Denní souhrn zpráv

Rozšíření EU v roce 2004 bylo podle Verheugena úspěšné

Rozšíření Evropské unie o deset států včetně Česka před deseti lety bylo správným krokem. Napravilo historické křivdy a nabídlo novým státům příležitost k hospodářskému i společenskému rozvoji. V rozhovoru s ČTK to řekl někdejší eurokomisař pro rozšíření Günter Verheugen, který za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu nových členů do EU. S desetiletým odstupem hodnotí Verheugen největší rozšíření v historii EU jako úspěšný projekt. "Předpovídal jsem, že Česká republika zažije silný ekonomický růst, a k tomu také došlo," řekl Verheugen. Ohradil se přitom proti tvrzením, že rozšíření mohlo původní patnáctku oslabit, a zdůraznil, že ekonomická krize, která později zabrzdila růst v celé EU, měla svůj základ ve starých zemích unie.

Česko od vstupu do EU získalo z unie 333 miliard Kč

Česká republika za dobu svého členství v EU od roku 2004 každoročně z rozpočtu unie získala více peněz, než do něj odvedla. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisí. Česko celkově od vstupu do EU zaplatilo do unijního rozpočtu 342,8 miliardy korun a získalo z něj 676,2 miliardy korun. Celkově tak ČR dosud získala z EU o 333,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Stejně na tom jsou podle údajů Evropské komise i další země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem.

CzechInvest: Přímé investice od vstupu do EU jsou 415 mld. Kč

Celková výše přímých investic zprostředkovaných agenturou CzechInvest od vstupu Česka do EU je 415 miliard korun. Investice podpořily vznik více než 145.000 pracovních míst. Mezi největší investory v ČR patří společnosti Hyundai, Mondi Packaging Paper Štětí, Volkswagen (Škoda Auto) a Daikin Industries. Vyplývá to z údajů agentury CzechInvest.

Čechů je po deseti letech v orgánech EU stále méně než by mohlo

Deset let po svém vstupu do Evropské unie má Česká republika v unijních strukturách stále poněkud nižší zastoupení, než jaké by vzhledem ke svému počtu obyvatel mohla mít. Lidé, kteří v unijních orgánech pracují na vyšších pozicích, přitom míní, že je to dáno nejen stále relativně krátkou dobou od vstupu, ale také malým významem, kterou tato otázka v Česku samotném má. "Myslím, že je to tím, že to pro českou stranu dlouho nebyla priorita, a ještě chvilku potrvá, než se z toho ta správná priorita stane," řekl ČTK český eurokomisař Štefan Füle. V Evropské komisi pracovalo podle údajů samotné komise k 1. dubnu 459 osob z ČR, tedy 1,9 procenta z celkových 23.645 zaměstnanců unijní exekutivy.

Policejním prezidentem je Tomáš Tuhý

Dosavadní náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý je novým policejním prezidentem, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ho do funkce ustanovil v sobotu. Chovanec to dnes řekl v České televizi. Uvedl také, že chce pro příští rok získat pro policii 1,8 miliardy navíc na platy policistů, aby jejich reálné mzdy dosáhly na úroveň roku 2010. Už před víkendem dal Chovanec najevo, že se bude při výběru šéfa policie řídit jednoznačným stanoviskem odborné komise, která doporučila Tuhého. Podle Chovance jde o zkušeného policistu, který je u sboru přes 20 let. Ocenil rovněž, že nový policejní prezident není "ranař, ale diplomat".

Ministr Chovanec prověří výsledky práce GIBS, jde o osud vedení inspekce

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zjišťuje, zda inspekce prověřování policistů dotahuje k jejich obvinění, žalobě a případně odsouzení, či zda někdy nejde jen o šikanu. Výsledek této prověrky bude mít vliv na osud ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. Ministr to dnes řekl v pořadu České televize. Inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů, nespadá pod ministerstvo vnitra, ale pod vládu. Chovanec připustil, že někteří policisté mají pocit, že je inspekce šikanuje.

