Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka: Slovenské volby potvrdily sílu tamní demokracie

Slovensko má za sebou ostrý, ale regulérní volební zápas, který potvrdil sílu tamní demokracie. Tak dnes komentoval výsledky slovenských prezidentských voleb, v nichž zvítězil podnikatel Andrej Kiska, český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Šéf hnutí ANO a slovenský rodák Andrej Babiš vítězství Kisky nad slovenským premiérem Robertem Ficem očekával. Zda má slovenský podnikatel a filantrop předpoklady k tomu, aby byl dobrým prezidentem, ale Babiš hodnotit nechtěl s odůvodněním, že Kisku nezná.

Kiska, který v prvním kole hlasování za Ficem těsně zaostal, druhé kolo volby jasně ovládl. Po mnohdy vypjaté volební kampani, během níž musel ze strany slovenského premiéra čelit řadě výpadů, získal 59,38 procenta odevzdaných hlasů oproti Ficovým 40,61 procenta. Na dotaz ČTK Kiska řekl, že jeho první zahraniční cesta ve funkci prezidenta povede do Česka.

Prezident Zeman respektuje výsledek slovenských voleb, pošle blahopřání

Prezident Miloš Zeman plně respektuje výsledek slovenských prezidentských voleb. Nově zvolenému prezidentu Slovenska Andreji Kiskovi zašle blahopřání. ČTK to dnes sdělil mluvčí české hlavy státu Jiří Ovčáček. Zeman v kampani podpořil Kiskova soupeře a současného slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD). Kisku sám nezná, a nemůže ho proto hodnotit, uvedl také.

Babiš: MF má návrh rozpočtu, představí ho koalici 9. dubna

Ministerstvo financí má připravený návrh státního rozpočtu na příští rok. Koaličním partnerům jej představí ministr financí Andrej Babiš ve středu 9. dubna. Babiš to řekl v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1. Přesný schodek navrhovaného rozpočtu Babiš neuvedl, pouze zopakoval, že by měl být pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Podle Babiše například různé externí zakázky na poradenské nebo právnické služby lze dělat interně na ministerstvech. "Chceme samozřejmě navyšovat důchody, počítáme s valorizací pro stání zaměstnance, potřebujeme stavět dálnice a potřebujeme opravovat silnice a potřebujeme peníze pro investice. A provozní náklady státu se dají určitě dramaticky snížit," uvedl dále Babiš. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Deficit veřejných financí by tak měl být rovněž pod třemi procenty HDP.

Babiš vzkázal Sobotkovi, že ho může odvolat nebo změnit koalici

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) vzkázal, že ho může odvolat nebo si vybrat jiného koaličního partnera, pokud mu vadí jeho vlastnictví Agrofertu. Babiš tak v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 reagoval na nedávnou Sobotkovu výzvu, aby ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem. Šéf hnutí ANO zopakoval, že už nepodniká a je jen majitelem Agrofertu. Firmu prodávat nehodlá. "Já myslím, že ta debata není o podnikání, že je o otázce střetu zájmů a je strašně důležité, aby nová vláda nebyla vystavena jakémukoliv podezření, které se týká střetu zájmů a na tom mi velmi jako premiérovi záleží," řekl k tomu Sobotka ČTK.

Jourová: Města budou mít větší slovo při rozdělování dotací EU

Města a obce budou mít v novém programovacím období pro čerpání fondů EU větší slovo. Mělo by vzniknout sedm aglomerací, které dostanou konkrétní objem peněz. Budou si ho rozdělovat starostové ve spolupráci s dalšími partnery. V dnešním pořadu Partie TV Prima to uvedla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Řekla, že jako svoji hlavní úlohu v celém systému čerpání dotací, vidí ve snaze zabránit přílišné složitosti celého systému rozdělování dotací. Jourová zároveň v případě města a obcí upozornila, že u čerpání dotací nebudou peníze sami administrovat. "To bude práce jednotlivých fondů. Každopádně města a obce budou mít silný vliv na to, do čeho se budou investovat evropské peníze," uvedla.

