Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sněmovna by podle výboru měla schválit služební zákon s úpravami

Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům hlasy koalice schválit celkovou novelu služebního zákona s některými změnami. Ze státní služby chce mimo jiné vyloučit generální štáb armády a předsedu Českého statistického úřadu a zrušit možnost snížit úředníkům osobní příplatek kvůli úsporám. Na žádost ministerstva zahraničí by mělo být podle výboru úředníkům uznáváno vysokoškolské vzdělání na sovětském Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Opoziční členové výboru doporučení výboru, aby Sněmovna novelu služebního zákona schválila, nepodpořili. Poslanci mají o novele služebního zákona rozhodovat na schůzi, která by měla začít v polovině července. Svolána zatím není. Výbor podpořil pozměňovací návrhy koalice a za jejího souhlasu i menší část opozičních námětů od poslanců KSČM a TOP 09 a Starostů. Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové) uspěla s úpravou požadované doby praxe ve výběrových řízeních na vedoucí úředníky tak, aby nebyli znevýhodněni rodiče, kteří pobývali na mateřské nebo rodičovské dovolené. Komunista Jan Klán ve výboru prosadil vynětí předsedy ČSÚ.

Rozpočet na školství se zvýší minimálně o 3,8 miliardy korun

Rozpočet na školství bude příští rok navýšen více, než se předpokládalo. Vedle plánovaných dvou miliard určených na navýšení platů učitelů do něj ve srovnání s letošním rokem přibude dalších 1,8 miliardy korun. Na briefingu to řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD), který se na tom dohodl s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Navíc se podle Chládka debatuje o dalším navýšení až na celkových 5,1 miliardy korun. Aby mohlo ministerstvo realizovat dlouhodobé projekty, jako je například zlepšení vybavení škol nebo zavedení kariérního řádu pro učitele, bude potřebovat ještě více peněz. "Doufám, že to není navýšení poslední, je to pouze start a já doufám v kontinuální navýšení i v dalších letech," dodal Chládek.

Hejtmani chtějí jednat s církvemi o zřízení společného fondu

Asociace krajů ČR chce jednat s Českou biskupskou konferencí o vzniku společného fondu, ze kterého by bylo možné financovat některé projekty, například provoz hospiců. Po jednání Rady Asociace krajů ČR v Hradci Králové to novinářům řekl předseda asociace, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Pokud představitelé Asociace krajů ČR projeví zájem o setkání se zástupci ČBK, rádi si vyslechneme jejich návrhy, ale je to až věc ve druhé rovině," řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Primární je totiž podle něj pro církve stále jednání s vládou. "Je třeba nejprve nastavit rámec, v němž bude fungovat kooperativní model další spolupráce mezi státem a církvemi, o který usilujeme," doplnil. "Umím si obecně představit takový model, kdy by vznikl společný fond, do kterého by vložily část peněz kraje a část peněz z finančního odškodnění v rámci restitucí církve a z něj by bylo možné financovat projekty v oblasti sociálních věcí, zdravotnictví či školství," řekl Hašek, který chce v příštích dnech požádat o termín schůzky s kardinálem Dominikem Dukou. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

Novým středočeským hejtmanem se stal Miloš Petera

Novým středočeským hejtmanem se stal šéf krajské ČSSD Miloš Petera. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé. Petera nahradil ve funkci svého stranického kolegu Josefa Řiháka, který v pondělí vyhověl výzvě spolustraníků a rezignoval. Opozice Peteru nepodpořila. Poukázala na to, že je spojen s érou bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), souzeného kvůli korupci, kterému dělal náměstka, a je zodpovědný za stav, do nějž se kraj dostal v uplynulých letech. Petera, který neměl protikandidáta, po zvolení prohlásil, že jeho cílem bude dál plnit volební program ČSSD a zajišťovat další rozvoj Středočeského kraje.

HN: MF chce omezit odpisy z daní na investiční životní pojištění

Ministerstvo financí chce v rámci novely zákona o daních z příjmu omezit možnost odpisů na investiční životní pojištění. Odepisovat z daní by bylo možné jen peníze zaplacené na krytí pojistných rizik, ne určené na investování. Ministerstvo předpokládá, že by tak stát na daních získal o miliardy korun více. Představitelé pojišťoven tvrdí, že návrh obsahuje řadu sporných bodů. Návrh v nejbližší době projedná vláda, napsaly Hospodářské noviny (HN). U investičního životního pojištění je teď možné z daní odepsat až 12.000 korun ročně, podle deníku to využívají miliony lidí. Investiční část, která není určena na krytí pojistných rizik, přitom podle deníku často tvoří většinu z uhrazeného pojistného. Podle ministerstva firmy příspěvkem na životní pojištění často zvyšují příjmy svým zaměstnancům, místo aby jim zvedly plat, ze kterého by musely platit větší odvody. Pojišťovny tvrdí, že návrh by investiční životní pojištění znevýhodnil proti jiným dlouhodobým spořicím produktům. Hlavně prý vůči penzijním fondům ze třetího pilíře, v nichž si bude možné dál ročně odepsat na daních 12.000 korun. Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora deníku řekl, že snahu firem vyhnout se díky příspěvku na pojištění vyšším odvodům je možné řešit například omezením výplat ze životního pojištění nebo zvýšením srážkové daně při předčasných výběrech výnosů.

