Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Generální tajemník NATO Rasmussen přijede do Prahy

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přicestuje 10. dubna do Prahy. Sdělil to mluvčí vlády Martin Ayrer. Šéf Severoatlantické aliance se v rámci své návštěvy sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), s nímž bude jednat o krizi na Ukrajině i o roli České republiky v NATO. Podle serveru natoaktual.cz má alianční šéf s českými vládními představiteli jednat o další účasti tuzemských vojáků na misi v Afghánistánu a summitu NATO, který se uskuteční v září v Cardiffu. V současné době se připravuje nová mise NATO v Afghánistánu a české ministerstvo obrany by chtělo znát podrobnosti, aby podle nich mohlo upravit plán nasazení českých vojáků v misích v letech 2015 a 2016. Dosavadní mise totiž skončí na konci letošního roku a všichni alianční vojáci se z tohoto území stáhnou. Nová mise by měla bezprostředně navazovat.

Prezident Zeman v Srbsku propaguje české investice

Prezident Miloš Zeman se druhý den státní návštěvy Srbska věnuje propagaci českých investic na Balkáně. Nejprve navštívil srbsko-české podnikatelské fórum v Bělehradě. Večer se hlava státu sejde s českými krajany, kteří dlouhodobě žijí v Srbsku. Zeman již v pondělí prohlásil, že české firmy by měly v Srbsku více investovat. Podle něj by tím zemi pomohly vytvořit pracovní místa v situaci, kdy i vinou hospodářské krize nemá práci přibližně každý čtvrtý Srb. Český prezident bude v Srbsku do čtvrtka, potom se letecky přesune do slovinské Lublaně. Návštěvu Balkánu ukončí v pátek, kdy se vrátí do Prahy.

Češi jsou blízko miliardovému byznysu v Srbsku

Společnosti OHL ŽS, Inekon, AŽD Praha a EŽ Praha připravily projekt modernizace úseku železnice mezi městy Niš a Dimitrovgrad. Podle předsedy představenstva OHL ŽS Michala Štefla bude brzy podepsána smlouva, v jejímž rámci společnosti inkasují ve dvou fázích pokaždé 60 milionů eur (celkem zhruba 3,2 miliardy korun). "Myslím si, že to je zajímavý projekt modernizace železničního koridoru mezi Bělehradem a Sofií," řekl ČTK v srbské metropoli Štefl. Podle něj podobná zakázka přispěje k zaměstnanosti v Česku, protože se do dílčích částí kromě hlavních účastníků zapojí řada dalších firem. Šéf představenstva OHL ŽS je v Srbsku na pracovní cestě jako součást podnikatelského doprovodu prezidenta Miloše Zemana.

Amazon už nepočítá s distribučním centrem v Brně

Internetová firma Amazon v tuto chvíli nepočítá se stavbou distribučního centra v Brně. Zvažuje jiné alternativy ve střední Evropě. Českým novinářům to v distribučním centru v německém Grabenu řekl ředitel Amazonu pro Evropu Tim Collins. Firma chtěla původně stavět logistický sklad v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Proti tomu se ale třikrát postavili brněnští zastupitelé. Při poslední hlasování se pro příchod Amazonu vyslovilo 25 zastupitelů z 55. Ti, kteří byli proti, argumentovali například tím, že současný územní plán nedovoluje stavět na těchto pozemcích logistická centra. Investice za zhruba 2,7 miliardy korun měla přinést více než 1500 pracovních míst. Pro brněnské politiky je prý postup Amazonu překvapením. Neměli žádné indice, že Američané couvnou, říká náměstek primátora Pospíšil z ČSSD.

