Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman jmenoval ústavním soudcem šéfa Soudcovské unie Lichovníka

Prezident Miloš Zeman jmenoval ústavním soudcem Tomáše Lichovníka. Dosavadní prezident Soudcovské unie a místopředseda Krajského soudu v Brně nahradil u Ústavního soudu Michaelu Židlickou, které skončil mandát. Lichovníka jako kandidáta na ústavního soudce schválili senátoři v květnu. Nabídl jim tehdy své zkušenosti z osmadvacetileté praxe právníka a dvacetileté soudcovské praxe. V květnu Senát souhlasil i s navržením někdejšího člena Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka, prezident ho ústavním soudcem jmenoval minulý týden. Senátoři naopak odmítli advokáta Jiřího Nykodýma, který se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce.

Sněmovna navrhla vyznamenat "osm statečných" z Rudého náměstí

Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal zesnulou ruskou disidentku Natalju Gorbaněvskou i další z osmi statečných, kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Na seznamu je například i farář Josef Toufar, který byl v roce 1950 obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností. Poslanci navrhli taky Jiřího Bradyho, který přežil holokaust, který v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům, dále odbojářku Milušku Havlůjovou, dlouholetého činovníka Junáka Jiřího Navrátila nebo akademika a diplomata Otto Picka. Celkem 26 jmen čítá seznam sněmovních nominantů na Medaili Za zásluhy. Poslanci navrhli například někdejšího hokejistu Jiřího Holíka, kardiologa Jana Pirka a sportovního rybáře Jakuba Vágnera. Konečný verdikt bude na prezidentovi, jenž k nominacím může, ale nemusí přihlédnout. Loni Sněmovna navrhla 39 osobností. Zeman ocenil při příležitosti státního svátku 28. října tři z nich.

Senát schválil kritizovaný návrh zákona o šumavském parku

Senát schválil návrh zákona o Národním parku Šumava. Jeho plánované rozčlenění do zón nijak nezměnil. Návrh, proti němuž se bouří ekologické organizace a výhrady k němu má ministerstvo životního prostředí, Senát poslal do Sněmovny ke schvalování. Senátoři v souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 procent na 26,53 procenta území parku, která by neměla být zcela bezzásahová. Umožnit v ní chtějí "časově a prostorově omezené přímé zásahy", které by vedly k zachování, podpoře nebo obnově samořídicích funkcí ekosystémů nebo k naplnění poslání národního parku. První zóna by měla být do budoucna rozšířena o dalších osm procent území. Druhá zóna by se měla rozkládat na 60 procentech rozlohy parku a třetí na pěti procentech.

Sobotka: Česko chce rychlou dohodu na šéfovi EK, podpoří Junckera

Česká republika chce rychlou dohodu Evropské unie na novém šéfovi Evropské komise. Je připravena podpořit kandidáta evropských lidovců a lucemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera. V telefonickém rozhovoru o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) informoval stálého předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye. Česko by se podle Sobotky na konkrétním jménu šéfa komise rádo dohodlo již na nadcházejícím zasedání Evropské rady na konci příštího týdne. Sobotka Rompuyovi také sdělil, že Česko za důležité priority příští Evropské komise považuje stabilizaci evropské ekonomiky, podporu hospodářského růstu, udržení konkurenceschopnosti a zajištění energetické bezpečnosti. Sobotka i další evropští sociální demokraté před volbami do EP podporovali německého socialistu Martina Schulze na šéfa komise. V evropských volbách skončili socialisté ale druzí.

