Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR nabízí k posílení ochrany zemí NATO gripeny, vojáky i protichemickou jednotku

Čtyři gripeny a 300 vojáků nabízí Česká republika k zesílení ochrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) kvůli ukrajinské krizi. ČTK to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Okamžité posílení obrany aliančních zemí oznámil ve středu v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Slíbil například více letadel při hlídkování v Pobaltí a lodě v Baltickém moři, východním Středomoří i jinde podle potřeby. Česko je také připraveno vyčlenit vojenskou protichemickou jednotku. Serveru Aktuálně.cz to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Nasazení 300 specialistů v Pobaltí, Polsku nebo Rumunsku by podle něj stálo zhruba 200 milionů korun za měsíc. K dění na Ukrajině se vyjádřil i český prezident Miloš Zeman, který varoval Rusko před invazí na východ sousední země.

Česko do Bruselu odeslalo dokument nutný pro čerpání peněz z EU

Česko do Bruselu odeslalo finální verzi Dohody o partnerství. Dokument určuje, jakým způsobem bude ČR čerpat peníze z evropských fondů v novém programovém období 2014-2020. V těchto letech může ČR získat až 594 miliard korun. Evropská komise má nyní tři měsíce na posouzení a na schválení dohody. V případě, že nebudou vzneseny žádné připomínky, očekává se její schválení na přelomu letošního léta a podzimu.

Prezident Zeman přijal olympioniky ze Soči

Prezident Miloš Zeman s manželkou přijal ve Španělském sále Pražského hradu členy úspěšné olympijské výpravy ze zimních her v Soči. Na pódiu se vedle hlavy státu postavily mimo jiné zlaté medailistky rychlobruslařka Martina Sáblíková, snowboardistka Eva Samková a stříbrná medailistka ze smíšené biatlonové štafety Veronika Vítková. Se třemi medailistkami na Pražský hrad přišli také běžci na lyžích Lukáš Bauer a Eva Vrabcová-Nývltová, lyžaři Ondřej Bank a Kryštof Krýzl, krasobruslař Tomáš Verner, skikrosař Tomáš Kraus či skokan na lyžích Jan Matura a rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná.

Bohuslav Sobotka byl prvním zahraničním hostem premiéra Francie Vallse

Francouzský premiér Manuel Valls v pátek jako svého prvního zahraničního hosta ve funkci přijal českého ministerského předsedu Bohuslava Sobotku (ČSSD). Věnovali se společným vztahům, energetice a Evropské unii. Oba politici, kteří jsou ve funkci teprve krátce, se podle Sobotky shodli na zintenzivnění vzájemných vztahů na bázi dohody o strategickém partnerství z roku 2008. Dobrou příležitost k posílení vztahů obou zemí vidí Sobotka i v připravovaných návštěvách prezidenta Miloše Zemana, který se v červnu zúčastní připomínky 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii a v září by měl zavítat do Paříže.

Dohnal podal rozklad proti svému odvolání

Bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal podal rozklad proti rozhodnutí o jeho odvolání. Rozklad byl do datové schránky ministersva spravedlnosti doručen v pátek. Pokud bude zamítnut, tak Dohnal podá žalobu na ministryni Helenu Válkovou (ANO). Odvolaný šéf věznic považuje rozhodnutí o svém odvolání za nicotný právní akt, který je od začátku neplatný. Tvrdí také, že jeho odvolání bylo v rozporu se zákonem. Podle něj to způsobí problémy ve fungování Vězeňské služby, protože jakékoliv úkony provedené jeho nástupcem budou neplatné.

Areva po zrušení tendru na Temelín končí se soudním sporem

Francouzská společnost Areva stahuje své odvolání k soudu proti vyřazení z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, který ČEZ před týdnem zrušil. Firma tak chce v Česku začít nové vztahy s místními partnery a věří v budoucí spolupráci, sdělila ČTK v tiskovém prohlášení. Areva patřila mezi tři účastníky tendru, ČEZ ji z něj vyřadil předloni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

HN: Agrofert stáhl nabídku na koupi Less&Forest

Agrofert Holding stáhl svoji nabídku na koupi společnosti Nový Forest z Bohdanče na Kutnohorsku, která je nástupnickou firmou zkrachovalé Less & Forest. Reálně tak hrozí, že dřívější největší tuzemská lesnicko-dřevařská společnost půjde do konkurzu. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). Less & Forest skončila v úpadku předloni na podzim s povolením reorganizace a Agrofert, jejímž majitelem je ministr financí Andrej Babiš (ANO), je jedním z členů věřitelského výboru. Nabídka Agrofertu ve výši 112 milionů korun byla závazná do konce loňského listopadu.

