Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Na oslavy 10. výročí vstupu Česka do EU přijede i Van Rompuy

V rámci oslav desátého výročí vstupu České republiky do Evropské unie má 30. dubna do Prahy přijet unijní prezident Herman Van Rompuy. Uvedl to státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Deset let členství v EU si Česko připomene také mezinárodními konferencemi, výstavami a koncerty. Už tento pátek se na Pražském hradě bude konat konference nazvaná Česko očima Evropy, Evropa očima Česka. Vystoupí na ní prezident Miloš Zeman, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle nebo bývalý italský premiér Mario Monti. Na přelomu dubna a května proběhne podnikatelské fórum k deseti letům ekonomického působení Česka v EU, dvoudenní festival pod otevřeným nebem pro širokou veřejnost na pražském Střeleckém ostrově či koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru v Rudolfinu. Česká republika vstoupila do EU 1. května 2004 spolu s dalšími devíti zeměmi střední, východní a jižní Evropy.

MMF zlepšil odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,9 procenta

Česká ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 1,9 procenta po loňském propadu 0,9 procenta. Předpověděl to ve svém novém globálním výhledu Mezinárodní měnový fond (MMF). Zlepšil tak svou předchozí prognózu, která pro letošek počítala s růstem 1,5 procenta. V příštím roce očekává MMF mírné zrychlení růstu na rovná dvě procenta. Spotřebitelské ceny v ČR by podle MMF měly letos stoupnout o jedno procento. Napřesrok by se mělo tempo jejich růstu téměř zdvojnásobit na 1,9 procenta. MMF rovněž předpověděl, že míra nezaměstnanosti v Česku letos klesne na 6,7 procenta z loňských sedmi procent. V příštím roce by se měla situace na trhu práce nadále zlepšovat a míra nezaměstnanosti by měla sestoupit na 6,3 procenta.

Los určil čísla politických stran do eurovoleb

ČSSD půjde letos do eurovoleb pod číslem 14, ANO 2011 získalo číslo 16, KDU-ČSL dostala pětku. KSČM má desítku, ODS 20, Úsvit 22 a TOP 09 sedmičku, která je považována za šťastné číslo. Číslo 13, které je považováno naopak za nešťastné, obdrželo uskupení Fair-play - Hnutí na podporu dobrovolných hasičů. Jedničku dostala strana SNK Evropští demokraté, která by mohla zastoupení v Evropském parlamentu opět získat po pětileté přestávce. Čísla, jimiž budou označeny hlasovací lístky jednotlivých uskupení, vylosovala v úterý Státní volební komise. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 23. a 24. května. Volební komise se znovu sejde až po eurovolebním víkendu v pondělí 26. května, a to kvůli oficiálnímu vyhlášení výsledků voleb.

Sobotka se s Babišem na financování zdravotnictví nedohodl

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) nedohodl na financování zdravotnictví. Novinářům to při odchodu z jednání řekl Babiš. Věří ale, že se dohodu v rámci celého rozpočtu podaří najít ve středu. Původně měli oba jednat i s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Ke schůzce ale nedošlo, prý kvůli nedostatku premiérova času. Babiš Sobotkovi předložil své analýzy, podle kterých náklady ve zdravotnictví rostou zejména v lůžkové péči. Náklady na léky a ambulantní péči se v podstatě nemění. Hlavní spor mezi premiérem a ministrem financí se vede o navýšení plateb za pojištěnce ze státního rozpočtu. Tím se měl snížit výpadek příjmů nemocnic poté, co byly zrušeny poplatky za hospitalizaci. Vláda se na tom sice už dohodla, podle ministra Babiše ale došlo k nedorozumění. Babiš předpokládal, že se jedná pouze o rok 2014, zatímco ČSSD s navýšením plateb počítala i v příštích letech. Šéf hnutí ANO Babiš i ministr zdravotnictví Němeček věří, že se dohodu podaří najít již ve středu, kdy bude jednat předsednictvo vlády, kabinet i koaliční rada. Němeček chce příští týden na vládu předložit návrhy na úspory a větší transparentnost ve zdravotnictví. Týkají se zdravotního pojištění, zdravotní péče a přímo řízených nemocnic.