Nejvíce peněz z evropských fondů půjde podle dokumentu o stavu přípravy programového období 2014 až 2020 v příštích sedmi letech regionům, které získají až 131,5 miliardy korun. Více než 100 miliard korun půjde na dopravu a rovněž na podporu podnikání. Celkem může ČR získat 594 miliard korun. V reakci na kritiku výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu k čerpání dotací v současném programovacím období Jourová uvedla, že s tím souhlasí. "Celý systém, nebo část umožňovala, že se ze systému odčerpávaly peníze na věci, které neměly být financovány, a do kapes, do kterých neměly jít," uvedla. Podle výboru EP by čeští politici měli zřídit parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací.

Sektor zemědělství stárne, ministerstvo chce podpořit mladé

Ministerstvo zemědělství chce podpořit mladé lidi, aby začali podnikat v oboru. Sektor stárne, řada pracovníků je v důchodovém věku. Mladí často nahlíží na zemědělství jako na obor, který není perspektivní, řekl novinářům na veletrhu Techagro v Brně ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministerstvo chystá několik pobídek, jak mladé lidi v oboru podpořit. Jedna z nich zatím počítá s podporou až 40.000 eur (asi milion korun) pro fyzickou osobu, která chce začít v oboru podnikat. Resort svůj záměr ještě pošle ke schválení do Bruselu. Ministerstvo také počítá s tím, že by zemědělci do 40 let mohli být zvýhodňováni v žádostech o dotační tituly.

Podle Jurečky je aktuálně například velký problém sehnat agronomy. Pracovníci v technických a dělnických profesích jsou často starší 55 let. "Bude potřeba, aby došlo ke generační výměně," uvedl Jurečka. "Mnoho mladých lidí nahlíží na zemědělství jako na obor, který není perspektivní," uvedl ministr. Přitom se podle něj do oboru prosazují technologické novinky, například v oblasti informačních technologií. Obor je podle něj zajímavý. "Není to jen o tom mít v ruce vidle a lopatu," uvedl Jurečka.

Dovoz a vývoz zemědělské techniky do ČR se loni téměř vyrovnal

Dovoz a vývoz zemědělské techniky do ČR se loni prakticky vyrovnal. České firmy do zahraničí vyvezly zboží za 15 miliard, import byl vyšší o 196 milionů. Vyplývá to ze statistik, které ČTK na veletrhu Techagro poskytla Asociace zemědělské a lesnické techniky. Do Česka se dováží stroje, které se zde nevyrábí. Jde například o kombajny nebo traktory vyšších výkonů, než je 140 koní. V exportu hrají významnou roli traktory značky Zetor. Zhruba 86 procent své produkce firma vyváží. Zbytek prodá v ČR a na Slovensku. "Ve statistikách slovenský trh uvádí jako domácí," uvedl Benža. Dalším významným exportérem je Farmet z České Skalice na Náchodsku, který vyrábí stroje na zpracování půdy. Výrobci zemědělské techniky zaměstnávají v ČR podle odhadů asociace kolem 10.000 lidí, je to asi třetina počtu, který obor zaměstnával před 20 lety.

Výrobce nábytku z Lysic COTTO končí, propustí téměř 50 zaměstnanců

Společnost COTTO z Lysic na Blanensku, výrobce nábytku a dodavatel kompletních interiérů, propustí všechny svoje zaměstnance, tedy 46 lidí. Hromadné propouštění oznámila na Úřad práce. Jednatel firmy Dalibor Uher už navíc navrhl minulý týden insolvenčnímu soudu, aby vyhlásil na firmu konkurz. Firma už fakticky ukončila výrobu, a nedokáže tedy pohledávky věřitelů splácet. Na českém trhu přitom působí už od roku 1991 a byla držitelem řady ocenění za své výrobky i designérské interiérové počiny. V posledních letech však firma neměla odbyt a kumulovaly se jí dluhy, které podle Uhra činí více než 21 milionů korun.

