Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Pan Ki-mun požádal Česko o vojáky

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice. Sobotka zadal ministerstvu obrany k posouzení. Pan Ki-mun, který je na dvoudenní návštěvě v Praze, také ocenil české angažmá v oblasti lidských práv a humanitární podpory. S premiérem šéf světové organizace jednal také o situaci na Ukrajině, v Sýrii nebo o boji proti klimatickým změnám. Právě v této otázce přivítal změnu dříve skeptického postoje České republiky. Ten představoval zejména někdejší prezident Václav Klaus, který opakovaně kritizoval "dogma globálního oteplování". Vedle Sobotky se setkal i s prezidentem Milošem Zemanem a dalšími představiteli státu.

Rada Evropy vyzvala ČR k lepší kontrole financování stran

Protikorupční skupina při Radě Evropy (GRECO) znovu vyzvala Českou republiku k ustavení nezávislého orgánu pro dohled nad financováním politických stran. Vyplývá to z průběžné zprávy skupiny o plnění doporučení k potírání korupce a financování stran. Skupina konstatovala, že v České republice za poslední rok nenastal žádný hmatatelný pokrok, pokud jde o implementaci jejího doporučení. Zpráva shrnuje, jak Česká republika plní doporučení, s nimiž skupina přišla v hodnotící zprávě před třemi lety. Devět doporučení v problematice financování politických stran zatím realizováno nebylo, a to i kvůli předčasnému rozpuštění předchozí Poslanecké sněmovny. Mezi tato doporučení patří i vytvoření nezávislého monitorovacího mechanizmu pro financování stran a jejich kampaní. Jen částečně údajně byla splněna tři doporučení týkají se kriminalizace korupce.

V eurovolbách se v Česku utká 38 řádně přihlášených uskupení

Ve volbách do Evropského parlamentu se letos v Česku utká 38 uskupení. Při minulých volbách jich bylo o pět méně. Ministerstvo vnitra z řádně přihlášených stran vyřadilo pouze Československou stranu socialistickou, protože mimo jiné nezaplatila patnáctitisícový příspěvek na úhradu volebních nákladů. Uvedl to mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Lidé si i tak budou letos europoslance vybírat z rekordní nabídky sedmi sněmovních a 31 neparlamentních uskupení. Před pěti lety se o jejich přízeň ucházelo 33 stran, hnutí či jejich koalic.

Prezident Miloš Zeman navštíví 15. až 17. dubna hradecký kraj

Prezident Miloš Zeman navštíví 15. až 17. dubna Královéhradecký kraj. Kromě Hradce Králové zamíří také do Holovous, Jičína, Náchoda a Broumova, na programu bude mít například setkání s občany či návštěvy podniků. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradeckého hejtmanství Eva Jouklová. Program začne 15. dubna návštěvou Hradce Králové, kde se prezident setká s představiteli kraje a zastupiteli, následovat bude například diskuse se studenty hradecké univerzity. Odpoledne je na programu setkání s představiteli Hradce Králové a občany města.

Vláda ve středu projedná vyšší valorizaci penzí

Vláda příští týden projedná návrh na vyšší valorizaci důchodů od příštího roku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že koaliční partneři návrh podpoří. Řekl to po jednání grémia ČSSD. Podle návrhu ministerstva práce by důchodci v Česku mohli v příštích letech dostávat přidáno víc, než nařizuje zákon. V průměru by dostali přidáno asi 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) je podle premiéra v souladu s koaliční smlouvou. Ministerstvo financí ale už dříve uvedlo, že se mu návrh nelíbí. Podle něj je nynější model, který počítá se statistickými údaji, transparentnější. Na vládu prý také nikdo nemůže tlačit, aby valorizovala víc, což by pak dopadlo na rozpočet.

