národního filmového archivu (NFA) v Praze vrátí na plátno desítky let nespatřený film s Vlastou Burianem. O tom, že 7. července bude mít na karlovarském festivalu světovou premiéru restaurovaná verze filmu Milenky starého kriminálníka, informoval ČTK mluvčí archivu Aleš Rumpel. Podle něj tato vysokorozpočtová komedie plná omylů lákala v roce 1927 publikum i na mezinárodní hvězdu Anny Ondrákovou. Film byl naposledy k dispozici v 60. letech minulého století na hořlavém materiálu. V Karlových Varech archiv představí novou 35mm kopii jako výsledek náročného restaurátorského procesu, při kterém byla použita unikátní metoda kolorování. Projekci doplní živá hudba, která byla komponována přímo pro tento film.

V Plzeňském kraji začal festival 6 týdnů baroka, ukáže památky

Koncertem i netradičními prohlídkami na zámku v Nebílovech začal ve čtvrtek festival 6 týdnů baroka, akce propagující netradičním způsobem unikátní barokní památky v Plzeňském kraji. Postupně díky němu do 24. srpna o šesti prodloužených víkendech ožijí zámky, kláštery, kostely i krajina na 24 místech. Letošní program je ochutnávkou zážitků, které budou příští rok součástí ještě rozsáhlejšího festivalu 9 týdnů baroka. Ambicí pořadatelů není ukázat velkolepý program, ale především programem představit památky. Každá oblast jich v daném týdnu nabídne několik.

Rožnovský skanzen připravil noční prohlídku s pověstmi i jídlem

O pohádkách, pověstech, typické valašské večeři i bylinách sbíraných v noci se dozví návštěvníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm při speciální noční prohlídce. Muzeum připravilo akci poprvé. "Jde o novinku letošní sezony," řekla ČTK mluvčí muzea Petra Valíčková. Lidé budou mezi typickými valašskými dřevěnými stavbami areálu Valašské dědiny procházet za tmy, svítit budou jen okna vybraných chalup a usedlostí. Program nazvaný Na dědině noc se uskuteční 25. července, poslední prohlídka skončí až po půlnoci.

Většina přírodních koupališť v Česku je vhodná ke koupání

Většina přírodních koupališť v Česku je stále vhodná ke koupání. Na některých místech se ale kvalita vody podle hygieniků zhoršuje. Ojediněle se ve větší míře vyskytují i sinice, které mohou způsobit zdravotní potíže hlavně dětem a lidem s oslabenou imunitou. Například vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku kvůli tomu není vhodná ke koupání, vyplývá z informací hygieniků. Ostatních 15 kontrolovaných rekreačních rybníků a nádrží na Vysočině má vodu celkem čistou. Bez větších problémů se lidé mohou koupat také v přírodních koupalištích v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém, Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Zhoršila se ale voda ve sledovaných jihočeských lokalitách. Na pětistupňové škále obdržela dvojku pouze lipenská nádrž u pláže v Horní Plané.

Sport

Tenistka Petra Kvitová má na dosah druhý titul ve Wimbledonu. Vítězka slavného turnaje na trávě v All England Clubu z před tří let porazila v českém semifinále Lucii Šafářovou 7:6 a 6:1. Soupeřkou Kvitové v sobotním londýnském finále bude Kanaďanka Eugenie Bouchardová. "Jsem plná emocí ze zápasu, ale jsem nadšená, že zase budu ve finále. Vím, jaký je to pocit držet trofej, a udělám vše, abych to dokázala znovu," řekla Kvitová cestou z kurtu. V roce 2011 porazila ve finále Rusku Marii Šarapovovou. Kvitová je čtvrtou českou rodačkou po Martině Navrátilové, Haně Mandlíkové a Janě Novotné, která se dostala do finále Wimbledonu víckrát než jednou.

Reprezentační brankář Petr Čech neřeší spekulace o svém letním odchodu z Chelsea. Jediným cílem dvaatřicetiletého fotbalisty je doléčit zraněné rameno, stihnout co největší část letní přípravy a nadále chytat v londýnském týmu. Čech si vykloubil rameno v dubnovém semifinále Ligy mistrů proti Atléticu Madrid a na začátku května podstoupil chirurgický zákrok. Přestože měl být mimo hru osm až deset týdnů, vypadá jeho stav lépe.

V širší nominaci českých basketbalistů na kvalifikaci mistrovství Evropy je i Corey Muirhead, který by mohl brzy dostat k jamajskému a kanadskému i české občanství. Naopak mezi 15 vybranými hráči zatím chybí Jan Veselý, který by se k týmu měl připojit, když získá angažmá v NBA. Muirhead v české lize hraje již od roku 2008 za Nový Jičín a Pardubice a sám projevil zájem reprezentovat ČR.

Počasí

V pátek bude jasno nebo skoro jasno, večer ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.