Denní souhrn zpráv

Státníci v Praze zhodnotí projekt Východního partnerství EU

Ve čtvrtek a v pátek hostí Praha dvě vrcholná mezinárodní setkání k pátému výročí zahájení projektu Východního partnerství. Jeho cílem je rozšířit spolupráci Evropské unie s šesti postsovětskými republikami a nabídnout jim možnost politického a hospodářského sblížení s EU. Tento program odstartoval v roce 2009 během českého předsednictví unie a podle diplomatů jeho význam ve světle současné krize na Ukrajině vzrostl. Právě dění na Ukrajině by mělo stát v centru debat v české metropoli. Kromě Kyjeva se do projektu zapojily Bělorusko, Moldavsko, Arménie, Gruzie a Ázerbájdžán. Jejich prezidenti a vysocí představitelé se během obou dnů setkají na Pražském hradě s dalšími hlavami států ze střední a východní Evropy.

Vedle hostitele, českého prezidenta Miloše Zemana se akce zúčastní dosluhující slovenský prezident Ivan Gašparovič, rakouský Heinz Fischer, polský Bronislaw Komorowski, maďarský János Áder a litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. EU bude zastupovat komisař pro rozšíření Štefan Füle. Z účastnických států programu přijedou prezidenti Moldavska Nicolae Timofti, Gruzie Giorgi Margvelašvili, Arménie Serž Sargsjan a kontroverzní hlava Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Ukrajinu, odkud byl původně pozván nedávno sesazený proruský prezident Viktor Janukovyč, bude nakonec reprezentovat ministr zahraničí Andrij Deščycja. Zatím bez zástupce zůstává Bělorusko, jehož autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka Západ kritizuje za potlačování lidských práv a pronásledování opozice.

V pátek k projektu Východního partnerství pořádá mezinárodní konferenci také ministerstvo zahraničí, na níž kromě šéfa resortu Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vystoupí eurokomisař Füle, gruzínský prezident Margvelašvili, kandidát na ukrajinského prezidenta a bývalý ministr zahraničí země Petro Porošenko, diplomaté a experti z regionu.

Vláda chce zlepšit vztahy s Čínou, nebude ji kritizovat za Tibet

Vláda chce zlepšit vztahy s Čínou, vidí v nich šanci pro české hospodářství. Nebude proto kritizoval Čínu kvůli okupaci Tibetu. Kabinet schválil pracovní cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Pekingu, má zájem také o čínské investice v Česku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko tak chce podle premiéra dohnat skluz oproti jiným zemím Evropské unie, který ve vztazích s Čínou v minulosti nabralo. Chce se proto řídit společným unijním přístupem k Pekingu. "Tato společná evropská politika vůči Číně mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny," řekl Sobotka. Podle prvního místopředsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska je Sobotkovo vyjádření šokující a hluboce s ním nesouhlasí. "Pro svobodu a pro lidská práva není obchodovatelný ekvivalent. To je něco, čeho se český ministr zahraničí a český premiér nikdy neměli vzdát," podotkl exministr Kalousek. Podle šéfa hradní diplomacie Hynka Kmoníčka je možné, že se ještě letos vypraví do Číny prezident Zeman. Hlava státu na konci roku zamíří buď do Moskvy, nebo právě do Pekingu, řekl Kmoníček.

Vláda nepodpořila delší lhůty pro posouzení restitučních žádostí

Vláda se postavila neutrálně k návrhu skupiny poslanců ČSSD na prodloužení lhůty pro posuzování žádostí o vydání majetku v církevních restitucích. Uvedl to ministr pro vědu a výzkum a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. O normě rozhodne Parlament. Lidovci se obávali, aby předloha neotevřela cestu k celkové změně zákona o vyrovnání s církvemi. Předloha prodlužuje o šest měsíců i nynější roční lhůtu pro posuzování složitých případů. Navrhované prodloužení lhůt má umožnit skutečně odpovědné posouzení podaných výzev, uvádějí autoři novely zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Pro značné množství žádostí podle nich není nynější lhůta dostatečná. Církve podle údajů ze začátku března podaly 5248 výzev, které se týkají 112.873 pozemků a 1842 staveb.