Výstaviště Zahrada Čech rozšiřuje nabídku návštěvníkům

Výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích mění svou podobu. Nové jsou stánky, rozšířila se nabídka jednotlivých akcí, pořadatelé slibují větší počet vystavovatelů i bohatší program než v minulosti. Výstavní sezonu zahájí v dubnu už tradiční Tržnice Zahrady Čech. ČTK novinky představila vedoucí obchodu společnosti Zahrada Čech Michaela Mokrá. Děti mohou využít nové hřiště, kolem něhož budou různé atrakce. V plánu je stavba moderního pavilonu, jenž by mohl sloužit jako víceúčelová hala. Kalendář akcí letos rozšířili pořadatelé o cyklofestival, uskuteční se druhý ročník gastrofestivalu, návštěvníci nepřijdou o oblíbenou výstavu Dům, zahrada, volný čas či mezinárodní výstavu psů. V areálu mohou lidé navštívit také farmářské trhy a v září se uskuteční opět veletrh Zahrada Čech, který loni navštívilo 80.000 lidí.

Alzheimer může postihnout i mladší, problém je včas ji odhalit

Alzheimerova nemoc spojovaná se stářím může podle dat sítě Alzheimercenter postihnout i lidi relativně mladé. Největší procento jejich klientely jsou senioři nad 78 let, demence se ale vyskytuje i u padesátníků a mladších lidí. U nich je problém ve včasném odhalení "stařecké" nemoci a v tom, že postup je rychlejší a průběh odlišný, řekl ČTK lékař Alzheimercentra Slavomír Pietrucha. Vedle genů přispívá k rozvoji nemoci nadměrný stres. "V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na psychiku, a to lékaři, bankéři a vysoce postavení manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace pro mozkové tkáně - tento ´koktejl´ může spolu s dalšími vlivy spustit u lidí s genetickými předpoklady rozvoj Alzheimerovy choroby," varoval. Zatímco u lidí mezi 60 až 64 lety je zhruba půlprocentní výskyt Alzeimerovy demence, mezi lidmi nad 85 let jí trpí každý čtvrtý a po devadesátce více než třetina. V ČR podle statistik má Alzheimerovu nemoc až 80.000 lidí.

Jízdní pás ve směru na Brno byl na dálnici D1 u Jihlavy uzavřen

Doprava na dálnici D1 mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem (kilometr 112 až 104) a mezi Hořicemi a Loktem (kilometr 75 až 66) byla svedena do jednoho pásu. Vozidla v něm jezdí ve dvou zúžených pruzích v obou směrech. Levý pruh je široký 2,5 metru a pravý 3,15 metru, rychlost je omezena na 80 kilometrů v hodině. Na uzavřené polovině dálnice budou dělníci od příštího týdne až do začátku srpna měnit povrch. Nájezdy na dálnici D1 ve směru na Brno jsou od Jihlavy i Havlíčkova Brodu uzavřeny. V úsecích před přejezdem ve středním dělícím pásu je rychlost snížena až na 60 kilometrů v hodině. Na situaci na D1 v úseku mezi 104. a 112. kilometrem dohlíží šest policejních hlídek. Kvůli bezpečnosti provozu platí v zúžených částech dálnice režim střídavé jízdy, který má zamezit souběžné jízdě aut v obou pruzích.

Junák změnil název, chce se více zaměřit na předškolní děti

Největší česká skautská organizace Junák změnila název na Junák - český skaut. Dosud nesla název Junák - svaz skautů a skautek ČR. O změně rozhodli delegáti třídenního sněmu Junáka v Litomyšli. V nadcházejícím období se Junák hodlá více zaměřit na rozšíření nabídky pro předškolní děti. Přes 500 delegátů sněmu také zvolilo nové vedení svazu a změnilo jeho stanovy, aby odpovídaly novému občanskému zákoníku. "Názvem Junák - český skaut se spolek zároveň vrátil k názvu, který pro něj vymyslel zakladatel českého skautingu Antonín Benjamin Svojsík již v roce 1914," řekla mluvčí Junáka Jitka Taussiková. Počet skautek a skautů v Česku za posledních osm let narostl o 25 procent a letos překročil 50.000. Junák je tak největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice.

