Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman podporuje snížení DPH u léků a plen, u knih nikoli

Prezident Miloš Zeman podporuje snížení daně z přidané hodnoty u léků, dětských plen a dětské výživy. U plen má obavu, že tento plán narazí v Evropské unii, ale věří ve schopnosti českých vyjednávačů. Místo snížení DPH u knih by bylo vhodnější podpořit veřejné knihovny, komentoval návrh vládní koalice v Broumovském klášteře na závěr své třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje. Dodal, že je velmi potěšen, že snížení DPH se nebude týkat tiskovin. Na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent od začátku příštího roku se ve čtvrtek dohodly strany vládní koalice. Opatření bude znamenat několikamiliardový výpadek v příjmech státního rozpočtu. Ministerstvo financí má dohodu, která odpovídá koaliční smlouvě, zapracovat do návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Premiér Sobotka: Rusko by mělo snížit vojenskou přítomnost u Ukrajiny

Rusko by mělo snížit vojenskou přítomnost podél hranic s Ukrajinou, a uvolnit tak situaci, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O napětí na Ukrajině jednal v Paříži s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Oba politici se dotkli i dalšího problematického regionu - střední Afriky. Vedle násilností ve Středoafrické republice se zabývali i misí Evropské unie v Mali. Pokud se v této zemi EU rozhodne prodloužit své angažmá, pak lze podle Sobotky předpokládat, že v Mali budou i nadále působit čeští vojáci. Jejich počet, který nyní čítá několik desítek, by se mohl i mírně zvýšit. Sobotka je na dvoudenní návštěvě Francie, při níž kombinuje státnické a stranické povinnosti. Večer se zúčastní zahájení kampaně evropských socialistů k volbám do Evropského parlamentu. V pátek se pak sejde s francouzským premiérem Manuelem Vallsem.

Poslanci dosud vyslyšeli víc než polovinu doporučení ombudsmana

Zákonodárci vyslyšeli víc než polovinu doporučení ombudsmana a změnili příslušné zákony. Proces ale většinou trvá delší dobu, řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová při představení zprávy o činnosti úřadu za loňský rok. Politiky za to, že na doporučení ombudsmana příliš nereagují, kritizoval její předchůdce Pavel Varvařovský. Ochránci práv dosud předložili Sněmovně 79 legislativních doporučení. Zákonodárci podle nich upravili zákony ve 46 případech, což činí 58 procent. Od předložení doporučení do účinnosti nové právní úpravy uplynulo v průměru 3,8 roku. Nových doporučení na úpravy zákonů je ve zprávě o loňské činnosti ombudsmana celkem deset.

Marksová poprvé jednala se spořitelnou o vypořádání za sKarty

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) poprvé jednala s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou o případném vypořádání za předčasně ukončený projekt sKaret. Ani jedna ze stran nechtěla jednání a další postup komentovat. Sociální karty, přes něž si měli lidé vybírat dávky, zavedl resort práce za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Spořitelna je měla provozovat do roku 2024. Zákonodárci kritizovaný projekt loni zrušili, skončí 30. dubna. Česká spořitelna své náklady za předčasné ukončení projektu loni na podzim vyčíslila na 203,8 milionu korun. Projekt odstartoval v létě 2012. Plastikové karty převzalo 277.550 lidí, dalších 4070 je odmítlo.

Vláda schválila materiál k přehradě Nové Heřminovy

Výstavba přehrady Nové Heřminovy včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložky komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun. Po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Peníze budou vyčerpány v průběhu několika let. Měly by například i zlepšit protipovodňovou ochranu města Krnov. Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec schválila menší variantu. Obyvatelé obce, jejíž část má přehrada zatopit, se stavbou nesouhlasili a v roce 2008 to jednoznačně vyjádřili v referendu. Nyní však část obyvatel žádá vypsání nového referenda.

Chládek: Učitelé by mohli mít statut chráněné osoby

Učitelé a vychovatelé by mohli mít statut chráněné osoby. Chovanci, kteří by je napadli, by pak dostali mnohem přísnější tresty. S tímto návrhem přišel ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) po čtvrtečním jednání s řediteli výchovných ústavů. Ředitele svolal kvůli nedávnému brutálnímu útoku na vychovatele ústavu v Králíkách. Ústavy také mají dostat víc peněz, ministr zvažuje i navýšení personálu. "Když jsem navštívil některá ta zařízení, rázem jsem se ocitl ve filmu Requiem pro panenku," řekl novinářům Chládek s odkazem na chatrný stav budov a vybavení. Chce proto ústavům přidat víc peněz, které by kromě vybavení měly jít i na školení vychovatelů. Zvýšit by se měl i počet vychovatelů, nyní jsou na noční službě jen dva na 17 až 24 chovanců. Vloni ministerstvo školství přijalo 68 oznámení o útocích na pedagogy a vychovatele, 53 případů řeší policie.