Vláda schválila návrh na zvýšení cen za výkupy zemědělské půdy

Motivační bonusy pro majitele zemědělských pozemků pod plánovanými dopravními stavbami se zřejmě výrazně zvýší. Vláda schválila návrh novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Uvedl to ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Pokud se majitelé rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci podle návrhu získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Současný zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury umožňuje vyplácet bonusy v rozmezí osmi až 35 korun za čtvereční metr.

Délka služby pro získání statusu válečného veterána se prodlouží

Senát schválil novelu zákona o válečných veteránech. Novela prodlužuje na tři měsíce dobu, kterou musí voják strávit v oblasti válečného konfliktu, aby měl nárok na postavení válečného veterána. Dosud to byl jeden měsíc. Nárok na postavení veterána budou mít také civilní účastníci zahraničních vojenských misí. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) má novela přispět k tomu, aby zůstal zachován vysoký morální kredit válečného veterána. Na postavení veterána by měli mít nárok také ti, kdo stráví v zahraničních operacích s nižší mírou nebezpečnosti a ohrožení celkem nejméně 360 dní. Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně, rekreaci a další výhody. Novodobí účastníci z misí mohou mít při odchodu z armády nárok na větší výsluhový příspěvek či šanci navštěvovat rekvalifikační kurzy.

Velitel: Stahování jednotek ISAF z Afghánistánu nahrává povstalcům

S postupným stahováním koaličních jednotek z Afghánistánu narůstá počet povstaleckých útoků v této zemi. Novinářům to po příletu do vlasti řekl Libor Tesař, velitel první české jednotky, která hlídala základnu Bagrám. Čeští vojáci na jedné z největších základen v Afghánistánu zažili přestřelky s nepřáteli i raketové ostřelování. Nikdo z Čechů po dobu jejich působení nebyl zraněn. Velitel jedné z rot Jan Talácko popsal, že nejdůležitější pro úspěch celého působení bylo navázat dobré vztahy s místními obyvateli.

Senátorský zákon o Šumavě získal podporu horní komory

Senát podpořil v prvním kole projednávání návrh části svých členů, kteří chtějí Národní park Šumava vymezit zákonem. Navrhují rozšířit bezzásahové zóny v Národním parku Šumavu na 22 procent jeho území. Senát normu podpořil přes kritiku vědců, ekologů i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). "Chcete věřit výše uvedenému kvantu vědců, nebo hrstce starostů či politiků, kteří jsou v ochraně přírody naprostými diletanty?" dotázala se senátorka Eva Syková (za ČSSD). Její návrh na zamítnutí předlohy ale podpořilo jen pět senátorů. Proti jejímu hodnocení se zastánci předlohy ohradili. "Právě vědci a někteří politici přivedli Šumavu do stavu, ve kterém je," oponoval senátor ODS Pavel Eybert. Poukázal na škody, které kvůli jejich přístupu na Šumavě napáchal kůrovec. "Šumava přestala být zelenou střechou Evropy," prohlásil senátor.

Cizinci zřejmě budou místo zelené karty dostávat zaměstnaneckou

Cizinci, kteří do Česka přijedou legálně za prací, budou místo takzvané zelené karty dostávat novou zaměstnaneckou. Nebudou tak muset zvlášť žádat o povolení k pobytu. Předpokládá to vládní novela cizineckého zákona, kterou schválil Senát beze změn. Přijetí novely vyžaduje EU. Nyní ji k podpisu dostane prezident. Novela zavádí podmínky, za kterých může cizinec zaměstnaneckou kartu získat a případně pobírat nějakou sociální podporu. Týkat by se to mělo i jeho rodinných příslušníků. Měli by nárok na některé sociální dávky včetně přídavků na děti, porodného nebo pohřebného. Podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí by toto opatření mohlo stát až jednu miliardu korun ročně. Letos se očekává celkem 30.000 žádostí o kartu, z toho dvě třetiny tvoří žádosti o prodloužení současných povolení.

Mládek chystá opatření, která by postihovala stáčení tachometrů

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek chystá zákonnou iniciativu, která by postihovala podvodné stáčení tachometrů nebo nabízení takové služby jako přečin nebo trestný čin. Soubor legislativních opatření, která chce předložit spolu s ministry spravedlnosti a dopravy, by měl chránit spotřebitele od začátku příštího roku. Trestné je pozměňování stavu ujetých kilometrů například v Německu, Belgii nebo USA. V Česku loni podle společnosti Cebia změnilo majitele asi 570.000 ojetých osobních vozů s průměrnou cenou 159.000 korun a z toho zhruba 220.000 aut mělo stočený tachometr, nejčastěji o 100.000 kilometrů. Průměrné stáří tuzemského vozového parku je 14 let.

