Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

V Budapešti se sejdou premiéři ČR, Maďarska, Polska a Slovenska

Premiér Bohuslav Sobotka se odpoledne v Budapešti zúčastní schůzky předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4), do které kromě ČR patří také Maďarsko, Polsko a Slovensko. Jednání se uskuteční u příležitosti završení maďarského předsednictví ve V4, které od července převezme Slovensko. Předsedové vlád budou na setkání podle programu hovořit také o energetické bezpečnosti a spolupráci zemí V4 v oblasti dopravy. Schůzky premiérů se zúčastní také předseda Evropské komise José Barroso a eurokomisař Johannes Hahn, s nimiž by premiéři měli probrat otázky spojené se sedmiletým unijním rozpočtem na roky 2014 až 2020.

Zeman: Členství v EU a NATO dává Česku garanci bezpečnosti

Přestože v Evropě a okolí existují válečná ohniska, členství v Evropské unii a NATO dává Česku garanci bezpečnosti. U příležitosti stého výročí od zahájení první světové války to řekl prezident Miloš Zeman. Prezident také ocenil působení českých vojáků v zahraničních misích. Podle něj tím splácí dluh, který Česká republika získala vznikem vlastního svobodného státu. Slavnostního shromáždění a uctění památky padlých vojáků se kromě současné hlavy státu uúčastnili i bývalý prezident Václav Klaus, premiér Bohuslav Sobotka, někteří ministři, dále zástupci armády a diplomaté. Století od vypuknutí jedné z nejkrvavějších válek připomněla v katedrále svatého Víta zádušní mše, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Volební senát navrhuje zrušit pětiprocentní hranici v eurovolbách

Nejvyšší správní soud navrhne Ústavnímu soudu zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do europarlamentu. Volební senát tak vyhověl návrhu Strany zelených. Podobnou argumentaci uplatňovala ve své stížnosti také Česká pirátská strana. Podle soudce zpravodaje Tomáše Langáška NSS shledal, že sporná část zákona o evropských volbách omezuje volnou soutěž politických sil, rovnost hlasovacího práva a právo na přístup k voleným funkcím za rovných podmínek. Evropský parlament navíc hraje ve fungování unie zatím méně významnou roli, než jakou hrají národní parlamenty v členských zemích. Proto se klauzule nejeví tak potřebná jako ve sněmovních volbách, kde ji už dříve Ústavní soud (ÚS) schválil. Správní soud nyní obě řízení přeruší a počká na verdikt ústavních soudců. Žádné další stížnosti soud nevyhověl. Obě strany získaly při posledních eurovolbách přes tři procenta, piráti dosáhli zisku 4,78 procenta hlasů. Premiér Bohuslav Sobotka pro zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do europarlamentu, jak navrhl soud, není. Naopak šéf ANO Andrej Babiš v tom nevidí problém.

Zástupcem šéfa hradního protokolu bude Sklenář, Forejt nekončí

Od července bude zástupcem ředitele protokolu na Pražském hradě Miroslav Sklenář, který tento odbor vedl už za prezidenta Václava Havla. Uvedl to mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček a nástup na Hrad potvrdil i sám Sklenář. Podle Lidových novin (LN) se měl stát nástupcem současného šéfa protokolu Jindřicha Forejta, což Ovčáček popřel. Forejt podle něj rezignaci sice podal, po "přátelském rozhovoru s prezidentem" ji ale stáhl. List naznačil, že by se Forejt mohl stát velvyslancem ve Vatikánu, o což už v minulosti usiloval. Podle informací z diplomatických kruhů by ale tento post měl převzít bývalý ministr zahraničí a exšéf KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Pražská ČSSD vyzývá primátora Hudečka, aby si zaplatil kampaň ze svého

Pražská ČSSD vyzvala primátora Tomáše Hudečka (TOP 09), aby si kampaň o úspěších Prahy zaplatil ze svého, nebo z peněz TOP 09. Za kampaň s názvem "Víte, že" zaplatilo město 350.000 korun a ČSSD ji nepovažuje za informační, ale předvolební. Novinářům to řekl opoziční zastupitel Karel Březina (ČSSD). Podle Březiny stejným způsobem jako Hudeček využil městské peníze v roce 2009 exprimátor Pavel Bém (ODS) v kampani Čistá a zelená Praha. Na poutačích v ulicích města se v krátkých sloganech Hudeček chlubí výsledky své práce v čele města. Primátor tvrdí, že podobné kampaně jsou ve světě běžné a nebyla nijak drahá. Podzimní volby se budou konat na začátku října.