Ministerstvo: Dohnal ohrožuje plnění základních úkolů státu

Odvolaný šéf vězeňské služby Petr Dohnal svým chováním ohrožuje řádné plnění základních úkolů státu. Jako příslušník bezpečnostního sboru nemůže veřejně hodnotit oprávněnost svého odvolání, uvedlo v reakci na Dohnalův středeční otevřený dopis ministerstvo spravedlnosti. Dohnalovo chování prý nemá v novodobé historii české justice obdoby. Dohnal řekl, že mu jde jen o to, aby byl dodržován zákon. Bývalý šéf vězeňské služby, kterého ministryně Helena Válková počátkem dubna odvolala, zaslal ve středu otevřený dopis prezidentovi, premiérovi a dalším vysoce postaveným politikům. V něm tvrdí, že jeho odvolání bylo v rozporu se zákonem a neplatí. Podle Dohnala to přinese problémy do fungování Vězeňské služby, protože jakékoliv úkony provedené jeho nástupcem budou neplatné.

Končí termín pro bezplatné získání koncese na prodej lihu

Čtvrtek 17. dubna je konečný termín, do něhož si mohli prodejci lihu a lihovin vyřídit na živnostenských úřadech zdarma nové koncese. Získat koncesi budou moci i nadále, ale už za poplatek od 500 do 1000 korun. Dle dosavadních informací nebyl zájem o koncese příliš velký, zatím je podle ministerstva průmyslu a obchodu získalo 71.831 podnikatelů. Při případném prodeji tvrdého alkoholu bez koncese bude prodejcům do budoucna hrozit až milionová pokuta. Prodej ve větším rozsahu by dokonce mohl být považován za trestný čin neoprávněného podnikání. Povinnost požádat o koncesi uložila podnikatelům novela živnostenského zákona. Jejím cílem je větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také větší ochrana spotřebitelů před závadným alkoholem. Vláda tím reagovala na metanolovou aféru, při níž od září 2012 zemřelo kolem padesáti.

Kancelář prezidenta prohrála spor o historický dům na Hradčanech

Kancelář prezidenta republiky prohrála spor o vyvlastněný historický dům v katastru Hradčan. Městský soud v Praze potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, podle něhož musí být dům vydán trojici dědiců původních majitelů. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Spor se týká jednopatrového obytného domu na adrese Jelení 13, který od areálu Hradu odděluje Jelení příkop a Lumbeho zahrada. Stát objekt vyvlastnil v roce 1957 podle vládního nařízení o chráněné oblasti Pražského hradu. Převzetí nemovitosti bylo podle soudu svévolným zásahem, který porušil obecně uznávaná lidská práva a svobody. Dědicové o dům bojují řadu let. Zvrat v kauze přinesl loňský nález Ústavního soudu, podle kterého justice formalisticky hájila zřejmou nespravedlnost.

Herberstein ve sporu o občanství neuspěl, stížnost odmítl ÚS

Jan Alexander Herberstein, jenž se řadu let marně domáhal vydání zámku v Libochovicích na Litoměřicku a dalších nemovitostí, neuspěl s ústavní stížností. Prakticky to znamená, že jeho snaha o uznání kontinuity československého občanství zůstane bez úspěchu. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, nezopakovali tak verdikt z roku 2005, kdy dali Herbersteinovi novou šanci. Kromě libochovického zámku se Herberstein od začátku 90. let domáhal také řady dalších nemovitostí na různých místech v Čechách, například statků, cihelny a cukrovaru. Od jihočeských úřadů kvůli tomu požadoval uznání, že nikdy nepozbyl československé občanství. Úřady ani soudy mu však nevyhověly. Nepomohl ani nález z roku 2005, podle kterého justice ignorovala žádost o vyhledání důležitého archivního spisu.

Expolicista stíhaný v kauze Savoy žaluje stát o 3,5 mil. Kč

Expolicista žaluje stát o 3,5 milionu korun kvůli údajně neoprávněnému stíhání za únik záznamu schůzky bývalého kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa. Uvedl to server Aktuálně.cz. Bývalý policista Jiří Dvořák byl původně za podíl na úniku videonahrávky setkání, které se uskutečnilo v hotelu Savoy těsně před prezidentskou volbou v roce 2008, odsouzen k pokutě a zákazu činnosti. Odvolací soud ale Dvořáka osvobodil. Dvořák chce po státu zhruba 180.000 korun za náklady na obhajobu, 1,2 milionu za ušlou mzdu a další dva miliony za nemajetkovou újmu.

