Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman a Rasmussen budou hovořit o Ukrajině i Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a šéf NATO Anders Fogh Rasmussen se ve čtvrtek na Hradě budou zabývat vyhrocenou situací na Ukrajině, zahraniční misí v Afghánistánu nebo summitem NATO, který se uskuteční v září v Cardiffu. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ještě předtím zamíří generální tajemník Severoatlantické aliance do Strakovy akademie, kde bude jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Zeman se ve víkendovém pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán vyjádřil, že pokud Rusko rozšíří své vojenské operace kromě Krymu i na území východní Ukrajiny, měla by EU přijmout nejostřejší sankce a vojska NATO by mohla například vstoupit na Ukrajinu. Rasmussen byl v Praze v září roku 2011. Tehdy lobboval za to, aby ani v době ekonomické recese vlády nesnižovaly výdaje na obranu. Česko i další státy aliance ale i přes slib tehdejšího předsedy vlády Petra Nečase (ODS) stále nevydávají potřebná dvě procenta HDP na obranu, k čemuž je zavazuje členství v NATO.

Německý prezident Gauck navštíví v květnu Českou republiku

Německý prezident Joachim Gauck navštíví od 5. do 7. května Českou republiku. Přijede na pozvání české hlavy státu. Prezident Miloš Zeman se s Gauckem sešel už v červnu loňského roku v berlínském zámku Bellevue. Právě na tomto setkání Zeman podle DPA pozval Gaucka na státní návštěvu České republiky. Prezidenti spolu už tehdy diskutovali mimo jiné o situaci na Ukrajině. Německý prezident tehdy přivítal, že Zeman je přesvědčeným stoupencem sjednocené Evropy, a vyzdvihl současné výborné česko-německé vztahy. Gauck byl v Česku na pracovní návštěvě poprvé v roce 2012, několik měsíců po svém zvolení do úřadu. S tehdejším prezidentem Václavem Klausem mimo jiné uctili památku obětí nacistického vyhlazení Lidic.

Společné zasedání vlád ČR a SR bude 24. dubna na Slovensku

Společné zasedání české a slovenské vlády, na kterém se nedávno dohodli premiéři obou zemí Bohuslav Sobotka a Robert Fico, bude 24. dubna na Slovensku. Schůzka se uskuteční ve Skalici, jež leží v slovensko-českém pohraničí blízko Hodonína. "Na společném zasedání vlád budeme jednat například o rozvoji silničního spojení obou zemí, jedná se zejména o propojení mezi Zlínským a Trnavským krajem či Moravskoslezským a Zlínským krajem," podotkl Sobotka s tím, že jediné dálniční spojení se Slovenskem považuje za nedostatečné. První společné zasedání české a slovenské vlády se uskutečnilo v roce 2012, kdy se v ČR a pak na Slovensku sešli členové bývalé vlády premiéra Petra Nečase (ODS) a ministři Ficova kabinetu. Další společná zasedání by česká vláda měla mít ještě do konce letošního roku s kolegy z Polska a Izraele.

ODS vrátí milion, který dostala darem od kadeřnice na mateřské

ODS do dvou týdnů vrátí milion korun, který loni dostala od dvaadvacetileté kadeřnice na mateřské dovolené. Spekulovalo se, že skutečným dárcem byl její manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků. Vrácení sponzorského daru oznámil předseda strany Petr Fiala, i když podle něj byl dar v pořádku. Strana zřídí transparentní účet a zváží zpřísnění pravidel pro dary nad půl milionu korun. Fiala se také ohradil proti poškozování soukromí dárkyně. Žádná česká politická strana podle něj nemá možnost zjišťovat majetkové poměry jednotlivých občanů, a je to tak dobře. ODS dar získala v dubnu 2013 od Sabiny Spálovské, nyní s novým příjmením Gajarské, která je podle médií na mateřské dovolené a nevlastní ani žádnou nemovitost. ODS podle své letošní výroční zprávy vybrala loni na darech 78 milionů korun. Primát nejštědřejšího dárce drží Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun, přesto skončila ve ztrátě asi 14,5 milionu korun.