Cizinci mohou jednodušeji získat povolení k práci v ČR

Cizinci mohou jednodušeji získat povolení k práci v České republice. Místo dvou dokumentů jim bude nyní stačit jedna kartička. ČTK to sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Zjednodušení přinesly úpravy zákonů o pobytu cizinců a o zaměstnanosti. Doposud museli cizinci, kromě občanů Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, v případě zájmu o práci v České republice nejdříve získat povolení k zaměstnání od příslušného krajského úřadu práce. Až poté mohli dostat vízum k pobytu nad 90 dnů, které vydává ministerstvo vnitra. Nyní už vnitro vydává jen plastovou zaměstnaneckou kartu. Letos stát očekává celkem 30.000 žádostí o kartu, z toho dvě třetiny tvoří žádosti o prodloužení současných povolení.

ČEZ uzavřel dohodu s Albánií, získá zpět 2,75 miliardy Kč

Energetická společnost ČEZ uzavřela s Albánií, která loni firmě odebrala licenci, dohodu o narovnání. ČEZ podle ní získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur (asi 2,75 miliardy Kč), tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Součástí dohody jsou i podmínky ukončení sporu před mezinárodním arbitrážním soudem. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová. Podle dohody obdrží ČEZ za úhradu pohledávek a převod podílu v CEZ Shpërndarje kompenzaci 95,5 milionu eur. Dalších 4,5 milionu eur už firma dostala. Dohoda je podmíněna splněním několika podmínek, jako jsou vystavení bankovní garance, schválení albánskou vládou a ratifikace albánským parlamentem. Dohodu také musí schválit statutární orgány ČEZ. ČEZ Albánii podle mluvčí nic platit nebude.

Zastupitelé H. Králové schválili odkup polovinu parcely pod D11

Královéhradecká radnice koupí od Jaroslavy Štrosové pozemek potřebný k dostavbě dálnice D11 do Hradce Králové. Zastupitelé souhlasili s tím, že město za ideální polovinu parcely o výměře 0,27 hektaru zaplatí téměř 1,7 milionu korun. Druhou polovinu parcely vlastní statkářka Ludmila Havránková. Podle primátora Hradce Králové Zdeňka Finka je odkup řešením, které konečně pohne s výstavbou dálnice k Hradci Králové a dál. O prodeji zbývající poloviny pozemku je podle něj ochotna jednat i Havránková. Stavba dálnice D11 skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem Králové, pozemek Štrosové a Havránkové je poslední parcelou, která státu chybí v plánovaném úseku D11 od současného konce dálnice k hradecké křižovatce u ČKD.

Od ledna 2016 by se mohla na části silnic I.třídy zvýšit rychlost

Na vybraných silnicích první třídy by se mohlo od ledna 2016 jezdit stodesetikilometrovou rychlostí. Nyní je povolená rychlost 90 kilometrů v hodině. Ministerstvo dopravy v novele zákona o pozemních komunikacích oprášilo původní návrh, podle kterého by vyšší povolená rychlost mohla platit například na silnici z Liberce do Bílého Kostela nebo z Chomutova do Křimova. Novela má usnadnit i povolování veřejně prospěšných staveb a usnadnit odtah vozidel blokujících veřejné komunikace, informovalo ministerstvo dopravy.

Dopravní policisté chystají na prázdniny dvě bezpečnostní akce

Dopravní policisté chystají na prázdniny dvě bezpečnostní akce. První se uskuteční o prvních třech víkendech letních prázdnin a zaměří se na bezpečnost provozu na hlavních silničních tazích. Při druhé se od 21. do 27. července policisté zaměří na provoz výletních autobusů. Na setkání s novináři to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. V souvislosti s koncem školního roku bude nyní policie více dohlížet u základních škol. Kromě celorepublikových akcích plánují policisté řadu menších regionálních bezpečnostních kontrol. Měly by být zaměřená na rizikové účastníky silničního provozu, ať už jsou to chodci nebo motorkáři či cyklisté.