Volyňští Češi v Krnově vzpomínali, současnou Ukrajinu neřešili

Více než stovka volyňských Čechů a jejich potomků se sešla v Krnově na Bruntálsku. Setkání zahájila v minoritském kostele Narození Panny Marie mše za všechny zemřelé volyňské Čechy i za mír na Ukrajině. Po ní se pak při společném posezení hlavně vzpomínalo, současnou politickou situaci na Ukrajině účastníci neřešili, řekla ČTK Zdeňka Novotná ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, které akci pořádalo. "Sešlo se nás tady celkem 116. Přijely i devadesátileté babičky, které se na to nesmírně těšily," řekla Novotná. Podle ní bylo setkání hlavně přátelským posezením pamětníků. Volyňští Češi vzpomínali například na svůj návrat do Krnova po druhé světové válce. Podle Novotné má sdružení v Česku nyní necelých 1500 členů, moravskoslezský region je svým zastoupením třetí největší. Volyňští Češi v kraji každoročně pořádají například setkání v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku nebo organizují společné výjezdy na Ukrajinu.

Do Prahy přijelo i díky teplému počasí v zimě více turistů

V zimní turistické sezóně přijelo do Prahy o šest až osm procent více turistů než loni. Od listopadu do března navštíví Prahu v průměru okolo 1,4 milionu zahraničních turistů, nejvíce Rusů. Uvedla to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podobná čísla uvádí analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. "Sezóna nepřála lyžařům, ale přála městskému cestovnímu ruchu. Do Prahy tak i díky teplému počasí přijelo o pět až sedm procent více zahraničních turistů. Týká se to i dalších evropských velkoměst," uvedl. Přestože nyní již příjezdy ruských turistů klesají kvůli propadu kurzu rublu, za celou sezónu jejich počet vzrostl.

Většina provozovatelů lyžařských areálů sčítá po sezoně ztráty

Většina provozovatelů středočeských lyžařských areálů sčítá po sezoně ztráty. Tu letošní označují až na výjimky jako jednu z nejhorších, kterou pamatují. Znamená to pro ně i omezení investic při přípravách na další zimu, zjistila ČTK u provozovatelů. Největší středočeský areál Monínec u Sedlce-Prčice bude muset kvůli špatné sezoně omezit investice i například provoz lanovky. "Byla to nejhorší sezona v dvacetileté historii areálu. Tržby jsou asi o 50 procent horší, než jsme čekali," uvedl provozovatel areálu Jaroslav Krejčí. Šibeniční vrch u Mnichovic letos také zaznamenal ztrátu, ale podle provozovatele areálu Jana Zenkla ne tak velkou, aby zde příští sezonu nemohli vlek opět spustit a investovat do lepších služeb. Naopak provozovatel areálu v Chotouni u Prahy Jan Němeček si na špatnou sezonu nestěžuje. Podařilo se jim vytvořit dostatečnou zásobu sněhu a podle provozovatele slunečné počasí nalákalo dostatek návštěvníků. V Chotouni se lyžovalo až do poloviny března, loni do poloviny dubna. "Jsme spokojeni, nedostatek sněhu na horách nám zajistil zákazníky. Sezona patřila k našim nejlepším vůbec," doplnil provozovatel.

V Hradištku na Nymbursku lidé uctili Hrabalovu památku

Na počest stého výročí od narození spisovatele Bohumila Hrabala se u jeho hrobu v Hradištku na Nymbursku sešlo asi 100 lidí. V nedalekém lesním ateliéru v Kersku potom za účasti dalších asi 200 lidí pokřtil autor Bronislav Kuba knihu s názvem Slavnosti sněženek - lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku. Kniha je také o dosud žijících lidech z Kerska, kteří se stali námětem pro knižní postavy. Netradiční náhrobek na hřbitově v Hradišťku nechal Hrabal vytvořit podle svých představ. Motivem byly jeho úvahy vyvolané knihou Raymonda Moodyho Život po životě a reprodukce obrazu Hieronyma Bosche Vize ze záhrobí. Po smrti své ženy spisovatel celý povrch hrobu zasypal oblázky, které si spolu přiváželi z dovolených. Spisovatel měl v Kersku chatu, kam jezdíval odpočívat, čerpat inspiraci a psát. Křtu knihy se zúčastnila také například Anna Salačová Límanová, dcera pana Límana, který ve filmu Slavnosti sněženek vozil kozy ve fordu.

