Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČEZ ruší tendr na dostavbu Temelína, podle politiků je to logické

Společnost ČEZ zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Firma to oznámila všem uchazečům. Podle ředitele ČEZ Daniela Beneše je dostavba elektrárny nemožná bez státní garance. Zrušení tendru podle něj ale neznamená konec příprav na budoucí rozšíření Temelína. Vláda uvedla, že má sice zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v ČR, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk. ČEZ se proto zaměří na prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Mnozí politici napříč politickým spektrem označují rozhodnutí ČEZ za logické a očekávatelné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chápe ekonomický kontext zrušení tendru. Mládek rozhodnutí lituje, ale ČEZ podle něj musel k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze přistoupit. Exministr průmyslu Martin Kuba (ODS) ale označuje zastavení tendru za chybu současné vlády. Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek naopak krok považuje za logický. Souhlasí i s rozhodnutím vlády, případné státní záruky by podle něj zatížily rozpočet.

Česko-ruské konsorcium MIR.1200 věří, že v brzké době vypíše ČEZ nový tendr. Do zrušeného zadávacího řízení investovalo stovky milionů korun. Kvůli zmařené investici ale neplánuje soudní spor. Soutěže se účastnila také americko-japonská společnost Westinghouse. Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen ČTK sdělil, že americká vláda je "hluboce zklamána" rozhodnutím zrušit soutěž. Má také strach z toho, jaký signál to může vyslat americkým a mezinárodním investorům.

Firmy: Zrušení tendru na dostavbu Temelína poškodí renomé ČR

Zrušení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je pro tuzemské firmy, které se měly na zakázkách podílet, zklamáním. Firmy přijdou o zakázky za desítky milionů korun. Rozhodnutí ČEZ také poškodí renomé Česka v zahraničí. Vyplývá to z odpovědí zástupců těchto společností. Na stavbě Temelína se mohly podílet stovky českých firem. "Je to špatná zpráva pro všechny i z hlediska energetické stability a budoucnosti energetiky v České republice," uvedl generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík. Vítkovice mají uzavřené smlouvy o spolupráci s oběma účastníky tendru - česko-ruským konsorciem MIR.1200 a americko-japonským Westinghousem. Podle Hospodářské komory je rozhodnutí zrušit tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín předčasné. Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví je rozhodnutí energetické firmy pro průmysl nepříznivé. Naopak Aliance pro energetickou soběstatčnost verdikt uvítala. Ceny elektřiny díky tomu neporostou, uvedla.

Rakousko vítá konec tendru na dostavbu Temelína, EK to nekomentuje

Sdělení české vlády, že odmítá poskytnout státní záruky na rozvoj jaderné elektřiny, a s tím související rozhodnutí společnosti ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína, radostně uvítali politici v Rakousku, jež patří k nedůraznějším odpůrcům jaderné energetiky. Evropská unie rozhodnutí z Prahy nekomentovala. Zpráva o stanovisku české vlády negarantovat ceny elektřiny a o zastavení temelínského tendru potěšila rakouského ministra životního prostředí Andrä Rupprechtera. Podle agentury APA to označil za důležité dílčí vítězství a slíbil, že Rakousko bude pokračovat v boji proti státní podpoře jaderné energetiky.

Šéf NATO chce, ať ČR zvýší investice do armády, jsou prý malé

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen v Praze vyzval českou vládu, aby zvýšila výdaje na obranu. České investice do armády jsou podle něj příliš nízké. Zvýšení obranných výdajů žádá ale i od dalších členských států NATO. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přesto nedomnívá, že by Česká republika kvůli poklesu výdajů na armádu nebyla plnohodnotným členem aliance. Česko v současnosti vydává na armádu těsně přes jedno procento HDP, aliance přitom požaduje nejméně dvě procenta. Tento cíl nicméně neplní většina členů paktu. "Pokud by ten současný trend pokračoval i nadále, bude neustále obtížnější najít ty správné zdroje k pokračování v modernizaci české armády," varoval Rasmussem, který na druhou stranu pochválil české ozbrojené složky za jejich příspěvek k mezinárodním operacím zejména v Kosovu a v Afghánistánu. Rusko má stáhnout vojska z hranic Ukrajiny a zahájit dialog s Kyjevem, který by vedl ke snížení napětí na východě, vyzval v Praze šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Ruské operace označil za nelegální a nelegitimní agresi.