Sobotka: Vláda udělala pro získání investice Amazonu maximum

Vláda učinila pro získání investice Amazonu maximum, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na rozhodnutí americké firmy neinvestovat v Brně. "Jsem rád, že Amazon bude investovat do logistického centra v Dobrovízi, kde vše pokračuje dobře. Vývoj s investicí Amazonu v Brně vládu neodradí od toho nadále pracovat na získávání dalších nových investic zejména do regionů s vysokou nezaměstnaností," doplnil premiér. Rozhodnutí Amazonu je primárně chybou brněnských zastupitelů, řekl prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě v Srbsku. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) jde o nepříjemnou zprávu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti hovoří o absurdních rozhodnutích brněnských zastupitelů, kteří opakovaně výstavbu logistického centra v Brně odmítli. Podle státní agentury CzechInvest případ Amazonu poukázal na to, že velký počet pracovních míst není pro zastupitele některých samospráv prioritou. Pokud bude Amazon hledat za Brno jinou lokalitu v ČR, udělá agentura maximum pro to, aby firmu v tuzemsku udržela.

Vláda schválila navýšení národních dotací na rozvoj venkova

Vláda schválila navýšení národního spolufinancování Programu rozvoje venkova. Namísto původně navrhovaných 15 procent vzroste částka, kterou se na projektech financovaných převážně z unijních peněz podílí stát, na 25 procent. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. Babiš je majitelem Agrofertu, který je největší skupinou tuzemského zemědělství a potravinářství, a firmy patřící od tohoto uskupení čerpají dotace z programu.

Kabinet schválil zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce

Vláda schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni, kdy dostali zpět zhruba 1,3 miliardy Kč. Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena. Vláda by chtěla podporu obnovit ještě letos na stejné úrovni jako loni, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni. Pro návrh hlasovala vláda jednomyslně, jen ministr financí Andrej Babiš (ANO) se i v tomto případě kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. "Znovuzavedení „zelené nafty" je systémovým krokem zpátky, který zkomplikuje správu daně, zvýší administrativní náklady státu a především otevře obrovský prostor k daňovým únikům," reagoval na krok vlády místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda by v případě podpory zemědělců měla spíše sáhnout k podpoře ve formě dotací.

Ministři chtějí vázat pět miliard v rozpočtu

Vláda schválila návrh ministerstva financí vázat v letošním rozpočtu zhruba pět miliard korun. Pokud se nepřihodí nějaké mimořádné události, mělo by to vést ke snížení naplánovaného schodku státního rozpočtu, uvedl premiér Bohuslav Sobotka na briefingu k jednání vlády. Letošní rozpočet je schválen s deficitem 112 miliard korun. Vázání výdajů v rozpočtu se fakticky rovná jejich zmrazení. Daný úřad nemůže zavázané výdaje utratit bez souhlasu vlády. K vázání výdajů již přistupovaly ve snaze dodržet naplánované rozpočty v době krize i předchozí vlády.

Vláda přerušila debatu o zvýšení odvodů za státní pojištěnce

Vláda přerušila debatu o navýšení odvodů za státní pojištěnce, záležitostí se bude zabývat koalice. Novinářům to po jednání vlády řekl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš to zdůvodnil tím, že zdravotnictví má stále problém s transparentností a ministr zdravotnictví by měl toky peněz v resortu rozkrýt. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je kritika na místě, v současnosti ale podle něj vláda bude muset peníze do systému dodat. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) na vládu předložil návrh zákona, podle kterého by stát měl odvádět od 1. července více na zdravotním pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců by měla stoupnout ze 787 na 845 korun. Zdravotnictví by tak letos získalo navíc 2,1 miliardy, podle návrhu by měly pojišťovny navýšit nemocnicím platbu za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného stokorunového poplatku.

Vláda převedla Explosii na ministerstvo průmyslu a obchodu

Vláda převedla pardubickou společnost Explosia pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Za výrobce trhavin a střeliva dosud zodpovídalo ministerstvo financí. Babiš již dříve deklaroval, že se o přesun správy firmy bude snažit. Společnost je totiž závislá na dodávkách surovin od chemičky Synthesia, kterou ovládá Babišův Agrofert. Ministr připouštěl, že šlo o střet zájmů. Explosia je od roku 2002 akciovou společností státu. Předtím patřila právě Agrofertu. Ještě před pádem vlády Petra Nečase (ODS) ministerstvo financí připravovalo privatizaci Explosie. Nyní ale podle zástupců ministerstva financí nejsou připravovány žádné kroky, které by vedly k prodeji pardubické firmy soukromému sektoru.