Mládek: Dohodu o dole Paskov je třeba s NWR dopracovat

Dohodu o dole Paskov, kterou v pondělí oznámil ministr financí Andrej Babiš (ANO), je třeba se společností NWR ještě dopracovat. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) po jednání se šéfem představenstva NWR Garethem Pennym. Pokud klesnou ceny uhlí, buď podle Mládka vzroste kompenzace státu, nebo se zkrátí těžba v dole. Babiš v pondělí oznámil, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze na sociální programy horníků za 600 milionů Kč. Podle Mládka je ale zatím dohodnutá kompenzace vyšší, než uváděl Babiš, a to 650 milionů korun. Babiš v pondělí tvrdil, že peníze z rozpočtu by měly směřovat přímo horníkům, a nikoliv do společnosti OKD, která důl Paskov provozuje. Stát chce dohodu s NWR dokončit do konce dubna, shodli se Mládek a Penny. Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V dole Paskov pracuje 2500 lidí.

Sobotka se sejde s odvolaným šéfem vězeňství Dohnalem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sejde s odvolaným šéfem Vězeňské služby Petrem Dohnalem. Chce si vyslechnout jeho názor na nedávné odvolání. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) Dohnala odvolala, protože ztratila důvěru v jeho schopnost řádně vykonávat funkci a uskutečnit nezbytnou reformu vězeňství. Dohnal odvolání považuje za bezdůvodné a nezákonné. Chce se právně bránit rozkladem a případně i správní žalobou kvůli tomu, že se cítí poškozen na cti. Válková mu podle něj vytýkala věci, které se staly ještě za předchozího vedení. Vězeňské službě hrozí dvojvládí. Podobná situace přitom nedávno komplikovala fungování policie.

O post policejního prezidenta se ucházejí Tuhý a Brunclík

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) obdržel dvě přihlášky uchazečů o policejního prezidenta. Oba kandidáty by si do konce týdne měla pozvat komise, která bude jejich přihlášky posuzovat. Nový šéf policie by mohl být známý na začátku příštího týdne. Informaci České televize dnes ČTK potvrdil mluvčí ministerstva Pavel Novák. Přihlášku oznámil první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, který je dočasně pověřený vedením sboru. Druhým kandidátem je podle Radiožurnálu první náměstek šéfa Generální inspekce bezpečnostních sboru Dušan Brunclík. Křeslo policejního prezidenta je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka.

Armáda může do Středoafrické republiky vyslat až 250 vojáků

Armáda je v případě potřeby schopna do mise OSN ve Středoafrické republice vyslat až 250 vojáků, kteří byli připraveni do podobné mise v Mali. Uvedl to náčelník generálního štábu Petr Pavel. O vyslání českých vojáků do chystané operace OSN požádal minulý pátek v Praze premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) generální tajemník organizace Pan Ki-Mun. V návrhu mandátu pro nasazení v zahraničních operacích počítal generální štáb s vysláním až 250 vojáků do mise MINUSMA na území afrického Mali. Operace OSN ale zatím byla naplněna vojenskými kapacitami jiných států. Vyslání vojáků závisí na postoji české vlády. Až po jejím souhlasu může armáda začít detailně plánovat případnou účast. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přislíbil, že možnost českého zapojení bez odkladu projedná s ministerstvem zahraničních věcí a generálním štábem armády.

Prachař představí dopravní projekty za 60 miliard

Stavební zakázky za zhruba 60 miliard korun představí kabinetu na středečním zasedání ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Jde o 72 významných infrastrukturních staveb na silnicích, železnicích i vodních cestách a další projekty, na které chce resort dopravy letos vypsat výběrová řízení. Zveřejněním připravovaných projektů chce dosáhnout navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož se dopravní stavby financují. Mezi nejdražšími ze seznamu jsou například prodloužení D1 mezi Přerovem a Lipníkem za téměř pět miliard korun, pětimiliardová modernizace železniční trati Sudoměřice - Votice, nebo přestavba silnice I/38 od obce Rybí po Rychaltice na Ostravsku na rychlostní komunikaci za 2,6 miliardy korun. Součástí balíku akcí jsou i další tři úseky oprav D1 a množství oprav železničních tratí v regionech. Část letošních projektů za téměř devět miliard korun už šéf dopravy vládě představil začátkem března.

