Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Gauck: Okupace byla smutným vrcholem soužití Čechů a Němců

Německý prezident Joachim Gauck v projevu na Univerzitě Karlově (UK) označil Prahu a UK za symboly Evropy a evropské myšlenky, kde byli po staletí Češi a Němci spolu. Smutným vrcholem vzájemného soužití byla podle něj nacionalistická, a dokonce rasistická politika okupace Československa nacistickým Německem. Za poslední akt tohoto dramatu pak Gauck považuje poválečný odsun Němců a oceňuje, že se touto kapitolou dějin zabývá řada mladých českých vědců, umělců, novinářů a spisovatelů. Zároveň ocenil české uznání sudetských odbojářů v roce 2005. Dějiny česko-německých vztahů nazval i dějinami utrpení. Gauck v doprovodu prezidenta Miloše Zemana navštíví Terezín, kde za nacistické okupace byl největší koncentrační tábor v českých zemích a židovské ghetto. Oba prezidenti ve městě uctí památku více než 35.000 lidí, kteří za války v Terezíně zemřeli.

Hamáček mluvil s Gauckem o spolupráci Škody s mateřským VW

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) hovořil s německým prezidentem Joachimem Gauckem mimo jiné o spolupráci Škody Auto s mateřským koncernem Volkswagen a o vládní podpoře investic. S Gauckem se prý shodl na tom, že způsob privatizace Škody Auto je tím nejlepším důkazem výborné česko-německé spolupráce v ekonomice. Při zhruba půlhodinovém setkání v dolní komoře debatovali taky o evropských tématech a shodli se na tom, že česko-německé vztahy jsou nyní nejlepší v dějinách. Německý prezident podle Hamáčka taky přivítal, že česká vládní reprezentace mluví ve vztahu k Evropě jedním hlasem a že se Česko vrátilo do hlavního proudu evropské integrace.

Bělobrádek: Vláda zřejmě nestihne v květnu předložit služební zákon

Vláda zřejmě nestihne v květnu předložit do Sněmovny nový služební zákon. Novinářům to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle něj je harmonogram, který v pondělí schválila vláda, nereálný a vicepremiér pro něj proto ruku nezvedl. Bělobrádek ale doufá, že zákon bude předložen tak, aby byl účinný od ledna 2015. Debata o finální podobě se podle něj po víkendovém pracovním jednání zástupců koalice posunula. O některých aspektech ale není možné diskutovat, protože není jasné, jaký budou mít dopad na státní rozpočet.

Cizinci budou místo zelené karty dostávat zaměstnaneckou

Cizinci, kteří do Česka přijedou legálně za prací, budou místo takzvané zelené karty dostávat novou zaměstnaneckou. Nebudou tak muset zvlášť žádat o povolení k pobytu. Novelu cizineckého zákona, kterou vyžadovala EU, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. Novela zavádí podmínky, za kterých může cizinec zaměstnaneckou kartu získat a případně pobírat nějakou sociální podporu. Týkat se to bude i jeho rodinných příslušníků. Získají nárok na některé sociální dávky včetně přídavků na děti, porodného nebo pohřebného. Zeman v pondělí podepsal celkem šest zákonů např. novelu zákona o válečných veteránech. Ta prodlužuje z jednoho na tři měsíce dobu, kterou musí voják strávit v oblasti válečného konfliktu, aby měl nárok na postavení válečného veterána. Norma taky uvádí, že nárok na postavení veterána budou mít kromě vojáků a policistů civilní účastníci zahraničních vojenských misí. Prezident podepsal i novelu zákona o dobrovolnictví. Doba akreditace pro neziskové organizace se podle ní prodlouží ze tří na čtyři roky. Bez této úpravy by nynější i nové neziskové organizace měly problém s akreditací a čerpáním dotací.

Komise chystá sociální bydlení, parametry stanoví do konce roku

V Česku začala příprava nového modelu sociálního bydlení. Chystá ho komise zástupců ministerstev, radnic, krajů i neziskových organizací. Základní parametry by měly být hotovy do konce letošního roku. Počítá se s tím, že se část sociálních bytů postaví. Uvedla to ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Podle plánu by obrysy zákona o sociálním bydlení měly být na stole příští rok ve druhém čtvrtletí, paragrafy pak o rok později. Sociální bydlení v Česku neexistuje. Lidé v nouzi často končívají v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Dostávají se do nich v poslední době také senioři. Celkem by v ubytovnách podle odhadů expertů mohlo žít kolem 100.000 osob. Výdaje na dávky na bydlení a počet příjemců strmě rostou. Zatímco v roce 2007 dostávalo doplatek na bydlení 27.340 lidí a průměrné pobírali 1732 korun, loni stát vydával už 65.100 dávek a jedna činila v průměru 3608 korun.

