Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezident Zeman ocenil dohodu dojednanou Babišem ohledně OKD

Prezident Miloš Zeman pochválil dohodu dojednanou ministrem financí Andrejem Babišem ohledně prodloužení těžby v Dolu Paskov a snížení sumy, kterou stát zaplatí v souvislosti s útlumem dolu. "Panu Babišovi se podařil mistrovský kousek, a chtěl bych mu zcela upřímně blahopřát k jeho vyjednávacímu umění," řekl Zeman. Babiš se v pondělí domluvil s firmou NWR na tom, že její Důl Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze jen na sociální programy horníků za 600 milionů korun. Dosud se počítalo s ukončením činnosti dolu v roce 2016 s tím, že stát vydá až 1,1 miliardy korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a premiéra Bohuslava Sobotky je ale třeba dohodu ohledně Dolu Paskov dopracovat. Vláda ve středu debatu o situaci kolem Dolu Paskov přerušila. Znovu by se k bodu měl kabinet vrátit 28. dubna. Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje 2500 lidí.

Zeman je pro nový tendr na Temelín se čtyřmi zájemci

Prezident Miloš Zeman je pro vyhlášení nového tendru na dostavbu Temelína, kterého by se prý mohli zúčastnit čtyři zájemci. Prezident jmenoval současné účastníky americko-japonskou společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200, dále francouzskou Arevu a nejmenovaného jihokorejského investora. Současný tendr by nechal doběhnout bez vyhlášení vítěze. Zeman to uvedl po svém vystoupení na konferenci věnované 25 letům tuzemské ekonomiky. Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš tento týden řekl, že si nedovede představit, že ČEZ v současné situaci postaví dva bloky Jaderné elektrárny Temelín bez státní podpory.

Zeman je nespokojen s ekonomickou diplomacií

Prezident Miloš Zeman není spokojen se současnou českou ekonomickou diplomacií. Česká republika by podle něj měla obchodovat i se státy kritizovanými za stav demokracie. Zeman to řekl v rozhovoru pro ČTK. Své výtky k ekonomické diplomacii sdělí ministrům při své první návštěvě zasedání vlády, kam přijde nejspíš v květnu. Prezident zopakoval, že podporuje obchodování i s těmi zeměmi, kterým mezinárodní společenství vytýká porušování lidských práv. "Měli bychom (s nimi) obchodovat stejnou měrou a měli bychom upozorňovat na porušování práv," soudí Zeman, podle něhož česká ekonomická diplomacie potřebuje "ideologickou diverzi".

Zeman souhlasí s Babišovou kritikou zdravotnictví

Zdravotnictví je černá díra, do níž se sypou miliardy. V rozhovoru s ČTK to řekl prezident Miloš Zeman. Připojil se tak k obdobnému tvrzení ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman kritizoval nákupy drahých špičkových přístrojů, které jsou v nemocnicích jen málo využívány, a předražené léky.. "Protože dneska máte super drahá zařízení, která v nemocnicích pracují dvě tři hodiny denně," uvedl prezident. Naopak ocenil krok ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který v únoru odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského. Důvodem ministrova kroku byla nespokojenost s řízením ústavu, zejména v oblasti cen a úhrad léků.

EU má podle Zemana demokratický deficit

Prezident Miloš Zeman chápe skepsi Čechů vůči Evropské unii. EU má demokratický deficit a euroskeptici to právem kritizují, řekl v rozhovoru s ČTK. Jako zastánce federalizace unie podpořil vytvoření evropské vlády a posílení pravomocí Evropského parlamentu. V květnu uplyne deset let od vstupu Česka do EU a průzkumy veřejného mínění ukazují pokračující pokles důvěry Čechů k osmadvacetičlennému bloku a jeho fungování. Za jednu z příčin této skepse označil Zeman demokratický deficit EU. Jako jeho příklad uvedl fungování Evropského parlamentu, který podle něj není plnohodnotným zákonodárným sborem, neboť nemá právo iniciovat zákony. Prezident se pozastavil i nad tím, proč má současná Evropská komise ministryni zahraničí, ale nemá další resortní ministry.