Výhrady k práci GIBS dala nedávno najevo Liga lidských práv. V březnu podala na inspekci trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání pravomoci. GIBS podle ligy například úmyslně nevyšetřuje některé případy policejního násilí, inspekce je prý také zneužívána proti nepohodlným policistům.

Filipínská vláda nemíní označit velvyslance ČR za nežádoucí osobu

Filipínská vláda považuje za nešťastné korupční obvinění vznesené českým velvyslancem Josefem Rychtarem vůči místní dopravní společnosti Metro Rail Transit (MRT). Informovala o tom filipínská televize ABS-CBN s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj. Filipíny však v současnosti nehodlají českého ambasadora označit za nežádoucí osobu a vyhostit ho, uvedla televize. Rychtar firmu loni obvinil, že chtěla od české společnosti Inekon půlmiliardový úplatek za zakázku na dodávku souprav metra. Inekon požadavek odmítl a MRT jej později snížil na 2,5 milionu dolarů. Když česká firma nesouhlasila ani s tím, ani s následným návrhem na zřízení společného podniku, MRT s ní přerušil kontakty.

Barroso je pro společnou reakci na hrozbu přerušení dodávek plynu

Hrozba Ruska, že omezí dodávky plynu, jenž do některých členských států směřuje přes Ukrajinu, vyžaduje kolektivní reakci Evropské unie. Napsal to podle agentury AFP předseda Evropské komise José Manuel Barroso v dopise adresovaném všem evropským lídrům. Putin v pátek uvedl, že Rusko své závazky vůči evropským zemím hodlá dodržet, ale nemůže prý zaručit tranzit přes ukrajinské území. Ruský plyn pokrývá zhruba čtvrtinu celkové spotřeby zemí EU. Unie nakupuje 70 procent ruských energetických zdrojů určených na export, který zajišťuje zhruba polovinu příjmů ruského rozpočtu, uvedla v pátek mluvčí Evropské komise Pia Ahrenkildeová-Hansenová.

Čech nalezený v Oslu už prý mluví česky a začíná si vzpomínat

Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen před Vánoci v norské metropoli Oslu, už mluví česky a údajně si začíná vzpomínat na svůj minulý život. Přispěl k tomu jeho sobotní dlouhý telefonát s rodiči, informovala norská veřejnoprávní televize NRK. "Jsem velmi šťastný, byl to příjemný rozhovor," prohlásil muž, který si říká John Smith, po tříhodinovém telefonátu s rodinou. Během konverzace se mu prý začaly vybavovat některé věci z dřívější doby i jeho rodný jazyk. Otec svému synovi po telefonu prý mimo jiné sdělil, že před incidentem pracoval v oboru počítačů a ekonomie a že byl konzultantem české policie. „Prý jsem pracoval na nějakém velkém případu. Otec si myslel, že mířím na Nový Zéland. Možná se cestou něco stalo, ale o tom nechci spekulovat," podotkl muž. Český ministr vnitra Milan Chovanec nevyloučil, že muž pracoval pro jeho úřad nebo pro českou policii. Ministerstvo to podle Chovance prověřuje. "Pokud by se ukázalo, že ten člověk je v nějakém bezpečnostním riziku, a pokud se rozhodne vrátit do České republiky, tak uděláme všechno proto, aby dostal ochranu a byl ochráněn," uvedl k obavám ministr Chovanec.

Kubek se ohradil proti tvrzení, že je zdravotnictví černá díra

Proti označení zdravotnictví za černou díru na peníze se ostře ohradil prezident České lékařské komory (ČLK). Podle něj čeští zdravotníci poskytují srovnatelnou péči jako v jiných vyspělých zemích, kde do ní plyne mnohem víc prostředků. ČR vydává na zdravotnictví zhruba 7,5 procenta HDP. Průměr EU činí přes devět procent. Německo a Rakousko posílají do systému přes 11 procent. Kubek míní, že v systému už nejsou zásadní úspory možné a miliardy se v něm nedají najít, jinak by to dopadlo na pacienty. Podle prezidenta ČLK by měl stát vrátit do zdravotnictví to, o co ho připravilo oslabení koruny a zvyšování daně z přidané hodnoty.

Chovanec: Stát by měl v roce 2015 přispět České poště 300 mil Kč

Stát by podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měl v příštím roce přispět České poště zhruba 300 milionů korun. Bude to dotace za veřejnou službu, kterou pošta poskytuje. Částka by měla postupně vzrůst na 700 až 900 milionů korun ročně. Ministr to dnes řekl v pořadu České televize. Chovanec tak chce zabránit rozsáhlejšímu rušení poštovních poboček. Ty by mohly fungovat formou franšízinku jako v Německu nebo v Rakousku. Například v Německu tak podle něj funguje sto procent poboček pošty, v Česku to není ani půl procenta pošt. O změnách v pobočkové síti České pošty chce prý Chovanec diskutovat s obcemi, ale také s řetězcem družstevních prodejen COOP, který má na českém venkově stále rozsáhlou síť prodejen.

Válková se prý s Kajínkem ve vězení setkala jen náhodou

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) tvrdí, že se s doživotně odsouzeným vězněm Jiřím Kajínkem nedávno setkala náhodou při kontrole ve věznici v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou. Řekla to v diskusním pořadu TV Prima Partie. Kajínek si odpykává trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993, o jeho vině ale někteří pochybují. Ministryně ho označila za inteligentního člověka a jeho případu chce dál věnovat pozornost i v souvislosti se svou deklarovanou snahou o obnovení důvěry v českou justici. Připustila, že i část jejích kolegů právníků není přesvědčena, že spáchal všechny trestné činy, za které byl odsouzen. Kvůli setkání s nejznámějším českým vězněm čelila Válková kritice, k níž se v diskuzním pořadu připojil poslanec za KSČM Jiří Dolejš.

Referendum o zákazu hazardu v Praze 8 ztroskotalo na nízké účasti

Občané Prahy 8 se v referendu vyslovili pro nulovou toleranci k hazardu v této městské části, kvůli nízké účasti ale hlasování není platné a jeho výsledek není pro radnici závazný. ČTK o tom informovala mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. K nulové toleranci hazardu v Praze 8 se přiklonilo přes 95 procent hlasujících. Účast ale dosáhla jen 13,81 procenta, a nesplnila tak potřebou hranici 35 procent oprávněných voličů. O regulaci hazardu rozhodují orgány hlavního města, městská část může omezení pouze navrhnout.

Vedení Slavie považuje zásah policie proti průvodu za nepřiměřený

Vedení fotbalové Slavie považuje policejní zásah proti sobotnímu průvodu fanoušků na derby se Spartou za nepřiměřený a těžko odůvodnitelný. Příznivci Slavie se cestou na Letnou dostali především na Čechově mostě do potyček s policisty. Ti proti nim zasáhli, když fanoušci přes jejich varování začali používat pyrotechniku. Mluvčí pražské policie Hana Jeřábková ČTK řekla, že nyní nemůže komentovat jednotlivé zákroky. Policie podle ní vyhodnotí kamerové záznamy ze zásahu, a pokud na jejich základě policisté z odboru vnitřní kontroly zjistí, že některý zákrok byl nepřiměřený, budou se jím zabývat. Po zákroku na Čechově mostě měli někteří fanoušci v obličeji krev. "Posbírali jsme řadu svědectví o tvrdých policejních zákrocích teleskopickými obušky, při nichž došlo ke zranění, jako reakci na odpálení zábavní pyrotechniky. Takový postup nám připadá nepřiměřený, těžko odůvodnitelný a v tomto duchu budeme žádat vysvětlení příslušných autorit," uvedla dnes Slavia v prohlášení.

Pražský dům v Bruselu stojí ročně 18 mil., z EU má Praha miliardy

Hlavní město zastupuje v Evropské unii (EU) Pražský dům v Bruselu. Jeho provoz vyjde Prahu ročně na 18 milionů korun. Posláním domu je především prezentace hlavního města v unii a v unijních institucích. Jeho zástupci nyní rovněž společně s politiky jednají o čerpání evropských dotací pro Prahu na roky 2014 až 2020. V minulých letech do Prahy z unie přišlo v rámci dotací zhruba deset miliard korun. Dům začal v Bruselu fungovat v roce 2002. Mezi jeho činnosti patří pořádání kulturních akcí, a to ať už divadelních představení, autorských čtení nebo koncertů českých hudebníků. Rovněž tu jsou pořádány výstavy nebo semináře.

Na Erasmus vyjelo od roku 1998 už 65.000 českých vysokoškoláků

Díky vstupu Česka do Evropské unie se vysokoškolákům vyjíždějícím na výměnné pobyty do zahraničí otevřelo víc destinací. Na nejznámější program Erasmus umožňující studium či stáž v cizině vyjelo přes 65.000 mladých Čechů, zvýšil se i počet cizinců studujících v Česku. Nejvíce české studenty lákají velké evropské státy, ne vždy ale vystačí se stipendiem. ČTK to sdělila Kamila Abramčuková z Domu zahraničních služeb, který výjezdy zastřešuje.

Na Malé Skále odhalili památník radistovi slavného výsadku

Radista slavné výsadkové skupiny Clay z druhé světové války Čestmír Šikola má ode dneška památník v Malé Skále na Jablonecku, kde prožil většinu svého života. Památník v centru obce odhalili účastníkovi protinacistického odboje a politickému vězni komunistického režimu v den 70. výročí výsadku. Skupina s vysílačkou Eva byla vysazena na Moravě do oblasti pod Hostýnskými vrchy 13. dubna 1944. Šikola poté jako radista odeslal přes 800 depeší, nikdo jiný na území protektorátu tak úspěšný nebyl. Některé zprávy byly zásadního významu a dílem přispěly k porážce nacistické říše.

Zaplněná katedrála sv. Víta sledovala Hořické pašije

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se na Květnou neděli poprvé konaly pašijové hry. Lidé všech generací v zaplněném chrámu sledovali upravenou verzi Hořických pašijí, které představili Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald v režii Václava Lautnera. Před začátkem dramaticko-hudebního představení přítomné pozdravil kardinál Dominik Duka, který dopoledne v nedaleké bazilice sv. Jiří sloužil mši. Pražský arcibiskup chce pašijové hry počínaje letošním rokem v katedrále pořádat každoročně.

Spisovatel Rudiš převzal usedomskou literární cenu

Český spisovatel Jaroslav Rudiš převzal usedomskou literární cenu, kterou každoročně uděluje knižní festival pořádaný na tomto německém baltském ostrově. Ocenění získal za to, že svými díly přispěl k evropskému dialogu. Porotci vyzdvihli především Rudišův grafický román Alois Nebel, který podle nich svými přechody mezi snem a realitou zpřístupnil čtenářům duševní svět střední Evropy. Rudiš převzal literární cenu v závěrečný den čtyřdenního usedomského knižního festivalu. Ocenění je dotováno 5000 eury (137.000 korunami) a pojí se s ním i nabídka bezplatného měsíčního pobytu na ostrově Usedom, který by měl posloužit k další literární práci.

V Praze poprvé vystoupí soul-jazzová legenda Natalie Coleová

Americká zpěvačka Natalie Coleová vystoupí 15. července v pražském Kongresovém centru v rámci festivalu Prague Proms. Půjde o její první koncert v České republice, na kterém ji kromě vlastních hudebníků doprovodí také Český národní symfonický orchestr. Divákům nabídne výběr svých největších hitů, swing-jazzových standardů i nových skladeb. Devítinásobná držitelka ceny Grammy, dcera jazzového zpěváka a hudebníka Nata Kinga Colea, začala vystupovat už v 11 letech. Během čtyřicetileté kariéry prodala více než 30 milionů nahrávek.

V Praze se představí motoristická show Top Gear Live

V pražské O2 areně se 28. června poprvé v České republice představí motoristická show spojená se zábavným programem Top Gear Live. Odpolední a večerní představení nabídne úspěšný televizní program stanice BBC přetvořený do podívané v hale plné hořících aut, zkušebních jízd a kaskadérských kousků. Představení bude v angličtině, český překlad bude k dispozici přes vlastní radiopřijímač nebo mobilní telefon se sluchátky.

Sport

Hokejisté Zlína jsou prvními finalisty play off extraligy a po roce si opět zahrají o titul. V šestém semifinále doma porazili Třinec 5:1 a sérii vyhráli 4:2. Za čtvrtou výhrou za sebou nad Oceláři vykročili loňští vicemistři hned v úvodu, když v 5. minutě vedli již 2:0. Zlín vyřadil Třinec v play off pošesté v řadě a má šanci vynahradit si loňský finálový nezdar s Plzní.

Hokejisté Sparty v extraligovém play off rázně odvrátili hrozbu vyřazení z bojů o mistrovský titul. Na ledě Brna vyhráli vysoko 5:2 a vyrovnali stav série na 3:3. Dvě branky vítěze základní části, který vedl ve 13. minutě již 4:0, vstřelil útočník Jaroslav Hlinka. Rozhodující sedmý souboj se odehraje v pondělí v Praze.

Profesionální boxer Ondřej Pála prohrál zápas v těžké váze s Britem Davidem Pricem, i když dokázal soupeře už po necelých dvou minutách poslat levým hákem k zemi. Bronzový olympijský medailista z Pekingu a vítěz Her Commonwealthu z roku 2006 však kritickou chvíli ustál a ve třetím kole českého soupeře knokautoval. Devětadvacetiletý český boxer má mezi profesionály nyní bilanci 33 výher a pěti porážek. O rok starší Price si polepšil na 17 vítězství oproti dvěma nezdarům.

Osmnáctiletá Anežka Drahotová vyhrála mezinárodní závod v chůzi žen na 20 km v Poděbradech a získala první seniorský titul. Obhájkyni zlata a pětinásobnou šampionku Lucii Pelantovou, kterou trápí bolavá záda, porazila o více než sedm minut. Drahotová před týdnem doběhla jedenáctá v Pražském půlmaratonu jako nejlepší z českých atletek a v Poděbradech chtěla zajít čas pod 1:33 hodiny. Tento plán výrazně překročila - výkonem 1:29:43 zaostala o minutu a půl za svým českým rekordem z březnového závodu v Luganu.

Bikerka Tereza Huříková vstoupila do Světového poháru v cross country desátým místem v Pietermaritzburgu. Vyhrála Švýcarka Jolanda Neffová.

Biker Ondřej Cink dojel na úvod Světového poháru v cross country v Pietermaritzburgu čtvrtý 1:32 min. za vítězným Francouzem Julienem Absalonem.

Cyklista Zdeněk Štybar dojel pátý v klasice Paříž-Roubaix a vylepšil o jedno místo loňský výsledek.Vyhrál jeho týmový kolega Nizozemec Terpstra.

Jakub Kornfeil dojel pátý v motocyklové Velké ceně Ameriky v Moto3 a vylepšil o jedno místo svůj výsledek z Kataru. Karel Hanika byl desátý.

Česká tenistka Klára Koukalová s Rumunkou Monicou Niculescuovou na turnaji v Katovicích třetí letošní finálovou účast ve čtyřhře ve třetí titul neproměnily. První nasazený pár v Polsku podlehl ukrajinské dvojici Julia Bejgelzimerová, Olga Savčuková 4:6, 7:5, 7:10.

Od fotbalistů Baníku Ostrava byl po sobotní porážce 0:1 se Slováckem odvolán trenér František Komňacký. Poslední tým fotbalové ligy bude mít v závěrečných šesti kolech na starosti sportovní manažer Radek Slončík. Baník v nejvyšší soutěži vyhrál naposledy loni v září.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil druhé místo v rallye Whangarei na Novém Zélandu, kterou odstartoval asijsko-pacifický šampionát. Úřadující mistr Evropy sice ovládl první etapu, ve druhé jej ale předstihl týmový kolega a obhájce celkového vítězství v seriálu Gaurav Gill z Indie. Kopeckého dělilo od vítěze 11,9 sekundy. Asijsko-pacifický šampionát pokračuje v polovině května v Nové Kaledonii, kde znovu pojede i Kopecký.

Počasí

Oblačno, nejvyšší teploty 12 až 16 °C.