Sobotka chce ANO přesvědčit o státní podpoře OKD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce jednat s ministry za hnutí ANO, aby je přesvědčil o navrhované státní podpoře těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Lidi na severní Moravě podle něj není možné hodit přes palubu a je třeba získat čas, aby se odložilo propouštění téměř dvou tisíc horníků. Bude ale nejspíš muset přesvědčovat i koaliční lidovce, protože ti stejně jako hnutí ANO státní podporu odmítli. Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v úterý navrhl, aby stát nesl náklady na útlum dolu ve výši 1,1 miliardy korun. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole o dva roky déle než plánovalo, tedy do konce roku 2016, a že podporu schválí Evropská komise. Několik ministrů za ANO včetně šéfa hnutí Andreje Babiše to ale již v úterý odmítlo. Taková podpora soukromé společnosti je podle nich nepřijatelná a sanaci má zajistit OKD.

Bělobrádek: Stát by měl řešit situaci kolem kliniky Mayo

Stát by se měl vložit do situace kolem americké kliniky Mayo, která kvůli neuhrazeným dluhům zvažuje ukončení spolupráce s výzkumným centrem brněnské nemocnice u sv. Anny. Uvedl to vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle něj hrozí, že by se musely vracet několikamiliardové dotace ze evropských fondů. Vláda by se věcí měla zabývat příští týden. Americká klinika Mayo, která je považována za nejlepší vědeckou nemocnici na světě, minulý týden oznámila, že zvažuje ukončení spolupráce s Mezinárodním centrem klinického výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Důvodem je zhruba 40 milionů korun, které centrum loni americké klinice neuhradilo. Podle mluvčí nemocnice Šárky Urbánkové vznikla dlužná částka za školení českých lékařů v zámoří a ze společných projektů. Nemocnice si chce spolupráci s Mayo Clinic udržet. Na řešení situace je ochotné se podílet i ministerstvo školství.

Ministerstvo chce odškodnění pro všechny příslušníci jednotek PTP

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce, aby odškodnění dostali také příslušníci pomocných technických praporů (PTP), kteří přešli administrativní změnou v 50. letech 20. století pod technické prapory. Přestože podmínky i míra týrání ze strany komunistické moci zůstaly stejné, kvůli tehdejšímu přeřazení nemají nárok na příspěvek ke zmírnění křivd. Ten dostávají nyní pouze ti, kdo do nového útvaru nebyli přeřazeni. ČTK to řekl ředitel tiskového odboru ministerstva Pavel Novák. Na základě více než 4000 podaných žádostí bývalých příslušníků PTP bylo dosud vyplaceno na odškodnění přes 130 miliónů korun. V PTP končili vysokoškolští studenti, kteří nesouhlasili s komunismem, i jejich profesoři, zemědělci, kteří nechtěli vstupovat do jednotných zemědělských družstev, či příslušníci šlechty.

Ústavní soud: Lázeňská vyhláška bude platit jen do konce roku

Lázeňská vyhláška, jež omezila rozsah péče hrazené zdravotními pojišťovnami, zůstane v platnosti jen do konce letošního roku. Ústavní soud (ÚS) vyhověl návrhu skupiny senátorů na zrušení vyhlášky, odložil však vykonatelnost svého nálezu, aby umožnil schválení nové úpravy. Ministerstvo zdravotnictví již dříve oznámilo, že chystá změny, které budou příznivější pro pacienty a pomohou také provozovatelům lázní. Lázně se v posledních třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů. Jednou z příčin je podle provozovatelů právě vyhláška, kterou vydal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zkrátila pobyty a omezila i počty diagnóz, se kterými pacienti mohli jet do lázní na účet zdravotního pojištění. Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy, loni už jen 1,6 miliardy korun.

Pernod Ricard prý chce prodat českou likérku Jan Becher

Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard hledá kupce pro svoji českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Hodnota kontraktu by mohla být až 200 milionů USD (téměř čtyři miliardy Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. JBKB ve fiskálním roce 2012/2013 skončila se ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice vyvolané v Česku v září 2012 sérií otrav; omezení prodeje alkoholu přišlo firmu zhruba na 100 milionů korun.