Štern: Válková "rozleptávala" pravidla výběru náramků pro vězně

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) "rozleptávala" schválená pravidla pro výběr elektronických náramků pro domácí vězně, činila nátlak kvůli získání údajů o cenách z průzkumu trhu, řekl poslancům její bývalý náměstek Pavel Štern. Válková uvedla, že na utajení informací není žádná smlouva ani dohoda, jde jen o jedno ustanovení v preambuli. Podivila se nad Šternovou sdělením, že zpracování údajů z průzkumu trhu měl na starosti jen jeden člověk z Probační a mediační služby. Podle Šterna byl postup Válkové, která se kvůli dokumentům z průzkumu trhu obrátila na ředitelku Probační a mediační služby Jitku Čádovou, poslední kapkou. "Pokud na mě někdo opakovaně tlačí, zdá se mi to podezřelé," uvedl. Řekl taky, že ministryně ho obešla při odvolání ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala i v dalších záležitostech. Stejně byla podle Šterna obcházena i další bývalá náměstkyně Hana Marvanová. Válkové se zastal prezident Miloš Zeman, který vyjádřil pochopení pro to, že Šterna odvolala. "Nevidím důvod, proč by jakýkoliv ministr nemohl odvolat jakéhokoliv náměstka. No a pokud tento náměstek na něj dokonce podá trestní oznámení, tak je téměř povinnost ministra ho odvolat," řekl České televizi.

Soud zjistil menší chyby v eurovolbách

Nejvyšší správní soud (NSS) zjistil v Praze 9 a Lysovicích na Vyškovsku chyby komisí při sčítání hlasů ve volbách do Evropského parlamentu. Nemohly ale ovlivnit zvolení konkrétních kandidátů, proto obě podané stížnosti zamítl. Další dvě stížnosti odmítl, jednu vyřešil přípisem, šlo o zcela nejasné podání. NSS po volbách dostal 16 stížností, většinu jich postupně odmítá, protože se míjí s pravomocí soudu ve volebních záležitostech. Nejsledovanější jsou stížnosti zelených a pirátů. Obě strany kritizují pětiprocentní hranici pro vstup do europarlamentu. Žádají volební senát o to, aby takzvanou uzavírací klauzuli, pro kterou prý není v eurovolbách žádný racionální důvod, nechal posoudit Ústavním soudem.

Do Sněmovny by se dostalo 6 stran, vítězem by bylo ANO

Do Sněmovny by se v současné době dostalo podle volebního modelu agentury STEM šest stran. Parlamentní hnutí Úsvit přímé demokracie by mezi nimi ale nebylo. Volby by vyhrálo ANO s 27,1 procenta hlasů, jeho náskok před druhou ČSSD se ale zmenšil na osm procentních bodů. Na třetím místě by skončili komunisté následovaní TOP 09, ODS a lidovci. Při přepočtu na mandáty by ANO disponovalo v dolní komoře 73 místy a ČSSD 47. KSČM by za 13,4 procenta hlasů měla 33 poslaneckých křesel, TOP 09 by dostala 9,6 procenta volebních hlasů, a měla by tak 21 poslanců. Pro lidovce by hlasovalo 6,3 procenta lidí, za což by měli 14 poslanců, ODS by jich měla 12 za 6,6 procenta hlasů. Hnutí Úsvit by pětiprocentní hranici nutnou pro vstupu do Sněmovny nyní nepřekročilo.

Část českého daňového zákona je podle soudu v rozporu s právem EU

Část českého zákona o dani z příjmu, která se týká odvodů za zaměstnance zprostředkované firmě pracovní agenturou, je v rozporu s právem Evropské unie o volném pohybu osob. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU. Česká úprava rozlišuje, kdo musí platit zálohu na daň z příjmu, podle země sídla pracovní agentury. Soudní dvůr EU uvedl, že to představuje diskriminaci na základě země původu. Český zákon stanovuje, že v případě, kdy má pracovní agentura sídlo v cizině, musí zálohy na daň platit firma, která pracovníky zaměstnává. Má-li pracovní agentura sídlo v Česku, platí odvody za zaměstnance sama. Podle Soudního dvora EU je takové opatření diskriminační vůči zahraničním pracovním agenturám. Tím, že zákon přenáší víc administrativní zátěže na příjemce služeb zahraničních pracovních agentur, činí jejich nabídku méně atraktivní pro české firmy.