HN: Český soud poprvé zrušil firmu kvůli trestné činnosti

Krajský soud v Praze potvrdil přelomový rozsudek Okresního soudu v Benešově, kterým zrušil firmu kvůli její trestné činnosti. Pyšelská společnost Lax Prag nepodávala daňová přiznání a neodváděla DPH. Stát tak připravila o necelý milion korun. Na lavici obžalovaných se vedle jednatelů firmy ocitla i samotná firma, píšou Hospodářské noviny (HN). Stát nyní do firmy, která poskytovala strážní služby, pošle likvidátora. Zákon, který firmám dává odpovědnost za trestné činy, v Česku platí už dva roky. Soudy podle něj vynesly sedm pravomocných rozsudků, ale v pěti případech byla trestem pro firmu jen pokuta několik desítek tisíc korun, ve dvou pak společnosti musí na své náklady zveřejnit rozsudek v médiích. Ke zrušení podniku došlo až nyní.

Při srážce autobusu s kamionem u Buchlovic se zranilo 14 lidí

Při čtvrteční srážce autobusu s kamionem u Buchlovic na Uherskohradišťsku se zranilo 14 lidí. Nehoda se ale obešla bez vážnějších zranění, většinu lidí poranily střepy z proražených skel autobusu. ČTK to řekl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Vozy se zřejmě srazily poté, co kamionu při jízdě praskla pneumatika. Řidič autobusu se sice snažil srážce zabránit, ale vozy se přesto bočně střetly.

Majitel restaurace měl ve skryté místnosti stovku zbraní

Majitel restaurace na Strakonicku měl ve skryté místnosti téměř stovku zbraní, včetně kulometu a několika samopalů. Nejméně desítky zbraní jsou funkční. Na policejním webu to oznámil mluvčí policie Jiří Matzner. Paradoxem je, že policisty zavolal sám restauratér kvůli vloupání. Zřejmě nepočítal s tím, že policisté prohledají jeho podnik opravdu důkladně. Muž byl zadržen pro podezření z nedovoleného ozbrojování.

Tři vraždy taxikářů v Praze vyšetřuje jeden tým detektivů

Detektivové spojili případy tří pražských vražd taxikářů a řeší je v jednom týmu. Policisté také hledají svědky, kteří mohli potkat auta zabitých taxikářů z minulého týdne v Praze 1 a 2. Vyslechli také stovky taxikářů. ČTK to sdělila mluvčí pražské policie Hana Jeřábková. Pachatel či pachatelé vražd si je zastavili v centru Prahy a požádali o odvoz na okraj města. Těla zastřelených taxikářů byla objevena na polní cestě v ulici K Netlukám. Kde se našla odstavená auta, policie zatím nezveřejnila. Třetí vražda taxikáře, kterou vyšetřuje stejný tým detektivů, je případem ze začátku února. Tehdy se tělo dvaačtyřicetiletého muže se našlo v zaparkovaném autě v Lužické ulici v Praze 2.

Zastavil se provoz trasy A metra, znovu pojede po Velikonocích

V Praze se zastavil provoz celé trasy metra A kvůli plánovaným opravám výhybek a výměně pražců. Výluka začala v pátek v 18:00, provoz bude obnoven po Velikonocích v úterý 22. dubna ráno. Uvedl to mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl. Metro nahradily tramvajové linky 5, 11, 22 a 26 a také výluková linka X-A z Podbaby do zastávky Nádraží Strašnice. Trasu některých autobusových linek dopravní podnik prodloužil do zastávek Hradčanská, Želivského a Strašnická. Podobně rozsáhlá výluka metra byla naposledy v září 2012. Linka A je nejkratší trasou metra, má 13 stanic. V příštím roce by se měla prodloužit o nově budovaný úsek do Motola. Spolu s dalšími dvěma linkami pražské metro denně přepraví zhruba 1,2 milionu lidí. První úsek se cestujícím otevřel v květnu roku 1974.

V Praze skončily Dny evropského filmu

Více než pět desítek snímků uvedly v Praze Dny evropského filmu, jejichž 21. ročník skončil v kině Lucerna. Závěrečným titulem byl projekt režisérky Frauke Finsterwalderové, který pod názvem Finsterworld nabídl příběhy ze současného Německa jakožto sbírku nejrůznějších úchylek a obsesí, úzkostí a neuróz. Na první pohled nesouvisející události se však propojí a ústí v absurdní finále. Snímek byl loni oceněn na přehlídkách v Montrealu a Zurichu. Slovenský dokument Sametoví teroristé představili režisér Ivan Ostrochovský a jeden z jeho aktérů Vladimír Hučín. Dny evropského filmu budou od 18. dubna pokračovat v Brně a pak v dalších městech v rámci regionálních ozvěn. Konkrétně v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni.