Babiš: Přesunutí plen do snížené sazby DPH se zřejmě nepodaří

České republice se nejspíš nepodaří dojednat s Evropskou komisí přesunutí dětských plen do snížené sazby daně z přidané hodnoty. V Bruselu to řekl český ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš. Přesto se podle něj Praha o vyjednávání pokusí. Připomněl také, že Česko o výjimku na dětské pleny nepožádalo v době, kdy ji bylo možné získat. Nyní s jejím vyjednáním bude problém. Strany vládní koalice se před třemi týdny shodly na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent od začátku příštího roku. Ministerstvo financí má dohodu, která odpovídá koaliční smlouvě, zapracovat do návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nižší sazbu u léků a plen podpořil i prezident Miloš Zeman.

Chládek: Z programu EU na výzkum hrozí ztráta až deset miliard

Z programu EU na výzkum hrozí větší ztráty, než se čekalo, Česku hrozí nedočerpání až deseti miliard korun. Původně se přitom v programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI) mluvilo o ztrátě 7,5 miliardy. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že chce ztrátu snížit o čtyři miliardy. Z programu se staví po republice šestice velkých vědeckých center. Jejich problémy s čerpáním jsou podle Chládka způsobeny například zákonem o veřejných zakázkách. Ústavy totiž často poptávají techniku, kterou vyrábí na světě jen jedna firma. Když ale přijde jen jedna nabídka, musejí tendr zrušit. K řešení čerpání velkých center proto chtějí úředníci přistupovat individuálně. Ve druhém programu spravovaném ministerstvem školství, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, se snad podaří vyčerpat všechny peníze.

Praha nekoupí licence k opencard, chce zcela novou kartu

Hlavní město Praha nezaplatí neprůhledné firmě eMoneyServices (EMS) stovky milionů za projekt opencard. Nesouhlasí s podmínkami, které si firma stanovila. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že nabídku, kterou Praha od EMS dostala v pondělí odpoledne, považuje za nepřijatelnou. Kolik přesně firma žádá, říci nechtěl. Město podle něj začne připravovat otevřenou soutěž na novou kartu. Projekt, který vyšel na 1,2 miliardy korun, tak patrně skončí. Praha pod vedením TOP 09 několik měsíců usilovala o odkup licencí k takzvané kartě Pražana, která slouží především jako tramvajenka. Výhradním vlastníkem práv byla firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Město se pokoušelo z údajně nevýhodných smluv vymanit. Chtělo práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami.

ČSÚ: Zahraniční obchod skončil v březnu rekordním přebytkem

Zahraniční obchod České republiky skončil v březnu v národním pojetí podle předběžných údajů přebytkem 23,8 miliardy korun, což představovalo meziroční přírůstek o 8,9 miliardy. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především meziroční růst přebytku strojů a dopravních prostředků a pokles deficitu bilance minerálních paliv. Uvedl to Český statistický úřad. Za celé první letošní čtvrtletí dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 50,1 miliardy Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 16,1 miliardy korun. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 16,1 procenta a dovoz o 14,4 procenta.

USA zavedly předběžná cla na dovoz speciální oceli i z Česka

Americké ministerstvo obchodu v pondělí oznámilo, že zavádí předběžná cla na dovoz některých druhů vysoce vyspělé oceli z Česka, Německa a Japonska. Dochází k tomu po zjištění, že zboží se v USA prodává příliš lacino. Uvedla to agentura Reuters. Dovážená ocel, používaná hlavně ve velkých a středních transformátorech, bude čelit clům až ve výši 242 procent. To se však týká německé společnosti ThyssenKrupp Electrical Steel. V případě dovozu z České republiky, který loni dosáhl hodnoty 9,2 milionu dolarů (asi 182 milionů Kč), mají být poplatky ve výši 11,45 procenta či méně. Opatření následuje po stížnostech amerických ocelářů a odborářů na výrobky dovážené ze sedmi zemí.

Steelcase staví u Stříbra závod na nábytek za 650 mil. Kč

Americký výrobce kancelářského nábytku Steelcase vybuduje u Stříbra závod za více než 650 milionů korun. Zaměstná v něm 300 lidí. Panattoni Park v Ostrově u Stříbra připraví investorovi do podzimu halu, která bude mít podlahovou plochu 27.000 metrů čtverečních. Řekl to generální ředitel společnosti Panattoni Europe ČR Pavel Sovička. Svou velikostí podle něj kontrakt více než pětinásobně převyšuje průměrnou velikost obdobných realitních obchodů na českém trhu. Panattoni Park Stříbro v krátké době přilákal už druhého velkého investora. Před měsícem zde ohlásil vytvoření 600 nových míst německý dodavatel pro automobilový průmysl Ideal Automotive.

