Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman chce, aby summit v Praze pomohl k uklidnění situace na Ukrajině

Prezident Miloš Zeman by chtěl, aby summit Východního partnerství, který začal ve čtvrtek na Pražském hradě, přispěl ke snížení napětí na Ukrajině. Mohl by nabídnout zprostředkování oběma stranám konfliktu. Zeman v projevu na úvod dvoudenní vrcholné schůzky řekl, že to navrhne účastníkům jednání. Obává se totiž, že na Ukrajině hrozí buď invaze Ruska, nebo občanská válka. V této souvislosti připomněl občanskou válku, která vypukla v 90. letech v bývalé Jugoslávii a vyvrcholila rozpadem této země. "To nejhorší, co bychom mohli udělat, je přihlížet konfliktu, který se rozhořívá blízko nás. A kdyby tento konflikt dostoupil intenzity, kdy by na obou stranách byly tisíce mrtvých, tak už žádná preventivní akce a žádné dobré služby nepomohou," dodal český prezident. Do projektu Východního partnerství EU se v roce 2009 během českého předsednictví unii zapojily kromě Ukrajiny také Bělorusko, Moldavsko, Arménie, Gruzie a Ázerbájdžán. Cílem programu je rozšířit spolupráci EU s těmito postsovětskými republikami a nabídnout jim možnost politického a hospodářského sblížení s unií. K jednáním o výsledcích prvních pěti let fungování tohoto projektu a jeho budoucnosti přijeli do Prahy prezidenti většiny účastnických států programu a šéfové států dalších zemí střední a východní Evropy.

Zaorálek chce, aby EU změnila přístup k postsovětským zemím

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by projekt Východního partnerství Evropské unie zasloužil transformaci. EU by měla k účastnickým postsovětským republikám přistupovat individuálněji a neuplatňovat na ně modely, které použila při přistupování Česka a dalších středo a východoevropských zemí. Zaorálek to řekl před vrcholnou schůzkou k 5. výročí Východního partnerství na Pražském hradě. Do projektu Východního partnerství se v roce 2009 zapojily Ukrajina, Bělorusko, Moldavsko, Arménie, Gruzie a Ázerbájdžán. Jeho cílem bylo rozšířit spolupráci EU s těmito bývalými státy SSSR a nabídnout jim možnost politického a hospodářského sblížení s unií. Požadavky EU na reformy spojené s asociačními dohodami podle ministra spustil v těchto zemích transformační procesy, které vyžadují až desetinásobek prostředků, než je EU ochotná vynaložit. Východní partnerství by se proto podle něj mělo transformovat a používat méně byrokratické postupy vůči postsovětskému regionu.

Zaorálek ještě nevidí důvod pro ekonomické sankce proti Rusku

Události na východě Ukrajiny vyvolávají jednoznačné podezření, že tam intervenuje Rusko. Stále to ale není důvod k uvalení hospodářských sankcí Evropské unie na Moskvu. Uvedl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ekonomická válka s Ruskem by podle něj vážně poškodila nejen Rusy, ale také další státy regionu i samotnou EU. Zaorálek nepředpokládá, že Moskva zopakuje scénář z Krymu a přímo vojensky zasáhne na východě Ukrajiny. Jejím cíle je podle něj spíše destabilizace situace v sousední zemi a zabránění prezidentským volbám. EU zatím uplatňuje proti více než třicítce ruských a krymských představitelů cílené sankce, zakázala jim vstup na území unie a zmrazila jejich majetku v EU. Tento seznam nedávno ministři zahraničí EU navrhli rozšířit. K ekonomickým sankcím chce ale EU sáhnout až v momentě, kdy ruští vojáci překročí východoukrajinskou hranici.

Zaorálek: ČR nerezignovala na obhajobu lidských práv v Číně

Tím, že Česká republika nebude kritizovat okupaci Tibetu, nerezignovala na obhajobu lidských práv v Číně. Jen se snaží obnovit normální vztahy s Pekingem. Uvedl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Čínu příští týden navštíví. Česká vláda usiluje o rozšíření obchodní spolupráce s asijskou velmocí, opozice ale kabinet kritizuje, že vyměnil ochranu lidských práv za peníze. Debaty o přístupu ke komunistické Číně vyvolalo středeční prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že se Česko bude řídit evropskou politikou vůči Pekingu, která uznává neoddělitelnost Tibetu a nevměšování do vnitřních záležitostí Číny. Ministr Zaorálek zdůraznil, že respektem k územní celistvosti Česko zopakovalo jen to, co již dříve prohlásila Evropská unie i státy jako Německo, Francie nebo Dánsko. Šéf opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberga připomněl, že lidská práva jsou porušována nejen v Tibetu, ale na celém území Číny. "Jsou lidé, ... kteří opustí cestu ctnosti a položí se za peníze. Bohužel to je teď česká vláda," kritizoval Schwarzenberg kabinet.