Babiš podpoří vyšší valorizaci penzí

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podpořil návrh ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) na vyšší valorizaci penzí. Řekl, že valorizaci už zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok. Navýšením penzí se bude ve středu zabývat vláda. Podle návrhu ministerstva práce by důchodci v Česku mohli v příštích letech dostávat přidáno víc, než nařizuje zákon, v průměru by dostali navíc asi 205 korun. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun, loni 137 korun. Babiš ale nesouhlasí s tím, aby valorizaci případně stanovoval kabinet. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že nynější model, který počítá se statistickými údaji, je transparentnější. Pevné schéma navíc podle ministerstva financí "eliminuje vliv volebního cyklu", tedy vyšší přidávání před volbami.

Babiš: Důl Paskov bude fungovat do konce 2017, vláda dá 600 mil.

Ministr financí Andrej Babiš se domluvil s firmou NWR, že důl Paskov bude fungovat až do konce roku 2017. Vláda poskytne peníze jen na sociální programy horníků za 600 milionů korun. Babiš takový návrh představí na jednání vlády. Dosud se počítalo, že stát by měl vydat až 1,1 miliardy korun. Předseda představenstva NWR Gareth Penny označil navržené řešení za férové. "Budeme s vládou úzce spolupracovat," uvedl Penny. Babiš upozornil, že navržená transakce potřebuje souhlas Evropské komise. Vládní koalice se dosud kvůli státní pomoci pro OKD přela. ČSSD chtěla, aby stát nesl náklady na útlum dolu na Frýdecko - Místecku ve výši 1,1 miliardy korun za podmínky, že OKD do konce roku 2016 podpoří ztrátovou těžbu v dole. Předsedové ANO i KDU-ČSL Babiš a Pavel Bělobrádek ale odmítali, aby stát naléval peníze do soukromé firmy. Premiér Bohuslav Sobotka domluvu ministra Babiše s firmou NWR uvítal. Vláda podle něj ale bude chtít po OKD písemné záruky. Sobotka to řekl na tiskové konferenci při své návštěvě Zlínského kraje.

Sobotka: Rozvoj průmyslové zóny v Holešově vyžaduje dostavbu R49

Výstavba rychlostní komunikace R49 je základním předpokladem pro rozvoj průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku. V Holešově to řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je na návštěvě Zlínského kraje. Zóna měla být jedním z největších průmyslových parků v zemi, investovalo se do ní 1,7 miliardy korun, zatím v ní svůj závod postavila jediná firma. Základní infrastruktura zóny byla dokončena už v listopadu 2009. R49, která by napojila zónu na dálnici, má vést z Kroměřížska na Valašsko a má se napojit na slovenskou dálniční síť k Púchovu. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) zrušil stavební povolení na stavbu silnice R49 mezi Hulínem a Fryštákem na Zlínsku. Celý proces se tak vrací na začátek, bude nové stavební řízení, které má za cíl získat znovu stavební povolení. Ministr tak vyhověl rozhodnutí rozkladové komise ministerstva dopravy, která řešila odvolání proti stavebnímu povolení.

Šéf ČEZ Beneš: Temelín bez státní podpory nedostavíme

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš si nedovede představit, že firma ČEZ v současné situaci postaví dva bloky Jaderné elektrárny Temelín bez státní podpory. V době, kdy je evropská energetika v krizi, by záměr neobhájil před akcionáři a investory. Tržní riziko takové investice by bez jakékoliv podpory nebo garance bylo příliš velké. Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun. Ministr průmyslu Jan Mládek v březnu uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je v současnosti jeho zrušení.

Stropnický bude jednat v USA

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) plánuje cestu do USA. Do Washingtonu se vypraví pravděpodobně na konci dubna. V plánu má setkání se svým americkým protějškem Chuckem Hagelem. Uvedl to mluvčí ministra obrany Jan Pejšek. Oba ministři budou zřejmě hovořit o české účasti v zahraničních misích, americké vůdčí roli v Severoatlantické alianci či o snahách prodat nepotřebná letadla L-159. USA jsou tradičním partnerem České republiky v zahraniční a vojenské politice. Češi po boku svých spojenců bojují proti islamistům v Afghánistánu. Síly mise ISAF se nyní sice ze země postupně stahují, ale Američané i další členové aliance by v Afghánistánu měli zůstat i v budoucnu a podílet se například na výcviku tamních ozbrojených sil. Do těchto misí se zřejmě zapojí i Češi. Nový mandát pro nasazení vojáků v zahraničí mají zákonodárci schvalovat letos.