Ministr Babiš se chce seznámit se situací v OKD

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se chce osobně přesvědčit o situaci v OKD a dole Paskov. Chce se proto sejít se zástupci investora OKD. Nicméně stále trvá na tom, že stát by měl podle něj postupovat podle smlouvy, která další státní pomoc nepřipouští. Koalice se nyní kvůli státní pomoci pro OKD pře. Zatímco ČSSD chce, aby stát nesl náklady na útlum dolu na Frýdeckomístecku ve výši 1,1 miliardy korun za podmínky, že OKD do konce roku 2016 podpoří ztrátovou těžbu v dole. Předsedové ANO i KDU-ČSL Babiš a Pavel Bělobrádek ale odmítají, aby stát naléval peníze do soukromé firmy.

Sobotka: Babiš využívá svých médií k tlaku na ČSSD

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace v minulých dnech zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), kterou Babiš vlastní. Šéfredaktorka MfD Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla. Stejně tak to odmítl i Babiš, podle něhož píše deník negativní informace i o jeho hnutí ANO. "Když paní Slonková nastoupila, tak její podmínka byla, abych do toho nezasahoval. Není to tedy možné a je to lež," doplnil ministr financí.

Babiš lituje, že ANO nemá zdravotnictví, Němečkovi nevěří

Ministr financí Andrej Babiš lituje, že při povolebních koaličních vyjednáváních neusiloval o ministerstvo zdravotnictví pro své hnutí ANO. Nevěří, že současný ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) rozkryje financování resortu. Němeček se proti kritice ohradil. Podle něj by se Babiš měl více věnovat svému resortu, protože materiály na vládu nepředkládá včas a zdravotnictví nerozumí. Babiš zároveň ale popřel spekulace, že by s ČSSD chystal výměnu resortu zdravotnictví za resort spravedlnosti. Výměnu odmítl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na otázku, zda si i nadále myslí, že koalice ČSSD, ANO a lidovců vydrží celé čtyři roky, Babiš odpověděl "asi ano". "ČSSD by měla realizovat, k čemu se zavázala - že budeme šetřit, že budeme transparentní, že zveřejníme smlouvy," vzkázal sociálním demokratům.

Ministr Stropnický chce mít do léta zprávu o vojenské rozvědce

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chce mít do konce června analýzu fungování vojenského zpravodajství, na jejímž základě vybere kandidáta na nového ředitele vojenské rozvědky. Toho potom bude schvalovat vláda. Výběr kandidáta zpozdilo udělování prověrky pro ministrova poradce Jana Berouna, který má analýzu zpracovat. Vojenské zpravodajství přišlo o ředitele Milana Kovandu loni v červnu kvůli údajnému zneužití rozvědky ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky expremiéra Petra Nečase (ODS). Na post šéfa vojenské rozvědky by se ministrovi líbila osoba typu jejího bývalého vedoucího Andora Šándora. "Je to člověk, který má v sobě řadu těch předpokladů, které podobný šéf musí mít. Má vojenský vhled a především má analytickou schopnost, která je velice důležitá pro vedení té služby," uvedl Stropnický. Šándor ale prý mezi potenciálními kandidáty není. "Já myslím, že on by se podruhé do té řeky už nevrátil," poznamenal Stropnický na adresu Šándora, který dnes působí jako bezpečnostní poradce a analytik.

Stropnický kritizoval armádní univerzitu, připustil propouštění

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) kritizoval fungování Univerzity obrany v Brně, které označil za katastrofálně neefektivní, a nevyloučil tam personální změny. Ministerstvo podle Stropnického zrušilo i zamýšlenou stavbu kampusu této jediné vojenské vysokého školy v zemi, která měla stát půl miliardy korun. Úspory Stropnický oznámil i v dalších oblastech. Mezi dalšími úsporami zmínil úpravu smluv s dodavatelem energií, díky nimž ministerstvo podle Stropnického uspoří 100 milionů korun ročně, omezování počtů členů delegací při cestách do zahraničí, redukci služebních vozů a množství osob, které mají nárok na jejich využívání, a další opatření.