Škoda vyrobí pro Turecko 12 tramvají za 800 mil. Kč

Škoda Transportation dodá do tureckého města Konya 12 tramvají s bateriovým pohonem za více než 800 milionů korun. Naváže tak na dodávku 60 klasických tramvají, které skupina vyrábí pro stejné město. Tramvaje budou expedovány během roku 2015. Do Turecka tak poputuje 72 tramvají v hodnotě 3,4 miliardy korun, řekl viceprezident pro obchod Škody Transportation Zal Shahbaz. Vozidla na baterii budou nasazena na nové lince, jejíž 1,8 kilometru dlouhá část nemá trolejové vedení. Vývoj bateriové tramvaje rychle reagoval na požadavek zákazníka.

Prodej aut do dubna stoupl o 17 procent

Prodej osobních aut za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 17 procent na rekordních 60.491 vozů. Nejprodávanější byla Škoda s podílem 31 procent, následuje Hyundai a Volkswagen. Oznámil to Svaz dovozců automobilů s tím, že jde o nejlepší výsledek za deset let, kdy statistiky vyhodnocuje. Více než 64 procent osobních aut nakoupily firmy, zbytek privátní zákazníci. Dovoz ojetých aut se snížil téměř o tři procenta, ale podíl vozidel starších deseti let se zvýšil na 41 procent. Prodej lehkých užitkových vozů se zvýšil o třetinu na 3948 aut a podobně rostl i odbyt nákladních vozů na 3044 vozidel. Registrace nových autobusů rostly o čtvrtinu na 338 vozů a prodej motocyklů stoupl o pět procent na 5231 strojů.

Spotřeba zemního plynu v ČR ve čtvrtletí klesla o pětinu

Spotřeba zemního plynu v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o téměř pětinu na 2,7 miliardy metrů krychlových plynu. Za poklesem stojí mimořádně teplé počasí. Letošní březen byl nejteplejší za posledních 50 let, průměrná teplota činila 6,5 stupně Celsia. To je o 3,6 stupně více, než je dlouhodobý průměr od roku 1961. ČTK to sdělila mluvčí Českého plynárenského svazu (ČPS) Ivana Kyslingerová. "K největšímu poklesu spotřeby zemního plynu došlo v únoru a březnu 2014 v Praze, kde byla v únoru a březnu v Klementinu naměřena průměrná měsíční teplota 5,3 stupňů a 9,4 stupňů Celsia," uvedl předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. V roce 2013 spotřeba zemního plynu vzrostla o 1,4 procenta na 8,366 miliardy metrů krychlových. Byla nepatrně vyšší, než by odpovídalo nižší průměrné atmosférické teplotě.

Znovín chce nechat zapsat viniční trať na seznam UNESCO

Společnost Znovín Znojmo chce nechat zapsat viniční trať Šobes v Národním parku Podyjí na seznam přírodních památek UNESCO. Uvedl to generální ředitel společnosti Pavel Vajčner. Podle něj ale celý proces bude trvat pět až deset let. Firma zatím shromažďuje podklady. "Všechny významné vinařské země mají viniční tratě v seznamu památek UNESCO zapsané," uvedl Vajčner. Zatím žádná z českých a moravských vinic ale na seznamu není. Šobes má podle Vajčnera výhodu, že leží v Národním parku Podyjí u hranici s Rakouskem. Do prostoru se za minulého režimu 40 let nesmělo. Vinice se proto uchovala v původním stavu. Na místě je i unikátní flora a fauna. Vinice patří k nejstarším a neznámějším na jižní Moravě. Znovín se v minulosti o vinici musel soudit. V roce 2012 mu vlastnictví části vinice definitivně potvrdil Ústavní soud, když odmítl stížnost obce Podmolí, která Znovínu v roce 1995 prodala 6,5 hektaru vinohradu. O 12 let později nové vedení obce transakci zpochybnilo.