Skupina proti daňovým únikům Kobra pracuje už na pěti kauzách

Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, pracuje na prvních pěti kauzách. První výsledky by mohly být prezentovány na konci léta, řekl novinářům v Pozlovicích na Zlínsku zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žežulka. Kobra začala v Česku fungovat v polovině června. "Výše škody u těchto kauz by mohly přesáhnout celkem jednu miliardu korun. Jedná se o rozsáhlé karuselové podvody se specifickými komoditami," uvedl Žežulka. Karuselové podvody vznikají tak, že zboží zakoupené v jednom státě bez DPH je v jiném státě prodáno včetně DPH, aniž obchodník odvedl daň. V týmu Kobry jsou odborníci z finanční správy, policie a celní správy, tyto orgány dříve pracovaly samostatně. Nyní si mohou vyměňovat informace, vybírat kauzy, které bude Kobra řešit, i volit způsob jejich zveřejňování do médií. Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie.

ÚS zrušil verdikt nad matkou, jež údajně zabila novorozeně

Ústavní soud (ÚS) kvůli porušení práva na soudní ochranu zrušil verdikt nad matkou z Liberce, jež podle obžaloby zavraždila novorozeně. Měla si za to odpykat deset let ve vězení. Případ teď musí znovu projednat liberecká pobočka krajského soudu. Podle ÚS existuje příliš mnoho pochybností, než aby bylo možné konstatovat, že matka jednala úmyslně a při jasném vědomí. K činu došlo 16. června 2009. Žena tehdy žila ve společné domácnosti se svým přítelem a jejich tehdy asi dvouletým synem. Porodila v noci v koupelně garsoniéry. Partnera zavolala, až když dítě bylo na světě. Řekla mu, že se dítě je mrtvé. Odmítla, aby zavolal záchrannou službu. Lékaři však navzdory jejímu tvrzení zjistili, že dítě se narodilo živé.

Policie v JAR má prý důkazy, spojující Krejčíře s další vraždou

Jihoafrická policie má údajně v rukou závažné indicie, které spojují Radovana Krejčíře s vraždou jihoafrického podnikatele libanonského původu Sama Issy, která se odehrála loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Informoval o tom zpravodajský server The Star. Podle zdroje z jihoafrické policie mají vyšetřovatelé k dispozici výpovědi dvou svědků, kteří popisují, jak Krejčíř vraždu plánoval. Motivem zločinu prý byl fakt, že Čech Issovi dlužil 10 milionů randů (asi 19 milionů korun) za dodávku drog. Jeden ze svědků údajně uvedl, že dva nájemní vrazi, které si Krejčíř najal, dostali za Issovu vraždu dohromady 500.000 randů (zhruba 950.000 korun). Radovan Krejčíř jakékoli spojení s případem vraždy Sama Issy odmítá.

Podle soudu EMS nesmí blokovat opencard

Městský soud v Praze vydal na základě žaloby pražského dopravního podniku předběžné opatření vůči firmě eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k opencard. Firma nesmí systém blokovat. EMS prostřednictvím mluvčího Martina Opatrného tvrdí, že nechápe důvod podání žaloby. Firma podle něj systém nijak neomezovala. Dopravní podnik tvrdí, že se na soud obrátil kvůli nevůli EMS prodat chybějící licence. Soud uložil firmě EMS povinnost strpět užívání 1,26 milionu čipových karet opencard. Firma nesmí udělat žádný krok, kterým by omezila funkčnost a provoz karet. Praha a vlastník autorských práv EMS vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování opencard. Vedení města se pokouší práva k systému koupit a provozovat jej samo. Na podmínkách případného obchodu ale dosud obě strany shodu najít nedokázaly.

Nabídka last minute zájezdů je letos až o 15 pct nižší než loni

Nabídka zájezdů last minute je letos až o 15 procent nižší než před rokem a chybí v ní některá oblíbená letoviska. Cestovní kanceláře totiž prodaly v předprodeji do některých destinací až o 30 procent více zájezdů než loni a roste i běžný prodej. Ceny zůstávají na loňské úrovni, pouze zájezdy do některých populárních letovisek mohou být z důvodu poklesu kurzu koruny dražší o několik stovek korun. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK). Mezi nejoblíbenější letecké destinace českých turistů patří Řecko, Turecko, Španělsko a Egypt. Mezi turisty cestujícími autobusy či auty jsou populární především Chorvatsko a Itálie, uvedl člen představenstva ACK Jan Osúch. Velký návrat turistů zažívá podle cestovních kanceláří druhým rokem Tunisko včetně ostrovu Djerba. K tradičním středomořským prázdninovým destinacím za poslední roky přibylo Maroko a Kapverdské ostrovy. Délka zájezdů se zkracuje a aktuálně převládají týdenní pobyty. Více než 80 procent leteckých zájezdů je prodáváno se stravováním all inclusive.