Válková odvolala šéfa věznic Dohnala

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala, protože ztratila důvěru v jeho schopnost řádně vykonávat funkci a uskutečnit nezbytnou reformu vězeňství. Řízením sboru pověřila šéfa věznice Rapotice Pavla Ondráška. Informaci o Dohnalově odvolání přinesla Česká televize. Kontrola Vězeňské služby, kterou Válková nařídila po svém nástupu do funkce, prý mimo jiné odhalila závažné nedostatky například v oblasti zadávání veřejných zakázek či čerpání prostředků z fondů Evropské unie. Dohnal prý také nerespektoval úkol snížit počet pracovních míst na generálním ředitelství Vězeňské služby. Válková si již dříve za postup vůči Dohnalovi vysloužila kritiku poslanců opozičních TOP 09 a Starostů a ODS. Za svého nadřízeného se po zahájení kontroly postavilo i několik desítek ředitelů a ředitelek věznic.

Ministerstvo dá centru peníze na uhrazení dluhu klinice Mayo

Ministerstvo zdravotnictví dá Mezinárodnímu centru klinického výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně peníze, které ústav vynaložil na úhradu dluhu klinice Mayo. Spolupráce centra s americkou klinikou tak může pokračovat. Uvedl to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Podle mluvčí nemocnice Šárky Urbánkové vznikla dlužná částka za školení českých lékařů v zámoří a ze společných projektů. Pokud by byla spolupráce ukončena, hrozilo, že by Česko muselo vracet několik miliard korun z evropských fondů. Americká klinika před nedávnem pohrozila, že ze společného projektu odejde, pokud nezíská dlužné peníze zpět. Podle Němečka nemocnice už 40milionový dluh sama uhradila. Ministerstvo jí nyní poskytne účelovou dotaci 50 milionů korun, tedy o deset milionů korun více. Němeček také oznámil, že vyměnil ředitele nemocnice, Josefa Dočekala nahradí Martin Pavlík.

LN: Jan Fischer se vrátí do EBRD jako stálý český zástupce

Bývalý ministr financí ve vládě Jiřího Rusnoka a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer se vrátí do Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v Londýně. Tentokrát ale už nebude jejím viceprezidentem, působit bude na nižším postu stálého českého zástupce. Rozhodla o tom vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), píšou Lidové noviny (LN). Podle deníku je vyslání Fischera do britské metropole odměnou za jeho loňskou podporu Miloše Zemana ve druhém kole prezidentské volby. Původně se spekulovalo o tom, že se Fischer stane velvyslancem v Lucembursku. Tamní ambasádu ale Česko kvůli úsporám zavřelo.

Policie navrhla obžalovat lobbistu Dalíka kvůli Pandurům

Policie navrhla obžalovat lobbistu Marka Dalíka v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Je obviněný z pokusu o podvod a hrozí mu až 10 let vězení. Informaci o obvinění v případu zveřejnil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka si údajně řekl v roce 2007 zhruba o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu vozidel s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr. Kauzu Dalík již dříve označil za nesmysl. Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr, který v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Kriminalisté lobbistu zadrželi začátkem října 2012 v Praze. Žalobce pro něj navrhoval vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků, čemuž ale soud nevyhověl.

Okamura podal trestní oznámení na Sobotku kvůli privatizaci OKD

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura podal trestní oznámení na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli privatizaci OKD. Svým postupem jako tehdejší ministr financí mohl prý Sobotka poškodit Česko. Transakce z roku 2004 podle Okamury působí tak, že se Sobotka i další členové vlády mohli dohodnout s kupcem, aby prosazoval nejnižší cenu za OKD, "neboli co největší ztrátu a škodu pro stát, který zastupoval". Okamura v trestním oznámení uvádí informace, které v minulých dnech zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní. Sobotka si podle MfD nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným. Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu.