Výroba elektřiny z bioplynu v ČR vzrostla o 60 procent

Výroba elektřiny z bioplynu v České republice loni meziročně vzrostla o zhruba 60 procent na 2243 GWh. Na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energií se podílela více než 22 procenty. Energetický regulační úřad ale zrušil od letošního roku provozní podporu pro bioplynové stanice nově uvedené do provozu. U nových výroben využívajících biomasu bude kladen důraz na využití tepla, tedy kombinované výroby elektřiny a tepla a využití odpadů. Zaznělo to na konferenci Českého plynárenského svazu (ČPS), která ve středu začala v Českých Budějovicích. V celé Evropě loni bylo 13.800 bioplynových stanic a ČR se tímto počtem umístila na pátém místě za Německem, Itálií, Švýcarskem a Francií. O tom, zda se bude výroba energií z bioplynu zvýhodňovat, rozhodne novela energetického zákona, která se bude projednávat ve druhém pololetí roku.

Objev českých vědců na využití plastového odpadu jde do výroby

Nová technologie na využití netříděných odpadních PET lahví, kterou vymysleli čeští vědci, se začne používat ve zkušební výrobě. Ústav chemických procesů Akademie věd ČR ji nechal patentovat a uzavřel smlouvu se zahraniční firmou, která buduje v Polsku závod na zpracování 10 000 tun odpadního produktu ročně. Unikátní technologie produkuje materiál, jenž se může znovu využít pro zdravotně nezávadnou výrobu plastů, například v potravinářství, řekl spoluautor objevu, předseda AV ČR Jiří Drahoš. Technologie nepotřebuje striktně vytříděný plastový odpad, jako jsou například čisté PET lahve bez zátek. Podle vědců je velmi ekonomická a mohou se díky ní opět vyrábět lahve pro humánní použití. Materiál z PET lahve nebo plastového odpadu se tak může využít i několikrát.

V ČR se zvyšuje počet chovaných ovcí a koz, je jich přes 240.000

V Česku se stále zvyšuje počet chovaných koz a ovcí. Zatímco v roce 2000 se zde chovalo kolem 80.000 kusů, loni to bylo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) přes 240.000. Podle předsedy Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR Víta Mareše přibývá i chovatelů. Současně věří, že pozitivní trend vydrží i v dalších letech, kdy se změní dotační podmínky. Mareš to řekl na brněnském veletrhu Animal Vetex. Chov ovcí i koz je oblíbený i díky čím dál větší oblibě biopotravin a výroků z rodinných farem. Chov ovcí i koz je oblíbený i díky čím dál větší oblibě biopotravin a výroků z rodinných farem. Ovcí je v Česku 220.000 a koz přes 20.000.

V Chomutově proběhla rekonstrukce vraždy R. Housky

Více než tři hodiny v Chomutově trvala rekonstrukce vraždy kontroverzního podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Kromě desítek kriminalistů a dozorujícího státního zástupce se jí zúčastnili také znalci, patolog, psycholožka a zmocněnci poškozených. Kriminalisté chtěli rekonstrukcí potvrdit výpověď muže, který se k vraždě přiznal. Housku zastřelil čtyřmi ranami loni 18. listopadu. Obviněný při rekonstrukci podle náměstka krajského policejního ředitele Bohumila Kotase spolupracoval. Veškerá dokumentace se teď bude vyhodnocovat. Výsledky expertiz budou podle něj známé během několika týdnů. Podezřelého zadržela policie 12. března. Osmatřicetiletý muž, který žil v Krupce na Teplicku zůstává jediným podezřelým. Podle policejních zdrojů neměl vazby na Chomutov, v okolí místa činu prý hledal práci. Podle dosavadních výsledků vyšetřování motiv činu nesouvisel s Houskovými obchodními ani politickými aktivitami. Zatím podle policie vše nasvědčuje tomu, že šlo o náhodné setkání, které vyústilo v konflikt a střelbu. Při vyšetřování kriminalisté vyslechli stovky lidí, na případu pracoval tým 24 policistů z krajské správy a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Libereckou pobočku ROP Severovýchod prověřuje policie