Na Slovensku se sešly k společnému jednání vlády ČR a SR

Zlepšení dopravního spojení mezi ČR a Slovenskem, spolupráce armád, jakož i součinnost v energetice a v boji proti daňovým únikům jsou podle českého premiéra Bohuslava Sobotky námětem pro rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi bývalé federace. Sobotka to prohlásil v úvodu společného zasedání české a slovenské vlády ve městě Skalica ve slovensko-českém pohraničí. Spolu se svým slovenským kolegou Robertem Ficem ocenil nadstandardní úroveň vztahů mezi oběma státy. Uskutečnit by se mělo také společné cvičení pozemního personálu obsluhy vojenských letadel druhého státu. Česká armáda využívá pronajaté stíhačky Gripen. Slovensko má ruské stroje MiG-29, připravuje ale tendr na pronájem bitevníků. Obě země také hodlají společně nakoupit radary a lehké ruční zbraně. Vlády obou zemí podpořily vybudování silničního spojení, které urychlí dopravu. Prioritou se má stát nová rychlostní silnice ze slovenského Púchova do ČR nebo silniční propojení na severu Slovenska. Z jednání také vyplývá, že Česko i Slovensko podporují rozvoj jaderné energie. Tradici společných schůzek vlád odstartovaly státy bývalé federace v roce 2012, nyní se konalo v pořadí druhé jednání. Další schůzka, kterou bude hostit Česko, je naplánována na příští rok.

Bezpečnostní rada jednala o kriminalitě, extremismu i Ukrajině

Podíl recidivistů na kriminalitě v České republice se loni zvýšil. Vyplývá to ze zprávy, kterou projednala bezpečnostní rada státu. Zabývala se i zprávou o extremismu a situací na Ukrajině. V České republice vzrostla meziročně kriminalita téměř o sedm procent. Jednou z příčin nárůstu byla i lednová amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause, uvedli policisté již v lednu, když zprávu o vývoji kriminality za rok 2013 zveřejnili. Ze zhruba 118.000 lidí, které policisté v roce 2013 vyšetřovali či stíhali, bylo recidivistů víc než polovina - skoro 62.000, což je prý nejvíc v historii. Naopak nejméně lidí v historii, respektive od roku 1955, zemřelo při dopravních nehodách, loni jich bylo 583.

Karlovarský hejtman a poslanec Novotný si ponechá obě funkce

Poslanec a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) si ponechá obě funkce. Oznámil to při jednání zastupitelstva. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pokládá jeho rozhodnutí za chybné a v rozporu se snahou ČSSD omezit kumulaci funkcí. Také někteří opoziční karlovarští zastupitelé s Novotného rozhodnutím nesouhlasí. Vedení ČSSD doporučilo svým hejtmanům, kteří jsou i poslanci, aby se rozhodli pro jednu funkci. Týkalo se to pěti hejtmanů. Novotný krajským zastupitelům řekl, že souběh obou funkcí je výhodný pro řešení problémů Karlovarského kraje. Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se vzdá poslaneckého mandátu, rozhodnutí Novotného respektuje. "Je to jeho osobní volba. Při rozhodování nejspíš vycházel i z podmínek Karlovarského kraje. Já jsem volil jinak a je to individuální rozhodnutí každého z nás," sdělil Hašek.

Zastupitelstvo Mostu odvolalo primátora Vlastimila Vozku

Zastupitelstvo Mostu odvolalo primátora Vlastimila Vozku (Sdružení Mostečané Mostu - SMM). V tajné volbě návrh podpořilo 28 ze 43 zastupitelů. Vozkovo odvolání iniciovalo jeho domovské hnutí Mostečané Mostu. Vozka vystudoval třísemestrální titul MBA za městké peníze, jeho studium stálo městskou kasu 180.000 korun. Podle svých oponentů tak jako primátor morálně selhal. Nikdo ze sdružení o Vozkových studiích za městské peníze nevěděl. Nikdy dříve město navíc nikomu studia neplatilo. Krátce před hlasováním Vozka oznámil, že 180.000 korun za své studium složil na účet města. Město až do voleb povede statutární náměstkyně Hana Jeníčková (SMM), nového primátora zastupitelé volit nebudou. "Nebyl to boj o primátorský post," řekl ČTK šéf klubu Mostečané Mostu Jan Syrový.

Osvald: Problémy s čerpáním dotací poškozují image ČR v Bruselu

Image České republiky v Bruselu není kvůli problémům s čerpáním dotací dobrá. Všechny české projekty jsou nyní pod větším drobnohledem, řekl ČTK předseda České národní delegace ve Výboru regionů v Bruselu Petr Osvald. Z pohledu čerpání evropských peněz je Česko nejhorší z celé EU, loni nedočerpalo až deset miliard korun. Zásadně ale odmítá rozšířený názor, že dotace vytváří v Česku korupční prostředí. Podle něj si však většinu problémů způsobují Češi sami. "Základní problém je v zákonu o zadávání veřejných zakázek, který je daleko přísnější než jinde v Evropě. Starosty a další zadavatele často blokuje v tom, aby zakázku zadali správně. Ne proto, že by nechtěli, ale protože je to už příliš komplikované," tvrdí Osvald, podle nějž dnes nejde zadat zakázku tak, aby její zadavatel nebyl napadán a dehonestován.

Čechy k eurovolbám láká fiktivní reportáž o ztrátě moře pro ČR

Čechy k eurovolbám láká provokativní fiktivní reportáž o tom, jak čeští europoslanci svou absencí na hlasování připravili Česko o možnost získat část chorvatského pobřeží. Nechala ji připravit Nadace Open Society Fund Praha v rámci své kampaně "Chcete moře? Staňte se Evropany!", kterou představili její zástupci. Kampaň je podle jejích tvůrců cílena především na mladé lidi a má upozornit na to, že hranice Česka jako člena EU končí až na hranicích unie, které z větší části tvoří moře. Má také připomenout, že "na úrovni Evropské unie se rozhoduje o věcech, které se dotýkají našeho každodenního života", uvedl ředitel nadace Robert Basch. Evropský parlament se podílí na tvorbě poloviny zákonů a dalších předpisů, které platí v Česku.

Amazon po jednání s premiérem ještě zváží stavbu centra v Brně

Zástupci internetového obchodu Amazon si po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou vzali čas na rozmyšlenou, zda firma postaví své centrum přeci jen v Brně. Uvedla to Česká televize. Premiér řekl, že očekává jasné stanovisko Amazonu za jeden až dva měsíce. Investice měla přinést kolem 1500 pracovních míst, místní občané ale poukazovali zejména na velké zvýšení dopravního ruchu, které by práci skladu provázelo. Firma počátkem dubna oznámila, že s Brnem již nepočítá. Reagovala tak na to, že tamní zastupitelstvo opakovaně neschválilo smlouvy související s investicí. Zastupitelé prodej pozemků developerovi CTP Invest pro zamýšlený sklad internetového obchodu nakonec schválili 15. dubna, tedy až po oznámení investora, že s Brnem již nepočítá. Stavba druhého distribučního centra u Dobrovíze u Prahy, která už je schválená, začne do několika týdnů.

ČEZ spouští v Turecku ve zkušebním provozu elektrárnu

Energetická společnost ČEZ spouští v jihovýchodním Turecku ve zkušebním provozu paroplynovou elektrárnu. Projekt elektrárny Egemer jde podle plánů, zahájení provozu ČEZ plánuje v letošním 3. čtvrtletí. Komise tureckého ministerstva energetiky provedla v polovině dubna inspekci chodu plynové turbíny elektrárny a na základě pozitivních výsledků vydala povolení. "Je to velký úspěch, který nemá v Turecku obdoby. Díky platbám za elektřinu již během testovacího provozu a také úsporám při výstavbě výrazně snížíme výdaje na investici," uvedl ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

Nejvyšší soud se ve sporu o poplatky postavil na stranu bank

Ve sporu o poplatky za správu úvěrů se Nejvyšší soud (NS) postavil na stranu bank. Smluvní ujednání s klienty podle nového sjednocujícího stanoviska NS nemusí obsahovat přesný výčet služeb, které poplatek zahrnuje. Justice také nemůže přezkoumávat přiměřenost konkrétního poplatku. Stanovisko poskytl ČTK mluvčí soudu Petr Knötig. NS v podstatě potvrdil převažující názor českých soudů, které nevyhověly jasné většině žalob klientů, požadujících vrácení poplatků. První klientskou stížnost nedávno zamítli také ústavní soudci, kteří zároveň vyzvali kolegy z NS, aby judikaturu sjednotili prostřednictvím stanoviska.

Jurečka: MZe chce květinářům pomoci s novou značkou

Ministerstvo zemědělství chce pomoci tuzemským květinářům s novou marketingovou značku Česká květina, kterou před nedávnem začali označovat své výpěstky. V úvahu připadá i finanční podpora, řekl na zahájení jarní etapy mezinárodní výstavy květin Flora v Olomouci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nová značka je obdobou potravinářské Klasy či Regionální potraviny. Květiny vypěstované pěstiteli v České republice mohou zákazníci nově identifikovat podle loga s označením Česká květina. Logo zatím používá osm pěstitelských firem, zhruba stejný počet o něj má zažádáno.

MD: SPZ bude vyrábět více firem a vlastnit je budou přímo lidé

Ministerstvo dopravy připravuje nový model registrace vozidel, kdy by registrační značky nevlastnil stát, ale občan. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo dopravy. Stát by podle plánu, který se inspiroval německou praxí, pouze určoval, jak přesně mají poznávací značky vypadat. U které firmy, a za jakou cenu, si značky řidič pořídí, by mělo nově záležet jen na něm. Spolu s tím souvisí i návrh, že by právo vyrábět značky získala jakákoliv společnost, která by splnila stanovené podmínky pro certifikaci značky.

Jana Nečasová znovu odmítla vypovídat před policií

Bývalá šéfka kabinetu expremiéra Nečase Jana Nagyová (nyní Nečasová) znovu odmítla vypovídat na policii, která ji pozvala k výslechu. Potvrdil to její advokát Eduard Bruna. Výslech se měl týkat několika případů a podle Bruny je ještě potřeba vyslechnout další obviněné. Měl by mezi nimi být také podnikatel Ivo Rittig. Další termíny výslechů ale nejsou zatím naplánované. Výslech vedl dozorující státní zástupce Ivo Ištvan, který odmítl vyšetřování komentovat. Policie před Nečasovou vyslechla dopoledne v kauze údajného uplácení zákonodárců také předsedu opoziční TOP 09 Karla Schwarzenberga. Novinářům po výslechu řekl, že se podle něj vyšetřování nikam neposunulo a případ už ho ani nezajímá.

Policie vyšetřuje nález lidských ostatků v Rudníku jako vraždu

Policisté vyšetřují nález lidských ostatků objevených v těchto dnech v Rudníku na Trutnovsku jako několikanásobnou vraždu. Archeologové a policisté našli zatím kosterní zbytky tří lidí a na místě stále pokračují v pátrání. Pravděpodobně jde o ostatky německých obyvatel obce, kteří byli podle záznamů v kronikách zastřeleni v červnu 1945. Starosta Rudníku Aleš Maloch uvedl, že podle zápisů v německých kronikách byli Němci zastřeleni, protože údajně přechovávali zbraně. Zastupitelka a kronikářka Rudníku Olga Hájková řekla, že v českých kronikách je napsáno, že popravu pěti místních mužů vykonala armáda po jejich odsouzení. "V německých pramenech se hovoří o tom, že to byla poprava, kterou provedli partyzáni," řekla Hájková. Tvrdí, že v obci nežije nikdo z očitých svědků celé události, pouze lidé, kteří viděli až zahrabané hroby. "Ví se, že bylo svoláno veškeré obyvatelstvo Rudníku a Javorníku od 14 let výše, aby přihlíželo odsouzení a popravě. Odsouzenci si sami vykopali metr hluboký hrob. Potom nastoupila jednotka, každý dostal pět kulek. Poté, co odsouzení padli do hrobu, je museli přítomní Němci zakopat," řekla Hájková.

Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu opencard

Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty opencard. Městské státní zastupitelství v Praze nyní rozhodne, zda podá obžalobu k soudu. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) čelí s dalšími radními obvinění z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní tvrdí, že v dané situaci nemohli postupovat jinak. Karta opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,25 miliardy korun.

V Česku se podařilo zvýšit objem zajištěných peněz z kriminality

V Česku se výrazně zvýšil objem zajištěných peněz z trestné činnosti. Loni policie zajistila 8,5 miliardy korun, do roku 2010 se částka zpravidla pohybovala kolem jedné miliardy. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nárůst přičítá také specializované síti žalobců a policistů, kterou nechal zřídit. Uvedl, že podobná pracovní skupina nedávno vznikla také pro daňovou kriminalitu. Dříve policisté a státní zástupci podle Zemana kladli hlavní důraz na postavení pachatele před soud a jeho odsouzení, avšak na zajištění výnosů se někdy zapomínalo. Přitom pokud trestná činnost dobře vynášela, je podle Zemana třeba na peníze "sáhnout" - pro pachatele to představuje mnohdy citelnější trest než odnětí svobody.

Knihy bez DPH přilákaly do knihkupectví davy čtenářů

Akce Knihy bez DPH, kterou organizoval Svaz českých knihkupců a nakladatelů, vyvolala ve více než třech stovkách knihkupectví v celé republice velký zájem čtenářů. Ty nalákaly nejen ceny knih snížené o desítky korun, ale také různé propagační akce. Jednodenní snížení cen knih o 15 procent mělo upozornit na skutečnost, že současná patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty na knihy je jedna z nejvyšších v Evropě. V mnoha knihkupectvích se podle svědectví prodavačů tvořily fronty a lidé si kupovali několik svazků najednou.

Na břevnovském hřbitově byly uloženy ostatky básnířky Čerepkové

Na břevnovském hřbitově přátelé a známí básnířky Vladimíry Čerepkové (1946 až 2013) uložili do hrobu urnu s jejím popelem. Autorka loni zemřela v Paříží zcela bez příbuzných, její český nakladatel proto zakoupil hrob v Praze a inicioval převoz jejích ostatků do České republiky. Současně vychází při této příležitosti kniha jejích veršů Nabíledni prázdno, řekl ČTK nakladatel Viktor Stoilov. Publikace shrnuje nejen autorčiny verše z pozůstalosti, ale i obsáhlou fotografickou část, mapující autorčinu životní cestu v letech 1963 až 2013, a všechny rozhovory, které ve svém životě poskytla.

Sport

Atletická mistryně světa Zuzana Hejnová získala za minulý rok Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, nejvyšší ocenění Českého olympijského výboru.

Čeští hokejisté do 18 let zdolali ve čtvrtfinále mistrovství světa Rusko 3:2 v prodloužení. Dramatický duel, v němž na začátku nastavení neproměnil trestné střílení Jevgenij Svečnikov, rozhodl v 66. minutě svým druhým gólem v zápase útočník Jakub Vrána. Čeští mladíci si v této věkové kategorii zahrají semifinále po osmi letech. Soupeřem jim bude lepší z dvojice Kanada - Švýcarsko.

Tenista Lukáš Rosol pokračuje v cestě za obhajobou titulu na antukovém turnaji v Bukurešti. Ve 2. kole opět neztratil ani set, osmého nasazeného Fina Jarkka Nieminena porazil 6:2, 6:4 a postoupil do čtvrtfinále. To se nepodařilo Jiřímu Veselému, jenž vypadl s Bulharem Gregorem Dimitrovem.

Fotbalový gólman Petr Čech podstupuje v současné době vyšetření, která určí, jak dlouhá bude jeho rekonvalescence. Reprezentační gólman si v úterním semifinále Ligy mistrů proti Atléticu Madrid vykloubil rameno. Telefonicky se s ním spojil trenér národního týmu Pavel Vrba. Kouč nepovažuje předpokládanou Čechovu absenci v nejbližších přípravných zápasech za zásadní komplikaci.

Volejbalisté Českých Budějovic jsou krok od návratu na extraligový trůn. Svěřenci kouče Jana Svobody i v druhém domácím utkání přehráli favorizovaný Liberec, zvítězili opět 3:1 a stejným poměrem vedou i finálovou sérii. Ukončit boj o titul mohou Jihočeši v sobotu v Liberci od 15:00. Volejbalisté Zlína získali bronzové medaile v extralize. V Příbram vyhráli 3:1 na sety a stejným poměrem ovládli sériii o 3. místo.

Mistrovství Evropy judistů začalo pro českou výpravu ziskem devátého místa, o které se ve váze do 60 kilogramů podělili Pavel Petřikov a David Pulkrábek. Oba čeští reprezentanti prohráli na ipon své zápasy 2. kola. Petřikov tak nenavázal na tři sedmá místa z předchozích ročníků.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občas déšť. Odpolední teploty 17 až 21 stupňů