Denní souhrn zpráv

Nejvyšší ústavní činitelé ČR letos na ruskou recepci nepřišli

Za účasti bývalého prezidenta Václava Klause, poslanců za KSČM i ČSSD se v pátek na ruském velvyslanectví v Praze konala tradiční recepce k výročí konce druhé světové války v Evropě. Akce se oproti minulosti nezúčastnil nikdo z nejvyšších politiků ani současná hlava českého státu. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) není kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině pro takové společenské setkání dobré klima. Šéfové obou komor parlamentu se z tradiční akce omluvili. Hrad zastupovali kancléř Vratislav Mynář a šéf zahraničného odboru Hynek Kmoníček. Klaus chování vlády a prezidenta považuje za nedobré. Mezi několika stovkami hostů byl i expremiér Jiří Rusnok, bývalí ministři Martin Pecina, Jan Kavan, Miroslav Grégr a předseda KSČM Vojtěch Filip. Jak Miloš Zeman, tak česká diplomacie v minulých týdnech kritizovali Moskvu za její postup v krizi na Ukrajině. Praha neuznala březnové připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku a současné projevy proruského separatismu na východě Ukrajiny podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyvolávají jednoznačné podezření, že tam Moskva intervenuje. Zeman zase opakovaně volal po razantní preventivní akci, která zastraší Rusko před rozšířením jeho vojenských akcí na Ukrajině.

Sobotka bude jednat s obcemi o připravované legislativě

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je připraven jednat se samosprávami, které žádají více informací o připravované legislativě. Řekl to při návštěvě Moravskoslezského kraje. Podle Sobotky ale konflikty vyvolávají spíše poslanecké návrhy, které se objevují na poslední chvíli a na rozdíl od vládních návrhů nemusí projít připomínkovým řízením. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák si ale neumí představit, že by každý pozměňovací návrh mohl být se svazem projednáván. Svaz měst a obcí ČR (SMO) vydal prohlášení, v němž požaduje, aby s ním byla vždy předem projednána nová legislativa. Chce také, aby u všech zákonů a předpisů byly předem spočítány finanční dopady a byl znám vliv na právní prostředí. Pokud nebudou jeho požadavky splněny, zváží výzvu obcím, aby přestaly vykonávat státní správu - tedy například, aby obce neorganizovaly volby do Evropského parlamentu.

CVVM: Proti přijetí eura jsou zhruba tři čtvrtiny obyvatel

Proti přijetí eura jsou zhruba tři čtvrtiny obyvatel. Zavedení společné evropské měny v Česku podporuje asi pětina lidí. Uvádí to dubnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Postoj Čechů k euru se několik let skoro neměnil. S přijetím společné evropské měny nesouhlasí podle průzkumu 76 procent obyvatel, z nich 47 procent rozhodně. Odpůrců eura je stejně jako před dvěma lety. Platit eurem i v Česku by si naopak přálo 19 procent obyvatel, rozhodný souhlas vyslovila čtyři procenta respondentů. Mezi zastánce eura patří významně častěji mimo jiné vysokoškoláci, lidé s dobrou životní úrovní, studenti a voliči ČSSD nebo hnutí ANO. K odpůrcům se častěji řadí lidé, kteří pokládají současnou ekonomickou situaci za špatnou, důchodci, stoupenci KSČM a nevoliči.

Výdaje na dávky na bydlení rostly o čtvrtinu

Výdaje na dávky na bydlení se v prvním čtvrtletí proti stejnému období vloni zvedly skoro o čtvrtinu. Zatímco loni do příspěvků a doplatků putovalo v prvních třech měsících téměř 2,3 miliardy korun, letos to bylo přes 2,9 miliardy. Důvodem je zdražování bydlení i přibývání lidí v tíživé situaci. Vyplývá to z údajů ministerstva práce. V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek. Na příspěvek dosáhnou lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to pak 35 procent. Doplatek získají ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. Dávka má dorovnat výdaje za byt tak, aby zbylo na živobytí. Postupně přibývá lidí, kteří se bez pomoci státu neobejdou. V březnu 2012 dostávalo příspěvek na bydlení 169.100 lidí, loni ve stejnou dobu 200.200 a letos už 230.800. Doplatek pak pobíralo teď v březnu 74.800 osob, loni 61.500 a předloni 55.200. Od roku 2017 by v Česku mohlo začít podle plánů vlády fungovat sociální bydlení.