Německo spatřuje v pervitinu z Česka stále větší problém

Pervitin dovážený z Česka představuje pro Německo stále větší problém. Loni ho začalo užívat 2750 lidí, což je o sedm procent víc než v roce 2012 a znamená to rekordní počet nových uživatelů, řekl na tiskové konferenci šéf německého ústředního kriminálního úřadu (BKA) Jörg Zierke. Německá policie podle něj loni zabavila 77 kilogramů drogy, o tři procenta víc než v roce 2012. Podle policejních statistik hraje nyní droga, která je v Německu známá pod názvem crystal, přední roli mezi amfetaminy a metamfetaminy na německém trhu.

Největší varna v Karlovarském kraji mohla vyrobit kilogramy drog

Největší varna pervitinu v Karlovarském kraji, kterou ve středu našli policisté v Sadově na Karlovarsku, mohla vyrobit až desítky kilogramů drogy za desítky milionů korun. Policie na odhalení pracovala půl roku, při zásahu ve středu večer tři lidi zatkla a na místě našla kilogramy drogy. "Něco takové většina z nás ještě neviděla," shrnul dojmy z profesionální výrobny Miroslav Gonos, šéf česko-německého protidrogového útvaru Krystal. Výrobna se nacházela v domě v areálu bývalých technických služeb. V objektu byly místnosti s přípravnou i výrobnou drog. Jen pro chemikálie a drogy museli policisté jet dvakrát s nákladním autem.

Při požáru statku ve Štítech na Šumpersku zemřeli dva lidé

Dva muži zemřeli v noci na čtvrtek při požáru hospodářského objektu ve Štítech na Šumpersku. Požár zachvátil obytnou část stavení, škoda se vyšplhala na 1,1 milionu korun, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Hasiči oheň likvidovali až do ranních hodin. S plameny bojovalo šest hasičských jednotek včetně kolegů ze sousedního Pardubického kraje. Když hasiči přijeli na místo, obytná část již byla zachvácena plameny. Vevnitř objektu byly nalezeny dvě osoby bez známek života, uvedla mluvčí hasičů.

Armáda spásy v Brně pořádá velikonoční sbírku na bezdomovce

Charitativní organizace Armáda spásy předpokládá, že ve své velikonoční sbírce v Brně vybere na pomoc bezdomovcům 30.000 korun. Akci pořádá podruhé. Loňský ročník jí vynesl asi třetinu z této částky. Získané peníze budou použity na zvelebení azylového domu pro lidi bez přístřeší v Mlýnské ulici. Za pořadatele akce to uvedl Vojtěch Kučera. Armáda spásy nabízí ve svém azylovém domě 142 lůžek pro lidi bez přístřeší. Celkem se odhaduje, že na brněnských ulicích žije asi 2000 bezdomovců, přičemž Armáda spásy patří k největším charitativním organizacím, které jim pomáhají.

Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim

Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim. Ocenění udělované za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví města na Pražském hradě převzal starosta Chrudimi Petr Řezníček. S vítězstvím je spojena i odměna milion korun, určená na další péči o památky. Ocenění převzali také zástupci Boskovic a Prahy 2. Dostali cenu ministryně pro místní rozvoj, spojenou s odměnou 100.000 korun. Stejnou odměnu dostává i všech 14 krajských vítězů soutěže. Ceremoniál na Pražském hradě se koná tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se slaví 18. dubna. Do soutěže se letos přihlásilo 51 měst. Chrudim titul získala napotřetí, v letech 2003 a 2012 byla ve finále.

Fuxa plánuje Muchovy plakáty vystavovat a sbírku rozšiřovat

Sbírka plakátů Alfonse Muchy, kterou shromáždil někdejší tenista Ivan Lendl, byla během uplynulého roku doplněna o další artefakty. Aktuálně je její část vystavena na Slovensku, koncem roku by mohla být v Číně a do budoucna možná trvale vystavena v Praze. ČTK to řekl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno, který kolekci od Lendla koupil. Cenu ani jeden podle něj neprozradí, Fuxa odmítl říci i termín, kdy se majitelem souboru Muchových děl stal. Již před několika týdny se v médiích objevila suma 3,5 milionu dolarů, tedy přibližně 70 milionů korun, podle informací z tuzemských galerijních kruhů by ale mohlo jít o částku až třikrát větší. Expozice plakátů se loni se 185.000 diváky stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění roku. Diváky na výstavu lákal také Lendlův příběh. Výstavu provázela velká reklamní kampaň a na tuzemské poměry bohaté možnosti odnést si z její návštěvy upomínkové předměty.