Praha a Metrostav se shodly na dokončení tunelu Blanka

Praha a stavební firma Metrostav se shodly na podkladech nutných k dokončení tunelu Blanka. V pátek je předloží rozhodčímu soudu. Tentokrát by soud mohl vynést dílčí rozhodnutí. Jednání spějí k tomu, že Blanka, která město vyjde na zhruba 36 miliard, bude dokončena do poloviny září. Opozice ale termín zpochybňuje. Metrostav zastavil práce na tunelu vloni v prosinci. Od té doby řeší spory mezi stavební firmou a Prahou rozhodčí soud. Metrostav žádá proplacení dlužné částky ve výši 2,7 miliardy korun. Praha chce, aby arbitři rozhodli o platnosti smluv týkajících se díla, a umožnili tak městu za práce zaplatit.

Nezaměstnanost klesla z 8,6 na 8,3 pct, pomohly sezonní práce

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla z historických maxim na počátku roku. Hlavně díky začátku sezonních prací se snížila o 0,3 procentního bodu na 8,3 procenta. Bez práce bylo 608.315 lidí, oznámil to Úřad práce. V únoru podíl nezaměstnaných činil 8,6 procenta a bylo jich 625.390. V lednu to bylo rovněž 8,6 procenta a nezaměstnaných bylo tehdy 629.274, což bylo nejvíc v historii ČR. V březnu se podle Úřadu práce zvýšil počet volných pracovních míst - meziměsíčně o 2507, meziročně pak o 1945. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli 40.808.

Církev vytvoří nová pracovní místa na restituovaném majetku

Církev vytvoří nová pracovní místa pro lidi, kteří obtížně hledají uplatnění. Zaměstná je při údržbě a opravách majetku, který jí stát nyní vrací v restitucích. Česká biskupská konference podepsala deklaraci s úřadem práce o spolupráci při zaměstnávání. „Vidíme velký prostor pro vytvoření dalších pracovních míst, která budou rozprostřena po celé republice," uvedla generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Úřady práce podpoří rekvalifikaci a přispějí případně i na mzdy při veřejně prospěšných pracích. Vedení úřadu počítá se stovkami nových míst. Kardinál Dominik Duka označil vytvoření nových míst za „podanou ruku společnosti". Podle Duky kroky ke vzniku míst do „značné míry blokují obstrukce" kolem vydávání majetku. Církev nyní postupně přebírá zpátky majetek, který jí zabavil komunistický režim. Podle zákona o církevních restitucích by měla dostat budovy, lesy či polnosti za 75 miliard korun. Katolická církev nyní zaměstnává kolem 5000 lidí. Pracují ve farnostech, charitě, církevních školách a ústavech.

Koncert k 70. výročí narození Kryla doprovodí výstava

Koncert k 70. výročí narození Kryla, který se dnes koná v pražské Lucerně, doprovodí jednodenní putovní výstava v pasáži Lucerna. Zájemci mohou před koncertem zhlédnout na 21 panelech klíčové události z Krylova života. Výstava zahájí letošní festival Stoptime, který připravuje Dům kultury v Kroměříži. Na akci ve Velkém sále Lucerny zazní Krylovy písně v podání Tomáše Kluse, Anety Langerové, Markéty Irglové, Michal Hrůzy, Xindla X, skupiny Divokej Bill nebo Projektu Salome ve spolupráci s Epoque Quartetem a Petrem Maláskem. V rámci koncertu pokřtí hlasatel a kolega Karla Kryla ze Svobodné Evropy Pavel Pecháček nahrávku se záznamem vystoupení z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. Koncert v Lucerně je již dlouho beznadějně vyprodaný. Bude zaznamenán na CD a vznikla i unikátní grafika plakátu a přebalu nahrávky. Jejím autorem je hudebník, výtvarník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99.

Na Nové scéně budou vyhlášeni vítězové Magnesia Litera 2014

Na Nové scéně Národního divadla budou dnes večer rozdány letošní knižní ceny Magnesia Litera. Nominace má 24 knih či knižních počinů. V nejsledovanější kategorii, tedy v kategorii prózy, jsou nominováni Ivan Binar, Emil Hakl, otec a syn Ludvík a Jan Němcovi, Jaroslav Rudiš a Anna Zonová. Do letošního ročníku pořadatelé dostali rekordních 349 přihlášek, o 24 více než loni. Nejpočetněji byla opět zastoupena kategorie Litera za prózu se 73 tituly. Vítěze, stejně jako nominace vybírají odborné poroty jednotlivých kategorií, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce. Hlasovat v soutěži mohou i čtenáři.