Zahajovací koncert Pražského jara bude poctou Rafaelu Kubelíkovi

Zahajovací koncert 69. ročníku festivalu klasické hudby Pražské jaro, na němž 12. května Smetanovu Mou vlast uvede Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, bude u příležitosti stého výročí narození tohoto dirigenta poctou Rafaelu Kubelíkovi. Koncert z pražského Obecního domu budou přenášet Česká televize a Český rozhlas, na internetu nebo v kinech ho pak mohou slyšet lidé po celém světě. V programu bude mít více než obvykle vzhledem k Roku české hudby hodně prostoru tuzemská tvorba. Například 15. května zazní v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Altrichtera premiéra Houslového koncertu, který na objednávku Pražského jara zkomponoval Adam Skoumal pro amerického houslistu Shlomo Mintze. 19. května v prostorách Anežského kláštera zájemci uslyší v podání ansámblu Konvergence pět českých skladeb ve světové premiéře. Českou dramaturgii nabídne také 21. května koncert Moravské filharmonie Olomouc s violoncellistou Mischou Maiským. V podání Janáčkova tria pak 23. května v Anežském klášteře zazní premiéra další skladby napsané na objednávku Pražského jara, kterou je Příběh pro klarinet, housle, cello a klavír od Jiřího Gemrota. Koncert 2. června pod taktovkou Vladimíra Válka nabídne díla Luboše Fišera, Jaroslava Ježka a Bedřicha Smetany. Českou hudbou bude prostoupena i komorní řada Pražského jara.

Dvacátý Svět knihy bude hostit maďarskou literaturu

Maďarsko a jeho literatura bude čestným hostem jubilejního 20. ročníku veletrhu Svět knihy. Začne 15. května na výstavišti v Holešovicích a kromě přehlídky knižních novinek tradičně chystá řadu doprovodných akcí, jako jsou například autorská čtení, besedy, autogramiády, ale i projekce filmů. K hlavním tématům programu budou letos patřit fantasy a sci-fi nebo odraz historie v literatuře. Na veletrhu třeba nakladatelé představí nejnovější české překlady z maďarské beletrie i nové tituly odborné literatury. Mezi publikacemi nebudou chybět díla největších osobností současné maďarské literatury jako Imreho Kertésze, Pétera Esterházyho, Pétera Nádase nebo Krisztiny Tóthové. Někteří reprezentanti maďarské literatury přijedou osobně.

Slavný filmař Jurij Norštejn dostal čestný doktorát AMU

Ruský filmař Jurij Norštejn, jedna z nejvýznamnějších osobností světového animovaného filmu, v Praze dostal čestný doktorát Akademie múzických umění. Ocenění navrhla Filmová a televizní fakulta AMU za jeho celoživotní dílo, které bývá vyzdvihováno za svou osobitou poetiku, hloubku vidění, dokonalé propojení atmosféry, emocí a detailů. Jeho film Pohádka pohádek je odborníky řazena mezi nejlepší animované filmy všech dob. Norštejna také ocení pořadatelé festivalu Anifest. Kromě Pohádky pohádek má výjimečné postavení ve světové animaci i snímek Plášť, 33 let rozpracovaná adaptace stejnojmenné povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Přestože nedokončený, získal ve světě četná ocenění.

Dokument o Olze Havlové doprovodí koncert a výstava

Koncert skupiny The Plastic People of the Universe doprovodí 13. května v pražském kině Aero premiéru celovečerního dokumentu režiséra, scenáristy a kameramana Miroslava Janka s názvem Olga. Díky přímému přenosu si ho užijí i diváci ve více než dvou desítkách kin. Snímek je věnován manželce Václava Havla, ostré glosátorce a statečné disidentce Olze Havlové (1933-1996). V Aeru bude při té příležitosti otevřena putovní výstava fotografií Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové zachycující Olgu Havlovou při práci s lidmi s handicapem. Dokument ji přibližuje z civilní stránky. Režisér nechal promlouvat dosud nezveřejněné archivní záběry včetně Originálního Videojournalu, fotografie i osobní zpovědi přátel. Na plátně se objeví například Vratislav Brabenec, Anna Freimanová, Jane Fondová, Ivan M. Havel, Vladimír Hanzel, František Horáček, Jan Kašpar a Andrej Krob.

V Třeboni začíná Mezinárodní festival animovaných filmů

To nejlepší z domácí i zahraniční animované tvorby uvidí diváci na Mezinárodním festivalu animovaných filmů, který začíná v Třeboni. Cenu za celoživotní dílo dostane Zdeněk Smetana. Šestidenní přehlídka tentokrát nabídne přes 350 filmů, některé ve světové premiéře, přijede přes 500 hostů. Vedle soutěží celovečerních a krátkých filmů bude nově i mezinárodní soutěž filmů studentských. Chybět nebudou besedy s tvůrci nebo třeba výstavy. Jedna z nich nabízí retrospektivu finské loutkové tvorby, další je ochutnávkou projektu Trnkovy Zahrady 2. Ceny se budou rozdávat v sobotu 10. května.