Na Václavském náměstí se otevře výstava mapující jeho historii

V horní části Václavského náměstí se otevírá výstava mapující jeho proměny. Velkoformátové panely ukážou historii náměstí v 19. a 20. století. Lidé si budou moct prohlédnout staré fotografie a plány nebo grafické listy. ČTK to za organizátory výstavy sdělila Kateřina Kosánová. Výstava Příběh Václavského náměstí se koná při příležitosti 666. výročí založení Nového Města pražského. Výstava bude otevřena do 11. května. Každou sobotu ve 14:00 se budou konat komentované prohlídky s autorem výstavy.

Tři největší muzea ČR představí své poklady na společné výstavě

Tři největší česká muzea společně oslaví dvě století své existence a upozorní na význam, tradici a historii muzejnictví. První z řady akcí bude unikátní putovní výstava, která od července do září postupně v Opavě, Praze a Brně představí jejich největší poklady - Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a vzácný meteorit z Opavy-Kylešovic. Na tiskové konferenci v Praze zástupci muzeí oznámili, že spojí své síly v projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. Oslavy 200. výročí muzeí jsou rozděleny do let 2014 až 2018. Letošek patří oslavám opavského muzea, které na výstavě připomene dvousetletou tradici muzejnictví ve Slezsku a připraví fotografickou soutěž pro děti.

Vozy Rolls-Royce a Bentley budou mít první sraz v Česku

Luxusní vozy Rolls-Royce a Bentley budou mít v květnu první tuzemský sraz. Vedle veteránů i současných modelů obou značek budou v přírodním parku v Dubči u Prahy k vidění další historické vozy, motocykly a mopedy. Informoval o tom Rolls-Royce & Bentley Club ČR, který akci pořádá. Podle statistik Sdružení automobilového průmyslu je v Česku registrovaných 65 vozů Rolls-Royce a přes 300 Bentley. Průměrné stáří "rollsů" je kolem 11 let, u vozů Bentley necelých šest let.

Sport

Česká tenistka Karolína Plíšková udělala na turnaji WTA v Kuala Lumpuru další krok k obhajobě loňského titulu. Třetí nasazená hráčka postoupila po vítězství 6:1, 6:3 nad Číňankou Tuan Jing-jing do čtvrtfinále. Pro její sestru Kristýnu skončil podnik v druhém kole, v němž ztratila nadějně rozehraný duel s Donnou Vekičovou. Turnajové sedmičce z Chorvatska podlehla 6:1, 3:6, 5:7.

Český tenista Lukáš Rosol vypadl na turnaji v Monte Carlu v osmifinále. Se Švýcarem Rogerem Federerem prohrál za necelou hodinu 4:6, 1:6.

Generální manažer hokejistů New Jersey Lou Lamoriello dal jasně najevo, že by českou hvězdu Jaromíra Jágra rád udržel v kádru i pro příští ročník zámořské NHL. Dvaačtyřicetiletý útočník, který byl se 67 body ze všech 82 zápasů základní části nejproduktivnějším z Ďáblů v sezoně, ale nedokázal je přes svůj příspěvek protlačit do play off, už vícekrát projevil touhu setrvat v týmu z Newarku. Lze tak očekávat, že se obě strany mohou dohodnout na pokračování spolupráce.

Čeští hokejisté zvítězili v Havlíčkově Brodu nad Norskem 6:2 a vyhráli i třetí zápas přípravné série Euro Hockey Challenge. Dnes se oba soupeři utkají znovu v Havlíčkově Brodu. "Norsko je určitě trošku kvalitnější než Dánsko. Dneska jsme sehráli velice dobrý zápas, možná bych to přirovnal k prvnímu utkání proti Dánům," prohlásil trenér Vladimír Růžička, jehož tým minulý týden v Děčíně zdolal Dánsko 4:0 a 2:0.

Halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák byl vyhlášen nejlepším evropským atletem uplynulého měsíce. Na počátku března v Sopotech posunul třiadvacetiletý reprezentant český rekord na 45,24 sekundy, v historických evropských halových tabulkách je s tímto časem druhý.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů Celsia. Na jihu Čech v noci na dnešek padly některé mrazivé rekordy pro 17. duben. Třeba v Českém Krumlově přístroje ve výšce dvou metrů nad zemí naměřily minus 4,6 stupně Celsia. Největší mráz byl ale na Jezerní slati ve stanici Kvilda-Perla, a to minus 14,7 stupně.