Bývalý soubor Činoherního divadla obnoví činnost pod novým názvem

Bývalý soubor ústeckého Činoherního divadla obnoví činnost pod novým názvem. Nedávno založený spolek nese jméno Činoherák Ústí. Divadlo by mohlo začít hrát už v polovině května. Časem chce jako domovskou scénu využívat budovu dlouho zavřeného kina Hraničář v centru města. Na mimořádné tiskové konferenci o tom informovali zakladatelé spolku. Pod nový spolek přešel celý soubor končícího Činoherního divadla. Základním repertoárem divadla budou hry, které soubor hrával pod starou hlavičkou. Divadlo bude fungovat zatím zcela bez dotací, postupem času zřejmě požádá o granty. Na činnost souboru a úpravy budovy kina bude během několika dnů vypsána celonárodní sbírka. Krize kolem ústecké činohry se táhla od konce ledna, kdy rada města náhle změnila financování divadla. Soubor přerušil činnost a o grant nepožádal.

Na strakonickém Jamboree zahraje Nashville Bluegrass Band

Americká kapela Nashville Bluegrass Band oceněná několika Grammy letos zahraje na festivalu Jamboree ve Strakonicích. Festival se tam bude konat po roční přestávce 23. a 24. května. Na tradiční akci, která probíhá ve Strakonicích více než 20 let, hostovaly desítky špičkových kapel. Skupina Nashville Bluegrass Band letos slaví 30 let od svého vstupu na světová podia a jejich krátký výlet do České republiky bude patřit k neformálním oslavám výročí. Kromě Strakonic bude mít samostatný koncert v Praze. Vedle ní bude na festivalu na hradním nádvoří a v letním kině hostovat písničkář Wabi Daněk, Robert Křesťan a Druhá tráva, ve dvou hlavních koncertech se představí Handl z Jablonce nad Nisou, Sem Tam z Týna nad Vltavou, The Apple, Blue Gate a Cop z Plzně, znovuvzkříšený pražský Monogram, nestárnoucí Blanket a Modrotisk a také legenda české scény Poutníci. Součástí programu festivalu je i Bluegrass Session, ve kterém zahraje osm skupin.

UMPRUM dostalo pozůstalost Ivana Lutterera

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze získalo další část fotografické pozůstalosti Ivana Lutterera (1954 až 2001). Ředitelka muzea Helena Koenigsmarková převzala poslední část Luterrerova uměleckého odkazu, dar muzeu věnovali jeho rodiče Jiřina a Ivan Luttererovi. Muzeum u příležitosti umělcových nedožitých 60. narozenin uspořádá od 17. dubna výstavu, na níž představí průřez celou jeho tvorbou. Ivan Lutterer studoval v letech 1974 až 1979 na pražské FAMU uměleckou fotografii. Je známý především díky spoluautorství časosběrného cyklu Český člověk (1982 až 2000). Společně s Janem Malým a Jiřím Poláčkem zachycoval lidi v improvizovaném pouličním ateliéru na nejrůznějších místech Čech a Moravy. Vzniklý soubor je hlubokou sondou do proměňující se české společnosti. V letech 1994 až 1998 pracoval spolu s Jaroslavem Bártou, Zdeňkem Helfertem a Danielou Horníčkovou na dalším rozsáhlém projektu Letem českým světem 1898/1998. V roce 2000 odjel na stáž do George Eastman House v Rochestru studovat obor restaurování fotografií. V Americe však 11. listopadu 2001 tragicky umřel.