Thálii za celoživotní činoherní mistrovství dostal Josef Somr

Josef Somr se stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Zaplněné hlediště Národního divadla mu dlouho aplaudovalo vestoje. Oblíbený herec Josef Somr, který osmdesátiny oslaví v polovině dubna, prošel od roku 1956 scénami v Českém Těšíně, Brně a Pardubicích, než se stal v roce 1965 členem pražského Činoherního klubu. V roce 1978 přešel do Národního divadla. Je držitelem tří prestižních Thálií. "Načítám audioknihy, což je pro mě vlastně už jediná umělecká činnost. Moc si jí vážím, protože jsem to měl vždycky rád. Chci to dělat, dokud mi zdraví dovolí; začínám mít určité potíže s očima," řekl Somr novinářům. Občas se objevuje na komorním jevišti Violy. "I to však má svůj konec," poznamenal.

Zvláštní cenu Kolegia Cen Thálie převzal režisér, dramatik a spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček. Od roku 1965 zde nastudoval většinu svých her i dramatických textů jiných autorů a působí tu dodnes. První premiérou byla jeho hra Piknik, ovšem řadu představení připravil i na zahraničních scénách. Předloni oslavil osmdesátiny.

Za nejlepší výkon v kategorii činohra ocenila Herecká asociace Terezu Vilišovou za roli Amy v inscenaci Můj romantický příběh, kterou uvedlo ostravské Divadlo Petra Bezruče. Mezi muži ocenila asociace cenou Thálie Petra Mikesku za roli Paula Verlaina ve hře Úplné zatmění. Inscenaci uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav. V kategorii muzikál, opereta získala cenu Thálie Lucie Bergerová za roli Alžběty Báthoryové v inscenaci Báthoryčka. Uvedlo ji Těšínské divadlo. Cenu ve stejné kategorii dostal i Marek Holý za roli Zorra ve stejnojmenné inscenaci pražského Divadla Hybernia. Ocenění v kategorii opera získala Jana Šrejma Kačírková za roli Anny Boleny ve hře Anna Bolena. Diváci ji mohli vidět v ostravském Národním divadle moravskoslezském. Mezi muži se vítězem stal Jiří Přibyl za roli Johna Falstaffa v inscenaci Falstaff uvedené Moravským divadlem Olomouc.

Ve Čkyni na Prachaticku byla otevřena opravená synagoga

Ve Čkyni na Prachaticku byla po několikaleté rekonstrukci otevřena synagoga. Podařilo se ji zachránit díky úsilí dobrovolníků, obce, sponzorů a zejména česko-bavorskému grantu. Návštěvníkům nabídne expozici Zaniklé synagogy jižních Čech, informační centrum, prostor pro výstavy i modlitebnu. Nejcennějším prostorem v synagoze je bývalá zimní modlitebna, která je dnes po opravě jedinou funkční modlitebnou v jižních Čechách nabízející sakrální prostor pro židovskou bohoslužbu stejně jako pro individuální rozjímání. Ve schránce je i vlastní tóra, což je naprostý unikát. Tóra byla nalezena při rekonstrukčních pracích na půdě a podařilo se ji restaurovat.

Nová expozice na Dlaskově statku se věnuje různému využití dřeva

Nová stálá expozice na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova je zaměřená na dřevo, které bylo ve vesnicích v Pojizeří po staletí nejdůležitější surovinou. Celoroční výstava představí různé výrobní postupy, z nichž je patrná pozoruhodná zručnost a důvtip výrobců i souznění člověka s přírodou. ČTK to řekla ředitelka muzea v Turnově Vladimíra Jakouběová, pod který statek patří. Lidé novou expozici nazvanou Z jednoho kmene uvidí poprvé v úterý 1. dubna, kdy se národní kulturní památka otevře po zimní přestávce. "První akcí budou už 19. dubna Velikonoce na statku, na nichž tesař bude po celý den ukazovat, jak se tesá tradičním způsobem. Bude tam i ukázka práce řezbářů a výrobců lidové hračky," uvedla ředitelka.