Nová opera popisuje Mozartovo vzplanutí a jeho následky

Divadlo Husa na provázku uvádí operu Moc Art aneb Amadeus v Brně. Libretista Milan Uhde a skladatel Miloš Štědroň se inspirovali historkou o vášnivém vzplanutí a nemanželském dítěti skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Zároveň představení naznačuje provokativní hypotézu o příčině Mozartovy smrti a její souvislosti s Brnem. Magdalena Pokorná, s níž měl Mozart údajně pletky, byla dcerou regenschoriho na Petrově. Vdala se do Vídně za soudního úředníka, zednáře a Mozartova věřitele. Skladatel, zřejmě v rámci vyrovnání dluhů, vyučoval úředníkovu ženu v hudbě. Magdalena však při tom přišla do jiného stavu. Když se později dozvěděla, že Mozart je kvůli těžké nemoci na prahu smrti, prozradila vše manželovi, který ji ve vzteku pořezal a sám se zastřelil. Magdalena přežila a vrátila se do Brna. Její dítě ovšem podle archivních záznamů zemřelo v útlém věku.

Liberecké divadlo chystá muzikál od Monty Python

Muzikál Spamalot vytvořený podle scénáře britského filmu Monthy Python a Svatý Grál z roku 1974 připravuje liberecké divadlo F. X. Šaldy. Parodie na Artušovskou legendu bude mít premiéru v pátek 25. dubna. Komediální muzikál s nadhledem vypráví slavnou legendu o králi Artušovi a jeho cestě po Británii, při níž hledal ty nejlepší rytíře. Když je vybere, zjeví se mu Bůh a pověří ho úkolem najít Svatý Grál. Rytíři se při cestě za relikvií setkávají s podivnými překážkami a bizarními postavami, aby dospěli k překvapivému konci.

Průvod v pražských ulicích ztvárnil pašijové hry

Formou pouličního divadla ztvárnila v pátek odpoledne poblíž chrámu sv. Mikuláše na Starém Městě skupina herců a hudebníků biblický pašijový příběh. Akce začala před kostelem symbolickou Poslední večeří Páně a výrobou velkého dřevěného kříže. Pak směrem k Jungmannovu náměstí vyšel průvod, ke kterému se mohli připojit o kolemjdoucí. Na Jungmannově náměstí se pak četly biblické pašijové texty. Průvod sedmi desítek lidí s hrkačkami mohli od čtvrtečního večera potkávat lidé v Českých Budějovicích. Procesí mají nahradit zvuky zvonů, které podle liturgie v předvelikonočním čase odletěly do Říma. V pátek v poledne bylo také na pěti místech v centru Českých Budějovic vztyčeno sedm ručně tesaných křížů.

V Kutné Hoře začal festival experimentálního umění

V historické budově Schwarzenberského pivovaru v Kutné Hoře - Sedlci začal druhý ročník festivalu experimentálního umění Kůra. Lidé zde mohou navštěvovat instalace, performance, divadelní představení a koncerty. Součástí programu jsou i komentované prohlídky pivovaru, který prochází rekonstrukcí. Akce bude ukončena v neděli, představí se více než 60 českých a zahraničních umělců. Někteří z nich vytvoří svá díla přímo pro daný prostor. Současný majitel pivovaru, restaurátor a akademický malíř Jan Chejn jej koupil od rodiny Schwarzenbergů, která ho získala v restituci. Budova prochází postupnou rekonstrukcí.

Hořice na Šumavě chtějí opravit soustavu sedmi kašen

Hořice na Šumavě na Českokrumlovsku chtějí restaurovat originální soustavu sedmi kašen. Oprava první z nich, která je dominantou soustavy, v těchto dnech začala. Náklady na obnovu všech kašen se pohybují v milionech korun. "Jde o skutečně unikátní systém, kdy jsou všechny kašny mezi sebou propojeny," uvedl starosta Hořic na Šumavě Martin Madej. Kamenné kašny jsou stále funkční, i když na některých se prý podepsala nedostatečná údržba z let minulých. Soustava měla v minulosti pro obec i praktický význam. Dal se z nich napustit blízký rybník a vodou z něj pak hasit požáry. Kašny také dříve zásobovaly obyvatele pitnou vodou.

Pouzdra z Bílé věže ukrývala fotografie, mince i dokumenty

Pouzdra snesená z makovice umístěné na vrcholu historické Bílé věže v Hradci Králové, která od loňského podzimu prochází rekonstrukcí, ukrývala historické dokumenty, mince či fotografie. Všechny předměty si budou moci prohlédnout návštěvníci Muzea východních Čech v Hradci Králové, řekla ředitelka muzea Naďa Machková Prajzová. "Teď se otevírá šest pouzder, přičemž nejstarší je z roku 1836, ale samostatná zinková deska pochází z roku 1729. Úplně nejmladší pouzdro je z listopadu 1989," řekla ředitelka.