ČR se o Středoafrické republice rozhodne podle cíle i délky mise

Česká republika se bude o vyslání vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice rozhodovat také podle cíle této vojenské operace a její délky. V rozhovoru s ČTK to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterého minulý týden o české vojáky pro misi požádal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Armáda již uvedla, že je schopna poslat až 250 vojáků. Ministr obrany Martin Stropnický ve čtvrtek Radiožurnálu řekl, že OSN by po Česku nejvíce chtělo polní nemocnici, což ale prý není už teď možné zajistit. Česko podle něj nemůže poskytnout ani vrtulníkovou jednotku. O Středoafrické republice, kde si dosud střety křesťanů a muslimů vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí vyhnaly z domovů, jednal Pan Ki-mun minulý týden i s prezidentem Milošem Zemanem, který obecně podporuje větší zapojení Česka do mírových operací Spojených národů.

Chládek chce zjednodušit čerpání peněz z EU, hrozí ztráta 7,5 mld

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) slíbil rektorům, že se pokusí zjednodušit podmínky pro dočerpání peněz z EU. V programu na vědu hrozí ztráta 7,5 miliardy korun. Ministr toho chce v "havarijním plánu" dosáhnout urychleným vyhlášením další výzvy, zrychleným čerpáním či pomocí při administrativě. Hlavně je třeba odbourat zbytečné administrativní překážky ze strany českého státu, které se staly zvykem v minulosti, řekl ČTK Chládek po jednání České konference rektorů (ČKR) ve Zlíně. Podle svých slov převzal ministerstvo v době, kdy jsou peníze téměř ztraceny. "Byl bych rád, kdyby se na vědu, výzkum a inovace se podařila zachránit minimálně polovina," řekl ČTK Chládek.

Sobotka nesouhlasí se Zemanem, že zdravotnictví je černá díra

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nesouhlasí s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že zdravotnictví je černou dírou na peníze. Podle Sobotky jsou takové výroky pohrdáním prací tisíců zdravotníků. Ministerský předseda to řekl v rozhovoru s ČTK. Podle Sobotky se ve zdravotnictví v minulých letech kradlo stejně jako v řadě jiných resortů. Zeman se ve středu v rozhovoru s ČTK připojil k ministru financí Andrejovi Babišovi (ANO), když řekl, že zdravotnictví je černá díra, do níž se sypou miliardy. Kritizoval nákupy drahých špičkových přístrojů, které jsou v nemocnicích jen málo využívány, a předražené léky. Babiš financování zdravotnictví kritizoval především v souvislosti s návrhem vlády na zvýšení odvodů za státní pojištěnce, který ve středu vláda schválila a který má kompenzovat výpadek v příjmech kvůli zrušení stokorunových poplatků za pobyt v nemocnici.

Doplatek na bydlení by mohl být v ubytovnách nižší, navrhuje MPSV

Doplatek na bydlení pro lidi v tísni by měl být od ledna v ubytovnách nižší než v bytech. Ubytovací zařízení by navíc od příštího roku měla splňovat standardy kvality, týkat se mají třeba metrů na osobu či počtu lidí na hygienické zařízení. Na jeden byt či pokoj by měl úřad vyplácet také jen jednu dávku. Aby o ni člověk nepřišel, měl by se sám snažit zvýšit si svůj příjem. Vyplývá to z novely o hmotné nouzi, kterou připravilo ministerstvo práce. Chce omezit výdaje na dávky za bydlení v předražených a nevyhovujících ubytovnách. Podle odhadů vládní agentury pro sociální začleňování v ubytovnách žije až 100.000 lidí. Často bydlí v nedůstojných podmínkách za přemrštěné ceny.