Zeman podporuje případnou akci na Ukrajině

Prezident Miloš Zeman řekne šéfovi NATO, že by aliance měla vstoupit na území Ukrajiny, když Rusko zahájí širší vojenské operace mimo území Krymu. S generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Andersem Foghem Rasmussenem bude jednat ve čtvrtek na Hradě. Zeman také podporuje zvýšení státních výdajů na obranu. Chce však, aby peníze byly využity efektivně, řekl v rozhovoru pro ČTK. Prezident o vstupu vojenských jednotek aliance na Ukrajinu mluvil už ve víkendovém rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Nyní ČTK řekl, že je připraven ho zopakovat i Rasmussenovi. Podle něj nelze v zahraniční politice neustále argumentovat nároky menšin. Ve světě by se tím spustila řetězová reakce.

Prezident Zeman se sešel s velvyslancem ČR v Rusku Remkem

Prezident Miloš Zeman se sešel s velvyslancem ČR v Rusku Vladimírem Remkem. ČTK to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Témata jednání Hrad neupřesnil, ale jedním z nich byla nejspíš ukrajinská krize. Během ní se ukrajinský poloostrov Krym připojil k Rusku. S tím souvisí vyostření vztahů zemí EU a USA s Moskvou. Remek, zatím jediný český kosmonaut, zastupuje ČR v Rusku od ledna. Jako nového velvyslance ho prosadil právě Zeman.

Zeman považuje Orbána za skutečného lídra

Prezident Miloš Zeman považuje maďarského premiéra Viktora Orbána za skutečného lídra, kterých je podle něj v současné politice nedostatek. Zeman to uvedl v blahopřání Orbánovi k vítězství jeho Maďarského občanského svazu (Fidesz) v nedělních parlamentních volbách. Vládní Fidesz získal ve volbách téměř 45 procent hlasů a v novém parlamentu o 199 místech obsadí 133 poslaneckých křesel, což Orbánovi bude stačit k udržení ústavní většiny. Ve velkém odstupu za vítěznou premiérovou stranou skončili druzí maďarští socialisté a třetí krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Zeman na ústavní soudce navrhl Lichovníka, Šimíčka a Nykodýma

Prezident Miloš Zeman navrhl senátorům na ústavní soudce prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, předsedu volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka a bývalého ústavního soudce Jiřího Nykodýma. Lichovník je místopředsedou Krajského soudu v Brně, specializuje se na občanské právo. Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedá senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany nebo o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky. Největší zkušenosti s agendou Ústavního soudu má současný advokát Nykodým, který je odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo.

Platy ústavních soudců možná poměrně výrazně vzrostou

Platy ústavních soudců možná poměrně výrazně vzrostou. Změnu výpočtu jejich odměňování podpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Ústavní soudci nyní mají nižší platy, než jsou například na Nejvyšším soudu. Vypočítávají se ze základu pro ústavní činitele, tedy například pro poslance, senátory a ministry. Soudci mají letos tento základ asi o 12.800 korun vyšší. Navýšení platů ústavních soudců by si vyžádalo asi o 7,4 milionu korun navíc. Na disproporci mezi platy ústavních soudců a soudců dalších soudů upozornila zpravodajka a exministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Rozdíl se loni a letos podle důvodové zprávy dále prohloubil.

Vláda schválila dokument nutný pro čerpání peněz z EU

Vláda schválila finální verzi Dohody o partnerství, která je nutná pro čerpání peněz z EU v příštích sedmi letech. Dokument vznikal tři roky, posledního půl roku o něm ČR neformálně vyjednávala s Evropskou komisí. ČR jej v následujících dnech oficiálně zašle Evropské komisi, informovala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Radka Burketová. Česko může v letech 2014 až 2020 získat až 594 miliardy korun. Investice do infrastruktury, výzkumu a vývoje, životního prostředí nebo energetické účinnosti pomohou zvýšit konkurenceschopnost firem a zlepší kvalitu života, uvedla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Penze porostou jako dřív, penzisté si polepší o 205 Kč