Mládek: Česko stojí o zahraniční investice

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na setkání se zahraničními diplomaty zdůraznil český zájem o investice z ciziny. Řekl také, že chce reformovat systém státní podpory exportu. Mládek více než 120 velvyslanců a obchodních radů seznámil s výsledky tuzemské průmyslové výroby a zahraničního obchodu v roce 2013 a prognózami na příští rok.

HN: MOL získá od Eni její českou síť 124 čerpacích stanic Agip

Maďarský ropný holding MOL získá od italské firmy Eni její českou síť 124 čerpacích stanic Agip, uvedly Hospodářské noviny (HN). Informaci o podpisu smlouvy mezi oběma společnostmi potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů, obchod je téměř hotov, píše deník. MOL bude v ČR po akvizici vlastnit celkem 273 stanic, a stane se tak po firmě Benzina dvojkou na českém trhu v maloobchodním prodeji pohonných hmot.

Automobilka TPCA končí výrobu vozů původní generace

Automobilka TPCA ve středu končí výrobu původní generace vozů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, kterou v Kolíně vyrábí od roku 2005. Firma bude od čtvrtka asi dva týdny přestavovat výrobní linky pro novou generaci vozů, které se začnou v Kolíně vyrábět v polovině května. ČTK to řekl mluvčí automobilky Radek Kňava. Automobilka nedávno na autosalonu v Ženevě představila nové vozy Citroën C1, Peugeot 108 a Toyota Aygo, do jejichž uvedení investovala zhruba 15 miliard korun. Do konce léta chce firma přijmout 700 lidí na dělnické pozice. Proti předchozí generaci slibují nové modely větší možnost individualizace, větší množství barevných provedení i bohatší výbavu.

Růst dovozu polských potravin do ČR loni zpomalil

Růst dovozů potravin z Polska do Česka loni mírně zpomalil, což bylo patrné zejména u masných výrobků. Naopak o pětinu vzrostl dovoz polského ovoce a zeleniny. Svoji pozici největšího dovozce potravin do Česka upevnilo Německo. Dovozy ze Slovenska meziročně klesly. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval Český statistický úřad. Zejména import polských masných výrobků podle ČSÚ i Potravinářské komory nejspíše ovlivnily nedávné mediální kauzy. Sérii zpráv o problematických polských potravinách v ČR započala v roce 2012 takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Loni se například na českém trhu objevilo také koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě. Polská strana se opakovaně ohradila proti tomu, že by byly její potraviny nekvalitní. Za kritikou naopak vidí snahu české konkurence vytlačit polské výrobky z trhu.

ČS vyplatí dividendu 60 Kč na akcii

Česká spořitelna vyplatí z loňského nekonsolidovaného čistého zisku 16,22 miliardy korun hrubou dividendu 60 korun na akcii. Za rok 2012 činila dividenda 50 Kč. Celkově spořitelna na dividendách z loňského zisku vyplatí 9,12 miliardy korun. V předchozím roce to bylo 7,6 miliardy Kč. Téměř 98 procent akcií ČS vlastní Erste Bank. Rozdělení zisku na řádné valné hromadě schválili akcionáři spořitelny, informovala banka v tiskové zprávě.

Starostové předali 111.000 podpisů proti rušení pošt Sobotkovi

Petici proti rušení venkovských pošt podepsalo od prosince téměř 111.000 lidí z 900 obcí. Sdružení místních samospráv (SMS) ji předalo na úřadu vlády premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Petice reaguje na ustanovení loňské novely poštovního zákona, která zavádí pro vládu povinnost stanovit minimální počet poboček, které má provozovat Česká pošta. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) navrhuje minimálně 2100 pošt, což je o 1100 méně, než je jejich současný počet.

STEM: Podle tří ze čtyř Čechů pracuje v Česku příliš mnoho cizinců

Tři čtvrtiny Čechů považují počet cizinců v Česku za příliš vysoký. Myslí si rovněž, že jejich zaměstnáváním přicházejí Češi o práci. Dvě pětiny lidí zároveň uznávají, že v některých profesích by bez práce cizinců byla situace na trhu práce neřešitelná. Zjistila to v březnovém průzkumu mínění agentura STEM, podle které se postoj Čechů v posledních letech výrazně nemění. Jedinou výraznější změnou je nárůst počtu lidí, podle kterých jsou v některých profesích cizinci jediným řešením nedostatku pracovních sil. Letos tento názor sdílí 41 procent dotázaných, zatímco loni jich bylo 37 procent. Postoj občanů k této otázce se tím dostal zhruba na úroveň roku 2012.