Zahraniční dluh ČR klesl v 1. čtvrtletí na 2,15 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky v 1. čtvrtletí letošního roku klesl o 64,3 miliardy korun na 2,15 bilionu. Představoval tak 54,8 procenta hrubého domácího produktu. K poklesu zadluženosti přispělo zejména splacení části zahraničních závazků bankovního sektoru čerpaných v loňském čtvrtém čtvrtletí, informovala Česká národní banka. Meziročně byl zahraniční dluh vyšší o 151,8 miliardy korun.

Soudci by podle jejich unie měli být zbaveni zbytných agend

Soudy by podle Soudcovské unie měly být zbaveny zbytných agend, například sporů o splacení úvěrů, aby se soudní řízení opětovně neprodlužovala. Vedení unie kvůli tomu vyzvalo ministerstvo spravedlnosti, aby navrhlo příslušnou změnu zákona. Důvodem je podle viceprezidenta unie Tomáše Novosada to, že za posledních pět let vzrost počet soudních řízení v civilních věcech, nikoliv ale počet soudců, jichž je kolem 3000. Ministerstvo by proto mělo buď vytipovat "zbytné agendy", které není třeba rozhodovat v prvním kole u soudu, nebo navýšit počet soudců. Unie preferuje první cestu. "Pokud ministerstvo spravedlnosti nepřistoupí k razantním změnám a reformám, opětovně se prodlouží délky soudních řízení," uvedl Novosad. Poznamenal, že stát by pak musel dávat vyšší částky na odškodné za nepřiměřeně dlouhá soudní řízení.

Policie odhalila 62 varen drog, 63 pěstíren a obvinila 429 lidí

Česká policie za dva měsíce zesílených protidrogových opatření odhalila 62 varen drog a 63 pěstíren marihuany. Zajistila 16 kilogramů drog ve varnách a 43 kilogramů marihuany, obvinila 429 lidí. Novinářům to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Z obviněných lidí je 108 cizinců. "Tyto rozsáhlé akce probíhaly v rámci celé České republiky, zejména v česko-německém pohraničí," uvedl Tuhý. "Osmdesát procent záchytů má spojitost s asijskými tržnicemi," dodal. Drogové problematice se podle něj nyní věnuje o 150 policistů víc než loni. Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Laube ČTK řekl, že spolupráce se zahraničními kolegy je součástí obecně strategie policie v boji s drogovou kriminalitou. S Němci mají podle něj policisté dobrou zkušenost, tamní policisté se prý také učí česky. Fungují prý společné hlídky, vyšetřovací týmy, používají se speciální vyšetřovací metody i skrytí vyšetřovatelé.

Ochránci duševně nemocných kritizují ČR za omezování pacientů

Mezinárodní Centrum advokacie duševně postižených (MDAC - Mental Disability Advocasy Center) kritizuje Česko za přístup k pacientům s psychickými nemocemi. Podle něj používání omezovacích prostředků za poslední desetiletí neubylo a dál se využívají i síťová lůžka. Vyplývá to ze zprávy MDAC o stavu psychiatrické péče v Česku. ČTK má dokument k dispozici. Podrobně chtějí autoři výsledky představit v pondělí v Praze.

V Praze se po dvou letech otevřela stanice metra Národní třída

V Praze se po dvou letech otevřela zrekonstruovaná stanice metra B Národní třída, která patří mezi nefrekventovanější. Kompletní oprava stanice stála město 671 milionů korun. V částce je započtena výstavba vestibulu, oprava eskalátorů a stanice i vybudování bezbariérového výtahu. Na výstup z výtahu do Lazarské ulice navazuje opravená tramvajová trať a zastávka, kde mohou pohodlně nastoupit a vystoupit lidé na vozíčku nebo rodiny s kočárky. Tramvaje tudy začnou jezdit v sobotu časně ráno. V průběhu rekonstrukce stanice dělníci vyměnili obklady, technologie a technologické zázemí. Nový je nerezový odvodňovací systém, který je umístěn za obklady. Ve stanici je umístěn nový automat na lístky, ve kterém mohou cestující platit platební kartou, mincemi i bankovkami. Na stěně podél jezdících schodů budou nainstalovány reklamní digitální panely, které dokážou vytvářet neobvyklé vizuální efekty. Kvůli uzavření metra v minulosti protestovali především lidé z okolí, z přestavby se tak stalo i politické téma.