Důchody porostou od ledna 2015 stejně jako do roku 2012. Vláda schválila návrh ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) na navrácení původní vyšší valorizace, která platila před úspornými škrty. Penzisté by si navíc mohli přilepšit víc, než uloží zákon. Místo očekávaných zhruba 150 korun by mohli v průměru dostat asi 205 korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tímto plánem souhlasí. Zvyšování penzí přibrzdila na tři roky vláda Petra Nečase (ODS) kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu. Koalice se tak k předchozímu modelu vrací o rok dřív. Přidávání o průměrných 205 korun vyjde celkem asi na 7,1 miliardy korun. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňska v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10.970 korun měsíčně.

Vláda se dohodla na navýšení plateb za státní pojištěnce

Kabinet se po sporech v předchozích dnech dohodl na navýšení plateb za státní pojištěnce. ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že ministerstvo zdravotnictví poskytne příští rok na spolufinancování tohoto opatření miliardu korun z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Navýšení plateb přinese letos zdravotnictví 2,1 miliardy korun, které by měly dostat nemocnice na kompenzaci zrušených stokorunových poplatků. Kabinet souhlasil s návrhem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na navýšení odvodů státu do zdravotního pojištění od 1. července za děti, důchodce či nezaměstnané. Měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců stoupne ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Praktičtí lékaři napsali vládě kvůli plánu zrušit poplatky

Praktičtí lékaři se obrátili na vládu s žádostí, aby přehodnotila rozhodnutí zrušit u nich regulační poplatky, pokud předem nestanoví, z čeho jim výpadek příjmů nahradí. Koalice má ve vládním prohlášení slib zrušit poplatky 30 korun v ambulancích a lékárnách od ledna 2015. Sdružení praktických lékařů varuje, že to znamená zásadní výpadek v příjmech ambulancí, řada praxí se prý dostane do existenčních potíží. Koalice v těchto dnech řeší, jak a zda vůbec kompenzovat zrušené stokorunové poplatky nemocnicím. Náhradu za 2,1 miliardy korun, které nemocnice ročně na těchto poplatcích vybraly, slíbila dát ze státního rozpočtu. Nyní ale ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že ve zdravotnictví unikají peníze a že žádné do něj nepřidá, dokud ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nerozkryje toky peněz. Němeček chce výpadek nemocnicím kompenzovat tím, že stát začne od července platit vyšší odvody do zdravotního pojištění. Do konce roku by tak resort získal 2,1 miliardy korun navíc právě pro nemocnice.

MF zlepšilo odhad letošního růstu ekonomiky až na 1,7 procenta

Ministerstvo financí očekává, že česká ekonomika letos poroste o 1,7 procenta. Ještě v lednové prognóze předpokládalo růst o 1,4 procenta. Růst ekonomiky by měl postupně zrychlovat až na 2,5 procenta v roce 2017. Poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru to řekl náměstek ministra financí Martin Pros. Dluh sektoru vládních institucí by měl podle Prose v letošním roce klesnout na 44 procent hrubého domácího produktu. Ministerstvo pozoruje, že klesá pesimismus spotřebitelů, což by mělo vést k růstu spotřeby domácností. Nezaměstnanost by měla klesat k šesti procentům v roce 2017. Lepší výhled české ekonomice předpověděl ve své aktuální předpovědi i Mezinárodní měnový fond (MMF).

ČSÚ: Meziroční inflace zůstala třetí měsíc na 0,2 procenta

Meziroční inflace zůstala v březnu stejná jako v lednu a únoru, tedy 0,2 procenta. Proti únoru nerostly v březnu ceny vůbec, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziročně zdražily například oděvy, obuv a alkohol, naopak zlevnil chleba a nealkoholické nápoje. Výsledek je v souladu s očekáváními analytiků, výrazněji by ceny neměly růst ani v nejbližších měsících. "Inflace zůstala v březnu podle očekávání pevně ukotvena na nejslabší úrovni od října 2009. I jednotlivé skupiny spotřebního koše se v meziměsíčním srovnání obešly bez překvapivých cenových posunů, snad s výjimkou citelnějšího zdražení oděvů a obuvi," komentoval data analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Předpokládá, že postoj ČNB k intervencím proti koruně se na základě březnových čísel o inflaci nezmění. Aktuální vývoj cen potvrzuje, že v české ekonomice není prakticky žádná inflace, doplnil analytik Patria Finance David Marek. Oživení ekonomiky je podle něj sice poměrně rychlé, nicméně po dlouhé recesi stále ještě nevytváří tlak na růst cen. Oslabení kurzu koruny pomohlo zabránit deflaci, výraznější inflaci však nezpůsobilo. Postupné zrychlování inflace lze očekávat až v druhé polovině roku, dodal.