Ryšlinková: Z opencard zřejmě profitovali kmotři i Bém

Z projektu pražské karty opencard zřejmě profitovali "pražští kmotři" Roman Janoušek, Ivo Rittig a Pavel Hurda a někdejší městští politici v čele s někdejším primátorem za ODS Pavlem Bémem. Sněmovní vyšetřovací komisi k opencard to řekla bývalá zastupitelka Jana Ryšlinková. Bém se proti jejím slovům ostře ohradil. Komise vyslechla vedle Ryšlinkové také advokáta Filipa Hajného, který pro ni zpracoval zhruba před pěti lety trestní oznámení. Další pozvaní, někdejší primátorův náměstek Rudolf Blažek a zástupci auditorských firem se komisi omluvili. Kvůli opencard je obviněna většina členů minulé rady ODS a TOP 09 včetně tehdejšího a nynějšího primátora Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09).

Kalousek znovu vypovídal v kauzách kolem Nagyové

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) znovu vypovídal v kauze údajných trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Martina Šnajdra a Ivana Fuksu. Při odchodu z policejní služebny stručně novinářům řekl, že trestní stíhání nechápe. V případu čelí obvinění expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. "Já jsem hodinu a půl odpovídal na otázky a z toho si těžko můžu udělat nějaký obrázek. Jenom se dál cítím naprosto nevzdělán pro to, abych pochopil, jak se někdo může dopustit korupce, když se vzdá pozice za 90.000 měsíčně a poté přijme pozici za 35.000 měsíčně, to mi stále ještě nedošlo," řekl Kalousek. Dodal také, že "naprosto nechápe", jak se mohl trestný čin stát.

Amnestie zřejmě zastaví kauzu se škodou za půl miliardy korun

Loňská amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause zřejmě zastaví kauzu podvodu se škodou půl miliardy korun a 50.000 poškozenými. Informaci deníku Právo o chystaném zastavení trestního stíhání potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Kauza z 90. let se podle mluvčí týká vzájemně propojených firem ze skupiny Delta. Čtveřice obviněných údajně nabízela klientům lukrativní zhodnocení vložených peněz nebo cenných papírů, ačkoliv věděla, že závazek nebude schopna splnit. Jak napsalo Právo, případ může souviset s českým znalcem trpícím ztrátou paměti, který byl nalezen v Norsku. Řada indicií údajně nasvědčuje tomu, že tento muž pracoval právě na případu Delty.

Policie stíhá primátora Ústí n.L. a radní za zneužití pravomocí

Policie stíhá primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD) za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie chce zároveň požádat předsedu Poslanecké sněmovny o souhlas s vydáním poslankyně a ústecké radní Zuzany Kailové (ČSSD) k trestnímu stíhání. Obvinění souvisí s projektem vítání občánků, které pro město do loňského března organizovala společnost Darothore. Primátor s obviněním nesouhlasí. Trestní oznámení kvůli údajnému nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Kraj). Haidler poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore.

Soud poslal do konkurzu další Mičánkovu firmu Less & Timber

Krajský soud v Praze poslal do konkurzu další část někdejšího lesnického impéria, společnost Less & Timber, která provozuje závody na zpracování dřeva. Banky nepřistoupily na navržený reorganizační plán, řekl majitel zkrachovalého holdingu Less Jan Mičánek. Rozhodnutí soudu by podle něj nemuselo mít dopad na zaměstnanost, protože zajištění věřitelé a správkyně mají zájem podnik dál provozovat. V úterý se v konkurzu ocitla také někdejší největší tuzemská lesnická společnost Less & Forest.

V Ostravě bylo dostavěno superpočítačové centrum

V areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) byla dokončena výstavba Národního superpočítačového centra IT4Innovations, které má být kompletně hotovo v roce 2015. Objekt za 193 milionů korun poskytne zázemí pro superpočítač a centrum vědeckých výpočtů. Hlavní superpočítač, s jehož instalací se počítá v příštím roce, bude patřit mezi stovku nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Podle rektora univerzity Iva Vondráka už nyní zaměstnává 150 lidí, včetně odborníků z ciziny. Celkové náklady spojené s přípravou a vznikem superpočítačového centra, na němž se pracuje od roku 2008, jsou více než 2,4 miliardy korun. Většina je hrazena z evropských peněz.

Ostravský CyberKnife lékaři poprvé použili na léčbu arytmie srdce

Lékařům Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) se podařil světově unikátní radiochirurgický zákrok na srdci. Robotický ozařovač CyberKnife (kybernetický nůž) poprvé využili při léčbě neonkologického onemocnění a pomohli pacientce s maligní srdeční arytmií, u níž selhaly tradiční léčebné metody. U dvaasedmdesátileté Miroslavy Křepelkové z Karviné se počátkem roku 2013 objevila maligní arytmie neboli náhlá srdeční smrt. Nemocnice nyní získala od státu zhruba milionový grant na léčbu dalších pěti pacientů. Uvedl to přednosta Onkologické kliniky FNO David Feltl.

Na Slavnosti svobody přijede do Plzně 12 veteránů z USA a Belgie

Šest amerických a šest belgických veteránů, kteří v květnu 1945 osvobodili Plzeň, přijede letos do města na tradiční Slavnosti svobody. Kromě mužů, kteří i téměř sedm desetiletí po válce absolvují kvůli plzeňským oslavám dlouhou cestu přes oceán, přiletí z Ameriky i další tradiční hosté - vnuk generála George Pattona, syn plukovníka Charlese Nobleho a bratr padlého letce Virgila Kirkhama, řekla primátorova náměstkyně Eva Herinková (ČSSD). Velkolepé oslavy se chystají na příští rok. Letos budou v menším rozsahu.

Německá ARD si v Praze připomněla 50 let vysílání o dění v Česku

Německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice ARD si připomíná 50 let nepřetržitého fungování svého studia v Praze. ARD jako jedno z mála západních médií z místa systematicky informovalo o dění v někdejším Československu a později v České republice, včetně vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, o disidentském hnutí okolo Václava Havla a Charty 77 a událostech sametové revoluce v roce 1989. Oslavy 50. výročí působení stanice v Praze probíhají na německém velvyslanectví v pražském Lobkovickém paláci. Slavnostní projevy k této příležitosti přednesli bývalý český premiér a senátor Petr Pithart a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Brno je mezi finalisty soutěže vyhlášené Bloombergovou nadací

Mezi finalisty soutěže o inovativní řešení naléhavých problémů měst vyhlášené nadací bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga postoupilo 21 evropských měst z 11 zemí, včetně města Brna. Celkem nadace získala 155 přihlášek. Komise by nyní měla posoudit jednotlivé návrhy a do podzimu vybrat pět nejzajímavějších návrhů na jejichž realizaci přispěje nadace Bloomberg Philantropies. Vítěz obdrží pět milionů eur (137,3 milionu Kč) a další čtyři návrhy jeden milion eur. Brno se do soutěže přihlásilo s projektem bezpečného bydlení, který počítá s obnovením historické funkce domovníka ve velkých domech obývaných několika rodinami. Projekt má zlepšit bezpečnost města a více zapojit občany k sociální soudržnosti.

Od soboty nepojedou tramvaje přes pražské Václavské náměstí

Od soboty začne oprava tramvajové trati v centru Prahy. Tramvaje po dva měsíce neprojedou od Lazarské po Jindřišskou ulici, problémy budou mít i automobily. Lidé tak budou muset využít metro nebo úsek projít pěšky. Opravy budou rozděleny do několika etap, ukončení oprav je naplánováno na 28. června.

Ve svatovítské katedrále je nový relikviář sv. Vojtěcha

Ostatky svatého Vojtěcha byly tuto středu uloženy do nového relikviáře ve svatovítské katedrále. Stalo se tak při mši, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Svatý Vojtěch je po svatém Václavovi dalším patronem české země, je také patronem pražské arcidiecéze. Vojtěch z rodu Slavníkovců byl druhým pražským biskupem. Pro spory s knížetem a velmoži opustil v 90. letech desátého století Čechy, což mu tehdy zachránilo život. Slavníkovci totiž byli roku 995 vyvražděni. Vojtěch pak odešel šířit křesťanství na sever na území pohanských Prusů. Nedaleko Královce - dnešní ruský Kaliningrad - ho roku 997 zabili. Polský kníže Boleslav Chrabrý mučedníkovy ostatky vykoupil a nechal je uložit ve svém sídelním městě Hnězdně. Do Čech je po svých polských výbojích převezl v 11. století kníže Břetislav I.

Lidé si mohou koupit knihy levněji a podpořit kampaň za nižší DPH

Lidé si tuto středu mohou koupit knihy o 15 procent levněji oproti běžné ceně. Přes 340 knihkupců se totiž přidalo k akci Knihy bez DPH, kterou organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Má především upozornit na to, že současná patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty je ve vztahu ke knihám jedna z nejvyšších v Evropě. Svaz uvítal nedávno oznámený záměr vlády zařadit knihy do třetí sazby DPH ve výši 10 procent.

První knihovna v Česku spouští e-výpůjčky české beletrie

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích zahajuje jako první v Česku půjčování e-knih se současnou produkcí českých nakladatelů on-line. Projekt připravila ve spolupráci s portálem eReading.cz. ČTK to řekl ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš. Najednou si bude možné půjčit dva tituly. Vypůjčené e-knihy budou k dispozici na tři týdny. Po uplynutí této doby se zapůjčená e-kniha automaticky znepřístupní.

V Cannes bude uveden český snímek Cesta ven

Snímek Cesta ven scenáristy a režiséra Petra Václava, který vznikal v koprodukci České televize v Ostravě, bude krátce před svou domácí premiérou uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Český celovečerní film se tam objeví po 16 letech. Jak uvedla mluvčí ostravského studia ČT Jolanda Pilařová, pro českou kinematografii je přítomnost snímku v Cannes obrovským úspěchem. Petr Václav je držitelem řady ocenění. V posledních letech působil ve Francii. Nyní se ale vrátil do Česka a po 13 letech natočil film ve svém rodném jazyce. Zároveň se 18 let po premiéře svého dramatu Marian opět vrátil mezi Romy. Film je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejný šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky.

Nový brněnský koncertní sál se skrývá v obří betonové kouli

Pod obří betonovou kopulí se skrývá nejmodernější koncertní sál v Brně pro 600 návštevníků. Byl vybudován v Žabovřeskách jako základní součást Sono Centra, jehož zbytek tvoří hotel, restaurace a podzemní garáže. Právě složitá konstrukce sférického tvaru celou stavbu o několik měsíců zdržela. Hudební klub se poprvé otevře v pátek, hotel a restaurace počátkem května, řekli novinářům provozovatelé Sono Centra. Vzhledem ke spojení klubu a hotelu i kvůli okolní obytné zástavbě věnovali stavebníci značnou pozornost odhlučnění sálu. Korpus klubu je betonová konstrukce, která má půlmetrovou tloušťku.

Vyhořelý Libušín na Pustevnách by mohl být obnoven za tři roky

Chata Libušín na Pustevnách, kterou na začátku března zachvátil velký požár, by mohla být obnovena do tří let. Novinářům to řekl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které národní kulturní památku spravuje. Příčina požáru chaty postavené podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče stále není známá. Škody se odhadují na 80 milionů korun. Na veřejné sbírce se sešlo již 4,2 milionu korun. Libušín patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven.

Turistickou sezonu v Lipníku budou zdobit nalezené vzácné hodiny

Vzácný hodinový stroj bude po celý rok doprovázet letošní turistickou sezonu v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Technická památka stará 250 let byla objevena při úklidu tamní fary. Odborníci ji nyní restaurují a zprovozňují, město ji poté hodlá od začátku května vystavit v průjezdu zvonice. Sezona ve městě ponese název Rok času a bude ji doprovázet i řada tematických výstav a akcí.

V liberecké zoo se poprvé vylíhla mláďata vzácného nestora

Liberecká zoologická zahrada dosáhla velkého úspěchu, když se jí poprvé vylíhla mláďata novozélandského papouška nestor kea. Zoo se tak stala součástí nepočetné rodiny chovatelů, kteří tyto ohrožené opeřence množí. "Loni se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů ve čtyřech zoo, přičemž populace v lidské péči dosahuje téměř 200 kusů," uvedl mluvčí liberecké zoo Ivan Langr.