Apolinář otevírá první ambulance v ČR pro děti ohrožené drogou

Pro děti a mladistvé ohrožené drogami a alkoholem se otevírá v pražském Apolináři první specializovaná ambulance v Česku. Finančně ji podpoří Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která za zdravotní problémy způsobené alkoholem a drogami u svých dětských klientů loni vydala 15,6 milionu korun. Ročně končí v péči lékařů kvůli drogám a alkoholu na 1500 dětských klientů VZP, řekl její mluvčí Oldřich Tichý ČTK. S konopím mají české děti zkušenosti od 13 let, kouří od 11 let a alkohol pravidelně pije 60 procent dospívajících. Přesto dosud v Česku ani jedna adiktologická ambulance specializovaná pro děti nebyla. První taková ambulance je součástí Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice. Přednosta kliniky profesor Michal Miovský ČTK řekl, že zmapovali potřebnost této péče a vyšlo jim, že jen v Praze a Středočeském kraji ji potřebuje až 5000 dětí. Pilotní projekt ověřuje, jaké služby děti a dospívající potřebují, pak by mohla vzniknout síť ve všech krajích, pokud se k financování přidají i ostatní zdravotní pojišťovny.

Ombudsmanka Šabatová varuje před nelegálními ústavy sociální péče

Ombudsmanka Anna Šabatová varuje před umisťováním důchodců do nelegálních ústavů sociální péče pro seniory s demencí. Pracovníci její kanceláře zkontrolovali sedm těchto zařízení a zjistili, že péče v nich je neodborná, celkově špatná a životní podmínky nedůstojné. Šabatová to řekla novinářům. Zdůraznila, že nikdo neví, kolik těchto zařízení v zemi je. Podle ní z kontrol plyne jediný závěr: všechna tato zařízení by se měla zlegalizovat tak, že budou zaregistrována, anebo by měla ukončit činnost. Na to by měly dohlédnout krajské úřady. V ČR je síť řádných ústavů sociálně péče pro seniory. Jsou zaregistrovány na příslušných krajských úřadech a jejich seznam lze najít na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Jde o zařízení pod kontrolou sociálních pracovníků, v nichž je možné si stěžovat na nedostatky a které čerpají státní dotace. Opakem toho jsou neregistrovaná zařízení. Většinou působí ve zkrachovalých penzionech, dávno zaniklých kulturních centrech nebo větších rodinných domech, pro něž se nenašlo využití. V názvu obvykle mají něco jako "spokojené stáří" nebo "důstojné stáří". V podstatě jde o ústavy sociální péče, které od těch registrovaných běžný člověk ani není schopen rozeznat. Rozdíl je v tom, že nedostávají státní dotace, žijí zcela z poplatků klientů, přičemž nemají na kvalitní péči peníze. Především nepodléhají kontrole. "Provoz takovéhoto zařízení může být celkem dobrý business pro menší rodinu," řekla Marie Lukasová z kanceláře ombudsmanky.

Jihočeská univerzita otevřela na Špicberkách polární stanici

Jihočeská univerzita na Špicberkách otevřela svou polární stanici, která je vůbec první českou arktickou základnou. Škola ji vybudovala ze zakoupeného rodinného domu v Longyearbyenu, který je správním střediskem nejsevernějšího norského souostroví. Dosud vědci z Jihočeské univerzity na Špicberkách pracovali jen na pronajaté terénní stanici. Náklady na nákup objektu a jeho vybavení činily 30 milionů korun. Stanici chtějí vědci využívat především v období od června do září. V tu dobu jsou na Špicberkách pro výzkum nejlepší podmínky. Základnu, kde jsou dvě laboratoře a ubytování pro dvacet lidí, lze ale využívat celoročně. Výzkum univerzitního Centra polární ekologie se zaměřuje především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. Jihočeská univerzita má k dispozici území v centrálním zálivu u Billefjorden o rozloze přibližně 100 kilometrů čtverečních. Poskytlo jim ho Norské království, které Špicberky spravují.