Policejním prezidentem bude zřejmě Tuhý; doporučila ho komise

Komise doporučila ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), aby jmenoval šéfem policie náměstka policejního prezidia Tomáše Tuhého. Informaci Českého rozhlasu potvrdil ČTK zdroj z ministerstva. Chovanec již dříve uvedl, že se rozhodnutím skupiny odborníků bude řídit. Tuhý je 1. náměstkem policejního prezidia a je dočasně pověřený vedením sboru. Chovancovi odpověděl v nabídkovém řízení, do kterého se přihlásil se svým projektem řízení policie. Dalším kandidátem byl podle médií náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

Babiš: Stát by měl podnikat v realitách, resorty jich mají 5.500

Stát by měl podle ministra financí Andreje Babiše podnikat v oblasti realit. Jen na nájmu za kanceláře pro úředníky prý stát zbytečně platí 190 milionů korun, tvrdí ministerstvo financí na základě údajů z Centrálního registru administrativních budov (CRAB). "Vládní resorty a jejich organizace mají přes 5500 nemovitostí. Stát může s některými podnikat. Může například oslovit investory, část prodat na burze jako státní realitní firma. Stát by mohl a měl podnikat v oblasti realit. Zde vidíme velký prostor," řekl na tiskové konferenci ministr Babiš (ANO) s tím, že by to mohl být zajímavý příjem pro státní rozpočet.

ÚSTR postupuje při volbě šéfa dle vyřazeného kandidáta nezákonně

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vyřazovala kandidáty z tendru na ředitele podle neúspěšného adepta Adriana Portmanna nezákonně. Portmann proto žádá radu o nápravu, v opačném případě se bude bránit i soudně, řekl ČTK. Údajný neregulérní průběh a podmínky konkurzu dokládá Portmann ve dvou posudcích, jež vypracovali jeho právníci. ČTK má dokumenty k dispozici. Předsedkyně rady ÚSTR Emilie Benešová ale chyby v konkurzu odmítá. Volbu kritizuje i další vyřazený uchazeč Karel Světnička. Konfederace politických vězňů ČR dokonce označila výběrové řízení za podvodně zorganizované. Druhé kolo volby se konalo ve středu a třetí se uskuteční 16. dubna. Do něj postupují nynější první náměstek ÚSTR Zdeněk Hazdra a francouzská historička Muriel Blaiveová.

MZe: Vodárenské nádrže jsou na 80 pct,nedostatek vody nehrozí

Zásobní prostory vodárenských nádrží v Česku jsou naplněny na 80 a více procent. Zásobování obyvatel vodou neohrozí ani déletrvající sucho. Uvedl to v tiskové zprávě ministr zemědělství Marian Jurečka, který v tomto týdnu jednal s generálními řediteli povodí a zástupci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jednotlivá povodí pracují podle ministra s odtoky z nádrží tak, aby i při naprostém nedostatku vody ze sněhu bylo zajištěno zásobování obyvatel vodou.

Přehrada Heřminovy by se mohla začít stavět v roce 2018

Ministerstvo zemědělství chce dokončit výkup pozemků pro stavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku a zahájit výstavbu tohoto vodního díla v roce 2018. Novinářům to v Ostravě řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda podle něj bude o přehradě jednat příští týden. Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec schválila menší variantu. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady téměř osm miliard korun. Obyvatelé obce, jejíž část má přehrada zatopit, se stavbou nesouhlasili a v roce 2008 to jednoznačně vyjádřili v referendu. Nyní však část obyvatel žádá vypsání nového referenda.

Dolnorakouská vláda zrušila projekt větrné elektrárny v Podyjí

Dolnorakouská vláda ve středu zrušila projekt větrné elektrárny poblíž hranic Národního parku Podyjí a rakouského Nationalpark Thayatal. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to oznámil při návštěvě národního parku ve Vranově nad Dyjí. Podle plánu mělo v blízkosti národního parku u městečka Hardegg vyrůst až 31 větrníků o výšce 200 metrů na ploše 600 hektarů. Proti záměru se stavěli starostové obcí i občanské iniciativy na obou stranách hranice.

Metrostav v Norsku postaví 1,5kilometrový silniční tunel

Metrostav v Norsku postaví 1,5kilometrový silniční tunel, čeká jen na podepsání smlouvy. Další dva tunely by firma měla postavit na Slovensku, řekl ČTK mluvčí Metrostavu František Polák. Cenu zakázky společnost nezveřejnila. Česká stavební společnost, která je z pohledu tržeb jedničkou českého trhu, uspěla s nejnižší cenou v zakázce na výstavbu tunelu dlouhého 1565 metrů ve středním Norsku u jezera Veitastrond. "Dostali jsme oznámení o tom, že jsme vyhráli. Nyní běží lhůta na odvolání, která vyprší 22. dubna," potvrdil ČTK Polák.

Neomezený internet má třetina školních dětí v Česku

Neomezený přístup k internetu má třetina školních dětí v Česku. Více než tři čtvrtiny z nich se připojují přes stolní počítač a 72 procent přes notebook, více než čtvrtina má tablet. Vyplývá to z průzkumu portálu Seznam.cz mezi více než 3500 školáky. Děti koukají na videa, poslouchají hudbu, hrají hry a baví se na sociálních sítích. Ve 4. třídě kouká na internetová videa 84 procent žáčků. Od 7. třídy už prakticky všichni. Nejčastěji jsou to videa hudební, vtipná nebo videa ke konkrétním počítačovým hrám. Dnešní internetové děti surfují především ze svých domovů, a to hlavně v odpoledních a večerních hodinách. Jejich čas na internetu strávený se liší podle věku a potřeb školáka. Čím jsou děti starší, tím více času tráví on-line. Dítě ve 4. třídě se připojuje zhruba jednou za dva až tři dny. Zato typický osmák zapíná internetový prohlížeč hned po příchodu domů.

Pražská záchranka: Nemocnice odmítají lidi v ohrožení života

Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou ve středu z Palmovky v Praze 8 vezla pražská záchranná služba, odmítlo přijmout sedm nemocnic v hlavním městě. Až 83 minut od tísňového volání se ji podařilo umístit na metabolickou jednotku v nemocnici pod Petřínem. Uvedla to mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová v tiskové zprávě s titulkem "Funguje pražské zdravotnictví?". Není to podle ní zdaleka jediný takový případ. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den. Předání takového člověka do péče zdravotnického zařízení se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut, dodala Ernestová.

Papež se setkal s bývalými sexuálními otrokyněmi, prý i z ČR

Papež František se sešel se čtyřmi bývalými sexuálními otrokyněmi. Byly údajně z Maďarska, Argentiny a Chile a podle mnohých zahraničních médií byla mezi ženami nucenými v minulosti k prostituci i Češka. Anglická mutace Rádia Vatikán ale hovoří o ženě z Československa a agentura AFP napsala, že jde o Slovenku. Papež zároveň na konferenci o obchodování s lidmi ve Vatikánu odsoudil tuto praxi jako zločin proti lidskosti. S odvoláním na prohlášení Vatikánu agentura ANSA uvedla, že si papež vyslechl vyprávění čtyř mladých bývalých prostitutek o jejich osudech. Povzbuzoval je, aby se pokusily překonat svoje traumatickou zkušenost.

Průzkum: Češi nosí v průměru v peněžence 500 Kč, Slováci 20 eur

Češi i Slováci se nadále nehodlají vzdát plateb v hotovosti, v peněžence nosí v průměru okolo 500 Kč, respektive dvacet eur. Jen 13 procent Čechů mívá u sebe více než tisíc korun, naopak třetina méně než 250 korun. Vyplývá to z průzkumu, který pro UniCredit Bank uskutečnila v březnu mezi tisícovkou respondentů v ČR a na Slovensku společnost Data Collect. Dvě třetiny Čechů a tři čtvrtiny Slováků je ochotno hledat bankomat maximálně do deseti minut. Naopak pro respondenty starší 50 let je prý hledání bankomatu zpestření. Každý pátý z nich je totiž ochoten jej hledat 30 až 60 minut.

Kulturu na Labi zpestří plovoucí galerie

Kulturu na Labi od Roudnice nad Labem až po Míšeň zpestří plovoucí galerie. Na lodi Niké, která nyní kotví v Děčíně, vznikne multifunkční prostor o rozloze 400 metrů čtverečních. ČTK projekt přiblížil Daniel Adam z týmu Cargo Gallery. Nápad na novou galerii vznikl před čtyřmi lety. Původně měla kotvit loď v Praze. Evropská unie už schválila příspěvek zhruba 400.000 eur (10,97 milionu Kč). Netradiční loď, která nese jméno řecké bohyně vítězství, vypluje poprvé do měst v Ústeckém kraji v polovině roku 2015. Nyní se konají výběrová řízení na dodavatele rekonstrukce lodi.