Tržby za služby vzrostly o 1,4 procenta

Tržby za služby v letošním prvním čtvrtletí v Česku meziročně vzrostly o 1,4 procenta. Růst tržeb zaznamenala všechna odvětví s výjimkou činností v oblasti nemovitostí a profesních, vědeckých a technických činností. Uvedl to Český statistický úřad. O 1,4 procenta stouply meziročně tržby za služby i po očištění o vliv počtu pracovních dní, protože letošní první čtvrtletí mělo stejný počet dní jako loňské. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí stouply sezónně očištěné tržby ve službách reálně o 0,5 procenta.

Likvidace kalů z ostravských lagun by mohla skončit v roce 2018

Likvidace ropných kalů po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě by měla skončit v roce 2018. První část tendru na odtěžení zbývajícího množství kalů by měla být uzavřena letos v červenci. Vybráno bude pět firem, které postoupí dále a následně bude vybrána nejlepší společnost. Hlavním předpokladem bude nabízená cena. Novinářům to řekl ředitel závodu Odra státního podniku Diamo Josef Havelka. Vytěženo bylo už zhruba 200.000 tun kalů, ale ukázalo se, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo. Na odtěžení právě těchto zhruba 90.000 tun kalů je nyní vyhlášeno výběrové řízení. Ropné laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Čištění lagun v minulosti provázely neustálé problémy, například s likvidací paliva vyrobeného z vytěžených kalů či porušováním integrovaného povolení. Ukázalo se rovněž, že laguny byly zdrojem nebezpečného benzenu. Sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo Sdružení Čistá Ostrava.

Zásah policie v pražských muslimských centrech byl prý v pořádku

Zásah policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v pražských muslimských centrech před dvěma týdny byl podle českého práva v pořádku. Informovalo o tom ministerstvo vnitra poté, co policejní prezident Tomáš Tuhý seznámil ministra Milana Chovance se závěry interního policejního šetření. Chovanec však zároveň uvedl, že chápe rozhořčení muslimské komunity, a požádal policisty, aby při podobných zásazích zohlednili všechny aspekty a rizika. Zásah těsně před začátkem důležité páteční modlitby kritizovali muslimové a stěžovali si na něj diplomaté. Policie pak obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání knihy šířící rasismus a distribuoval ji.

Jihočeští celníci objevili padělky za téměř tři miliony Kč

Jihočeští celníci v uplynulých dnech zabavili při třech kontrolních akcích padělané zboží za téměř tři miliony korun. Objevili ho v Kaplici na Českokrumlovsku a v obci Strážný na Prachaticku. Uvedl to mluvčí českobudějovického celního ředitelství Vladimír Pešek. V Kaplici šlo o větší množství padělků textilních výrobků, hodinek, brýlí a doplňků. Celková prodejní hodnota originálních výrobků byla vyčíslena na 648.652 korun. Ve Strážném celníci v jedné z místních provozoven zajistili padělky především textilu v hodnotě 677.325 korun. Následně na tržnici Kravín zabavili padělky textilu, elektroniky, obuvi, doplňků a větší množství pirátských kopií CD a DVD nosičů, přičemž prodejní hodnota originálů by činila 1,537.671 korun. Od začátku roku jihočeští celníci zajistili padělky rozmanitých druhů zboží za téměř 22 milionů korun. Největší množství zajištěného zboží připadá na textil, hodinky a koženou galanterii.

Dálnici D1 na Benešovsku uzavřely dvě nehody

Dálnice D1 je na 52. kilometru ve směru na Brno a Prahu neprůjezdná kvůli dvěma nehodám kamionů. Policisté na místě dopravu odklánějí přes dálniční parkoviště a vyprošťují vozidla. ČTK to řekla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová. Ve směru na Brno se tvoří kolona, směr na Prahu je zatím bez kolon. Předpokládaná doba zprůjezdnění dálnice je nejdříve ve 12:30. První nehoda se stala kolem 4:00, střetly se dva kamiony a dodávka. Další nehoda se stala podle Zatloukalové ve stejném místě v 5:15, střetly se tam další dva kamiony.