Úřad vlády dostal v kauze Promopro pokutu 551 milionů

Finanční úřad vyměřil úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky v kauze Promopro. Úřad vlády má peníze za porušení rozpočtové kázně z roku 2009 odvést do státního rozpočtu. Napsal to deník Právo s odvoláním na šéfa úřadu Pavla Dvořáka. Úřad vlády zvažuje, jak s více než půlmiliardovou pokutou naloží. Kauza, kvůli které čelí obžalobě 12 lidí, vznikla za vlády Mirka Topolánka (ODS). Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech v době českého předsednictví v EU. Zakázku na pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky, která podle médií původně neměla překročit 85 milionů korun, získala bez výběrového řízení.

Nový šéf vězeňské služby chce efektivnější fungování sboru

Nový šéf Vězeňské služby Pavel Ondrášek chce efektivnější systém řízení bezpečnostního sboru a snížení byrokracie. Mimo jiné plánuje propuštění několika desítek lidí na generálním ředitelství. Některé kompetence ředitelství chce převést na regiony a jednotlivé věznice. Ondrášek to řekl novinářům po jednání s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Kromě reformy Vězeňské služby se chce Ondrášek zaměřit také na vězeňství, které je podle něj stabilizované. Chtěl by ale snižovat rizika recidivy. K tomu by měla Vězeňská služba přispět lepší přípravou vězněných lidí na jejich návrat do civilního života. Ministryně odvolala šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala v závěru minulého týdne, protože ztratila důvěru v jeho schopnost řádně vykonávat funkci a uskutečnit nezbytnou reformu vězeňství. Dohnal, který odvolání považuje za bezdůvodné a nezákonné, se bude právně bránit. Setkání s Dohnalem plánuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který si chce vyslechnout jeho názor.

Drábek u soudu hájil reformu dávek, za rok prý ušetřila 10 mld.

Někdejší ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) u pražského městského soudu uvedl, že reformou sociálních dávek v roce 2012 ušetřil státu deset miliard korun. Odmítl tvrzení jednatele firmy OKsystem, podle kterého ministerstvo zbytečně vynaložilo 1,5 miliardy kvůli smlouvě s Fujitsu Technology, jejíž systémy stejně nemůže využívat. Drábek vystupuje jako svědek v kauze svých někdejších podřízených Vladimíra Šišky a Milana Hojera. Drábkův někdejší první náměstek Šiška a bývalý šéf odboru informatiky Milan Hojer čelí obvinění z toho, že dlouholetému dodavateli ministerstva, firmě OKsystem, nabídli úplatek ve formě přidělení veřejné IT zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun. Na oplátku prý chtěli, aby firma stáhla svou stížnost u antimonopolního úřadu, která poukazovala na smlouvu mezi ministerstvem a Fujitsu uzavřenou bez výběrového řízení. Za podplácení a zneužití pravomoci hrozí oběma mužům až 12 let vězení.

Policisté kvůli loupeži zadrželi vraha z Kmetiněvsi

Pražští policisté zatkli podle TN.cz třiadvacetiletého muže, který v lednu 2004 v Kmetiněvsi zavraždil a znásilnil svou třináctiletou spolužačku. Spolu s jeho stejně starým kamarádem ho zadrželi za okradení hosta herny. Oba mají v záznamech několik majetkových i násilných trestných činů, za loupežné přepadení jim hrozí až desetileté vězení. Na policejním webu o tom informovala policejní mluvčí Jana Rösslerová, odmítla ale potvrdit, že je mezi zadrženými i vrah z Kmetiněvsi. Muž byl na svobodě od ledna 2010, kdy mu skončila ochranná léčba ve výchovném ústavu Klíčov v Praze. O tom, zda oba skončí ve vazbě, rozhodne soud.