Irák koupí dvanáct zakonzervovaných armádních letadel L-159

Irák koupí zhruba za čtyři miliardy korun 12 zakonzervovaných letounů L-159 Alca, uvedl server Lidovky.cz. Jsou to letadla české armády, společnost Aero Vodochody je v obchodě prostředníkem. Podepsání smlouvy potvrdil Martin Danko, mluvčí firmy Penta Investments, která Aero vlastní. Podle serveru se zástupci iráckého ministerstva obrany s firmou Aero dohodli v neděli, stroje by se prý měly do Iráku dostat nejpozději letos v září. Irák v roce 2012 projevil zájem o koupi 28 nových bitevníků české výroby za zhruba 19,2 miliardy korun. Nakonec se však Bagdád rozhodl pro korejské stroje. Loni v listopadu tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek oznámil, že armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159 americké firmě Draken International. Společnost měla zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři na náhradní díly. Smlouva měla být podepsána v lednu. Lidové noviny ale již dříve uvedly, že tento kontrakt doposud podepsán nebyl.

Krizový štáb vyzval Babiše k plnění slibu kompenzace poplatků

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů vyzval prvního místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib občanům kompenzovat ze státního rozpočtu výpadek zdrojů po zrušení stokorunových poplatků v nemocnicích. Nemocnice podle štábu na tento slib spoléhaly, jsou teď v kritické finanční situaci. Loni byla ztráta hospodaření všech nemocnic tři miliardy, třetině zařízení hrozí krach, uvedli zástupci štábu. "Podpořili jsme plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na kompenzace, nemocnice už nemají žádné vnitřní rezervy, propadají se do vnitřního dluhu, prodlužujeme splatnost dodavatelům a hrozí, že to dopadne i na kvalitu péče. Pokud situace nebude napravena, blíží se krachy nemocnic," řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Eduard Solich.

Růst českého průmyslu v únoru zrychlil na 6,7 procenta

Růst českého průmyslu v únoru zrychlil. Průmyslová výroba se meziročně zvýšila o 6,7 procenta. Hodnota nových zakázek stoupla skoro o pětinu, zejména díky poptávce ze zahraničí. Informoval o tom Český statistický úřad. "Průmysl tak potvrdil oživení ekonomiky i v prvním čtvrtletí tohoto roku. Průmysl má velmi dobře našlápnuto i do dalších měsíců," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. K meziročnímu růstu nejvýrazněji přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků. Pokles postihl výrobu strojů a ostatních dopravních prostředků a produkci elektřiny, plynu a tepla. Hodnota nových zakázek se proti loňskému únoru zvýšila o 19,9 procenta. K jejich růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a také počítačů a elektroniky.

Stavebnictví v lednu meziročně vzrostlo o 6,1 procenta

Stavební výroba v České republice v únoru potřetí v řadě rostla, meziroční růst činil 6,1 procenta po lednovém růstu o pět procent. Podle statistiků měla na zvýšení stavební výroby vliv nezvykle teplá zima, která letos stavařům pomohla. Na rozdíl od ledna stoupalo stavebnictví v únoru i v meziměsíčním srovnání, a to po očištění od sezonních vlivů o 1,4 procenta, oznámil Český statistický úřad. "I přes příjemné výsledky je však vidět, že zakázek se stavebním firmám pořád ještě nedostává. Počty stavebních povolení stále klesají a nových bytů se staví méně. Přesto je velmi pravděpodobné, že výstavba bytů je již na samotném dně," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zejména malým a středně velkým firmám mohou podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše pomoci dotace z programu Nová zelená úsporám.