Školáci dostali vysvědčení a začínají jim prázdniny

Školáci dostali vysvědčení, čímž pro ně končí další školní rok. V sobotu jim začnou dvouměsíční prázdniny, do lavic usednou znovu 1. září. I letos si ale ročník zopakuje tisíce žáků základních škol. Podle expertů to bude podobné jako loni, kdy propadlo víc než šest tisíc dětí. Podle statistik se nejméně daří prvňákům a žákům šestého ročníku.

dTest: Turisté si nejčastěji stěžují na problémy při půjčení auta

Turisté si na dovolené nejčastěji stěžují na problémy při vypůjčení auta a na kvalitu letecké a železniční dopravy. Ukázal to celoevropský průzkum asociace ANEC mezi téměř šesti tisíci respondenty. Čeští turisté jsou navíc více nespokojení s úrovní ubytování, než je evropský průměr. Upozornil na to časopis dTest. Problémy se službami v cestovním ruchu zažívá podle průzkumu čtvrtina dovolenkářů. Češi nejčastěji kritizují úroveň letecké dopravy (19,6 pct) a problémy při pronájmu aut (18,2 pct). Podle celoevropských výsledků průzkumu je pořadí opačné.

Fotoreportéři se mohou hlásit do soutěže, čeká na ně i cena ČTK

Pořadatelé prestižní tuzemské fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo vyhlásili její jubilejní 20. ročník. Při té příležitosti se bude jako novinka letošního ročníku udílet zvláštní Cena České tiskové kanceláře. Získá ji zpravodajská fotografie, která má výjimečné novinářské kvality - aktuálnost, pohotovost a výstižnost. "Je to pro nás další logický krok k rozšíření spolupráce s pořadateli Czech Press Phota. Fotoreportéři České tiskové kanceláře se této prestižní soutěže účastní od jejího počátku, téměř každoročně v ní posbírají několik cen nebo čestných uznání a v loňském ročníku náš kolega Michal Kamaryt získal dokonce hlavní cenu Křišťálové oko," říká šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Do soutěže mohou autoři své snímky přihlašovat do 30. září. V polovině října se v Praze tradičně sejde mezinárodní porota, která vybere vítězné fotografie v jednotlivých kategoriích i vítěze hlavních cen.

Národní galerie vystavuje zapůjčené dílo Gustava Klimta

Obraz Gustava Klimta Dáma s rukávníkem z let 1916 až 1917, který byl dlouho považován za nezvěstný, představila Národní galerie v Praze. Obraz je zapůjčen ze soukromé tuzemské sbírky, v níž se nachází od počátku 30. let 20. století. V expozici mezinárodního umění ve Veletržním paláci dočasně doplní prezentaci dvou slavných obrazů Gustava Klimta, Vodní zámek z roku 1909 a ikonickou umělcovu malbu Panna z roku 1913. "NG se podařilo něco, co lze nazvat kunsthistorickým snem, často se na nás obracejí lidé, že mají zaručený originál, často se to ale neprokáže. Nyní se na nás obrátil majitel díla Gustava Klimta, které se podařilo dočasně zapůjčit do NG," řekla novinářům ředitelka Sbírky moderního a současného umění NG Helena Musilová. Věří, že obraz zaujme i zahraniční badatele, nestává se často, že by se objevilo dílo, které tak dlouho nebylo vystaveno, naposledy byl obraz veřejně prezentován v roce 1926.

Ceny děl českých umělců na londýnské aukci předčily odhady

Díla českých umělců, mezi nimiž byli Jindřich Štyrský, Bohumil Kubišta či Toyen, se na dražbě aukční síně Christies v Londýně prodala vesměs za mnohem vyšší cenu, než stanovily původní odhady. Nejvíce zaplatil kupec za Kubištův obraz Zátiší s kytarou, který se prodal za 35.000 liber (1,2 milionu korun), odhad byl přitom čtyřikrát nižší. Velký boj svedli zájemci i o díla Marie Čermínové známé pod tvůrčím pseudonymem Toyen. Cena její koláže z roku 1965 se po smršti nabídek vyšplhala z odhadu 1500 liber až na konečných 9200 liber (315.000 korun), celková cena s aukční přirážkou činila 11.500 liber. Její olej na plátně z roku 1920 se prodal za 23.750 liber (815.000 korun) s aukční přirážkou. Plátno Jindřicha Štyrského z roku 1935 našlo kupce za 32.500 liber (1,1 milionu korun). Menší zájem byl naopak o práce Františka Kupky. Ze tří nabízených kreseb se prodala pouze jedna. Za dílo s názvem Kruhy a vertikály z roku 1912 zájemce zaplatil 4750 liber. Kubišta, Štyrský a Toyen patří k umělcům, o jejichž díla mají čeští i zahraniční kupci na aukcích velký zájem. V žebříčku nejdráže prodaných obrazů na českých aukcích byl loni na prvním místě právě Kubišta, jehož Zátiší změnilo majitele za 18,49 milionu korun. V první pětce nejžádanějších umělců byl i Štyrský a Toyen.