Libereckou pobočku ROP Severovýchod prověřuje protikorupční policie. V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení. Mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Martin Škeřík odmítl upřesnit, jakých projektů se vyšetřování týká. Vyšetřování potvrdil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Zahájili jsme úkony trestního řízení, víc s ohledem na postup vyšetřování sdělovat nebudeme," řekl. Předseda regionální rady a liberecký hejtman Martin nevyloučil, že vyšetřování může souviset i s trestním oznámením kvůli dotačnímu podvodu na společnost Dům pohody, která vybudovala a provozuje termální lázně v Chrastavě.

V Praze zemřel muž, možná na otravu metylalkoholem

V Praze 6 zemřel jednačtyřicetiletý muž, podle koronera je možné, že se otrávil metylalkoholem. Jistotu dá ale až soudní pitva. Mrtvola se našla v zahrádkářské kolonii v ulici K Drsnici. Kriminalisté na místě zajistili i několik láhví s alkoholem. Poslali je na expertizu, informovala mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Takzvaná metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má okolo 50 obětí. Policisté opakovaně varují před nákupem alkoholu nejasného původu a upozorňují na to, že v oběhu stále může být kolem 2000 láhví se smrtelně jedovatým metanolem.

Jihočeští celníci objevili padělky za více než 9 milionů korun

Jihočeští celníci v minulých dnech zabavili padělané zboží za více než devět milionů korun. Objevili ho v rodinném domě v Českých Velenicích na Jindřichohradecku, kde byla zároveň prodejna textilu. Informoval o tom mluvčí českobudějovického celního ředitelství Vladimír Pešek. Při domovní prohlídce českovelenického objektu celníci nalezli padělky především textilních výrobků, obuvi, kožené galanterie, hodinek nebo brýlí. Letos odhalili padělky v celkové výši 19 milionů korun. Nejčastěji šlo o textil, koženou galanterii nebo hodinky.

Baťovi příbuzní neuspěli na Slovensku se žádostí o odškodné

Příbuzní českého podnikatele Jana Antonína Bati neuspěli na Slovensku se žádostí o odškodné za majetek, který byl v zemi po druhé světové válce zabaven koncernu Baťa. Slovenské ministerstvo financí řízení zastavilo, sdělila mluvčí resortu Alexandra Gogová. Rodina Bati se proti tomuto rozhodnutí odvolala. Ministerstvo uvedlo, že k zastavení řízení přistoupilo poté, co příbuzní neodstranili nedostatky ve své žádosti. Pod Baťův koncern patřila na Slovensku řada podniků. Podnikatel v zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany a součástí Baťova impéria byl i Bojnický zámek. Žádost o odškodnění podali Baťovi na Slovensku poté, co slovenská justice očistila Baťovo jméno. Bratislavský soud loni na jaře zrušil trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, který československý soud v roce 1947 Janu Antonínu Baťovi v nepřítomnosti uložil.

Na podporu autistů se budovy rozsvítí modře a lidé budou v modrém

Na podporu autistů a jejich rodin se dnes po západu slunce rozsvítí modře Poslanecká sněmovna i řada veřejných budov v celém Česku. Ti, kterým osud lidí s autismem není lhostejný, si vezmou modré oblečení, rodiče mohou obléknout do modrého také děti. Jako symbol podpory stačí i modrá stužka a doma modře rozsvícená žárovka. Modrá je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, v níž mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže. Autismem trpí každé sté narozené dítě, na světě žije 70 milionů lidí s autismem, v Česku 100.000. Postižení není na první pohled patrné, nápadné ale jsou projevy chování, které neinformovaní lidé považují za nevychovanost. Děti s autismem mají problém porozumět běžnému světu, vyjadřování a chování ostatních lidí. Děti s autismem jsou vzdělávány, ale v dospělém věku se jim dostává pomoci jen sporadicky.