ČSÚ: Zahraniční obchod skončil v únoru přebytkem 13,6 miliardy

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podle předběžných údajů přebytkem 13,6 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o 2,8 miliardy. Vývoz tuzemských firem stoupl v únoru meziročně o 15,3 procenta, dovoz se zvýšil o 17,9 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek zahraničního obchodu ale zaostal za očekáváními analytiků. Přebytek zahraničního obchodu podle národního pojetí přestal meziročně růst, což lze podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška interpretovat jako znak posilování české ekonomiky. "Vyšší tempo dovozu než vývozu, zejména ve skupině strojů a dopravních prostředků, totiž svědčí o vyšší investiční aktivitě tuzemských firem," dodal. Export roste zejména do Německa, Rakouska a dalších zemí EU, z čehož je patrné, že právě EU nyní představuje po letech stagnace pro české zboží růstový trh, uvedl Sobíšek.

Český export na Ukrajinu se v únoru propadl o 29 pct.

Export českých firem na Ukrajinu se v únoru propadl o 28,8 procenta. Mírně také klesl vývoz do Ruska, v národním pojetí se snížil o 0,4 procenta. Celkový český export v únoru přitom vzrostl o 15 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Tuzemský vývoz do řady zemí, jako je Čína, Francie, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko či Británie přitom v únoru výrazně stoupl. V případě Německa a Rakouska dokonce o pětinu meziročně. Důvodem poklesů může být podle analytiků krymská krize, v případě Ruska pak ekonomické zpomalení země. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška však není stagnace českého vývozu do Ruska přímým důsledkem rusko-ukrajinského konfliktu, ale cyklickým zpomalením ruské ekonomiky. Do Ruska směřovalo loni zhruba 3,7 procenta z celkového českého exportu, na Ukrajinu zhruba jedno procento.

NKÚ: MPSV řádně nekontrolovalo příjemce dotací na sociální služby

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) řádně neprovádělo kontroly u příjemců dotací na sociální služby, od roku 2011 do loňska prověřilo pouze tři z nich. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Upozornil také, že ministerstvo dosud nevypracovalo národní plán rozvoje sociálních služeb, ačkoli mu to předepisuje zákon. Vyplývá to z kontroly, o jejíž výsledcích informoval ředitel odboru komunikace NKÚ Jaroslav Broža. Kontroloři u MPSV prověřili dotace na sociální služby za více než 518 milionů korun, z toho přes 130 milionů zkontrolovali také u příjemců peněz. Z nich dvě třetiny porušily povinnosti stanovené ministerstvem v rozhodnutích o poskytnutí dotace. NKÚ odhalil pochybení u deseti z 15 kontrolovaných příjemců.

Bulharský energetický regulátor jednal o odebrání licence ČEZ

Bulharský energetický regulátor DKEVR opět jednal o odebrání licencí na prodej zahraničním distributorům energie, českým společnostem ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Proces je reakcí na to, že firmy nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Ta v pátek v souvislosti s případem předložila nové důkazy, informoval bulharský deník 24časa. Žádné bližší podrobnosti ale již neuvedl. Podle nejnovějších údajů státní společnosti NEK všechny tři firmy dluží celkem 347,6 milionu leva (4,9 miliardy Kč). Na společnost EVN Bulgaria Electricity z toho připadá 216,6 milionu leva (3 miliardy Kč), na ČEZ Electro Bulgaria 67,3 milionu leva (944 milionů Kč) a na Energo Pro 63,7 milionu leva (893 milionů Kč). Všechny tři firmy ale tvrdí, že nic nedluží. Odebrání licence by bylo další tvrdou ranou pro zahraniční investory v bulharském energetickém sektoru, které už zasáhlo rozhodnutí tamní socialistické vlády snížit domácnostem účty za elektřinu.

Čeští legionáři míří na oslavy 70. výročí osvobození Oděsy

Oslav 70. výročí osvobození ukrajinské Oděsy od nacistů se zúčastní asi 90 legionářů a příznivců vojenské historie z České republiky. Chtějí uctít padlé i vyjádřit podporu demokratickým snahám běžných Ukrajinců. Uvedl to člen zahraniční komise Československé obce legionářské Radim Chrást. Podle Chrásta představuje největší ukrajinský přístav milník v historii československé a české armády. V roce 1916 se v ní do srbského vojska hlásili Češi, aby odjížděli bojovat na rumunské hranice. Roku 1940 zase přes Oděsu jezdili Čechoslováci válčit do Turecka, na Střední východ i do Francie. Podle serveru Aktuálně.cz někteří ukrajinští představitelé Čechy od cesty do Oděsy v nynější napjaté situaci odrazují.