Ředitelem NG by se počátkem července měl stát Jiří Fajt

Historik umění Jiří Fajt se na přelomu června a července pravděpodobně ujme funkce ředitele Národní galerie v Praze. Ministerstvo kultury, které galerii zřizuje, přesný termín dosud neuvedlo, odkazuje ale na předchozí ujednání. Ředitelem Fajta jmenovala již před rokem tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN), její nástupce Jiří Balvín stanovil po několika odkladech termín nástupu Fajta na letošní 1. červenec. Poté, co se ministrem stal Daniel Herman (KDU-ČSL), uvedl, že jiný způsob řešení situace ve vedení NG než ten, že dříve či později nastoupí Jiří Fajt, nevidí. V únoru oba společně uvedli, že by to mělo být do začátku června, tedy dříve, než chtěl Balvín. Ministr a designovaný ředitel prý spolu ještě v době do uvedení do funkce projednávali otázky příštího směřování NG i Fajtovy představy, jak instituci řídit.

Karlovarský festival ocení amerického filmaře Mela Gibsona

Hollywoodský herec, režisér a producent Mel Gibson převezme v rámci 49. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Filmař, který získal dva Oscary, Zlatý glóbus a tři desítky dalších významných cen a nominací, uvede na zahajovacím večeru 4. července svůj zatím poslední režisérský opus - mystické drama Apocalypto. Na tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Česká filharmonie zakončí sezonu koncertem pod širým nebem

Česká filharmonie (ČF) vystoupí na závěrečném koncertu sezony 2013/2014 pod širým nebem na Hradčanském náměstí v Praze. Během druhého ročníku open air koncertu pokřtí ČF dlouho očekávanou nahrávku Dvořákových symfonií a koncertů. Tématem letošního open air koncertu ČF je vedle Dvořákovy hudby podpora mladých hudebníků. Představí se výherci soutěže Zahraj si s Českou filharmonií. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek bude dirigovat orchestr složený z žáků základních uměleckých škol. Vstup je zdarma. ČF rovněž podpoří Linku bezpečí, sdružení věnující se krizové intervenci dětí a mládeže. Návštěvníci koncertu a diváci České televize budou moci přispívat na její konto. Vystoupení ČF zahájí tři koncerty v podání žáků základních uměleckých škol v 15:00, 16:30 a 18:00. Večerní koncert začíná ve 20:20. Živě ho přenáší ČT art. Moderátorem večera je Jan Budař. Loni v Praze sledovalo netradiční koncert pod otevřeným nebem, na němž vystoupil americký zpěvák a jazzman Bobby McFerrin s ČF, zaplněné Staroměstské náměstí. Podle policie se během zhruba devadesátiminutového vystoupení v historickém centru města objevilo přes 10.000 lidí.

Výročí Janáčka připomene v Brně turistická trasa a e-kniha

Výročí narození skladatele Leoše Janáčka, které připadá na 3. července, připomene v Brně nová turistická trasa a multimediální kniha. Další akce jsou rozvrženy do celého roku a jejich přehled najdou zájemci ve zvláštní sekci turistického webu GotoBrno.cz. Vrcholem letošních připomínek 160. výročí skladatelova narození bude listopadový festival Janáček Brno. Janáček je rodák z Hukvald a zemřel v roce 1928 v Ostravě, většinu života však strávil v Brně. Na jih Moravy přišel jako chlapec do augustiniánské klášterní školy, po studiích v Praze a zahraničí se znovu vrátil. Založil a vedl varhanickou školu, dnešní Konzervatoř Brno, působil jako dirigent, skladatel, publicista a hybatel kulturního dění.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě letos připomenou význam rodiny

Dny lidí dobré vůle, které se od roku 2000 konají v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě, letos připomenou význam rodiny. Novinkou tak bude například seminář o pěstounské péči, vedle toho ale nabídne patnáctý ročník slavností řadu tradičních aktivit. Pořadatelé očekávají, že by program mohl přilákat více mladých lidí. Řekli to na tiskové konferenci ve Zlíně. Dny lidí dobré vůle poukážou na 20. výročí Mezinárodního roku rodiny, který vyhlásila Organizace spojených národů v době, kdy je rodina vystavena mnoha tlakům, které ji ohrožují. Podle Kristiny Vavríkové z pořádající agentury by program nazvaný Mladí fandí rodině měl podpořit rodinný život. Návštěvníkům nabídne například rozhovory o zkušenostech s mladými páry, pěstounskou rodinou nebo se staršími manžely.