Evraz prodal divizi Evraz Vítkovice Steel skoro za 2 mld Kč

Ruská skupina Evraz prodala českou divizi Evraz Vítkovice Steel (EVS). Cenu oficiálně neoznámila, ale zřejmě za divizi dostala asi dvě miliardy korun. Nový majitel, skupina soukromých investorů, chce dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty. ČTK to řekl mluvčí EVS Jaromír Krišica. Server Patria.cz uvedl, že cena za EVS byla 89 milionů dolarů (téměř 1,8 miliardy korun), kromě toho noví majitelé převzali závazky za 198 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun). Předseda odborů EVS Zdeněk Kološ ČTK řekl, že odbory změnu vlastníka uvítaly. "Firma nebyla dobře řízená. Neměla zakázky a hlavně zaměstnanost se snižovala," řekl Kološ. Odboráři doufají, že s novými majiteli se situace podniku zlepší.

Analýza: Intervence ČNB činí potíže polovině stavebních firem

Negativní dopad devizových intervencí ČNB a následného oslabení koruny pocítila téměř polovina stavebních společností. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Oslabení české měny, která před zahájením intervencí v listopadu 2013 byla pod hranicí 26 korun za euro, zdražilo suroviny, materiály i technologie, které firmy nakupují v zahraničí. České stavebnictví se potýká s krizí více než pět let. "Negativní dopad spočívá zejména ve zvýšené ceně materiálů a dodávek technologií. Podražil především hliník a ropné výroby.

Lidé čím dál více utrácejí, tržby obchodníků rostly čtvrtý měsíc

Tržby v maloobchodě v únoru rostly již čtvrtý měsíc za sebou, když stouply meziročně o 8,1 procenta. Podle analytiků zažili obchodníci v únoru žně. Lidé čím dál více utrácejí soustavně od listopadu 2013, uvedl Český statistický úřad. Maloobchod podpořil hlavně prodej aut a e-shopy. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška obchodníci zažili v únoru žně neviděné od předkrizového roku 2008. "Dobrou zprávou je znatelnější růst tržeb za potraviny, který naznačuje, že spotřebitelský optimismus je patrný i u běžného zákazníka v jeho každodenních nákupech. Již tradičně úspěšní jsou internetoví prodejci, kteří si ukusují stále větší kus z celkového koláče tržeb," dodal odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

OHL ŽS modernizuje za půl miliardy korun slovinskou železnici

Společnost OHL ŽS podepsala ve Slovinsku kontrakt na modernizaci přibližně dvacetikilometrového úseku železnice za zhruba půl miliardy korun. ČTK to v Lublani řekl předseda představenstva firmy Michal Štefl. Blízko podobnému kontraktu je firma v Srbsku. Štefl je spolu s dalšími byznysmeny na Balkáně s delegací prezidenta Miloše Zemana. Zakázka je podle šéfa české společnosti financována z kohezních fondů Evropské unie. Kromě OHL ŽS přinese zisk i jejím subdodavatelům, například firmě AŽD Praha nebo Třineckým železárnám.

K zápisům do prvních tříd přišlo 148.000 dětí

K zápisu do prvních tříd letos přišlo 148.000 dětí. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Toto číslo je nejvyšší za posledních deset let. Odklad docházky má zatím 16.700 dětí, číslo ale ještě není definitivní. Počet žáků nastupujících do prvních tříd roste od roku 2008. Počet prvňáčků dramaticky stoupá poslední tři roky, kdy do školního věku dorostly děti takzvaného babyboomu. Na základní školy se tak přesouvají problémy s kapacitou, s nimiž se dosud potýkaly jen školky. Nedostatečný počet míst ve třídách pociťují hlavně lokality s hustou zástavbou, zejména v satelitech kolem velkých měst.

Průzkum: Tři ze čtyř lidí osobně čelili v práci diskriminaci

Celkem tři ze čtyř lidí osobně čelili v práci diskriminaci. Dalších osm procent zná někoho, kdo ji zažil. Pouze 15 procent lidí nemá žádnou zkušenost s diskriminací v práci nebo při hledání práce. Vyplývá to z průzkumu mezi 2000 návštěvníky portálů Profesia.cz a i60.cz. Lidé nejčastěji uvádějí, že zažili věkovou diskriminaci (49 procent), což je alarmující. Respondenti zažili i diskriminaci kvůli dětem (10 procent), zdravotnímu stavu (sedm procent), rase (šest procent) nebo pohlaví (pět procent). Profesia na partnerském portálu i60.cz, určeném pro aktivní ženy a muže zralého věku, zadala otázku, zda mají svůj podzim života spojený s prací. Každý pátý uvedl, že by rád pracoval na plný úvazek. Třetina by uvítala práci na zkrácený úvazek a 19 procent respondentů chce podnikat. Třetina se těší na klidné stáří.

Do Prahy přijel Elijahu Rips, který v roce 69 následoval Palacha

V knihovně Václava Havla v Praze na události před 45 lety, kdy protestoval proti okupaci Československa podobným činem jako Jan Palach, vzpomínal izraelský matematik Elijahu Rips. Inspirován pražským studentem se Rips, žijící tehdy v Sovětském svazu, 13. dubna 1969 v centru Rigy polil benzinem a zapálil. Vedle sebe umístil plakát "Protestuji proti okupaci Československa". Ripse uhasili kolemjdoucí a vzápětí ho zatkla KGB.

Kvůli dotacím z EU policie obvinila 8 lidí, šest jich je ve vazbě

Protikorupční policie kvůli údajnému neoprávněnému čerpání evropských peněz z ROP Severovýchod v úterý obvinila osm lidí, z toho šest jich je stíháno vazebně. Mezi obviněnými jsou i dva pracovníci ROP Severovýchod. ČTK to dnes sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Mezi zadrženými je bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik a dva pracovníci stavební firmy Metrostav. ČTK to potvrdily tři důvěryhodné zdroje. Vyšetřování se podle zdrojů dotýká dvou libereckých projektů - rekonstrukce kostela Máří Magdalény a oddychové zóny Perštýn. Zadržené policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby.

Gang ukradl v ČR desítky stavebních strojů, našly se na Berounsku

Desítky stavebních strojů za miliony korun zřejmě nakradl v celém Česku gang zlodějů. Policie našla stroje na Berounsku, celkem 42 kusů techniky od bagrů přes menší pracovní vozidla až po součástky. Muže, u kterého se věci našly, již policisté obvinili z podílnictví, tedy ukrývání či užívání nezákonně získaného majetku. Jak obviněný třiačtyřicetiletý muž stroje získal, kriminalisté ještě zjišťují, ale podle policie je pravděpodobné, že nalezená technika pochází z trestné činnosti. Celková hodnota nalezených strojů a součástek činí asi čtyři miliony korun.

Tisíce dětí tráví páteční noc čtením v knihovnách

Tisíce dětí po celé zemi stráví dnešní noc v knihovnách, školách, domech dětí, klubovnách i všude jinde tam, kde je organizátoři pozvou na noční čtení pohádek. Stane se tak v rámci akce Noc s Andersenem, k níž se připojuje přes 1300 míst převážně v ČR, ale i jinde v Evropě, USA i Austrálii. Tradiční akce k podpoře dětského čtenářství se koná již počtrnácté. Připravuje se vždy na přelom března a dubna u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví tentýž den, tedy 2. dubna. Na mnohá místa zavítají spisovatelé, ilustrátoři, herci a osobnosti veřejného života.

U příležitosti výročí Jana Klusáka vycházejí jeho Invence

U příležitosti osmdesátin přední osobnosti české kultury Jana Klusáka, které připadají na 18. dubna, vychází na CD volná série jeho deseti instrumentálních invencí, které vznikaly v letech 1961 až 2013. Nahrávka s názvem invence jako bonus nabízí třetí část cyklu Sny, symfonickou báseň Zaniklé štěstí v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Ondreje Lenárda nahranou v loňském roce. Klusák, který sám sebe označuje za "konzervativního avantgardistu", je současně i autorem zhruba 130 partitur pro divadlo, film a televizi. Mimo jiné složil hudbu pro původně němý snímek Gustava Machatého Erotikon nebo k Dietlovu seriálu Nemocnice na kraji města. Napsal hudbu i pro několik her Divadla Járy Cimrmana, v němž v 70. letech rovněž hrál.

V Praze začíná taneční swingový festival Prague Spring Swing

Příští tři dny ovládne některá místa Prahy swing. Večer začíná největší česká swingová přehlídka Prague Spring Swing Festival, na kterou dorazí kolem 350 tanečníků z Evropy i ze zámoří. Na parketu si užijí třeba charleston, lindy hop, balbou či shim sham. Jarní swingový festival se koná už poosmé. "Lidé se vracejí, a to nejen mladí. Dvě třetiny účastníků jsou z ciziny. Velkým magnetem je pro ně i Praha. Lákají je také unikátní prostory," řekl ČTK zakladatel a ředitel přehlídky Zdeněk Pilecký. Zlatým hřebem programu se stane sobotní taneční večer v sále Lucerny, kde vystoupí Ondřej Havelka se svými Melody Makers. Swing a tance první poloviny minulého století získávají i v Česku pomalu na popularitě a komunita swingařů se rozrůstá. Taneční školy fungují nejen v Praze, ale vznikají i v jiných městech.

Sport

Čeští tenisté mají nakročeno ke třetí účasti v semifinále Davisova poháru za sebou. Držitelé "salátové mísy" z posledních dvou let plní v Tokiu roli favoritů a Radek Štěpánek s Lukášem Rosolem zajistili týmu kapitána Jaroslava Navrátila po úvodních dvouhrách vedení 2:0. Už jen bod tak stačí českému družstvu k postupu mezi elitní čtyřku. Nejdříve Štěpánek v hale Ariake Coliseum zlomil po téměř čtyřech hodinách odpor Tacuma Ita a vyhrál 6:7, 7:6, 6:1 a 7:5. Lukáš Rosol pak jako česká jednička potřeboval pět setů, aby porazil Tara Daniela 6:4, 6:4, 3:6, 4:6 a 6:2.

Tenistka Lucie Šafářová porazila na turnaji v Charlestonu Australanku Stosurovou 3:6, 6:4, 6:4 a je ve čtvrtfinále. Čeká ji Němka Petkovicová.

V play off hokejové extraligy má po druhých zápasech sérií z čtyř semifinalistů nejblíže do finále Třinec. Oceláři si i na druhý pokus přesvědčivě poradili z obhájcem stříbra Zlínem. Velmi rázně kontrovala po úvodní porážce i Sparta. Suverénní vítěz základní části proti Brnu srovnal na 1:1 na zápasy.

Obhájce prvenství Milan Kadlec z Dukly Praha i vítěz z roku 2012 Rakušan Riccardo Zoidl se představí v sobotním úvodním závodě Českého poháru silničních cyklistů na trati Brno - Velká Bíteš - Brno. Ve startovním poli budou zhruba dvě stovky cyklistů z devíti zemí.

Adéla Hanzlíčková obsadila na mistrovství Evropy v zápase páté místo. V utkání o bronz ji Ukrajinka Julija Ostapčuková položila na lopatky.

Počasí

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 21st.

Druhý den padaly teplotní rekordy, v Plzni Bolevci naměřili 24 stupňů, čímž byl překonán pět let starý rekord o 1,1 stupně, uvedl ČHMÚ.