Výstava v Klementinu ukáže svaté obrázky z poutí

Svaté obrázky, jež byly po staletí součástí náboženských poutí, vystaví Národní knihovna ve své galerii v Klementinu. Prostřednictvím 250 exponátů představí významná i méně známá poutní místa Čech a Moravy. Výstava reflektuje i rozmanitost užívaných materiálů, způsobů výroby a výzdoby svatých obrázků. Akce potrvá do 22. června. Exponáty pocházejí ze sbírky Muzea Jindřichohradecka, která obsahuje celkem 1300 svatých obrázků. Pražská výstava se zaměřuje na místa, k nimž se putovalo přímo z Jindřichova Hradce, jako byly Bechyně, Svatá Hora u Příbrami a Mariazell.

J. Hradec rekonstruoval válečné pohřebiště

Osm let trvala příprava rekonstrukce jindřichohradeckého válečného pohřebiště. Ve dvou sekcích leží ostatky více než dvou stovek obětí první světové války, které většinou zemřely v místním lazaretu. Projekt stál město více než milion korun. Dát dohromady kompletní seznam obětí první světové války, které zemřely v Jindřichově Hradci, bylo přitom komplikované. Neexistují žádné skutečně přesné záznamy o evidenci dříve pochovaných osob. Nakonec pomohl archiv rodiny, jejíž členové v několika generacích po sobě vykonávali funkci hrobníka.

Sportka po deseti letech zdražuje, plný tiket vyjde na 220 Kč

Sportka po deseti letech zdraží, jeden sloupec bude stát 20 korun místo současných 16. Vsazení Šance vyjde také na 20 korun, tedy dvojnásobek. Celý tiket tak bude nově stát 220 korun, což je o 50 korun více. Na tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel společnosti Sazka sázková kancelář Robert Chvátal. Zvýšit se mají i výhry ve všech pořadích, v průměru o čtvrtinu. Změny budou platné od 21. týdne letošního roku, tedy při středečním losování Sportky 21. května 2014

Sport

S čtyřmi novými posilami z NHL, pěti finalisty Kontinentální ligy i s útočníky Jaromírem Jágrem a Romanem Červenkou, kteří měli zdravotní potíže, se v Praze sešla kompletní hokejová reprezentace. Čeští hráči měli v Ice Areně v Letňanech poslední trénink před středečním odletem na mistrovství světa do Minsku.

Přípravné utkání české fotbalové reprezentace s USA i následný kvalifikační duel s Nizozemskem se v září odehrají na stadionu Sparty v Praze na Letné. Vstupenky se budou od června prodávat na oba zápasy v balíčku. Schválil to výkonný výbor FAČR.

Devatenáctiletý útočník Dominik Simon bude v hokejové extralize hrát za Plzeň. Účastník juniorského mistrovství světa odmítl podepsat novou smlouvu ve Spartě, s vedením Západočechů se podle klubového webu dohodl na tříletém angažmá.

Tenistka Lucie Šafářová porazila na antukovém turnaji v Madridu ve druhém kole Slovenku Magdalenu Rybárikovou za necelou hodinu 6:1, 6:2 a postoupila do osmifinále. O účast mezi osmičkou nejlepších se může utkat s krajankou Petrou Kvitovou, kterou čeká duel s Varvarou Lepchenkovou z USA. S turnajem se v 1. kole rozloučil Radek Štěpánek a nevyzve ve vzájemném zápasu Tomáše Berdycha. Ten bude hrát s Jihoafričanem Kevinem Andersonem, kterému Štěpánek podlehl 6:3, 3:6 a 4:6.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy má na podporu závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně připraveno 20 milionů korun, ale zatím je vyplatit nechce. Ministr Marcel Chládek požaduje záruky ze strany Autoklubu České republiky, jehož prostřednictvím by se měla dotace dostat k pořadatelům Grand Prix.

Se zdravotními problémy, ale s jistotou, že bude v reprezentaci, vstoupí do sezony mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek. Kajakáře trápí vyhřezlá ploténka a občas zablokovaná krční páteř, ale o víkendu se při prvních nominačních závodech v Praze-Troji posadí do nové lodi, aby si ověřil aktuální výkonnost a zjistil, nakolik je jeho zdravotní handicap omezující.

Počasí

Čekáme zataženo až oblačno, občasný déšť, ojediněle i bouřky. Teploty 15 až 19stC, na horách kolem 10, v Beskydech až 14st.