Návštěvníky jižní Moravy mají lákat sklepní uličky

Centrála cestovního ruchu Jižní Morava chce lákat turisty do regionu na vinařské sklepní uličky. Na jižní Moravě jich je kolem stovky. Návštěvníci už mají k dispozici katalogy, mapy nebo přehledy akcí, které se v uličkách konají. "Nyní zpracováváme mobilní aplikaci, kterou mohou lidé nosit v terénu," řekla novinářům ředitelka centrály Zuzana Vojtová. Návštěvníky jižní Moravy podle Vojtové ale zaujmou i gastronomické akce, které vinařskou turistiku doplňují. Například v pátek a sobotu se v Brně na Obilním trhu uskuteční festival Ochutnejte jižní Moravu a Weinviertel. Oba regiony, moravský i rakouský, mají podle Vojtové vinařskou a zemědělskou tradici. Návštěvníky čekají gastronomické speciality jako meruňkové marmelády, želé, vinařské produkty a nebude chybět ani pečení chleba. Součástí akce budou i folklorní vystoupení. Do Jihomoravského kraje letos v prvním čtvrtletí přijelo 215.133 turistů, což je o devět procent více než ve stejném loňském období. V mezikrajském srovnání mu co do počtu návštěvníků patří po Praze a Královéhradeckém kraji třetí místo.

Vinaři z ČR získali deset velkých zlatých medailí v USA

Vinaři z České republiky získali deset velkých zlatých medailí na americké soutěži San Francisco International Wine Competition. Dohromady domů vezou 92 medailí. Podle odborníků je to zatím největší úspěch na americkém kontinentu. 34. ročníku soutěže se letos zúčastnilo více než 4500 vín z celého světa. Vinařství Petr Vacenovský získalo ocenění za nejlepší Ryzlink rýnský soutěže díky loňskému pozdnímu sběru. Vinice Hnanice si odvezla ocenění za nejlepší víno v kategorii méně obvyklých odrůd díky Irsai Oliver 2013 pozdní sběr. Po dvou velkých zlatých medailích získali kromě dvou vzorků společnosti Vinice Hnanice také Vinařství Petr Skoupil a vinař Pavel Binder, jednu zlatou si z USA odvážejí ještě Vinařství Lacina, Vinařství Maděrič a Znovín Znojmo. Moravským vinařům se letos mimořádně daří na soutěžích v zahraničí. Zámecké vinařství Bzenec vyhrálo v dubnu se svým Rulandským bílým 2011 pozdní sběr soutěž této odrůdy s názvem Pinot Blanc du Monde ve Štrasburku. V březnu získal na soutěži Chardonnay du Monde ocenění za nejlepší Chardonnay soutěže Josef Valihrach.

Sport

Bývalý vynikající brankář Dominik Hašek bude letos v listopadu jako první český hokejista uveden do Síně slávy NHL v kanadském Torontu.

Tenista Rosol porazil na trávě ve Wimbledonu Francouze Pairea 6:3, 3:6, 7:6 a 6:4 a ve druhém kole by si mohl zahrát se Španělem Nadalem. V pondělí postoupilo z prvního kola sedm českých tenistů z osmi včetně šestých nasazených Tomáše Berdycha a Petry Kvitové.

Tenistka Karolína Plíšková si stejně jako loni zahraje druhé kolo Wimbledonu. Padesátá hráčka světa na londýnské trávě otočila zápas s Italkou Karin Knappovou a vyhrála 6:7, 6:4 a 10:8. Její další soupeřkou bude loňská finalistka Sabine Lisická z Německa.

Tenista Jiří Veselý postoupil při svém prvním startu ve Wimbledonu do 2. kola. Nad Dominikáncem Victorem Estrellou vedl 5:1, když soupeř vzdal.

Fotbalisty Liberce by mohl posílit záložník Martin Fillo. Osmadvacetiletý středopolař se zapojil do přípravy severočeského týmu v Nymburku a ve středu by se měl představit v duelu s Pardubicemi.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou po triumfu v Berlíně vynechají další grandslam Světového okruhu v norském Stavangeru. Během pauzy doléčí lehké zdravotní problémy a do soutěže se vrátí od 8. července ve švýcarském Gstaadu.

Počasí v úterý

Oblačno až polojasno, nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.