Obraz Františka Foltýna Composition se vydražil za 3,9 mil. Kč

Obraz Františka Foltýna s názvem Composition z roku 1927 se na aukci v Praze vydražil za 3,9 milionu korun bez aukční přirážky, která činí 20 procent. O dílo svedli souboj dva zájemci, z nichž jeden byl na telefonu a druhý v sále. Vyvolávací cena Foltýnovy abstraktní olejomalby byla 3,2 milionu korun. Malíř František Foltýn (1891 až 1976) se věnoval krajinomalbě, zátiší, sociálním a lidovým tématům, zobrazoval město a pracující. V roce 1923 odešel do Paříže, kde studoval na dvou vysokých uměleckých školách a pod vedením Františka Kupky hledal vlastní výraz. Postupně dospěl k originální kombinaci kubismu a organické abstrakce.

Českou Miss 2014 se stala Gabriela Franková z Brna

Českou Miss 2014 se stala Gabriela Franková z Brna. O vítězce rozhodli prostřednictvím sms zpráv a online hlasování diváci. Korunku jí v Hudebním divadle v Karlíně předala předsedkyně poroty, italská herečka Sophia Lorenová. Dvacetiletá dlouhovlasá blondýnka ve finále desátého ročníku soutěže uspěla v konkurenci dalších devíti dívek a bude Česko reprezentovat v mezinárodní soutěži Miss Universe. Franková, která studuje Vysokou školu ekonomickou v Praze, vedle hlavního ocenění získala i titul Česká Miss posluchačů Frekvence 1.

Českou Miss World 2014 je třiadvacetiletá Tereza Skoumalová z Ostravy. Titulem Česká Miss Earth 2014 se pyšní jednadvacetiletá Nikola Buranská z Přerova, pro kterou hlasovali čtenáři deníku Blesk. Naproti tomu první vicemiss vybrala porota, v níž vedle Lorenové zasedla například ředitelka soutěže Michaela Maláčová, biatlonista Ondřej Moravec nebo muzikant Václav Noid Bárta.

Sport

Fotbalisté Plzně rozdrtili v utkání 22. kola Liberec 6:0 a dočkali se druhé nejvyšší výhry v samostatné ligové historii. Za rekordem 7:0 nad Ústím nad Labem z roku 2010 zaostali o jediný gól. Obhájce titulu v souboji posledních dvou mistrů a účastníků jarní fáze Evropské ligy zcela dominoval, čtyři branky dal v úvodních 32 minutách.

Skifařka Miroslava Knapková na úvodním podniku Světového poháru v Sydney na medaili nedosáhla. Olympijská šampionka z Londýna skončila čtvrtá, souboj o bronz prohrála s Číňankou Tuan Ťing-li. Závod vyhrála zkušená Novozélanďanka Emma Twiggová před domácí hvězdou a úřadující mistryní světa Kim Crowovou.

Biker Kristián Hynek vyhrál při svém premiérovém startu extrémní etapový závod dvojic Cape Epic v Jihoafrické republice. S německým parterem Robertem Mennenem uhájili vedení i v poslední sedmé etapě a druhého Františka Raboně se čtyřnásobným vítězem podniku Švýcarem Christophem Sauserem porazili o více než deset minut.

České házenkářky prohrály v kvalifikaci mistrovství Evropy na půdě favorizované Černé Hory 22:25. Svěřenkyně Jana Bašného držely s obhájkyněmi titulu krok, na začátku druhé půle dokonce vedly o dva góly, ale nakonec stejně jako v prvním duelu ve středu v Mostě prohrály. Češky utrpěly ve čtyřčlenné skupině druhou porážku a jsou na postupovém druhém místě. Kvalifikaci zakončí v červnu zápasy v Portugalsku a doma s Polskem. Černá Hora už dnes postoupila.

Počasí

Bude polojasno až skoro jasno, ráno ojediněle mlhy. Na severovýchodě území přechodně až oblačno. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C, na Šumavě až 15 °C.