Le Figaro: Nový Kunderův román je autorovým velkolepým návratem

Nový román Milana Kundery La Fête de l insignifiance (Slavnost bezvýznamnosti) je velkolepým návratem tohoto spisovatele českého původu, který oslavil 85. narozeniny. Soudí tak francouzský deník Le Figaro, podle něhož jde o skvělou knihu. Vyšla koncem loňského roku italsky a francouzské vydání se čeká ve čtvrtek. Le Figaro oceňuje v La Fête de l insignifiance dvojsmyslnost řeči, která vyvolává u čtenáře úzkost a současně smích. Kundera podle listu neztratil nic z umění vše obnažit. Podle Kundery se nemá bezvýznamnost odsuzovat, ale uznávat. Je podle něj esencí existence a provází člověka všude a stále.

Ve Valdštejnské jízdárně bude velká výstava Bohuslava Reynka

Ve Valdštejnské jízdárně v Praze bude 16. dubna zahájena výstava děl Bohuslava Reynka. Přehlídka potrvá do konce července. Výstavu pořádá Nadační fond Richarda Fuxy společně s Národní galerií v Praze, která zajišťuje program Valdštejnské jízdárny, ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář a Nadací Reynek. Pořadatelé slibují, že návštěvníci výstavy uvidí grafiky, které ještě nebyly veřejně vystaveny. "Expozice nabídne své ´nej´ díky spolupráci s vnučkou Bohuslava Reynka, která poskytne k vystavení grafiky z pozůstalosti po svém dědečkovi," uvedl předseda správní rady nadačního fondu Richard Fuxa. Začátek výstavy připravili na velikonoční období s ohledem na Reynkovu tvorbu, která často čerpá z biblických motivů. Galerie hlavního města Prahy mu před dvěma lety Reynkovi uspořádala velkou výstavu. Galerista Sklenář, který se podílí na připravované výstavě, uspořádal přehlídku jeho děl před dvěma lety v Číně.

Pražští chasidé dostali nový svitek tóry

Nový svitek tóry, židovského náboženského textu, dopsáním několika posledních písmen dokončil v Praze jeruzalémský rabín. Svitek, na kterém se tóra tradičně uchovává, získali zástupci chasidského hnutí Chabad. "Celý text tvořený více než 400.000 písmeny začal rabín psát v Jeruzalémě a dokončil ho v Praze. Práce mu trvala dva roky," řekl ČTK Manis Baraš, rabín pražské pobočky Chabadu. Dokončení tóry bylo velkou slavností, na kterou se přišli podívat i zástupci širší židovské komunity nebo Izraelci pobývající v Praze. Hrálo se na harmoniku, popíjelo, jedlo a tančilo. Podobná událost není příliš častá, v pražských synagogách se používají především svitky tóry staré mnoho let. Novou tóru hnutí Chabad věnoval Ašer Milstein z USA, Baraš řekl, že do Prahy jezdí často a zaujala ho místní židovská tradice a památky a rozhodl se tóru věnovat sem. Věnoval ji památce svého děda, který byl newyorským rabínem.

V jihlavském podzemí si mohou lidé sami vyrazit pamětní mince

Jihlavské podzemí nabízí k zahájení letošní turistické sezony novinku - návštěvníci si mohou sami vyrazit pamětní mince. Sdružení Georgii Agricola, které podzemí spravuje, se snaží prohlídky zatraktivnit také novými expozicemi. Návštěvníci je najdou ve vstupní místnosti i přímo v podzemních chodbách. Na výběr jsou jihlavské pamětní mince, pražské groše nebo moravské denáry, které se v Jihlavě razily na začátku 14. století. V podzemních chodbách lidé najdou expozici minerálů z pěti kontinentů. Největší exponát, kterým je brazilský ametyst, váží přes 80 kilogramů.

Sport

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta by chtěl od příští sezony zavést seznamy problémových fanoušků. Oznámil to po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem, na němž se dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která má mimo jiné za úkol vyhodnotit, jestli je stávající legislativa pro boj s chuligány dostatečná.