Vojáci chtějí pokračovat v misích v Afgánistánu, Mali a na Sinaji

Česká armáda chce v letech 2015 a 2016 pokračovat v misích v Afghánistánu, Mali a na Sinaji. Na rok 2016 opět zvažuje, že nabídne NATO hlídání vzdušného prostoru některého ze spojenců, tedy pravděpodobně nad Pobaltím nebo Islandem. Uvedl to ministr obrany (MO) Martin Stropnický. Návrh na mise na příští dva roky by měl být hotov během několika týdnů, poté je dostane k posouzení Poslanecká sněmovna. Mise v Afghánistánu by měla mít maximálně 300 lidí. Účast vojáků bude záviset také na dohodě mezi Afghánistánem a USA. Bezpečnostní dohodu bude muset schválit nový afghánský prezident. Ve stejném rozsahu jako dosud by chtěl Stropnický prodloužit misi v rámci EU v Mali, kde nyní může působit až 50 českých vojáků. Počítá se i s pozorovatelskou misí na Sinaji, kde čeští vojáci působí v rámci Mnohonárodních sil a pozorovatelů (MFO). Podílí se tam na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Česko působí v misi MFO na Sinaji od roku 2009 a nyní tam má 14 vojáků. Stropnický chce mít o účasti v misích jasno do zářijového summitu NATO.

Irák jedná s Českem o prodeji bojových vrtulníků Mi-24

Irák vyjednává s Českem o prodeji ruských bojových vrtulníků Mi-24. Okamžitě by měl zájem o sedm strojů, výhledově pak až o 40. První vrtulníky by Iráku mohly dodat Letecké opravárny Malešice (LOM). Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický. Česká armáda má v současné době v provozu 17 vrtulníků Mi-24, část z nich je modernizovaná a uzpůsobena pro noční vidění. Podle ministerstva obrany vojáci všechny tyto stroje v současné době potřebují. Zájem Iráku by tak mohly uspokojit LOM, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany. Firma by mohla zprovoznit vrtulníky, které v minulosti koupila od armády. Irák s Českem jedná i o prodeji nepotřebných bitevníků L-159. Podle ministra současná krize v Iráku jednání o obchodu komplikuje.

Praha a IDS uzavřely smlouvu k Blance, arbitráž může začít

Praha a firma Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu Blanka, podepsaly rozhodčí smlouvu. Arbitráž kvůli nezaplaceným fakturám tak může začít. Termín zatím znám není, IDS ale už chystá rozhodčí žalobu. Podat ji chce v červnu nebo červenci. Bez IDS, která kvůli dluhům města hrozila odchodem ze stavby, by podle Prahy nebylo možné tunel dokončit. Blanka vyjde na 36 miliard korun. Otevřít se má podle slibu politiků v říjnu. Záležet bude na tom, jak dlouho potrvají instalace technologií nezbytných pro provoz tunelu. Praha o tom jedná s dodavatelem, firmou ČKD Praha DIZ. Opozice termín otevření Blanky zpochybňuje.

V Dejvicích se otevřela budova vědeckého ústavu za miliardu

Především na výzkum v organické chemii se zaměří vědci v nové budově Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (AV ČR). Stavbu, která i s vybavením stála více než miliardu korun, otevřeli v pražských Dejvicích. Ústav se proslavil díky unikátnímu výzkumu chemika Antonína Holého, po němž bude budova pojmenována. Příjmy z Holého patentů tvoří dodnes významnou část rozpočtu instituce. Ústav byl proto schopen stavbu i rekonstrukci vědeckého areálu financovat z vlastních zdrojů a bez dotací. Areál ústavu, jenž se zaměřuje na základní výzkum v oblasti organické chemie a biochemie s aplikací v lékařství a životním prostředí, prochází postupně celkovou rekonstrukcí za přibližně dvě miliardy. Příjmy z některých patentů profesora Holého mají za tři roky skončit, vedení ústavu se proto zaměřuje na další projekty s komerčním potenciálem.

ÚS dal ženě šanci na vyšší odškodnění za následky způsobené lékem

Ústavní soud (ÚS) otevřel cestu k vyššímu odškodnění ženy, jejíž zdraví těžce poznamenal lék předepsaný v roce 1975 obvodní lékařkou. Současná justice jí v procesu plném zvratů přiznala pouze 500.000 korun od městské části Praha 10, která je právním nástupcem někdejšího obvodního ústavu národního zdraví. ÚS nařídil nové projednání žaloby. U ženy se v reakci na podaný lék vyvinul Lyellův syndrom neboli syndrom opařené kůže, který má trvalé a těžké následky. Odškodnění získala již za minulého režimu, v roce 2003 však žena kvůli dalšímu zhoršení zdravotního stavu podala novou žalobu. Obvodní soud pro Prahu 10 jí nejprve v roce 2008 přiznal jednorázovou náhradu škody na zdraví 4,1 milionu korun a měsíční rentu 18.193 korun. Po zásazích odvolacího Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu nakonec v roce 2013 padl verdikt, který ženě přiznal 500.000 korun.

Hlavní distributor kauzy metanol Vacula přijal patnáctiletý trest

V hlavní, takzvané zlínské větvi kauzy metanol nabyl první rozsudek právní moci. Hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska přijal patnáctiletý trest, proti němuž nepodal odvolání ani státní zástupce. Vacula se rozhodl, že se neodvolá i s ohledem na tragické následky kauzy, řekl jeho obhájce Michal Zbožínek. Kvůli jedovatému alkoholu zemřelo pět desítek lidí. Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Krajský soud ve Zlíně v květnu vynesl rozsudky nad deseti obžalovanými. Nejtěžší, doživotní tresty, dostali dva údajní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i ostatním.

Člen Švábova gangu tvrdí, že nevraždil

Petr Klement, který je obžalovaný z vražd dvou podnikatelů v kauze údajného gangu recidivisty Michaela Švába, před soudem odmítl, že by usmrtil dva podnikatele v Dubaji a Itálii. V emirátu se prý nic podobného nestalo a vraždu na jihu Evropy údajně nespáchal. Podle obžaloby Klement dusil muže v poušti u Dubaje potravinovou fólií a pak jej ubil kamenem. Klement to odmítá, Daniel Dimitrov, který má v kauze status spolupracujícího obviněného, však vypovídal, jak skupina údajně vylákala v roce 2012 devětačtyřicetiletého podnikatele, kterého prý následně Klement usmrtil v poušti. Původně prý bylo v plánu uneseného vysadit z auta a opustit. Klement měl podle obžaloby usmrtil i dvaasedmdesátiletého podnikatele, kterého gang vylákal do Nice a Klement poté zastřelil v Itálii.

Soud začal projednávat Krejčířovo údajné tunelování Čepra

Pražský městský soud začal projednávat údajnou snahu o vytunelování státního podniku Čepro, kterou podle obžaloby inicioval podnikatel Radovan Krejčíř se svou zločineckou skupinou. V kauze čelí obvinění 11 lidí, uprchlému Krejčířovi hrozí za přípravu vraždy celníka i výjimečný trest. Krejčíře, kterého už české soudy potrestaly 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky, tentokrát obžaloba viní z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stadiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek.

Úmrtí ženy v Orlové šetří policie jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje úmrtí těhotné dvaatřicetileté ženy, která ve středu v diabetologické ambulanci v Orlové na Karvinsku zřejmě vypila dezinfekci, jako usmrcení z nedbalosti. Neznámému pachateli hrozí až šestileté vězení. Uvedl to policejní mluvčí Petr Svoboda. "V jedné z ambulancí v areálu nemocnice došlo k tragické záměně roztoku glukózy a jiného roztoku. V rámci vyšetření ho požila dvaatřicetiletá žena z Orlové. Poté z ordinace odešla. Následně kolem desáté hodiny dopolední byla žena nalezena ve svém bytě bez známek života. Žena zemřela s největší pravděpodobnosti v důsledku požití jiného roztoku," uvedl Svoboda. Mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová už ve středu uvedla, že šlo o soukromou ambulanci, která je v prostorách nemocnice pouze v pronájmu.