Transport levharta z jihlavské zoo do Indie vyšel až napočtvrté

Tříletého samce levharta sněžného jménem Fiči z jihlavské zoo se podařilo přepravit do Kalkaty až na čtvrtý pokus. Jihlavský odchovanec posílí populaci levhartů v indické zoologické zahradě a záchranném centru Padmaja Naidu Himalayan Zoological Park. Odcestovat měl už 9. dubna. Problémy postupně způsobily požadavky indického partnera a letecké společnosti i kolony na D1. Jihlavská zoo má v chovu levhartů sněžných výsadní postavení - chová je od roku 1992 a v roce 1999 se zde narodila první trojčata v České republice. Odchováno už bylo 18 mláďat.

Sport

Hokejisté Lva Praha zvítězili v úvodním finálovém duelu na ledě Metallurgu Magnitogorsk 3:0. Pražané si vypracovali slibný náskok již v první polovině zápasu; skóre otevřel při přesilovce bek Martin Ševc, druhý gól přidal Petr Vrána. V závěru potvrdil výhru Justin Azevedo. Čisté konto vychytal Petri Vehanen.

Hokejisté Zlína porazili v prvním finále play off extraligy Kometu Brno 3:0 a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 1:0. Domácí o své výhře rozhodli již v první třetině, ve které si vypracovali dvoubrankové vedení. Gólman Libor Kašík udržel podruhé v play off čisté konto. Série bude pokračovat dnes opět ve Zlíně.

Čeští hokejisté se v posledním domácím utkání před mistrovstvím světa v Minsku a zároveň v celé sezoně rozloučili výhrou nad Norskem 5:1 a zatím procházejí přípravnou sérií Euro Hockey Challenge bez ztráty bodů. Kádr staronového reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky plný nováčků či hráčů bez větších zkušeností v národním týmu má ze dvou utkání v Děčíně s Dány a dalších dvou klání v Havlíčkově Brodu skóre 17:3. Růžička ale upozorňuje, že těžší prověrky teprve přijdou.

Fotbalisté Plzně udělali první krok k postupu do finále Poháru České pošty, když v úvodním semifinále doma porazili Zbrojovku Brno 2:0. Viktorii poslal do vedení už ve 2. minutě Tecl, od 44. minuty pak dohrávalo Brno bez vyloučeného Keresteše. Přesilovku využil v závěru střídající Ďuriš a ještě vylepšil pozici do odvety, která se bude hrát 1. května.

Lucie Šafářová rozehraje ostravské semifinále tenisového Fed Cupu s obhájkyněmi titulu Italkami. Česká dvojka nastoupí v sobotu od 13:00 v ČEZ areně proti Saře Erraniové, po nich budou hrát Petra Kvitová s Camilou Giorgiovou. Rozhodl o tom dnešní los z velikonočních vajíček na Nové radnici. V neděli by měly od 12:00 začít hrát týmové jedničky Kvitová s Erraniovou a po nich podle stavu Šafářová s Giorgiovou. Do čtyřhry jsou nahlášeny Klára Zakopalová s Andreou Hlaváčkovou a Roberta Vinciová s Karin Knappovou. Kapitáni ale mají možnost nominace do dvouher i čtyřhry podle potřeby změnit. Tenistky se s Italkami utkají již počtvrté za posledních pět let.

Českou tenistku Karolínu Plíškovou dělí na turnaji WTA v Kuala Lumpuru dvě vítězství od obhajoby loňského titulu. Třetí nasazená hráčka i ve třetím vzájemném zápase porazila Caglu Büyükakcayovou z Turecka a po výhře 6:4, 6:4 postoupila do semifinále.

Z širšího kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa vyřadil trenér Vladimír Růžička po pátečnímm tréninku v pražském Edenu čtyři hráče a zraněného Ondřeje Romana. Spolu s ním v kádru končí obránce Michal Gulaši a útočníci Petr Pohl, Tomáš Vincour a Vladimír Svačina. Nově se do přípravy na šampionát v Minsku zapojilo trio hráčů pražské Sparty - útočníci Tomáš Rolinek, Jan Buchtele a obránce Jakub Krejčík.

Obránce hokejové reprezentační dvacítky Michal Plutnar bude od příští sezony hrát za Liberec. Dvacetiletý havlíčkobrodský odchovanec už v Liberci působil v ročníku 2010/11 v mládežnických výběrech, další tři roky pak strávil v týmu zámořské juniorské soutěže WHL Tri-City Americans. Loni v září absolvoval kemp Detroitu, ale smlouvu v NHL nezískal.

Počasí

Zítra bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ráno místy mlhy. Nejvyšší teploty 17 až 21st. a na horách kolem 8.