Rožnovský skanzen o Velikonocích otevře opravený Billův dům

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku otevře na Velikonoce opravený a vybavený Billův měšťanský dům. Objekt předloni poškodil padající strom. Stavení patří k dominantám nejnavštěvovanějšího areálu muzea, Dřevěného městečka. Rekonstrukce domu stála 4,2 milionu korun, platilo ji ministerstvo kultury coby zřizovatel muzea. Obnovu chlebové pece uhradili potomci původního majitele objektu. Patrová roubená stavba pochází z poloviny 18. století z rožnovského náměstí. Do muzea byla přenesena roku 1924. Skanzen bude patřit svátkům jara po celý velikonoční víkend, k vidění budou tradiční velikonoční a jarní zvyky. Program na Hod Boží velikonoční je obohacen o pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů. Klapotáři či takzvaní rapačáři bývají zejména chlapci, kteří na Zelený čtvrtek obcházejí vesnicí a hlukem nahrazují mlčící kostelní zvony.

Sport

Nejúspěšnější čeští piloti kamionů na Rallye Dakar Aleš Loprais, Martin Kolomý a Jaroslav Valtr budou úzce spolupracovat. Na dalším ročníku slavné soutěže se představí v barvách společného týmu Loprais Buggyra Dakar Forces. Česká trojice věří, že bude schopna lépe konkurovat továrnímu týmu Kamaz a týmu Nizozemce Gerarda De Rooye, který úzce spolupracuje s automobilkou Iveco. Dohodu Lopraise a Valtra s Buggyrou uspíšilo i rozhodnutí automobilky Tatra, která na základě výběrového řízení začala úzce spolupracovat právě s roudnickým týmem. V letošním ročníku Rallye Dakar skončil z českých kamionů nejlépe Loprais, který obsadil podruhé za sebou šesté místo. Kolomý tentokrát soutěž nedokončil, loni byl pátý.

Hokejisté Sparty Praha zvítězili ve čtvrtém semifinále play off extraligy v Brně nad Kometou 5:3 a vyrovnali stav série na 2:2. Na rozdíl od nedělního duelu byla Sparta produktivnější. Dvakrát na její náskok Brňané odpověděli vyrovnáním skóre, o vítězství hosté rozhodli na přelomu druhé a třetí třetiny dvěma góly po hrubých chybách soupeře. Série pokračuje ve čtvrtek v Praze na ledě suveréna základní části.

Zlínští hokejisté porazili ve čtvrtém utkání semifinále play off extraligy na domácím ledě Třinec 4:3 a druhou výhrou vyrovnali stav série. Gólem sedm minut před koncem zařídil domácím vítězství nejproduktivnější zlínský hráč play off Ondřej Veselý, který svým pátým gólem ve vyřazovací části po 19 sekundách zareagoval na Bonkovo vyrovnání na 3:3. Pátý zápas se bude hrát v Třinci ve čtvrtek od 17 hodin.

Sportovní gesto fair play předvedl zlínský brankář Libor Kašík ve čtvrtém semifinálovém zápase play off extraligy s Třincem. Rozhodčí chtěli vyloučit Jiřího Polanského za podražení zlínského brankáře, ale ten se přiznal, že jej podrazil domácí kapitán Petr Čajánek a tím odvolal verdikt sudích.

Volejbalisty Liberce dělí jedno vítězství od účasti ve finále play off extraligy. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes ve třetím semifinálovém utkání na palubovce Příbrami vyhráli hladce 3:0 po jednoznačném průběhu setů 25:17, 25:18 a 25:14. Postup si mohou vítězové základní části zajistit v soupeřově hale již v úterý.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve svém druhém utkání na závěrečném turnaji Evropské ligy prohrály s Naděždou Orenburg 55:57, když výrazně oslabené o tři klíčové hráčky nezvládly koncovku. Přišly tak o šanci zajistit si už teď postup do semifinále. O účast mezi elitní čtveřicí musí bojovat v posledním zápase ve skupině B s domácím Jekatěrinburgem, případně doufat, že Orenburg prohraje ve středu s Bourges, ne však o více než sedm bodů.

Ani na pátém turnaji za sebou nedokázala česká tenistka Andrea Hlaváčková uhrát alespoň jeden zápas ve dvouhře. V Katovicích přitom měla v duelu s Cvetanou Pironkovovou k prvnímu vítězství na okruhu WTA od ledna blízko, nakonec ale osmé nasazené Bulharce za dvě hodiny a 19 minut podlehla 6:4, 5:7 a 1:6.

Počasí

Oblačno až zataženo. Teploty 15 až 19, na Moravě a ve Slezsku 19 až 23 stupňů.