Policie podnikla velkou akci zaměřenou na drogy na Folmavě

Kolem 300 policistů obsadilo ve středu pět vietnamských tržnic u hraničního přechodu Folmava na Domažlicku. Při kontrolní akci se zaměřili především na distribuci drog, která právě v příhraničí představuje problém. Zásah byl jednou z mnoha kontrol, které se v uplynulém měsíci konaly ve většině krajů. Jejich výsledky ministerstvo vnitra a policie vyhodnotí, připraví i novou strategii boje proti drogám, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se s policejním prezidentem Tomášem Tuhým akce zúčastnil. Příhraniční tržnice patří k nejrizikovějším místům, kam si pro drogy zvykli jezdit i němečtí narkomani. Ministr připomněl, že vietnamští občané na tržnicích drogy nejen distribuují, ale také se stali jejich významnými výrobci. Roste počet odhalených varen pervitinu, které vyrobí najednou přes deset kilogramů drogy, dramaticky také roste počet řidičů pod vlivem omamných látek. Boj proti drogám proto Chovanec hodlá ještě zpřísnit a zintenzivnit, a to nejen u hranic.

V Armádním muzeu se chystá výstava o 1. světové válce

První světovou válku z pohledu obyčejných vojáků Rakouska-Uherska i vítězných států a osudy několika z nich představí výstava nazvaná V zákopech První světové války. Připravil ji Vojenský historický ústav Praha při příležitosti 100. výročí od vypuknutí první světové války. Výstava se veřejnosti otevře 25. června v Armádním muzeu Žižkov v Praze. Návštěvníkům budou představeny originální exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu, mezi nimi i takové, které byly dlouho uloženy v depozitářích. Expozice je součástí projektu Velká válka 1914 - 1918, na němž se podílí devět českých institucí. Hlavním výstavním motivem je podle pořadatelů vlak, protože železnice provázela válečný konflikt po celou dobu. Odvážela vojáky na frontu a s ním se vraceli domů. Vlak byl spjat i s československými legiemi v Rusku. Přepravoval salónní vůz následníka trůnu Františka Ferdinanda v červnu 1914 do Sarajeva a válka skončila v Compiegne 11. listopadu 1918 také v železničním salónním voze.

Muzeum Kampa připravilo vzpomínku na Adrienu Šimotovou

Poctu nedávno zesnulé výtvarnici Adrieně Šimotové připravilo Muzeum Kampa. Ze svých sbírek uspořádalo komorní výstavu, která potrvá do 13. července. Malířka a grafička zemřela v pondělí 19. května ve věku 87 let. Šimotová patřila k výrazným představitelům generace 60. let, byla členkou skupiny UB 12. Proslavila se typickými materiály, s nimiž pracovala a kterými byly textil a bílý ruční papír nebo pauzák, které na sebe vrstvila, trhala, mačkala a vytvářela z nich reliéfy, otisky a frotáže. Ačkoli byla v posledních letech svého života limitována fyzickými možnostmi, nepřestávala tvořit a vznikaly nové práce. Muzeum Kampa připravilo výstavu u příležitosti 85. narozenin Adrieny Šimotové na jaře roku 2011 paralelně s výstavou v Galerii Rudolfinum, která uvedla její tehdy nejnovější díla.

Vychází nová kompletní nahrávka Dvořákových symfonií českých filharmoniků

Pod názvem DVOŘÁK Complete Symphonies & Concertos vychází nová nahrávka České filharmonie (ČF) s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Dvořákovský komplet vydává prestižní společnost Decca Classics po více než padesáti letech. ČF bude dvořákovský komplet s devíti symfoniemi propagovat během letních evropských hudebních festivalů; mimo jiné na londýnském BBC Proms a v září na Mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha. Nahrávka obsahuje také tři koncerty Antonína Dvořáka v podání předních světových sólistů Garricka Ohlsson, Alisy Weilersteinové a Franka Petera Zimmermanna. Jde o živý záznam masterovaný i pro iTunes. K dispozici bude také ke stažení na internetu. V České republice vychází nová souborná nahrávka Dvořákových symfonií českých filharmoniků po dvaatřiceti letech, kdy ji natočil s Českou filharmonií dirigent Václav Neumann.

Na Prague Proms vystoupí zpěvačka China Mosesová

V rámci 10. ročníku hudebního festivalu Prague Proms v The Loop Jazz Clubu - Paláci Hybernia zazpívá americká zpěvačka China Mosesová. Dceru slavné jazzové zpěvačky Dee Dee Bridgewaterové doprovodí francouzský klavírista Raphael Lemonnier a Bigband Svatého Blažeje International vedený dirigentem Kryštofem Markem. Jubilejní 10. ročník festivalu Prague Proms otevřel 16. června Český národní symfonický orchestr na Václavském náměstí v Praze koncertem pod širým nebem s názvem Hollywood Night. Více informací o festivalu je na http://www.pragueproms.cz www.pragueproms.cz .

Měsíc autorského čtení představí v Ostravě i skotské autory

Ostrava bude už po páté hostit Měsíc autorského čtení. Od 3. července se návštěvníkům každý den postupně představí celkem 31 českých a slovenských autorů, ale také stejný počet zahraničních spisovatelů, kteří tentokrát přijedou ze Skotska. Volba na skotskou literaturu letos padla především proto, že loňské ročníky prezentovaly autory z poměrně blízkých zemí jako například z Německa, Slovinska či Polska. Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a od roku 2011 se rozšířil na Slovensko a do Polska. Autoři svá díla představují v Brně, Ostravě, Košicích a Vratislavi. V Ostravě potrvá až do 2. srpna. Bližší podrobnosti k festivalu jsou na webových stránkách http://www.autorskecteni.cz www.autorskecteni.cz. Vstupné na autorská čtení je dobrovolné.

Vody v řekách ubývá, velké toky jsou ale stále splavné

S blížícími se prázdninami vody v českých a moravských řekách ubývá a hladiny mnohých z nich se blíží k vodáckému minimu. Velké řeky jsou však ve svých klidných úsecích splavné, v ostatních částech musí vodáci počítat s mělčinami. Zřejmě nejlépe je na tom Berounka, na které je setrvalý stav. V ostatních řekách vody ubylo, což se týká i Vltavy. Ohře je průjezdná "s odřeným kýlem" a v peřejnatých místech musí vodáci hledat cestu mezi kameny. Na Otavě mohou zejména pod jezy, na kterých je voda využívána pro výrobu elektřiny, narazit na mělčiny. Větším problémem jsou mělčiny pro Sázavu, kde je méně než 50 centimetrů vody a místy je nutné se řekou brodit. Lužnice je dobře sjízdná jen na horním a středním toku, pod Táborem už mohou být kamenité mělčiny. Labe je splavné na středním toku a Jizera pod Malou Skálou. Z menších toků mohou vodáci vyrazit jen na střední tok Ploučnice a dolní tok Orlic. Na Moravě jsou splavné převážně dolní toky, tedy Morava od Postřelmova, Odra od Ostravy a Opava ze stejnojmenného města. Dyji mohou lidé splouvat od Bulhar až k ústí do Moravy.

Ze sportu

Tenistka Petra Kvitová kvůli zranění odstoupila před čtvrtfinále s domácí Britkou Heather Watsonovou z turnaje v Eastbourne. Podle serveru BBC má česká jednička svalové problémy. Čtyřiadvacetiletá Kvitová si měla proti o dva roky mladší domácí tenistce zahrát první čtvrtfinále na wimbledonské generálce v Eastbourne od roku 2011. Před třemi lety zde ztroskotala až ve finále a v All England Clubu pak navázala ziskem titulu.

Tenistka Klára Koukalová prožívá povedenou generálku na grandslamový Wimbledon. Na trávě v nizozemském Hertogenboschi ve čtvrtfinále porazila Jaroslavu Švedovovou z Kazachstánu 6:2, 6:4 a počtvrté v sezoně si zahraje v semifinále turnaje okruhu WTA.

Devatenáctiletá česká tenistka Tereza Smitková si zahraje na nejslavnějším turnaji světa ve Wimbledonu. Rodačka z Hradce Králové zvládla všechny tři zápasy v kvalifikaci, kterou zakončila vítězstvím nad Američankou Madison Brengleovou 6:3, 3:6 a 6:1. V příštím týdnu ji čeká první grandslam v kariéře.

Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou vyhrály na grandslamu Světového okruhu v Berlíně skupinu a postoupily v play off rovnou do druhého kola. Vítězství nad Brazilkami Marií Clarou a Carol Solbergovou zajistilo českým beachvolejbalovým jedničkám a letošním vítězkám z pražské Štvanice nejhůře deváté místo. Kolocová a Sluková porazily osmé nasazené Brazilky 18:21, 21:19 a 15:10. Své soupeřky pro páteční souboj o čtvrtfinále zatím neznají.

Zdeněk Zeman se podle italských médií stane novým trenérem fotbalistů Cagliari. Sedmašedesátiletý český kouč naposledy vedl AS Řím, kde skončil loni v únoru. Patnáctému celku uplynulé sezony Serie A prý Zeman dal přednost před nabídkou Boloni, která sestoupila do druhé ligy. Vyznavatel ofenzivního fotbalu také na konci minulého roku neúspěšně jednal s Plzní, kde v té době skončil trenér Pavel Vrba.

Draci Brno prohráli v druhém utkání v baseballovém Evropském poháru s italským Rimini 0:7. Nedařilo se ani Kotlářce, která podlehla v nizozemském Hoofddorpu San Marinu 3:7. Draci v domácím prostředí nedokázali navázat na výkon z prvního utkání, v němž porazili německý Solingen. Brňané se neprosadili na pálce. Za celé utkání si připsali jen čtyři odpaly a soupeře vážněji neohrozili.

Novým hlavním trenérem druholigových pardubických fotbalistů bude bývalý reprezentant Martin Hašek. Do východočeského klubu přichází z B-týmu pražské Sparty, který údajně nebude pokračovat v ČFL.

Hokejový obránce Martin Ševc bude i nadále oblékat dres Lva Praha v Kontinentální lize. Dvaatřicetiletý reprezentační bek podepsal s klubem novou dvouletou smlouvu. Vedení Pražanů momentálně příchody nových hráčů ani prodloužení smluv nekomentuje, Ševcovo setrvání ve Lvu ale potvrdil oficiální web soutěže.

Hokejový útočník Lukáš Květoň se stal posilou prvoligového Chomutova, kterému se bude snažit pomoct k postupu zpět mezi elitu. Dvaatřicetiletý hráč, jenž doposud hrál za Hradec Králové, podepsal s Piráty dvouletou smlouvu.

Z areálu brněnského obchodního a zábavního centra Olympia vyrazí osádky asi 30 luxusních vozů na závod po zemích střední a východní Evropy Diamond Race. Po přejezdu přes Ostravu do Polska je čeká okruh přes Bělorusko a Pobaltí. Pak se osádky přes Polsko vrátí do ČR, kde ukončí svoji jízdu 28. června v Praze. Stejně jako na slavný závod Gumball 3000 bude i na tuto akci dohlížet policie. Předem avizovala, že v případě porušení předpisů bude udělovat pokuty.

Počasí:

Slunečno, teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 17.