Mikulov má zrekonstruovanou synagogu s výstavou o Löwovi

Brněnská židovská obec nechala za 35 milionů korun zrekonstruovat Horní synagogu v Mikulově, která patří nejvýznamnějším židovským památkám na Moravě. Práce trvaly tři roky. Její návštěvníci si v ní budou moci od soboty prohlédnout stálou výstavu o slavném rabínu Löwovi, známém z legendy o Golemovi, a o židovské vzdělanosti. ČTK to řekl Jan Kindermann z Federace židovských obcí ČR, která opravy financovala. V rámci projektu 10 hvězd nechala opravit deset židovských památek v ČR. Objekt ze 16. století byl před rekonstrukcí značně zchátralý. Obnoven byl do své barokní podoby. Při pracích se postupovalo podle staré dokumentace. Synagoga má obnovenou zimní modlitebnu, schodiště na ženskou galerii a schránku na tóru. Rekonstrukce se dočkala i fasáda a střecha.

Český rozhlas připravil historický projekt "Před 100 lety"

Český rozhlas připravil nový projekt zaměřený na historické události, tentokrát spojené se zahájením 1. světové války. V předvečer výročí sarajevského atentátu odstartoval "přímý přenos" Před 100 lety, který posluchači mohou sledovat na speciálním webu http://www.pred100lety.cz webu, Facebooku a Twitteru. ČTK o tom informovala mluvčí Tereza Krásenská. "Vrátit se o 100 let zpátky a žít hodinu po hodině zajímavé období velké války, sledovat osudy českých legionářů, ruskou revoluci, vznik ČSR, připomenout si sarajevský atentát a také dobu stařičkého mocnáře Františka Josefa, Edisonových vynálezů, začátků kinematografie, umělecké moderny atd. To vše umožní náš nový projekt Před 100 lety," uvedl jeho spoluautor a ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček. Na webu lze najít čtyři hlavní témata: Bitvy, Příběhy, Polní pošta a Špioni. Na facebookovém profilu se den po dni budou objevovat zprávy o všech důležitých okamžicích, které se tehdy odehrály a také pohled na tehdejší životní styl. Na twitterovém účtu pak zaznívají subjektivní komentáře autentických postav, například formou deníkových zápisků legionářů.

V liberecké zoo se poprvé narodilo mládě ohroženého uriala

V liberecké zoo se poprvé narodilo mládě uriala bucharského neboli ovce kruhorohé. Zahrada je jen jednou z pěti v Evropě, která tohoto ohroženého sudokopytníka s mohutnými rohy zatočenými do okruží chová. ČTK to řekl mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. Narozené mládě je 44. jedincem svého druhu, který je držen v zajetí. Ve volné přírodě jich je zřejmě jen několik set. "Jejich počty jsou ale nestálé. Na konci 80. let se odhadovalo, že ve volné přírodě přežívá asi 1000 zvířat, populace přitom stále klesá a v některých oblastech jsou počty urialů velmi nízké," zmínil Langr. Urial žije v Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.

V liberecké zoo se v minulých dnech narodili i další vzácní kopytníci, dva nahurové modří. Tibetské nahury lze najít v dalších 11 evropských zoo, které pečují o zhruba 80 těchto zvířat. Liberecká zoo momentálně chová devítičlennou skupinu nahurů. První jedince získala už v roce 2001 z jedné čínské zoo. Nahur, neboli ovce modrá, je zapojen do záchranného programu ESB (Evropská plemenná kniha). Hlavním poznávacím znakem jsou mohutné zatočené rohy, na povrchu zbrázděné, které u samců dorůstají délky až 80 centimetrů.

V pražské zoo se po povodni otevřel Pavilon velkých želv

Více než rok po záplavách, které postihly pražskou zoologickou zahradu loni na začátku června, byl návštěvníkům zpřístupněn Pavilon velkých želv. Jeho rekonstrukce stála 1,9 milionu korun, řekla ČTK tisková mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Složení zvířat v tomto pavilonu bude stejné jako před povodněmi. Vedle želv sloních a obrovských se návštěvníci mohou těšit rovněž na varany komodské a želví školku. "Nový ale bude interiér pavilonu, stěny mají nový nástřik. Navíc se budou promítat videa zachycující želvy ve volné přírodě. Inovovaný je také informační systém," uvedla mluvčí.

Počasí v sobotu

Převážně oblačno, později v Čechách a na Českomoravské vrchovině od západu místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.