Buřič Karel Kryl svými písněmi nenechal nikoho lhostejným

Jeho písně vždycky provokovaly a dodnes nenechávají žádného posluchače lhostejným. Písničkář a básník Karel Kryl, který by v sobotu 12. dubna oslavil sedmdesátiny, vždy burcoval národ v podobě svých protestsongů, úderných pamfletů proti krutosti, násilí a ignorantství sžíravě ironizoval. Z jeho ostrých veršů plných historických alegorií, filozofické hloubky mnohdy až vizionářské jde často mráz po zádech. Veličenstvo kat, Píseň Neznámého vojína, Morituri te salutant, Král a klaun, Salome, Anděl nebo snad jeho nejslavnější Bratřičku, zavírej vrátka se staly hymny několika generací. Kryl se vždycky vymykal a šel "proti srsti". Pocházel z kulturní rodiny novojičínského tiskaře. Už jako dítě poznal sílu bolševika, když rozbíjeli otcovu tiskárnu (firma Kryl - Scotti), a vyrůstal zkrátka trochu jinak, než jeho vrstevníci. Byl věřící, i když tvrdil, že by ho asi z každé církve vyhodili. Z poměrů, které v Československu po roce 1989 byl značně rozčarován. Zemřel nečekaně, na infarkt 3. března 1994, v Mnichově jen pár týdnů před padesátinami.

Taneční inscenací roku 2013 je Korekce skupiny VerTeDance

Taneční inscenací roku je 2013 je představení Korekce skupiny VerTeDance, která na něm spolupracovala s divadelním režisérem Jiřím Havelkou. Cenu pro nejlepší tanečnici roku dostala Andrea Opavská za mimořádný taneční výkon v inscenaci La Loba Lenky Vágnerové. Prestižní oborová ocenění udílená v rámci festivalu Česká taneční platforma pořadatelé předali při závěrečném večeru jubilejního, 20. ročníku přehlídky. Diváci platformy svou cenu dali Karnevalu zvířat, interaktivnímu tanečnímu představení pro děti v režii a choreografii Báry Látalové.

Plasy čeká obnova původního nádvoří, vrátí se mu barokní podoba

V Plasích na severním Plzeňsku se chystá rozsáhlá obnova prostranství uprostřed historického areálu bývalého cisterciáckého kláštera. Plocha by se měla stát znovu nádvořím, jak tomu bylo v minulosti, zmizí tedy staré zanedbané stromy, nádvoří získá částečně barokní podobu, vrátí se mu některé prvky z dob majitele Metternicha. V areálu se změní i směrování cest, do budovy konventu by se mělo nově vstupovat právě z nádvoří. ČTK to řekli správce kláštera Pavel Duchoň a starosta Zdeněk Hanzlíček. Město Plasy na projekt nazvaný Cesty klášterem - stezky k poznání získalo 11,5 milionu korun z Regionálního operačního programu Jihozápad, celková hodnota díla je 16,5 milionu korun.

Restaurátoři obnovili cenné kresby v podzemí jeskyně Na Špičáku

Odborníci zrestaurovali vzácné historické malby v útrobách jedné z nejstarších písemně doložených jeskyní ve střední Evropě Na Špičáku. Na projektu pracovali skoro čtyři roky. Vybrali si nejcennější malby v centrální části jeskyně, které nyní představili veřejnosti. Jde zároveň o první restaurátorský zásah v jeskyni na území České republiky. V mramorovém labyrintu jeskyně Na Špičáku je na 4000 nápisů a kreseb, nejstarší z nich pocházejí ze středověku. Jeskyně je unikátní množstvím dochovaných nápisů, kreseb a maleb od pozdního středověku až do první poloviny 20. století. Nejcennější je pro nás horizont 15. až 17. století. První písemná zmínka o jeskyních v Supíkovicích pochází z roku 1430. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí právě četné nápisy na stěnách. Nejstarší z nich pochází z roku 1519. Veřejnosti byly jeskyně zpřístupněny v 80. letech 19. století, dnešní podobu má prohlídkový okruh od roku 1955. Čtvrt kilometru dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová. Loni jeskyni navštívilo 13.500 lidí.