Písemné státní maturity proběhly letos bez problémů

Po týdnu skončila písemná část státních maturit, protokol s výsledky dostanou studenti příští pátek. Testy psali ještě žáci maturující z francouzštiny a ruštiny. Podle Jana Pohanky z maturitního centra Cermat zatím letos nezaznamenali žádné problémy ani stížnosti. K písemkám a testům šlo tento rok 87.500 žáků, zkoušky vyjdou na 154 milionů korun. Oproti loňsku se nekonaly žádné změny. Studenti maturují kromě češtiny také z matematiky nebo z cizího jazyka, je pouze jedna úroveň zkoušek. Na přípravě zkoušek z češtiny se podíleli jazykovědci z Ústavu pro jazyk český. V loňském testu z češtiny totiž udělal Cermat chybu, poté se muselo upravovat hodnocení. O víkendu a příští týden ještě zasednou validační komise Cermatu i ministerstva školství, které posoudí, zda bylo zadání v pořádku. Poté se začnou zpracovávat výpisy s výsledky písemných zkoušek a rozesílat na školy.

Ve Valticích začaly tradiční vinné trhy

Ve Valticích na Břeclavsku začaly tradiční vinné trhy. Akce do soboty nabídne návštěvníkům 885 vín z více než 50 pěstovaných odrůd. Organizátoři očekávají, že za dva dny do Valtic přijede kolem 6000 lidí. Valtické vinné trhy patří k největším vinařským akcím v zemi. Letos jsou na trzích nejvíce zastoupena vína ročníku 2013, je jich 546. Šampionem 47. ročníku Valtických vinných trhů byl letos vyhlášen mezi bílými víny Ryzlink vlašský pozdní sběr 2013 Vinařství Volařík. Mezi červenými vyhrála Patria Kobylí a její Cabernet Moravia pozdní sběr 2011.

Komise z Bruselu posoudí sportovní infrastrukturu v Praze

Do hlavního města přijela z Bruselu hodnotící komise, která posoudí pražskou sportovní infrastrukturu. Kontrola se uskuteční kvůli kandidatuře Prahy na evropské město sportu pro rok 2016. Uvedl to radní Lukáš Manhart (TOP 09). Kandidatura ani titul hlavního sportovního města Prahu finančně nijak nezatíží. Od získání titulu si město slibuje mimo jiné zvýšení zájmu o sport ze strany dětí i dospělých, podporu zdravého životního stylu nebo rozvoj kvalitního materiálního i trenérského zázemí. V Praze aktivně sportuje až 60 procent obyvatel. Ročně dá Praha do sportu ze svého rozpočtu zhruba 330 milionů korun, dalších 150 milionů pak jde do sportu prostřednictvím jednotlivých radnic. Titul evropské hlavní město sportu se uděluje od roku 2001 a jeho nositeli byli například Stockholm, Madrid či Rotterdam. Letos patří titul britskému Cardiffu.

V Minsku začíná světový šampionát v hokeji, Češi hrají se Slováky

V Minsku začíná hokejové mistrovství světa a české reprezentanty čeká ostrý start. Na úvod základní skupiny A nastoupí v 19:45 SELČ proti Slovákům, pak je v neděli čekají Švédové a hned v pondělí Kanaďané. Čeští hokejisté mají na soupisce před startem turnaje 21 hráčů - dva brankáře, sedm obránců a dvanáct útočníků. Další šestice z kádru kouče Vladimíra Růžičky čeká na doplnění a dva hráči v poli se na ni určitě nedostanou. Teoreticky může narůst počet i na tři, protože kouč vyčkává na vývoj 2. kola Stanleyova poháru v sérii Bostonu s Montrealem. Pak by oslovil Tomáše Plekance z Montrealu a Davida Krejčího z Bostonu.

Dále ze sportu

Už podvacáté naplní českou metropoli běžci při maratonském běhu. Jubilejní 20. ročník Volkswagen Maratonu Praha přivítá na startu mimo jiné Keňana Mosese Mosopa, který může zaútočit na traťový rekord. Start deseti tisíc běžců bude v neděli tradičně v 9:00 a elitní maratonci chtějí atakovat traťové maximum, které drží časem 2:05:39 Keňan Eliud Kiptanui z roku 2010. Mezi ženami dosáhla Keňanka Lydia Cheromeiová v roce 2011 času 2:22:34.

Halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák vytvořil na úvodním mítinku Diamantové ligy v Dauhá nový český rekord. Časem 44,79 sekundy překonal vlastní nejlepší výkon z loňského mistrovství světa v Moskvě o pět setin. Doběhl na třetím místě, stejně jako Lenka Masná na osmistovce.

Hokejový brankář Marek Langhamer podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu s týmem kanadsko-americké NHL Phoenix Coyotes. Devatenáctiletý český gólman, který zazářil na letošním mistrovství světa hráčů do 20 let, doposud působil v kanadském týmu Medicine Hat v zámořské juniorské soutěži WHL.

Víkendový program 28. kola první fotbalové ligy nabídne přímý souboj o čtvrté místo v tabulce, zaručující účast ve 2. předkole Evropské ligy. Utkají se o něj Liberec s Teplicemi. Již jistý mistr Sparta si bude chtít doma užít oslavy titulu proti Olomouci, která však nutně potřebuje zabodovat, aby zvýšila šanci na záchranu. Body do boje o udržení stále potřebují také Znojmo, Ostrava, Příbram, Slavia a Brno.

Volejbaloví reprezentanti David Konečný a Kamil Baránek pomohli klubu Tours obhájit titul ligových mistrů Francie. Ve čtvrtečním jediném finálovém zápase patřili k nejvíce bodujícím hráčům a v hale domácí Paříže slavili vítězství 3:1.

Zraněná světová jednička Serena Williamsová poslala Petru Kvitovou do semifinále tenisového turnaje v Madridu. Páteční čtvrtfinálový zápas na antuce ve španělské metropoli ani nezačal, jelikož Američanku trápí zraněný stehenní sval. V semifinále se Kvitová, vítězka prestižního turnaje v Madridu z roku 2011, střetne v sobotu se Simonou Halepovou. Jediný vzájemný zápas s Rumunkou Kvitová loni ve finále turnaje v New Havenu prohrála. Se soutěží se rozloučil Tomáš Berdych, který podlehl světové jedničce Rafaelu Nadalovi 4:6, 2:6 a se Španělem prohrál posedmnácté v řadě.

Po březnovém rozchodu s Ivanem Lendlem britský tenista Andy Murray bez kouče na kurtech strádá. Z antukového Masters v Madridu vypadl už v osmifinále, předtím si prožil zklamání ve čtvrtfinále Davisova poháru v Itálii a bez pomoci české legendy se mu nepodařilo obhájit titul v Miami. Během dvouleté spolupráce pomohl Lendl Murraymu vyhrát dva grandslamy US Open a Wimbledon i olympijské hry v Londýně. Konec oznámil tenista v polovině března před turnajem v Miami, kde vypadl ve čtvrtfinále s Novakem Djokovičem.

Wimbledonská vítězka Jana Novotná trénuje od února osmnáctiletou naději českého tenisu Barboru Krejčíkovou. Aktuálně 340. hráčce na žebříčku WTA Krejčíkové chce Novotná pomoci s přechodem z juniorské kategorie do ženského světa. Krejčíková si vítězku Wimbledonu z roku 1998 Novotnou našla sama. Nyní se Krejčíková představí v kvalifikaci v pražské Stromovce v rámci turnaje ITF Sparta Prague Open. Bude tam s ní také Novotná, která si v sobotu 17. května zahraje exhibici s Martinou Hingisovou, Jiřím Novákem a Petrem Pálou.

Pěší turistika stále patří mezi nejoblíbenější volnočasové aktivity v Česku, přestože počet organizovaných turistů v posledních letech mírně klesá. Klub českých turistů (KČT) má 33 tisíc členů, ještě před deseti lety organizace čítala na 40 tisíc členů. ČTK to řekl generální sekretář klubu Mojmír Nováček. Podle něj tvoří členy klubu rovným dílem děti a mládež přes lidi v produktivním věku až po seniory. V současnosti existuje v Česku síť 42 tisíc kilometrů značených pěších tras, 33 tisíc kilometrů cyklotras a zhruba tři tisíce kilometrů značených cest pro jízdu na koni.

Počasí

Oblačno až zataženo s občasným deštěm. Teploty přes den vystoupí na 17 až 21 stupňů.