Fotbalisté Sparty díky dvěma gólům kapitána Davida Lafaty porazili v odvetě čtvrtfinále Poháru České pošty na Letné Duklu 2:0 a i přes prohru 1:2 z prvního duelu postoupili do semifinále. V něm se utkají buď s Mladou Boleslaví, nebo Jabloncem, který úvodní utkání vyhrál 2:0.

Čeští fotbalisté sehrají 16. listopadu domácí duel s Islandem v kvalifikaci mistrovství Evropy v Plzni. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR. Svěřenci Pavla Vrby vstoupí do kvalifikace 9. září s Nizozemskem, o dějišti úvodního utkání ještě nebylo rozhodnuto.

Fotbalista Martin Fenin se po konci v pražské Slavii vrací do Teplic, kde začal svoji kariéru. Šestadvacetiletý útočník od úterý trénuje se severočeským týmem, v klubu bude zatím působit do léta jako amatér. Fenin má v lize na kontě 90 zápasů a patnáct vstřelených branek. Za dospělou reprezentaci odehrál šestnáct utkání, ve kterých dal tři góly.

Česká hokejová reprezentace zahájila pod vedením staronového trenéra Vladimíra Růžičky přípravu na mistrovství světa v Minsku. V pražském Edenu se novému realizačnímu týmu hlásila pětadvacítka nominovaných včetně jedenácti nováčků. Další pětice hráčů se zapojí do přípravy na začátku příštího týdne.

Šance českých tenistů na postup do semifinále Davisova poháru výrazně vzrostla. Japonsku totiž bude ve čtvrtfinále, které začne v Tokiu v pátek, chybět kvůli zraněnému levému tříslu osmnáctý hráč světa Kei Nišikori. Tým kapitána Jaroslava Navrátila se sice musí obejít bez Tomáše Berdycha, ale trojice Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Jiří Veselý je nyní favoritem utkání. "Je to příjemná zpráva, protože je to oslabení japonského týmu a pro nás větší šance tady uspět. Na druhou stranu je to pro nás také zavazující, protože jsme se stali favority. Jeli jsme sem pro jedno, a to zvítězit a chceme v neděli tři body. Doufám, že to tak dopadne," řekl Navrátil na faceboku českého daviscupového týmu.

Dvě a čtvrt hodiny bojovala Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Charlestonu s Venus Williamsovou, než bývalé světové jedničce podlehla 3:6, 6:0 a 5:7. V závěru třetího setu česká tenistka odvrátila čtyři mečboly, ale z postupu do druhého kola se nakonec radovala favorizovaná Američanka.

Lucie Šafářová postoupila do osmifinále tenisového turnaje v Charlestonu. Ve druhém kole devátá nasazená Češka i s namoženými třísly otočila zápas s francouzskou soupeřkou Virginií Razzanovou a zvítězila 2:6, 6:4 a 6:4. Turnaj naopak nečekaně skončil pro obhájkyni prvenství a světovou jedničku Serenu Williamsovou z USA. Americká favoritka prohrála se Slovenkou Janou Čepelovou dvakrát 4:6.

V Praze a v Třinci začnou semifinálové série hokejové extraligy. Vítěz základní části Sparta přivítá Kometu Brno od 19:00 a výhodu domácího prostředí bude mít rovněž Třinec, který bude hostit Zlín. Toto semifinále začne v 17:20. Vysoce favorizovaná Sparta má s Brňany nevyrovnané účty. V sezoně 2011/12 rovněž vcelku suverénně ovládla základní část, ale z předkola rozehraná Kometa ji vyřadila hned ve čtvrtfinále poměrem 4:2 na zápasy.

Hokejisté Olomouce zvítězili ve 4. kole baráže o extraligu nad Chomutovem 3:2 a po třetí výhře za sebou se dostali do čela tabulky o bod právě před Piráty. Mladá Boleslav díky vítězství na ledě Kladna 2:1 po samostatných nájezdech ztrácí na druhý Chomutov jen dva body. Kladenští Rytíři ani napočtvrté neuspěli a s jediným bodem mají osm kol před koncem už sedm bodů manko na druhou pozici znamenající účast v nejvyšší soutěži.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů.