Denní souhrn zpráv

Metro na lince A stojí, znovu se rozjede v úterý

V Praze se na celý velikonoční víkend zastavil provoz trasy metra A kvůli plánovaným opravám výhybek a výměně pražců. Výluka začala v pátek v 18:00, provoz bude obnoven po Velikonocích v úterý 22. dubna ráno. Uvedl to mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl. Metro nahradily tramvajové linky 5, 11, 22 a 26 a také výluková linka X-A z Podbaby do zastávky Nádraží Strašnice. Trasu některých autobusových linek dopravní podnik prodloužil do zastávek Hradčanská, Želivského a Strašnická. Zastavení provozu na trase metra A v sobotu cestování po Praze příliš nezkomplikovalo. Podle Štábla naprostá většina lidí už chodí automaticky na náhradní linky.

Pozvánku na prevenci rakoviny poslala VZP už více než 408.000 lidem

Pozvánky na prevenci rakoviny poslala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už třetině lidí, kteří by ji měli dostat. Z 1,2 milionu klientů, kteří spadají do screeningu a nechodí na něj, obdrželo zvací dopis 408.000. Sdělil to mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle průzkumu v pobočkách VZP ví o mimořádném zvaní na protinádorovou prevenci téměř polovina klientů. Pozvánku na vyšetření rakoviny prsu dostávají ženy od 45 do 70 let a rakoviny děložního hrdla od 25 do 70 let a na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy od 50 do 70 let.

Hlavní tah z Brna na Svitavy zablokovala srážka autobusu s autem

Hlavní tah z Brna na Svitavy zablokovala u Bořitova na Blanensku srážka autobusu s osobním automobilem. Silnice byla uzavřená a policie odklání dopravu. Na místě byli podle prvních informací čtyři zranění a zasahoval tam i vrtulník. Jednoho člověka museli hasiči vyprostit, informoval ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Podle prvních informací cestovalo v autobuse kolem 20 lidí.

Na Michalově statku slavili Velikonoce jako před 200 lety

Venkovské zvyky, které provázely oslavy Velikonoc před 200 lety, připomněl v selském muzeu Michalův statek folklorní soubor Škubánek. Staročeskými Velikonocemi muzeum tradičně zahajuje novou turistickou sezonu. Přiblížilo rituály, kterými si rolníci chtěli pojistit dobrou sklizeň. Při obchůzce například děti vynesly smrtku ze vsi, pak se vrátily s novým "lítem" pro hospodáře. Návštěvníci také nahlédli do vyzdobené selské světnice se stolem prostřeným k obědu na Boží hod. Rod Michalů vlastnil statek od roku 1591. Statek je jednou ze tří památek na Vysočině, které chce ministerstvo kultury v nejbližší době nechat vyhlásit národní kulturní památkou.

Lidové stavby v Rymicích ožily velikonočním programem

Muzeum Kroměřížska letos poprvé pořádá velikonoční program v areálu památek lidového stavitelství východní Hané v Rymicích. Domy z 18. století byly dosud přístupné jen jako součást zhruba 1,5 hodiny dlouhé prohlídkové trasy. Při velikonoční akci ale lidé mohou nahlédnout jen do dvou chalup, které se tak více otevřou veřejnosti, řekla etnografka muzea Markéta Müllerová. Areál tvoří tři domky stojící ve vesnické památkové rezervaci Hejnice, které přibližují dobové bydlení a hospodaření v této části Moravy. U nich je i větrný mlýn, který je jedinou přenesenou stavbou, dříve stál v blízkých Bořenovicích. V areálu návsi si lidé mohou prohlédnout kovárnu, sedlářskou dílnu a další vesnickou usedlost. V přízemí tvrze jsou pak tři stálé expozice věnované mlynářství, lidové kultuře a zemědělství i historii obce.

Prague Shakespeare Company vystoupí v Divadle Kolowrat

Společnost Prague Shakespeare Company zahájí letošní sezonu 22. a 23. dubna v Divadle Kolowrat oslavou 450. výročí Shakespearova narození. Tento jediný profesionální anglickojazyčný divadelní soubor v Česku na oba večery pozval přední americkou znalkyni a inscenátorku jeho díla Tinu Packerovou, překladatele Martina Hilského a hudebního skladatele Daniela Dobiáše. Řekl to mluvčí společnosti Jiří Sedlák. Během ojedinělého vystoupení zazní Shakespearovy sonety, monology a písně v českém i anglickém jazyce. "Diváci budou moci ochutnat i zákusky a nápoje inspirované alžbětinskou dobou," podotkl umělecký šéf souboru Guy Roberts, který soubor v Praze založil v roce 2008. Další informace jsou na http://www.pragueshakespeare.com www.pragueshakespeare.com .

Zákupský zámek představil návštěvníkům unikátní historický výtah

Císařský zámek v Zákupech na Českolipsku představil o Velikonocích návštěvníkům unikátní historický výtah, který v 19. století vozil posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I. Dobrotivého. V Česku je to technický unikát. Výtahová šachta je z roku 1718, starší výtah mají jen v pařížském Louvru. Technologii výtahu dodala pražská vagonka Ringhoffer. Už tehdy měl výtah moderní systém, kdy byla kabina zavěšena na nekonečném laně se systémem protizávaží. Státní zámek Zákupy patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje, loni ho navštívilo téměř 16.000 lidí.

Klatovy v létě nabídnou trasu po jezuitských památkách

Novou prohlídkovou trasu po významných jezuitských stavbách nabídnou letos v létě Klatovy. Hlavním lákadlem prohlídky bude návštěva sakristie a prohlídka interiéru jezuitského kostela na náměstí, řekl místostarosta a předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust. Jezuité byli v Klatovech v době baroka vůdčí investoři. Měli tam významné gymnázium, kam v 17. století chodilo 310 studentů. Pokladem je jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce, na jehož stavbě se podíleli přední stavitelé a architekti Carlo Lurago a Giovanni Domenico Orsi. Tři portály v čele kostela jsou dílem Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Město chce novou nabídkou přilákat víc turistů.

Na trať Krásný Jez - Horní Slavkov-Kounice opět vyjely vlaky

Na loni obnovenou trať v úseku Krásný Jez - Horní Slavkov-Kounice vyjely v sobotu ráno opět osobní vlaky. Novinkou letošní sezony je zavedení přímých spojů po trase Rakovník - Žlutice - Horní Slavkov-Kounice a zpět, informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. České dráhy po dohodě s Karlovarským krajem na letní sezonu zavedly spoje o víkendech a svátcích. Vlaky pojedou o sobotách, nedělích a ve svátky, to znamená i na Velikonoční pondělí a ve čtvrtek 1. a 8. května. Horní Slavkov je centrem severní části Slavkovského lesa, město i blízké okolí nabízí řadu turistických cílů. Jedním z nich je rozhledna Krásno, hornické muzeum v Krásně nebo naučná stezka Uranová Golgota.

V Králově Dvoře vznikne nová cyklostezka za deset milionů

V Králově Dvoře na Berounsku vznikne nová cyklostezka zhruba za deset milionů korun. Město dokončuje projektovou dokumentaci, na výstavbu chce získat peníze z Evropské unie, sdělila Veronika Exnerová z městského úřadu. Nová cyklotrasa by měla mít stejný asfaltový povrch jako loni otevřená trasa podél řeky Litavky z Popovic do Zdic. Nové stezky pro cyklisty vznikají i na dalších místech kraje, v regionu je jedna z nejdelších sítí cyklotras v Česku.

Sport

Lucie Šafářová a Petra Kvitová přiblížily české tenistky k finále Fed Cupu. Domácí dvojka Šafářová nejdříve porazila světovou jedenáctku Saru Erraniovou jasně 6:4, 6:1 a Kvitová pak zdolala Camilu Giorgiovou 6:4, 6:2. Češky díky tomu vedou v semifinále v Ostravě nad obhájkyněmi titulu Italkami 2:0.

Tenistka Karolína Plíšková titul na turnaji v Kuala Lumpuru neobhájí. Třetí nasazená Češka v semifinále podlehla turnajové jedničce Dominice Cibulkové ze Slovenska v maratonském duelu za dvě a půl hodiny 7:6, 3:6, 3:6. Pro dvaadvacetiletou Karolínu Plíškovou tak zůstane loňský triumf v Malajsii dosud jediným na okruhu WTA.

Česká hokejová osmnáctka ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Lappeenrantě podlehla Spojeným státům americkým 0:3. Tým trenéra Jakuba Petra utrpěl po páteční výhře nad outsiderem Dánskem (9:2) první ztrátu. Na začátku turnaje totiž podlehli Švýcarsku 2:4. Další duel čeká český tým v pondělí od 14:00 SELČ proti domácímu Finsku.

Hokejisté Lva Praha zvítězili v úvodním finálovém duelu na ledě Metallurgu Magnitogorsk 3:0. Pražané si vypracovali slibný náskok již v první polovině zápasu; skóre otevřel při přesilovce bek Martin Ševc, druhý gól přidal Petr Vrána. V závěru potvrdil výhru Justin Azevedo. Čisté konto vychytal Petri Vehanen.

Olomouc se může po sedmnácti letech těšit na hokejovou extraligu. Návratu mezi elitu se dočkala symbolicky dvacet roků poté, co dosáhla na svůj jediný český titul. Majitel klubu Jiří Dopita věří, že se prostředky na nejvyšší soutěž povede obstarat.

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 v předehrávce 25. kola první ligy remizovali 1:1 na hřišti Jihlavy, když na vedoucí gól Masopusta odpověděl do poločasu Lietava. V tabulce se tak bodově dotáhli na Znojmo a Slavii, kterou dokonce díky lepšímu skóre poslali do sestupového pásma. Slavia však má pondělní dohrávku s Plzní k dobru. Jihlava bodovala posedmé za sebou.

Z širšího kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa vyřadil trenér Vladimír Růžička po pátečnímm tréninku v pražském Edenu čtyři hráče a zraněného Ondřeje Romana. Spolu s ním v kádru končí obránce Michal Gulaši a útočníci Petr Pohl, Tomáš Vincour a Vladimír Svačina. Nově se do přípravy na šampionát v Minsku zapojilo trio hráčů pražské Sparty - útočníci Tomáš Rolinek, Jan Buchtele a obránce Jakub Krejčík.

Počasí

Zataženo až oblačno, od severozápadu občas déšť, nad 900 m sněžení. Večer srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty v Čechách 8 až 12 °C, na Moravě a ve Slezsku 13 až 17 °C.

Počasí v příštích čtyřech týdnech bude teplotně průměrné až mírně nadprůměrné. Maximální teploty by se měly pohybovat kolem 20 stupňů Celsia.