Pierre Richard se vrátí do Prahy jako vinař

Francouzský herec Pierre Richard, který před dvěma lety v Praze a Brně vystoupil se svým autobiografickým představením, se vrátí jako úspěšný vinař. V Praze od 23. do 25. dubna představí své nejnovější víno Petrus Ricardus. Osobně se zúčastní benefiční večeře a aukce vlastních vín, jejichž výtěžek bude věnován Nadaci Taťány Kuchařové Krása pomoci, která si klade za cíl pomáhat seniorům. "Vzhledem k tomu, že ani já nejsem nejmladší, mě toto téma velmi oslovuje. Jsem nesmírně rád, že mohu slečnu Kuchařovou v jejím konání podpořit," uvedl ke své návštěvě Richard, z filmového plátna známý jako roztržitý smolař, který komplikuje život sobě i okolí, či romantický snílek, který je sice "nesmělý, ale léčí se". V srpnu oslaví osmdesátiny.

Film věnovaný Olze Havlové přijde do kin 15. května

V polovině května se v kinech objeví celovečerní dokument režiséra, scenáristy a kameramana Miroslava Janka nazvaný Olga. Přiblížil v něm manželku Václava Havla, kamarádku, která nezkazila žádnou legraci, vášnivou hráčku, houbařku a milovnici přírody, ale i ostrou glosátorku a statečnou disidentku Olgu Havlovou (1933-1996). Distribuční společnost Aerofilms připravuje slavnostní premiéru na 13. května v rodišti Olgy Havlové na pražském Žižkově.

Slovácké muzeum připomíná 160. výročí vzniku rukopisu Babičky

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připomíná letošní 160. výročí vzniku rukopisu slavné Babičky Boženy Němcové. Výstava v galerii muzea nabízí přehlídku děl, asi 160 prací všech hlavních ilustrátorů, ale také zhruba stovku exemplářů nejrůznějších knižních vydání Babičky. Nechybějí ani kuriozity v podobě knih v Braillově písmu pro nevidomé nebo Babička převedená do těsnopisu. Babičku oživili svými kresbami mnozí významní výtvarníci. "Patřil k nim nepochybně Adolf Kašpar, jehož kresby doprovázejí Babičku už od roku 1903 a jsou nejznámější. Neméně oblíbenými jsou ilustrace Marie Fischerové - Kvěchové, v poslední době zaujaly obrázky Vítězslavy Klimtové či Martina Velíška," řekla ČTK kurátorka výstavy Marie Martykánová. Mezi desítkami autorů nechybějí ani Zdeněk Burian a Václav Špála.

Sport

Český tenista Jiří Veselý vzdal ve druhém kole turnaje v Casablance zápas s Rusem Andrejem Kuzněcovem. Dvacetiletý daviscupový reprezentant skrečoval duel kvůli nemoci ve druhém setu po 46 minutách hry za stavu 2:6, 1:3.

Novým trenérem českých sdruženářů se stal Ladislav Rygl mladší. Do funkce ho jmenovala rada úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky po nepovedené olympijské sezoně a s výhledem na další čtyřletý cyklus, jenž vyvrcholí na zimních hrách v Pchjongčchangu v roce 2018. Bývalý úspěšný závodník vystřídal u reprezentace dlouholetého kouče Luďka Šablaturu.

Fotbalová Ostrava v sobotním utkání 24. kola první ligy se Slováckem poprvé uplatní zvýšená bezpečností opatření. K nim se Baník zavázal po výtržnostech fanoušků v minulém domácím duelu se Spartou Praha, kvůli nimž od disciplinární komise FAČR dostal pokutu 300 tisíc korun a podmíněný trest uzavření hlediště na Bazalech na dva zápasy.

Počasí

V pátek bude slunečno, postupně oblačno, ojediněle přeháňky, hlavně na horách. Teploty 11 až 15 stupňů, na horách kolem šesti stupňu Celsia