V Plzni se srazily tramvaj a kamion, jeho řidič je vážně zraněný

V centru Plzně se srazila tramvaj a kamion, jehož řidič je vážně zraněný. Hasiči ho museli z kabiny vozu vyprostit, nyní je v péči Fakultní nemocnice v Plzni. V tramvaji byl zraněn pouze jeden cestující asi z osmdesáti. Tramvaj je značně poškozená, nákladní vůz do ní zřejmě narazil právě z boční strany a skončil na sloupu. Podle informací z místa by ale měl být řidič tramvaje v pořádku. Cestující se už většinou rozešli.

Norsko pátrá po identitě muže se ztrátou paměti, umí prý česky

Norská policie se snaží zjistit totožnost muže, který údajně umí pět jazyků včetně češtiny, nemůže si ale vzpomenout, jak se jmenuje ani odkud je. Informují o tom norská média. Podle dobře informovaného zdroje ČTK se ale zatím moc nezdá, že by šlo o Čecha. Český velvyslanec v Norsku Milan Dufek potvrdil, že norská policie kvůli tomuto případu ambasádu kontaktovala. Muž ve věku mezi 20 a 30 lety, jenž si nyní říká John Smith, byl nalezen v norské metropoli Oslu 14. prosince ve sněhové závěji. Byl bez dokladů a na těle měl četná poranění. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více.

Knihou roku 2014 je Průvodce protektorátní Prahou

Knihou roku 2014, tedy hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera, se stala publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou z nakladatelství Academia. Zvítězila také v kategorii literatury faktu, v níž byla nominována. Kniha nabízí detailní vhled do atmosféry Prahy v době nacistické okupace prostřednictvím topografie pražských ulic. S udělením hlavní ceny je spojena odměna 200.000 korun. V nejsledovanější kategorii původní české prózy porota vybrala knihu Emila Hakla Skutečná událost, v níž autor se autor mimo jiné zabývá historií německé teroristické organizace RAF. Ceny pro nejlepší knihy uplynulého roku se udílely na Nové scéně.

Výstava věnovaná Píkovi představuje i osobní zbraň generála

Osud generála Heliodora Píky připomíná výstava v Památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Organizátoři ji připravili k 65. výročí jeho justiční vraždy. Návštěvníci uvidí například i torzo generálovy osobní zbraně. Pistole byla po desetiletí zakopaná u Píkova rodného domu. Vykopána byl v roce 2010. Syn Heliodora Píky Milan, který ji i zakopal, ji pak věnoval Slezskému zemskému muzeu. Na výstavě, která Píku představuje v roli legionáře i vojenského diplomata, návštěvníci uvidí i řadu fotografií a dokumentů. Výstava je součástí širší expozice Doba zmaru a naděje, která chronologicky připomíná dějiny druhé světové války a přibližuje život civilního obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Expozice je postavena na příbězích předmětů, které věnovali přímí účastníci bojů.

Praha 1 chce pomník letcům z druhé světové války v centru města

Praha 1 podporuje snahu britského velvyslanectví umístit památník československým letcům bojujících v řadách RAF za druhé světové války v centru města. Pomník v podobě okřídleného lva by měl stát v lokalitě s vysokou návštěvností, řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Socha by prý mohla být na Klárově nebo dočasně u areálu ministerstva obrany poblíž Pražského hradu. Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.

Ve věku 66 let zemřela režisérka Alena Hynková

Ve věku 66 let zemřela v úterý 8. dubna režisérka, scenáristka a dramaturgyně Alena Hynková. Oznámil to Fero Fenič, s jehož společností Febio spolupracovala na řadě cyklů a pořadů. Hynková se narodila 25. května 1947 v Praze. Po revoluci pracovala jako redaktorka České televize. Jako režisérka se podílela na dokumentárních cyklech Ženy Charty 77 (2007), Světci a svědci (2007) a Neznámí hrdinové (2008). Dále natočila snímky Pět začátků Jiřího Suchého (2002) a Václav Havel (2003).