Sport

Obránci Marek Židlický z New Jersey, Zbyněk Michálek z Phoenixu ani útočníci Milan Michálek s Alešem Hemským z Ottawy po sezoně v NHL českou hokejovou reprezentaci na mistrovství světa v Minsku neposílí. Oznámil to kouč Vladimír Růžička, jenž doufá v posily z Tampy Bay, která v úterý vypadla v prvním kole Stanleyova poháru.

Oštěpař Vítězslav Veselý bude na atletickém mítinku Zlatá tretra v Ostravě obhajovat dva předchozí triumfy a organizátoři dokonce uvažují, že by mohlo dojít na společnou soutěž mužů a žen. Veselý by tak závodil v sektoru společně s další českou hvězdou Barborou Špotákovou. Mezi dalšími potvrzenými hvězdami je ruský výškař a olympijský vítěz Ivan Uchov.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil osmé místo v belgické klasice Valonský šíp. Na Alejandra Valverdeho ze Španělska, který Fleche Wallonne vyhrál po osmi letech, ztratil devět sekund.

Fotbalistům Bohemians Praha 1905 bude v nedělním klíčovém duelu o záchranu proti pražské Slavii chybět jedna z hlavních opor brankář Martin Berkovec. Start mu nepovolil klub z Edenu, odkud pětadvacetiletý gólman v Ďolíčku do konce sezony hostuje.

Automobilový jezdec Jan Černý nebude pokračovat ve startech v mistrovství světa v takzvané juniorské kategorii. Jeho prioritou bude účast v evropském šampionátu, kde v obdobné kategorii po dvou odjetých soutěžích vede průběžné pořadí.

Fotbalisté Sparty na Staroměstské radnici převzali potřetí za sebou klíč od hlavního města pro vítěze derby se Slavií. Letenský celek se může pyšnit pomyslným titulem "Vládců Prahy", který navíc zvýraznil úspěchy i s dalšími prvoligovými pražskými konkurenty. V sezoně totiž vyhrál i oba zápasy nad Bohemians 1905 a Duklou.

Tenista Lukáš Rosol pokračuje v cestě za obhajobou titulu na antukovém turnaji v Bukurešti. Ve 2. kole opět neztratil ani set, osmého nasazeného Fina Jarkka Nieminena porazil 6:2, 6:4 a je prvním čtvrtfinalistou.

Jiří Prskavec i Amálie Hilgertová potvrdili roli velkých favoritů na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu vítězstvím v kvalifikaci. Prskavec může v australském Penrithu navázat na zlato v třiadvacítkách z roku 2012 v pátek. Hilgertová, neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky, zkusí obhájit juniorský titul v sobotu.

Hokejisté Komety Brno porazili ve čtvrtém finále play off extraligy Zlín 3:1 a snížili stav série na 1:3. Domácí odvrátili první mečbol soupeře zejména díky útočníkovi Jakubu Koreisovi, který jeden gól vstřelil a na dvou brankách se podílel asistencí. Druhou šanci získat Masarykův pohár bude mít Zlín v pátek v domácím prostředí.

Hokejisté Lva Praha porazili ve třetím finálovém utkání play off Kontinentální ligy Magnitogorsk 3:2 a ujali se vedení v sérii 2:1. Dramatickou koncovku zápasu, který se hrál před rekordní návštěvou KHL 16.435 diváků, rozhodl v čase 59:36 svou druhou trefou Justin Azevedo. Čtvrté utkání je na programu ve čtvrtek od 19 hodin opět v pražské O2 areně.

Čeští hokejisté do 18 let porazili na mistrovství světa ve svém posledním utkání v základní části Švýcarsko 4:2 a obsadili ve skupině B druhé místo. Ve čtvrtečním čtvrtfinále narazí na Rusko, které skončilo v "áčku" třetí za Švédskem kvůli horšímu vzájemnému zápasu. Další dvojice tvoří USA - Slovensko, Kanada - Švýcarsko a Švédsko - Finsko.

Pro brankáře Chelsea Petra Čecha kvůli zranění ramena z úvodního semifinále fotbalové Ligy mistrů na hřišti Atlética Madrid skončila sezona. Po bezgólovém utkání to prohlásil trenér londýnského mužstva José Mourinho. Jednička české reprezentace se zranila po prvním rohovém kopu a už v 18. minutě musela střídat. Vyšetření na madridské klinice ukázalo, že si Čech vykloubil rameno.

Počasí

Bude polojasno, během dne přeháňky, místy i bouřky, ojediněle intenzivní. Teploty 18 až 22 stupňů.