Fotopast u Doks potvrdila, že se do Čech po sto letech vrací vlci

Snímek z fotopasti pořízený v minulých dnech v národní přírodní rezervaci nedaleko Doks na Českolipsku potvrdil, že se do Čech po více než sto letech vrací vlci. Informoval o tom ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Podle experta na ochranu velkých šelem z Hnutí Duha Miroslava Kutala je jejich návrat do severních Čech roky očekávanou událostí. "V posledních letech se vlci ukázali v Krkonoších nebo na Šluknovsku, kam přišli ze Saska. Věrohodně zdokumentován byl vlk pomocí fotopasti na česko-německých hranicích na podzim 2012," uvedl Kutal. Vlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století. Vracet se začali až v posledních letech.

Dobrovolníci opět vyčistí Sázavu a její břehy

Dobrovolníci opět vyčistí Sázavu. Na hladinu a břehy turisticky vyhledávané řeky se vydají už podeváté. Tradiční jarní úklid nazvaný Čistá řeka Sázava se bude konat od pátku do neděle, sdělila Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. V prvních ročnících se řeka uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Letos poprvé se bude uklízet více než 200 kilometrů dlouhý úsek, a to téměř od pramenů, z Polničky u Žďáru nad Sázavou. Úklidová akce se postupně rozšiřuje na další vodní toky v regionu. Letos se budou uklízet také Benešovský a Štěpánovský potok. Patronkou projektu je zpěvačka Aneta Langerová, která se pravidelně zapojuje i do úklidu.

Sport

Praha usiluje o získání titulu Evropského sportovního města na rok 2016. Do Bruselu již zaslala organizaci spojující hlavní evropská sportovní města vyplněný dotazník. Zda Praha titul získá, by hodnotící komise měla rozhodnout letos na podzim. Novinářům to řekli primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a radní Lukáš Manhart (TOP 09). Praha si od získání titulu slibuje mimo jiné zvýšení zájmu o sport ze strany dětí i dospělých, podporu zdravého životního stylu nebo rozvoj kvalitního materiálního i trenérského zázemí. V Praze aktivně sportuje až 60 procent obyvatel. Titul evropské hlavní město sportu se uděluje od roku 2001 a jeho nositeli již byli například Stockholm, Madrid či Rotterdam. Letos patří titul britskému Cardiffu.

Ministerstvo vnitra zahájilo správní řízení s Baníkem Ostrava kvůli výtržnostem fanoušků z březnového zápasu první fotbalové ligy proti Spartě. Situaci prý možná nezvládli pořadatelé, sdělil mluvčí vnitra Pavel Novák. Klubu hrozí až rok hraní bez diváků.

Čeští tenisté díky čtvrtfinálovému vítězství v Japonsku zvýšili už tak výrazné vedení v žebříčku Davis Cupu. Tým Francie, jejich soupeř pro zářijové semifinále, je pátý. Češi mají po výhře 5:0 v Tokiu na kontě 44.094 bodů, tedy zhruba o 1500 víc než v únoru po vítězství v prvním kole nad Nizozemskem. Jejich loňský finálový soupeř Srbsko, které letos čeká baráž o udržení ve Světové skupině, je druhé se 17.900 body.

S útočníkem Jiřím Hudlerem z Calgary může počítat česká hokejová reprezentace pro květnové mistrovství světa v Minsku. Trenér Vladimír Růžička uvedl, že vítěz Stanleyova poháru s Detroitem z roku 2008 má zájem na šampionátu startovat.

Hokejisté Zlína dokázali v semifinále play off extraligy odvrátit proti rozjetému Třinci hrozbu třízápasového manka. Finalista loňského ročníku zbrzdil Oceláře domácí výhrou 2:0 a v sérii prohrává už jen 1:2. V sérii mezi Brnem a Spartou má navrch opět Kometa, která do série lépe vstoupila. Po vítězství 3:2 v prodloužení vede 2:1 na zápasy.

Počasí

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 21st.