Koncert pro Kryla přilákal jeho fanoušky na pódium i do hlediště

Zcela vyprodaný Velký sál pražské Lucerny si koncertem k 70. výročí narození Karla Kryla, které připadá na 12. dubna, připomněl jednoho z nejvýznamnějších českých písničkářů. Na akci zazněly Krylovy písně v podání jeho obdivovatelů Tomáše Kluse, Anety Langerové, Markéty Irglové, Michala Hrůzy, Xindla X, skupiny Divokej Bill nebo projektu Salome ve spolupráci s Epoque Quartetem a Petrem Maláskem. V rámci koncertu pokřtil bývalý ředitel české sekce Svobodné Evropy Pavel Pecháček nahrávku se záznamem vystoupení z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. Zástupci vydavatelství Supraphon pak předali Krylově manželce Marlene Krylové diamantovou desku za stovky tisíc prodaných nahrávek.

Sport

Hokejisté Lva Praha prohráli ve čtvrtém utkání semifinále Kontinentální ligy na ledě Jaroslavle 2:3 v prodloužení a neproměnili první mečbol na postup do finále. V čase 79:41 rozhodl Sergej Plotnikov. Za stavu 3:1 na zápasy pro jediného českého zástupce v soutěži bude série pokračovat ve čtvrtek v pražské O2 areně.

Baráži o hokejovou extraligu kralují prvoligové celky, Mladá Boleslav s Olomoucí se v boji o dvě místa v příštím ročníku nejvyšší soutěže dostaly po 7. kole do trháku. Mladá Boleslav se po výhře nad Kladnem 6:2 drží v čele o skóre před Olomoucí, která zvítězila v Chomutově 3:1. Chomutov tak pět zápasů před koncem ztrácí na postup pět a Kladno dokonce propastných devět bodů.

Brněnský obránce Jan Hanzlík a útočník Sparty Tomáš Rachůnek dostali za fauly ve čtvrtém semifinále play off hokejové extraligy trest na dva zápasy. Oba tak budou svým týmům k dispozici až pro případná sedmá utkání série nebo pro úvodní finálový duel. ČTK to řekl předseda disciplinární komise Karel Holý.

Volejbalisté Liberce postoupili do finále extraligy. Sérii s Příbramí vyhráli 4:0, v posledním utkání v soupeřově hale zvítězili 3:2. Jedno vítězství chybí k postupu Českým Budějovicím, které vyhrály ve Zlíně rovněž 3:2 a na zápasy vedou 3:1.

Tenista Jiří Veselý si pohodu z Davis Cupu přenesl na turnaj v Casablance, kde postoupil do druhého kola. Dvacetiletý český talent ve svém prvním letošním utkání na antuce porazil 6:4, 6:3 Argentince Leonarda Mayera.

Šestá hráčka světa Petra Kvitová povede tenistky do boje o třetí účast ve finále Fed Cupu za poslední čtyři roky. České reprezentantky vyzvou o příštím víkendu v Ostravě obhájkyně titulu Italky. Ve výběru kapitána Petra Pály jsou ještě Lucie Šafářová (26. v žebříčku WTA), Klára Koukalová (31.) a deblistka Andrea Hlaváčková.

Klára Koukalová postoupila v Katovicích letos počtvrté do čtvrtfinále. Pátá nasazená tenistka porazila ve 2. kole 4:6, 6:3, 6:1 Němku Beckovou.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha si semifinále Evropské ligy nezahrají. V závěrečném utkání čtvrtfinále prohrály s domácím Jekatěrinburgem 56:71.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, na většině území přeháňky, v polohách nad 700 m, postupně nad 1000 m smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) chce obnovit celorepublikovou síť zařízení na měření kvality ovzduší, bude to stát 300 milionů korun bez DPH. Většina peněz půjde z EU. Technika by měla být nakoupena do srpna příštího roku.